ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

НАКАЗ
31.03.2006 N 106

Про затвердження Методичних рекомендацій
щодо застосування постанови Кабінету
Міністрів України від 19 червня 1996 р.
N 658
"Про затвердження Положення
про ранги державних службовців"

З метою належного застосування постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 1996 року N 658 "Про затвердження Положення про ранги державних службовців" при присвоєнні рангів державним службовцям згідно із статтею 26 Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ) та при присвоєнні рангів посадовим особам місцевого самоврядування згідно із статтею 15 Закону Ураїни "Про службу в органах місцевого самоврядування" ( 2493-14 ) наказую:

1. Затвердити Методичні рекомендації щодо застосування постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 1996 року N 658 "Про затвердження Положення про ранги державних службовців" (далі - Методичні рекомендації).

2. Директору департаменту персоналу державних органів та місцевого самоврядування Саєнку В.М., начальнику управління - керуючому справами Яремчуку І.М. в п'ятиденний термін забезпечити розсилку цього наказу:

управлінням державної служби Головдержслужби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;

центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям;

Національному банку України, Міністерству оборони, Державній прикордонній службі, Міністерству внутрішніх справ, СБУ, Департаменту виконання покарань, Державній митній службі, Державній податковій адміністрації України, іншим органам, в яких працюють державні службовці.

3. Інформаційно-аналітичному управлінню (Балюк В.В.) опублікувати цей наказ, Методичні рекомендації у черговому номері журналу "Вісник державної служби України" та розмістити їх на веб-сайтах Головдержслужби України.

4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Начальник Головдержслужби Т.Мотренко

Додаток
до наказу Головдержслужби
31.03.2006 N 106

Методичні рекомендації
щодо застосування постанови Кабінету Міністрів
України від 19 червня 1996 р. N 658 "Про затвердження
Положення про ранги державних службовців"

З метою належного застосування постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 1996 року N 658 "Про затвердження Положення про ранги державних службовців" при присвоєнні рангів державним службовцям згідно із статтею 26 Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ) та при присвоєнні рангів посадовим особам місцевого самоврядування згідно із статтею 15 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" ( 2493-14 ) пропонуємо дотримуватися наступних рекомендацій:

1. Ранги, які відповідають посадам державних службовців першої та другої категорій

1.1. Пропозиції щодо присвоєння рангів, які відповідають посадам державних службовців першої та другої категорій, вносяться Головдержслужбою України за поданням державних органів:

- при призначенні на посаду державного службовця першої та другої категорій у поданні зазначається дата призначення на посаду, відповідний указ, постанова, наказ;

- при присвоєнні державному службовцю чергового рангу у межах відповідної категорії посад у поданні зазначається дата присвоєння попереднього рангу, номер постанови, указу, наказу;

- при присвоєнні державному службовцю чергового рангу у межах відповідної категорії посад за виконання особливо відповідальних завдань у поданні необхідно зазначити додаткові завдання, виконані державним службовцем на високому рівні, що мають суттєво важливе значення для держави, регіону і не співпадають з його функціональними обов'язками;

- при присвоєнні державному службовцю чергового рангу поза межами відповідної категорії посад у зв'язку з виходом на пенсію у поданні надається оцінка трудових досягнень державного службовця; зазначається причина звільнення; дата виходу на пенсію; дата присвоєння попереднього рангу; якщо державному службовцю було продовжено термін перебування на державній службі, необхідно вказати номер та дату листа-погодження Головдержслужби України, до якої дати продовжено термін перебування на державній службі.

1.2. До подання додаються:

- дві біографічні довідки (зразок додається);

- копія розпорядчого документа про призначення на посаду;

- копія нормативно-правового акта щодо присвоєння попереднього рангу.

1.3. Біографічну довідку готує кадрова служба на основі сформованої особової справи, яка повинна бути підготовлена станом на ту дату, коли готується подання щодо присвоєння рангу.

Біографічна довідка підписується керівником кадрової служби та скріплюється печаткою.

1.4. Якщо державному службовцю було присвоєно ранг поза межами відповідної категорії посад та у разі його повернення на державну службу, у біографічній довідці вказуються ранг та дата присвоєння останнього рангу на державній службі і ранг та дата його присвоєння поза межами відповідної категорії посад.

1.5. Подання щодо присвоєння чергового рангу або присвоєння чергового рангу поза межами відповідної категорії посад у зв'язку з виходом на пенсію надсилаються, відповідно, за місяць до присвоєння рангу чи виходу на пенсію.

1.6. Якщо до Головдержслужби України направлено подання щодо присвоєння рангу та в цей час державного службовця звільнено із займаної посади або переведено на іншу посаду, необхідно терміново в офіційному порядку направити лист до Головдержслужби України про відкликання зазначеного подання.

1.7. За достовірність відомостей, наданих у поданні та біографічній довідці, відповідає керівник кадрової служби та керівник відповідного органу.

1.8. Недотримання державними органами визначеного законодавчими актами порядку присвоєння рангів та неправильне оформлення документів є підставою для повернення їх на доопрацювання.

Повторні подання розглядаються Головдержслужбою України після усунення зазначених порушень.

1.9. Керівник кадрового підрозділу органу самостійно відслідковує в офіційних джерелах прийняття відповідного нормативно-правового акта щодо присвоєння рангу державного службовця та вносить відповідний запис до трудової книжки.

2. Присвоєння рангів державним службовцям, посади яких віднесені до третьої-сьомої категорії

2.1. Ранги державним службовцям присвоюються в індивідуальному порядку відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації та результатів роботи.

2.2. Особам, які вперше зараховані на державну службу, присвоюється, як правило, найнижчий ранг, передбачений для відповідних категорій посад.

2.3. Ранги керівникам і спеціалістам органів державної виконавчої влади, що відповідають посадам третьої - сьомої категорії, присвоюються за місцем роботи керівниками цих органів.

2.4. Ранги присвоюються державним службовцям одночасно з прийняттям їх на державну службу або призначенням на вищу посаду.

2.5. Особам, призначеним на посади державних службовців з установленням випробування, ранги присвоюються з урахуванням його результатів.

2.6. У разі виявлення порушень Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ) при присвоєнні рангів, вони мають бути усунені розпорядженням або наказом керівника відповідного державного органу.

2.7. Через два роки після присвоєння державному службовцю відповідного рангу керівник державного органу за поданням безпосереднього керівника розглядає питання щодо можливості присвоєння йому чергового рангу. Позитивне рішення приймається за умови успішної роботи державного службовця.

2.8. Черговий ранг не може бути присвоєний державному службовцю, до якого протягом останнього року застосовувалися дисциплінарні стягнення, а також у період проведення службового розслідування або перебування під слідством. Затримка у присвоєнні чергового рангу до одного року може застосовуватися до державного службовця як захід дисциплінарного впливу.

2.9. За виконання особливо відповідальних завдань або за підсумками атестації державному службовцю може бути присвоєно черговий ранг достроково у межах відповідної категорії посад.

2.10. У разі призначення державних службовців на посади більш високої категорії їм присвоюється ранг у межах категорії посад, які вони зайняли.

2.11. Якщо державні службовці зайняли більш високі посади в межах категорії посад, на яких вони перебували, їм може бути залишений попередній або присвоєний більш високий ранг у межах цієї категорії.

У разі залишення попереднього рангу наступний ранг державному службовцю присвоюється з урахуванням часу присвоєння попереднього рангу.

2.12. За сумлінну працю державному службовцю у разі звільнення з державної служби у зв'язку з виходом на пенсію може бути присвоєно черговий ранг поза межами відповідної категорії посад, якщо він має найвищий ранг у такій категорії посад.

2.13. Державному службовцю, якому присвоєно ранг поза межами категорії посад у зв'язку з виходом на пенсію достроково відповідно до Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ), на пільгових умовах або у зв'язку з визнанням його інвалідом I чи II групи у період перебування на державній службі та який потім повернувся на державну службу, вдруге ранг поза межами категорії посад не присвоюється.

2.14. Якщо державний службовець перейшов на посаду нижчої категорії або залишив державну службу, на яку потім повернувся, за ним зберігається присвоєний ранг.

2.15. Державний службовець може бути позбавлений рангу лише за вироком суду.

2.16. Присвоєння, зміна, позбавлення рангу за вироком суду оформляється наказом чи розпорядженням керівника державного органу, про що робиться відповідний запис у трудовій книжці державного службовця, де зазначається порядковий номер запису, дата внесення запису, підстава для внесення запису (розпорядження або наказ керівника, дата його видання і номер).

2.17. Ранг не може бути присвоєний особі, яка припинила державну службу.

2.18. Надбавка за ранг провадиться з дня його присвоєння.

2.19. Державному службовцю, який працює неповний робочий день (тиждень), надбавка за ранг здійснюється пропорційно відпрацьованому часу.

2.20. Особам, які призначені на посади державних службовців з терміном випробування і мають ранги, присвоєні за попереднім місцем роботи, надбавка за ранг у період випробування провадиться відповідно до цього рангу.

3. Присвоєння рангів посадовим особам місцевого самоврядування

3.1. Ранги посадовим особам місцевого самоврядування присвоюються в індивідуальному порядку відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації та результатів роботи.

3.2. Особам, які вперше обрані або призначені на посади в органи місцевого самоврядування, присвоюється, як правило, найнижчий ранг, передбачений для відповідних категорій посад.

3.3. Ранги, які відповідають посадам першої та другої категорій, а також ранги сільським, селищним, міським головам, головам районних, районних у містах рад присвоюються рішенням відповідної ради в межах відповідної категорії посад.

3.4. Ранги, які відповідають посадам третьої - сьомої категорії, присвоюються відповідно сільським, селищним, міським головою, головою обласної, районної, районної у місті ради.

3.5. Ранги присвоюються одночасно з обранням (прийняттям) на службу в органи місцевого самоврядування або обранням (призначенням) на вищу посаду.

3.6. Особам, які призначаються на посади з випробувальним строком, ранги присвоюються після його закінчення, за результатами роботи.

3.7. Черговий ранг присвоюється за умови, якщо посадова особа успішно відпрацювала на займаній посаді не менш як 2 роки, з урахуванням часу присвоєння попереднього рангу.

3.8. Голова відповідної ради за поданням безпосереднього керівника розглядає питання щодо можливості присвоєння йому чергового рангу. Позитивне рішення приймається за умови успішної роботи посадової особи місцевого самоврядування.

3.9. Черговий ранг не може бути присвоєний посадовій особі місцевого самоврядування, до якої протягом останнього року застосовувалися дисциплінарні стягнення, а також у період проведення службового розслідування або перебування під слідством.

3.10. Затримка у присвоєнні чергового рангу до одного року може застосовуватися до посадової особи як захід дисциплінарного впливу.

3.11. За виконання особливо відповідальних завдань посадовій особі місцевого самоврядування може бути присвоєно черговий ранг достроково у межах відповідної категорії посад.

3.12. Якщо посадову особу призначають на посади більш високої категорії, їй присвоюється ранг у межах категорії посади, яку вона зайняла.

У разі коли посадова особа займає більш високу посаду в межах однієї категорії посад, їй може бути залишений попередній або присвоєний більш високий ранг у межах цієї категорії посад, з урахуванням професійної кваліфікації та результатів роботи.

3.13. За сумлінну працю при виході на пенсію посадовій особі місцевого самоврядування може бути присвоєно черговий ранг поза межами відповідної категорії посад, якщо вона має найвищий ранг у цій категорії посад не менше двох років.

Посадовій особі, якій присвоєно ранг поза межами категорії посад у зв'язку з виходом на пенсію достроково відповідно до Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ), на пільгових умовах або у зв'язку з визнанням його інвалідом I чи II групи у період перебування на службі в органах місцевого самоврядування та який потім повернувся на службу в органи місцевого самоврядування, вдруге ранг поза межами категорії посад не присвоюється.

3.14. Посадова особа місцевого самоврядування може бути позбавлена присвоєного відповідно до цього Закону ( 3723-12 ) рангу лише за вироком суду.

У разі виявлення порушень Закону ( 3723-12 ) при присвоєнні рангів, вони мають бути усунені рішенням сесії відповідної ради або розпорядженням сільського, селищного, міського голови, голови районної, районної у місті, обласної ради.

3.15. Якщо посадова особа місцевого самоврядування обрана чи призначена на посаду нижчої категорії або залишила службу в органі місцевого самоврядування, за нею зберігається присвоєний ранг.

3.16. У трудовій книжці посадової особи місцевого самоврядування робиться запис про присвоєння, зміну чи позбавлення її відповідного рангу із зазначенням порядкового номера запису, дати внесення запису, підстави для внесення запису (розпорядження керівника, дати його видання і номера).

3.17. Ранг не може бути присвоєний особі, яка припинила службу в органах місцевого самоврядування.

3.18. Надбавка за ранг проводиться з дня його присвоєння.

3.19. Посадовій особі, яка працює неповний робочий день (тиждень), надбавка за ранг здійснюється пропорційно відпрацьованому часу.

3.20. Особам, які призначені на посади посадових осіб місцевого самоврядування з терміном випробування і мають ранги, присвоєні за попереднім місцем роботи, надбавка за ранг у період випробування провадиться відповідно до цього рангу.

Директор департаменту персоналу державних органів та місцевого самоврядування В.Саєнко