НАЦІОНАЛЬНА РАДА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ

Затверджено
Рішення Національної ради
України з питань телебачення
і радіомовлення
23.07.2003 N 1091

Положення
про особливості ліцензування
кабельного, ефірно-кабельного
та супутникового мовлення

Це Положення визначає особливості отримання ліцензій суб'єктами господарської діяльності, які надають передплатникам на договірних засадах послуги з доставки теле- чи радіопрограм власного виробництва або пакетів таких програм і передач інших телерадіоорганізацій.

Положення діє на підставі статей 13 - 19 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" ( 3759-12 ), статей 22, 27 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" ( 538/97-ВР ), статті 24 Закону України "Про зв'язок" ( 160/95-ВР ), статей 2, 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ( 1775-14 ) і поширюється на операторів кабельних та ефірно-кабельних мереж та/чи організацій кабельного, ефірно-кабельного та супутникового мовлення.

Для цілей цього Положення термін "мовлення" ("телерадіомовлення"), вживається в такому розумінні: "діяльність у сфері телерадіомовлення, яка включає в себе весь комплекс технологічних і творчих процесів, в тому числі: збір, обробку монтаж, зберігання, пакетування програм і передач інших телерадіоорганізацій та передачу на відстань по кабелю або через супутник звукової та зорової інформації у відкритому або закодованому вигляді для безпосереднього прийому споживачами".

1. Особливості ліцензування
кабельного та ефірно-кабельного
мовлення

1.1. Для отримання ліцензії на кабельне та ефірно-кабельне телерадіомовлення телерадіоорганізація подає заяву, передбачену статтею 14 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" ( 3759-12 ) до якої додає дозвіл на проектування і будівництво кабельної мережі, відповідно до ст. 140 Конституції України ( 254к/96-ВР ), ст. 24 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" ( 3759-12 ), ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ).

1.2. Використання каналів мовлення кабельної мережі виключно для трансляції (ретрансляції) теле- або радіопередач вітчизняних телерадіоорганізацій, що отримали ліцензію на мовлення (ефірне, кабельне), здійснюється на підставі ліцензії, виданої органом ліцензування у відповідності до пункту 48 статті 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ( 1775-14 ) та угод з відповідними телерадіоорганізаціями, укладеними згідно зі статтею 25 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" ( 3759-12 ), ст. 31 Закону України "Про авторське право і суміжні права" ( 3792-12 ).

1.3. Пряма трансляція теле- або радіопрограм власного виробництва здійснюється телерадіоорганізацією кабельного мовлення, на підставі ліцензії виданої в установленому порядку Національною радою.

1.4. Для забезпечення перегляду абонентами програм та передач іноземних телерадіоорганізацій організація кабельного телебачення (оператор кабельної мережі) отримує в Національній раді ліцензію на ретрансляцію.

1.5. Програми телерадіоорганізацій, що мають ліцензію Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на право ефірного наземного розповсюдження в зоні обслуговування телемереж, є пріоритетними для ретрансляції в кабельних мережах.

1.6. Для трансляції програм телеорганізацій кабельного мовлення в телемережі резервується 10 % ємності мережі, але не менше трьох каналів.

1.7. Для міст з населенням до 100 тис. жителів кабельні мережі створюються з ємністю не менше 15 каналів, в інших містах ємність кабельних мереж має бути не менше 20 каналів.

1.8. Ретрансляція в кабельних телемережах програм телерадіоорганізацій України, які розповсюджують програми ефірним наземним способом в зоні обслуговування кабельної телемережі, здійснюється на безкомпенсаційній основі.

Перелік програм, що будуть ретранслюватися, включається до рішення Національної ради України про видачу ліцензії (на підставі програмної концепції наповнення каналів мовлення мережі кабельного телебачення, поданої заявником) та оформлюється протягом місяця з моменту прийняття рішення додатком до ліцензії після отримання дозволів на право сповіщення зазначених програм від відповідних телерадіоорганізацій. Перелік цих програм може змінюватися Національною радою на підставі заяви організації кабельного мовлення (оператора кабельної мережі) та укладених нею угод з відповідною телерадіоорганізацією.

Самовільна зміна переліку програм, які ретранслюються організацією кабельного мовлення без відповідного рішення Національної ради не допускається.

2. Особливості ліцензування
супутникового мовлення

2.1. У процесі ліцензування супутникового мовлення конкурсного відбору телерадіоорганізацій Національна рада не проводить.

2.2. Ліцензуванню підлягає супутникове мовлення, розраховане на приймання індивідуальними приймальними пристроями (системами), абонентом або групою абонентів.

2.3. Не ліцензується технологічне супутникове мовлення для забезпечення власних потреб телерадіоорганізацій (яке не використовуватиметься для мовлення на широку аудиторію глядачів або слухачів).

2.4. Для отримання ліцензії на супутникове мовлення телерадіоорганізація подає до Національної ради документи, передбачені статтею 14 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" ( 3759-12 ).

2.5. У розрахунках грошового збору за видачу ліцензії на супутникове мовлення не застосовуються збільшуючи коефіцієнти.

2.6. До супутникового мовлення не застосовується вимога, передбачена пунктом 4 статті 17 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" ( 3759-12 ).