Документ втратив чиннiсть!

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 24 лютого 2001 р. N 171
м.Київ

(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Кабінету Міністрів України
N 86 від 9 лютого 2011
р.)

Про затвердження Положення про порядок
голографічного захисту документів і товарів

( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 907 від 01.07.20
02
N 895 від 03.07.20
06 )

На виконання Указу Президента України від 15 листопада 2000 р. N 1239 "Про захист документів і товарів голографічними захисними елементами" Кабінет Міністрів України постановляє:

Затвердити Положення про порядок голографічного захисту документів і товарів (додається).

Перший віце-прем'єр-міністр України Ю.ЄХАНУРОВ

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 24 лютого 2001 р. N 171

Положення
про порядок голографічного захисту документів і товарів

( У тексті Положення слово "департамент" у всіх
відмінках замінено словом "СБУ" у відповідному
відмінку згідно з Постановою КМ N 907 від 01.07.2002 )

Загальна частина

Це Положення визначає загальні вимоги до голографічного захисту документів і товарів та особливості провадження діяльності у сфері голографічного захисту.

1. Голографічний захист запроваджується з метою підвищення рівня національної безпеки, запобігання розповсюдженню контрафактної продукції та підробці документів, сприяння захисту українського ринку від неякісних товарів.

2. Перелік документів і товарів, які підлягають обов'язковому захисту голографічними елементами, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Мінфіну. ( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

3. Державний контроль та координацію діяльності державних органів у сфері розроблення та виробництва голографічних захисних елементів, організацію проведення сертифікації та експертизи таких елементів, встановлення порядку їх розроблення, виробництва і обліку, формування та ведення Єдиного реєстру виготовлення голографічних захисних елементів (далі - Єдиний реєстр) здійснює Мінфін. ( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 907 від 01.07.2002, в редакції Постанови КМ N 895 від 03.07.2006 )

4. Порядок розроблення, виробництва, експертизи, реєстрації і обліку голографічних захисних елементів встановлює Мінфін, а порядок їх впровадження, ввезення та вивезення - СБУ. ( Пункт 4 в редакції Постанови КМ N 895 від 03.07.2006 )

5. Організацію та координацію робіт щодо розвитку фундаментальних та прикладних досліджень у сфері голографічного захисту здійснює Національна академія наук.

6. Надання технологічних та науково-методичних рекомендацій щодо розвитку виробництва і запровадження захисту документів і товарів за допомогою голографічних елементів здійснює Міжнародний центр "Інститут прикладної оптики" Національної академії наук.

7. Голографічні елементи вважаються захисними і можуть застосовуватися для захисту документів і товарів лише за наявності сертифіката відповідності або позитивного експертного висновку Мінфіну та після внесення їх до Єдиного реєстру. ( Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

Особливості застосування голографічних
захисних елементів

8. Голографічні елементи застосовуються для захисту документів і товарів, які підлягають обов'язковому захисту від підробки, а також інших документів і товарів, голографічний захист яких запроваджується за ініціативою їх власників.

9. Голографічні захисні елементи можуть мати особливе індивідуальне маркування, вид якого визначається замовником виходячи з потреб та організації ведення обліку обігу документів чи товарів за ініціативою замовника та за погодженням з Мінфіном. ( Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

10. На бланки цінних паперів та документів суворої звітності, які підлягають обов'язковому захисту, голографічні захисні елементи наносяться спеціалізованими підприємствами-виробниками цих бланків у процесі їх виготовлення, якщо інше не передбачено загальними вимогами до забезпечення голографічного захисту носіїв інформації, документів і товарів.

11. На товари, які підлягають обов'язковому захисту, голографічні захисні елементи наносяться безпосередньо підприємствами-виробниками цих товарів або виробниками упаковки для цих товарів під час її виготовлення, якщо інше не передбачено загальними вимогами до забезпечення голографічного захисту носіїв інформації, документів і товарів.

12. На документи і товари, які не підлягають обов'язковому захисту, голографічні захисні елементи наносяться безпосередньо підприємствами-виробниками цих документів і товарів, виробниками упаковки або замовниками виготовлення голографічних захисних елементів.

13. Нанесення голографічних захисних елементів на документи і товари здійснюється залежно від типу та сфери їх застосування шляхом наклеювання, використання етикет-пістолетів, портативних пресів для тиснення, а також спеціалізованого обладнання для припресування за умови забезпечення відповідного рівня безпеки та обліку цих елементів.

14. Порядок нанесення голографічних захисних елементів, що використовуються для державних потреб та/або створені на замовлення державних органів, погоджується з СБУ.

Замовлення та фінансування закупівлі у сфері
голографічного захисту

15. Витрати, пов'язані з розробленням, виробництвом, веденням обліку, впровадженням, ввезенням, вивезенням, сертифікаційним випробуванням, проведенням державної експертизи голографічних захисних елементів, що використовуються для державних потреб та/або створені на замовлення державних органів, проводяться за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

16. Державними замовниками документів і товарів, які підлягають обов'язковому захисту голографічними елементами, є органи державної влади згідно з їх компетенцією, Національний банк України, а також державні спеціалізовані підприємства, що виготовляють бланки цінних паперів і документів суворої звітності.

Замовниками голографічних захисних елементів також можуть бути підприємства, установи та організації недержавної форми власності, які мають намір застосовувати такі елементи для захисту власних документів і товарів.

17. Обсяг фінансування витрат, пов'язаних із закупівлею у сфері голографічного захисту за рахунок державного бюджету, визначається в кошторисах державних органів згідно з їх компетенцією відповідно до переліку документів і товарів, які підлягають обов'язковому захисту голографічними елементами.

18. Замовники голографічних захисних елементів, фінансування діяльності яких здійснюється за рахунок державного бюджету, в установленому порядку подають обгрунтовані пропозиції щодо обсягів замовлення.

Обов'язковою умовою для організації процедури закупівлі у сфері голографічного захисту є наявність позитивного висновку Мінфіну. ( Абзац другий пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

Для отримання експертного висновку щодо організації закупівлі (для державних замовників - проведення тендеру) замовник подає до Мінфіну такі документи: ( Абзац третій пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

заяву;

проект технічного завдання на виготовлення (розроблення) голографічного захисного елемента, підготовлений відповідно до загальних вимог до забезпечення голографічного захисту носіїв інформації, документів і товарів (додаток до Положення);

графічне зображення голографічного захисного елемента, затверджене замовником;

інші документи із складу тендерної документації відповідно до вимог законодавства (для державних замовників).

19. Експертиза поданих матеріалів проводиться Мінфіном у двотижневий термін. ( Пункт 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

20. За окремою заявою замовника Мінфін може надавати рекомендації щодо особливостей застосування спеціальних складових голографічних захисних елементів, а також перелік організацій-ліцензіатів у сфері голографічного захисту, які відповідають вимогам замовника. ( Пункт 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

21. Державні замовники здійснюють закупівлю голографічних захисних елементів за процедурою, визначеною Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" ( 1490-14 ).

22. У роботі тендерного комітету із закупівлі голографічних захисних елементів для державних потреб обов'язково беруть участь представники Мінфіну, а результати тендеру вважаються дійсними за умови їх погодження з Мінфіном. ( Пункт 22 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

23. Інші, ніж відкриті торги, процедури здійснення закупівлі, передбачені законодавством, застосовуються за погодженням з Мінфіном. ( Пункт 23 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

24. Юридичні і фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності провадять господарську діяльність з розроблення, виробництва, проведення сертифікаційних випробувань голографічних захисних елементів за наявності ліцензії, виданої Мінфіном.

Юридичні і фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності провадять господарську діяльність з впровадження, ввезення та вивезення голографічних захисних елементів, за наявності ліцензії, виданої СБУ. ( Пункт 24 в редакції Постанови КМ N 895 від 03.07.2006 )

25. Діяльність, пов'язана з видозміною голографічного захисного елемента, яка не призводить до зміни голографічного зображення (зміна форми голографічного елемента, нумерація, персоналізація, маркування тощо, в тому числі під час нанесення), виготовленням обладнання для голографічного захисту, а також надання послуг щодо монтажу виробничого та експлуатаційного устаткування, ідентифікації голографічних захисних елементів тощо може здійснюватися тільки ліцензіатами, які мають право провадити діяльність щодо впровадження голографічних захисних елементів.

Передача та зберігання голографічних
захисних елементів

26. Виготовивши партію голографічних захисних елементів, виробник сповіщає Мінфін про завершення робіт. ( Пункт 26 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

27. Партія голографічних захисних елементів, яка передбачається для передачі замовнику, у присутності представників Мінфіну перевіряється та упаковується таким чином, щоб уникнути можливості несанкціонованого доступу. Упаковка опечатується (опломбовується) ідентифікаційними печатками виробника та Мінфіну. Процедура обліку та опечатування оформляється відповідним актом. В акті обов'язково зазначається кількість виготовлених голографічних захисних елементів, ідентифікаційні ознаки майстер-матриці та (або) її робочої копії.

Один примірник акта передається представникам Мінфіну. До акта додаються два контрольних зразки голографічних захисних елементів з партії, що була облікована, майстер-матриця (якщо вона передбачена технологічним процесом виготовлення) та (або) її робоча копія, повний опис голографічного захисного елемента. ( Пункт 27 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

28. Якщо для виконання замовлення виготовлялося декілька робочих копій майстер-матриці, обліковується та опечатується кожна окрема партія голографічних захисних елементів, яка виготовлялася на конкретній робочій копії майстер-матриці. При цьому на робочі копії наносяться ідентифікаційні номери.

29. Партія голографічних захисних елементів обліковується в Мінфіні та передається замовнику. Процедура приймання-передачі оформляється відповідним актом. ( Пункт 29 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

30. Майстер-матриця голографічного захисного елемента (робоча копія), що застосовується для державних потреб, зберігається в Мінфіні. ( Пункт 30 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

31. У разі виникнення необхідності в поновленні тиражу голографічного захисного елемента представники замовника, виконавця та Мінфіну здійснюють розкриття майстер-матриці або її робочої копії і передають її виконавцю для виготовлення. Процедура розкриття оформляється відповідним актом. ( Пункт 31 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

32. У разі виявлення пошкодження контрольних ознак упаковки майстер-матриця (робоча копія) у виробництво не допускається і передається Мінфіну. Процедура передачі оформляється актом, на підставі якого Мінфін із залученням виробника майстер-матриці (робочої копії майстер-матриці) приймає рішення щодо її подальшого використання та зберігання. ( Пункт 32 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

33. Виконавець відповідає за належне зберігання та використання майстер-матриці (робочої копії) в процесі виконання замовлення.

34. Голографічні елементи для захисту документів чи товарів, які виготовляються за ініціативою їх власників, видаються уповноваженому представнику замовника в присутності представників Мінфіну. Процедура передачі оформляється відповідним актом. ( Пункт 34 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

35. Майстер-матриці (робочі копії), що застосовуються для власних потреб замовників, зберігаються на умовах відповідального зберігання у замовників, виконавців, третіх осіб або за бажанням замовників у Мінфіні. Умови зберігання майстер-матриці (робочої копії) окремо зазначаються у договорі. ( Пункт 35 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

36. Після отримання майстер-матриці (робочої копії) та облікованої партії голографічних захисних елементів замовник бере на себе відповідальність за їх зберігання, а також за належне їх застосування згідно з правилами внутрішнього розпорядку чи згідно з іншими документами, які регулюють застосування та зберігання голографічних захисних елементів замовником.

37. Облік голографічних захисних елементів ведеться їх замовниками та виробниками.

38. Порядок ведення обліку та надання звітності визначається Мінфіном. ( Пункт 38 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

Єдиний реєстр виготовлення
голографічних захисних елементів

39. З метою дотримання міжнародних норм у сфері голографічного захисту, забезпечення дієвого механізму ідентифікації та обліку голографічних захисних елементів ведеться їх Єдиний реєстр.

40. До Єдиного реєстру вносяться голографічні захисні елементи вітчизняного виробництва та ввезені на територію України з метою використання або впровадження.

41. Після внесення голографічного захисного елемента до Єдиного реєстру замовнику (або особі, уповноваженій замовником) видається свідоцтво про реєстрацію голографічного захисного елемента.

42. Власник свідоцтва має право проставляти поряд із голографічним захисним елементом знак попереджувального маркування, який свідчить про реєстрацію голографічного елемента.

43. Обов'язки з ведення Єдиного реєстру покладаються на Мінфін. ( Пункт 43 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

44. Відомості Єдиного реєстру є інформацією з обмеженим доступом. Мінфін вживає заходів до захисту цієї інформації згідно з вимогами нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері захисту інформації. ( Пункт 44 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

45. Порядок проведення робіт з реєстрації голографічних захисних елементів та ведення Єдиного реєстру затверджується Мінфіном. ( Пункт 45 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

46. Оплата робіт з реєстрації голографічних захисних елементів та ведення їх Єдиного реєстру проводиться на умовах і в порядку, визначених Мінфіном. ( Пункт 46 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

( Пункт 47 виключено на підставі Постанови КМ N 895 від 03.07.2006 )

Контроль у сфері голографічного захисту

48. Контроль у сфері голографічного захисту забезпечується шляхом:

перевірки ліцензійних умов;

запровадження сертифікації та експертизи голографічних захисних елементів;

ведення особливого обліку виготовлених голографічних захисних елементів;

перевірки дотримання особливих умов використання та зберігання майстер-матриць (робочих копій) та інших матеріалів, пов'язаних з виготовленням голографічних захисних елементів;

проведення інших заходів згідно з законодавством.

49. Контроль на всіх стадіях розроблення та виробництва голографічних захисних елементів здійснює Мінфін.

Контроль на стадії нанесення на документи (товари), що підлягають захисту, голографічних захисних елементів, ввезення та вивезення таких елементів здійснює СБУ. ( Пункт 49 в редакції Постанови КМ N 895 від 03.07.2006 )

50. Криміналістичні дослідження та криміналістична експертиза голографічних захисних елементів проводяться відповідно до законодавства.

51. Порядок проведення державної експертизи голографічних захисних елементів визначається Мінфіном. ( Пункт 51 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

Додаток
до Положення про порядок голографічного
захисту документів і товарів

Загальні вимоги
до забезпечення голографічного захисту
носіїв інформації, документів і товарів

( У тексті додатку слово "департамент" у всіх
відмінках замінено словом "СБУ" у відповідному
відмінку згідно з Постановою КМ N 907 від 01.07.2002 )

Загальні вимоги мають на меті визначення загальних ознак голографічних захисних елементів, їх класифікації, а також переліку кількісних показників і порядку їх встановлення у нормативних документах.

Визначення термінів

Голографічний елемент - матеріальний об'єкт з тонкошаровою структурою, який створюється з метою формування (відновлення) записаного на ньому зображення шляхом інтерференції та дифракції світла, що відбивається.

Голографічний захисний елемент - голографічний елемент, призначений для маркування носіїв інформації, документів і товарів з метою підтвердження їх справжності, авторства тощо, виконаний з використанням технологій, що унеможливлюють його несанкціоноване відтворення.

Ключові ознаки - сукупність заданих явних і прихованих деталей та властивостей зображення, яке підлягає обов'язковій ідентифікації при встановленні справжності голографічного захисного елемента.

Рівень прихованості - захищеність ключових ознак голографічного захисного елемента від підробки неочевидністю способу їх виявлення, що розпізнаються за рівнем складності ідентифікації цих ознак.

Додатковий захист - використання способів захисту голографічного захисного елемента від підробки, які базуються на додаткових ускладненнях зображення без наміру маскування ключових ознак.

Клас виконання голографічного захисного елемента - інтегральний показник захищеності такого елемента від фальсифікації, який враховує сукупну дію всіх засобів, що для цього застосовуються.

Вимоги до голографічних захисних елементів

1. Для захисту носіїв інформації, документів і товарів використовуються тільки голографічні елементи, які мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок Мінфіну. ( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

2. Розроблення, виробництво, сертифікаційні випробування (експертиза) та використання голографічних захисних елементів здійснюються відповідно до вимог технічного завдання, погодженого з СБУ і Мінфіном, та іншої нормативної і технологічної документації на голографічні захисні елементи, яка визначається технічним завданням. ( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 895 від 03.07.2006 )

3. До технічного завдання обов'язково включають такі відомості:

функціональне призначення голографічного захисного елемента (відповідно до розділу "Загальні ознаки голографічних захисних елементів");

технічні вимоги до голографічних захисних елементів згідно з вимогами до класу виконання (відповідно до розділу "Підсумкова класифікація голографічних захисних (за класом виконання)");

кількісні показники голографічного захисного елемента та його окремих частин;

методи випробувань, умови, обсяг і порядок їх проведення для підтвердження відповідності технічним вимогам;

вимоги до технологічних процесів;

вимоги до сировини та матеріалів;

загальний опис графічного зображення голографічного захисного елемента (з текстовими поясненнями - у разі потреби);

вимоги та правила приймання виготовлених голографічних захисних елементів, їх транспортування і зберігання;

перелік документів, які супроводжують розроблення, виготовлення та впровадження голографічних захисних елементів, до якого обов'язково включають опис графічного та голографічного зображення голографічного захисного елемента, опис виготовленого голографічного захисного елемента, методики випробувань, технологічну карту виготовлення голографічного захисного елемента, інструкцію з нанесення голографічного захисного елемента на документи (товари).

Загальні ознаки голографічних захисних елементів

4. Голографічні захисні елементи виготовляють у формі знаків (етикеток, наклейок тощо), габаритні розміри та форма яких встановлюються замовником і визначаються призначенням та умовами експлуатації об'єкта захисту.

5. Голографічний захисний елемент, як правило, має багатошарову структуру, яка містить крім носія зображення шари іншого функціонального призначення (захисний, клейовий тощо). Зокрема, з метою підвищення експлуатаційної стійкості поверхня носія зображення вкривається прозорим захисним шаром, спроба відділення якого від голографічного захисного елемента повинна призводити до невиправного пошкодження (руйнування).

6. Голографічний захисний елемент наноситься на об'єкт захисту способом, що забезпечує зберігання його під час експлуатації цього об'єкта та руйнування голографічного захисного елемента у разі вчинення спроби відділення від об'єкта.

7. Безпосереднім носієм зображення може бути фольга гарячого тиснення, інший носій чи сам об'єкт захисту (наприклад пластикова картка).

8. На носій може наноситися зображення реального об'єкта, макета, малюнка, транспаранта, товарного знака або інших стилізованих об'єктів, у тому числі й синтезованих за допомогою комп'ютерної графіки.

З метою ускладнення підробки в зображення голографічного захисного елемента вводять спеціальні елементи, позначки, знаки або символи, у тому числі приховані чи закодовані. Для цього використовують оптичні ефекти, що змінюють вид, масштаб чи кольорові гами зображення при зміні умов чи способу їх освітлення або спостереження, та елементи, виготовлені з використанням інших технологічних прийомів.

9. Вид, структура та розміщення зображення на голографічному захисному елементі встановлюються замовником і визначаються призначенням елемента, необхідним рівнем захисту, а також вимогами дизайну та ергономіки.

Зовнішній вигляд (дизайн) голографічного захисного елемента повинен бути таким, щоб без застосування спеціальних приладів однозначно можна було ідентифікувати виробника (постачальника) товарів.

Класифікація голографічних захисних елементів

10. Залежно від способу формування зображення і технології формування мікроструктур голограми поділяються на:

аналогові (райдужні, мультиплексні тощо);

синтезовані (електронна літографія, технологія DOT-MATRIX тощо).

11. Залежно від глибини візуальної сцени розрізняють такі типи зображення:

2D - плоске зображення;

3D - об'ємне зображення, отримане аналоговим способом або синтезоване з плоских зображень (стереограма);

2D3D - багатопланове зображення, що утворюється комбінацією плоских зображень, розміщених на різній глибині.

12. За конструктивним виконанням розрізняються такі види голографічних захисних елементів:

гнучка етикетка-наклейка;

фольга для гарячого припресування до об'єкта захисту;

плівка для ламінування документа, що захищається;

пломба із спеціального матеріалу або речовини;

зображення або позначка безпосередньо на об'єкті захисту.

13. Голографічні захисні елементи містять ключові ознаки, які за прихованістю мають такі рівні:

P1 - усі ключові ознаки можуть бути визначені візуально без використання допоміжних технічних засобів;

P2 - ключові ознаки, які візуально не спостерігаються і для виявлення яких достатньо використання звичайних технічних засобів та методів;

P3 - ключові ознаки, які візуально не спостерігаються, а їх виявлення можливе лише за допомогою спеціальних технічних засобів або методів.

14. Для посилення захищеності рівня P1, а також для забезпечення оперативного попереднього контролю справжності голографічних захисних елементів рівнів P2 та P3 використовують різноманітні способи додаткового захисту, зокрема:

текстове маркування та/або нумерацію голографічних захисних елементів;

фрагменти, що контрастують за своїми оптичними або фізичними характеристиками з іншим зображенням (деметалізовані, матовані тощо);

запис зображення в різних площинах, наприклад ортогональних ("схрещені решітки");

хроматичні елементи, які спостерігаються під певними кутами;

спеціальні оптичні ефекти;

одночасно в одному голографічному захисному елементі декілька зображувальних технологій (2D 3D, технологія DOT-MATRIX, електронна літографія, лазерна літографія тощо).

Примітки: 1. Текстове маркування голографічного захисного елемента здійснюється шляхом введення в зображення індивідуальної текстової інформації для кожної партії об'єктів, що захищаються. Застосування індивідуальної нумерації голографічного захисного елемента надає додаткову можливість системного контролю за їх використанням.

2. Спеціальні оптичні ефекти (кінетичні, анімаційні тощо) спричиняють рух зображення та зміну його характеристик при зміні умов освітлення чи спостереження голографічного захисного елемента. Індивідуальні особливості кожного ефекту визначаються шляхом хитання (обертання) елемента "угору-вниз" та/або "ліворуч-праворуч" чи обертанням у площині зображення.

Кількісні показники голографічних захисних елементів

15. До кількісних показників голографічних захисних елементів та їх окремих частин належать:

максимальна просторова частота у голографічному зображенні;

сукупна кількість типів дифракційних решіток у райдужному голографічному зображенні;

розмір мінімального елемента зображення, що розділяється (лінія або точка);

інтегральна дифракційна ефективність або дифракційна ефективність окремих фрагментів зображення;

максимальна кількість точок, які формують зображення, на 1 дюйм носія;

кількість ліній мінімальної товщини на 1 дюйм носія.

16. Значення просторової частоти та дифракційної ефективності голографічної (дифракційної) структури коректно можуть бути встановлені тільки для візуально однорідних фрагментів зображення.

17. Значення кількісних показників встановлюється у технічному завданні на розроблення голографічного захисного елемента.

Підсумкова класифікація голографічних захисних
елементів (за класом виконання)

Кожна конкретна комбінація рівнів прихованості ключових ознак та кількості способів додаткового захисту визначає клас виконання голографічного захисного елемента.

---------------------------------------------------------------
Клас виконання | Рівень прихованості | Кількість реалізованих
| (не нижче) | способів додаткового
| | захисту (не менше)
---------------------------------------------------------------
1 P3 3

2 P3 2

3 P3 1

4 P3 0

5 P2 3

6 P2 2

7 P2 1

8 P2 0

9 P1 3

10 P1 2

11 P1 1

12 P1 0

Клас виконання відображає характер і повноту набору використаних у голографічному захисному елементі засобів захисту.

Комплексна оцінка голографічного захисного елемента може проводитися за допомогою експертних оцінок сукупності захисних, експлуатаційних, естетичних і економічних показників голографічного захисного елемента і ступеня їх відповідності конкретному призначенню.

Роз'яснення щодо застосування загальних вимог здійснює СБУ. ( Абзац із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 907 від 01.07.2002 )