Документ втратив чиннiсть!

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ УКРАЇНИ

НАКАЗ
27.02.2006 N 43

(Наказ скасовано на підставі Наказу
Державного комітету телебачення та радіомовлення України
N 89 від 11.03.20
09)

Про реалізацію рішення
колегії Держкомтелерадіо України
від 23 лютого 2006 року N 2/6

З метою виконання рішення колегії Держкомтелерадіо України "Про порядок формування та реалізації Програми "Українська книга" від 23 лютого 2006 року N 2/6 наказую:

1. Ввести в дію рішення колегії Держкомтелерадіо України "Про порядок формування та реалізації Програми "Українська книга" від 23 лютого 2006 року N 2/6.

2. Затвердити Порядок формування та реалізації Програми "Українська книга" (додається).

3. Заступнику Голови Комітету Шевченку В.Г., директорові Департаменту видавничої справи та преси Бабилюлько В.І. забезпечити безумовне виконання у встановлені терміни завдань, визначених рішенням колегії.

4. Наказ довести до відома згідно з розрахунком розсилки.

5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Комітету Шевченка В.Г.

Голова Комітету І.Чиж

Затверджено
Наказ Держкомтелерадіо
України
27.02.2006 N 43

Порядок
формування та реалізації
Програми "Українська книга"

Розділ I

1. Загальні положення

Цей Порядок формування та реалізації Програми "Українська книга" (надалі - Порядок) визначає механізм відбору видань до проекту Програми "Українська книга", принципи формування, випуску та розповсюдження книжкової продукції на умовах державного замовлення за Програмою "Українська книга" з метою сприяння максимальному задоволенню культурно-освітніх потреб населення України й українців за кордоном у вітчизняній книжковій продукції, а також забезпечення незадоволеного читацького попиту шляхом поповнення фондів бібліотек України.

2. Мета

Метою Порядку є запровадження основних організаційних, правових та економічних засад реалізації Програми "Українська книга", визначення критеріїв та забезпечення прозорого механізму формування якісного та змістовного наповнення асортименту вітчизняної книжкової продукції для досягнення відповідного інформаційного, освітнього, культурного рівня українського суспільства, створення позитивного міжнародного іміджу держави.

3. Основні завдання

Основними завданнями Програми є:

- формування та постійне оновлення асортименту вітчизняної книжкової продукції для забезпечення потреб усіх соціальних груп українського суспільства виданнями з різних галузей знань державною мовою та мовами національних меншин;

- сприяння розвитку вітчизняного книговидання для підвищення його рівня за кількісними та якісними показниками до рівня передових країн світу;

- запровадження державного протекціонізму у національній видавничій справі з метою захисту вітчизняного ринку з дотриманням положень міжнародного права;

- забезпечення доступу до надбань світової культури шляхом перекладу та видання державною мовою творів видатних зарубіжних авторів;

- сприяння у виданні творів українських класиків та сучасних авторів мовами народів світу з метою популяризації української літератури на міжнародному рівні;

- сприяння максимальному задоволенню культурно-освітніх потреб населення усіх регіонів України та українців за кордоном у вітчизняній книжковій продукції;

- поповнення бібліотечних фондів України книжковою продукцією, випущеною в рамках Програми;

- вплив на формування читацьких інтересів, виховання культури читання та любові до друкованого слова на кращих зразках творів, випущених у рамках Програми.

Розділ II

Формування Програми

1. Правові засади формування

Механізм формування та реалізації Програми розроблено на підставі чинного законодавства України, а саме: Законів України "Про авторське право і суміжні права" ( 3792-12 ), "Про видавничу справу" ( 318/97-ВР ), "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" ( 1490-14 ), "Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні" ( 601-15 ), "Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки книговидавничої справи в Україні" ( 1300-15 ); Указів Президента України "Про деякі питання державної підтримки книговидавничої справи" ( 816/98 ), "Про додаткові заходи щодо державної підтримки національного книговидання і книгорозповсюдження" ( 1217/2000 ); постанов Кабінету Міністрів України "Про Порядок формування та розміщення державних замовлень на поставку продукції для державних потреб і контролю за їх виконанням" ( 266-96 ), "Про заходи щодо вдосконалення порядку випуску друкованої продукції за рахунок бюджетних коштів" ( 362-2002 ).

Формування та реалізацію Програми здійснює Державний комітет телебачення і радіомовлення України (далі - Комітет), який є державним замовником на випуск книжкової продукції за Програмою "Українська книга".

2. Принципи формування

Формування Програми здійснюється згідно з потребами суспільства з питань науки, культури та освіти - фундаментальних засад людського розвитку.

До Програми включаються видання, що сприяють:

- глибокому і об'єктивному висвітленню історії України, усіх сфер життя держави, подоланню ідеологічних викривлень та однобічності у висвітленні подій і ролі в них окремих діячів, заповненню маловідомих і невідомих сторінок історії;

- підвищенню ролі України у розвитку світової цивілізації та культури, висвітленню її сучасного стану, а також принципів і норм демократії, ринкової економіки, правової держави і громадянського суспільства;

- оволодінню надбань світової культури, виданню державною мовою кращих творів зарубіжних авторів;

- захисту інтересів національних меншин України шляхом випуску видань їхньою рідною мовою;

- вихованню патріотичних якостей підростаючого покоління, почуття любові до своєї батьківщини та гордості до її історичного минулого;

- підвищенню інтелектуального рівня суспільства.

Згідно з принципами формування Програми визначено основні тематичні напрями соціального значущих видань, які складають її основні тематичні розділи, а саме:

I. Видання для дітей та юнацтва.

II. Твори класиків української літератури та лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка.

III. Твори класиків зарубіжної літератури (в перекладі українською мовою).

IV. Науково-популярна література.

V. Довідкові та інформаційні видання (енциклопедії, довідники, словники тощо).

VI. Література мовами національних меншин України.

Розділ III

Організаційне забезпечення
формування та реалізації Програми

1. Подання заявок та пропозицій до Програми

Пропозиції до Програми на наступний рік приймаються Комітетом від видавництв та видавничих організацій різних форм власності до 1 листопада поточного року у вигляді листа-заявки з обов'язковою розширеною анотацією на твір, з повними даними про автора (авторський колектив, упорядника), плановим кошторисом витрат, технічним завданням та копією свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта видавничої справи. Обов'язково повідомляється стан готовності видання та подається інформація про попереднє видання книги. Листи-заявки із додатками у друкованому та електронному вигляді подаються в установленому порядку на адресу Комітету (01001, м. Київ, вул. Прорізна, 2).

До Програми не приймаються заявки та пропозиції на випуск навчальних (підручників, навчальних посібників тощо) та наукових видань (монографій, збірників, буклетів, бюлетенів, періодичних видань (альманахів), а також на перевидання творів, випущених у попередні роки за державні кошти, за винятком тих, які не представлені у достатній кількості в бібліотечних фондах України.

При заявленні до проекту Програми багатотомних видань, як правило, передбачається випуск та виготовлення не більше одного тому на рік.

При надходженні заявок та пропозицій від видавництв та видавничих організацій на випуск творів одного і того ж автора до проекту Програми включається, як правило, лише одне видання.

2. Експертна рада

Для забезпечення незалежної експертизи видань, які подаються до проекту Програми, при Комітеті формується громадська Експертна рада - консультативний, постійно діючий дорадчий колегіальний орган Комітету, до складу якого входять представники наукових установ, творчих спілок, бібліотек, фахівці Держкомтелерадіо та інші. Склад громадської Експертної ради затверджується наказом Комітету. Ротація членів Експертної ради (не менше 1/3 її складу) проводиться один раз на два роки.

Склад Експертної ради та положення про неї затверджується наказом Комітету.

Основним завданням Експертної ради є здійснення змістовної, тематичної оцінки видань, запропонованих до Програми, та визначення доцільності їх випуску на умовах державного замовлення.

На вимогу членів експертної ради, у разі необхідності, може проводитись попередня експертиза (рецензія) твору фахівцями, а також подаватись рукопис або оригінал-макет видання.

Рішення Експертної ради оформлюється відповідними протоколами.

З метою надання рекомендацій виконавцям державного замовлення щодо художнього оформлення та поліграфічного виконання книжкових видань при Комітеті формується постійно діюча Художня рада, склад якої затверджується наказом Комітету.

Після затвердження Державного бюджету України на наступний рік, визначення обсягу фінансування на випуск книжкової продукції за програмою "Українська книга", проведення економічних розрахунків проекту Програми, з урахуванням рекомендацій членів Експертної ради, доопрацьований проект вноситься на розгляд Колегії Комітету.

Остаточний варіант Програми, після доопрацювання з урахуванням зауважень членів Колегії, затверджується наказом Голови Комітету.

Текст затвердженої Програми щорічно розміщується на web-сторінці Комітету для ознайомлення громадськості з переліком видань, що ввійшли до її тематичного плану.

3. Структура Програми

Програма формується за такими тематичними розділами:

I Видання для дітей та юнацтва

Твори художньої літератури:

- твори класиків української літератури;

- твори сучасних письменників.

Перекладна література для дітей.

Довідкові видання для юнацтва.

II Твори класиків української літератури
та лауреатів Національної премії
імені Тараса Шевченка

III Твори класиків зарубіжної літератури
(в перекладі українською мовою)

IV Науково-популярні видання

Історія

Економіка

Політика

Література з питань державотворення

Літературознавство

Мистецтвознавство

Культурологічні дослідження

Етнографія

Екологія

Медицина. Охорона здоров'я

Освіта

Краєзнавство

Інформаційна сфера

Музика

V Довідкові та інформаційні видання

Енциклопедії. Енциклопедичні словники:

- універсальні;

- галузеві;

- тематичні.

Словники:

- перекладні;

- термінологічні.

Довідники.

VI Література мовами
національних меншин України

Дитяча література.

Твори художньої літератури.

В рамках зазначених розділів започатковуються на умовах державного замовлення такі серійні видання:

1. Бібліотека української літератури.

2. Бібліотека дитячої літератури "Учітесь, читайте...".

3. Бібліотека "Життя видатних людей України".

4. Бібліотека зарубіжної літератури.

Для кожного розділу книжкової продукції встановлюється орієнтовний тираж, який буде виготовлятися за Програмою, а саме:

- науково-популярна література - 2 - 3 тис. прим.;

- художня література та видання для дітей та юнацтва - 5 - 10 тис. прим.;

- мистецькі видання - 1 - 2 тис. прим.;

- енциклопедична література та словники - 5 - 10 тис. прим.;

- довідкова література - 2 - 3 тис. прим.;

- музична література - 1 - 2 тис. прим.;

- література мовами національних меншин України - 1 - 2 тис. прим.

4. Критерії відбору видань до Програми

Відбір видань до Програми здійснюється за такими критеріями:

- видання до знаменних та пам'ятних дат;

- актуальність і новизна теми в контексті сучасних проблем українського державотворення та історії України;

видання, що сприяють:

- розвитку національної культури українського народу, зміцненню його духовності й моралі, утвердженню національної ідеї;

- збагаченню суспільства національними та загальнолюдськими надбаннями в економічній, політичній та духовній сферах;

- розширенню сфери вживання української мови як державної, розвитку національного інформаційного та культурного простору;

- висвітленню життя та діяльності видатних постатей в українській історії, культурі, науці;

- глибині опрацювання теми та залучення маловідомого первинного матеріалу з вітчизняних та зарубіжних джерел.

5. Процедура закупівлі книжкової
продукції за Програмою

Відповідно до Законів України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" ( 1490-14 ), "Про авторське право і суміжні права" ( 3792-12 ) та інших нормативно-правових актів тендерний комітет Комітету визначає процедуру закупівлі та виконавців державного замовлення.

Згідно із Законом України від 20.11.2003 р. N 1300-IV "Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки книговидавничої справи в Україні" державна закупівля послуг з випуску (підготовки до видання, виготовлення та доставки) книжкової продукції здійснюється із застосуванням процедури закупівлі в одного учасника.

Процедура закупівлі послуг з випуску (підготовки до випуску видання, виготовлення та доставки книжкової продукції) визначається тендерним комітетом, створеним з цією метою.

6. Фінансове забезпечення та економічні
засади реалізації Програми

Після затвердження Програми на поточний рік Комітет повідомляє заявників про включення видань до Програми шляхом розміщення переліку видань на офіційному web-сайті Комітету.

З метою своєчасного забезпечення фінансування випуску видань, включених до Програми, видавництва та видавничі організації узгоджують з Комітетом терміни їх підготовки.

Після визначення процедури державної закупівлі щодо послуг з випуску книжкової продукції за Програмою Комітет укладає договори з суб'єктами видавничої справи на видання книжкової продукції за Програмою. Термін виконання державного замовлення не повинен перевищувати 5 місяців.

До договору додається плановий кошторис витрат на видання, затверджений виконавцем державного замовлення та погоджений Комітетом.

Видатки на доставку виготовлених тиражів видань за Програмою до споживачів включаються до кошторису.

Укладені договори є підставою для перерахування коштів з Державного бюджету України виконавцям державного замовлення. Обов'язковими умовами договору, що укладається між Держкомтелерадіо України, як державним замовником, та видавництвами і видавничими організаціями, як виконавцями державного замовлення, є:

1. Дотримання технічних параметрів, обсягів, тиражу та вартості видань, згідно поданих до Програми пропозицій видавництвами та видавничими організаціями.

2. Виготовлення тиражу книжкової продукції, випущеної за державним замовленням, повинно здійснюватися на вітчизняних поліграфічних підприємствах з використанням друкарського паперу та палітурного картону вітчизняного виробництва.

3. Зазначення на звороті титульного аркуша видання, випущеного за Програмою, такої інформації: "Випущено на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України за програмою "Українська книга".

4. Передача Комітету всього тиражу видання, випущеного за державні кошти.

5. Видавництва та видавничі організації, задіяні в реалізації державного замовлення за Програмою, впродовж місяця з дня отримання коштів звітують перед Комітетом про використання отриманих бюджетних коштів.

В межах видатків державного бюджету, передбачених за бюджетною програмою 1701110 "Випуск книжкової продукції за Програмою "Українська книга" Комітет забезпечує виконання фінансових зобов'язань перед видавництвами за виготовлену книжкову продукцію.

7. Розповсюдження видань,
випущених за Програмою

Доставку тиражів видань, виготовлених за Програмою, до споживачів забезпечує виконавець державного замовлення згідно із затвердженими Комітетом рознарядками.

Видання, випущені за Програмою, передаються до Міністерства культури і туризму України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства закордонних справ України, Національної академії наук України та інших міністерств і відомств для поповнення бібліотечних фондів.

Залежно від читацького призначення, видання частини тиражів передаються культурно-просвітницьким товариствам національних меншин України й іншим установам та організаціям для забезпечення загальнодержавних потреб.