НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент платіжних систем

ЛИСТ
29.04.2005 N 25-111/668-4449

Територіальні управління,
ОПЕРУ Національного банку
України
Банки України та їх філії
Асоціація українських банків
Київський банківський союз

Про зміни до Інструкції про порядок
відкриття, використання і закриття
рахунків у національній та іноземних валютах

Надсилаємо для ознайомлення та керівництва в роботі постанову Правління Національного банку України від 04.04.2005 N 110 "Про затвердження Змін до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 28.04.2005 за N 446/10726, та порівняльну таблицю до цих змін.

При цьому, звертаємо вашу увагу на таке.

1. Зважаючи на особливості здійснення приватними нотаріусами і адвокатами своєї діяльності, главу 4 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 N 492 (далі - Інструкція), доповнено новим пунктом 4.5. Цим пунктом визначено порядок відкриття поточних рахунків приватним нотаріусам і адвокатам для здійснення їх професійної діяльності, а також передбачено, що кошти за цими рахунками використовуються відповідно до порядку, установленому для використання коштів за поточними рахунками суб'єктів господарювання.

Облік коштів приватних нотаріусів та адвокатів має здійснюватися за балансовим рахунком 2620 "Кошти на вимогу фізичних осіб" відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.06.2003 N 280 (далі - План рахунків).

2. З метою врегулювання питання щодо особливостей відкриття поточних рахунків для обліку коштів недержавних пенсійних фондів, відповідно до вимог Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" ( 1057-15 ) (далі - Закон), глави 4 та 18 Інструкції доповнено новими пунктами 4.6 та 18.20, якими визначено особливості відкриття поточного рахунку юридичній особі з правом розпорядження ним іншими юридичними особами та порядок складання карток із зразками підписів і відбитка печатки юридичних осіб - розпорядників рахунку.

Відповідно до Закону ( 1057-15 ) недержавний пенсійний фонд є юридичною особою, єдиним органом управління якого є рада пенсійного фонду, яка здійснює контроль за поточною діяльністю пенсійного фонду та вирішення основних питань його роботи. Для забезпечення своєї діяльності пенсійний фонд користується послугами окремих юридичних осіб (адміністратора, особи, що здійснює управління активами недержавних пенсійних фондів, зберігача) на підставі відповідних договорів, які укладаються з цими особами радою фонду.

Статтею 44 Закону ( 1057-15 ) передбачено, що усі операції з пенсійними активами здійснюються через зберігача, яким є банк. Поточні рахунки пенсійного фонду відкриваються у зберігача. При цьому, недержавний пенсійний фонд може обслуговуватися тільки одним зберігачем.

Зауважимо, що Закон ( 1057-15 ) не визначає якою саме особою відкриваються поточні рахунки у зберігача для обліку коштів недержавного пенсійного фонду.

Враховуючи це, у разі звернення до банку-зберігача адміністратора або особи, що здійснює управління активами недержавного пенсійного фонду з метою відкриття поточного рахунку для обліку коштів недержавного пенсійного фонду, ці рахунки мають відкриватися у порядку, визначеному пунктом 3.2. Інструкції.

Якщо рахунок відкриватиме рада недержавного пенсійного фонду, яка відповідно до Закону ( 1057-15 ) не має права розпорядження рахунком, то відкриття такого рахунку має здійснюватися відповідно до вимог пунктів 4.6 та 18.20 Інструкції.

3. Відповідно до статті 22 Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)" ( 2299-14 ) пайовий інвестиційний фонд - це активи, що належать інвесторам на праві спільної часткової власності, перебувають в управлінні компанії з управління активами та обліковуються останньою окремо від результатів її господарської діяльності.

Пайовий інвестиційний фонд не є юридичною особою.

Другим абзацом статті 52 вищезазначеного Закону ( 1057-15 ) встановлено, що грошові кошти пайового інвестиційного фонду зараховуються на окремий рахунок компанії з управління активами у банку окремо від власних коштів компанії.

На сьогодні кількість поточних та вкладних (депозитних) рахунків, які має право відкривати суб'єкт господарювання для зберігання грошових коштів та здійснення усіх видів операцій у будь-яких банках України, чинним законодавством України не обмежена.

У зв'язку з цим, відкриття поточних рахунків компаніям з управління активами для обліку коштів пайового інвестиційного фонду та використання коштів з цих рахунків має здійснюватися у порядку, встановленому Інструкцією для юридичних осіб - суб'єктів господарювання.

При цьому, при відкритті вищезазначеного рахунку слід врахувати те, що згідно з Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" ( 2664-14 ) компанія з управління активами є фінансовою установою. Документом, що підтверджує статус фінансової установи, є відповідне свідоцтво.

Для обліку коштів небанківських фінансових установ Планом рахунків передбачені рахунки 265 групи.

Тому, для забезпечення достовірності обліку, а також з метою визначення статусу фінансової установи банк, на підставі вимог статті 64 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ) та пункту 2.6 Інструкції, додатково до визначеного Інструкцією переліку документів, необхідних для відкриття поточного рахунку суб'єкту господарювання, має право отримати від такого клієнта відповідне свідоцтво.

Виконавчий директор В.М.Кравець