Документ втратив чиннiсть!

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

Затверджено
МОЗ України
14.01.1994 N 147

Узгоджено
МВС України
10.01.1994

(Типові вимоги втратили чинність на підставі Наказу
Міністерства охорони здоров'я України
N 735 від 12.10.20
09)

Типові вимоги
по техніці укріплення та оснащенню засобами
охоронно-пожежної сигналізації приміщень,
де зберігаються наркотичні засоби

1. Загальні положення

1.1. Ці вимоги передбачають заходи з технічного укріплення і визначають головні принципи створення багаторубіжних систем охоронно-пожежної сигналізації для захисту приміщень (спеціальних сховищ) з наркотичними засобами, внесеними до списків, що видаються Комітетом по контролю наркотиків МОЗ України.

Вимоги поширюються на сховища наркотичних засобів, що проектуються, заново побудовані і реконструйовані. Технічне укріплення приміщень з наркотиками, договори про охорону яких вже укладені, повинне бути приведене у відповідність з вимогами цього документу в строки, зазначені в актах комісійних обстежень.

1.2. Комісійні обстеження сховищ наркотиків здійснюються у складі представників органів охорони здоров'я, підрозділів охорони, держпожежнагляду та інших зацікавлених організацій.

Комісія, керуючись діючими нормативними актами та наявною документацією, визначає місця концентрації наркотичних засобів, здійснює вибір оптимального варіанту охорони об'єкту за допомогою засобів сигналізації з урахуванням його телефонізації і забезпеченням електропостачанням. В ході обстеження виявляються вразливі місця в будівельних конструкціях (вікна, двері, негрунтовані стіни, стелі, підлога, вентиляційні отвори та ін.), визначається кількість охоронних та пожежних шлейфів, приладів, повідомлювачів, датчиків, необхідних для захисту місць зберігання наркотиків.

За результатами обстеження сховища наркотичних засобів складається акт передбаченої форми, визначаються виконавці та строки виконання робіт.

1.3. Підготовка і виконання робіт по обладнанню приміщення з наркотиками засобами охоронно-пожежної сигналізації (ОПС) повинні здійснюватися у відповідності з:

- Рекомендаціями по вибору та застосуванню технічних засобів охоронно-пожежної сигналізації на об'єктах народного господарства, Київ, МВ України;

- технічними картами та інструкціями монтажу систем і при ладів охоронної сигналізації;

- ВСН 25-09.68-85 Правил виконання та приймання робіт. Установлення охоронної, пожежної і охоронно-пожежної сигналізації;

- технічною документацією на вироби;

- вимогами СНІП 2.04.09-84 і СНІП 3.05.06-85.

2. Технічна укріпленість конструкцій будівель і приміщень

2.1. Приміщення з наркотиками повинні мати стіни, еквівалентні за міцністю цегляним стінам товщиною не менше 500 мм.

2.2. Підлогу і стелю, що еквівалентні за міцністю залізобетонній плиті товщиною не менше 180 мм.

2.3. Стіни, стельове перекриття, підлога, які не відповідають вказаним вимогам, з внутрішнього боку по всій площі повинні бути укріплені сталевими ґратами з діаметром прутів не менше 10 мм та розмірами вічок не більше 150 х 150 мм. Грати приварюються до випущених із кладки стіни чи плит, перекритих анкерами діаметром не менше 12 (куб. мм) кроком 500 х 500 мм. При неможливості вмонтувати анкери, допускається до залізобетонних поверхонь чотирма дюбелями пристрілювати закладні деталі із сталевої штаби розміром 100 х 50 х 6 мм.

Вхідні двері сховищ наркотичних засобів повинні відповідати вимогам ДЕСТ 6629-88, ДЕСТ 24698-81, ДЕСТ 24584-81, ДЕСТ 14624-84, бути справними, добре підігнаними під дверну коробку, повнотілими, товщиною не менше 40 мм, мати не менше двох врізних несамозамикаючих замків. Двері оббиваються з обох боків листовим залізом товщиною не менше 0,6 мм з загинанням країв листа на внутрішню поверхню дверей чи на торець полотна нахлистом. Дверний отвір з внутрішнього боку додатково захищається решітчастими металевими дверми, які виготовляються зі сталевого прута діаметром не менше 16 мм, вічками не більше 150 х 150 мм, котрі зварюються в кожному перетині. Оформлення дверної коробки виконується із сталевого профілю. В діючих сховищах допускаються дерев'яні коробки, посилені сталевими ріжками розміром 30 х 40 мм, товщиною не менше 5 мм, закріпленими у стіну штирями із арматурної сталі діаметром 10-12 мм та довжиною 120-150 мм.

2.4. Віконні отвори приміщень з наркотиками з внутрішнього боку чи між рамами обладнуються металевими ґратами, які виготовляються із сталевих прутів діаметром не менше 16 мм і відстанню між прутами по вертикалі і горизонталі не більше 150 мм. Кінці прутів ґрат замуровуються у стіну на глибину не менше 80 мм та заливаються бетоном. Допускається використання декоративних ґрат чи жалюзі, які за міцністю не повинні поступатися описаним вище ґратам.

2.5. Наркотичні засоби повинні зберігатися в сейфах. В технічно захищених приміщеннях допускається зберігання наркотиків в металевих шафах. Сейфи (металеві шафи) повинні бути у замкненому стані. Після закінчення робочого дня вони повинні опечатуватися чи пломбуватися. Ключі від сейфів, печатку чи пломбу повинні зберігати у себе матеріально-відповідальні особи, уповноважені на це наказами по органах чи закладах охорони здоров'я.

3. Оснащення приміщень зі збереженням
наркотичних засобів охоронною сигналізацією

3.1. Сховища для наркотиків в обов'язковому порядку повинні обладнуватися багаторубіжними системами охоронної сигналізації з підключенням кожного рубежу на самостійні номери пультів централізованого спостереження на договірних засадах.

3.2. Першим рубежем сигналізації захищаються будівельні конструкції периметрів приміщень: віконні та дверні отвори, вентиляційні канали, теплові вводи та інші елементи приміщення, які доступні для проникнення із зовнішнього боку. Двері блокуються на "відкривання" і "пролом". Вікна захищаються сигналізацією на "відкривання" і "руйнування" скла. Некапітальні стіни, стелі, місця вводу комунікацій - на "пролом". Капітальні стіни, вентиляційні коробки - на "руйнування" та "ударну дію".

Блокування будівельних конструкцій на "відкривання" (вікон, дверей) рекомендується здійснювати повідомлювачами типу "СМК", на руйнування скла застосовується фольга, повідомлювачі типу "Вікно-I" чи аналогічні їм.

Некапітальні стіни (перегородки) захищаються на "пролом" проволокою ПЕЛ. Для блокування капітальних стін і стелі приміщення рекомендується використовувати повідомлювач типу "Грань-I", який дає можливість виявити руйнування будівельних конструкцій з цегли не менше 150 мм і бетону, товщиною не менше 120 мм. Вразливі ділянки периметрів приміщень можуть бути захищені оптико-електронними повідомлювачами типу "Фотон-2", "Фотон-5", які формують зону виявлення у вигляді вертикального бар'єру.

3.3. Додатковими рубежами сигналізації захищаються внутрішні об'єми і площі приміщень, сейфи (металеві шафи), що використовуються для зберігання наркотичних засобів.

Для додаткових рубежів охорони вибір повідомлювачів визначається залежно від характеру приміщень і місць розташування матеріальних цінностей в них. Як прилади та повідомлювачі для цієї мети застосовуються ультразвукові, оптикоелектронні, радіохвильові, ємкісні повідомлювачі типу "Ехо-2,3", "Фотон-IM,4", "Квант-3", "Волна-2М", "Фон-I", "Риф-М", "Пік" та інші.

Для підвищення надійності спрацьовування охоронної сигналізації рекомендується застосування повідомлювачів різного принципу дії.

3.4. В багаторубежевих системах захисту слід використовувати приймально-контрольні прилади, які забезпечують контроль шлейфів сигналізації при відсутності електропостачання. Використання приймально-контрольних приладів та повідомлювачів, які мають автономне постачання чи блоки переходу на постачання від пультів централізованого спостереження по телефонних лініях разом з об'єктовими приладами апаратури накопичення, в яких не передбачається резервне постачання, недоцільне.

3.5. Крім самостійних рубежів захисту рекомендується обладнувати датчиками-уловлювачами безпосередньо сейфи (металеві шафи), які вмикаються в шлейф додаткового рубежу сигналізації.

3.6. При відключенні сітьового електропостачання повинна бути забезпечена працездатність ПКП, датчиків та повідомлювачів одного з рубежів сигналізації. При відсутності у сховищах телефон них ліній необхідно використовувати ВЧ-ущільнення вільних ліній розподільчої сітки, лінії телефонів організацій, квартир громадян, розташованих поблизу від сховища чи лінії таксофонів.

3.7. На великих об'єктах (базах, складах) зі збереженням наркотичних засобів допускається використовувати принцип "малої централізації" обладнанням концентраторів малої ємкості і контрольно-пропускних пунктів з підключенням їх до пультів централізованого спостереження.

3.8 Робочі місця персоналу, який виконує операції з наркотиками, а також сховища обладнуються тривожною сигналізацією, яка призначається для передачі сигналів тривоги в чергове відділення органів внутрішніх справ і прийняття своєчасних заходів у випадку розбійного нападу в робочий час.

3.9. Система пожежної сигналізації повинна забезпечити цілодобову роботу. Пожежні повідомлювачі вмикаються у загальні чи самостійні шлейфи блокування, підключені до загальних чи самостійних приладів з відведенням сигналів тривоги на пульт централізованого спостереження чи місцеві звукові і світові сигналізатори.

3.10. На об'єктах (в приміщеннях) із збереженням наркотичних засобів не допускається використання апаратури охоронної сигналізації, не включеної до "Переліку технічних засобів охоронної, охоронно-пожежної та пожежної сигналізації, які рекомендуються для використання".

4. Виконання положень цих типових вимог є обов'язковим при одержанні дозволу Комітету по контролю наркотиків МОЗ України на зберігання наркотичних засобів.

5. Вважати як такими, що втратили силу вказівки МОЗ СРСР і МВС СРСР від 18.04.88 N 06-14/16/19, типові вимоги Головного аптечного управління МОЗ України і Головного управління позавідомчої охорони МВС СРСР від 24.11.86.