Документ втратив чиннiсть!

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 29 червня 2004 р. N 823
Київ

(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Кабінету Міністрів України
N 341 від 25 квітня 2012
р.)

Про затвердження Порядку забезпечення
громадського порядку та безпеки
під час проведення футбольних матчів

Кабінет Міністрів України постановляє:

Затвердити Порядок забезпечення громадського порядку та безпеки під час проведення футбольних матчів, що додається.

Прем'єр-міністр України В.ЯНУКОВИЧ

Затверджено
Постановою
Кабінету Міністрів України
від 29 червня 2004 р. N 823

Порядок
забезпечення громадського порядку та безпеки
під час проведення футбольних матчів

Загальні питання

1. Цей Порядок розроблено відповідно до Європейської конвенції про насильство та неналежну поведінку з боку глядачів під час спортивних заходів, зокрема футбольних матчів, укладеної 19 серпня 1985 р. у м. Страсбурзі і ратифікованої Верховною Радою України 15 листопада 2001 року ( 2791-14 ).

2. Забезпечення громадського порядку та безпеки під час футбольних матчів, які проводяться на території України під егідою Всесвітнього союзу футбольних асоціацій (ФІФА), Союзу європейських футбольних асоціацій (УЄФА), Федерації футболу України (далі - Федерація) та її колективних членів здійснюється органами внутрішніх справ, організаторами матчів, власниками (орендарями) стадіонів, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

3. Футбольні матчі поділяються на матчі підвищеного і звичайного ступеня ризику.

До футбольних матчів підвищеного ступеня ризику належать:

фінальні етапи клубних змагань УЄФА, півфінали і чвертьфінали Кубка УЄФА, матчі Ліги чемпіонів, матчі відбіркового і фінального турнірів чемпіонату світу і Європи;

матчі, на яких передбачається присутність вищих посадових осіб України та інших держав;

матчі, віднесені ФІФА, УЄФА, Федерацією до цієї категорії на підставі інцидентів за участю вболівальників однієї чи обох команд або інформації щодо можливого виникнення таких інцидентів;

матчі, на яких передбачається, що кількість осіб, які супроводжують команду, що прибуває на матч, буде перевищувати 10 відсотків загальної кількості місць на стадіоні або їх кількість буде перевищувати 3 тис. осіб;

матчі, під час яких передбачається цілковите заповнення стадіону глядачами або на яких очікується присутність більш як 15 тис. глядачів;

матчі, на яких передбачається велика кількість глядачів з країни, команда якої прибуває на матч, і вболівальників, які проживають в країні, де проводиться такий матч.

4. Організатори футбольного матчу в разі виникнення непередбачених обставин, що змінюють умови його проведення, зобов'язані невідкладно інформувати про це відповідні органи внутрішніх справ та Федерацію.

5. Організатори футбольного матчу разом з органами внутрішніх справ вживають заходів для гарантування громадського порядку та безпеки на стадіоні та прилеглій до нього території до початку, під час та після закінчення матчу відповідно до цього Порядку, постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 1998 р. N 2025 "Про порядок підготовки спортивних споруд та інших спеціально відведених місць для проведення масових спортивних та культурно-видовищних заходів" (Офіційний вісник України, 1998 р., N 51, ст. 1894; 1999 р., N 35, ст. 1811), інших актів законодавства.

Вимоги до гарантування безпеки

6. У кожному футбольному клубі повинна бути особа, відповідальна за здійснення заходів безпеки під час проведення футбольних матчів (далі - працівник служби безпеки).

7. Члени Федерації та працівники служби безпеки футбольних клубів зобов'язані вживати передбачених законодавством заходів для недопущення на матч порушників громадського порядку.

8. Члени Федерації і футбольні клуби:

видають інформаційні бюлетені, організовують зустрічі з гравцями та тренерами футбольних команд, вживають інших заходів для формування доброзичливих відносин між членами своїх клубів, уболівальниками і добровільними помічниками (волонтерами), залучають їх до підтримання установлених правил поведінки на стадіоні, розподілу квитків, організації поїздок на виїзні футбольні матчі та прийому гравців і офіційних представників команд-гостей, надання допомоги у разі виникнення надзвичайних обставин;

зобов'язані вимагати від глядачів належної поведінки на стадіоні, дотримання правил дорожнього руху під час паркування транспортних засобів поблизу стадіону, правил пожежної безпеки та вживати передбачених законодавством заходів до осіб, які вчинили протиправні дії чи інші порушення установлених правил;

вживають заходів до переконання вболівальників відмовитися від поїздок разом з футбольною командою в інші міста України чи за її межі у разі з'ясування обставин, що можуть загрожувати їх безпеці.

9. Члени Федерації і футбольні клуби, туристичні агентства сприяють вболівальникам, які мають намір виїхати в іншу країну на футбольний матч, в отриманні необхідної інформації, зокрема про місцеві звичаї та специфіку в'їзду (виїзду), а також адресу, номери телефонів посольства (консульства) України, офісу асоціації або клубу, куди можна звернутися у разі потреби.

10. Для забезпечення громадського порядку та безпеки члени Федерації і футбольні клуби співпрацюють з органами внутрішніх справ, організаторами футбольного матчу, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

11. До початку футбольного матчу його організатори інформують глядачів про можливе запровадження обмежень на стадіоні у разі вчинення протиправних дій чи іншого порушення встановлених правил шляхом розміщення інформаційних повідомлень у засобах масової інформації та в інший спосіб.

12. Власники (орендарі) стадіону за погодженням з органами внутрішніх справ розробляють і затверджують правила дотримання громадського порядку та безпеки під час проведення футбольних матчів, в яких визначається порядок здійснення заходів, спрямованих на підтримання громадського порядку під час проведення футбольних матчів, забезпечення безпеки учасників і глядачів, пожежної безпеки, надання медичної допомоги особам, які постраждали, евакуації у разі виникнення надзвичайних обставин.

13. Після закінчення футбольного матчу його організатори повідомляють глядачів про порядок виходу із стадіону, дотримання при цьому громадського порядку.

14. Правила дотримання громадського порядку та безпеки під час проведення футбольних матчів розміщуються на вході до стадіону та в інших доступних для глядачів місцях.

15. Для доступу до ігрової зони транспортних засобів органів внутрішніх справ, швидкої медичної допомоги, державної пожежної охорони, а також транспортних засобів наземного технічного обслуговування стадіон обладнується вільним під'їздом.

Співпраця організаторів футбольного матчу з органами
внутрішніх справ, місцевими органами виконавчої влади
та органами місцевого самоврядування

16. Організатори футбольного матчу:

1) взаємодіють:

з органами внутрішніх справ, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування під час перевезення вболівальників, зокрема якщо футбольні матчі закінчуються у нічний час, у забезпеченні громадського порядку, запобіганні або своєчасному припиненні протиправних дій чи іншого порушення встановлених правил з боку глядачів, можливих спалахів насильства, вандалізму, а також у забезпеченні порядку на стадіоні та прилеглій до нього території до початку, під час та після закінчення футбольного матчу;

з органами внутрішніх справ з метою недопущення на стадіон осіб, яким з тієї чи іншої причини заборонено вхід на нього або які були виведені за його межі під час футбольного матчу;

2) своєчасно інформують органи внутрішніх справ, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування про проведення футбольних матчів з метою вжиття необхідних заходів для забезпечення громадського порядку та безпеки.

17. З метою постійного обміну інформацією організатори футбольного матчу видають керівникам суб'єктів, що охороняють громадський порядок, засоби радіозв'язку.

18. Організатори футбольного матчу та колективні члени Федерації у взаємодії з органами внутрішніх справ, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування забезпечують безпеку вболівальників, представників футбольних клубів, арбітрів, делегатів і офіційних осіб, їх майна під час проживання в готелі та переїздів, пов'язаних з підготовкою до футбольного матчу.

Заходи з охорони громадського порядку
та забезпечення безпеки на стадіонах

19. Футбольні матчі проводяться на стадіонах, що відповідають вимогам, установленим Федерацією.

20. Власник (орендар) стадіону зобов'язаний забезпечити належну інфраструктуру стадіону, що гарантує безпеку та оптимальне розміщення автотранспорту, запобігання зіткненням між глядачами, дає змогу ефективно діяти працівникам органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, служби безпеки стадіону, швидкої медичної допомоги.

21. Власник (орендар) стадіону забезпечує:

експлуатаційну надійність та стійкість будівельних конструкцій стадіону, безвідмовну роботу інженерних комунікацій і мереж, протипожежних систем і засобів;

виконання вимог техніки безпеки, санітарно-гігієнічних, екологічних та інших вимог;

необхідну підготовку обслуговуючого персоналу (інженерів, майстрів, контролерів, стюардів, волонтерів).

22. На стадіоні власником (орендарем) на час проведення футбольного матчу виділяються відповідні приміщення для розміщення оперативного штабу та чергової частини органів внутрішніх справ з відповідним комунікаційним обладнанням.

23. Стадіон, на якому проводиться футбольний матч, обладнується всередині та ззовні телекамерами для спостереження за поведінкою глядачів на трибунах і ситуацією поблизу стадіону.

У систему спостереження вмонтовується пристрій для одержання фотознімків, а також екрани, з використанням яких здійснюється моніторинг подій на стадіоні. Користування та керування системою спостереження здійснюється організаторами футбольного матчу разом з працівниками органів внутрішніх справ.

24. На стадіоні розміщується радіоінформаційний центр для інформування та звернення в разі потреби до глядачів на стадіоні або осіб, які перебувають за його межами. Працівники органів внутрішніх справ повинні мати доступ до мережі радіоінформаційного центру для термінових оголошень у разі виникнення або загрози виникнення надзвичайних обставин.

25. Інформаційні повідомлення повинні бути лаконічні, вільні від будь-якої дискримінації команд, не можуть використовуватися для політичних заяв, підтримки будь-якої команди і оголошуватися диктором, голос якого знайомий для більшості вболівальників.

Для оголошення повідомлення під час проведення міжнародних футбольних матчів залучаються диктори, які володіють відповідною іноземною мовою. У разі виникнення або загрози виникнення надзвичайних обставин для них заздалегідь розробляються тексти відповідних інформаційних повідомлень.

26. Не менш як за 4 години до початку футбольного матчу спільною робочою комісією, яка утворюється відповідно до пункту 9 Положення про порядок підготовки спортивних споруд та інших спеціально відведених місць для масових спортивних та культурних видовищних заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 1998 р. N 2025 , проводиться оперативно-технічний огляд стадіону і прилеглої до нього території.

За результатами огляду проводиться координаційна нарада і складається протокол щодо відповідності стадіону технічним нормам і придатності його для проведення футбольного матчу.

У разі виявлення істотних недоліків протокол надсилається до відповідних місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування для вжиття заходів до їх усунення.

Якщо через істотні недоліки проведення футбольного матчу неможливе, голова спільної робочої комісії передає зазначений протокол уповноваженому представникові Федерації для вжиття разом з арбітром матчу відповідних заходів.

27. Проведення футбольного матчу на стадіоні здійснюється за наявності таких документів:

акта про відповідність стадіону технічним нормам, який складається щороку в установленому порядку;

протоколу про відповідність стадіону технічним нормам і придатність його для проведення футбольного матчу;

правил дотримання громадського порядку та безпеки під час проведення футбольних матчів;

інших документів, передбачених Федерацією.

Організація забезпечення громадського порядку та
безпеки напередодні проведення футбольного матчу

28. На футбольних матчах чемпіонату світу та Європи, Ліги європейських чемпіонів і Кубку УЄФА, чемпіонату та Кубку України забороняється присутність глядачів без посадочних місць, за винятком матчів чемпіонату України з футболу серед команд другої ліги, під час яких дозволяється глядачам спостерігати за матчем стоячи, але не більше ніж 20 відсотків загальної кількості глядачів.

29. На квитку на футбольний матч розміщуються друкована інформація про змагання та команди, які беруть участь в матчі, план стадіону та секторів, їх номери, номери ряду і місця, а також витяг з правил поведінки глядачів під час футбольного матчу та відомості про процедуру перевірки дотримання глядачами цих правил.

Під час виготовлення квитків на футбольні матчі підвищеного ступеня ризику для запобігання їх підробки використовуються сучасні технології та технічні засоби.

Виготовлення будь-яких перепусток на футбольний матч замість квитків забороняється.

30. На кожний футбольний матч визначається певна кількість квитків, що виділяється національним асоціаціям або членам Федерації футболу, футбольним клубам, команди яких беруть участь у матчі, та організаторам футбольного матчу. Кількість квитків, що виділяється, встановлюється з урахуванням чисельності глядачів. При цьому враховуються дані про поведінку глядачів під час минулих футбольних матчів на інших стадіонах і розподіл квитків на футбольні матчі, проведені на виїзді за участю цих команд.

31. Для забезпечення громадського порядку та безпеки під час проведення футбольного матчу його організатори під час реалізації квитків можуть прийняти рішення про:

надання обмеженої кількості квитків конкретному футбольному клубу (команді);

виділення квитків для розміщення вболівальників конкретної футбольної команди в одному або кількох секторах стадіону;

відмову футбольному клубу (команді) у виділенні квитків за погодженням із Федерацією.

Квитки розподіляються таким чином, щоб забезпечити цілковите відокремлення груп глядачів відповідних футбольних команд у різних секторах стадіону.

32. Органами внутрішніх справ, державної пожежної охорони, працівниками служби безпеки футбольного клубу залежно від ступеня ризику, отриманої інформації про очікувану чисельність глядачів, оперативної обстановки, що складається на день проведення футбольного матчу, розробляються відповідні плани, в яких визначаються конкретні заходи із забезпечення громадського порядку та безпеки, чисельність сил і засобів, що залучаються для здійснення цих заходів, їх розстановка на відповідній території, резерви сил і засобів у разі виникнення надзвичайних обставин.

33. Залежно від ступеня ризику та інших обставин стадіон береться під охорону, як правило, за добу або не менше ніж за чотири години до початку футбольного матчу.

Сили і засоби, що залучаються до здійснення заходів щодо охорони стадіону, визначаються органом внутрішніх справ разом з організатором футбольного матчу на підставі договору.

Чисельність особового складу органів внутрішніх справ, сил безпеки футбольних клубів, їх розташування і порядок взаємодії визначаються керівником органу внутрішніх справ.

Напередодні проведення футбольного матчу проводиться оперативна нарада, під час якої керівник органу внутрішніх справ представляє осіб, відповідальних за організацію забезпечення громадського порядку та безпеки, протипожежної безпеки, надання медичної допомоги, представників футбольних команд, власника (орендаря) стадіону, уповноваженого представника Федерації, уточнює загальні завдання, порядок керування силами і засобами, що залучаються, визначає порядок взаємодії у разі виникнення надзвичайних обставин.

У день проведення футбольного матчу працівниками органів внутрішніх справ забезпечується громадський порядок біля кас, розташованих поблизу стадіону і на прилеглій до нього території.

Організація забезпечення громадського
порядку та безпеки перед, під час і
після закінчення футбольного матчу

34. Загальне керівництво силами і засобами, що залучаються до забезпечення громадського порядку та безпеки, покладається на керівника органу внутрішніх справ, організатора футбольного матчу та власника (орендаря) стадіону.

35. Для організації взаємодії сил і засобів, що залучаються до забезпечення громадського порядку та безпеки, за рішенням керівника органу внутрішніх справ утворюється тимчасовий оперативний штаб у складі представників підрозділів органів внутрішніх справ і державної пожежної охорони, служби безпеки футбольних клубів, власника (орендаря) стадіону, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, організатора футбольного матчу, закладів охорони здоров'я.

36. Керівником органу внутрішніх справ у разі потреби разом з представниками власника (орендаря) стадіону утворюються кризова (з представників служби безпеки футбольних клубів, органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони і служб технічного забезпечення стадіону), кінологічна (для пошуку вибухівки, набоїв, піротехнічних засобів та інших заборонених предметів і речовин), вибухотехнічна (експертна служба МВС), швидкого реагування, спостереження та документування, охорони ігрової зони та секторів стадіону, спеціальної охорони та резервна групи.

37. Керівник органу внутрішніх справ разом з представником організатора футбольного матчу розробляють заходи, спрямовані на забезпечення громадського порядку під час проведення футбольного матчу, визначають місце збору кризової групи та встановлюють закодований сигнал, що передається мережею радіотрансляційного центру в разі виникнення або загрози виникнення надзвичайних обставин.

38. Власник (орендар) стадіону зобов'язаний виділяти необхідну кількість працівників (контролерів, стюардів, волонтерів), які допомагатимуть глядачам знайти місця, зазначені у квитках.

39. Працівники, залучені до забезпечення громадського порядку та безпеки, повинні знати план стадіону і порядок дій у разі виникнення надзвичайних обставин та під час евакуації глядачів.

40. У встановлений керівником органу внутрішніх справ разом з організатором футбольного матчу строк працівники органу внутрішніх справ, державної пожежної охорони, чергові контролери, лікарі, а також коментатори повинні перебувати на визначених місцях і виконувати свої обов'язки до отримання від керівника органу внутрішніх справ розпорядження про припинення заходів із забезпечення громадського порядку та безпеки.

41. Пропуск груп вболівальників команди, яка прибула на матч, та їх розміщення на відведених секторах залежно від обставин, що склалися, отриманої інформації щодо можливого протистояння глядачів проводиться, як правило, з окремого входу стадіону перед пропуском інших глядачів. Якщо після закінчення футбольного матчу керівник органу внутрішніх справ вирішить, що для забезпечення громадського порядку та безпеки, недопущення сутичок між глядачами необхідно затримати у секторах стадіону вболівальників команди, яка прибула на матч, про це та орієнтовний час затримки їх інформують через мережу радіоінформаційного центру.

42. Під час пропуску глядачів на стадіон працівники органів внутрішніх справ з метою недопущення пронесення заборонених предметів проводять попередній візуальний огляд глядачів. Такі ж заходи вживаються під час підходу глядачів до зовнішнього огородження стадіону або у визначених зовнішніх кордонах охорони (якщо на стадіоні немає зовнішнього огородження).

43. Остаточний огляд глядачів та перевірка їх речей здійснюються працівниками органів внутрішніх справ разом з працівниками стадіону під час проходу на трибуну з метою:

недопущення пронесення на територію стадіону будь-яких предметів, що можуть бути використані для порушення громадського порядку та безпеки, а також алкогольних напоїв, безалкогольних напоїв у скляній тарі, зброї та піротехнічних засобів;

унеможливлення проходу на стадіон осіб, відомих як порушників громадського порядку, а також осіб, які перебувають у стані сп'яніння.

У разі невиконання законних вимог працівників органів внутрішніх справ вони діють відповідно до законодавства.

44. Перед, під час і після закінчення футбольного матчу органи внутрішніх справ на підставі договору з організатором матчу забезпечують охорону приміщень для команд - учасниць матчу, арбітрів, уповноваженого представника Федерації, проведення допінг-контролю, преси, а також ложі для почесних гостей.

45. Під час футбольного матчу його організатори вживають заходів до недопущення переходу глядачів з одного сектора до іншого, про що попереджаються глядачі, а у разі невиконання цих вимог порушники виводяться працівниками органів внутрішніх справ за межі стадіону.

Якщо виникає потреба у розміщенні в секторі більше однієї групи глядачів, між цими групами виставляються турнікети або створюється зона, заборонена для розміщення глядачів, у межах якої перебувають тільки працівники органів внутрішніх справ.

46. У разі виникнення надзвичайних обставин і неможливості евакуації глядачів за розпорядженням керівника кризової групи працівники органів внутрішніх справ, контролери, стюарди, волонтери забезпечують виведення глядачів на футбольне поле.

47. Виходи із стадіону та ворота, що ведуть з трибун до ігрової зони, повинні відчинятися ззовні для вільного виходу глядачів. Ворота залишаються відчиненими протягом усього часу перебування глядачів на стадіоні.

48. Під час футбольного матчу з метою недопущення проникнення на стадіон глядачів, які не мають квитків, або порушників громадського порядку, двері та ворота стадіону можуть зачинятися за допомогою відповідних замкових механізмів, які приводяться в дію черговим контролером. Такі механізми ні за яких обставин не повинні відчинятися/зачинятися ключем.

Біля дверей та воріт стадіону під час і після закінчення футбольного матчу повинні постійно перебувати контролери, які забезпечують вільний прохід глядачів у разі їх екстреної евакуації.

49. Напередодні футбольних матчів та під час їх проведення власником (орендарем) стадіону вживаються заходи для недопущення продажу на його території алкогольних напоїв, а також безалкогольних напоїв у скляній тарі.

Рішення про заборону продажу алкогольних напоїв, а також безалкогольних напоїв у скляній тарі на прилеглій до стадіону території приймається місцевим органом виконавчої влади за поданням власника (орендаря) стадіону або органу внутрішніх справ.

50. Організатори футбольного матчу та представники органів внутрішніх справ повинні запобігати провокаційним діям з боку глядачів на стадіоні та за його межами, своєчасно втручатися в перебіг подій, звертатися до глядачів з відповідними вимогами через мережу радіоінформаційного центру.

Працівники служби безпеки футбольних клубів вживають заходів до припинення неправомірних дій глядачів, а у разі невиконання їх законних вимог повідомляють про це працівників органів внутрішніх справ.

51. Здійснення заходів із забезпечення громадського порядку та безпеки припиняється після від'їзду із стадіону футбольних команд, арбітрів, уповноваженого представника Федерації, служби допінг-контролю, залишення глядачами трибун та розосередження їх у межах населеного пункту, в якому проводився футбольний матч.

Організаторами футбольного матчу разом з місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування можуть здійснюватися заходи з організованого відвезення вболівальників команди, яка прибула на матч, до залізничних вокзалів, автовокзалів та аеропортів.