Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ

Затверджено
Наказ Міністерства
транспорту України
04.11.2003 N 8
54

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
12 травня 2004 р. за N 591/9190

Інструкція
з руху поїздів і маневрової роботи на
Харківському та Дніпропетровському метрополітенах

Вступ

1. Ця Інструкція визначає правила:

- приймання, відправлення, пропускання поїздів і проведення маневрів при різних засобах сигналізації як при нормальній їх дії, так і при несправностях;

- руху поїздів в умовах виконання робіт на коліях і спорудах;

- організації руху поїздів при закритті колій перегонів (дільниць), станцій;

- руху допоміжних поїздів;

- руху поїздів за умови зниження видимості, затоплення колії;

- видачі попереджень на поїзди;

- інші правила, пов'язані з організацією руху поїздів.

Знання та виконання працівниками передбачених цією Інструкцією вимог - одна з найважливіших умов забезпечення безпеки руху поїздів і проведення маневрів.

2. Скорочення та визначення

У цій Інструкції використовуються такі скорочення та визначення:

АЛС - автоматична локомотивна сигналізація;

АЛС-АРШ - автоматична локомотивна сигналізація з автоматичним регулюванням швидкості;

АРШ - автоматичне регулювання швидкості;

ВЧ - відсутність частоти;

СЦБ - сигналізація, централізація і блокування.

Загальні положення

1. Кожна станція в частині керування рухом поїздів і кожний поїзд (состав) повинні перебувати одночасно в розпорядженні тільки одного працівника:

- станція з колійним розвитком - чергового поста централізації;

- станція без колійного розвитку - чергового по станції;

- на лініях, обладнаних системами диспетчерського управління (станції з колійним розвитком при диспетчерському управлінні пристроями електричної централізації стрілок і сигналів), - поїзного диспетчера;

- поїзд (состав) - машиніста.

2. Прийманням, відправленням, пропусканням поїздів і маневровою роботою розпоряджається тільки один працівник:

- на станціях з колійним розвитком, що перебувають на місцевому управлінні пристроями електричної централізації, і на паркових коліях - черговий поста централізації (ДСЦП);

- на станціях без колійного розвитку - черговий по станції (ДСП);

- при диспетчерському управлінні - поїзний диспетчер (ДЦХ).

Операції з приймання, відправлення і пропускання поїздів, а також при маневровій роботі мають проводитись з точним виконанням нормативно-правового акта з питань технічної експлуатації метрополітенів, нормативно-технічного акта з питань сигналізації метрополітенів, цієї Інструкції та технічно-розпорядчого акта станції.

Усі розпорядження з руху поїздів і маневрової роботи подаються коротко та чітко. Працівник, що дав розпорядження, повинен вислухати коротке його повторення, переконатися в тому, що його зрозуміли правильно, та одержати повідомлення від виконавця про виконання розпорядження.

3. Керує приладами сигналізації, централізації та блокування, відкриттям і закриттям світлофорів (крім автоматично діючих) для організації руху поїздів і маневрової роботи черговий поста централізації або за його розпорядженням - оператор поста централізації, а при диспетчерському управлінні - поїзний диспетчер.

Передача управління електричною централізацією стрілок і сигналів станції з диспетчерського управління на місцеве й навпаки здійснюється за розпорядженням поїзного диспетчера в порядку, установленому Управлінням метрополітену. Перед передачею управління електричною централізацією з диспетчерського управління на місцеве поїзний диспетчер зобов'язаний повідомити чергового поста централізації про причину передачі та про поїзне положення на станції.

4. Черговий поста централізації або черговий по станції, виявивши (особисто чи з повідомлень інших працівників) несправності колій, стрілочних переводів, пристроїв СЦБ, зв'язку і контактної мережі, робить запис у журналі огляду колій, стрілочних переводів, пристроїв СЦБ і зв'язку та контактної мережі (далі - журнал огляду) і негайно сповіщає про це поїзного диспетчера і працівника (колійного майстра, електромеханіка та ін.), який обслуговує ці пристрої, або диспетчера відповідної служби.

Про усунення несправності відповідальний працівник робить запис у журналі огляду. Черговий поста централізації або черговий по станції засвідчує цей запис своїм підписом і доводить до відома поїзного диспетчера.

5. У разі користування допоміжною кнопкою зі зривом пломби чи кнопкою з лічильником, яка не пломбується, має бути зроблений запис у журналі огляду із зазначенням причин користування цим пристроєм.

У запису про користування кнопкою з лічильником, а також у запису про відновлення нормальної роботи вказують показання лічильника.

6. Під час приймання поїзда на станцію, відправлення поїзда зі станції або маневровому переміщенні при заборонному показанні чи згаслих вогнях світлофора напівавтоматичної дії черговий поста централізації або поїзний диспетчер перш ніж скористатися кнопкою запрошувального сигналу чи дати машиністу відповідний дозвіл на проїзд цього світлофора зобов'язаний переконатися відповідно до технічно-розпорядчого акта станції у вільності колії приймання, у правильності встановлення та замикання стрілок у маршруті; чи на всі кнопки (рукоятки) стрілок, що входять у маршрут, у т.ч. охоронних, маршрутні кнопки надіті червоні ковпачки, а при автоматизованій системі диспетчерського управління (АСДУ) - переконатися в наявності на моніторі автоматизованого робочого місця (АРМ) додаткової команди "Заборона на керування об'єктом", при відправленні поїзда, крім того, - переконатися у вільності першої блок-ділянки.

У цих випадках у настільному журналі руху поїздів і маневрової роботи мають бути зроблені позначки: "За запрошувальним сигналом", "За усним наказом", "За копією наказу", "За ручним або звуковим сигналами".

7. У разі вимушеного проїзду поїздом (маневровим составом) світлофора, що раптово перекрився на заборонне показання під час підходу до нього, або проїзду світлофора при його заборонному показанні з інших причин машиніст зобов'язаний вжити заходів до зупинки поїзда (маневрового состава) і негайно доповісти про це поїзному диспетчеру або черговому поста централізації. Подальший рух дозволяється згідно з порядком, передбаченим для проходження відповідного світлофора із заборонним показанням.

8. Проїзд нерухомих (постійних) скоб автостопів виконується зі швидкістю не більше 5 км/год (якщо можливо, з відключеними тяговими двигунами). Після відкриття зривного клапана автостопа машиніст повинен перевести ручку крана машиніста в положення екстреного гальмування, потім після закриття зривного клапана автостопа зарядити гальмову магістраль шляхом постановки ручки крана машиніста в положення зарядки з подальшим переведенням її в робоче положення.

Якщо зривний клапан автостопа не закрився, то треба зірвати пломбу і відключити універсальний автоматичний вимикач автостопу (УАВА).

У всіх випадках відключення універсального автоматичного вимикача автостопу при несправності автостопної магістралі чи зривного клапана автостопа машиніст повинен доповісти про несправність поїзному диспетчеру і дати заявку на постановку состава на позаплановий технічний огляд.

9. Швидкість поїзда не більше 20 км/год має зберігатися залежно від довжини поїзда протягом 25-30 с:

- після зміни сигнального показання "ВЧ" на дозвільне сигнальне показання АЛС, крім випадків короткочасної появи "ВЧ";

- після проходження світлофора з дозвільним показанням поїздом із несправними пристроями АЛС-АРШ, якщо перед цим зазначений поїзд проїхав попередній світлофор із заборонним показанням (червоний вогонь, згаслі вогні чи незрозуміле показання).

10. Якщо після відкриття світлофора напівавтоматичної дії виникла потреба змінити маршрут прямування поїзда (маневрового состава), поїзний диспетчер або черговий поста централізації зобов'язаний дати команду "Зупинитися" та попередити машиніста поїзним радіозв'язком, поїзним диспетчерським, тунельним зв'язком або маневровим радіозв'язком про подальше перекриття світлофора і зміну маршруту. Після одержання підтвердження від машиніста про те, що попередження він зрозумів правильно, дозволяється приступати до зміни маршруту.

На станціях, обладнаних пристроями контролю габариту підвагонного обладнання рухомого складу (КГП), дія світлофора, пов'язаного з ними, здійснюється відповідно до інструкції з експлуатації цих пристроїв, затвердженої начальником метрополітену.

11. При згаслому основному світлофорі та наявності сигнальних вогнів на повторювальному світлофорі машиніст зобов'язаний керуватися показаннями повторювального світлофора.

12. На світлофорі напівавтоматичної дії, обладнаному маршрутним покажчиком, відсутність показань маршрутного покажчика не є перешкодою для виконання вимоги сигналу. При несправності маршрутного покажчика машиніст зобов'язаний доповісти поїзному диспетчеру і далі діяти за його розпорядженням. При заборонному показанні чи згаслих вогнях світлофора і не включеному запрошувальному сигналі наявність показань маршрутного покажчика не є сигналом, що дозволяє рух.

13. Приміщення поста централізації чи телекерування в період відсутності чергового персоналу служби руху треба замикати на замок, ключ від якого має зберігатися у чергового поста централізації (чергового по станції).

14. Перелік станцій, на яких допускається виконання обов'язків чергового поста централізації і чергового по станції однією особою, визначається начальником служби руху.

15. Перед заступанням на чергування черговий поста централізації та черговий по станції зобов'язані:

- ознайомитися з графіком руху поїздів, планом подальшої роботи, наявними наказами та розпорядженнями, які стосуються приймання і відправлення поїздів та маневрової роботи, з поїзним становищем на станції;

- переконатися в справності приладів управління пристроями СЦБ і зв'язку та наявності на них пломб відповідно до опису;

- перевірити наявність і справність сигнального приладдя й інвентарю;

- ознайомитися із записами в журналі диспетчерських наказів, настільному журналі руху поїздів і маневрової роботи, книзі попереджень, журналі огляду й інших книгах і журналах, що ведуться черговим по станції (черговим поста централізації).

Прийняття і здача чергування оформляється в журналі огляду записом за формою:

------------------------------------------------------------------
|"____" ___________ 20___ р. _____ год. ____ хв. |
|Чергування прийняв |
| |
| поста централізації |
| Черговий ---------------------------------- (прізвище) |
| по станції (підпис) |
| |
|Чергування здав |
| |
| поста централізації |
| Черговий ---------------------------------- (прізвище) |
| по станції (підпис) |
| |
------------------------------------------------------------------

За наявності кнопок-лічильників перед текстом про прийняття і здання чергування зазначаються показання лічильників.

Розділ 1. Рух електропоїздів

1.1. Основним засобом сигналізації під час руху поїздів на лініях є АЛС-АРШ.

Резервним засобом сигналізації під час руху поїздів є колійне автоматичне блокування.

АЛС-АРШ як основний засіб сигналізації застосовується для організації руху електропоїздів, обладнаних пристроями АЛС-АРШ, а автоматичне блокування - для руху поїздів, не обладнаних пристроями АЛС-АРШ, для організації руху господарських поїздів, а також для руху електропоїздів із несправними пристроями АЛС-АРШ.

Межі дії АЛС-АРШ і автоматичного блокування на лініях і в електродепо визначаються наказом начальника метрополітену і зазначаються в технічно-розпорядчому акті станції, електродепо (Перелік дозволів для руху електропоїздів. Додаток 1).

1.2. Рух електропоїздів лінією, де основним засобом сигналізації і зв'язку є АЛС-АРШ, здійснюється за сигнальними показаннями АЛС у кабіні управління електропоїзда і показаннями вхідних та вихідних світлофорів напівавтоматичної дії в режимі АРШ при відключених сигналах сигнальних вогнів світлофорів автоматичної дії.

1.3. Машиніст зобов'язаний повідомити поїзного диспетчера про:

- появу сигнального показання "0" чи "ВЧ";

- зупинку перед світлофором із заборонним показанням чи згаслими вогнями.

Якщо сигнальне показання АЛС "0" чи "ВЧ" на даній колійній ділянці (рейковому колі) і на поїзді (составі), що рухається слідом, повторюється, то поїзний диспетчер сповіщає про це поїзним радіозв'язком одночасно всіх машиністів на всій лінії (повідомлення має бути повторене кілька разів). У цьому разі прямування за сигнальним показанням "0" чи "ВЧ" зі швидкістю не більше 20 км/год при натиснутій педалі (кнопці) пильності може здійснюватися без попередньої зупинки поїзда (состава), а в разі зупинок поїздів перед світлофором із заборонним показанням чи перед попереду зупиненого поїзда рух здійснюється за диспетчерським регулюванням.

1.4. У разі сигнального показання "0" і відключених вогнів світлофорів автоматичної дії швидкість подальшого прямування має не перевищувати 20 км/год при натиснутій педалі (кнопці) пильності до появи дозвільного сигнального показання АЛС.

У разі сигнального показання АЛС "ВЧ" (за винятком короткочасної появи) і за умови справних пристроїв АЛС-АРШ машиніст зобов'язаний зупинити поїзд (состав), сповістити про це поїзного диспетчера, після чого продовжити рух зі швидкістю не більше 20 км/год при натиснутій педалі (кнопці) пильності до появи дозвільного сигнального показання.

У разі несправності поїзних пристроїв АРШ машиніст зобов'язаний зупинити поїзд (состав), доповісти поїзному диспетчеру і відключити зазначені пристрої в установленому порядку відповідно до інструкції, затвердженої Управлінням метрополітену. Пасажири мають бути висаджені з поїзда на найближчій станції.

1.5. У разі несправності поїзних пристроїв АРШ, якщо в кабіні управління є дозвільне сигнальне показання АЛС, машиніст зобов'язаний відключити пристрої АРШ, повідомити поїзного диспетчера про несправність і дати заявку на прямування в електродепо. У цьому разі дозволяється не включати сигнальні вогні світлофорів автоблокування і продовжувати рух при натиснутій педалі (кнопці) пильності зі швидкістю:

- при сигнальному показанні АЛС 80, 70, 60 - не більше ніж 40 км/год;

- при сигнальному показанні АЛС 40, "0", "ВЧ" - не більше ніж 20 км/год.

У разі несправності поїзних пристроїв АЛС-АРШ, коли відсутнє дозвільне сигнальне показання АЛС, машиніст зобов'язаний повідомити поїзного диспетчера про несправність, висадити пасажирів на найближчій станції, дати заявку на включення автоблокування і прямування в електродепо та продовжувати рух при натиснутій педалі (кнопці) пильності зі швидкістю не більше 20 км/год. Після включення сигнальних вогнів світлофорів машиніст повинен відключити пристрої АРШ і продовжувати рух, керуючись показаннями світлофорів при натиснутій педалі (кнопці) пильності зі швидкістю не більше 40 км/год.

1.6. Включення і відключення автоблокування під час руху поїздів здійснюється на перегонах і дільницях за наказом поїзного диспетчера з повідомленням про це машиністів електропоїздів.

Наказ передається на відповідні станції за формою:

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N ____________________ |
|"_____" ______________ 20__ р. _______ год. __________ хв. |
|Станція ______________________________________________ ДС |
| |
| включити |
| З _______ год. _______ хв. ------------- пристрої |
| відключити |
| |
|Автоблокування на _________________________ колії дільниці |
|__________________________________________________________ |
|для ______________________________________________________ |
|Диспетчер __________________________________ (прізвище) |
| (непотрібне закреслити) |
------------------------------------------------------------------

1.7. У разі включених сигнальних вогнів світлофорів автоматичного блокування (АБ) після зупинки поїзда перед прохідним світлофором із заборонним показанням подальший рух допускається зі швидкістю не більше зазначеної сигнальним показанням АЛС; у разі відключених пристроїв АРШ - з натиснутою педаллю (кнопкою) пильності зі швидкістю, зазначеною сигнальним показанням АЛС, але не більше 40 км/год, а в разі сигнального показання "40", "0" і "ВЧ" - не більше 20 км/год.

При сигнальному показанні "0" або "ВЧ" і заборонному показанні світлофора після зупинки поїзда перед світлофором подальший рух допускається зі швидкістю не більше 20 км/год при натиснутій педалі (кнопці) пильності до появи дозвільного сигнального показання АЛС. У разі, якщо наступний прохідний світлофор буде в такому самому положенні, рух поїзда після зупинки продовжується в тому самому порядку.

При заборонному показанні чи згаслих вогнях прохідного світлофора поїздові, не обладнаному пристроями АЛС-АРШ чи з несправними пристроями АЛС, після зупинки перед світлофором подальший рух дозволяється зі швидкістю не більше 20 км/год до наступного світлофора.

Приймання та відправлення поїздів

1.8. Використання технічних засобів станції з колійним розвитком здійснюється згідно з технічно-розпорядчим актом станції, який регламентує безпечне і безперешкодне приймання, відправлення та проходження поїздів через станцію, а також проведення маневрової роботи з дотриманням вимог охорони праці.

Виконання вимог технічно-розпорядчого акта станції є обов'язковим для працівників усіх підрозділів метрополітену.

Черговий поста централізації, черговий по станції зобов'язані вчасно забезпечувати приймання і відправлення поїздів, а черговий поста централізації, крім того, - оборот составів на кінцевих і проміжних станціях із колійним розвитком.

За будь-яку не викликану необхідністю затримку поїзда (состава) біля світлофора із заборонним показанням відповідає черговий поста централізації.

1.9. Черговий поста централізації (при диспетчерському управлінні централізацією - поїзний диспетчер) повинен вчасно приготувати маршрут для приймання (відправлення) поїзда та відкрити вхідний (вихідний) світлофор.

Порядок користування пристроями електричної централізації стрілок і сигналів, а також дій під час приготування маршрутів для приймання та відправлення поїздів визначається в інструкціях, затверджених начальником метрополітену.

1.10. Приймання поїзда на станцію при відключених сигнальних вогнях світлофорів автоматичної дії здійснюється за дозвільним показанням вхідного світлофора напівавтоматичної дії в режимі АРШ зі швидкістю не більше зазначеної сигнальним показанням АЛС у кабіні управління електропоїзда, а за відсутності вхідного світлофора напівавтоматичної дії - за дозвільним сигнальним показанням АЛС.

Відправлення поїзда зі станції при відключених сигнальних вогнях світлофорів автоматичної дії здійснюється за дозвільним показанням вихідного світлофора напівавтоматичної дії в режимі АРШ зі швидкістю не більше зазначеної сигнальним показанням АЛС у кабіні управління електропоїзда, а за відсутності вихідного світлофора напівавтоматичної дії - за дозвільним сигнальним показанням АЛС.

Перед прийманням або відправленням поїзда поїзний диспетчер чи черговий поста централізації зобов'язаний за показаннями контрольних приладів переконатися у вільності колії й установити маршрут. Фактичне переведення стрілок і відкриття світлофора перевіряють за показаннями контрольних приладів.

1.11. У разі, якщо неможливо відкрити вхідний чи вихідний світлофор напівавтоматичної дії на дозвільне показання, приймання поїзда на станцію чи його відправлення зі станції допускається після зупинки поїзда перед світлофором із заборонним показанням за запрошувальним сигналом, а при його несправності - за усним наказом поїзного диспетчера чи копією наказу на бланку форми ДУ-63 зі швидкістю не більше 20 км/год до появи дозвільного сигнального показання АЛС; поїзда, не обладнаного чи з несправними пристроями АЛС-АРШ - до наступного світлофора. При заборонному показанні наступного світлофора рух поїзда після зупинки продовжується відповідно до нормативно-правового акта з питань технічної експлуатації метрополітенів.

1.12. При заборонному показанні світлофорів автоматичної дії приймання (в'їзд) поїзда на станцію чи відправлення поїзда зі станції після зупинки поїзда перед світлофором і повідомлення поїзного диспетчера допускається зі швидкістю не більше зазначеної сигнальним показанням АЛС, а при сигнальному показанні "0" чи "ВЧ" швидкість поїзда має бути не більше 20 км/год при натиснутій педалі (кнопці) пильності до появи дозвільного сигнального показання АЛС.

1.13. На лінії, не обладнаній пристроями АЛС-АРШ, приймання (в'їзд) поїзда на станцію чи відправлення поїзда зі станції при заборонному показанні чи згаслих вогнях світлофора автоматичної дії після зупинки поїзда перед світлофором допускається зі швидкістю не більше 20 км/год до наступного світлофора.

1.14. Усний наказ про право проїзду поїздом вхідного чи вихідного світлофора напівавтоматичної дії при заборонному показанні чи згаслих вогнях передається поїзним диспетчером машиністу за поїзним радіозв'язком, поїзним диспетчерським чи тунельним зв'язком і записується в журналах диспетчерських наказів у поїзного диспетчера і на відповідній станції за формою:

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N _____________ |
|"_____" __________________ 20___ р. _______ год. ________ хв. |
|Станції ___________________________________________________ ДС |
| |
|Машиністу поїзда N ________________ |
| |
| прямувати на станцію |
| Дозволяю поїзду N ________ ------------------------------------|
| відправитися зі станції |
| |
|___________________________________________________________ |
|при заборонному показанні (згаслих вогнях) |
| |
| вхідного (вхідних) |
| ----------------------- світлофора (світлофорів) N __________|
| вихідного (вихідних) |
| |
|зі швидкістю не більше 20 км/год до появи дозвільного |
|сигнального показання АЛС (до наступного світлофора) на (з) |
|___________________________________________ колію (колії) |
|станції _____________________________________________________ |
|Диспетчер ________________________________________ (прізвище) |
| (непотрібне закреслити) |
------------------------------------------------------------------

У разі проїзду поїздом світлофора напівавтоматичної дії, що раптово перекрився на заборонне показання при підході до нього, поїзний диспетчер передає машиністу усний наказ такого змісту:

"Дозволяю поїзду N ... прямувати зі швидкістю не більше 20 км/год до появи дозвільного сигнального показання АЛС (до наступного світлофора)".

1.15. Копія наказу поїзного диспетчера про право проїзду поїздом вхідного чи вихідного світлофора напівавтоматичної дії при заборонному показанні виписується на бланку форми ДУ-63 і видається машиністу черговим поста централізації чи черговим по станції. Наказ диспетчера та розпорядження про видачу копії наказу передаються черговому по станції поїзним диспетчерським зв'язком після підтвердження черговим поста централізації вільності колії і правильності установки й замикання стрілок у маршруті прямування поїзда.

У разі несправності вхідних світлофорів напівавтоматичної дії допускаються заповнення та видача копії наказу (форма ДУ-63) поїзного диспетчера на суміжній станції. Форма бланка має такий вигляд:

------------------------------------------------------------------
| Форма ДУ-63|
| Корінець копії наказу |
|Станція ________________________________________________ ДС |
| (штемпель) |
| |
|Копію диспетчерського наказу N ____________________________ |
|о _______ год. _______ хв. "_____" _________________ 20___ р. |
|одержав машиніст поїзда N ________________________________ |
| |
| поста централізації |
| Черговий ---------------------- ____________(підпис) |
| по станції |
| |
|- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - |
| Копія|
| Наказ N _________ |
| |
|_____ год. _________ хв. "_____" _________________ 20___ р. |
|________________________________________________________ |
|________________________________________________________ |
|________________________________________________________ |
|Диспетчер _____________________________________ (прізвище) |
|станції __________________________________________________ |
| (штемпель) |
|Копія достовірна: |
| |
| поста централізації |
| Черговий --------------------- ____________(підпис) |
| по станції |
| |
|______________________________________________________ |
| (непотрібне закреслити) |
------------------------------------------------------------------

1.16. У разі одночасної несправності декількох попутних вхідних і вихідних світлофорів напівавтоматичної дії на одній станції право на їх проїзд може бути дане одним усним наказом поїзного диспетчера чи в одній його копії.

1.17. До відправлення поїзда з початкової станції машиніст повинен мати розклад руху поїзда чи поїзний талон. У розкладі зазначають номер поїзда, номер маршруту, інтервал між поїздами, час відправлення зі станції, час прибуття на станцію призначення (кінцеву станцію), номер поїзда і час відправлення з цієї станції в зворотному напрямку.

У поїзному талоні зазначають номер поїзда, номер маршруту, час відправлення з початкової станції, інтервал між поїздами, час прибуття на станцію призначення, номер поїзда і час відправлення з цієї станції в зворотному напрямку.

Поїзний талон видає машиністу черговий поста централізації, черговий по станції, оператор поста централізації або черговий з приймання і відправлення поїздів за розпорядженням диспетчера при регулюванні руху поїздів чи прямуванні поїзда спеціального призначення, а також в інших необхідних випадках.

Порядок видачі й одержання розкладів руху поїздів машиністами (локомотивними бригадами) визначає Управління метрополітену.

1.18. Перед відправленням поїзда зі станції машиніст (помічник машиніста), переконавшись у наявності дозвільного показання вихідного світлофора, а на лінії, де відключені сигнальні вогні цих світлофорів, у наявності дозвільного сигнального показання АЛС, зобов'язаний у визначеному порядку сповістити пасажирів про закриття дверей у вагонах поїзда.

Машиністи припиняють посадку пасажирів і закривають двері у вагонах поїзда на станціях за 5 с до відправлення поїзда за графіком, але не раніше закінчення висадки пасажирів.

1.19. При обслуговуванні поїзда локомотивною бригадою помічник машиніста після закриття дверей у вагонах, переконавшись особисто за допомогою дзеркала чи за сигналом чергового по станції (оператора поста централізації, чергового з приймання і відправлення поїздів) у готовності поїзда до відправлення, при дозвільному показанні вихідного світлофора називає його показання і подає команду машиністу на відправлення поїзда словом "уперед", після чого машиніст, переконавшись у дозвільному показанні світлофора і дозвільному сигнальному показанні АЛС, приводить поїзд у рух.

За умови обслуговування поїзда машиністом без помічника машиніста чи розміщення пасажирської платформи з правого боку в готовності поїзда до відправлення переконується машиніст.

До відходу кабіни головного вагона поїзда за межі пасажирської платформи станції помічник машиніста чи машиніст зобов'язаний через поїзне дзеркало стежити за безперешкодним проходженням поїзда і за сигналами, які можуть бути подані з платформи.

1.20. Черговий по станції (черговий з приймання і відправлення поїздів чи оператор поста централізації) повинен у певний час перебувати на платформі у визначеному начальником станції місці, стежити за висадкою і посадкою пасажирів, справним станом поїздів, наявністю на поїздах сигналів та їх правильним показанням; за відсутності перешкод для руху поїзда (маневрового состава) подавати сигнал "поїзд готовий до відправлення" (закрити двері).

1.21. Перелік станцій, на яких черговий по станції (черговий з приймання і відправлення поїздів чи оператор поста централізації) зобов'язаний подавати сигнал готовності поїзда до відправлення, визначає Управління метрополітену.

1.22. У разі виявлення згаслих сигналів, що позначають хвіст поїзда, черговий по станції (черговий з приймання і відправлення поїздів чи оператор поста централізації) зобов'язаний попередити про це машиніста наступного попутного поїзда і повідомити поїзного диспетчера, який поїзним радіозв'язком доводить до відома машиніста про загасання сигналів на його поїзді. Машиніст зобов'язаний вжити заходів для усунення несправності, а в разі неможливості зробити це - дати заявку на прямування до пункту технічного обслуговування чи в електродепо.

1.23. Безупинне пропускання пасажирських поїздів проміжною станцією на тривалий період здійснюється за наказом начальника метрополітену.

В екстрених випадках безупинне пропускання поїзда може здійснюватися за розпорядженням поїзного диспетчера, переданим машиністу поїзним радіозв'язком, чи за ручним сигналом чергового по станції, чергового з приймання і відправлення поїздів (оператора поста централізації) з негайним повідомленням про це поїзного диспетчера.

1.24. Сигнал про безупинне пропускання пасажирського поїзда не є дозволом на проїзд заборонного показання вихідного світлофора чи заборонного сигнального показання АЛС.

1.25. Про приймання поїзда на частково зайняту колію станції машиніста попереджає поїзний диспетчер поїзним радіозв'язком чи за його розпорядженням - черговий по станції (черговий з приймання і відправлення поїздів або оператор поста централізації) на одній зі станцій.

Під час приймання поїзда на частково зайняту колію станції машиніст зобов'язаний зупинити поїзд на початку пасажирської платформи і подати сигнал зупинки. Поїзд прямує від початку пасажирської платформи за сигналом чергового по станції (чергового з приймання і відправлення поїздів або оператора поста централізації) зі швидкістю, що не перевищує 10 км/год.

1.26. У разі розміщення поїздів (составів) у тривалий відстій у розкладі руху поїзда (або поїзному талоні) мають зазначатися місце стоянки, час прибуття, номер поїзда і час відправлення після відстою.

Якщо состав перебуває в тривалому відстої на станційній колії і машиністу не видно показання попереду розміщеного маневрового світлофора, то рух до цього світлофора дозволяється за усним розпорядженням поїзного диспетчера чи чергового поста централізації після закінчення часу перебування у відстої, зазначеного в розкладі руху поїзда (поїзному талоні), зі швидкістю, що не перевищує 20 км/год.

Рух перших поїздів

1.27. Перший електропоїзд (після нічного "вікна") пропускається відповідно до графіка руху. У графіку руху час прямування першого електропоїзда лінією має бути збільшений на 2-3 хв. Під час прямування першого поїзда мають бути включені всі групи освітлення тунелів. На наземних дільницях освітлення включають під час поганої видимості.

За відсутності пристроїв теленагляду черговий по станції чи оператор поста централізації зобов'язаний перебувати на платформі, стежити за прибуттям і відправленням перших електропоїздів і доповідати поїзному диспетчеру про їх проходження.

1.28. Під час ведення першого поїзда (після нічного "вікна") машиніст зобов'язаний подавати оповіщувальні сигнали відповідно до встановлених знаків і перед стрілочними переводами, прямувати з особливою пильністю і готовністю негайно зупинити поїзд, якщо зустрінеться перешкода для подальшого руху; про зупинку поїзда чи виявлення несправності доповісти поїзному диспетчеру й далі діяти за його розпорядженням.

1.29. Порядок супроводу перших поїздів визначається начальником метрополітену.

1.30. На перші п'ять поїздів машиністам можуть видаватися письмові попередження згідно з розділом 5 цієї Інструкції.

Рух поїздів у неправильному напрямку

1.31. На двоколійних перегонах кожна головна колія, як правило, призначена для руху поїздів в одному визначеному (правильному) напрямку.

У виняткових випадках при організації руху поїздів за наказом поїзного диспетчера допускається рух поїздів у неправильному напрямку зі швидкістю не більше 40 км/год на вільному перегоні й не більше 15 км/год на зайнятому перегоні.

1.32. Відправляють поїзди зі станції в неправильному напрямку чи повертають поїзди з перегону на станцію за наказом поїзного диспетчера після закриття колії відправлення, колії перегону (дільниці), якою буде прямувати поїзд, а також колії приймання на станції призначення.

Якщо колія приймання на станцію призначення з боку перегону, що прилягає в правильному напрямку, не огороджується світлофорами напівавтоматичної дії, то зазначений перегін має бути закритий для руху всіх поїздів; за наявності світлофорів напівавтоматичної дії перегін не закривається, але ці світлофори мають бути закриті до передачі наказу поїзного диспетчера і на весь час його дії.

Зразки схем розміщення переносних сигналів наведені на рис. 1.1, 1.2.

1.33. До передачі наказу про закриття колії перегону (дільниці) для руху поїзда в неправильному напрямку поїзний диспетчер повинен припинити відправлення поїздів на колію перегону, що прилягає до станції призначення з боку правильного напрямку. За наявності поїздів на цій колії перегону поїзний диспетчер повинен ужити заходів до їх зупинки і заборонити машиністам цих поїздів подальший рух.

1.34. До передачі наказу про відправлення електропоїзда в неправильному напрямку, а також про повернення поїзда з перегону на станцію поїзний диспетчер повинен:

- викликати чергових постів централізації і чергових по станціях, що обмежують закриту колію перегону (дільниці) і входять до цієї дільниці, і попередити їх про наступне закриття колії перегону (дільниці) для прямування поїздів у неправильному напрямку, про встановлення переносних сигналів зупинки на станціях, що огороджують колію перегону (дільниці), яка закривається, і станції призначення, а також про включення всіх груп освітлення у відповідних тунелях;

- уточнити за показаннями моніторів автоматизованих робочих місць (табло диспетчерської централізації) чи через чергових постів централізації та чергових по станціях вільність колії перегону (дільниці), що закривається, і правильність положення стрілок, чи надіті на кнопки (рукоятки) цих стрілок червоні ковпачки, або, при автоматизованій системі диспетчерського управління, чи видана команда "Заборона на керування об'єктом";

- викликати і попередити машиніста про наступне прямування електропоїзда в неправильному напрямку.

1.35. Наказ поїзного диспетчера про відправлення електропоїзда зі станції в неправильному напрямку чи про повернення електропоїзда з перегону на станцію адресується й передається після установки переносних сигналів зупинки:

- станціям, які обмежують колію перегону (дільниці), що закривається;

- станціям, які входять до дільниці, що закривається;

- машиністам електропоїздів, що перебувають на перегоні, який прилягає з боку правильного напрямку до станції призначення, якщо ця станція не має вхідних світлофорів напівавтоматичної дії;

- машиністу електропоїзда, що відправляється зі станції в неправильному напрямку чи повертається з перегону.

1.36. Наказ поїзного диспетчера про відправлення електропоїзда зі станції в неправильному напрямку чи повернення електропоїзда з перегону на станцію дається такого змісту за формою:

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N _____________ |
|"____" ____________ 20 ___ р. _____ год. ______ хв. |
|Станції ______________________________________________ ДС |
| |
| поїзда N |
| машиністу --------------------- |
| маршруту N |
| |
|З _______ год. _______ хв._______________________ головна колія |
| |
| перегону |
| ----------------------------------------------------- |
| дільниці |
| |
|від __________________________________________________ |
|до ___________________________________________________ |
| |
| закрита для руху всіх поїздів, крім поїзда N |
| --------------------- |
| маршруту N |
| |
|___________________________ , якому дозволяю відправитися |
|________________________ головною колією в неправильному |
| |
| зі станції |
| напрямку ----------------------------------------- |
| з перегону |
| |
| до початку платформи станції |
| ---------------------------------------- |
| і прямувати: до електрорухомого складу |
| ---------------------------------------- |
| до світлофора |
| |
|Диспетчер __________________________________ (прізвище) |
| (непотрібне закреслити) |
------------------------------------------------------------------

Наказ поїзного диспетчера реєструється на станціях, зазначених у п. 1.35 цієї Інструкції та в поїзного диспетчера в журналі диспетчерських наказів.

1.37. До відправлення електропоїзда в неправильному напрямку черговий поста централізації, а на станції без колійного розвитку черговий по станції, через поїзного диспетчера зобов'язаний уточнити, чи є діючі попередження на шляху прямування електропоїзда, і за наявності їх - видати машиністу письмове попередження.

Якщо на апараті управління диспетчерської централізації чи електричної централізації стрілок та сигналів станцій ізольована колійна ділянка (рейкове коло) вільної колії перегону, що закривається для руху в неправильному напрямку, показує несправжню зайнятість, то в наказі поїзного диспетчера зазначається швидкість прямування цим перегоном не більше 20 км/год.

1.38. Машиніст електропоїзда після одержання письмового попередження повинен ураховувати можливість наявності переносних сигналів обмеження швидкості, розміщених ліворуч під час руху поїзда в неправильному напрямку.

1.39. Право на відправлення електропоїзда зі станції в неправильному напрямку дає видана машиністу копія наказу поїзного диспетчера за формою, наведеною в п. 1.36 цієї Інструкції, виписана на бланку (форми ДУ-63) і засвідчена черговим поста централізації, а на станції без колійного розвитку - черговим по станції.

1.40. Повертають електропоїзд з перегону до найближчої станції за усним наказом поїзного диспетчера за формою, наведеною в п. 1.36 цієї Інструкції. Наказ передається машиністу поїзним радіозв'язком чи тунельним зв'язком.

Якщо електропоїзд і далі має прямувати в неправильному напрямку, то на цій станції машиністу вручається копія наказу поїзного диспетчера, виписана на бланку (форми ДУ-63) і засвідчена.

1.41. До відправлення електропоїзда зі станції в неправильному напрямку, за винятком відправлення електропоїзда при двосторонньому русі, пасажири з нього мають бути висаджені.

1.42. Якщо під час прямування електропоїзда в неправильному напрямку є світлофори напівавтоматичної дії чи сигнали небезпеки "НБ", то проїзд їх дозволяється без зниження встановленої швидкості та зупинки поїзда незалежно від показань цих світлофорів. У разі заборонних показань світлофорів огородження проходження їх допускається згідно з порядком, визначеним інструкцією, затвердженою начальником метрополітену.

1.43. Рух у неправильному напрямку не обладнаного пристроями АЛС-АРШ електропоїзда дозволяється за умови обслуговування локомотивною бригадою, а електропоїзда, обладнаного пристроями АЛС-АРШ, - машиністом без помічника при відключених пристроях АРШ і натиснутій педалі пильності.

1.44. Чергові постів централізації та чергові по станціях повинні уважно стежити за проходженням електропоїзда, що прямує в неправильному напрямку, негайно повідомляти поїзного диспетчера про відправлення поїзда з початкової станції, його проходження проміжними станціями і прибуття на станцію призначення.

1.45. Одержавши повідомлення про звільнення колії перегону (дільниці) і прибуття електропоїзда на станцію чи до місця призначення, поїзний диспетчер дає наказ про відкриття колії перегону (дільниці) для нормального руху поїздів за такою формою:

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N _______________________ |
|"____" ________________ 20____ р. _______ год. _______ хв. |
|Станціям ________________________________________________ ДС |
| |
| поїздів N |
| Машиністам -------------------------------------- |
| маршрутів N |
| |
|Наказ N __________ від "________" _____________ 20____ р. |
| скасовується. |
|З ________ год. ____ хв. "_______" ____________ 20_____ р. |
|_______ головну колію перегону (дільниці) від ________________ |
|______________ до ____________________________________________ |
|______________________________ відкрито для руху всіх поїздів. |
| |
|Диспетчер ______________________________________ (прізвище) |
| (непотрібне закреслити) |
------------------------------------------------------------------

1.46. Наказ поїзного диспетчера про відкриття колії перегону (дільниці) адресується і передається:

- станціям, які обмежують колію перегону (дільниці), що відкривається;

- станціям, що входять до цієї дільниці;

- машиністу поїзда, який прямував у неправильному напрямку;

- машиністам поїздів, які перебувають на перегоні, що прилягає до станції призначення в правильному напрямку і має бути відкритий.

Наказ поїзного диспетчера реєструється в журналах диспетчерських наказів на станціях і в поїзного диспетчера. Машиністам електропоїздів наказ передає поїзний диспетчер поїзним радіозв'язком чи тунельним зв'язком.

1.47. У разі відправлення електропоїзда зі станції в неправильному напрямку або повернення електропоїзда з перегону на станцію наказ поїзного диспетчера надає право руху тільки до початку пасажирської платформи станції призначення.

В'їзд електропоїзда на цю станцію від початку пасажирської платформи дозволяється за сигналом чергового поста централізації (чергового по станції, оператора поста централізації) зі швидкістю не більше 10 км/год.

1.48. У разі потреби відправлення декількох поїздів зі станції чи повернення їх з перегону в неправильному напрямку поїзний диспетчер дає наказ машиністу кожного поїзда окремо.

Наказ поїзного диспетчера другому та наступним поїздам дозволяється давати тільки після звільнення закритого перегону (дільниці) раніше відправленим поїздом і одержання повідомлення про це від машиніста і чергового по станції (чергового поста централізації).

Двосторонній рух

1.49. Під час перерви в русі електропоїздів з пасажирами однією з колій двоколійної дільниці (перегону) іншою її колією для перевезення пасажирів за наказом поїзного диспетчера допускається двосторонній рух, що обслуговується одним составом при керуванні локомотивною бригадою.

У цьому разі рух поїзда в правильному напрямку має здійснюватися за сигнальними показаннями АЛС у кабіні управління електропоїзда, а в неправильному напрямку - з відключеними пристроями АЛС-АРШ при натиснутій педалі (кнопці) пильності зі швидкістю не більше 40 км/год.

1.50. На лінії, де поїзди обслуговуються машиністами без помічників, до прибуття помічника машиніста допускається двосторонній рух поїзда на закритій колії перегону (дільниці) під керуванням машиніста без помічника машиніста, при цьому рух поїзда в правильному напрямку здійснюється за сигнальним показанням АЛС, а в неправильному напрямку - з уключеними пристроями АЛС-АРШ при натиснутій педалі (кнопці) пильності зі швидкістю не більше 20 км/год.

Після прибуття помічника машиніста рух у неправильному напрямку здійснюється з відключеними пристроями АЛС-АРШ зі швидкістю не більше 40 км/год.

Перехід на двосторонній рух однією з колій двоколійної дільниці здійснюється за наказом поїзного диспетчера із закриттям колії перегону (дільниці), на якій буде відбуватися двосторонній рух, і колій станцій, які обмежують даний перегін (дільницю). У цьому випадку поїзний диспетчер дає наказ, який надає право в'їзду поїзда на колії станцій, які обмежують колію перегону (дільниці), що закривається.

Якщо колія приймання в неправильному напрямку на кінцеву станцію дільниці з двостороннім рухом з боку перегону, що прилягає в правильному напрямку, не огороджена світлофором напівавтоматичної дії, то колія цього перегону має бути закрита для руху всіх поїздів. За наявності світлофорів напівавтоматичної дії колія перегону не закривається, при цьому світлофори мають бути закриті до передання наказу поїзного диспетчера і на весь час організації двостороннього руху.

Зразки схем розміщення переносних сигналів наведені на рис. 1.3, 1.4, 1.5.

1.51. У тих випадках, коли це доцільно, поїзний диспетчер повинен організувати роздільний двосторонній рух поїздів на декількох перегонах (дільницях) з використанням справної частини обох колій.

1.52. До передання наказу про організацію двостороннього руху поїзний диспетчер повинен:

- визначити межі колії перегону (дільниці), що закривається, межі колії, де буде організований двосторонній рух, а також станції, де тимчасово виконуватимуть оборот составів;

- викликати чергових постів централізації і чергових по станціях, які обмежують дільницю, що закривається, і входять до цієї дільниці, попередити їх про подальшу організацію двостороннього руху, дати розпорядження про встановлення сигналів зупинки на станціях і включення всіх груп освітлення у відповідних тунелях;

- припинити відправлення поїздів на колію перегону, прилеглого до станції, яка обмежує колію перегону (дільниці), що закривається, з боку правильного напрямку;

- ужити заходів до видалення поїздів з перегону (дільниці), де має бути організований двосторонній рух, і з перегону, прилеглого до станції, яка обмежує колію перегону (дільниці), що закривається, з боку правильного напрямку;

- дати розпорядження черговому по станції (черговому поста централізації) однієї зі станцій затримати один поїзд, який буде використаний для двостороннього руху;

- уточнити за показаннями моніторів автоматизованих робочих місць (табло диспетчерської централізації) або через чергових постів централізації та чергових по станціях вільність колії перегону (дільниці), що закривається, і правильність положення стрілок, чи надіті на кнопки (рукоятки) цих стрілок червоні ковпачки, або, при автоматизованій системі диспетчерського управління, чи видані команди "Заборона на керування об'єктом";

- викликати машиніста поїзда, якому доведеться працювати під час двостороннього руху, уточнити номер маршруту і попередити його про подальшу організацію двостороннього руху на колії перегону (дільниці);

- викликати через машиніста-інструктора другого працівника для роботи помічником машиніста.

1.53. Наказ поїзного диспетчера про організацію двостороннього руху дається після установки переносних сигналів зупинки такого змісту за формою:

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N _______________ |
|"_____" ____________________ 20 ____ р. _____ год. ______ хв. |
|Станції ________________________________________________ ДС |
|Машиністу маршруту N____________________________________ |
|З _______ год._______ хв. ______________________ головну колію |
|перегону (дільниці) __________________________________________ |
|від __________________________________________________________ |
|до ______________________________________________________ |
|закрито для руху всіх поїздів, крім |
| |
| Поїзда N перегоні |
| ---------------- _______, і на ------------------------- |
| Маршруту N дільниці |
| |
|____________________________ організований двосторонній рух |
|з правом в'їзду поїзда на станції ____________________________ |
|Диспетчер ______________________________________ (прізвище) |
| (непотрібне закреслити) |
------------------------------------------------------------------

Накази поїзного диспетчера про організацію двостороннього руху і про його відміну реєструються в журналах диспетчерських наказів на станціях, які обмежують колію перегону (дільниці), що закривається, на станціях, які входять до дільниці, що закривається, і в поїзного диспетчера.

1.54. Право на переміщення поїзда закритою колією перегону (дільниці) під час двостороннього руху дає видана машиністу копія наказу поїзного диспетчера про закриття колії перегону (дільниці), виписана на бланку (форма ДУ-63) і засвідчена черговим поста централізації, а на станції без колійного розвитку - черговим по станції.

1.55. Дозвіл на відправлення поїзда з початкової станції дає машиністу поїзний диспетчер.

1.56. При організації двостороннього руху черговий поста централізації, а на станції без колійного розвитку - черговий по станції відправлення, через поїзного диспетчера зобов'язаний уточнити, чи є діючі попередження на шляху прямування поїзда, і за наявності їх - видати машиністу письмове попередження. Машиніст поїзда після одержання письмового попередження повинен ураховувати можливу наявність переносних сигналів обмеження швидкості, розміщених ліворуч під час руху поїзда в неправильному напрямку.

1.57. Під час двостороннього руху на закритій колії перегону (дільниці) рух поїзда в правильному напрямку здійснюється за сигнальним показанням АЛС або за сигналами світлофорів. При сигнальному показанні "0" чи "ВЧ", заборонному показанні чи згаслих вогнях світлофора рух поїзда в правильному напрямку здійснюється відповідно до нормативно-правового акта з питань технічної експлуатації метрополітенів.

Під час руху поїзда закритою колією перегону (дільниці) в неправильному напрямку проходження світлофорів напівавтоматичної дії, сигналів небезпеки "НБ" чи світлофорів огородження здійснюється відповідно до п. 1.42 цієї Інструкції.

Якщо під час руху в правильному напрямку поїзд проїхав колійну ділянку (рейкове коло) при сигнальному показанні "ВЧ" або проїхав світлофор при заборонному показанні або зі згаслими вогнями, то під час руху в неправильному напрямку цим перегоном швидкість руху поїзда має не перевищувати 20 км/год.

1.58. Рух на перегоні між станцією, де тимчасово виконується оборот составів, і станцією, що обмежує колію перегону (дільниці), де організований двосторонній рух, дозволяється тільки составу, який використовується для двостороннього руху на закритій колії.

Станція тимчасового обороту чи станція, що обмежує закриту колію перегону (дільниці), відправляє поїзд на зазначений перегін у правильному напрямку за сигнальним показанням АЛС чи за сигналами світлофорів, а в неправильному напрямку - з дозволу на бланку з червоною смугою по діагоналі (форма ДУ-56).

------------------------------------------------------------------
| Форма ДУ-56|
| КОРІНЕЦЬ ДОЗВОЛУ N ___________ |
|Станція _________________________________________________ ДС |
| (штемпель) |
|_______ год. _______ хв. "________" ___________________ 20___ р.|
| (число, місяць) |
| Видано на маршрут N ________ |
| |
| поста централізації |
| Черговий ----------------------------------------- |
| по станції (підпис) |
|----------------------------------------------------------------|
| ДОЗВІЛ N ___________ |
|Станція __________________________________________________ |
| (штемпель) |
|о _______ год. _______ хв. "______" ___________________ 20___ р.|
| (число, місяць) |
|Дозволяю маршруту N _________________________ відправитися |
|зі станції __________________________________ головною колією |
|в неправильному напрямку і прямувати на станцію ______________ |
|______________________________________________________________ |
|Зустрічний поїзд затриманий на станції ________________________ |
|Прямувати зі швидкістю, що не перевищує 40 км/год з особливою |
|пильністю і готовністю зупинитися, якщо зустрінеться перешкода |
|для подальшого руху. |
|В'їзд на станцію _______________________________ зі швидкістю, |
|що не перевищує 10 км/год. |
| |
| поста централізації |
| Черговий ----------------------------------------- |
| по станції (підпис) |
| (непотрібне закреслити) |
| (Білого кольору з червоною смугою по діагоналі)|
------------------------------------------------------------------

Видає дозвіл на бланку з червоною смугою по діагоналі черговий поста централізації чи черговий по станції за розпорядженням поїзного диспетчера після перевірки правильності установки і замикання стрілок за маршрутом прямування поїзда на станцію, зазначену в дозволі.

При цьому на стрілочні та сигнальні кнопки мають бути надіті ковпачки червоного кольору чи, при автоматизованій системі диспетчерського управління, видана команда "Заборона на керування об'єктом".

1.59. Видача дозволу на бланку з червоною смугою по діагоналі на відправлення поїзда в неправильному напрямку зі станції, що обмежує закриту для двостороннього руху дільницю, допускається з дотриманням таких умов:

- перегін, що прилягає з боку правильного напрямку до станції, де тимчасово виконується оборот составів, має бути вільний від поїздів та огороджений переносними сигналами зупинки, які встановлюють і знімають чергові по станціях за розпорядженням поїзного диспетчера;

- на станціях, де виконується тимчасовий оборот составів, вхідний світлофор напівавтоматичної дії з боку правильного напрямку має бути закритий. Зразок схеми розміщення переносних сигналів наведений на рис. 1.6;

- зустрічний поїзд, що прямує в правильному напрямку, має бути затриманий біля переносного сигналу зупинки на станції, суміжній зі станцією, де тимчасово виконується оборот составів.

1.60. Дозвіл на бланку з червоною смугою по діагоналі дає машиністу право відправлення зі станції, проходження в неправильному напрямку зі швидкістю 40 км/год і в'їзду на станцію зі швидкістю не більше 10 км/год. Цей дозвіл дійсний на прямування перегоном тільки один раз.

1.61. Відновлення нормального двоколійного руху на перегоні (дільниці), де був організований двосторонній рух, здійснюється за наказом поїзного диспетчера (текст наказу наведений у п. 1.45 цієї Інструкції). Копія цього наказу вручається машиністу поїзда, який обслуговував перегін (дільницю) двостороннього руху.

Рух допоміжних поїздів

1.62. У разі втрати керування електропоїздом (составом) машиніст зобов'язаний вжити заходів для відновлення керування.

Машиніст зобов'язаний викликати допоміжний поїзд:

- якщо керування поїздом (составом) не може бути відновлене протягом 5 хв.;

- за умови керування поїздом без помічника, якщо поїзд сформований з вагонів, не обладнаних стоянковими гальмами, й у разі перекритих кінцевих кранів гальмівної магістралі між вагонами у хвостовій частині поїзда.

Як допоміжний поїзд може бути призначений поїзд (состав), що прямує слідом, у попутному напрямку, чи поїзд (состав), що прямує попереду, - у неправильному напрямку. У разі розриву поїзда призначаються два допоміжних поїзди - у правильному і неправильному напрямках.

Допоміжний поїзд у неправильному напрямку призначається тільки зі станції.

1.63. Поїзний диспетчер, одержавши повідомлення від машиніста про несправність поїзда та його зупинку на перегоні (станції), повинен:

- ужити заходів для затримки поїздів, не допускаючи їх відправлення на зайнятий перегін чи на перегін, що прилягає до станції, де стоїть несправний поїзд;

- дати розпорядження черговим постів централізації (черговим по станціях) включити всі групи освітлення тунелю на перегоні, де стоїть несправний поїзд, зустріти несправний поїзд, з'ясувати можливість його подальшої роботи й підготуватися в разі потреби до висадки з нього пасажирів;

- повідомити диспетчера електромеханічної служби про місце стоянки поїзда і дати розпорядження про забезпечення відповідного режиму роботи вентиляції на цьому перегоні.

1.64. Допоміжний поїзд призначає поїзний диспетчер на підставі вимоги, отриманої від машиніста несправного поїзда за поїзним радіозв'язком, поїзним диспетчерським, тунельним зв'язком або через чергового по станції.

Машиніст поїзда, що зупинився на перегоні(станції) через несправність, зобов'язаний викликати допоміжний поїзд, якщо не впевнений у тому, що керування поїздом (составом) може бути відновлене протягом 5 хв від моменту зупинки.

У разі розриву поїзда, якщо кожна його частина не може самостійно рухатися, машиніст повинен викликати два допоміжних поїзди з протилежних напрямків.

Після виклику допоміжного поїзда машиніст не має права приводити поїзд у рух до прибуття допоміжного поїзда чи до одержання розпорядження поїзного диспетчера про порядок подальшого руху.

1.65. Призначається допоміжний поїзд у неправильному напрямку зі станції та закривається перегін (дільниця) за наказом поїзного диспетчера, що передається після установки переносних сигналів зупинки:

- станціям, які обмежують колію перегону (дільниці), що закривається;

- станціям, які входять до дільниці, що закривається;

- машиністам несправного і допоміжного поїздів.

Наказ передається за формою

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N ________ |
|"_____" _______________ 20___ р. _______ год. __________ хв. |
|Станції __________________________________________________ ДС |
| |
| поїздів N |
| машиністам --------------------------------------- |
| маршрутів N |
| |
|З ___________ год. ________ хв.__________________ головна колія |
| |
| перегону |
| -------------------------------------------------------- |
| дільниці |
| |
|від ___________________________ до ___________________________ |
|закрита для руху всіх поїздів, крім поїзда |
|N ____________________ маршруту N ___________________, якому |
|дозволяю відправитися зі станції (з перегону) _________________ |
|______________________ і прямувати __________________ головною |
|колією в неправильному напрямку як допоміжний |
|поїздові N __________ маршруту N _______________, що зупинився |
|на перегоні (станції) _________________________________________,|
|і після зчеплення з несправним поїздом відправитися на станцію |
|_______________________________________________________________ |
|Диспетчер _________________________________________ (прізвище) |
------------------------------------------------------------------

Перед переданням наказу про закриття колії перегону (дільниці) поїзний диспетчер попереджає чергових постів централізації та чергових по станціях відповідних станцій згідно з п. 1.34 цієї Інструкції.

У разі призначення допоміжного поїзда в неправильному напрямку машиністу вручається копія наказу поїзного диспетчера (форма ДУ-63).

Порядок організації подальшого руху з'єднаного поїзда в неправильному напрямку (у разі потреби) визначений у розділі 1 "Рух поїздів у неправильному напрямку" цієї Інструкції.

1.66. Призначається допоміжний поїзд у правильному напрямку зі станції (перегону) за розпорядженням поїзного диспетчера, переданим машиністу допоміжного поїзда за поїзним радіозв'язком (поїзним диспетчерським, тунельним зв'язком) чи через чергового по станції за формою

------------------------------------------------------------------
|Машиністу поїзда N ______________ маршруту N _____________ |
|Прямуйте ____________________________ головною колією як |
|допоміжний поїздові N ______________________________ маршруту |
|N ________________________, що зупинився на перегоні (станції) |
|_____________________________________________________, і після |
|зчеплення з несправним поїздом прямуйте |
|на станцію _________________________________________________ |
|Диспетчер ________________________________________(прізвище) |
------------------------------------------------------------------

Якщо допоміжний поїзд призначається зі станції, то він має прямувати без пасажирів. За умови призначення допоміжного поїзда з перегону висадка пасажирів як з допоміжного, так і з несправного поїздів здійснюється на найближчій станції.

1.67. Якщо причина вимушеної зупинки буде усунута раніше прибуття допоміжного поїзда, машиніст поїзда зобов'язаний доповісти про готовність до подальшого прямування поїзному диспетчеру за поїзним радіозв'язком (поїзним диспетчерським, тунельним зв'язком) чи через чергового по станції. У цьому разі поїзний диспетчер може відмінити призначення допоміжного поїзда і дозволити відправитися поїзду з уживанням необхідних заходів, що забезпечують безпеку руху.

Відміна допоміжного поїзда, що прямував у правильному напрямку, виконується за розпорядженням поїзного диспетчера, яке передається машиністу допоміжного поїзда і повідомляється на станції дільниці, де передбачався рух цього поїзда.

Відміна допоміжного поїзда, що прямував у неправильному напрямку, і відкриття колії перегону (дільниці) виконуються за наказом поїзного диспетчера (за формою, наведеною в п. 1.45 цієї Інструкції), який передається машиністам обох поїздів і черговим по станціях (черговим постів централізації), що входять до закритої дільниці і суміжним з нею.

1.68. Після виклику допоміжного поїзда машиніст несправного поїзда повинен:

- ужити заходів, що унеможливлюють самовільний відхід поїзда;

- перевірити справність сигнальних червоних вогнів на вагоні з боку прибуття допоміжного поїзда, а під час його наближення подати звуковий сигнал зупинки. Переконавшись, що допоміжний поїзд зупинився, машиніст несправного поїзда повинен вийти з кабіни на колію і подати ручний сигнал машиністу допоміжного поїзда на просування до несправного поїзда.

1.69. Під час наближення до несправного поїзда, що стоїть попереду, машиніст допоміжного поїзда зобов'язаний зупинити свій поїзд на відстані не менше 25 м від нього, а на схилі понад 0,030 - не менше 50 м, подати звуковий сигнал зупинки і за сигналом машиніста несправного поїзда рушити і згодом зупинити поїзд на відстані 1,5-2 м від несправного поїзда.

Після зупинки допоміжного поїзда машиніст несправного поїзда зобов'язаний забезпечити правильність зчеплення несправного і допоміжного поїздів.

За правильність зчеплення відповідає машиніст несправного поїзда.

Після зчеплення поїздів машиністи обох поїздів зобов'язані:

- відкрити кінцеві крани напірної і гальмової магістралей, якщо магістралі справні;

- перевірити дію пневматичних гальм за показаннями манометрів у сусідніх кабінах управління обох поїздів;

- перевірити дію поїзного радіозв'язку між поїздами.

Про готовність з'єднаного поїзда до руху зазначеним поїзним диспетчером маршрутом прямування машиніст несправного поїзда зобов'язаний повідомити поїзного диспетчера.

1.70. Якщо під час проходження з'єднаного поїзда першим у напрямку руху є несправний поїзд, у якого втрачене керування тяговими двигунами, а гальма справні, то керування гальмами з'єднаного поїзда має здійснюватися з кабіни управління головного вагона цього поїзда (першого в напрямку руху).

Під час проходження з'єднаного поїзда й керування гальмами та тяговими двигунами з кабіни другого в напрямку руху поїзда в головній кабіні першого в напрямку руху поїзда повинен перебувати машиніст, який зобов'язаний стежити за вільністю колії, подавати відповідні сигнали та в разі потреби вживати заходів для зупинки з'єднаного поїзда.

Під час руху з'єднаного поїзда крани подвійної тяги мають бути відкриті тільки в кабіні машиніста, з якої здійснюється керування гальмами з'єднаного поїзда. Контроль тиску в напірній та гальмовій магістралях має здійснюватися машиністами обох поїздів.

У всіх випадках керує рухом і відповідає за безпеку руху з'єднаного поїзда машиніст першого в напрямку руху поїзда.

1.71. У разі відправлення з'єднаного поїзда зі станції в правильному напрямку машиніст повинен дотримувати інтервал між з'єднаним поїздом і поїздом, що йде попереду, не менше 3 хв.

1.72. При відправленні з'єднаного поїзда в правильному напрямку поїзний диспетчер зобов'язаний:

- попередити машиніста поїзда, що йде позаду, а в разі потреби й машиніста поїзда, що йде попереду, про прямування з особливою пильністю;

- дати розпорядження черговим по станціях про включення всіх груп освітлення тунелів на дільниці проходження з'єднаного поїзда і на станційних коліях (з'єднувальній вітці), куди він буде поставлений;

- забезпечити безперешкодне й безупинне пропускання з'єднаного поїзда до пункту призначення;

- особисто чи через чергових по станціях контролювати проходження з'єднаного поїзда до пункту призначення.

1.73. У разі затримки на шляху проходження з'єднаного поїзда машиніст першого в напрямку руху поїзда повинен негайно доповісти поїзному диспетчеру про причини затримки, а поїзний диспетчер повинен ужити заходів для затримки поїзда, який йде позаду.

1.74. Прямування з'єднаного поїзда в правильному напрямку на лінії, обладнаній пристроями АЛС-АРШ, за умови керування гальмами і тяговими двигунами з головної кабіни першого в напрямку руху поїзда має здійснюватися, як правило, при включених пристроях АЛС-АРШ першого поїзда. За умови керування гальмами з головної кабіни першого в напрямку руху поїзда, а тяговими двигунами - з кабіни другого поїзда прямування з'єднаного поїзда має здійснюватися при відключених пристроях АЛС-АРШ другого поїзда та натиснутій педалі пильності; пристрої АЛС першого в напрямку руху поїзда мають бути включені.

Прямування з'єднаного поїзда в неправильному напрямку за умови керування гальмами і тяговими двигунами з головної кабіни першого в напрямку руху поїзда має виконуватися при відключених пристроях АЛС-АРШ і натиснутій педалі (кнопці) пильності.

1.75. Під час прямування з'єднаного поїзда і керування гальмами та тяговими двигунами з кабіни другого в напрямку руху поїзда швидкість руху не повинна перевищувати 35 км/год при відключених пристроях АЛС-АРШ і натиснутій педалі (кнопці) пильності.

1.76. Після звільнення з'єднаним поїздом закритого перегону (дільниці) поїзний диспетчер дає наказ (за формою, наведеною в п. 1.45 цієї Інструкції) про відкриття цього перегону (дільниці) станціям, що входять до закритої дільниці і суміжним з нею.

1.77. Якщо поїзному диспетчеру відомо, що на перегоні зупинився поїзд через несправність, він повинен, не очікуючи вимоги від машиніста про призначення допоміжного поїзда, дати машиністу поїзда, що йде позаду, розпорядження за формою

------------------------------------------------------------------
| Машиністу поїзда N ________ |
|Надайте допомогу зупиненому попереду поїзду |
|N ___________________ маршруту N___________________ та |
|в разі потреби зробіть зчеплення з ним. |
| |
|Диспетчер ____________________________________ (прізвище) |
------------------------------------------------------------------

1.78. Якщо поїзд, що прямує за несправним, обслуговується одним машиністом, останній, одержавши розпорядження поїзного диспетчера про надання допомоги зупиненому попереду поїзду, зобов'язаний:

- зупинити поїзд перед несправним на відстані 25-50 м (залежно від профілю колії), загальмувати поїзд повним службовим гальмуванням і подати сигнал зупинки;

- поставити ручку крана машиніста в положення екстреного гальмування, загальмувати головний вагон ручним чи стоянковим гальмом і вимкнути управління поїзда;

- підійти до несправного поїзда і визначити місцезнаходження машиніста, з'ясувати в нього характер несправності і що зроблено для її усунення, простежити за правильністю його дій, надаючи при цьому необхідну допомогу;

- за відсутності машиніста біля поїзда ввійти у хвостову кабіну несправного поїзда і за допомогою звукової сигналізації (три коротких звуки) попередити машиніста про свою присутність на несправному поїзді;

- далі діяти відповідно до п. 1.80 цієї Інструкції.

1.79. Якщо поїзд, що прямує за несправним поїздом, обслуговується локомотивною бригадою, то машиніст, одержавши розпорядження поїзного диспетчера про надання допомоги зупиненому попереду поїзду, зобов'язаний:

- зупинити поїзд перед несправним на відстані 25-50 м (залежно від профілю колії), загальмувати поїзд повним службовим гальмуванням і подати сигнал зупинки;

- залишити помічника машиніста в кабіні управління;

- підійти до несправного поїзда й далі діяти відповідно до п. 1.78 цієї Інструкції.

1.80. Якщо немає можливості усунути несправність або з моменту зупинки несправного поїзда минуло 10 хв, то машиністи здійснюють зчеплення поїздів. Про зчеплення машиніст несправного поїзда повинен доповісти поїзному диспетчеру й одержати від нього розпорядження про маршрут прямування з'єднаного поїзда. Рух з'єднаного поїзда здійснюється згідно з пунктами 1.65-1.75 цієї Інструкції.

Якщо причина втрати керування поїздом з головної кабіни буде виявлена й усунута після зчеплення з допоміжним поїздом, то незалежно від цього поїзди мають прямувати в зчепі до електродепо чи до станції з колійним розвитком, де вони мають бути прибрані з головної колії.

Рух поїздів за умови зниження видимості
чи затоплення колії

1.81. Під час туманів, злив, заметілей та задимлень, що обмежують видимість сигналів у тунелі чи на наземній дільниці, машиніст зобов'язаний вести поїзд зі швидкістю, яка забезпечує його зупинку до перешкоди. Про погану видимість і зниження швидкості руху машиніст повинен повідомити поїзного диспетчера. Під час прямування ділянкою колії з обмеженою видимістю машиніст зобов'язаний періодично подавати оповіщувальні сигнали.

1.82. Поїзний диспетчер, одержавши повідомлення від машиніста про зниження видимості та швидкості руху, записує його в журнал диспетчерських наказів, дає наказ черговим постів централізації чи черговим по станції про видачу на поїзди письмових попереджень про зниження видимості та прямування зі зменшеною швидкістю і розпорядження про включення всіх груп освітлення тунелю чи наземної дільниці на відповідних перегонах. Швидкість прямування в цих випадках визначається кожним машиністом для свого поїзда залежно від видимості й конкретних умов, про що машиніст повідомляє поїзного диспетчера поїзним радіозв'язком або через чергового найближчої станції.

На станціях, які видаватимуть письмові попередження, наказ поїзного диспетчера записується в журналі диспетчерських наказів (текст наказів див. у п. 5.6).

1.83. Якщо видимість сигналів не перевищує 10 м, то рух поїздів на цій дільниці має бути припинений. Поїзди, відправлені на цю дільницю до припинення руху, мають проїхати нею зі швидкістю не більше 5 км/год.

Станціям, що обмежують і входять у цю дільницю, передається наказ поїзного диспетчера про припинення руху такого змісту:

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N ________ |
|"_______" _______________ 20___ р. ________ год. _________ хв. |
|Станції _________________________________________________ ДС |
|На підставі повідомлення ____________________________________ |
|з ____________ год. ________ хв.__________________ головна колія|
| |
| перегону |
| -------------------------------------------------------- |
| дільниці |
| |
|від __________________________ до ____________________________ |
|у зв'язку з __________________________________________________ |
|закрита для руху всіх поїздів. |
|Диспетчер ________________________________________ (прізвище) |
------------------------------------------------------------------

1.84. У разі задимлення чи туману в тунелі або на станції диспетчер електромеханічної служби після одержання повідомлення від поїзного диспетчера приймає рішення про доцільність зміни режиму роботи вентиляційних шахт для найшвидшого видалення диму чи ліквідації туману.

1.85. Відміна видачі попереджень про зниження видимості та прямування зі зменшеною швидкістю чи відновлення руху виконуються за наказом поїзного диспетчера відповідно до заявки машиніста чи машиніста-інструктора, переданою поїзним радіозв'язком, поїзним диспетчерським чи тунельним зв'язком. Ця заявка записується поїзним диспетчером у журналі диспетчерських наказів.

Наказ поїзного диспетчера (за формою, наведеною в п. 5.13 цієї Інструкції) про припинення видачі попереджень передається станціям, на яких видавались попередження.

Наказ поїзного диспетчера про відновлення руху передається станціям, які обмежували та входили до дільниці, де припинявся рух, такого змісту:

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N ________ |
|"_____" _______________ 20___ р. _______ год. __________ хв. |
|Станції __________________________________________________ ДС |
|Наказ N ___________________ від ________________________ числа |
|_______________ місяця скасовується з _______ год. _________ хв.|
| |
| перегону |
| головна колія -------------------------------- |
| дільниці |
| |
|______________________________________________________________ |
|від __________________________ до ____________________________ |
|відкрита для руху всіх поїздів. |
|Диспетчер ________________________________________ (прізвище) |
------------------------------------------------------------------

На зазначених станціях наказ записується в журналі диспетчерських наказів.

1.86. Машиніст чи будь-який працівник метрополітену при виявленні води на коліях зобов'язаний негайно сповістити про це поїзного диспетчера. Поїзний диспетчер записує повідомлення про виявлення води на коліях у журнал диспетчерських наказів і дає наказ черговим по станціях про видачу на поїзди письмових попереджень про наявність води на коліях та прямування зі зменшеною швидкістю і розпорядження про включення всіх груп освітлення тунелю, а в разі поганої видимості - наземної дільниці.

На станціях, які видаватимуть письмові попередження, наказ поїзного диспетчера записують у журналі диспетчерських наказів.

1.87. Після одержання повідомлення від поїзного диспетчера про затоплення колії диспетчер і черговий оперативний персонал електромеханічної служби повинні забезпечити безвідмовну дію водовідливних установок відповідної дільниці.

1.88. Машиніст поїзда, одержавши попередження про наявність води на коліях чи особисто виявивши її, зобов'язаний у разі затоплення колії на рівні підошви рейки прямувати цією дільницею в тунелі зі швидкістю не більше 35 км/год, а на наземній дільниці - зі швидкістю, що не перевищує 15 км/год. У разі затоплення шийки рейки швидкість руху визначається кожним машиністом для свого поїзда, але не більше зазначеної швидкості. Про рівень затоплення рейки й установлену ним швидкість машиніст повідомляє поїзного диспетчера.

Під час прямування поїзда затопленою ділянкою колії машиніст повинен звертати особливу увагу на стан колії, а в разі виявлення поштовхів, просідань колії й інших несправностей, що загрожують безпеці руху поїздів, негайно сповістити про це поїзного диспетчера.

Поїзний диспетчер, одержавши повідомлення від машиніста про наявність поштовхів, просідань колії й інших несправностей, що загрожують безпеці руху поїздів, зобов'язаний своїм наказом припинити рух поїздів цією колією перегону.

1.89. У разі затоплення колії вище рівня головки рейки рух поїздів на цій дільниці має бути припинений за наказом поїзного диспетчера. Поїзди, відправлені на цю дільницю до припинення руху, мають її проїхати зі швидкістю не більше 10 км/год.

Повідомлення про затоплення колії вище рівня головки рейки і про наявність поштовхів, просідань колії й інших несправностей, що загрожують безпеці руху поїздів, поїзний диспетчер зобов'язаний записати в журналі диспетчерських наказів. Наказ (за формою, наведеною в п. 1.83 цієї Інструкції) про припинення руху передається станціям, що обмежують і входять у цю дільницю.

1.90. Відміна видачі попереджень про наявність води на коліях і прямування зі зменшеною швидкістю чи відновлення руху здійснюються за наказом поїзного диспетчера на підставі запису в журналі огляду чи телефонограми, що реєструється в журналі огляду, від працівника служби колії за посадою не нижче помічника колійного майстра. Ця телефонограма записується також поїзним диспетчером у журналі диспетчерських наказів.

Наказ поїзного диспетчера (за формою, наведеною в п. 5.13 цієї Інструкції) про припинення видачі попереджень передається станціям, на яких видавались попередження.

Наказ поїзного диспетчера (за формою, наведеною в п. 1.85 цієї Інструкції) про відновлення руху передається станціям, які обмежували і входили до дільниці, де припинявся рух поїздів. На цих станціях наказ записується в журналі диспетчерських наказів.

Порядок дій у разі виявлення людей
на коліях у період руху електропоїздів

1.91. У разі виявлення на станційній колії, у тунелі чи на наземній дільниці людей, що не подають світловий сигнал під час наближення поїзда, машиніст, подавши оповіщувальний сигнал, зобов'язаний:

- якщо людина (група людей) перебуває в габариті рухомого складу, ужити заходів для негайної зупинки поїзда й далі діяти залежно від обставин;

- якщо людина (група людей) перебуває поза габаритом рухомого складу і нема можливості зупинити поїзд перед нею (ними), максимально знизити швидкість і прямувати до станції;

- про виявлення людей на коліях і вжитих заходах повідомити поїзного диспетчера;

- якщо люди, виявлені на коліях, посаджені в поїзд, то передати їх черговому по станції чи в установленому порядку працівнику міліції на найближчій станції.

1.92. Одержавши повідомлення від машиніста, чергового по станції чи іншого працівника метрополітену про виявлення людей на станційних коліях, у тунелі чи на наземній дільниці, поїзний диспетчер зобов'язаний:

- дати розпорядження про включення робочого й аварійного освітлення в тунелі на обох коліях даного перегону чи в разі поганої видимості - на наземній дільниці;

- організувати передавання машиністам поїздів усних попереджень згідно з вимогами п.5.15 цієї Інструкції. Попередження машиністів починати з поїздів, що перебувають на даному перегоні та відправляються зі станцій на цей перегін;

- організувати зустрічання поїздів в установленому порядку працівниками міліції на станціях, що обмежують перегін.

1.93. Якщо на станційній колії в межах пасажирської платформи буде виявлена людина (група людей), черговий по станції зобов'язаний:

- ужити заходів для зупинки поїзда, що прибуває на станцію;

- повідомити поїзного диспетчера про випадок, у разі потреби вимагати зняття напруги чи особисто зняти напругу з контактної рейки;

- вивести людину (групу людей) на платформу станції через торцеві двері та в установленому порядку передати працівнику міліції.

1.94. Машиніст, одержавши попередження про наявність людини (групи людей) на перегоні (шляху прямування поїзда), зобов'язаний:

- уважно стежити за вільністю колії і вести поїзд зі швидкістю, при якій можна зупинити поїзд службовим гальмуванням, не доїжджаючи до людини (групи людей);

- після зупинки поїзда попередити про небезпеку дотику до контактної рейки, у разі потреби вимагати зняття напруги з контактної рейки, узяти людину (групу людей) на поїзд і сповістити про це поїзного диспетчера;

- передати людину (групу людей) черговому по станції чи працівнику міліції на найближчій станції.

1.95. Після повідомлення машиніста або чергового по станції про видалення людей з колії поїзний диспетчер повинен дати розпорядження про відключення освітлення у тунелі та припинення видачі попереджень на поїзди.

1.96. Дії чергового персоналу при різних режимах роботи пристроїв контролю проходу в тунель визначаються інструкцією, затвердженою начальником метрополітену.

1.97. При виявленні сторонніх осіб на паркових коліях черговий поста централізації попереджає через засоби гучномовного сповіщення про небезпеку дотику до контактної рейки і повідомляє машиністів составів, що маневрують, про перебування сторонніх осіб на коліях.

Черговий по електродепо повинен ужити заходів до затримування сторонніх осіб і передання їх в установленому порядку працівнику міліції.

1.98. Порядок проходу (проїзду) працівників метрополітену до тунелів та до наземних дільниць, а також входу (проходу) на паркові й деповські колії і порядок забезпечення безпеки працівників на коліях визначає начальник метрополітену.

Розділ 2. Маневрова робота на станціях

2.1. Маневри на станційних і паркових коліях мають здійснюватися за розпорядженням тільки одного працівника - керівника маневрів:

- на станціях за умови перебування пристроїв електричної централізації стрілок і сигналів на місцевому управлінні - чергового поста централізації, а на лініях, обладнаних системами диспетчерського управління і контролю руху поїздів, за умови перебування пристроїв електричної централізації стрілок і сигналів на диспетчерському управлінні - поїзного диспетчера;

- на паркових коліях електродепо - чергового поста централізації, а на деповських коліях - чергового по електродепо.

На паркових та інших коліях з нецентралізованими стрілками керівництво маневрами здійснює працівник, зазначений у технічно-розпорядчому акті станції.

Розподіл обов'язків між працівниками щодо керівництва маневрами визначається в технічно-розпорядчому акті станції.

2.2. Маневрова робота на станціях має виконуватися згідно з графіком руху поїздів, а в разі порушення графіка руху - за розпорядженням поїзного диспетчера.

Завдання на маневрову роботу має бути дане чітко та зрозуміло й доведене керівником маневрів до кожного причетного працівника. Якщо в процесі проведення маневрів виникає потреба змінити намічений план роботи, то з цими змінами мають бути завчасно ознайомлені всі працівники, які беруть участь у маневрах.

2.3. Локомотивні бригади повинні знати порядок маневрової роботи на станції, зазначений у технічно-розпорядчому акті станції. Порядок ознайомлення локомотивних бригад з умовами маневрової роботи, зазначеними в технічно-розпорядчих актах станцій, установлюється начальником метрополітену.

2.4. Переведення централізованих стрілок і відкриття світлофорів для маневрових переміщень на станції виконуються черговим поста централізації, а на лініях, обладнаних системами диспетчерського управління рухом поїздів, - поїзним диспетчером. Переведення нецентралізованих стрілок виконується відповідно до нормативно-правового акта з питань технічної експлуатації метрополітенів.

2.5. На станціях і паркових коліях з електричною централізацією стрілок та сигналів основним засобом передачі розпоряджень про переміщення рухомого складу є сигнали світлофорів. Маневри проводяться при дозвільному показанні світлофора, а в разі його несправності - відповідно до нормативно-правового акта з питань технічної експлуатації метрополітенів.

На паркових коліях з нецентралізованими стрілками та коліях відстою основним засобом передання розпоряджень про переміщення рухомого складу є ручні й звукові сигнали. Поданий сигнал машиніст (водій) зобов'язаний повторити звуковим сигналом.

Якщо машиніст (водій) не впевнений у правильності сприйняття сигналу чи розпорядження, він повинен зупинитися і з'ясувати обстановку.

2.6. Якщо під час маневрів заборонне показання на світлофорі не зміниться на дозвільне і не відкриється запрошувальний сигнал світлофора, а також у разі вимушеної зупинки після проїзду світлофора, машиніст повинен сповістити про це чергового поста централізації чи поїзного диспетчера й далі діяти за його розпорядженням.

2.7. Для виконання маневрових переміщень при заборонному показанні маневрового світлофора (червоний вогонь, згаслі вогні, незрозуміле показання) і в разі несправності запрошувального сигналу дається усне розпорядження:

- поїзним диспетчером на лінії, обладнаній системою диспетчерського управління (ДЦ) і контролю, із записом у журналі диспетчерських наказів;

- черговим поста централізації, якщо під час маневрової роботи пристрої централізації перебувають на місцевому управлінні, із записом у журналі огляду.

Усне розпорядження поїзного диспетчера чи чергового поста централізації передається за формою такого змісту:

------------------------------------------------------------------
|"______" ________________ 20___ р. ________ год. ________ хв. |
| |
| маневровому поїзду |
| Дозволяється ------------------------------------------- |
| господарському поїзду N |
| |
|__________________________________________ прямувати при |
|заборонному показанні маневрового |
|світлофора (світлофорів) N __________________________________ |
|з _______________________________________ колії, від світлофора |
|N _________, на ________ колію, до (за) світлофора(р) N _______ |
|Маршрут готовий. |
| |
| Поїзний диспетчер |
| --------------------------------------------------------- |
| черговий поста централізації (прізвище) |
| |
------------------------------------------------------------------

Усне розпорядження чергового поста централізації про подання ручного чи звукового сигналу передається (із записом у журналі огляду) за формою

------------------------------------------------------------------
| Подайте сигнал на переміщення |
| |
| маневрового поїзда |
| ------------------------------------------------------ |
| господарського поїзда N |
| |
|При заборонному показанні маневрового світлофора N ____________ |
|з __________________ колії, від світлофора N __________________ |
|на ________________ колію, до світлофора N ____________________ |
|Маршрут готовий. |
| |
|Черговий поста централізації ________________________ (прізвище)|
------------------------------------------------------------------

Усне розпорядження поїзного диспетчера (чергового поста централізації) про маневрове переміщення чи усне розпорядження чергового поста централізації про подання ручного чи звукового сигналу має бути повторене працівником, що його одержав.

2.8. До передачі усного розпорядження машиністу про маневрове переміщення поїзний диспетчер (черговий поста централізації) зобов'язаний відповідно до технічно-розпорядчого акта станції переконатися у вільності колії, правильності установки і замиканні стрілок у маршруті.

Усне розпорядження про маневрове переміщення може бути дане поїзним диспетчером чи черговим поста централізації на проїзд декількох попутних маневрових світлофорів, що мають заборонні показання.

2.9. До подання ручного та звукового сигналів на маневрове переміщення працівник, що його подає, зобов'язаний перевірити вільність колії, правильність положення та замикання стрілок у маршруті й під час подання сигналу перебувати в полі зору локомотивної бригади. Ручний і звуковий сигнали, що подаються під час маневрів, дають право прямувати тільки до наступного світлофора.

2.10. Маневрові переміщення в межах станції маршрутами, не передбаченими таблицею взаємозалежності стрілок, сигналів і маршрутів, виконуються за усним розпорядженням поїзного диспетчера чи з його дозволу за усним розпорядженням чергового поста централізації або за сигналом чергового по станції:

а) з головної колії станції (від пасажирської платформи) на іншу колію і назад на головну колію станції:

- якщо ця головна колія огороджується з боку прилеглого перегону світлофорами напівавтоматичної дії після закриття зазначених світлофорів на заборонне показання;

- якщо ця головна колія огороджується світлофорами автоматичної дії після закриття колії прилеглого перегону і видачі машиністу копії наказу поїзного диспетчера про закриття колії цього перегону;

б) з головної колії станції (від пасажирської платформи) в неправильному напрямку в межах станції після закриття прилеглої колії перегону і видачі машиністу копії наказу поїзного диспетчера про закриття цього перегону.

Копія наказу поїзного диспетчера, що виписана на бланку (форма ДУ-63) і засвідчена черговим поста централізації, вручається машиністу після установки переносних сигналів зупинки для огородження закритого перегону.

Маневрові переміщення господарських поїздів у неправильному напрямку після закінчення руху пасажирських поїздів виконуються за усним розпорядженням поїзного диспетчера або з його дозволу за усним розпорядженням чергового поста централізації чи за сигналом чергового по станції без закриття колії перегону після установки переносного сигналу зупинки біля кінця платформи на суміжній станції з боку правильного напрямку.

2.11. Маневрові переміщення в межах станції з виїздом на головну колію станції чи з головної колії станції за маршрутами, передбаченими таблицею взаємозалежності стрілок, сигналів і маршрутів, у разі несправності маневрового світлофора дозволяються тільки після закриття на заборонне показання світлофорів напівавтоматичного дії, що огороджують цю колію з боку перегону.

2.12. Маневри виконуються зі швидкістю, що не більше встановленої в нормативно-правовому акті з питань технічної експлуатації метрополітенів.

2.13. Забороняється проводити маневри одночасно з обох боків станції на одну й ту саму колію. Маневрові переміщення на одну й ту саму колію мають виконуватися почергово, після повідомлення обох машиністів про черговість руху.

2.14. Маневрові переміщення на зайняту колію станції допускаються з дозволу поїзного диспетчера і виконуються зі швидкістю не більше 20 км/год за запрошувальним сигналом, а в разі його несправності - за усним розпорядженням поїзного диспетчера (чергового поста централізації) чи за ручним і звуковим сигналами.

Маневрові переміщення на зайняту паркову чи іншу колію, крім того, дозволяється виконувати за ручним чи звуковим сигналами чергового поста централізації чи чергового стрілочного поста зі швидкістю не більше 10 км/год.

Про маневрове переміщення на зайняту колію локомотивна бригада має бути попереджена.

2.15. Повернення маневрового состава на попереднє місце стоянки після вимушеної зупинки за маневровим світлофором дозволяється за усним розпорядженням поїзного диспетчера чи чергового поста централізації з дозволу поїзного диспетчера, переданим машиністу маневровим радіозв'язком, поїзним диспетчерським, тунельним чи стрілочним зв'язком, за умови забезпечення безпеки руху поїздів.

Особливості маневрової роботи на паркових коліях

2.16. Маневрова робота на паркових коліях виконується згідно з графіком руху поїздів і з планом поточного ремонту та технічного обслуговування рухомого складу за заявками чергових по електродепо, майстрів мотодепо, а також інших посадових осіб, зазначених у технічно-розпорядчому акті станцій.

2.17. Підставою для виконання маневрових переміщень є заявки, що передані черговому поста централізації і записані в журнал обліку маневрових переміщень на паркових коліях електродепо, з обов'язковим повторенням прийнятої заявки. Дозволяється одночасно передавати і приймати заявки не більше ніж на п'ять переміщень. Працівник, що дав заявку, зобов'язаний забезпечити виконання маневрових переміщень за час, наданий черговим поста централізації, а в разі потреби - відмінити цю заявку.

У заявці на одне маневрове переміщення на паркових коліях мають зазначатися такі дані:

- дата і час передання заявки;

- число вагонів у маневровому составі;

- номер колії, з якої починається перестановка маневрового состава;

- номер колії, на яку переставляється состав;

- номер колії, на якій здійснюється перестановка, та номер світлофора, за яким виконується оборот маневрового состава;

- прізвище працівника, що передав заявку;

- прізвище працівника, що прийняв заявку.

2.18. Маневрові переміщення з виїздом на маршрут приймання составів із лінії чи відправлення составів на лінію мають припинятися відповідно до часу, зазначеного в технічно-розпорядчому акті станції.

2.19. Одночасний рух маневрових составів дозволяється в кількості не більше двох составів за умови, якщо вони прямують неворожими маршрутами.

2.20. Маневри на паркових коліях з виїздом до світлофора чи за світлофор, що огороджує виїзд на головну колію або колію з'єднувальної вітки, крім подання составів для роботи на лінії, допускаються у виняткових випадках згідно з порядком, установленим начальником метрополітену і зазначеним у технічно-розпорядчому акті станції.

2.21. Порядок та умови забезпечення безпеки під час перестановки составів з однієї колії на іншу колію визначаються в технічно-розпорядчому акті станції.

2.22. Черговий по електродепо (майстер мотодепо) перед початком маневрової роботи зобов'язаний:

- з'ясувати в чергового поста централізації номер колії та номер світлофора, за якими виконуватиметься оборот маневрового состава;

- ознайомити машиніста чи локомотивну бригаду, що бере участь у маневрах, з планом наступних маневрів і порядком його виконання (повідомити локомотивну бригаду про маршрут прямування і місце зупинки згідно із заявкою, переданою на пост централізації);

- організувати маневрову роботу із забезпеченням безпеки руху та безпеки працівників, зайнятих на маневрах, а також збереження рухомого складу.

2.23. Під час виконання робіт на коліях черговий поста централізації повинен повідомляти через засоби гучномовного сповіщення про маневрові переміщення, приймання і відправлення составів і господарських поїздів.

2.24. У разі зміни маршруту маневрового переміщення, зазначеного в заявці, машиніста сповіщає про це до виїзду з електродепо черговий по електродепо, а після виїзду з електродепо - черговий поста централізації маневровим радіозв'язком, а в разі його несправності - засобами гучномовного сповіщення.

2.25. Машиніст (локомотивна бригада) у період маневрового переміщення зобов'язаний:

- стежити за вільністю колії, повторювати вголос показання світлофорів і положення стрілок за маршрутом прямування, не перевищувати встановлені швидкості руху;

- у разі, якщо показання маневрового світлофора чи положення стрілок не відповідають одержаному раніше розпорядженню про маневрове переміщення, зупинити рухомий склад і з'ясувати обстановку в чергового поста централізації чи чергового по електродепо;

- у місцях виконання робіт виявляти пильність, тримати відчиненим вікно для сприйняття звукових сигналів.

2.26. Використання витяжних тупиків для стоянки вагонів без машиніста, як правило, забороняється. У виняткових випадках за заявкою чергового по електродепо це виконується з оформленням у журналі обліку маневрових переміщень на паркових коліях електродепо на термін не більше часу чергування однієї зміни чергового поста централізації. У разі потреби заняття тупиків на більший термін черговий по електродепо зобов'язаний зробити повторну заявку.

Порядок дій при розрізі стрілки

2.27. Під час наближення рухомого складу до стрілки, установленої не за маршрутом прямування, машиніст повинен ужити заходів для зупинки, не допустивши розрізу стрілки.

Якщо состав зупинився на розрізаній стрілці, машиніст зобов'язаний:

- доповісти про це поїзному диспетчеру та вимагати зняття напруги з контактної рейки;

- ужити заходів для унеможливлення мимовільного відходу поїзда (состава);

- після зняття напруги з контактної рейки оглянути разом з працівником служби колії за посадою не нижче помічника колійного майстра чи працівником служби автоматики, телемеханіки і зв'язку за посадою не нижче електромеханіка СЦБ розміщення колісних пар на стрілці та стан гостряків.

За відсутності сходу колісних пар з рейок, зламу гостряків та інших перешкод для руху состава та в разі прилягання до рамної рейки гостряка, що був відведений до розрізу стрілки, працівник служби колії за посадою не нижче помічника колійного майстра, а за його відсутності - працівник служби автоматики, телемеханіки і зв'язку за посадою не нижче електромеханіка СЦБ, повинен доповісти поїзному диспетчеру результати огляду і запитати дозвіл звільнити стрілку за умови руху тільки у напрямку "за шерстю".

Якщо під час огляду колісних пар і стрілки буде виявлене неприлягання до рамної рейки гостряка, що був відведеним до розрізу стрілки, то для виключення перескакування колісних пар через гостряки працівник служби колії за посадою не нижче помічника колійного майстра чи працівник служби автоматики, телемеханіки і зв'язку за посадою не нижче електромеханіка СЦБ повинен від'єднати тяги від електропривода та забезпечити прилягання гостряків до рамної рейки, після чого доповісти поїзному диспетчеру про результати огляду і запитати дозвіл звільнити стрілку за умови руху тільки у напрямку "за шерстю".

Якщо візок вагона закрив доступ до місця кріплення тяг і електропривода, то в разі неприлягання до рамної рейки гостряка, що був відведений до розрізу стрілки, і за відсутності перешкод для руху состава машиніст повинен запитати в поїзного диспетчера дозвіл подати состав уперед у напрямку "за шерстю" на відстань 3-5 м.

Якщо колісні пари першого візка головного вагона зупинилися на рамній рейці й гостряку стрілки, установленої для руху іншою колією, і не перескочили через відведений гостряк, то состав (поїзд) за наказом поїзного диспетчера відповідно до заявки машиніста варто осадити на 5-6 м назад (у неправильному напрямку).

Діставши згоду на рух состава, машиніст з дотриманням запобіжних заходів, зазначених вище, дає заявку на подання напруги на контактну рейку і після подання напруги осаджує состав, звільняючи доступ до тяг.

Після повторного зняття напруги з контактної рейки працівник служби колії за посадою не нижче помічника колійного майстра чи працівник служби автоматики, телемеханіки і зв'язку за посадою не нижче електромеханіка СЦБ забезпечує прилягання гостряка стрілки до рамної рейки і доповідає про це поїзному диспетчеру.

Звільнення стрілочного переводу поїздом здійснюється за усним наказом (составом - за розпорядженням) поїзного диспетчера зі швидкістю не більше 5 км/год з особливою пильністю і готовністю негайно зупинитися в разі подання сигналу зупинки працівником, що перебуває біля стрілки.

2.28. Після звільнення стрілки рухомим складом, який розрізав стрілку, пропускати по стрілці поїзди (состави) дозволяється тільки після огляду та ремонту її працівниками служби колії, а централізованої стрілки, крім того, - працівниками служби автоматики, телемеханіки і зв'язку з відповідним записом про це в журналі огляду чи їх телефонограмою, переданою тунельним або поїзним диспетчерським зв'язком, яка реєструється в журналі огляду. Працівники, що дали телефонограму, повинні надалі підтвердити її особистими підписами в журналі огляду.

До прибуття працівника служби автоматики, телемеханіки і зв'язку за посадою не нижче електромеханіка СЦБ рух по розрізаній централізованій стрілці (після відповідного запису в журналі огляду, зробленого працівником служби колії за посадою не нижче помічника колійного майстра) дозволяється лише за умови закріплення гостряків і замикання притиснутого гостряка на закладку і висячий замок працівником служби руху.

2.29. Якщо состав проїхав розрізану стрілку, обладнану електроприводом розрізного типу, то за відсутності зламу гостряків, тяг і деталей електропривода працівник служби автоматики, телемеханіки і зв'язку за посадою не нижче електромеханіка СЦБ повинен відновити розрізне зчеплення електропривода.

2.30. Після огляду та ремонту розрізаної стрілки перший поїзд пропускається цією стрілкою за усним наказом диспетчера (перший состав - за усним розпорядженням) зі швидкістю не більше 5 км/год.

2.31. Порядок дій при сході рухомого складу з рейок визначається інструкцією, затвердженою начальником метрополітену.

Розділ 3. Рух поїздів під час проведення робіт
на коліях та спорудах

3.1. Ремонт споруд та пристроїв має проводитись за умови забезпечення безпеки руху поїздів, безпечного пропускання пасажирів, дотримання вимог охорони праці та, як правило, без порушення графіка руху поїздів.

Ремонт штучних споруд, колії, контактної рейки, пристроїв СЦБ та зв'язку, електропостачання, електромеханічного господарства та інших пристроїв на перегонах, з'єднувальних вітках і станціях має виконуватися, як правило, у нічний час після закінчення руху електропоїздів і зняття напруги з контактної рейки; зазначені роботи, що не допускають пропускання поїздів, мають виконуватися після закриття для руху колії перегону, з'єднувальної вітки, колії станції.

Закриття під час руху електропоїздів перегонів (колій перегонів), станційних колій, колій спеціального призначення, крім паркових та інших колій, для виконання передбачених (планових) робіт здійснюється за наказом начальника метрополітену.

3.2. Відповідно до наказу начальника метрополітену працівник служби колії та тунельних споруд за посадою не нижче помічника колійного, тунельного майстра повинен зробити письмову заявку на закриття колії станції (перегону) у журналі огляду на станції, колія якої закривається, або на одній зі станцій, що обмежує колію перегону (дільниці), що закривається, або на посту централізації паркових колій електродепо.

Черговий поста централізації або черговий по станції без колійного розвитку, що прийняв заявку на закриття чи повідомлення про відкриття станційної колії, передає її поїзному диспетчеру, а в разі закриття колії перегону (дільниці), крім того, - на станції, які обмежують і входять до дільниці, що закривається. На зазначених станціях заявка на закриття чи повідомлення про відкриття станційної колії або колії перегону (дільниці) записується в журналі огляду.

Одержавши заявку, поїзний диспетчер дає наказ про закриття станційної колії чи колії перегону (дільниці) за формою:

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N _________ |
|"______" _________________20__ р. ______ год. ___________ хв. |
|Станції________________________________________________ ДС |
|Копія водію поїзда N ______________________________________ |
|і керівнику робіт __________________________________________ |
|На підставі _______________________________________________ |
|з __________ год. _________________ хв. до _____________ колія |
|перегону (дільниці, станції) _________________________________ |
|від __________________________________________________________ |
|до ___________________________________________________________ |
|у зв'язку з виконанням робіт |
|_________________________________________________________ |
|закрита для руху всіх поїздів, крім поїзда N ___________________|
|Користування світлофорами автоматичної і напівавтоматичної дії |
|на закритій колії припиняється. |
|Перегін (дільницю) відкрити о ___________ год. ____________ хв. |
| |
|Диспетчер ______________________________________ (прізвище) |
| (непотрібне закреслити) |
------------------------------------------------------------------

3.3. У разі виникнення в період руху електропоїздів несправності колії, споруд та пристроїв, що загрожує безпеці руху, поїзний диспетчер зобов'язаний своїм наказом (за формою, наведеною в п. 3.2 цієї Інструкції) негайно закрити станційну колію чи колію перегону (дільниці), на якій виникла несправність.

Підставою для закриття станційної колії або колії перегону (дільниці) у цьому разі є вимога, отримана від машиніста, колійного, тунельного майстра чи іншого працівника метрополітену. Усна вимога передається поїзним радіозв'язком, поїзним диспетчерським чи тунельним зв'язком і записується поїзним диспетчером у журналі диспетчерських наказів із зазначенням часу та прізвища працівника, від якого отримана вимога.

3.4. Закриття і відкриття колій перегонів (дільниць) здійснюються за наказами поїзного диспетчера. Закриття і відкриття станційних колій (колій у межах станції - головних, приймально-відправних для обороту та відстою чи для відстою електрорухомого складу, паркових та інших колій) для ведення робіт під час руху електропоїздів здійснюються за наказами поїзного диспетчера, а після закінчення руху електропоїздів - за усними розпорядженнями поїзного диспетчера.

3.5. Підставою для закриття чи відкриття станційної колії, колії перегону (дільниці) є письмова заявка перед початком робіт чи повідомлення після закінчення робіт працівника служби колії і тунельних споруд за посадою не нижче помічника колійного, тунельного майстра, занесена до журналу огляду на станції, колія якої закривається (закрита), або на одній зі станцій, які обмежують колію перегону (дільниці), що закривається (закриту), чи на посту централізації паркових колій електродепо.

В екстрених випадках підставою для закриття чи відкриття станційної колії, колії перегону (дільниці) є телефонограма, передана поїзному диспетчеру поїзним диспетчерським чи тунельним зв'язком, що записується поїзним диспетчером у журналі диспетчерських наказів, а на станції - у журналі огляду.

У повідомленні зазначається про закінчення робіт і відсутність перешкод для безперебійного та безпечного руху поїздів незалежно від того, яка організація виконувала роботи. Працівник служби колії та тунельних споруд, що дав телефонограму, повинен підтвердити її особистим підписом у журналі огляду на станції.

3.6. Накази поїзного диспетчера про закриття станційної колії чи колії перегону (дільниці) записуються на станціях на лівій частині бланка наказу (форма ДУ-64).

На правій частині бланка виписується копія наказу, що вручається керівнику робіт. Якщо на цій самій станції треба вручити копію наказу водію господарського поїзда, що прямує до місця роботи, то заповнюється права частина наступного бланка. Якщо на станції не вручається копія наказу, то права частина бланка не заповнюється і перекреслюється. Копія наказу засвідчується черговим поста централізації, а на станції без колійного розвитку - черговим по станції. У разі потреби наказ про закриття колії перегону (дільниці) може бути переданий керівнику робіт поїзним диспетчерським чи тунельним зв'язком.

3.7. Забороняється розпочинати роботу до одержання керівником робіт наказу поїзного диспетчера про закриття колії перегону (дільниці) чи усного розпорядження про закриття станційної колії до зняття напруги з контактної рейки та до огородження місця робіт переносними сигналами зупинки.

3.8. Усне розпорядження поїзного диспетчера про закриття станційних колій, стрілочних переводів на них, у нічний час у період відсутності руху електропоїздів передається поїзним диспетчерським і тунельним зв'язком черговому поста централізації чи черговому по станції, керівнику робіт, водію господарського поїзда.

3.9. Станційна колія чи колія перегону (дільниці) вважається закритою з моменту затвердження поїзним диспетчером наказу про закриття колії або в нічний час у період відсутності руху електропоїздів з часу передання поїзним диспетчером усного розпорядження про закриття станційної колії.

3.10. Час передання усного розпорядження про закриття колії записується поїзним диспетчером на графіку руху господарських поїздів, а черговим поста централізації чи черговим по станції без колійного розвитку - у журналі огляду.

3.11. Якщо одна зі станцій, які входять до дільниці, що закривається, чи обмежують перегін (дільницю), який закривається, перебуває в підпорядкуванні поїзного диспетчера суміжної лінії або якщо на перегоні, який закривається, є стрілки, що керуються зі станції, яка підпорядкована поїзному диспетчеру суміжної лінії, то наказ про закриття узгоджується з цим поїзним диспетчером і передається йому і на цю станцію. Диспетчерський наказ у цьому разі адресується станціям, які обмежують і входять у перегін (дільницю), що закривається, станціям, які керують стрілками на перегоні (дільниці), що закривається, і поїзному диспетчеру суміжної лінії.

3.12. Наказ поїзного диспетчера про відкриття колії перегону (дільниці) записується на станціях на зворотному боці бланка про закриття (форма ДУ-64).

Форма ДУ-64

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N ________ | НАКАЗ N ________ |
|_________ год. ___________ хв.|_________ год. ___________ хв. |
|"____" ______________ 20___ р.|"____" ______________ 20___ р. |
|___________________________ ДС|______________________________ ДС|
| (найменування станції) | (найменування станції) |
|копія водію поїзда |копія водію поїзда |
|N ______ і керівнику робіт |N _________ і керівнику робіт |
|------------------------------+---------------------------------|
|На підставі __________________|На підставі __________________ |
|з ________ год. _________ хв. |з ________ год. _________ хв. |
|_____________ головна колія |_____________ головна колія |
| | |
| перегону | Перегону |
| ----------------------------| -------------------------------|
| дільниці | Дільниці |
| | |
|від __________________________|від __________________________ |
|______________________________|______________________________ |
|до ___________________________|до ___________________________ |
|______________________________|______________________________ |
|у зв'язку з виконанням робіт з|у зв'язку з виконанням робіт з |
|______________________________|______________________________ |
|закрита для руху всіх |закрита для руху всіх |
|поїздів, крім поїзда |поїздів, крім поїзда |
|N ____________________________|N ____________________________ |
|Користування світлофором |Користування світлофором |
|автоматичної і |автоматичної і |
|напівавтоматичної дії на |напівавтоматичної дії |
|закритій колії припиняється. |на закритій колії припиняється. |
|Перегін (дільницю) відкрити |Перегін (дільницю) відкрити |
|о ________ год. __________ хв.|о ________ год. __________ хв. |
|Диспетчер ________ (прізвище) |Диспетчер ________ (прізвище) |
|Час затвердження наказу |Час затвердження наказу |
|_______ год. _________ хв. |_______ год. _________ хв. |
| | |
|Станція (штемпель) |Станція (штемпель) |
| | |
| поста централізації | поста централізації |
|Черговий ---------------------|Черговий ------------------------|
| по станції | по станції |
|___________________ (підпис) |___________________ (підпис) |
|Копію наказу поїзного | |
|диспетчера | |
|о _____ год. _____ хв. | |
|одержав водій господарського | |
|поїзда N ____________________ | |
|(керівник робіт) ____________ | |
| прізвище, підпис | |
| | |
| (непотрібне закреслити) | (непотрібне закреслити) |
------------------------------------------------------------------

Зворотний бік форми ДУ-64

---------------------------------
| НАКАЗ N ________ |
|_________ год. ___________хв. |
|"____" ____________ 20___ р. |
|__________________________ ДС |
| (найменування станції) |
|Наказ N ________________ від |
|________ числа ________ місяця |
|__________ року відміняється з |
|_______ год. ____________ хв. |
|________________ головна колія |
| |
| перегону |
|-------------------------------|
| дільниці |
| |
|від _________________________ |
|_____________________________ |
|до __________________________ |
|_____________________________ |
|відкрита для руху всіх поїздів.|
|Диспетчер __________ (прізвище)|
|Час затвердження наказу |
|______ год. ______________ хв. |
| |
| поста централізації |
|Черговий --------------------- |
| по станції |
| |
|_____________________ (підпис) |
| |
| (непотрібне закреслити) |
---------------------------------

Розділ 4. Робота поїзного диспетчера

4.1. Рухом поїздів на лінії має керувати тільки один працівник - поїзний диспетчер, який відповідає за виконання графіка руху поїздів на лінії, що обслуговується ним.

Накази та розпорядження поїзного диспетчера виконуються всіма працівниками, безпосередньо пов'язаними з рухом поїздів на цій лінії.

Ніхто, крім поїзного диспетчера, не має права давати оперативні розпорядження з руху поїздів на лінії.

4.2. Поїзний диспетчер зобов'язаний:

- максимально використовувати наявні в його розпорядженні технічні засоби для забезпечення заданих розмірів руху;

- контролювати роботу станцій, електродепо, лінійних пунктів і пунктів технічного обслуговування рухомого складу щодо виконання графіка руху поїздів і забезпечення безпеки руху;

- вчасно та чітко давати розпорядження черговим постів централізації, черговим по станціях, черговим по електродепо, машиністам поїздів (маневрових составів) щодо виконання графіка руху поїздів;

- стежити за прийманням і відправленням поїздів на станціях, їх прямуванням перегонами, уживаючи всіх заходів щодо виконання графіка руху поїздів і забезпечення безпеки руху;

- у разі порушення графіка руху поїздів забезпечити правильне регулювання руху, уживаючи оперативних заходів щодо забезпечення пасажирських перевезень і відновлення нормального руху поїздів у найкоротший термін; у разі потреби відміняти та призначати додаткові поїзди, вести графік виконаного руху поїздів; організувати через підлеглих йому в оперативному відношенні працівників ліквідацію порушення нормальної роботи пристроїв, що впливають на рух поїздів;

- інформувати керівний склад про випадки, що відбуваються на лінії, згідно з порядком, установленим начальником метрополітену.

4.3. Поїзний диспетчер зобов'язаний:

- перед заступанням на чергування ознайомитися з поїзним положенням і виконанням діючого графіка руху поїздів, з подальшими пасажирськими перевезеннями, діючими наказами, розпорядчими документами та попередженнями, із записами в журналах диспетчерських наказів та обліку порушень роботи, журналі огляду, переконатися в справності технічних засобів;

- заступаючи на чергування, викликати всі станції своєї лінії і прийняти повідомлення про заступання на чергування чергових постів централізації, чергових по станціях і в разі потреби й інших оперативних працівників, повідомити їх для звірення годинників про точний час, ознайомитися з положенням на станціях, дати необхідні розпорядження щодо подальшої роботи, а на лініях, обладнаних системами диспетчерського управління і контролю, уточнити, на якому управлінні (диспетчерському чи місцевому) є пристрої централізації станцій.

4.4. Прийняття та здавання чергувань оформляються диспетчерським наказом і підписами в журналі диспетчерських наказів. У цьому самому наказі мають указуватися діючі диспетчерські накази і попередження.

4.5. Усі розпорядження з руху поїздів на лінії поїзний диспетчер передає черговим постів централізації, черговим по станціях та іншим працівникам, пов'язаним з рухом поїздів, наказами, які в разі потреби реєструються у журналі диспетчерських наказів із зазначенням часу передачі, затвердження, а також прізвищ працівників, що прийняли наказ. Нумерація диспетчерських наказів має вестися з першого номера, починаючи з нуля годин першого числа кожного місяця.

4.6. Поїзні диспетчери видають нижчезазначені накази, що реєструються в журналі диспетчерських наказів:

- про прийняття та здавання чергування;

- про подання чи зняття напруги з контактної рейки;

- про закриття чи відкриття колій для руху поїздів;

- про проходження світлофора напівавтоматичної дії в разі його заборонного показання та несправності його запрошувального сигналу;

- про перехід на двосторонній рух на одній з колій двоколійного перегону (дільниці) чи відновлення нормального руху;

- про відправлення поїздів у неправильному напрямку;

- про призначення та проходження допоміжних поїздів у неправильному напрямку;

- про видачу чи відміну попередження;

- про відновлення дії поїзного диспетчерського зв'язку;

- інші накази, пов'язані з організацією руху поїздів на лінії, як передбачені цією Інструкцією, так і на розсуд диспетчера.

У журналі диспетчерських наказів мають записуватися також накази, що реєструються, адресовані машиністам електропоїздів і водіям господарських поїздів, і всі накази поїзних диспетчерів суміжних ліній, адресовані поїзному диспетчеру даної лінії.

Для скорочення часу на запис диспетчерських наказів можуть застосовуватися бланки і з дозволу начальника служби руху - штампи з нанесеним на них текстом наказів, що найчастіше видаються.

4.7. Диспетчерські накази, які підлягають реєстрації, записуються в журналі диспетчерських наказів або на бланках установлених форм (ДУ-64, ДУ-65) на станціях з колійним розвитком черговими постів централізації чи операторами, а на станціях без колійного розвитку - черговими по станціях.

Після запису диспетчерського наказу черговий поста централізації, черговий по станції чи інший працівник, що прийняв наказ, дослівно повторює його зміст і називає своє прізвище. Переконавшись у правильності прийняття наказу, диспетчер затверджує його із зазначенням часу затвердження. З моменту затвердження наказ набирає сили.

Час повторення і затвердження наказу та прізвище особи, що прийняла його, відзначаються в журналах диспетчера і на станції. Якщо наказ поїзного диспетчера приймає і записує оператор, то він зобов'язаний негайно пред'явити його черговому поста централізації (черговому по станції, черговому по електродепо, машиністу-інструктору) для прочитання з розпискою про ознайомлення.

4.8. Якщо диспетчерський наказ адресується декільком станціям, то повторює текст наказу для його перевірки основний виконавець за розпорядженням поїзного диспетчера, а інші зобов'язані в цей час перевірити правильність запису наказу. Після перевірки працівники, що прийняли наказ, по черзі називають свої прізвища, що реєструються диспетчером у журналі диспетчерських наказів.

4.9. Поїзний диспетчер дає розпорядження:

- на відправлення допоміжного поїзда в правильному напрямку;

- на закриття станційних колій (колій у межах станції - головних, приймально-відправних, для відстою та обороту рухомого складу, паркових, а також інших колій) і стрілочних переводів на них у період відсутності руху електропоїздів;

- на проведення маневрових переміщень.

4.10. У разі несправності поїзного диспетчерського зв'язку регулювання руху поїздів здійснюється поїзним радіозв'язком і оперативним зв'язком. Про відновлення дії поїзного диспетчерського зв'язку поїзний диспетчер повідомляє всі станції передачею наказу.

Розділ 5. Порядок видачі попереджень

5.1. У разі, якщо під час руху поїзда, маневрового состава необхідно забезпечити особливу пильність машиніста і попередити його про особливі умови прямування, машиністу належить видати письмове чи усне попередження.

Письмові попередження видаються:

- при несправності колії, контактної рейки, штучних та інших споруд, а також при проведенні ремонтних і будівельних робіт, що вимагають зменшення швидкості чи зупинки на шляху;

- при несправності світлофора, коли неможливо перемкнути його в заборонне показання;

- при зниженні видимості сигналів світлофорів і колії або при затопленні колії;

- у разі запровадження в дію нових чи виключення діючих пристроїв СЦБ;

- при несправності колійних пристроїв АЛС-АРШ, що загрожує безпеці руху;

- при відправленні господарського поїзда з вантажами, що виходять за межі габариту навантаження;

- при відправленні господарського поїзда, що прямує слідом за господарським поїздом з негабаритним вантажем;

- при попаданні мастильних матеріалів на головку ходових рейок;

- на перші п'ять поїздів:

після промивання станцій, тунелів, колій дренажних і водовідвідних пристроїв верхньої будови колії;

після заміни рейок, рейкових плітей, контактних рейок, вирізування дефектного стику чи дефектної рейки;

після заміни стрілочного переводу чи його окремих частин (контррейок, гостряків, рамних рейок, хрестовин), перехресного з'їзду чи його окремих частин, зрівнювального приладу;

після заміни перевідних брусів, шпал, обрізних шпал;

після роботи на колії виправно-підбивально-рихтувальних машин;

після заміни забрудненого щебеню нижче постелі шпал та розбивання бетону при всіх видах робіт;

після піднімання колії понад 20 мм чи рихтування колії понад 60 мм;

після фарбування колійних тунелів станції або перегінних тунелів;

після ремонту та перевірки дії металоконструкцій;

після заміни стрілочного електропривода, контактних колодок, монтажних проводів у схемі стрілки;

після постановки стрілки на макет чи зняття з макета;

- у всіх інших випадках, коли потрібне зменшення швидкості, а також коли необхідно попередити машиніста про особливі умови прямування поїзда.

Тривалість дій попереджень для станційних колій і колій спеціального призначення, якщо по цих коліях пропускається менше п'яти поїздів протягом однієї години, установлюється начальником метрополітену.

Усні попередження такі:

- про несправність колійних пристроїв АЛС-АРШ;

- про прямування станцією без зупинки;

- про зупинку поїзда на станції, закритій для висадки й посадки пасажирів;

- про зупинку поїзда на перегоні із зазначенням причини зупинки;

- про прямування обкатки, перегонки електрорухомого складу поїздові, що йде попереду, і поїздові, що прямує за ним;

- про прямування поїзда із згаслими сигналами, що позначали хвіст поїзда, поїздові, що прямує за ним;

- про наявність працівників метрополітену чи сторонніх осіб на колії перегону, станційній колії в період руху електропоїздів;

в інших випадках - за розпорядженням поїзного диспетчера.

5.2. Заявки на видачу попереджень дають:

- на термін не більше однієї доби - працівники служб колії, тунельних споруд, сигналізації та зв'язку за посадою не нижче помічника колійного майстра, помічника тунельного майстра, електромеханіка СЦБ;

- на термін не більше трьох діб - начальники дистанцій колії, тунельних споруд, автоматики;

- на термін не більше п'яти діб - начальники служб колії, тунельних споруд, автоматики, телемеханіки і зв'язку.

Попередження на більш тривалі терміни встановлюються наказом начальника метрополітену, при цьому в наказі про встановлення попередження начальник метрополітену може надати відповідному керівнику право відміни попередження після виконання необхідних робіт.

5.3. Заявку на видачу письмових попереджень у зв'язку з проведенням передбачених робіт дають працівники служб колії, тунельних споруд, автоматики, телемеханіки і зв'язку за посадою не нижче помічника колійного чи тунельного майстра, електромеханіка СЦБ і оформляють записом у книзі попереджень на одній із суміжних з перегоном станцій чи на станції, де встановлюється попередження, не пізніше ніж за 1 годину до початку дії попередження.

Заявку пред'являють для прочитання з розпискою про ознайомлення черговому поста централізації, а на станціях без колійного розвитку - черговому по станції. Заявка нумерується і передається поїзному диспетчеру, а якщо попередження буде діяти на перегоні, крім того, - поїзним диспетчерським зв'язком на суміжні станції, де заявку записують у книзі попереджень.

Нумерація попереджень ведеться помісячно з першого номера, починаючи з нуля годин першого числа кожного місяця. Першого числа кожного місяця всі діючі попередження записують у книгу заново.

5.4. В екстрених випадках заявку на видачу письмових попереджень у зв'язку з проведенням непередбачених робіт дають працівники служб колії, тунельних споруд, автоматики, телемеханіки і зв'язку за посадою не нижче помічника колійного майстра, помічника тунельного майстра, електромеханіка СЦБ, а також працівники служби електропідстанцій та мереж і електромеханічної служби за посадою не нижче майстра, електромеханіка - телефонограмою тунельним чи поїзним диспетчерським зв'язком.

Телефонограму приймають одночасно поїзний диспетчер, черговий поста централізації чи черговий по станції без колійного розвитку на суміжних із перегоном станціях або на станції, де встановлюється попередження. Телефонограму записують у поїзного диспетчера в журналі диспетчерських наказів, на станціях - у книзі попереджень. Працівник, що дав телефонограму про видачу письмових попереджень, повинен надалі підтвердити її особистим підписом у книзі попереджень на одній зі станцій, що прийняли телефонограму.

Повідомлення про зниження видимості світлофорів і колії чи повідомлення про виявлення води на коліях і про виявлення людей на коліях у період руху електропоїздів також є заявкою на видачу попереджень.

5.5. У заявках на видачу попереджень мають зазначатися:

- дата та час запису;

- точне позначення місця дії попередження (станція, номер колії, перегін, пікет);

- запобіжні заходи під час руху поїздів (маневрових составів);

- початок і термін дії попередження;

- причини, що викликали видачу попереджень.

5.6. Одержавши заявку, поїзний диспетчер дає станціям, що обмежують дільницю, на якій буде діяти попередження, і станціям, що виписуватимуть попередження, наказ за формою:

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N _________ |
|"___" ________________ 20__ р. ______ год. _________ хв. |
|Станції _________________________________________________ ДС |
|З ______ год. ___________ хв. _____________ головною колією |
|перегону (дільниці, станції) __________________________________ |
|_______________________________________________________________ |
|від пікету N _________________ до пікету N ____________________ |
|_______________________________________________________________ |
|поїздам прямувати _____________________________________________ |
| (умови прямування) |
|у зв'язку (після)______________________________________________ |
| (короткий виклад причини, що викликала попередження) |
| |
|На поїзди видавайте попередження: |
|станція _____________ поїздам N _______ (маршрутам) N__________ |
|станція ______________________________ поїздам з N ____________ |
| |
|Диспетчер_________________________________________ (прізвище) |
------------------------------------------------------------------

Номери поїздів, на які має бути видане попередження проміжними станціями і станціями початкового відправлення поїздів, визначає поїзний диспетчер.

Поїзний диспетчер передає непередбачене попередження поїзним радіозв'язком машиністам поїздів, що перебувають на даному перегоні та поїздів, що відправляються зі станцій на цей перегін, якщо машиністам не вручені письмові попередження на станціях.

5.7. Попередження, виписане на бланку з жовтою смугою по діагоналі (форма ДУ-61), вручає машиністу поїзда під розписку черговий поста централізації (черговий по станції) або за його дорученням оператор поста централізації (черговий з приймання і відправлення поїздів, черговий по електродепо) чи інший працівник за розпорядженням поїзного диспетчера. Про наявність попередження при зміні (короткочасній підміні) машиніст зобов'язаний повідомити машиніста, що прийняв состав.

------------------------------------------------------------------
| Форма ДУ-61|
| |
|Попередження поїзду N |
|Одержав _____________________________________________ 20 ___ р. |
|машиніст ____________________________________________________ |
| Підпис (прізвище розбірливо) |
|станція ___________________________________________________ ДС |
| штемпель станції |
|- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - |
| місце відриву |
|"______" _____________ 20___ р. |
| |
|Попередження поїзду N _______ |
| ------------------------------------------------------------ |
| | Колія, | Станція |Умови руху | Причини, що викликали | |
| | Пікет | (перегін, | поїзда | видачу попередження | |
| | | дільниця) | | | |
| |--------+------------+-----------+------------------------| |
| | | | | | |
| |--------+------------+-----------+------------------------| |
| | | | | | |
| |--------+------------+-----------+------------------------| |
| | | | | | |
| |--------+------------+-----------+------------------------| |
| | | | | | |
| ------------------------------------------------------------ |
|станція ________________________________ штемпель станції |
| |
| поста централізації |
| черговий ----------------------------------------- (прізвище) |
| по станції (підпис) |
| |
| (Бланк білого кольору з жовтою смугою по діагоналі)|
------------------------------------------------------------------

Бланки попереджень заповнює завчасно (крім номера поїзда) і підписує черговий поста централізації чи черговий по станції. При заповненні бланків попереджень через копіювальний папір кожний примірник повинен мати чіткий і зрозумілий запис тексту попередження. Номер поїзда, що відправляється, проставляється в бланку попередження перед видачею машиністу. Про номер поїзда, якому видане перше попередження, чергові по станції зобов'язані повідомити поїзного диспетчера.

5.8. Черговий поста централізації або черговий по станції, що обмежує перегін, на якому встановлене попередження, після початку його дії перед відправленням першого поїзда на цей перегін повинен уточнити у машиніста, чи видане йому попередження, а за відсутності попередження - видати його машиністу і доповісти поїзному диспетчеру.

5.9. Заявка на видачу попередження зберігає силу до його відміни в установленому порядку.

5.10. Попередження, які встановлені до відміни, видають поїздам до одержання повідомлення про відміну.

5.11. Попередження, які встановлені на певний термін, видають поїздам тільки протягом цього терміну. Заявки на відміну таких попереджень не подають, і видача їх на поїзди припиняється, якщо від керівника робіт не буде отримане повідомлення про необхідність продовжити термін дії попередження.

5.12. Попередження, яке встановлене надалі до відміни, має право відмінити тільки той працівник, яким воно встановлене, чи безпосередній його начальник.

Посадові особи, які встановлюють попередження, можуть доручити підлеглим їм керівникам лінійних підрозділів після виконання відповідних робіт відмінити попередження чи підвищити встановлену попередженням швидкість руху поїздів. Про таке доручення має бути зазначено в заявці на видачу попередження.

5.13. Відміну попередження оформляють записом у книзі попереджень на одній зі станцій, що обмежують перегін, чи на станції, де встановлене попередження, із зазначенням місяця, числа, часу і підстави для відміни попередження, після чого текст попередження перекреслюється.

Черговий поста централізації, а на станціях без колійного розвитку черговий по станції, негайно передає зміст цього запису поїзному диспетчеру; якщо попередження діє на перегоні, крім того, - на суміжну з перегоном станцію, де запис реєструється в книзі попереджень.

Одержавши відміну письмового попередження, поїзний диспетчер дає на відповідні станції наказ про припинення видачі попереджень за формою:

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N _______ |
|"____" _______________ 20_____ р. ________ год. _________ хв. |
|Станції __________________________________________________ ДС |
|Диспетчерський наказ N ___________________________________ |
|від "____" _____________________ 20____ р. скасовується. |
| |
|Припиніть видачу попереджень на поїзди. |
|Диспетчер _______________________________________ (прізвище) |
------------------------------------------------------------------

Допускається скасовувати попередження зазначеними працівниками телефонограмою, переданою тунельним чи поїзним диспетчерським зв'язком, яку записує поїзний диспетчер у журналі диспетчерських наказів, а на станціях, що обмежують перегін, де діє попередження, - у книзі попереджень.

Працівник, що дав телефонограму, повинен надалі підтвердити її особистим підписом у книзі попереджень на одній зі станцій, що прийняли телефонограму.

Скасовують попередження про зниження видимості й проходження зі зменшеною швидкістю за заявкою машиніста чи машиніста-інструктора у зв'язку з поліпшенням видимості.

5.14. Накази начальника метрополітену про введення тривалого попередження мають бути оголошені поїзним диспетчерам, черговим постів централізації, черговим по станціях, машиністам-інструкторам, машиністам електропоїздів і водіям господарських поїздів, що працюють на дільницях, де вводиться попередження.

Начальники електродепо та підрозділів, що мають спеціальний рухомий склад, зобов'язані ознайомити з наказом (з розпискою про ознайомлення) машиністів-інструкторів і всіх машиністів; про закінчення ознайомлення повідомити поїзного диспетчера телефонограмою, що реєструється в журналі диспетчерських наказів.

Працівник за посадою не нижче помічника колійного майстра чи помічника тунельного майстра оформляє заявку на час початку та закінчення дії попередження, що вводитиметься наказом начальника метрополітену. Заявку працівник записує в книзі попереджень на одній з суміжних з перегоном станції чи на станції, де вводитиметься попередження.

На підставі цієї заявки поїзний диспетчер дає на лінію наказ, з яким зобов'язані ознайомитися (з розпискою про ознайомлення) усі машиністи електропоїздів, водії господарських поїздів і маневрових составів. Машиністам, що прийняли состави, які перебували у відстої на коліях перегонів, поїзний диспетчер поїзним радіозв'язком передає наказ про початок чи закінчення дії попередження.

5.15. Усні попередження дає машиністу поїзний диспетчер поїзним радіозв'язком чи за його розпорядженням - черговий поста централізації, на станціях без колійного розвитку - черговий по станції, черговий з приймання і відправлення поїздів чи оператор поста централізації.

Працівник, що дав усне попередження, повинен вислухати коротке повторення попередження і переконатися в тому, що його зрозуміли правильно.

5.16. Письмові та усні попередження видають на кожний поїзд і маневровий состав, за винятком таких випадків:

- наявності тривалого попередження, установленого наказом начальника метрополітену;

- наявності попередження, що діє на станції, де виконується оборот составів маневровими машиністами. У цьому випадку попередження видається кожному маневровому машиністу, а при закінченні зміни воно має бути видане маневровому машиністу, який став до роботи в наступній зміні. Сповіщають маневрових машиністів про відміну попередження письмово на бланку попередження;

- наявності попередження на перегоні (дільниці), де організований двосторонній рух (попередження видають машиністу поїзда, що використовується для двостороннього руху);

- у разі закриття на тривалий термін станції для посадки і висадки пасажирів (попередження про безупинний проїзд станції і його відміну передають усно машиністу кожного состава (маршруту), що працює на даній лінії);

- наявності тривалого попередження про несправності колії, пристроїв СЦБ, наземних пристроїв автоведення, контактної рейки, штучних споруд. За цих умов на кожний состав (маршрут), а також на состави, що виходять з депо чи відстою, на окремому бланку попереджень видається попередження з позначкою "надалі до відміни", що не втрачає силу на весь час їх роботи на лінії.

Повідомлення машиністів про відміну такого попередження здійснюється письмово на бланку попереджень.

5.17. Машиністи поїздів (маневрових составів) під час прямування дільницею повинні керуватися виданими попередженнями та уважно стежити за переносними сигналами зменшення швидкості, установленими на шляху прямування. У разі відсутності чи згасання цих сигналів машиніст повинен негайно сповістити про це поїзного диспетчера. Під час прямування поїзда (состава) місцем, зазначеним у попередженні, установлена попередженням швидкість має дотримуватися незалежно від наявності сигналів зменшення швидкості.

5.18. Наказ поїзного диспетчера про видачу та припинення видачі попереджень реєструється на відповідних станціях і в поїзного диспетчера в журналі диспетчерських наказів.

5.19. При одержанні від будь-якого працівника метрополітену заяви про помічену ним несправність колії, споруд та пристроїв черговий по станції чи черговий поста централізації зобов'язаний негайно повідомити про це поїзного диспетчера. На станції заяву про несправність записують у журналі огляду із зазначенням часу надходження, прізвища особи, від якої вона отримана, і характеру несправності.

Якщо подібна несправність буде виявлена машиністом поїзда, який прямує перегоном, то він зобов'язаний зменшити швидкість, а в разі потреби - зупинити поїзд, сповістити про це поїзного диспетчера, зазначивши характер несправності та місце (пікет), на якому вона виявлена. Поїзний диспетчер зобов'язаний негайно направити для огляду та усунення виявленої несправності працівників відповідної служби (колії, автоматики, телемеханіки і зв'язку та ін.).

Якщо отримана заява (від машиніста чи іншого працівника) свідчить про наявність перешкод для нормального руху поїздів, поїзний диспетчер зобов'язаний ужити заходів для передачі зазначеної заяви машиністам поїздів, що прямують перегоном, і поїздів, що відправляються зі станцій на цей перегін, а коли характер несправності свідчить про неможливість руху поїздів - заборонити їм рух надалі до одержання повідомлення про усунення перешкоди. Машиністи поїздів, що перебувають на перегоні, та поїздів, що відправляються зі станцій на цей перегін, залежно від отриманого повідомлення зобов'язані проїхати небезпечне місце з особливою пильністю, у разі потреби зі зниженою швидкістю та готовністю зупинитися чи зупинити поїзд і відновити рух лише після одержання повідомлення про усунення перешкоди.

Керівник групи працівників після прибуття на місце несправності встановлює порядок пропускання поїздів, а в разі потреби дає заявку на видачу на поїзди письмових попереджень.

Розділ 6. Порядок дій під час руху поїздів
і маневрової роботи за умов несправності
пристроїв СЦБ

6.1. У разі виникнення (виявлення) несправності пристроїв СЦБ поїзний диспетчер (черговий поста централізації чи черговий по станції) зобов'язаний негайно зробити відповідний запис у журналі огляду і повідомити про несправність електромеханіка чи чергового диспетчера служби автоматики, телемеханіки і зв'язку.

Надалі до усунення несправності, перевірки у визначеному порядку роботи пристроїв і відповідного запису електромеханіка в журналі огляду чи повідомлення ним поїзного диспетчера про усунення несправності забороняється користуватися несправними пристроями.

Перевірка вільності колії і стрілок та приготування маршруту приймання і відправлення поїздів або маневрового переміщення мають виконуватися відповідно до технічно-розпорядчого акта станції.

6.2. Залежно від характеру несправності поїзний диспетчер чи черговий поста централізації, не очікуючи прибуття електромеханіка, повинен використовувати всі наявні в його розпорядженні засоби для організації руху поїздів і маневрової роботи, а також для з'ясування причин порушення нормальної дії пристроїв СЦБ.

Якщо буде встановлена та усунена причина порушення нормальної дії пристроїв, дозволяється відновити користування пристроями. Про причини порушення нормальної дії пристроїв і їх усунення робиться запис у журналі огляду.

Якщо дозвільне показання світлофора напівавтоматичної дії мимовільно зміниться на заборонне, поїзний диспетчер чи черговий поста централізації зобов'язаний за показаннями контрольних приладів додатково переконатися в правильності встановлення стрілок у маршруті й вільності колійних ділянок шляху прямування, після чого знову відкрити світлофор. Якщо світлофор відкриється, то користуватися ним дозволяється і надалі. Про випадок мимовільного перекриття світлофора робиться запис у журналі огляду і повідомляється електромеханіку.

6.3. Одержавши повідомлення про порушення нормальної роботи пристроїв, електромеханік зобов'язаний ознайомитися з характерними ознаками несправності та визначити, чи потрібне вимикання несправного пристрою з централізації (із залежності) із збереженням або без збереження користування сигналами і зробити про це відповідний запис у журналі огляду.

Електромеханікам не дозволяється:

- розпочинати усунення несправностей пристроїв СЦБ на станціях без відома чергового поста централізації чи чергового по станції і без запису в журналі огляду, за винятком випадків, передбачених у нормативно-правовому акті з питань технічної експлуатації метрополітенів;

- після закінчення ремонту чи усунення несправності вводити в дію пристрої, робота яких тимчасово припинялася, без спільної з черговим поста централізації, черговим по станції або поїзним диспетчером практичної їх перевірки та переконання в справності пристроїв і правильності показань контрольних приладів на пульті управління.

На період перевірки пристроїв СЦБ і усунення несправності електромеханік зобов'язаний визначити для відповідних стрілок додаткові заходи забезпечення безпеки, якими можуть бути:

- замикання гостряків стрілок, що мають контроль положення;

- відключення робочих ланцюгів стрілок, замкнених у маршруті, кнопками вимикання "КВ" чи вилученням робочих запобіжників.

Після узгодження з черговим поста централізації електромеханік записує в журналі огляду про застосування додаткових заходів безпеки. При відключенні робочих ланцюгів стрілок кнопками вимикання "КВ" на ці кнопки мають надіватися червоні ковпачки.

6.4. Коли окремі централізовані стрілки не можуть переводитися з пульта, вони виключаються з централізації для ручного переведення за допомогою курбеля. Порядок переведення курбелем централізованих стрілок, розміщених на значній відстані від поста централізації, визначається технічно-розпорядчим актом станції.

За наявності контролю положення стрілок, переведених курбелем, черговий поста централізації переконується з доповіді працівника, який переводив стрілки, і з показань контрольних приладів на пульті управління в правильності їх установки за приготовленим маршрутом.

Якщо контроль положення стрілок, переведених курбелем, порушений, то такі стрілки мають замикатися у відповідному маршруті на закладки та висячі замки. Якщо порушений контроль положення стрілки, що не переводилася курбелем, то перед замиканням цієї стрілки на закладку та висячий замок треба опустити курбельну заслінку стрілочного електропривода. У правильності положення та замикання таких стрілок у маршруті черговий поста централізації переконується з доповіді працівника, що виконував переведення та замикання стрілок.

6.5. При вимиканні стрілки для ремонту чи усунення несправності пристроїв СЦБ, коли гостряки від'єднують від стрілочного електропривода, але механічний зв'язок між гостряками зберігається, гостряки стрілки замикають у потрібному положенні на закладку і висячий замок або притиснутий гостряк зашивається.

Під час ремонту чи несправності стрілки, коли порушується механічний зв'язок між гостряками (роз'єднання гостряків), відповідна стрілка виключається з централізації, а її гостряки закріплюються (зашиваються) в потрібному положенні. Закріплення гостряків виконується працівником служби колії, про що він робить запис у журналі огляду.

Якщо треба пропустити поїзд такою стрілкою, черговий поста централізації після повідомлення про замикання гостряків стрілки на закладку та висячий замок або повідомлення працівника служби колії про закріплення (зашиття) гостряків переконується в правильності їх положення в маршруті особисто чи з доповіді працівника відповідно до технічно-розпорядчого акта станції.

6.6. У разі виключення централізованих стрілок без збереження користування сигналами чи в разі виключення централізованої стрілки зі збереженням користування сигналами (постановка на макет) перевірка вільності колії, положення і замикання кожної стрілки в маршруті виконується відповідно до технічно-розпорядчого акта станції.

6.7. У кожному разі виключення стрілки зі збереженням користування сигналами електромеханік разом із черговим поста централізації за допомогою контрольних приладів повинен перевіряти, чи саме та стрілка виключена, про яку зроблено запис у журналі огляду.

6.8. Перед виключенням стрілки чи рейкового кола черговий поста централізації або за його розпорядженням оператор поста централізації зобов'язаний надіти на стрілочні кнопки (рукоятки) стрілки, яка підлягає виключенню, чи стрілок, які входять в рейкове коло, що виключається, червоні ковпачки, а при управлінні пристроями автоматизованої системи диспетчерського управління маршрутно-релейної централізації (МРЦ) вводиться додаткова команда "Заборона на керування об'єктом".

6.9. Якщо після мимовільного закриття світлофора напівавтоматичної дії за умов правильного положення стрілок у маршруті, вільності колійних ділянок (що перевіряється за показаннями контрольних приладів) удруге світлофор не відкривається, то до виявлення й усунення несправності приймання і відправлення поїздів та маневри виконують при заборонному показанні цього світлофора з перевіркою маршруту відповідно до технічно-розпорядчого акта станції.

6.10. При несправжній зайнятості стрілочної колійної ділянки відповідну стрілку переводять за допомогою допоміжної кнопки. Перед кожним переведенням такої стрілки черговий поста централізації зобов'язаний переконуватися у вільності її від рухомого складу. Приймання і відправлення поїздів та маневри маршрутами, до яких входять такі стрілки, виконують при заборонному показанні світлофорів відповідно до нормативно-правового акта з питань технічної експлуатації метрополітенів.

6.11. У разі показання несправжньої зайнятості колії приймання черговий поста централізації перед прийманням на неї поїзда зобов'язаний особисто чи через відповідних працівників переконуватися у вільності колії від рухомого складу. Приймання поїзда на такі колії має виконуватися при заборонному показанні вхідного світлофора відповідно до нормативно-правового акта з питань технічної експлуатації метрополітенів.

6.12. При частковій зайнятості стрілочної колійної ділянки рухомим складом і потреби переведення стрілки черговий поста централізації зобов'язаний переконатися шляхом натурної перевірки у вільності від рухомого складу самої стрілки, особисто заборонити машиністу виконувати будь-які переміщення і повідомити його про подальше переведення стрілки, після чого стрілка переводиться за допомогою допоміжної кнопки.

У виняткових випадках стрілочна колійна ділянка може мати негабаритний ізолювальний стик між хрестовиною і граничною рейкою (стовпчиком). Порядок дій при зайнятості такої стрілочної колійної ділянки чи суміжної з нею колійної ділянки, що примикає до негабаритного ізолювального стику, визначається в технічно-розпорядчому акті станції.

6.13. Якщо черговий поста централізації виявить, що за фактичної зайнятості рухомим складом ділянки колії чи ділянки, яка примикає до негабаритного ізолювального стику, контрольні прилади на пульті управління показують її вільність (несправжню), він повинен негайно записати про це в журналі огляду, повідомити поїзного диспетчера та викликати електромеханіка.

До усунення пошкодження встановлювати маршрути, до яких входять ці колійні ділянки та стрілки, і відкривати відповідні сигнали дозволяється тільки після того, як черговий поста централізації особисто або через інших працівників переконається у вільності від рухомого складу колійної ділянки, яка показувала несправжню вільність.

6.14. Порядок виключення і включення пристроїв СЦБ під час огляду та ремонту в разі їх несправності наведений в інструкції із забезпечення безпеки руху поїздів під час виконання робіт з обслуговування і ремонту пристроїв сигналізації, централізації та блокування, затвердженій начальником метрополітену.

Рух поїздів у разі припинення дії основних
засобів сигналізації

6.15. На лінії, де АЛС-АРШ є основним засобом сигналізації під час руху поїздів, у разі несправності двох і більше суміжних рейкових кіл поїзний диспетчер може передати наказ про припинення дії пристроїв АЛС-АРШ на колії перегону (дільниці) за формою

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N ______________ |
|"_____" _____________ 20__ р. ______ год. ______ хв. |
|Станція _________________________________________________ ДС |
|машиністам поїздів N _______________________________________ |
|машиністу-інструктору ______________________________________ |
| |
| Перегоні |
| На --------------------------------------------------- |
| Дільниці |
| |
|припиняється дія АЛС-АРШ на________________________________ |
|головній колії від рейкового кола N ____________________ включно|
|і встановлюється рух поїздів з розмежуванням їх часом не менше |
|зазначеного в розкладі інтервалу між поїздами. |
| |
| Перегоні |
| Дозволяю поїздам на ---------------------------- прямувати |
| Дільниці |
| |
|зі швидкістю не більше 20 км/год з особливою пильністю без |
|зупинки при заборонному показанні АЛС і біля світлофорів |
|автоблокування із заборонним показанням. |
|Диспетчер ________________________________________ (прізвище) |
------------------------------------------------------------------

Одночасно поїзний диспетчер повинен дати наказ (за формою, наведеною в п. 1.6 цієї Інструкції) про включення автоблокування.

6.16. У разі несправності двох і більше суміжних світлофорів автоблокування поїзний диспетчер може передати наказ про припинення дії автоблокування на колії перегону (дільниці) за формою

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N _______________ |
|"_____" ____________ 20__ р. ______ год. ______ хв. |
|Станції _______________________________________________ ДС |
|машиністам поїздів N ______________________________________ |
|машиністу-інструктору _____________________________________ |
| |
| Перегоні |
| На --------------------------------------------------- |
| Дільниці |
| |
|припиняється дія автоблокування на ___________________________ |
|головній колії від світлофора N ______________________________ |
|до світлофора N ______________________________________________ |
|включно і встановлюється рух поїздів з розмежуванням їх часом не|
|менше зазначеного в розкладі інтервалу між поїздами. |
| |
| Перегоні |
|Дозволяю поїздам на ------------------------- прямувати |
| Дільниці |
| |
|зі швидкістю не більше 20 км/год з особливою пильністю без |
|зупинки біля світлофорів автоблокування із заборонним показанням|
|(і при заборонному показанні АЛС) |
|Диспетчер _____________________________________ (прізвище) |
| (непотрібне до тексту наказу не включається) |
------------------------------------------------------------------

При відправленні поїзда зі станції на перегін, де припинена дія автоблокування, машиніст повинен дотримувати інтервал між поїздами не менше зазначеного в розкладі.

6.17. Якщо на перегоні (дільниці), де припинена дія АЛС-АРШ чи автоблокування, є несправні світлофори напівавтоматичної дії, то прямування після зупинки перед ними допускається відповідно до нормативно-правового акта з питань технічної експлуатації метрополітенів.

6.18. Після відновлення дії основних засобів сигналізації і за наявності запису про це в журналі огляду чи телефонограми, переданої працівником служби автоматики, телемеханіки і зв'язку за посадою не нижче старшого електромеханіка, поїзний диспетчер відновлює дію АЛС-АРШ або автоблокування передачею наказу за формою

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N ________________ |
|"____" ____________ 20__ р. ______ год. ______ хв. |
|Станції _________________________________________________ ДС |
|Машиністам усіх поїздів |
|машиністу-інструктору ______________________________________ |
|НАКАЗ N ____ від "____"__________________ 20___ р. скасовується.|
| |
| Перегоні |
|З _______ год. ______хв. на ------------------------------- |
| Дільниці |
| |
|_____________________________________________________________ |
|відновлюється дія АЛС-АРШ (автоблокування) |
|Диспетчер _______________________________________ (прізвище) |
------------------------------------------------------------------

Розділ 7. Порядок подання електрорухомого
складу на колії споруджуваних дільниць
для пропускання пробних поїздів

7.1. Для безпосереднього керівництва відправленням пробного електропоїзда на колії споруджуваної дільниці, проходженням нею і поверненням на діючі колії метрополітену створюється штаб. У штабі ведуть журнал рапортів і повідомлень усіх керівників комісій, управлінь і підрозділів про готовність до пропускання першого пробного поїзда, засвідчених особистим підписом зазначених осіб.

7.2. Склад штабу, комісій і відповідальних осіб за підготовку споруджуваної дільниці до пропускання пробного поїзда затверджують спільним наказом начальники метробуду та метрополітену. Начальником штабу призначається один з керівників метробуду, заступником - один з керівників метрополітену.

Усі розпорядження, пов'язані з пропусканням пробного електропоїзда, передає в межах діючої лінії через поїзного диспетчера заступник начальника штабу, а в межах споруджуваної дільниці - начальник штабу.

Максимальну швидкість руху пробного поїзда на споруджуваній дільниці встановлює і повідомляє поїзного диспетчера начальник штабу залежно від стану колії, споруд та пристроїв.

7.3. До подання першого пробного поїзда, який складається з вагонів електрорухомого складу метрополітену, на споруджувані колії, що перебувають у віданні метробуду, необхідно:

- силами підрозділів метробуду виконати ретельну перевірку габариту та закріплення металоконструкцій, очищення колій, контактної рейки і тунелів від забруднення і сторонніх предметів, очищення головок рейок, перевірку справності ланцюга зворотного тягового струму на підстанцію, унеможливити попадання на колію сторонніх предметів;

- силами підрозділів метробуду та метрополітену перевірити надійність електропостачання та захисту контактної мережі (електропостачання пускової дільниці має бути автономним);

- силами підрозділів метробуду та метрополітену організувати перевірку габариту наближення будівель та обладнання габаритною рамою чи габаритним вагоном на всій дільниці передбачуваного прямування першого пробного поїзда. У перевірці повинен брати участь машиніст-інструктор пробного поїзда;

- силами метробуду зі споруджуваної дільниці видалити всіх осіб, що не мають перепусток "під напругою", закрити на замок усі двері шахт, підхідних коридорів, колекторів, що примикають до тунелів, унеможлививши проникнення осіб, які не мають перепусток "під напругою".

7.4. Не пізніше ніж за 4 години до подання напруги на контактну рейку для пропускання пробного поїзда на станціях у приміщеннях поста централізації та чергового по станції має бути зв'язок з поїзним диспетчером, штабом і стрілками. Чергові тягових і сполучених тяговознижувальних підстанцій повинні мати зв'язок з електродиспетчером.

7.5. Чергування оперативного персоналу станцій і персоналу підстанцій розпочинається на всіх станціях не пізніше ніж за 4 години до подання напруги на контактну рейку для пропускання пробного поїзда та припиняється через 1 годину після закінчення руху. Про заступання на чергування і про закінчення чергування чергові постів централізації та чергові по станціях повинні доповідати поїзному диспетчеру.

7.6. У день пропускання першого пробного поїзда коліями споруджуваної дільниці не пізніше ніж за 6 годин до подання напруги на контактну рейку, встановлюють такий пропускний режим:

- на станції пропускають осіб, що мають запрошення, посвідчення чи перепустки метрополітену чи метробуду;

- не пізніше ніж за 4 години до подання напруги на контактну рейку біля всіх торців платформ станцій та інших можливих входів у тунелі споруджуваних дільниць установлюються метробудом пости воєнізованої охорони;

- у тунелі допускають тільки осіб, що мають перепустки з позначкою "під напругою".

7.7. Сформований поїзд за розпорядженням поїзного диспетчера прямує до місця примикання споруджуваних колій до діючих.

7.8. Черговий поста централізації станції, суміжної зі споруджуваною лінією метрополітену, вручає машиністу пробного поїзда копію наказу поїзного диспетчера із зазначенням посади і прізвища особи, що керує рухом поїзда на споруджуваній лінії, і максимальної швидкості руху пробного поїзда на споруджуваній дільниці.

7.9. Ворота на межі споруджуваних колій відкриваються працівником метрополітену.

Переведення стрілок на споруджуваній дільниці здійснюється працівником метробуду під контролем начальника станції чи особи, ним уповноваженої.

7.10. Особливі умови прямування пробного поїзда (зняття тимчасових тупикових упорів, стикування колійних і контактної рейки та інших) зазначають у спільному наказі начальника метробуду і начальника метрополітену.

Розділ 8. Рух господарських поїздів

8.1. Рух господарських поїздів здійснюється за сигнальними показаннями світлофорів з виконанням вимог нормативно-правового акта з питань технічної експлуатації метрополітенів, нормативно-технічного акта з питань сигналізації метрополітенів і цієї Інструкції.

8.2. Господарському поїзду надають номер відповідно до заводського номера його локомотива чи дрезини. За наявності у зчепі декількох локомотивів або дрезин номер господарського поїзда складають з номерів усіх локомотивів чи дрезин.

Формування господарських поїздів

8.3. Формування господарських поїздів здійснюється на паркових коліях з нецентралізованими стрілками під керівництвом майстра мотодепо.

8.4. Під час руху господарських поїздів на ділянках колії із схилом крутіше 0,050 їх максимально допустима причіпна вага має не перевищувати ваги для мотодрезин типу ДМм 15 тс. Зумпфові та промивні агрегати в навантаженому стані на ділянках колії із схилом крутіше 0,040 мають транспортуватися електровозами чи двома тяговими одиницями типу ДМм (Технічні характеристики тягових і причіпних одиниць. Додаток 2).

8.5. Під час формування господарського поїзда локомотив або дрезину причіпляють у голові чи хвості поїзда. Як виняток, допускається поставлення локомотива чи дрезини в середині поїзда.

Загальна кількість навантажених або порожніх платформ, що причіпляються до одного локомотива чи дрезини, має бути не більше двох за умови руху головними коліями та не більше п'яти - парковими та іншими коліями незалежно від місця поставлення локомотива чи дрезини в господарському поїзді.

8.6. Під час формування господарського поїзда найбільш завантажені чи важкі платформи причіпляють безпосередньо до локомотива або дрезини, а порожні чи менш завантажені - першими в голові або останніми у хвості поїзда (далі від локомотива або дрезини).

8.7. При формуванні поїзда всі пневматичні гальма причіпних одиниць мають бути включені в поїзну магістраль.

8.8. Зчеплення причіпних одиниць між собою і з локомотивом чи дрезиною здійснюється автозчепами. При різнотипності зчіпних пристроїв зчеплення виконується за допомогою переносних типових зчепів з доданням запобіжного пристрою від розриву. Кожні локомотив або дрезина і причіпна одиниця мають бути обладнані пристроєм для такого зчепу.

8.9. Формування господарського поїзда з поставленням двох і більше локомотивів, дрезин, що причіпляються в голові та у хвості поїзда, виконується в таких випадках:

- під час транспортування візків для перевезення рейкових плітей;

- якщо загальна причіпна вага перевищує норму, установлену для одного локомотива, дрезини;

- якщо великогабаритний вантаж не забезпечує нормальної видимості водію.

8.10. За правильність формування господарського поїзда в депо, дотримання норм вантажопідйомності та причіпної ваги, забезпечення гальмовими засобами, дотримання габариту рухомого складу та закріплення вантажу відповідають відповідно керівник робіт, майстер мотодепо чи бригадир водіїв і водій господарського поїзда, а на лінії - керівник робіт і водій господарського поїзда.

8.11. Після закінчення формування майстер мотодепо чи бригадир водіїв зобов'язаний заповнити подорожній лист, що вручається водію перед прийманням ним господарського поїзда. Після повернення водій зобов'язаний здати подорожній лист майстру мотодепо чи черговому по електродепо.

Рух господарських поїздів і виконання
маневрів на лінії

8.12. Рух господарських поїздів головною колією дозволяється в нічний час після закінчення руху пасажирських поїздів і, як правило, після зняття напруги з контактної рейки.

З метою збільшення нічного "вікна" для виконання робіт допускається випуск господарських поїздів на головні колії до зняття напруги з контактної рейки за останнім електропоїздом, про що водій і керівник робіт мають бути усно попереджені майстром чи бригадиром водіїв мотодепо або черговим по електродепо, а в разі відправлення господарського поїзда зі станції - черговим по станції відправлення. Водій зобов'язаний сповістити про наявність напруги на контактній рейці всіх осіб, що прямують з господарським поїздом.

Після прибуття на місце призначення до початку виконання робіт водій зобов'язаний переконатися в знятті напруги з контактної рейки через чергового по станції чи поїзного диспетчера.

8.13. Черговий поста централізації паркових колій електродепо зобов'язаний забезпечувати своєчасний випуск господарських поїздів на лінію згідно з планом, переданим поїзним диспетчером.

8.14. За своєчасну видачу господарських поїздів відповідають черговий по електродепо і майстер мотодепо. У разі неготовності господарського поїзда до видачі на лінію черговий по електродепо чи майстер мотодепо зобов'язаний сповістити про це поїзного диспетчера не менше ніж за 15 хв. до часу видачі на лінію.

Усі господарські поїзди, що перебувають на лінії в нічний час, мають прибути до місця стоянки чи звільнити головні колії до другого попереджувального сигналу про подання напруги на контактну рейку. За несвоєчасне повернення господарського поїзда з лінії відповідають особи, з вини яких відбулася його затримка.

8.15. Черговий поста централізації або черговий по станції зобов'язаний:

- стежити за прийманням, відправленням та прямуванням господарських поїздів особисто або за допомогою пристроїв теленагляду;

- на станції з колійним розвитком фіксувати в настільному журналі час проходження господарських поїздів;

- повідомляти на вимогу поїзного диспетчера час прибуття, прямування і відправлення господарських поїздів, що працюють на станції.

8.16. Локомотивна бригада господарського поїзда складається з двох осіб - водія і помічника. Під час руху поїзда з локомотивом у хвості помічник водія повинен перебувати на передній у напрямку руху поїзда платформі.

Господарський поїзд з одним локомотивом (дрезиною) у середині поїзда має обслуговуватися бригадою з трьох осіб - водія і двох помічників. У цьому разі один помічник повинен перебувати в голові поїзда, другий - у хвості поїзда.

Помічник водія повинен мати при собі ручний сигнальний ліхтар із вогнем прозоро-білого кольору та ріжок (свисток) для подання звукових сигналів.

8.17. За наявності в господарському поїзді двох і більше локомотивів або дрезин кожна тягова одиниця має обслуговуватися локомотивною бригадою в повному складі. У цьому разі керування господарським поїздом покладається на водія головного локомотива чи дрезини.

8.18. На шляху прямування водій господарського поїзда підкоряється поїзному диспетчеру, на станції з колійним розвитком - черговому поста централізації, на станції без колійного розвитку - черговому по станції, а з питань переміщення господарського поїзда на закритій колії перегону (дільниці) - керівнику робіт, який розпоряджається господарським поїздом.

8.19. За умов зниження видимості колії попереду (крива малого радіуса, громіздкий вантаж, сильний туман, задимлення, злива, заметіль) водій повинен вести господарський поїзд з особливою пильністю і в необхідних випадках вести поїзд зі швидкістю, що забезпечує зупинку до перешкоди, що виникла.

8.20. Швидкість руху господарських поїздів має бути

- не більше 25 км/год:

під час руху в неправильному напрямку;

під час руху стрілочним переводом на відхилену колію чи з відхиленої колії, а також глухим схрещенням;

під час обороту господарського поїзда вільною колією;

під час прямування станцією без зупинки і за наявності напруги на контактній рейці;

під час транспортування навантажених візків для перевезення рейкових плітей чи вантажів подвійною тягою;

під час транспортування порожніх візків для перевезення рейкових плітей, причеплених у хвості господарського поїзда;

під час руху електровоза на схилі більше 0,040;

- не більше 20 км/год:

під час руху на закритому перегоні;

під час транспортування порожніх чи навантажених візків для перевезення рейкових плітей, причеплених у голові господарського поїзда;

- не більше 15 км/год:

під час прямування станцією без зупинки і за умови знятої напруги з контактної рейки;

під час проїзду повз знятих з колії знімних рухомих одиниць та інструменту і людей, що стоять біля колії;

у разі несправності пневматичних гальм і прямування на ручних гальмах;

під час прямування з великоваговим чи довгомірним вантажем на платформах, причеплених попереду локомотива чи дрезини;

під час перевірки габаритів габаритним вагоном або габаритною рамою;

- не більше 10 км/год:

під час прямування з негабаритним вантажем;

під час транспортування рухомого складу на допоміжних візках;

під час транспортування візків для перевезення рейкових плітей з однією рейковою пліттю;

під час руху з несправними пневматичними гальмами на спусках 0,030 і більше;

під час в'їзду на зайняту колію станції;

під час руху дрезини на схилі більше 0,040;

під час транспортування працюючого промивного агрегата;

- не більше 5 км/год:

під час транспортування рухомого складу на допоміжних візках кривими радіуса 300 м і менше та стрілочними переводами;

під час розмотування кабелю з платформи;

під час транспортування навантажених візків подвійною тягою стрілочними переводами.

Швидкості руху господарських поїздів можуть бути змінені за наказом начальника метрополітену залежно від типу та технічних характеристик локомотивів і спеціального рухомого складу.

8.21. Забороняється перевезення у господарських поїздах людей:

- які не мають права входу в тунель;

- на площадках локомотивів чи платформах, не обладнаних сидіннями;

- на підніжках і бортах;

- на платформах з громіздким вантажем (крім помічника водія).

8.22. Під час руху господарського поїзда забороняються посадка та висадка людей, навантажування і вивантаження вантажу та перехід людей із дрезини на платформу.

Забороняється перевезення у господарському поїзді:

- пальних і мастильних матеріалів у відкритій тарі;

- громіздкого обладнання, інструменту чи матеріалів у кабіні локомотива, дрезини.

8.24. Під час всіх зупинок господарського поїзда на шляху прямування його огородження виконується помічником водія за розпорядженням водія відповідно до нормативно-технічного акта з питань сигналізації метрополітенів. У разі вимушеної зупинки господарського поїзда на двоколійній дільниці внаслідок сходу з рейок, зіткнення, розвалення вантажу і т.ін. локомотивна бригада зобов'язана:

- переконатися в можливості безперешкодного прямування поїзда суміжною колією;

- за наявності перешкоди - негайно відгородити небезпечне для руху місце і сповістити про це поїзного диспетчера.

8.25. Під час вимушеної зупинки господарського поїзда через несвоєчасний відхід людей чи несвоєчасне прибирання матеріалів з колії та з інших причин водій зобов'язаний негайно сповістити про це поїзного диспетчера.

8.26. Заявка на зупинку господарського поїзда для навантажування та вивантаження інструменту, деталей та матеріалів чи посадки людей, якщо ця зупинка триватиме понад 5 хв., має подаватися керівником робіт поїзному диспетчеру завчасно.

8.27. Усі зміни в маршруті прямування чи зміна часу перебування господарського поїзда на лінії допускаються у виняткових випадках за розпорядженням поїзного диспетчера.

8.28. Водій або помічник водія господарського поїзда зобов'язаний доповісти поїзному диспетчеру про прибуття до місця роботи, а в разі затримки поїзда - про причини, що до неї призвели.

8.29. Перед початком виконання робіт, що перешкоджають руху господарських поїздів, керівник робіт зобов'язаний з'ясувати в поїзного диспетчера про подальший рух поїздів цією дільницею і про час їх прямування.

8.30. Керівник робіт має право дозволити виконання робіт тільки після установки переносних сигналів зупинки та одержання від поїзного диспетчера особисто або через чергового по станції підтвердження наказу про зняття напруги з контактної рейки.

Керівник робіт зобов'язаний:

- мати необхідний комплект переносних сигналів для огородження місця роботи;

- забезпечити справну роботу переносних сигналів огородження місця роботи, їх своєчасне встановлення та зняття;

- після закінчення робіт привести ділянку, де вони виконувалися, у стан, що забезпечує безпеку руху і можливість подання напруги на контактну рейку;

- забезпечити закінчення робіт відповідно до заявки і згідно з часом, зазначеним у подорожньому листі чи в наказі поїзного диспетчера про закриття колії перегону (дільниці, станції).

8.32. Закриття колій перегонів (дільниць, станцій) для виконання робіт і їх відкриття здійснюються відповідно до нормативно-правового акта з питань технічної експлуатації метрополітенів і цієї Інструкції.

8.33. Якщо на закритій колії перегону (дільниці, станції) передбачена робота одного чи декількох господарських поїздів, то в заявці, записаній у журналі огляду, зазначають їх номери, послідовність прибуття до місця роботи і відправлення після закінчення робіт.

8.34. Право на заняття господарським поїздом закритої колії перегону (дільниці) дає видана водію копія наказу поїзного диспетчера на бланку (форма ДУ-64), засвідчена черговим поста централізації або черговим по станції.

Зайняття господарським поїздом закритої станційної колії дозволяється за усним розпорядженням поїзного диспетчера, переданим водію господарського поїзда через чергового поста централізації (чергового по станції) або поїзним радіозв'язком, поїзним диспетчерським чи тунельним зв'язком.

8.35. За необхідності відправлення на одну колію перегону двох господарських поїздів із суміжних станцій черговість їх відправлення визначається поїзним диспетчером, при цьому відправлення другого господарського поїзда дозволяється лише після одержання поїзним диспетчером повідомлення водія першого господарського поїзда про прибуття до місця призначення та огородження господарського поїзда переносними сигналами зупинки.

Одночасно поїзний диспетчер дає розпорядження водію першого господарського поїзда про заборону руху до прибуття другого господарського поїзда і тільки після цього дозволяє водію другого господарського поїзда відправитися на перегін зі швидкістю не більше 10 км/год, про що видається письмове попередження.

Відправлення господарського поїзда в правильному напрямку здійснюється за сигналами автоблокування, а в неправильному напрямку - за наказом поїзного диспетчера відповідно до цієї Інструкції.

8.36. Дозволяється приймання двох господарських поїздів із різних напрямків на одну колію станції. Перед прийманням цих господарських поїздів черговий по станції зобов'язаний відгородити колію приймання з обох боків переносними сигналами зупинки.

Приймання господарських поїздів на станцію від місця установлення переносних сигналів здійснюється за сигналами чергового по станції за чергою, установленою поїзним диспетчером. Приймання другого господарського поїзда дозволяється після зупинки раніше прийнятого господарського поїзда і попередження водія про заборону руху.

8.37. Приймання господарського поїзда від початку (кінця) платформи на зайняту головну станційну колію здійснюється за сигналом чергового по станції з дозволу поїзного диспетчера після попередження про це обох водіїв.

8.38. Допускається відправлення господарського поїзда, що прямує до місця роботи, до закриття колії перегону (дільниці). У цьому разі наказ поїзного диспетчера про закриття перегону (дільниці) передається тунельним зв'язком водію і керівнику робіт.

8.39. Приймання господарського поїзда від межі закритої колії перегону (дільниці) на головну колію станції здійснюється:

- у правильному напрямку - за сигналами автоблокування з дозволу поїзного диспетчера;

- у неправильному напрямку, якщо межа закритої колії розміщена в межах станції, - з дозволу поїзного диспетчера за усним розпорядженням чергового поста централізації або сигналом чергового по станції, якщо межа закритої колії розміщена за межею станції, - за усним наказом поїзного диспетчера.

8.40. Рух господарських поїздів у неправильному напрямку здійснюється за наказом поїзного диспетчера без закриття колії перегону (дільниці).

8.41. Право на прямування господарського поїзда в неправильному напрямку дає видана водію копія наказу поїзного диспетчера, виписана на бланку (форма ДУ-65) і засвідчена черговим поста централізації чи черговим по станції.

Форма ДУ-65

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N ________ | НАКАЗ N ________ |
|______ год. __________хв. |______ год. __________хв. |
|"____" ___________ 20__ р. |"____" ___________ 20__ р. |
|__________________________ ДС,|__________________________ ДС, |
| | (найменування станції) |
|копія водію господарського |копія водію господарського |
|поїзда N ________________ |поїзда N ________________ |
|Дозволяється господарському |Дозволяється господарському |
|поїзду N _________ прямувати |поїзду N __________ прямувати |
|в неправильному напрямку |в неправильному напрямку |
|____________ головною колією |____________ головною колією |
| | |
| зі станції | зі станції |
| -----------------------------| --------------------------------|
| з перегону | з перегону |
| | |
|на ____________ головну колію |на ____________ головну колію |
|до станції _______________ |до станції _______________ |
|попереду Вас ________________ |попереду Вас ________________ |
|за Вами прямує господарський |за Вами прямує господарський |
|поїзд N _________________ |поїзд N _________________ |
|Диспетчер _________ (прізвище)|Диспетчер _________ (прізвище) |
|Час затвердження наказу |Час затвердження наказу |
|__________ год. ________ хв. |__________ год. ________ хв. |
|Станція (штемпель)|Станція (штемпель) |
| | |
| поста централізації | поста централізації |
|Черговий ---------------------|Черговий ------------------------|
| по станції (підпис) | по станції (підпис) |
| | |
|Копію наказу поїзного | |
|диспетчера | |
|о _____ год. ______ хв. | |
|одержав водій господарського | |
|поїзда N _____________________| |
|______________________________| |
|______________________________| |
| прізвище, підпис | |
| (непотрібне закреслити) | (непотрібне закреслити) |
------------------------------------------------------------------

За наявності в господарських поїздах двох і більше локомотивів чи дрезин копія наказу вручається водію головного локомотива чи дрезини.

До передачі наказу поїзний диспетчер зобов'язаний перевірити вільність колії і правильність положення стрілок у маршруті прямування господарського поїзда в неправильному напрямку і дати розпорядження черговому відповідної станції установити переносний сигнал зупинки в торці пасажирської платформи:

- на станції призначення даного господарського поїзда - з боку прибуття поїздів на цю станцію в правильному напрямку;

- якщо господарський поїзд призначений на перегін, - з боку відправлення поїздів на цей перегін у правильному напрямку.

Установлення переносних сигналів зупинки здійснюється до передачі наказу поїзного диспетчера про прямування у неправильному напрямку. Після передачі наказу на рух господарського поїзда в неправильному напрямку переведення стрілок у маршруті його прямування забороняється.

8.42. Наказ про прямування господарського поїзда в неправильному напрямку затверджує поїзний диспетчер після одержання від чергових постів централізації і чергових по станціях цієї дільниці повідомлень про готовність маршруту до приймання, пропускання і відправлення поїзда та про встановлення переносного сигналу зупинки.

Наказ реєструється на бланках наказів (форма ДУ-65) на станціях, що обмежують колію прямування (перегін (дільницю) у неправильному напрямку, і на проміжних станціях з колійним розвитком, а в поїзного диспетчера - у журналі диспетчерських наказів.

8.43. За необхідності допускається відправлення в неправильному напрямку слідом декількох господарських поїздів в одному напрямку. У цьому разі в наказі поїзного диспетчера зазначають номери господарських поїздів, що прямують попереду і позаду.

У разі відправлення в неправильному напрямку слідом декількох господарських поїздів водії повинні вести поїзди з особливою пильністю і в необхідних випадках зі швидкістю, яка забезпечує зупинку поїзда до перешкоди, що виникла.

8.44. Під час руху господарського поїзда в неправильному напрямку проїзд світлофорів напівавтоматичної дії, сигналів небезпеки "НБ" чи світлофорів, пов'язаних з металоконструкціями, здійснюється відповідно до п. 1.42 цієї Інструкції.

8.45. У разі необхідності повернення господарського поїзда з перегону на найближчу станцію в неправильному напрямку рух дозволяється за усним наказом поїзного диспетчера (форма ДУ-65), переданим водію господарського поїзда тунельним зв'язком, поїзним радіозв'язком. Наказ реєструється у поїзного диспетчера в журналі диспетчерських наказів і на бланку наказів на станції, що приймає господарський поїзд із перегону.

При поверненні господарського поїзда з перегону в неправильному напрямку і подальшому його прямуванні дільницею у неправильному напрямку водію тунельним зв'язком, поїзним радіозв'язком передається усний наказ поїзного диспетчера про право прямування з перегону до найближчої станції, а на найближчій станції водію вручається копія цього самого наказу, виписана на бланку форми ДУ-65.

8.46. Водіям господарських поїздів на підйомах понад 0,030 дозволяється безупинне проходження світлофорів автоматичної дії із заборонним показанням зі швидкістю не більше 20 км/год з особливою пильністю і готовністю негайно зупинитися, якщо зустрінеться перешкода для подальшого руху.

8.47. Маневрові переміщення господарських поїздів на лінії виконуються відповідно до нормативно-правового акта з питань технічної експлуатації метрополітенів і цієї Інструкції, з виконанням вимог нормативно-технічного акта з питань сигналізації метрополітенів.

8.48. Розчеплення рухомих одиниць між тяговими одиницями може виконуватися без закриття колії перегону чи станційної колії. Розчеплення господарського поїзда допускається у виняткових випадках за розпорядженням керівника робіт після закриття колії перегону, станційної колії. Відчеплені платформи чи інші рухомі одиниці загальмовують ручним гальмом, підклинюють гальмовими башмаками з обох боків і огороджують переносними сигналами зупинки.

За огородження розчеплених рухомих одиниць і перебування їх у загальмованому стані відповідає керівник робіт.

8.49. Переміщення причіпних одиниць уручну допускається у виняткових випадках за розпорядженням керівника робіт тільки на закритій колії перегону, станційній колії і виконується під його керівництвом за дотримання таких умов:

- вага брутто причіпних одиниць має не перевищувати 6 тс;

- у місцях передбаченої зупинки належить установити гальмовий башмак;

- після зупинки причіпна одиниця має закріплюватись другим гальмовим башмаком з протилежного боку;

- схил колії має не перевищувати 0,003;

- швидкість переміщення має не перевищувати 3 км/год;

- склад бригади для переміщення має бути не менше чотирьох осіб.

8.50. У разі несправності всіх видів гальм локомотива чи дрезини подальше прямування поїзда забороняється і може бути продовжено тільки після відновлення дії пневматичного чи ручного гальма або за допомогою допоміжного поїзда.

8.51. У разі виклику локомотивною бригадою допоміжного поїзда помічник водія повинен згідно з нормативно-технічним актом з питань сигналізації метрополітенів огородити несправний господарський поїзд і зустріти допоміжний поїзд біля виставленого переносного сигналу зупинки, а потім виконати зчеплення з несправним господарським поїздом.

Призначається допоміжний поїзд у правильному напрямку за усним розпорядженням поїзного диспетчера, переданим машиністу допоміжного поїзда поїзним радіозв'язком, поїзним диспетчерським, тунельним зв'язком або через чергового по станції за формою

------------------------------------------------------------------
|Машиністу поїзда N ______________________________________ |
|Прямуйте _____________________головною колією як допоміжний |
|Поїзду N _____________________________________, зупиненому на |
|перегоні (станції) |
|_________________________________________ і після зчеплення |
|з несправним поїздом прямуйте на станцію ______________________ |
|Диспетчер _____________________________________ (прізвище) |
------------------------------------------------------------------

Призначається допоміжний поїзд у неправильному напрямку за наказом поїзного диспетчера за формою

------------------------------------------------------------------
| НАКАЗ N _________________ |
|"_____" ____________ 20__ р. ____________ год. ____________ хв. |
|Станції _________________________________________________ДС, |
|Водію господарського поїзда N ______________________________ |
|Дозволяється господарському поїзду N ______________ прямувати в |
|неправильному напрямку ___________________ головною колією як |
|допоміжний поїзду N _______________________________, |
|зупиненому на перегоні (станції) _____________________________ і|
|після зчеплення з несправним поїздом відправитися на станцію |
|______________________________________________________________ |
| Диспетчер ________________________________________ (прізвище) |
------------------------------------------------------------------

Наказ про призначення допоміжного поїзда передається на станції, які обмежують дільницю, і на станції, що входять до дільниці, якою проїде допоміжний поїзд.

Право на прямування поїзда в неправильному напрямку дає видана машиністу копія наказу поїзного диспетчера, виписана на бланку за формою ДУ-63.

Про готовність з'єднаного поїзда до руху за вказаним поїзним диспетчером шляхом прямування водій несправного поїзда зобов'язаний повідомити поїзного диспетчера.

8.52. У всіх випадках керує рухом і відповідає за безпеку руху з'єднаного поїзда водій першого в напрямку руху поїзда.

8.53. У разі сходу з рейок чи пошкодження рухомого складу, унаслідок якого господарський поїзд не може прямувати навіть і з допоміжним поїздом, водій зобов'язаний негайно викликати через поїзного диспетчера відповідне відновлювальне формування і після закінчення робіт діяти за розпорядженням поїзного диспетчера.

Організація планування роботи й випуску господарських поїздів на лінію здійснюється в порядку, установленому начальником метрополітену.

8.55. Роботи з ремонту колії, споруд та пристроїв, що не потребують за своїм характером закриття колії перегону (станції, дільниці), виконуються, як правило, у перерві між рухом господарських поїздів. Керівники робіт зобов'язані забезпечити безперешкодне і безпечне пропускання господарських поїздів.

8.56. Відправлення господарських поїздів з перегону здійснюється за розпорядженням керівника робіт, погодженим попередньо з поїзним диспетчером.

8.57. Про запланованний порядок повернення господарських поїздів з перегону поїзний диспетчер доводить до відома чергових постів централізації і чергових по станціях, що обмежують чи входять у закриту колію перегону (дільниці).

Після закінчення роботи господарських поїздів керівник робіт зобов'язаний особисто або через підлеглих йому працівників оглянути колію чи інші пристрої, де виконувався ремонт, на всьому протязі ділянки роботи забезпечити негайне усунення недоліків, що перешкоджають нормальному руху, а також перевірити, чи не виходять вантажі господарських поїздів за межі встановлених габаритів.

Проведення маневрів господарських поїздів
на паркових, деповських, станційних та інших коліях

8.58. Маневрові переміщення господарських поїздів на паркових, деповських та інших станційних коліях дозволяється виконувати цілодобово. Вони можуть здійснюватися без зняття напруги з контактної рейки, при цьому має забезпечуватися безпека руху та особиста безпека обслуговувального персоналу.

8.59. Переведення і замикання нецентралізованих стрілок дозволяється черговим стрілочних постів, майстрам мотодепо і локомотивним бригадам, про що має бути зазначено в технічно-розпорядчому акті станції. Працівник, що приготував маршрут, відповідає за правильність положення стрілок та їхнє замикання.

8.60. Якщо нецентралізовані стрілки розміщені на великій відстані одна від одної, то переведення їх дозволяється виконувати по черзі водію локомотива (дрезини), що маневрує. Можливість такого переведення стрілок має бути зазначена в технічно-розпорядчому акті станції.

8.61. Маневрові переміщення платформ, візків для перевезення рейкових плітей виконуються за допомогою локомотива, дрезини. Як виняток, допускається переміщення причіпних одиниць вручну тільки на коліях із нецентралізованими стрілками і під керівництвом майстра мотодепо чи бригадира водіїв.

8.62. Дозволяється в денний час виконувати маневри одному водію без помічника за умови, що під час маневрових переміщень не доведеться прямувати з причіпними одиницями в голові господарського поїзда.

8.63. Приймання рухомого складу господарського призначення на колії, що розташовані в будинках заводів, майстерень та електродепо, виконується після його зупинки перед воротами на відстані 15-25 м за сигналом, що подає призначений для цього працівник.

8.64. Подання господарського поїзда до воріт електродепо здійснюється за узгодженням з черговим по електродепо.

8.65. При виконанні заявки на маневри з декількома переміщеннями загальними числом не більше п'яти право доповіді черговому поста централізації про готовність на черговий заїзд надається водію господарського поїзда.

8.66. Забороняється виконувати маневрові переміщення:

- уручну в напрямку колій із централізованими стрілками;

- одночасно з різних боків на одну й ту саму колію.

8.67. Швидкість маневрових переміщень на паркових, деповських та інших станційних коліях має бути не більше:

15 км/год - під час прямування коліями з централізованими стрілками;

10 км/год - під час прямування коліями з нецентралізованими стрілками; під час в'їзду на колії в будівлю електродепо і прямування ними; під час прямування з порожніми візками для перевезення рейкових плітей, причепленими в голові чи хвості поїзда;

3 км/год - під час наближення до рухомого складу і перешкод; під час переміщення причіпних одиниць вручну.

8.68. У разі зниження видимості швидкість руху встановлюється водієм із розрахунку довжини гальмівного шляху, що має не перевищувати відстані видимості.

8.69. Під час тривалої (понад 20 хв) стоянки локомотивів, дрезин і причіпних одиниць (за винятком стоянки в депо) вони мають бути загальмовані ручним гальмом, а за його несправності чи відсутності - гальмовими башмаками.

Правила навантажування, перевезення
та вивантаження господарських вантажів

8.70. Навантажування, розміщення, кріплення, перевезення та вивантаження господарських і негабаритних вантажів виконуються відповідно до інструкції, затвердженої Управлінням метрополітену.

8.71. Докладний порядок навантажування, перевезення, вивантаження рейкових плітей, розчеплення візків для перевезення рейкових плітей та їх переміщення на коліях перегонів і станцій визначається інструкцією, затвердженою начальником метрополітену.

8.72. Зчеплення локомотивів із візками, завантаженими рейковими плітями, виконується спеціальною зчіпкою, що за допомогою валика з'єднується з ярмом і малою зчіпкою візка, при цьому валик має бути защепленим.

Подання і маневри рухомого складу залізниць
Міністерства транспорту на коліях метрополітену

8.73. Переміщення рухомого складу залізниць дозволяється тільки на паркових та інших станційних коліях, де відстань між осями колій не менше 4800 мм.

8.74. Подання рухомого складу з прилеглої колії залізниці на колію метрополітену і назад виконується локомотивами залізниць.

Переміщення рухомого складу залізниць на коліях з контактною рейкою виконується тільки локомотивами метрополітену, обладнаними автозчепами СА-3, а на коліях без контактної рейки зі стрілочними переводами з хрестовиною марки 1/9 - локомотивами залізниць.

8.75. У разі необхідності подання рухомого складу залізниць на колії з контактною рейкою працівник служби колії за посадою не нижче бригадира колії зобов'язаний попередньо перевірити габарит рухомого складу для визначення можливості його пропускання даними коліями і зробити про це запис у настільному журналі руху поїздів і маневрової роботи.

8.76. Докладний порядок подання, переміщень і виведення рухомого складу залізниць установлюється начальником метрополітену і зазначається в технічно-розпорядчому акті станції.

Начальник управління безпеки транспорту Ю.В.Гержод

Додаток 1
до пункту 1.1
Інструкції з руху поїздів
і маневрової роботи
на Харківському
та Дніпропетровському
метрополітенах

Перелік
дозволів для руху електропоїздів

------------------------------------------------------------------
| Умови руху |Що є для машиніста Дозволом для|
| | руху |
|--------------------------------+-------------------------------|
|На лінії, де АЛС-АРШ є основним | |
|засобом сигналізації під час | |
|руху поїздів | |
|--------------------------------| |
|Прямування перегоном, приймання | |
|і відправлення поїзда зі станції| |
|при відключеному автоблокуванні:| |
|--------------------------------+-------------------------------|
|а) АЛС має дозвільне сигнальне |Сигнальне показання АЛС - один |
|показання |синій вогонь вхідних і вихідних|
| |світлофорів напівавтоматичної |
| |дії і сигнальне показання АЛС |
|--------------------------------+-------------------------------|
|б) АЛС має сигнальне показання |Рух здійснюється зі швидкістю |
|"0" |не більше 20 км/год до появи |
| |дозвільного сигнального |
| |показання АЛС |
|--------------------------------+-------------------------------|
|в) АЛС має сигнальне показання |Після зупинки рух здійснюється |
|"ВЧ" |зі швидкістю не більше 20 |
| |км/год до появи дозвільного |
| |сигнального показання АЛС. У |
| |разі виявлення несправності |
| |АЛС-АРШ, прямувати відповідно |
| |до п. 1г цього переліку |
|--------------------------------+-------------------------------|
|г) АЛС-АРШ несправна |За наявності дублювального |
| |автономного пристрою АЛС-АРШ |
| |рух здійснюється за його |
| |сигнальними показаннями |
| |-------------------------------|
| |За наявності сигнальних |
| |показань АЛС на покажчику в |
| |кабіні машиніста рух |
| |здійснюється за сигнальним |
| |показанням АЛС, але не більше |
| |40 км/год |
| |-------------------------------|
| |У разі відсутності показань АЛС|
| |у кабіні машиніста після |
| |зупинки рух здійснюється зі |
| |швидкістю не більше 20 км/год |
| |до моменту включення |
| |світлофорів автоблокування. |
| |Після включення сигнальних |
| |вогнів світлофорів |
| |автоблокування від першого |
| |попутного світлофора з |
| |дозвільним показанням рух |
| |здійснюється зі швидкістю не |
| |більше 40 км/год за сигналами |
| |світлофорів |
| |-------------------------------|
| |Проходження вхідних і вихідних |
| |світлофорів напівавтоматичної |
| |дії здійснюється за їх |
| |дозвільними показаннями - один |
| |зелений вогонь, один жовтий |
| |вогонь, два жовтих вогні; при |
| |заборонних - відповідно до п. 4|
| |цього переліку |
|--------------------------------+-------------------------------|
|2. Прямування перегоном, | |
|приймання і відправлення поїзда | |
|зі станції при включеному | |
|автоблокуванні та дозвільних | |
|показаннях світлофорів | |
|автоматичної та | |
|напівавтоматичної дії: | |
|--------------------------------+-------------------------------|
|а) АЛС-АРШ справна |Сигнальне показання АЛС і |
| |дозвільне показання |
| |світлофорів. При сигнальному |
| |показанні АЛС "0" або "ВЧ" рух |
| |після зупинки дозволяється зі |
| |швидкістю не більше 20 км/год |
| |до появи дозвільного |
| |сигнального показання АЛС |
|--------------------------------+-------------------------------|
|б) АЛС-АРШ несправна |За наявності дублювального |
| |автономного пристрою АЛС-АРШ |
| |рух здійснюється за його |
| |сигнальними показаннями і |
| |показанням світлофорів |
| |-------------------------------|
| |Зі швидкістю не більше |
| |40 км/год за сигнальними |
| |показаннями світлофорів |
|--------------------------------+-------------------------------|
|в) АЛС-АРШ відсутня |Зі швидкістю не більше |
| |40 км/год при керуванні |
| |локомотивною бригадою за |
| |сигнальними показаннями |
| |світлофорів |
|--------------------------------+-------------------------------|
|3. Автоблокування включене, | |
|прохідні світлофори автоматичної| |
|дії мають заборонні показання: | |
|--------------------------------+-------------------------------|
|а) АЛС-АРШ справна |Після зупинки рух здійснюється |
| |зі швидкістю не більше |
| |20 км/год до появи дозвільного |
| |сигнального показання АЛС |
|--------------------------------+-------------------------------|
|б) АЛС-АРШ несправна чи відсутня|Після зупинки рух здійснюється |
| |зі швидкістю не більше |
| |20 км/год до наступного |
| |світлофора |
|--------------------------------+-------------------------------|
|4. Автоблокування включене, | |
|вхідні, вихідні світлофори | |
|напівавтоматичної дії мають | |
|заборонне показання: | |
|--------------------------------+-------------------------------|
|а) АЛС-АРШ справна |Після зупинки за запрошувальним|
| |сигналом, усним наказом чи |
| |копією наказу поїзного |
| |диспетчера (форма ДУ-63) зі |
| |швидкістю не більше 20 км/год |
| |до появи дозвільного |
| |сигнального показання АЛС |
|--------------------------------+-------------------------------|
|б) АЛС-АРШ відключена чи |Після зупинки за запрошувальним|
|відсутня |сигналом, усним наказом чи |
| |копією наказу поїзного |
| |диспетчера (форма ДУ-63) зі |
| |швидкістю не більше 20 км/год |
| |до наступного світлофора |
|--------------------------------+-------------------------------|
|II. Прямування в неправильному | |
|напрямку: | |
|--------------------------------+-------------------------------|
|1. Повернення з перегону на |Усний наказ поїзного диспетчера|
|станцію відправлення |(форма ДУ-63) про закриття |
| |колії перегону (дільниці); рух |
| |здійснюється зі швидкістю не |
| |більше 40 км/год до початку |
| |платформи станції |
|--------------------------------+-------------------------------|
|2. Зі станції |Копія наказу поїзного |
| |диспетчера (форма ДУ-63) про |
| |закриття колії перегону |
| |(дільниці); рух здійснюється зі|
| |швидкістю не більше 40 км/год -|
| |на вільному перегоні (не більше|
| |15 км/год - на зайнятому |
| |перегоні) до початку платформи |
| |станції призначення, до |
| |електрорухомого складу, до |
| |світлофора (зазначені в наказі)|
|--------------------------------+-------------------------------|
|3. В'їзд на станцію призначення |Сигнал чергового по станції; |
|з боку неправильного напрямку |рух здійснюється зі швидкістю |
|від початку платформи |не більше 10 км/год |
|--------------------------------+-------------------------------|
|III. Прямування допоміжного | |
|поїзда: | |
|--------------------------------+-------------------------------|
|1. З перегону і станції в |Усне розпорядження поїзного |
|правильному напрямку |диспетчера |
|--------------------------------+-------------------------------|
|2. У неправильному напрямку зі |Копія наказу поїзного |
|станції |диспетчера (форма ДУ-63) про |
| |закриття колії перегону |
| |(дільниці); рух здійснюється зі|
| |швидкістю не більше 40 км/год |
|--------------------------------+-------------------------------|
|IV. Двосторонній рух | |
|--------------------------------+-------------------------------|
|1. Двосторонній рух на перегоні |Копія наказу поїзного |
|(дільниці) |диспетчера (форма ДУ-63) про |
| |закриття колії перегону |
| |(дільниці) для організації |
| |двостороннього руху з правом |
| |в'їзду на станції: |
| |- у правильному напрямку за |
| |дозвільними показаннями |
| |світлофорів, дозвільним |
| |сигнальним показанням АЛС; |
| |- у неправильному напрямку зі |
| |швидкістю не більше 40 км/год |
|--------------------------------+-------------------------------|
|V. Рух між станцією, що обмежує | |
|перегін (дільницю), де | |
|організований двосторонній рух, | |
|і станцією, де тимчасово | |
|виконується оборот составів | |
|--------------------------------+-------------------------------|
|1. У неправильному напрямку |Дозвіл на бланку з червоною |
| |смугою по діагоналі (форма |
| |ДУ-56), на рух зі швидкістю не |
| |більше 40 км/год тільки поїзду,|
| |що використовується для |
| |двостороннього руху, з правом |
| |в'їзду на станцію зі швидкістю |
| |не більше 10 км/год |
|--------------------------------+-------------------------------|
|2. У правильному напрямку |Дозвільні показання |
| |світлофорів, дозвільне |
| |сигнальне показання АЛС. |
------------------------------------------------------------------

Додаток 2
до пункту 8.4
Інструкції з руху поїздів
і маневрової роботи
на Харківському
та Дніпропетровському
метрополітенах

Технічні характеристики
тягових і причіпних одиниць

------------------------------------------------------------------
| Найменування і тип | Тара,| Ван- | Вага | Загальна причіпна |
| тягових і причіпних | тс | тажо-|брутто,| вага, тс |
| одиниць | | під- | с |-------------------|
| | | йом- | | на | на |
| | |ність,| |головних |паркових |
| | | тс | | коліях | коліях |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Мотодрезина Дмм |Від 15| 1 |Від 16 |Від 25 до| Від 120 |
| |до 14 | |до 15 | 21 | до 100 |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Автодрезина АГМу | 10,1 | 5 | 15,1 | 16 | 40 |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Електровоз Э К / А | 52 | - | 52 | 60 | 230 |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Виправно-підбивально- | 41,2 | - | 41,2 | - | - |
|рихтувальна машина | | | | | |
|ВПРС-500 | | | | | |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Кран залізничний | 14,5 | 3 | 17,5 | - | - |
|КТСТ-3 | | | | | |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Самохідна мийна машина| 10,5 | 0,9 | 11,4 | - | - |
|CMM-2 (на базі АС-1) | | | | | |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Самохідна мийна машина| 12,7 | 2,4 | 15,1 | - | - |
|CMM-1 (на базі АГМу) | | | | | |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Промивний агрегат 1ПА | 14 | 16 | 30 | - | - |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Промивний агрегат 2ПА | 11 | 12 | 23 | - | - |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Зумпфовий агрегат | 13 | 16 | 29 | - | - |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Габаритний вагон | 10,5 | - | 10,5 | - | - |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Габаритна рама | 1,0 | - | 1,0 | - | - |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Саморозвантажувальна | 4 | 12 | 16 | - | - |
|платформа для | | | | | |
|перевезення щебеню | | | | | |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Платформа УП-2 | 6 | 10 | 16 | - | - |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Спеціальна 4-осна | 23,2 | 60 | 83,2 | - | - |
|платформа для | | | | | |
|перевезення | | | | | |
|трансформатора | | | | | |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Візок типу ПТКБ ЦП МШС| 2,4 | 5 | 7,4 | - | - |
|для перевезення | | | | | |
|рейкових плітей | | | | | |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Візок типу ПТКБ ЦП МШС| 1,2 | 5 | 6,2 | - | - |
|для перевезення | | | | | |
|рейкових плітей (рама | | | | | |
|зі швелера) | | | | | |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Візок типу "Метро" для| 1,4 | 5 | 6,4 | - | - |
|перевезення рейкових | | | | | |
|плітей | | | | | |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Контейнерний сміттєвоз| 4,9 | 10,3 | 15,2 | - | - |
|ПКМ | | | | | |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Самохідна машина CM-М2| 62,6 | 15 | 77,6 | - | - |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Снігонавантажувач | 6,3 | - | 6,3 | - | - |
|самохідний СПКМ-1 | | | | | |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Снігоочисник плужковий| 11,8 | - | 11,8 | - | - |
|----------------------+------+------+-------+---------+---------|
|Снігоочисник | 13,7 | - | 13,7 | - | - |
|швидкісний | | | | | |
------------------------------------------------------------------

Примітка. Зазначена максимально допустима причіпна вага для господарських поїздів під час руху на схилах до 0,040.