Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ
11.05.2004 N 11-113/1571-4618

(Лист визнано таким, що втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 50-0007/15458 від 20.03.
2018)

Щодо строків звітування за витрачені
у відрядженні кошти

Національний банк України <...> повідомляє.

Чинним Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" ( 889-15 ) (далі - Закон) визначено строки звітування за одержані під звіт кошти на відрядження та на виконання цивільно-правових дій. Одночасно Законом також установлено норму оподаткування надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернених у встановлені строки.

На виконання підпункту 22.12.2 статті 22 Закону ( 889-15 ) та з метою приведення у відповідність Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі - Положення), затвердженого постановою Правління НБУ від 19.02.2001 р. N 72, з нормами Закону, Національним банком України прийнято постанову Правління від 18.02.2004 р. N 62, (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 09.03.2004 р. за N 303/8902).

При цьому враховуючи, що строки звітування про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт на сьогодні визначені на законодавчому рівні зазначеною постановою Національним банком України в межах своєї компетенції встановлено лише терміни, на які видається готівка під звіт залежно від напрямів її використання.

Ураховуючи наведене, стосовно порушених в листі питань слід зазначити.

Стосовно питання 1.

Підпунктом 9.10.2 статті 9 Закону ( 889-15 ) зазначено, що "звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт, надається за формою встановленою центральним податковим органом, до закінчення третього банківського дня, наступного за днем, у якому платник податку: а) завершує таке відрядження; б) завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, що надала кошти під звіт". При цьому "за наявності надміру витрачених коштів їх сума повертається платником податку у касу або зараховується на банківський рахунок особи, що їх надала, до або під час подання зазначеного звіту".

Пунктом 2.15 Положення визначено, що у разі, якщо з каси підприємства підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі й для закупівлі сільгосппродукції та заготівлі вторсировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці цілі, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.

Враховуючи наведене, вважаємо, що залишок коштів, виданих підзвітній особі для цільового вирішення у відрядженні виробничих питань має бути повернено у касу підприємства протягом трьох банківських днів після дня завершення терміну цього відрядження.

Питання 2 та 3 листа стосуються визначення конкретних строків подання звіту про використання підзвітних коштів та власних готівкових коштів працівниками підприємств, на сьогодні врегульовані на законодавчому рівні та пов'язані з тлумаченням і виконанням вимог Закону ( 889-15 ), Цивільного кодексу ( 435-15 ) та інших законів з цих питань і виходять за межі компетенції Національного банку України.

У той же час вважаємо, що у разі одночасної видачі під звіт коштів на відрядження та на виконання під час цього відрядження цивільно-правової дії (вирішення виробничих, господарських питань), звітування за їх використання може бути здійснено у визначені Законом ( 889-15 ) терміни для звітування за відрядженнями (до закінчення третього банківського дня наступного за днем, у якому завершено таке відрядження).

Строки надання звіту за витраченими власними готівковими коштами на потреби підприємства і порядок їх відшкодування, на нашу думку, в цілому регулюються статтями 1159 та 1160 Цивільного кодексу ( 435-15 ) (з урахуванням конкретних обставин використання коштів). У разі якщо працівником підприємства витрати власних коштів було здійснено під час відрядження, то вважаємо, що звіт за їх використання може надаватися у вищезгадані терміни, встановлені Законом ( 889-15 ) для звітування за відрядженнями.

За більш детальними роз'ясненнями з цих питань та стосовно застосування санкцій за порушення строків звітування за зазначені в листі готівкові кошти заявнику доцільно звернутися до відповідних центральних органів виконавчої влади, зокрема Державної податкової адміністрації України.

Заступник голови В.Кротюк