Документ втратив чиннiсть!

МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ

НАКАЗ
23.02.2004 N 89

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
15 березня 2004 р. за N 323/8922

(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства внутрішніх справ України
N 747 від 31.08.20
17)

Про затвердження Інструкції з організації
психологічного забезпечення службової діяльності
аварійно-рятувальних служб

З метою виконання Закону України "Про аварійно-рятувальні служби" ( 1281-14 ) та вдосконалення системи психологічного забезпечення діяльності апаратів та підрозділів МНС України наказую:

1. Затвердити Інструкцію з організації психологічного забезпечення службової діяльності аварійно-рятувальних служб, що додається.

2. Начальникам Головних управлінь (управлінь) МНС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Українського науково-дослідного інституту пожежної безпеки, Вінницького училища професійної підготовки, ректорам вищих навчальних закладів:

2.1. Забезпечити в обов'язковому порядку впровадження даної Інструкції в практичну діяльність.

2.2. У подальшому до 1 вересня кожного року, готувати пропозиції щодо вдосконалення системи психологічного забезпечення МНС України за напрямками діяльності.

3. Скасувати наказ МНС України від 10.04.2003 N 107 "Про затвердження Настанови з організації психологічного забезпечення службової діяльності апаратів та підрозділів державної пожежної охорони".

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра полковника внутрішньої служби Бута В.П.

Міністр генерал-полковник внутрішньої служби Г.В.Рева

ПОГОДЖЕНО

Заступник Голови Державного комітету України з нагляду за охороною праці В.А.Плетньов

Затверджено
Наказ МНС України
23.02.2004 N 89

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
15 березня 2004 р. за N 323/8922

Інструкція
з організації психологічного забезпечення
службової діяльності аварійно-рятувальних служб

1. Загальні положення

1.1. Інструкція відповідно до вимог Конституції України ( 254к/96-ВР ), Законів України "Про аварійно-рятувальну службу" ( 1281-14 ) (ст. 16), "Про освіту" ( 1060-12 ) (ст. 21), "Про охорону праці" ( 2694-12 ) (ст. 5), інших нормативно-правових актів визначає основні завдання, організацію і порядок здійснення психологічного забезпечення службової діяльності аварійно-рятувальних служб (далі - служба) та навчально-виховного процесу вищих навчальних закладів системи МНС України, професійно-психологічного відбору на службу та навчання до вищих навчальних закладів системи МНС України, забезпечує на основі єдиного методологічного підходу скоординовану діяльність усіх суб'єктів психологічного забезпечення в системі МНС України з метою вдосконалення організації цього напрямку роботи.

1.2. Основними завданнями психологічного забезпечення службової діяльності є:

1.2.1. Забезпечення належного психологічного рівня підготовки працівників.

1.2.2. Надання допомоги керівникам усіх рівнів щодо створення ефективної системи забезпечення психологічної надійності особового складу.

1.2.3. Сприяння поліпшенню кадрового потенціалу підрозділів шляхом професійної орієнтації кандидатів на службу і навчання у вищих навчальних закладах МНС України та їх професійно-психологічного відбору на підставі вивчення комплексу знань, умінь і особистісних якостей, систем потреб та мотивації, необхідних для виконання професійної діяльності.

1.2.4. Сприяння покращенню якісного складу керівної ланки служби шляхом психологічного вивчення кандидатів на керівні посади, надання психологічних рекомендацій щодо формування резерву кадрів на висунення за такими поведінковими характеристиками як професіоналізм, лідерство, доступність, самоконтроль, інтелект.

1.2.5. Впровадження нової комплексної форми професійно-психологічної підготовки персоналу - тренінгових технологій, формування у працівників відповідних професійно-важливих психологічних якостей, психологічної стійкості, навичок безпечної поведінки, уміння вирішувати свої психологічні проблеми та управляти конфліктними ситуаціями з урахуванням особливостей несення служби, а саме: при гасінні пожеж, рятуванні людей, наданні допомоги в ліквідації наслідків аварій та катастроф і стихійного лиха.

1.2.6. Вивчення соціально-психологічного клімату в колективах з метою визначення основних чинників, які мають вплив на діяльність кожного його члена та надання консультативної допомоги керівникам усіх рівнів у формуванні необхідного рівня сприятливості соціально-психологічного клімату шляхом створення умов високої вимогливості й взаємодопомоги.

1.2.7. Проведення психопрофілактичної роботи, спрямованої на зміцнення й відновлення соціально-психологічного благополуччя працівників, попередження виникнення соціально-психологічної та особистісної дезадаптації.

1.2.8. Здійснення організаційних і методичних заходів щодо посилення впливу психологічного забезпечення на досягнення позитивних результатів службової діяльності, застосовуючи психологічні знання у вирішенні службових завдань.

1.2.9. Психологічний аналіз причин та умов виникнення психологічних травм, підготовка пропозицій до методичних рекомендацій щодо їх попередження.

1.2.10. Психолого-педагогічне супроводження навчально-виховного процесу у вищих навчальних закладах та учбових підрозділах початкової підготовки працівників, при цьому використовуючи знання вікової, екстремальної та інженерної психології.

1.2.11. Участь у фундаментальних та прикладних наукових дослідженнях з проблем психологічного забезпечення.

1.3. Психологічне забезпечення службової діяльності особового складу спрямоване на формування та розвиток психологічних знань, умінь, навичок, які дозволяють професійно грамотно та ефективно досягати цілі, поставлені перед рятувальними службами.

1.4. Психологічне забезпечення діяльності аварійно-рятувальних служб здійснюється працівниками Центрів (груп, секторів) психологічного забезпечення та роботи з особовим складом (далі - Центр) за територіальним принципом їх знаходження.

2. Керівництво службою психологічного забезпечення
службової діяльності

2.1. Керівництво службою психологічного забезпеченні полягає у:

забезпеченні своєчасного планування, правильної її організації, виконанні вимог нормативно-правових документів;

особистій участі керівників усіх рівнів у впровадженні заходів психологічного забезпечення;

інформаційному та науково-методичному забезпеченні цього процесу;

вивченні, узагальненні та розповсюдженні передового досвіду з питань психологічного забезпечення службової діяльності та своєчасному вжитті відповідних заходів;

організації системи вдосконалення психологічних знань, умінь та навичок.

2.2. Загальне організаційне і методичне керівництво службою психологічного забезпечення, надання допомоги і контроль за її станом здійснюється Департаментом кадрової політики МНС України.

2.3. З питань службової діяльності Центр підпорядковується безпосередньо заступнику начальника територіального органу управління МНС України з роботи з персоналом, у разі його відсутності - особі, яка виконує його обов'язки.

2.4. Контроль за виконанням заходів рекомендаційного характеру з питань психологічного забезпечення покладено на начальників Центрів.

2.5. Результати діяльності Центрів подаються до Департаменту кадрової політики МНС України згідно з формами звітності роботи служби психологічного забезпечення (додаток 1).

3. Професійно-психологічний відбір

3.1. Професійно-психологічний відбір - це комплексне дослідження особистості з метою прогнозування її психологічної готовності на основі наявних у неї психологічних властивостей. Це спеціально організований дослідницький процес, мета якого - виявити й визначити за допомогою науково обгрунтованих методів ступінь та можливість психофізіологічної й соціально-психологічної придатності кандидатів.

3.2. Задачами професійно-психологічного відбору кандидатів на службу та навчання є:

визначення психологічної придатності громадян, які є кандидатами на службу та навчання;

забезпечення раціонального розподілу громадян, які є кандидатами на службу за профілями підготовки і відповідними посадами;

поглиблене психологічне вивчення кандидатів з ознаками ускладненої адаптації до служби і навчання з метою внесення пропозицій керівництву з проведення індивідуальної роботи з ними;

участь у комплектуванні підрозділів з урахуванням психологічної сумісності;

виявлення осіб з нервово-психічною нестійкістю.

3.3. Професійно-психологічний відбір громадян здійснюється відповідно до спільного наказу Міністерства охорони здоров'я України і Державного Комітету України з нагляду за охороною праці від 23.09.94 N 263/121 ( -95 ) "Про затвердження переліку робіт, де є потреба у професійному доборі", зареєстрованого в Мін'юсті України від 25.01.95 за N 18/554, де визначений перелік психофізіологічних показників для професійного добору при виконанні різного роду робіт, у тому числі і при виконанні аварійно - рятувальних робіт та роботи з гасіння пожеж.

3.4. Усі фахівці, які здійснюють професійно-психологічний відбір, повинні мати вищу психологічну освіту і зобов'язані дотримуватися норм професійної етики та деонтології.

3.5. Для проведення заходів щодо професійно-психологічного відбору, щорічним наказом начальника ГУ(У) МНС України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, УкрНДІПБ, Вінницького училища, аварійно-рятувальної служби, ректора вищого навчального закладу, створюється позаштатна група з організації професійно-психологічного відбору.

3.6. Начальником цієї групи призначається заступник начальника ГУ(У) МНС України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, УкрНДІПБ, Вінницького училища, аварійно-рятувальної служби, проректор вищого навчального закладу з роботи з персоналом.

3.7. До складу групи входять представники територіальних органів управління, фахівці Центрів, представники підрозділів взаємодії з ЗМІ та зв'язків з громадськістю.

3.8. Підрозділами, на які покладається здійснення професійно-психологічного відбору на службу та навчання є Центри при ГУ(У) МНС України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, вищих навчальних закладів, УкрНДІПБ, Вінницького училища.

3.9. Визначення відповідних посад, для яких обов'язковий професійно - психологічний відбір на службу, обгрунтування критеріїв прогнозування професійної придатності, забезпечення раціонального розподілу зазначених категорій працівників за профілями підготовки і відповідними посадами здійснюються з урахуванням Переліку психологічних модулів за різними категоріями рятувальних професій згідно з додатком 2 до цієї Інструкції.

3.10. Професійно-психологічний відбір проводиться з використанням методів соціально-психологічного вивчення, психологічного та психофізіологічного обстеження.

Соціально - психологічне вивчення передбачає оцінку умов виховання і розвитку особистості, її професійної спрямованості, емоційно-вольових якостей, організаторських здібностей, особливостей спілкування і поводження в колективі, а також освітньої і професійної підготовленості.

Психологічне та психофізіологічне обстеження (тестування) дозволяє оцінити пізнавальні психічні процеси (сприйняття, увага, пам'ять, мислення), властивості нервової системи (сила, рухливість, лабільність, врівноваженість), психомоторики, психологічні особливості особистості (темперамент, характер, здібності).

3.11. Персональну відповідальність за обгрунтованість і вірогідність висновків про професійну придатність кандидатів на службу несуть начальники (керівники) Центрів.

3.12. Ректорами вищих навчальних закладів може бути прийнято рішення щодо проведення додаткового психологічного вивчення кандидатів у випадках виявлення осіб, які не були охоплені професійно-психологічним відбором.

3.13. Психологічне обстеження проводиться в ранкові часи після попередньої ознайомчої та профорієнтаційної бесіди, проведеної начальником підрозділу, за допомогою переліку методик, які використовуються для відбору на службу та навчання, сукупний результат яких дозволяє визначити відповідність психічних якостей і здібностей кандидата вимогам професійної діяльності (додатки 2, 3) та за наявності у кандидата направлення на проходження психологічного обстеження (додаток 4), виданого начальником (заступником начальника) підрозділу, де планує працювати кандидат. Основна мета попереднього вивчення - прогнозування доцільності подальшого вивчення кандидата.

3.14. Якщо у процесі психологічного обстеження у кандидата виявлено стомлення, психоемоційний стрес чи період адаптації після перенесеного захворювання, то проведення обстежень переноситься на інший день, погоджений із кандидатом. Перед проведенням психодіагностики кандидат власноруч засвідчує підписом, що на момент тестування скарг на стан здоров'я, загальне самопочуття не має та готовий до його проведення.

3.15. Обстеження проводиться як в індивідуальному, так і в груповому порядку. Групове обстеження проводиться психологом з метою одержання стандартизованих даних про психологічні особливості кандидата, враховуючи характер майбутньої діяльності. У разі одержання недостовірних результатів (завищений критерій рівня недостовірності) чи явній установчій поведінці кандидата під час групового обстеження необхідно провести його додатковий інструктаж і тестування в цей або найближчий день.

Індивідуальне обстеження проводиться після групового обстеження для оцінки професійно важливих якостей, одержання розгорнутої психологічної характеристики особистості, виявлення психічної дезадаптації і здійснюється з використанням основних і додаткових психодіагностичних методів і методик. Усі обстеження реєструються в журналі обліку результатів психологічного обстеження кандидатів на службу в підрозділи територіального органу управління МНС України та журналі обліку результатів психологічного обстеження кандидатів на навчання, відібраних територіальним органом управління МНС України (додатки 5, 6).

Безпосередньо перед обстеженням психолог проводить первинний інструктаж, метою якого є роз'яснення суті запропонованих заходів.

3.16. Етапи психологічного обстеження:

попереднє профорієнтаційне консультування здійснюється під час попереднього вивчення кандидата і передбачає отримання початкової психологічної інформації про особистість кандидата з метою планування психологічного відбору та надання кандидату рекомендацій про доцільність подальшого відбору відповідно до вимог обраної спеціальності;

соціально-психологічне вивчення передбачає оцінку моральних якостей особи, її трудової активності, професійної спрямованості, умов виховання і розвитку, особливостей спілкування і поведінки;

професійна психодіагностика здійснюється з метою структурного аналізу особистості кандидата відповідно до вимог обраної професії (спеціальності).

Попереднє профорієнтаційне консультування, соціально-психологічне вивчення та професійна психодіагностика здійснюються до проходження військово-лікарської комісії та оформлення відповідних документів. За результатами здійснення цих перших трьох етапів професійно-психологічного відбору психолог подає керівництву пропозиції про доцільність подальшого здійснення відбору кандидата за такими рівнями:

А - придатний, відповідає вимогам обраної професії (спеціальності);

Б - частково придатний, відповідає вимогам обраної професії (спеціальності) з переважної більшості критеріїв, що мають значення, за відсутності серйозних протипоказань; вимагає посиленої уваги на етапі адаптації до умов служби;

В - непридатний, не відповідає вимогам обраної професії (спеціальності).

3.17. Висновок професійно-психологічного відбору про придатність кандидата психолог заносить до анкети кандидата (додаток 7) на навчання та довідки-висновку (додаток 8) про психологічну придатність кандидата на службу, яка в обов'язковому порядку погоджується з заступником начальника, проректором з роботи з персоналом. Зміст висновків за результатами професійно-психологічного відбору кандидатів є конфіденційною інформацією, що не підлягає розголошенню стороннім особам.

3.18. Результати вивчення особистостей кандидатів, у разі прийняття їх на службу, заносяться в картку психологічного супроводження (додаток 9).

3.19. Анкета з результатами професійно-психологічного відбору кандидатів на навчання, довідка - висновок з результатами професійно-психологічного відбору на службу зберігаються в особовій справі (розділ 3 особової справи).

Висновок за результатами професійно-психологічного відбору кандидатів на службу, навчання, працівників при переміщенні на іншу посаду залишається дійсними протягом 6 місяців та надається для пред'явлення до підрозділу в термін не пізніше трьох днів після проходження обстеження.

3.20. Позитивні результати обстеження є підставою для проведення в підрозділах подальшого вивчення кандидатів та направлення їх на проходження військово-лікарської комісії (далі - ВЛК).

3.21. Остаточний рівень придатності кандидата на службу та навчання визначається з урахуванням результатів вивчення, рівня фізичної підготовки кандидатів та висновку ВЛК.

3.22. Заступники начальників, проректори з роботи з персоналом несуть персональну відповідальність за забезпечення умов збереження отриманої конфіденційної інформації та за врахування змісту висновків, складених за результатами професійно-психологічного відбору при прийнятті рішення про доцільність зарахування кандидата на службу та навчання.

3.23. На службу до аварійно-рятувальних підрозділів ГУ(У) МНС України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, та навчання у вищих навчальних закладах не може бути прийнятий кандидат, який зарахований за результатами професійного-психологічного відбору до третьої категорії професійної придатності (рівень - В).

3.24. Уся документація служби психологічного забезпечення щодо професійно-психологічного відбору кандидатів зберігається відповідно до встановленого порядку і термінів.

4. Професійна орієнтація

4.1. Професійна орієнтація населення на службу до системи МНС України і навчання у вищих навчальних закладах МНС України - це комплексна науково-обгрунтована система форм, методів та засобів впливу на особу з метою формування та оптимізації її професійного самовизначення, що базується на основі врахування професійно-важливих особистісних характеристик, потреб кадрового забезпечення. Вона спрямована на досягнення збалансованості між професійними інтересами й можливостями людини та потребами системи МНС України у фахівцях за основними видами діяльності.

4.2. Головним завданням профорієнтаційної роботи є сприяння підвищенню ефективності рятувальної діяльності через поліпшення якості кадрового забезпечення МНС України у співробітництві з населенням і за його підтримки шляхом:

надання допомоги громадянам в отриманні інформації про основні вимоги рятувальних професій (спеціальностей), які висуваються до людини, порівняно з власними індивідуально-психологічними якостями;

формування у громадян об'єктивного уявлення про службу та усвідомленої мотивації до навчання в підрозділах початкової підготовки і вищих навчальних закладах з метою оволодіння певною професією (спеціальністю) та подальшої служби в системі МНС України.

4.3. Науково-методичними засобами, що використовуються у професійній орієнтації населення на службу та навчання у вищих навчальних закладах МНС України, є професіографія (розробка моделей професійної діяльності: інформаційна, діагностична, корекційна, формуюча) і професійно - психологічна діагностика.

4.4. Об'єктом професійної орієнтації населення на службу та навчання у вищих навчальних закладах МНС України є молодь, яка навчається в закладах освіти, зайнята та незайнята на виробництві чи в сільському господарстві, військовослужбовці, інші категорії громадян України, які відповідають умовам приймання на службу та навчання.

4.5. Суб'єктами професійної орієнтації у системі МНС України є:

територіальні органи управління МНС України, відомчі вищі навчальні заклади, училища професійної підготовки працівників (далі - училища професійної підготовки), навчальні пункти, що здійснюють професійне інформування громадян щодо перспектив служби та навчання;

служба психологічного забезпечення службової діяльності ГУ(У) МНС України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, вищих навчальних закладів;

підрозділи з питань взаємодії із ЗМІ та зв'язків з громадськістю.

4.6. В основу профорієнтаційної роботи з населенням щодо можливостей служби і навчання в навчальних закладах системи МНС України покладено такі принципи:

діяльнісний підхід до визначення професійної придатності;

доступність професійної та іншої інформації щодо можливостей вибору чи зміни професії, форм навчання й працевлаштування;

обов'язковість проходження професійно-психологічного відбору;

добровільність отримання профорієнтаційних послуг на гарантованому державному рівні;

конфіденційність висновків професійних консультацій і професійно-психологічного відбору, додержання норм професійної етики.

4.7. Робота з професійної орієнтації кандидатів є однією з основних передумов ефективності діяльності. Організація цієї роботи покладається на керівників територіальних органів управління МНС України, в яких передбачається працевлаштовувати кандидатів, а також на підрозділи роботи з персоналом.

4.8. Робота носить плановий характер і включається самостійним розділом до планів роботи окремих структурних підрозділів МНС України та його територіальних органів управління. Планування здійснюється з урахуванням поточної й перспективної потреби в кадрах, можливостей конкретних джерел комплектування та необхідності створення конкурсу на заміщення поточних і перспективних вакансій (два-три кандидати на одну посаду). При цьому аналізується й враховується потреба в кадрах, пов'язана зі зміною штатної чисельності, переміщенням працівників по службі, направленням на навчання, звільненням, а також необхідністю задоволення потреб у кадрах інших підрозділів (вищих, розташованих у місцевостях із важкими кліматичними умовами чи тих, що працюють у складних умовах службової діяльності).

4.9. Професійна орієнтація в системі МНС України включає такі елементи: професійне інформування, попереднє профорієнтаційне консультування, професійно-психологічний відбір та професійну адаптацію.

Професійне інформування забезпечує ознайомлення різних верств населення із змістом рятувальної діяльності та перспективами розвитку фахових спеціальностей системи МНС України, формами та умовами їх здобуття, станом та потребами окремих структурних підрозділів МНС України та його територіальних органів управління у кадрах, вимогами професійної діяльності до особистості, можливостями професійно-кваліфікаційного становлення. Професійне інформування, у свою чергу, включає: професійну просвіту, пропаганду й агітацію.

Професійна просвіта має на меті ознайомлення населення із змістом і умовами службової діяльності, платнею, режимом робочого дня, перспективами підвищення кваліфікації, різноманітними спеціальностями й посадами системи МНС України. Вона організовується керівниками окремих структурних підрозділів, територіальних органів управління та вищих навчальних закладів МНС України шляхом підготовки, випуску та розповсюдження відповідних інформаційно-довідкових матеріалів.

Професійна пропаганда формує у кандидатів позитивне уявлення щодо професій та спеціальностей системи МНС України, інформує про кращих її представників, історію та традиції з метою підвищення соціального престижу й авторитету серед населення та об'єктивного ставлення до діяльності окремих структурних підрозділів МНС України. Вона організовується керівниками територіальних органів управління МНС України, вищих навчальних закладів МНС України і здійснюється шляхом створення аудіо-відео продукції, випуску художньої та спеціальної літератури й доведення їх до широких верств населення через підрозділи з питань взаємодії із ЗМІ та зв'язків з громадкістю та засоби масової інформації, установлення шефських зв'язків підрозділів з учбовими закладами, підприємствами та організаціями, організації відвідування вищих навчальних закладів, ознайомлення з експонатами й експозиціями музеїв тощо.

4.10. Професійна агітація, на відміну від професійної пропаганди, що не має визначеного адресата, націлена на залучення до професії молодих людей, інформування їх про конкретні навчальні заклади, де готуються спеціалісти системи МНС України, роз'яснення правил приймання, програм вступних екзаменів, умов навчання та служби. Вона проводиться в навчальних закладах, на підприємствах промисловості та сільського господарства, у військових частинах, військоматах. Організовується керівниками окремих структурних підрозділів Міністерства, його територіальних органів управління, вищих навчальних закладів МНС України. До такої роботи залучаються досвідчені професіонали та ветерани тощо.

4.11. Основними напрямками професійного інформування в системі МНС України є:

інформування населення про порядок приймання та умови служби;

професійно-орієнтаційні заходи з певними групами населення з питань служби;

безпосередній пошук кандидатів на службу;

початкові роз'яснювально-ознайомлювальні співбесіди (консультації) із кандидатом.

4.12. Інформування населення про порядок приймання й умови служби до системи МНС України здійснюється під керівництвом заступника начальника з роботи з персоналом. Воно здійснюється на основі спеціальних цільових програм, що носять комплексний характер, із використанням радіо, телебачення та періодичних видань. Їх розробка і впровадження здійснюється працівниками підрозділів з роботи з персоналом, за участю працівників системи МНС України та підрозділів з питань взаємодії із ЗМІ та зв'язків з громадськістю.

4.13. Здійснення професійно-орієнтаційних заходів із певними групами населення з питань служби в підрозділах МНС України та навчання у вищих навчальних закладах МНС України організовується заступниками начальників з роботи з персоналом і керівниками. Вони проводяться з учнями, студентами, військовослужбовцями, членами молодіжних організацій і спортивних товариств, працівниками підприємств, установ та організацій тощо. Крім того, вони можуть здійснюватися шляхом:

регулярних виступів у засобах масової інформації працівників із матеріалами, що пропагують діяльність рятувальної служби;

особистих зустрічей і звітів керівників, працівників та ветеранів перед населенням, трудовими та учбовими колективами тощо.

4.14. Безпосередній пошук кандидатів на службу здійснюється керівниками підрозділів, де є потреба або планується заміщення вакантних посад та працівниками підрозділів з роботи з персоналом. Він передбачає:

публікацію оголошень про вакантні посади рядового й начальницького складу в конкретному підрозділі МНС України;

направлення запитів у навчальні заклади середньої й вищої професійної освіти, молодіжні й спортивні організації (товариства), командуванню військових частин (підрозділів) щодо кандидатів для заміщення вакантних посад у підрозділах.

4.15. Попереднє профорієнтаційне консультування грунтується на науково організованій системі взаємодії психолога та особи, яка потребує допомоги у виборі або зміні спеціальності чи професії, на основі вивчення психологічних якостей, особливостей життєвої ситуації, професійних інтересів, нахилів, стану здоров'я кандидата та з урахуванням потреб системи МНС України.

Головне завдання професійної консультації полягає в наданні рекомендацій кандидатам щодо оволодіння ними найбільш перспективними професіями та спеціальностями для подальшої роботи в системі МНС України.

4.16. Профорієнтаційне консультування здійснюється під час проведення ознайомчої бесіди з особою, яка виявила бажання працювати або навчатися у вищих навчальних закладах МНС України і передбачає:

проведення роз'яснювальної роботи з соціальної значущості рятувальної діяльності, її змісту та завдань, відповідальності, яка покладається на працівників і вимог, що ставляться до їх дисциплінованості, рівня загальної та фізичної підготовки;

доведення до відома кандидата інформації про наявність труднощів, із якими пов'язане проходження служби.

4.17. Отримання первинної психологічної інформації про особистість кандидата, його мотивацію вступу на службу чи навчання з метою планування подальшого професійно-психологічного відбору. Здійснюється відповідно до системи методів вивчення мотиваційної сфери й спрямованості особистості кандидатів на службу та навчання у вищих навчальних закладах МНС України.

5. Науково-методичне забезпечення заходів
професійно-психологічного відбору

5.1. Задачами науково-методичного забезпечення заходів професійно-психологічного відбору є:

розробка теоретичних основ організації і проведення професійно-психологічного відбору, а також методів і форм професійної орієнтації;

визначення переліку посад, для яких є обов'язковим професійно-психологічний відбір;

розробка науково обгрунтованих методів і критеріїв оцінки професійної придатності кандидатів на службу з урахуванням потреб МНС України, демографічної і соціальної характеристик населення України;

створення й удосконалювання уніфікованих технічних засобів профвідбору, програмного забезпечення для комп'ютерних мереж і автоматизованих систем збору, аналізу і накопичення даних, отриманих у процесі проведення заходів професійно-психологічного відбору з кандидатами на службу та навчання, що забезпечують оперативний обмін інформацією про кількість і якість людських ресурсів в інтересах комплектування апаратів та підрозділів МНС України особовим складом;

експертиза діючих і розроблених методів професійно-психологічного відбору;

підготовка проектів керівних документів, державних стандартів, методичних і навчальних посібників, інформаційно-довідкових матеріалів з питань професійно-психологічного відбору;

аналіз і прогнозування динаміки професійно важливих індивідуально-психологічних якостей кандидатів на службу та навчання;

взаємодія з науковими установами Академії цивільного захисту України, міністерствами та іншими органами виконавчої влади (за згодою) із питань професійної орієнтації громадян і розробки методів професійної психодіагностики;

обгрунтування перспектив розвитку професійно-психологічного відбору кандидатів на службу та навчання до структурних підрозділів МНС України.

6. Психологічне обстеження кандидатів на керівні посади

6.1. Поглиблене психологічне обстеження кандидатів на керівні посади служби здійснюється з метою поліпшення якості відбору керівників шляхом глибокого вивчення і врахування їх психологічних властивостей.

6.2. Поглиблене психологічне обстеження здійснюється в обов'язковому порядку при призначенні кандидатів на керівні посади та при формуванні резерву кадрів на висунення на керівні посади.

6.3. У здійсненні поглибленого психологічного обстеження працівники служби психологічного забезпечення керуються відповідними наказами та методичними рекомендаціями МНС України.

6.4. Поглиблене психологічне обстеження складається з таких етапів:

соціально-психологічне вивчення і узагальнення результатів психологічного супроводження проходження служби;

психологічне діагностування кандидатів;

узагальнення результатів психологічного обстеження та підготовка відповідної довідки.

6.5. Результатом поглибленого психологічного обстеження є довідка психолога з висновком про психологічну придатність кандидата вимогам конкретної керівної посади. Передбачається три варіанти висновку:

А - рекомендується;

Б - рекомендується умовно;

В - не рекомендується.

6.6. Методики соціально-психологічного вивчення і психодіагностування та інформація, отримана в ході поглибленого психологічного обстеження, є конфіденційними і розголошенню не підлягають. За збереження вказаної інформації несуть персональну відповідальність працівники Центрів та працівники з роботи з персоналом, які безпосередньо з нею працюють. За забезпечення умов для збереження вказаних документів несуть персональну відповідальність заступники начальників з роботи з персоналом.

7. Психологічне супроводження професійної діяльності

7.1. Психологічне супроводження розпочинається з моменту прибуття в підрозділи випускників вищих навчальних закладів МНС України та училищ первинної підготовки.

7.2. Психолог повинен подавати керівництву підрозділів пропозиції з раціонального розподілу випускників за спеціальностями з урахуванням відповідності особистих якостей випускника з умовами посади.

7.3. З метою оптимізації процесу адаптації працівників до умов служби психолог зобов'язаний надавати допомогу керівництву у підборі наставників:

наставники добираються з числа досвідчених працівників, які мають високий соціальний статус у колективі, які мають високий кваліфікаційний рівень і бажання працювати з молоддю. Їх кандидатури погоджуються з психологом;

визначення психологічної сумісності наставника та підшефного здійснюється працівниками Центрів за наявності відповідного направлення на визначення психологічної сумісності із занесенням до журналу обліку вивчення психологічної сумісності наставника та підшефного (додатки 10, 11);

при визначеності психологічної сумісності між наставником і підшефним на розсуд психолога використовуються методи співбесіди, соціологічні дослідження тощо;

піврічний план індивідуальної роботи з навчання і виховання підшефного наставник погоджує з зонально закріпленим психологом, заплановані заходи мають відповідати індивідуально-психологічним якостям молодого працівника і не мають перевищувати його особистих можливостей.

7.4. Психолог здійснює контроль за входженням у посади молодих працівників:

після проходження стажування, після трьох місяців наставництва та після його закінчення психолог проводить співбесіди окремо з наставником і підшефним, під час яких отримує інформацію про хід адаптації, визначає психоемоційний стан молодого працівника, надає консультативну допомогу, протягом трьох років відслідковує динаміку адаптації до умов служби;

проводить аналіз матеріалів з вивчення поведінки та зайнятості в побуті, стажування молодого фахівця;

бере участь у роботі комісії з приймання заліків за результатами стажування;

проводить аналіз виконання службових обов'язків та показників із службової підготовки;

вносить корективи до планів наставництва з урахуванням слабких сторін підготовки підшефного;

при вивченні соціально-психологічного клімату в підрозділі, де працює молодий працівник, звертає особливу увагу на баланс між його потребою в спілкуванні та соціальним статусом у колективі;

після закінчення терміну наставництва на основі особистих спостережень та аналізу перелічених факторів проводить визначення психологічної готовності підшефного до несення служби. Вносить керівництву пропозиції щодо продовження чи припинення терміну наставництва;

регулярно проводить заняття з наставниками з питань психології навчання і виховання.

7.5. Порядок визначення можливості кваліфікаційного росту і пересування по службі працівників:

оцінка можливостей кваліфікаційного росту і просування по службі працівників проводиться працівниками Центрів поступово, за допомогою методів спостереження, співбесіди, аналізу службової діяльності та визначення відповідності особистих якостей працівника з вимогами майбутньої посади. Заходи щодо визначення відповідності особистих якостей працівника з вимогами майбутньої посади фіксуються в окремому журналі обліку результатів психологічного обстеження кандидатів при переміщенні на інші посади в підрозділи територіального органу управління МНС України (додаток 12);

психолог надає пропозиції керівництву щодо просування по службі працівників, які мають високі організаторські здібності, високий соціальний статус у колективі, показують відповідні знання під час проведення навчальних зборів та атестаційних комісій;

при переміщенні працівника на посаду з більшим обсягом роботи психолог готує довідку - висновок про психологічну придатність кандидата на посаду з більшим обсягом роботи (додаток 13).

7.6. Робота психолога під час службових розслідувань надзвичайних подій, порушень законності працівниками проводиться з метою визначення об'єктивних обставин порушень, скоєних працівниками, виявлення причин та умов, що сприяли їх скоєнню, та визначення заходів профілактики.

7.7. Залучення психолога обов'язкове у випадках:

суїцидів і суїцидальних спроб працівників;

скоєння злочинів, корупційних діянь працівниками;

порушення дисципліни чи законності одночасно групою працівників підрозділу;

виникнення конфліктних відносин у колективі.

7.8. За результатами службового розслідування психологом складається довідка про психологічні аспекти надзвичайної події. У довідці мають бути відображені:

об'єктивні і суб'єктивні причини та умови надзвичайної події;

вірогідний привід надзвичайної події;

висновки та пропозиції з профілактики.

Довідка приєднується до висновку за матеріалами службового розслідування.

7.9. Етапи службового розслідування психологічних аспектів самогубства:

аналіз документів (ознайомлення з особовою справою суїцидента, копіями медичних довідок на суїцидента, висновками Центрів психіатричної допомоги та професійно-психофізіологічного відбору, результатів щорічних психологічних обстежень під час проходження профогляду, службовою характеристикою суїцидента, протоколами допитів свідків або поясненнями осіб, причетних до події, попередніми результатами медичної експертизи про причини смерті);

визначення, чи є цей випадок самогубством;

аналіз інформації про причини, умови та обставини самогубства, класифікація суїциду;

складання довідки про психологічні аспекти самогубства.

У довідці зазначаються вид суїцидальної дії, причина самогубства, психологічні особливості суїцидента, особливості соціальних зв'язків та стосунків суїцидента, об'єктивні і суб'єктивні причини та умови суїциду, висновки та пропозиції з профілактики.

Основні вимоги до розслідування: своєчасність, об'єктивність, принциповість, обгрунтованість, доцільність.

7.10. Робота психолога з вивчення соціально-психологічного клімату в зонально закріплених підрозділах та проведення психопрофілактики відхилень у поведінці працівників:

для підвищення ефективності виконання службових обов'язків особовим складом необхідно виявляти фактори, що заважають працювати, шляхом вивчення соціально-психологічного клімату в колективі;

вивчення здійснюється за відповідним графіком, затвердженим начальником територіального органу управління. Графік складається з урахуванням вимог вивчення психологом кожного зонально закріпленого підрозділу раз на півріччя;

з метою профілактики психічних відхилень під час вивчення проводиться визначення рівня нервово-психічної стійкості кожного працівника, його психологічної сумісності та соціального статусу в колективі;

за результатами вивчення складається довідка з конкретними пропозиціями щодо стабілізації соціально-психологічного клімату в підрозділі;

з метою підвищення результатів діяльності чергових підрозділів їх комплектування здійснюється з урахуванням психологічної сумісності працівників, кадрові переміщення в межах підрозділу узгоджуються із зонально закріпленим психологом.

7.11. Здійснення психологічної реабілітації працівників після їх перебування в екстремальних умовах проводиться психологом та групою психологічного супроводження (1) в підрозділах під час розбору надзвичайних ситуацій з елементами дебрифінгу;

усі надзвичайні ситуації, що стались в межах компетенції підрозділів і підлягають обліку, мають бути розібрані з особовим складом упродовж 10 днів із записом про це в навчальному журналі. Начальник чергового підрозділу, який брав участь у ліквідації надзвичайних ситуацій, проводить розбір з працівниками чергової зміни, начальник підрозділу або його заступник - з особовим складом інших чергових змін;

психолог Центру організовує вивчення методики проведення дебрифінгу з групою психологічного супроводження підрозділів під час щорічних навчальних зборів;

у разі отримання працівниками надмірних психогенних навантажень, які не можна нейтралізувати за допомогою дебрифінгу, надання психологічної допомоги здійснюється зонально закріпленим психологом за направленням з підрозділу.

(1) Група психологічного супроводження підрозділу складається з заступника начальника роботи з особовим складом та начальників караулів; її метою є вжиття відповідних дій щодо забезпечення заходів психологічного впливу.

7.12. У випадках, коли у працівників виникають психологічні проблеми на службі та в побуті, що має негативний вплив на виконання службових обов'язків, психологами проводиться відповідна робота з вивченням питання щодо зарахування таких працівників до групи посиленої психологічної уваги.

7.13. Психолог надає консультативну допомогу працівникам та членам їх сімей за ініціативи працівника, за письмовим направленням керівника та за своєю власною ініціативою у випадках складних відносин на службі та в родині працівника, які впливають на його працездатність та можуть призвести до погіршення його самопочуття. Проведена робота фіксується в окремому журналі обліку консультації працівників та членів їх сімей та не підлягає розголошенню (додаток 14).

8. Організація та порядок проведення психологічної підготовки

8.1. Психологічна підготовка працівників проводиться згідно з вимогами, визначеними законодавством, та методичними рекомендаціями з психологічної підготовки працівників.

Психологічна готовність у поєднанні з професійними навичками дозволяє особовому складу вміло і швидко виконувати службові завдання, сприяє здійсненню активних, рішучих і ефективних дій. Однак вона цілеспрямовано і систематично формується і закріплюється у процесі всієї службової діяльності, на заняттях і тренуваннях.

Психологічна підготовка працівників може здійснюватися як у процесі загальної службової підготовки працівників, так і безпосередньо у професійній діяльності.

8.2. Психологічна підготовка - це комплекс заходів, спрямованих на формування та підтримку у працівників професійно важливих психологічних і морально-ділових якостей, внутрішнього самоконтролю під час конфліктних ситуацій, комунікативної культури, психологічної готовності до професійної діяльності в екстремальних ситуаціях, позитивної мотивації на дотримання правил особистої безпеки.

8.3. Основне завдання психологічної підготовки - зменшення кількості нещасних випадків з працівниками під час виконання службових обов'язків шляхом забезпечення психологічної готовності до їх виконання.

8.4. Завдання психологічної підготовки працівників мають вирішуватись під час проходження служби працівниками на всіх заняттях і навчаннях.

8.5. Тактичні заняття на об'єктах і психологічних смугах, заняття з психологічної підготовки мають сприяти розвитку професійно-необхідних якостей відчуття, сприймання, уяви, пам'яті, мислення, адаптації до екстремальних умов навколишнього середовища та стрес-факторів, мають сприяти фізичному загартуванню працівників.

8.6. Технічне випробування та технічне обслуговування спеціальних приладів та пристроїв формує і закріплює впевненість працівників у технічній надійності рятувального обладнання.

8.7. Складання та коригування оперативних планів і карток сприяє розвитку тактичного мислення керівного складу, формує психологічну готовність до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

8.8. Психологічні тренінги та лекційні заняття мають підвищувати рівень психологічної культури працівників, сприяти осмисленню внутрішніх психічних процесів та станів, навчати методам, прийомам регуляції психічних станів та професійно необхідним методам ефективного спілкування.

8.9. Зміст психологічної підготовки працівників визначається відповідними програмами та тематичними планами, що складаються підрозділами психологічного забезпечення разом з відповідальними за службову підготовку в підрозділах, вищих навчальних закладах, училищі професійної підготовки, навчальному підрозділі, загоні.

8.10. Заняття з працівниками з психологічної підготовки проводяться групою психологічного супроводження підрозділів під загальним керівництвом прямих начальників.

8.11. Психолог надає методичну, консультативну допомогу та контролює організацію і проведення психологічної підготовки в зонально закріплених підрозділах.

Перший заступник Міністра А.Г.Косолапов

Додаток 1
до пункту 2.5 Інструкції

Форма звітності
роботи служби психологічного забезпечення
в _________ області

-------------------------------------------------------------------
| N | Зміст | кіл- | % |
| | | сть | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|-----------------------------------------------------------------|
| 1. Робота з кадрового забезпечення служби |
|-----------------------------------------------------------------|
|1.1 |У середньому припадає атестованих працівників | | |
| |на психолога (кількість) | | X |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|1.2 |Уведено посад психологів (кількість), % від | | |
| |необхідної кількості введених посад | | |
| |психологів. Відповідно до рекомендованого | | |
| |навантаження 460 працівників на одну посаду | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|1.3 |Заміщено посад психологів (кількість), % від | | |
| |введених посад психологів | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|1.4 |Працівників з фаховою освітою (кількість), % | | |
| |від заміщених посад | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 2. Організаційно-методична та інформаційна робота |
|-----------------------------------------------------------------|
|2.1 |Наради при керівництві територіального органу | | |
| |управління МНС України, на яких | | X |
| |заслуховувались питання з психологічного | | |
| |забезпечення (кількість) | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|2.2 |Виїзди в підрозділи з метою надання допомоги | | |
| |чи здійснення перевірки щодо впровадження | | X |
| |методичних рекомендацій стосовно | | |
| |психологічного забезпечення (кількість) | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|2.3 |Розроблено та впроваджено методичних | | |
| |рекомендацій, погоджених з керівництвом служби| | X |
| |психологічного забезпечення МНС України | | |
| |(кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 3. Матеріальна база, що виділена для роботи психолога |
|-----------------------------------------------------------------|
|3.1 |Автоматизованих робочих місць (кількість) | | X |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|3.2 |Окреме службове приміщення (кількість) | | X |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|3.3 |Кабінетів психологічного розвантаження | | X |
| |(кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 4. Професійна орієнтація |
|-----------------------------------------------------------------|
|4.1 |Надано інформаційну, консультативну допомогу | | |
| |громадянам та працівникам МНС України у виборі| | X |
| |професії або спеціальності (кількість) | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|4.2 |Участь у підготовці наочних інформаційних та | | |
| |агітаційних профорієнтаційних матеріалів, | | X |
| |публікації в пресі щодо позитивного відношення| | |
| |до служби в МНС України (кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 5. Професійно-психологічний відбір на службу до МНС України |
|-----------------------------------------------------------------|
|5.1 |Усього кандидатів, стосовно яких здійснено | | X |
| |відбір (кількість) | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|5.2 |З них негативних висновків (кількість), % від | | |
| |усіх кандидатів, стосовно яких проводився | | |
| |відбір | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|5.3 |Не охоплено відбором кандидатів (кількість), %| | |
| |від загальної кількості кандидатів, які були | | |
| |прийняті на службу | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 6. Здійснення професійного психологічного відбору на навчання |
|-----------------------------------------------------------------|
|6.1 |Усього кандидатів на навчання (кількість) | | X |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|6.2 |Охоплено відбором (кількість), % від загальної| | |
| |кількості кандидатів | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|6.3 |З них негативних висновків (кількість), % від | | |
| |усіх кандидатів, стосовно яких проводився | | |
| |відбір | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|6.4 |Всього кандидатів до вступу в навчальні | | X |
| |заклади (кількість) | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|6.5 |Охоплено відбором (кількість), % від загальної| | |
| |кількості кандидатів | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|6.6 |Отримали за результатами відбору: | X | X |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|6.6.1 |рівень придатності "А" (кількість), % від | | |
| |кількості охоплених відбором | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|6.6.2 |рівень придатності "Б" (кількість), % від | | |
| |кількості охоплених відбором | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|6.6.3 |рівень придатності "В" (кількість), % від | | |
| |кількості охоплених відбором | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|6.7 |Кількість прийнятих на навчання до ВНЗ, % від | | |
| |направлених на навчання | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|6.8 |Усього кандидатів на навчання до училища | | |
| |професійної підготовки, навчальних центрів та | | X |
| |пунктів (кількість) | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|6.9 |Охоплено відбором (кількість), % від загальної| | |
| |кількості кандидатів | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|6.10 |Кількість прийнятих на навчання, % від | | |
| |направлених на навчання | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 7. Психологічна підтримка під час адаптації до умов службової |
| діяльності |
|-----------------------------------------------------------------|
|7.1 |Кількість молодих працівників (період | | |
| |наставництва) та вперше прийнятих на службу | | |
| |(до 1 року служби) | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|7.2 |Проведено заходів адаптації з молодими | | |
| |працівниками (охоплено осіб), % від загальної | | X |
| |кількості осіб, які потребують адаптації до | | |
| |умов служби | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|7.3 |Звільнено на першому році служби (кількість), | | |
| |% від усіх працівників першого року служби | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|7.4 |З них за психологічними показниками | | |
| |(кількість), % від усіх звільнених на першому | | |
| |році служби | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|7.5 |Звільнених випускників навчальних закладів (до| | |
| |3 років після закінчення ВНЗ), % від загальної| | |
| |чисельності молодих спеціалістів | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|7.6 |Проведено вивчень психологічної сумісності | | |
| |наставників та підшефних (кількість), % від | | |
| |загальної чисельності задіяних у наставництві | | |
| |працівників | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 8. Психологічна підготовка |
|-----------------------------------------------------------------|
|8.1 |Кількість проведених занять з психологічної | | X |
| |підготовки | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|8.2 |Участь психолога в проведенні інших занять | | X |
| |(кількість) | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|8.3 |Проведено занять із працівниками зарахованих | | X |
| |до резерву кадрів на висунення з метою | | |
| |оволодіння ними практичними навичками, формами| | |
| |та методами ефективного управління колективами| | |
| |(кількість) | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|8.4 |Групова робота (терапевтичні, корекційні, | | X |
| |розвиваючі, дискусійні групи, тренінги, ділові| | |
| |ігри) (кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 9. Соціально-психологічні дослідження |
|-----------------------------------------------------------------|
|9.1 |Охоплено підрозділів (кількість), % від | | |
| |загальної кількості підрозділів | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|9.2 |Охоплено працівників (кількість), % від | | |
| |загальної чисельності працівників | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|9.3 |Виявлено підрозділів, у яких склався нестійкий| | |
| |чи негативний соціально-психологічний клімат | | |
| |(вказати, які підрозділи та зазначити причини | | |
| |негативного клімату) | | |
| |______________________________________________| | |
| |______________________________________________| | |
| |____________________ | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|9.4 |Підготовлено пропозицій та рекомендацій за | | X |
| |результатами досліджень (кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 10. Індивідуальна робота |
|-----------------------------------------------------------------|
|10.1 |Проведено додаткову психодіагностику (число | | |
| |охоплених), % від всього особового складу | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
| |з них: | X | X |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|10.1.1|за ініціативою психолога (кількість), % від | | |
| |загальної кількості працівників, з якими | | |
| |проведено додаткову психодіагностику | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|10.1.2|за ініціативою керівництва (кількість), % від | | |
| |загальної кількості працівників, з якими | | |
| |проведено додаткову психодіагностику | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|10.1.3|за власним бажанням (кількість), % від | | |
| |загальної кількості працівників, з якими | | |
| |проведено додаткову психодіагностику | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|10.2 |Виявлено працівників, які потребують | | |
| |психологічної допомоги, % від загальної | | |
| |кількості особового складу | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|10.3 |Надано психологічну допомогу працівникам, % | | |
| |від загальної кількості виявлених працівників | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|10.4 |Кількість наданих консультацій працівникам | | X |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|10.5 |Кількість наданих консультацій членам родини | | X |
| |працівників | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 11. Супроводження службової діяльності |
|-----------------------------------------------------------------|
|11.1 |Підготовлено експертних висновків стосовно | | X |
| |психологічного обстеження кандидатів на | | |
| |керівні посади (кількість) | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|11.2 |Надано консультацій керівникам (кількість) | | X |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|11.3 |Кількість працівників, які приймали участь у | | |
| |ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій чи | | X |
| |перебували в екстремальних ситуаціях | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|11.4 |Надана психологічна допомога працівникам після| | |
| |гасіння складних пожеж чи перебування в | | |
| |екстремальних ситуаціях (число працівників), %| | |
| |від кількості працівників, які перебували в | | |
| |екстремальних ситуаціях | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|11.5 |Організація заходів щодо застосування | | |
| |потенціалу кімнат психологічного розвантаження| | X |
| |(кількість) | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
| |з них: | X | X |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|11.5.1|під керівництвом психолога (кількість) | | X |
| | | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|11.5.2|під керівництвом працівника з роботи з | | X |
| |персоналом (кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 12. Первинна психопрофілактика |
|-----------------------------------------------------------------|
|12.1 |Група посиленої психологічної уваги | | |
| |(чисельність), % від всього особового складу | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|12.2 |Направлено до ЦПД та ППВ (кількість), % від | | |
| |працівників, які перебувають у групі посиленої| | |
| |психологічної уваги | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|12.3 |Усього звільнено за висновками ЦПД та ППВ, % | | |
| |від кількості направлених до ЦПД та ППВ | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|12.4 |Виявлені працівники із ознаками девіантної | | X |
| |поведінки та такі, які висловлюють наміри | | |
| |покінчити життя самогубством (кількість) | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|12.5 |Заходи щодо профілактичної роботи з виявленими| | |
| |працівниками, які мають ознаками девіантної | | |
| |поведінки (кількість), % від виявлених | | |
| |працівників | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|12.6 |Випадки суїцидальних спроб (кількість) | | X |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|12.7 |Закінчені суїциди (кількість) | | X |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|12.8 |Кількість наданих практичних рекомендацій щодо| | X |
| |виявлення працівників із асоціальною | | |
| |поведінкою (кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 13. Службові розслідування за участю психологів |
|-----------------------------------------------------------------|
|13.1 |Участь психолога у службових розслідуваннях за| | X |
| |випадками самогубств (кількість) | | |
|------+----------------------------------------------+------+----|
|13.2 |Участь психолога у службових розслідуваннях за| | X |
| |випадками інших надзвичайних подій (кількість)| | |
-------------------------------------------------------------------

Примітка. X - не заповнюється.

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко

Продовження додатка 1

Форма звітності
роботи служби психологічного забезпечення
в навчальних закладах МНС України

-------------------------------------------------------------------
| N | Зміст |кіл- | % |
| | | сть | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|-----------------------------------------------------------------|
| 1. Робота з кадрового забезпечення служби |
|-----------------------------------------------------------------|
|1.1 |У середньому припадає на одного психолога: | X | X |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|1.1.1 |постійного складу (кількість) | | X |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|1.1.2 |перемінного складу (кількість) | | X |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|1.2 |Введено посад психологів (кількість), % від | | |
| |необхідної кількості введених посад | | |
| |психологів (відповідно до рекомендованого | | |
| |навантаження 460 працівників на одну посаду) | | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|1.3 |Заміщено посад психологів (кількість), % від | | |
| |введених посад психологів | | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|1.4 |Працівників з фаховою освітою (кількість), % | | |
| |від заміщених посад | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 2. Організаційно-методична робота |
|-----------------------------------------------------------------|
|2.1 |Наради при керівництві навчального закладу, | | X |
| |на яких заслуховувались питання з | | |
| |психологічного забезпечення | | |
| |навчально-виховного процесу (кількість) | | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|2.2 |Розроблено нормативно-методичних документів, | | X |
| |які направлені до МНС України (кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 3. Матеріальна база, що виділена для роботи психолога |
|-----------------------------------------------------------------|
|3.1 |Автоматизованих робочих місць (кількість) | | X |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|3.2 |Окреме службове приміщення (кількість) | | X |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|3.3 |Кімнат психологічного розвантаження | | X |
| |(кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 4. Професійна орієнтація |
|-----------------------------------------------------------------|
|4.1 |Надано інформаційну, консультативну допомогу | | X |
| |громадянам, курсантам, особовому складу МНС | | |
| |України у виборі професії або спеціальності | | |
| |(кількість) | | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|4.2 |Участь у підготовці наочних інформаційних та | | X |
| |агітаційних профорієнтаційних матеріалів щодо| | |
| |позитивного ставлення до служби в МНС України| | |
| |(кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 5. Здійснення професійного психологічного відбору на службу до |
| МНС України |
|-----------------------------------------------------------------|
|5.1 |Усього кандидатів, стосовно яких здійснено | | X |
| |відбір (кількість) | | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|5.2 |З них негативних висновків (кількість), % від| | |
| |усіх кандидатів, стосовно яких проводився | | |
| |відбір | | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|5.3 |Не охоплено відбором кандидатів (кількість), | | |
| |% від загального числа кандидатів, які були | | |
| |прийняті на службу | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 6. Здійснення професійного психологічного відбору на навчання |
|-----------------------------------------------------------------|
|6.1 |Усього кандидатів до вступу в навчальні | | X |
| |заклади (кількість) | | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|6.2 |Охоплено відбором (кількість), % від | | |
| |загальної кількості кандидатів | | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|6.3 |Отримали за результатами відбору: | X | X |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|6.3.1 |рівень придатності "А" (кількість), % від | | |
| |кількості охоплених відбором | | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|6.3.2 |рівень придатності "Б" (кількість), % від | | |
| |кількості охоплених відбором | | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|6.3.3 |рівень придатності "В" (кількість), % від | | |
| |кількості охоплених відбором | | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|6.4 |Кількість прийнятих на навчання до ВНЗ, % від| | |
| |направлених на навчання | | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|6.5 |Опрацювання матеріалів | | X |
| |професійно-психологічного відбору (кількість | | |
| |справ) | | |
|------+---------------------------------------------+------+-----|
|6.6 |Здійснення професійно-психологічного відбору | | |
| |при переведенні студентів у курсанти | | X |
| |(кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 7. Психологічна підтримка під час адаптації до умов службової |
| діяльності |
|-----------------------------------------------------------------|
|7.1 |Кількість молодих працівників (період | | X |
| |наставництва) та вперше прийнятих на службу | | |
| |(до 1 року служби) | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|7.2 |Проведено заходів адаптації з молодими | | |
| |працівниками (охоплено осіб), % від загальної| | |
| |кількості осіб, які потребують адаптації до | | |
| |умов служби | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|7.3 |Звільнено на першому році служби (кількість),| | |
| |% від усіх працівників першого року служби | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|7.4 |З них за психологічними показниками | | |
| |(кількість), % від усіх звільнених на першому| | |
| |році служби | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|7.5 |Звільнених випускників навчальних закладів | | |
| |(до 3 років), % від загальної чисельності | | |
| |молодих спеціалістів | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 8. Психологічна підготовка |
|-----------------------------------------------------------------|
|8.1 |Кількість проведених занять з психологічної | | X |
| |підготовки | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|8.2 |Психологічне супроводження під час тактичних | | X |
| |навчань (кількість) | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|8.3 |Участь психолога в проведенні інших занять | | X |
| |(кількість) | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|8.4 |Групова робота (терапевтичні, корекційні, | | X |
| |розвиваючі, дискусійні групи, тренінги, | | |
| |ділові ігри) (кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 9. Підтримка соціально-психологічного клімату |
|-----------------------------------------------------------------|
|9.1 |Усього охоплено постійного складу | | |
| |(кількість), % від загальної кількості | | |
| |працівників | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|9.2 |Усього охоплено перемінного складу | | |
| |(кількість), % від загальної кількості | | |
| |перемінного складу | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|9.3 |Виявлено колективів, у яких склався нестійкий| | |
| |чи негативний соціально-психологічний клімат | | |
| |(зазначити причини негативного клімату) | | |
| |_____________________________________________| | |
| |_____________________________________________| | |
| |________________________________________ | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|9.4 |Підготовлено висновків та рекомендацій за | | X |
| |результатами досліджень (кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 10. Індивідуальна робота |
|-----------------------------------------------------------------|
|10.1 |Проведено додаткову психодіагностику | | | | |
| |постійному та перемінному складу (число | | | | |
| |охоплених), % від усього особового складу | | | | |
|------+-------------------------------------------+------+-------|
| |з них: | X | X |
|------+-------------------------------------------+------+-------|
|10.1. |за ініціативою психолога (кількість), % від| | | | |
| |загальної кількості працівників з якими | | | | |
| |проведено додаткову психодіагностику | | | | |
| |(постійний/перемінний) | | | | |
|------+-------------------------------------------+---+--+---+---|
|10.1.2|за ініціативою керівництва (кількість), % | | | | |
| |від загальної кількості працівників з якими| | | | |
| |проведено додаткову психодіагностику | | | | |
| |(постійний/перемінний) | | | | |
|------+-------------------------------------------+---+--+---+---|
|10.1.3|за власним бажанням (кількість), % від | | | | |
| |загальної кількості працівників з якими | | | | |
| |проведено додаткову психодіагностику | | | | |
| |(постійний/перемінний) | | | | |
|------+-------------------------------------------+---+--+---+---|
|10.2 |Виявлено працівників, які потребують | | | | |
| |психологічної допомоги, % від загальної | | | | |
| |кількості особового складу | | | | |
| |(постійний/перемінний) | | | | |
|------+-------------------------------------------+---+--+---+---|
|10.3 |Надано психологічну допомогу працівникам, %| | | | |
| |від загальної кількості виявлених | | | | |
| |працівників (постійний/перемінний) | | | | |
|------+-------------------------------------------+------+-------|
|10.4 |Надано консультацій | | X |
| |начальницько-викладацькому складу | | |
| |(кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 11. Супроводження службової діяльності |
|-----------------------------------------------------------------|
|11.1 |Кількість працівників, які брали участь у | | X |
| |ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій чи| | |
| |перебували в екстремальних ситуаціях | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|11.2 |Надана психологічна допомога працівникам | | |
| |після перебування в екстремальних ситуаціях | | |
| |(число працівників), % від кількості | | |
| |працівників, які перебували в екстремальних | | |
| |ситуаціях | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|11.3 |Організація заходів щодо застосування | | X |
| |потенціалу кімнат психологічного | | |
| |розвантаження (кількість) | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|11.4 |Підготовлено експертних висновків стосовно | | X |
| |психологічного обстеження кандидатів на | | |
| |керівні посади (кількість) | | |
|------+---------------------------------------------+-----+------|
|11.5 |Підготовлено експертних висновків на | | X |
| |випускників (кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 12. Первинна психопрофілактика |
|-----------------------------------------------------------------|
|12.1 |Група посиленої психологічної уваги | | | | |
| |(чисельність перемінний/постійний склад), % | | | | |
| |від усього особового складу | | | | |
|------+--------------------------------------------+---+--+---+--|
|12.2 |Направлено до ЦПД та ППВ (кількість), % від | | | | |
| |працівників, які перебувають у групі | | | | |
| |посиленої психологічної уваги | | | | |
| |(постійний/перемінний) | | | | |
|------+--------------------------------------------+---+--+---+--|
|12.3 |Усього звільнено за висновками ЦПД та ППВ, %| | | | |
| |від кількості направлених до ЦПД та ППВ | | | | |
| |(постійний/перемінний) | | | | |
|------+--------------------------------------------+---+--+------|
|12.4 |Виявлені працівники із ознаками девіантної | | | X |
| |поведінки та такі, які висловлюють наміри | | | |
| |покінчити життя самогубством (кількість) | | | |
| |(постійний/перемінний) | | | |
|------+--------------------------------------------+---+--+------|
|12.5 |Заходи щодо профілактичної роботи з | | | | |
| |виявленими працівниками, які мають ознаками | | | | |
| |девіантної поведінки (кількість), % від | | | | |
| |виявлених працівників (постійний/перемінний)| | | | |
|------+--------------------------------------------+------+------|
|12.6 |Випадки суїцидальних спроб (кількість) | | X |
|------+--------------------------------------------+------+------|
|12.7 |Закінчені суїциди (кількість) | | X |
|------+--------------------------------------------+------+------|
|12.8 |Кількість наданих практичних рекомендацій | | X |
| |щодо виявлення працівників із асоціальною | | |
| |поведінкою (кількість) | | |
|-----------------------------------------------------------------|
| 13. Службові розслідування за участю психологів |
|-----------------------------------------------------------------|
|13.1 |Участь психолога у службових розслідуваннях | | X |
| |за випадками самогубств (кількість) | | |
|------+--------------------------------------------+-----+-------|
|13.2 |Участь психолога у службових розслідуваннях | | X |
| |за випадками інших надзвичайних подій | | |
| |(кількість) | | |
-------------------------------------------------------------------

Примітки:

1. У пунктах 10 та 12 указується проведена робота з перемінним та постійним складом окремо в кожній колонці.

2. X - не заповнюється.

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко

Додаток 2
до пунктів 3.9, 3.13 Інструкції

Перелік
психологічних модулів за різними категоріями
рятувальних професій

------------------------------------------------------------------
| N | Психологічні модулі | Приклади |
|з/п| | категорій |
| |-------------------------------------------| професій |
| | Типові елементи | Психологічні вимоги | |
| | діяльності | | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
| 1 |Керування |Гострота зору, окомір, |Водій |
| |транспортним |світосприйняття, | |
| |засобом |розподіл та | |
| | |переключення уваги, | |
| | |швидкість реакції, | |
| | |координація рухів, | |
| | |психічна і фізична | |
| | |витривалість, емоційна | |
| | |стійкість | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
| 2 |Обслуговування |Технічне мислення, | |
| |технічних систем |технічний слух, | |
| | |довготривала пам'ять, | |
| | |просторове уявлення | |
| |Часті роз'їзди |Рухливість нервової | |
| | |системи, швидка | |
| | |адаптованість, фізична | |
| | |витривалість | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
| 3 |Керування |Оперативне мислення, |Радіотелефоніст,|
| |процесами, які не |оперативна пам'ять, |диспетчер |
| |сприймаються |увага, просторове | |
| |безпосередньо |уявлення, емоційна | |
| | |стійкість. Координація | |
| | |рухів | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
| 4 |Інформаційне |Обсяг довготривалої | |
| |обслуговування |пам'яті, правильність і| |
| | |чіткість мови, | |
| | |комунікативність. | |
| | |Швидкість мислення, | |
| | |вміння виокремити | |
| | |головне в інформації | |
| | |Точність та швидкість | |
| | |зорового (слухового) | |
| | |сприйняття. Стійкість | |
| | |та концентрація уваги. | |
| | |Оперативна пам'ять | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
| 5 | Робота з ручними | Дотик, кінестезія, | Рятувальник, |
| | інструментами | координація рухів, | пожежний |
| | | фізична сила рук | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
| 6 | Робота на висоті | Стійкість | |
| | |вестибулярного апарату,| |
| | | гострота зору, | |
| | | оперативне мислення, | |
| | | концентрація уваги, | |
| | | координація рухів | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
| 7 |Можливість |Оперативне мислення, | |
| |аварійних ситуацій |швидкість реакції, | |
| | |емоційна стійкість | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
| 8 |Часті роз'їзди |Рухливість нервової | |
| | |системи, швидка | |
| | |адаптованість, фізична | |
| | |витривалість | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
| 9 |Групова форма |Комунікативність, | |
| |роботи |готовність до | |
| | |співробітництва, | |
| | |доброзичливість | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
|10 |Робота з точними |Точна координація |Майстер ГДЗС, |
| |приборами |рухів, акуратність |інженер зв'язку,|
| | | |майстер зв'язку |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
|11 |Ремонт, наладка, |Оперативна пам'ять, | |
| |регулювання, |технічне мислення, | |
| |випробування |координація рухів, | |
| |об'єктів |наполегливість | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
|12 |Відпрацювання |Окомір, тактильні |Інспектор |
| |об'єктів |відчуття, концентрація | |
| | |уваги | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
|13 |Контроль за станом |Гострота зору, нюх, | |
| |об'єктів, пошук |наполегливість, | |
| |порушень |сміливість, | |
| | |спостережливість | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
|14 |Постійний обхід |Оперативне мислення, | |
| |об'єктів |розподіл уваги, фізична| |
| | |витривалість | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
|15 |Планування |Логічність мислення, |Керівні посади |
| | |оперативна пам'ять, | |
| | |передбачливість | |
|---+-------------------+-----------------------+----------------|
|16 |Взаємодія з |Організаторські та | |
| |підлеглими |пізнавальні | |
| | |(інтелектуальні) | |
| | |здібності. Приймати | |
| | |рішення в | |
| | |короткостроковий | |
| | |термін. Ініціативність,| |
| | |самооволодіння, | |
| | |відповідальність, | |
| | |вимогливість, | |
| | |самостійність. Чітке та| |
| | |розбірливе мовлення. | |
| | |Швидкість і гнучкість | |
| | |мислення | |
------------------------------------------------------------------

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко

Додаток 3
до п. 3.13 Інструкції

Перелік
методик, які використовуються для відбору на навчання

Психологічне обстеження в цілях відбору на навчання проводиться із застосуванням найбільше інформативних психологічних методик.

Психологічний відбір здійснюється за двома напрямками:

I. Діагностика рівня інтелекту.

II. Психодіагностика особистісних якостей кандидата.

При проведенні психодіагностики психолог підрозділу має право для уточнення профілю на власний розсуд, залежно від ситуації, використовувати додаткові методики.

1. Діагностика рівня інтелекту

1) Тест 1 (невербальний тест Кеттелла) призначений для визначення рівня розвитку невербального інтелекту незалежно від впливу факторів оточуючого середовища (культури, освіти). Дозволяє оцінити ступінь розвитку розумових операцій порівняння, узагальнення, класифікації, комбінування, аналізу і синтезу. Тест складається з двох частин по чотири частини у кожній.

2) Тест 2 (шкільний тест інтелектуального розвитку (ШТУР) призначений для діагностування розумового розвитку випускників шкіл. Спрямований на виявлення загального рівня обізнаності, вміння встановлювати аналогії, логічні класифікації тощо.

Дослідження показало, що високі рівні інтелекту за кожним із зазначених тестів позитивно корелюють із показниками академічної успішності навчання і експертними оцінками курсантів і студентів. Кожний із тестів дозволяє визначити рівень інтелекту за чотирибальною шкалою.

2. Психодіагностика особистісних якостей кандидата

Багатофакторний особистісний опитувальник FPI, за допомогою якого визначається ряд професійно значимих індивідуальних якостей: невротичність, агресивність, емоційна лабільність, репресивність.

Визначення підсумкового рівня психологічної

готовності до навчання

За основу підсумкового рівня психологічної готовності до навчання береться загальний рівень інтелекту, для чого підсумовуються оціночні бали, отримані обстежуваними за тестами 1, 2 і 3, контингент обстежуваних розподіляється по чотирьох групах відповідно до рівня готовності до навчання:

група А - висока готовість до навчання;

група Б - проміжна готовність до навчання;

група В - низька готовність до навчання.

Усі результати заносяться в бланк "Анкети кандидата".

Результати вивчення рівня інтелекту, нервово-психічної стійкості та особистісних якостей кандидата враховуються психологами та керівниками територіальних підрозділів при прийнятті відповідального рішення про направлення на навчання до вищих навчальних закладів.

Приймальні комісії враховують результати досліджень при прийнятті рішень про зарахування кандидата на навчання.

Перелік
методик, які використовуються для відбору на службу

------------------------------------------------------------------
| N | Перелік | Рекомендовані методики |
| з/п | спеціальностей | |
|-----+---------------------+------------------------------------|
| 1 |Аварійно (пожежно)- |Методика багатофакторного |
| |рятувальні |дослідження особистості Р. Кеттела |
| | |(N = 187) Тест-опитник Айзенка (ЕРі)|
| | |Методика "Слухо-мовна пам'ять" ПДО -|
| | |Ямпольського КОТ |
|-----+---------------------+------------------------------------|
| 2 |Водійські |Теппінг-тест Методика "Слухо-мовна |
| |спеціальності |пам'ять" Методика багатофакторного |
| | |дослідження особистості Р. Кеттела |
| | |(N = 187) ПДО - Ямпольського КОТ |
|-----+---------------------+------------------------------------|
| 3 |Радіотелефоніст |Методика "Візерунки" Методика |
| | |"Аналогії" Методика "Слухо-мовна |
| | |пам'ять" КОТ ПДО - Ямпольського |
|-----+---------------------+------------------------------------|
| 4 |Майстер ГДЗС |Методика "Розстановка чисел" |
| | |Методика "слухо-мовна пам'ять" ПДО -|
| | |Ямпольського КОТ |
------------------------------------------------------------------

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О. Шевченко

Додаток 4
до пункту 3.13 Інструкції

Направлення
на проходження психологічного обстеження

 Кандидата________________________________________________________
(спец. звання, П.I.Б.)
1. Наявна посада_________________________________________________

2. Мета обстеження:

2.1. Оформлення на службу (навчання )____________________________
_________________________________________________________________
(кандидат на яку посаду, в який підрозділ/абітурієнт,
в який навчальний заклад)

2.2. Переміщення по службі ______________________________________
(на яку посаду, в який підрозділ)
3. Направив______________________________________________________
(спец. звання, П.I.Б, особистий підпис заст. нач.
з РОС/ начальника підрозділу)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Результати
психологічного обстеження N______

                   -----
Доцільно - | |
-----
-----
Не доцільно -| |
-----

проводити подальше вивчення (підготовку матеріалів на переміщення) кандидата

------------------------------------------------------------------
(П.I.Б. в родовому відмінку)

     Старший психолог (психолог)
_________________________ ______________________
(спец. звання) (П.I.Б.)

"____" __________________ 20__ р.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Примітка. Перша частина направлення заповнюється заступником з РП або начальником підрозділу, який направляє кандидата на психологічне обстеження. Розбірливо заносяться прізвище, ім'я та по батькові кандидата, підкреслюється мета обстеження, зазначається куди і на яку посаду планується оформлення (переміщення) кандидата. У графі "Направив" мають бути вказані посада, звання, особистий підпис та прізвище посадової особи.

Частина "Результати психологічного обстеження" заповнюється старшим психологом (психологом), який проводив обстеження кандидата. Зазначається присвоєний реєстраційний номер (номер журналу, порядковий номер кандидата, наприклад: N 1-1, N 2-1, N 3-1 і т.д.), в залежності від результатів обстеження визначається слово "доцільно" чи "не доцільно", в останню графу розбірливо заноситься П.I.Б. кандидата в родовому відмінку.

Перша частина направлення приєднується до реєстраційного бланка кандидата, друга частина видається кандидату для пред'явлення в підрозділі під підпис у відповідному журналі.

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко

Додаток 5
до пункту 3.15 Інструкції

Журнал N 1
обліку результатів психологічного обстеження
кандидатів на службу в підрозділи територіального
органу управління МНС України
в ___________________ області

     Розпочато "____"___________

Закінчено "_____"_____________

---------------------------------------------------------------------------------------------------
| N | П.I.Б., |Освіта|Загальний|Результати| Куди, на |Попередні |Рівень |Спец. |Спец. звання,|
|з/п| рік | |розумовий| особис- |яку посаду|результати|придат-|звання, |П.I.Б., |
| |народження| | рівень | тісних |планується|обстеження|ності/ |П.I.Б., |посада, |
| | | | | методик |оформлення| /дата | дата |посада, |особистий |
| | | | | | | | |особистий |підпис особи,|
| | | | | | | | |підпис |яка отримала |
| | | | | | | | |особи, яка|довідку- |
| | | | | | | | |проводила |висновок |
| | | | | | | | |вивчення | |
|---+----------+------+---------+----------+----------+----------+-------+----------+-------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Примітка. Термін зберігання 20 років з дня закінчення.

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко

Додаток 6
до пункту 3.15 Інструкції

Журнал N 2
обліку результатів психологічного обстеження
кандидатів на навчання, відібраних
територіальним органом управління МНС України
в _________________________________області

     Розпочато "____"______________

Закінчено "_____"_____________

---------------------------------------------------------------------------------------------
| N |П.I.Б.,| До | Який |Розу- |Результати|Результати| Рівень | Спец. |Спец. |
|з/п| рік | якого |підрозділ|мовий | особис- |обстеження| придат- | звання, |звання, |
| |народ- | навча-| направив|рівень| тісних | /дата | ності | П.I.Б., |П.I.Б., |
| |ження | льного| | | методик | |кандидата| посада, |посада, |
| | |закладу| | | | | |особистий |особистий |
| | | | | | | | | підпис |підпис |
| | | | | | | | |особи, яка |особи, яка|
| | | | | | | | |проводила |отримала |
| | | | | | | | | вивчення |довідку- |
| | | | | | | | | |висновок |
|---+-------+-------+---------+------+----------+----------+---------+-----------+----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
---------------------------------------------------------------------------------------------

Примітка. Термін зберігання 20 років з дня закінчення.

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко

Додаток 7
до пункту 3.17 Інструкції

   ГУ(У) МНС України в __________області            ДСК N_____

Анкета кандидата

     П.____________________I._________________Б.________________

Рік народження ______ Навчальний заклад __________________

Дата проведення "___"_____________ 200_ р.

На момент тестування скарг на стан здоров'я, загальне
самопочуття не маю та даю добровільну згоду на його проведення
__________________________________________________________________
(підпис)

Тест 1

------------------------------------------------------------------
| N | Частина 1 | Частина 2 |
| з/п |------------------------------+---------------------------|
| | 1 | 2 | 3 | 4 | 1 | 2 | 3 | 4 |
|-----+------+-------+--------+------+------+------+------+------|
| | | | | | | | | |
|-----+------+-------+--------+------+------+------+------+------|
| | | | | | | | | |
|-----+------+-------+--------+------+------+------+------+------|
| | | | | | | | | |
|-----+------+-------+--------+------+------+------+------+------|
| | | | | | | | | |
|-----+------+-------+--------+------+------+------+------+------|
|сума | | | | | | | | |
------------------------------------------------------------------

     Сума балів________________ Рівень___________

Тест 2

------------------------------------------------------------------
| N 1 | N 2 | N 3 | N 4 | N 6 |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|1. |1. |1. |1. |1. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|2. |2. |2. |2. |2. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|3. |3. |3. |3. |3. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|4. |4. |4. |4. |4. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|5. |5. |5. |5. |5. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|6. |6. |6. |6. |6. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|7. |7. |7. |7. |7. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|8. |8. |8. |8. |8. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|9. |9. |9. |9. |9. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|10. |10. |10. |10. |10. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|11. |11. |11. |11. |11. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|12. |12. |12. |12. |12. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|13. |13. |13. |13. |13. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|14. |14. |14. |14. |14. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|15. |15. |15. |15. |15. |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|16. |16. |16. |16. | |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|17. |17. |17. |17. | |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|18. |18. |18. |18. | |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|19. |19. |19. |19. | |
|------------+------------+------------+------------+------------|
|20. |20. |20. |20. | |
|------------+------------+------------+------------+------------|
| | |21. | | |
|------------+------------+------------+------------+------------|
| | |22. | | |
|------------+------------+------------+------------+------------|
| | |23. | | |
|------------+------------+------------+------------+------------|
| | |24. | | |
|------------+------------+------------+------------+------------|
| | |25. | | |
|------------+------------+------------+------------+------------|
| | | | | |
------------------------------------------------------------------

N 5

------------------------------------------------------------------
|1. |8. |15. |
|--------------------+---------------------+---------------------|
|2. |9. |16. |
|--------------------+---------------------+---------------------|
|3. |10. |17. |
|--------------------+---------------------+---------------------|
|4. |11. |18. |
|--------------------+---------------------+---------------------|
|5. |12. |19. |
|--------------------+---------------------+---------------------|
|6. |13. | |
|--------------------+---------------------+---------------------|
|7. |14. | |
------------------------------------------------------------------

     Рівень_______________

Тест 3

--------------------------------------------------------------------
| N |так|ні| N |так|ні| N |так|ні| N |так|ні| N |так|ні| N |так|ні|
|з/п | | |з/п| | |з/п| | |з/п| | |з/п| | |з/п| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 1 | | |20 | | |39 | | |58 | | |77 | | |96 | | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 2 | | |21 | | |40 | | |59 | | |78 | | |97 | | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 3 | | |22 | | |41 | | |60 | | |79 | | |98 | | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 4 | | |23 | | |42 | | |61 | | |80 | | |99 | | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 5 | | |24 | | |43 | | |62 | | |81 | | |100| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 6 | | |25 | | |44 | | |63 | | |82 | | |101| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 7 | | |26 | | |45 | | |64 | | |83 | | |102| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 8 | | |27 | | |46 | | |65 | | |84 | | |103| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 9 | | |28 | | |47 | | |66 | | |85 | | |104| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 10 | | |29 | | |48 | | |67 | | |86 | | |105| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 11 | | |30 | | |49 | | |68 | | |87 | | |106| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 12 | | |31 | | |50 | | |69 | | |88 | | |107| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 13 | | |32 | | |51 | | |70 | | |89 | | |108| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 14 | | |33 | | |52 | | |71 | | |90 | | |109| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 15 | | |34 | | |53 | | |72 | | |91 | | |110| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 16 | | |35 | | |54 | | |73 | | |92 | | |111| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 17 | | |36 | | |55 | | |74 | | |93 | | |112| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 18 | | |37 | | |56 | | |75 | | |94 | | |113| | |
|----+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--+---+---+--|
| 19 | | |38 | | |57 | | |76 | | |95 | | |114| | |
--------------------------------------------------------------------

Результати

------------------------------------------------------------------
|Шкали| | | | | | | | | | | | |
|-----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+---+----|
|Бали | | | | | | | | | | | | |
------------------------------------------------------------------

     Рівень___________
Загальні результати вивчення:
Рівень інтелекту:___________________
Підсумковий рівень психологічної готовності (на основі
особистісного опитувальника)___
Тестування провів ___________________________________________
__________________________________________________________________
(посада, звання, ПІБ, підпис)

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко

Додаток 8
до пункту 3.17 Інструкції

Довідка-висновок N_______
про психологічну придатність кандидата на службу

     П.I.Б. ______________________________________________________
Дата народження _____________________________________________
Освіта ______________________________________________________
Сімейний стан _______________________________________________

Психологічна характеристика

------------------------------------------------------------------
| |
|----------------------------------------------------------------|
| |
|----------------------------------------------------------------|
| |
|----------------------------------------------------------------|
| |
|----------------------------------------------------------------|
| |
------------------------------------------------------------------

     Рівень придатності______________
Старший психолог (психолог)
___________________ __________________
(спеціальне звання) (П.I.Б.)

"____" ________________ 20___ р.

ПОГОДЖЕНО

Заступник начальника
_________________________ _________________
(спеціальне звання ) (П.I.Б.)

"___" ________________ 20___ р.

Примітка. Довідці надається N, присвоєний кандидату у відповідному журналі під час проходження психологічного обстеження. У психологічній характеристиці вказуються рівень розумового розвитку кандидата, рівень його нервово-психічної стійкості, коротка характеристика особистих якостей та рівень його придатності до служби в підрозділах.

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко

Додаток 9

до пункту 3.18 інструкції

 ------------                                        -------------
 |фотографія|     МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ      |   ДСК     |
 |кандидата |   НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТА У СПРАВАХ   |           |
 |  3х4,    |    ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ     |N ______   |
 | завірена |       ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ        |           |
 | печаткою |                                        |           |
 ------------                                        -------------

Карта
психологічного супроводження

Заява
про добровільну згоду кандидата на проведення
професійно-психологічного відбору

     Я,__________________________________________________________,
(прізвище, ім'я, по батькові)
у зв'язку з ______________________________________________________
(вступом на службу, на навчання, переміщенням по службі)

згоден пройти процедуру професійно-психологічного відбору.

Мені повідомлено, що:
1. Здійснення процедури професійно-психологічного відбору
можливе лише після моєї письмової згоди.
2. Перед початком процедури відбору я буду ознайомлений(а) з
її метою, порядком та змістом.
3. У процесі проведення професійно-психологічного відбору я
маю право в будь-який момент відмовитись від подальшої участі в
його проведенні.
4. Результати професійно-психологічного відбору будуть
використані виключно за своїм прямим призначенням.

Свою добровільну згоду щодо участі в проведенні професійного
відбору підтверджую власним підписом.

"__"_______ 200__ р. ______________________________
(підпис кандидата)

Відомості про особу (1)

(1) Пункти 1-1.19 заповнюється кандидатом власноручно на основі самоаналізу та самооцінки, підкреслюючи або вписуючи відповідну інформацію.

     1. БІОГРАФІЧНІ ДАНІ
1.1. Прізвище _______________________________________________
1.2. Ім'я ___________________________________________________
1.3. По батькові ____________________________________________

1.4. Дата і місце народження ________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

1.5. Спец. звання ___________________________________________
1.6. Посада _________________________________________________
__________________________________________________________________

1.7. На службі ______________________________________________
1.8. У займаній посаді ______________________________________
1.9. Заохочення _____________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

1.10. Стягнення _____________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
______________________________________

1.11. Освіта (вказати що, де, коли закінчив або навчається,
одержаний фах):
------
| | Вища ___________________________________________________
|----|
| | Неповна вища ___________________________________________
|----|
| | Середня ________________________________________________
|----|
| | Середня спеціальна _____________________________________
|----|
| | Неповна середня ________________________________________
------

     1.12. Військова  служба  (з  якого  до  якого  року,  останнє
військове звання, рід військ, участь у бойових діях, нагороди,
поранення) _______________________________________________________
__________________________________________________________________

1.13. Склад сім'ї (батько, мати, сестри, брати; для
одружених: дружина, діти) ________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

1.14. Хто із родичів хворів на психічні захворювання (які)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

1.15. Домашня адреса ________________________________________
__________________________________________________________________

1.16. Шкідливі звички:
------
| | Вживання алкоголю; особиста норма- _____________________
|----|
| | Паління ________________________________________________
|----|
| | Наркотики ______________________________________________
|----|
| | Нецензурна мова ________________________________________
|----|
| | Неохайність ____________________________________________
|----|
| | Мстивість ______________________________________________
|----|
| | Балакучість ____________________________________________
|----|
| | Інші (вказати) _________________________________________
------

     1.17. Перенесені тяжкі захворювання _________________________
__________________________________________________________________

1.18. Інші відомості ________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

1.19. Сімейний стан _________________________________________

2. Результати соціально-психологічного вивчення

2.1. Громадська зрілість і суспільна активність

    Загальна ерудиція           Ставлення до подій у країні:
----- -----
| | Висока | | Постійно цікавиться
|---| |---|
| | Середня | | Іноді
|---| |---|
| | Низька | | Не цікавиться
----- -----

  Моральні якості:                   Інші відомості
-------
| | Почуття обов'язку __________________________________
|-----|
| | Відповідальність __________________________________
|-----|
| | Колективізм __________________________________
|-----|
| | Дисциплінованість __________________________________
|-----|
| | Ретельність __________________________________
|-----|
| | Чесність __________________________________
-------

2.2. Особливості спілкування з товаришами і поведінка в колективі:

     Ставлення до старших:              Ставлення до колективу:
------ ------
| | Шанобливе | | Солідарне
|----| |----|
| | Байдуже | | Байдуже
|----| |----|
| | Неуважне | | Неповажне
------ ------

     Ставлення до себе:                 Реакція на критику:
------ ------
| | Низька самооцінка | | Агресивна
|----| |----|
| | Адекватна | | Байдужа
|----| |----|
| | Завищена | | Адекватна
------ |----|
| | Болюча
------

     Культура поведінки:                Інші відомості
------
| | Тактовний ________________________________
|----|
| | Ввічливий ________________________________
|----|
| | Розв'язаний ________________________________
|----|
| | Грубий ________________________________
------

     2.3. Результати  проведених  соціометричних   і   соціоничних
досліджень (соціальний статус, тип особистості для психологічної
сумісності)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

2.4. Особливості поведінки в конфліктній ситуації:

------                     ------           ------
| | Пристосовництво | | Змагання | | Співробітництво
------ ------ ------

Переважний настрій:

 ------                             ------
| | Бадьорість | | Занепад
|----| |----|
| | Підйом | | Пригніченість
|----| |----|
| | Впевненість | | Страх
|----| |----|
| | Невпевненість | | Агресивність
|----| |----|
| | Млявість | | Збудженість
------ ------

3. Результати психодіагностики

------------------------------------------------------------------
| Дата | Метод, форма роботи | Результат |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| | | |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| | | |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| | | |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| | | |
------------------------------------------------------------------

Показники за методиками визначення ризику суїцидальності

------------------------------------------------------------------
| Дата | Метод, форма роботи | Результат |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| | | |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| | | |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| | | |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| | | |
------------------------------------------------------------------

4. Індивідуальна психокорекційна
та психопрофілактична робота

4.1. Проведення психокорекції

------------------------------------------------------------------
| Дата | Форма, метод |
|-----------+----------------------------------------------------|
| | |
|-----------+----------------------------------------------------|
| | |
|-----------+----------------------------------------------------|
| | |
|-----------+----------------------------------------------------|
| | |
------------------------------------------------------------------

     4.2. Навчання методам саморегуляції станів людини ___________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

4.3. Інші відомості
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Примітка. Карта заповнюється і зберігається штатним психологом, за його відсутності - заступником начальника з роботи з персоналом (в обсязі його компетенції). Відомості, які не увійшли до карти, а також матеріали тестувань, опитувань додаються до карти. Таким чином формується літерна справа працівника. Пересилається спецпоштою за запитом психолога під час переміщення співробітника.

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко

Додаток 10
до пункту 7.3 інструкції

Направлення
на визначення психологічної сумісності

     Підшефного __________________________________________________
(П.I.Б.)
Наставника __________________________________________________
__________________________________________________________________
(спец. звання, П.I.Б., посада, підрозділ)

Направив ____________________________________________________
(спец. звання, П.I.Б., підпис, посада, підрозділ)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Довідка-висновок N _______

     Молодий працівник (підшефний) _______________________________
__________________________________________________________________
(спец. звання, П.I.Б., посада, підрозділ)

Наставник ___________________________________________________
__________________________________________________________________
(спец. звання, П.I.Б., посада, підрозділ)
------
| |
Мають - ------
------
Не мають - | |
------

     достатню психологічну сумісність.

Старший психолог (психолог)
_________________________ ______________________
(спец. звання) (П.I.Б.)

"____"__________________ 20___ р.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Примітка. Перша частина направлення заповнюється заступником начальника або начальником підрозділу. У графі "Направив" мають бути вказані посада, звання, особистий підпис та прізвище посадової особи. Довідка-висновок заповнюється старшим психологом (психологом), який проводив обстеження кандидата. Зазначається присвоєний реєстраційний номер, в залежності від результатів обстеження підкреслюється слово "мають" чи "не мають" наставник і підшефний достатню психологічну сумісність. Перша частина направлення зберігається у психолога, друга частина зберігається разом з документами з наставництва.

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко

Додаток 11
до пункту 7.3 Інструкції

Журнал N 3
обліку вивчення психологічної сумісності
наставника та підшефного

     Розпочато "___"___________

Закінчено "___"___________

-----------------------------------------------------------------
| N | Спец. | Спец. | Який |Результати| Спец. |
| з/п | звання, | звання, |підрозділ|обстеження| звання, |
| | П.I.Б., | П.I.Б., |направив | /дата | П.I.Б., |
| | посада, | посада, | | | посада, |
| | рік |наставника| | | особистий |
| | народження | | | | підпис |
| | підшефного | | | | особи, яка |
| | | | | | отримала |
| | | | | | довідку- |
| | | | | | висновок |
|-----+------------+----------+---------+----------+------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
-----------------------------------------------------------------

Примітка. Термін зберігання 5 років з дня закінчення.

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко

Додаток 12
до пункту 7.5 Інструкції

Журнал N 4
обліку результатів психологічного обстеження
кандидатів при переміщенні на інші посади в підрозділи
територіального органу управління МНС України
в _______________________________ області

     Розпочато "____"___________

Закінчено "____"___________

------------------------------------------------------------------------------------------------------
| N |П.I.Б.,|Дата | Займана |Кандидат|Розумовий|Результати| Попередній | Хто |Рівень | Спец. |
|з/п| рік |прове-| посада/ | на яку | рівень | особис- | висновок | отримав |придат-| звання, |
| |народ- |дення |підрозділ| посаду | | тісних | (доцільно/ |попередній|ності/ | П.I.Б., |
| |ження |вивче-| | | | методик | недоцільно | висновок |дата | посада, |
| | | ння | | | | | проводити | (П.I.Б., | |особистий|
| | | | | | | | підготовку |особистий | | підпис |
| | | | | | | | матеріалів | підпис) | | особи, |
| | | | | | | | на | | | яка |
| | | | | | | |переміщення)| | | отримала|
| | | | | | | | | | | довідку-|
| | | | | | | | | | | висновок|
| | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | |
|---+-------+------+---------+--------+---------+----------+------------+----------+-------+---------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Примітка. Термін зберігання 20 років з дня закінчення.

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко

Додаток 13
до пункту 7.5 Інструкції

Довідка-висновок N_______
про психологічну придатність кандидата на іншу посаду

     П.I.Б. ______________________________________________________
Дата народження _____________________________________________
Освіта ______________________________________________________
Сімейний стан _______________________________________________
Запропонована посада ________________________________________

Психологічна характеристика

------------------------------------------------------------------
| |
|----------------------------------------------------------------|
| |
|----------------------------------------------------------------|
| |
------------------------------------------------------------------

     Рівень придатності______________

Старший психолог (психолог)
___________________________ _________________
(спеціальне звання ) (П.I.Б.)

"_____"________________ 20___ р.

     ПОГОДЖЕНО

Заступник начальника
___________________ _________________
(спеціальне звання) (П.I.Б.)

"____"________________ 20___ р.

Примітка. Довідці надається N, присвоєний кандидату у відповідному журналі під час проходження психологічного обстеження. У психологічній характеристиці вказуються рівень розумового розвитку працівника, рівень його нервово-психічної стійкості, коротка характеристика особистих якостей та рівень його придатності до запропонованої посади.

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко

Додаток 14
до пункту 7.13 Інструкції

Журнал N 5
обліку консультацій працівників та членів їх сімей

     Розпочато "____"______________

Закінчено "____"_____________

------------------------------------------------------------------
| N | П.I.Б. працівника | Підрозділ | Причина |
| з/п | | | звернення |
|-----+-------------------------+---------------+----------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
------------------------------------------------------------------

Примітка. Причина звернення працівників та членів їх сімей за психологічною допомогою є конфіденційною, не підлягає розголошенню. Психолог фіксує лише скорочену інформацію про причину звернення, наприклад: "Особисті проблеми", "Сімейні проблеми", "Проблеми по службі" тощо.

Журнал зберігається під грифом "конфіденційно" протягом 1 року з дня закінчення. Психолог несе персональну відповідальність за збереження конфіденційності цієї інформації.

Директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант I.О.Шевченко