Конвенція
про стандарти демократичних виборів, виборчих
прав і свобод у державах-учасницях
Співдружності Незалежних Держав
(укр/рос)

Офіційний переклад

Держави-учасниці цієї Конвенції (далі - Сторони),

виходячи із цілей та принципів Статуту Співдружності Незалежних Держав,

підтверджуючи значення Загальної декларації прав людини і Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, які встановили, що повноваження на владу повинні грунтуватися на волевиявленні народу, здійсненому на дійсних і періодичних виборах, а також документів Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Ради Європи, інших міжнародних організацій про проведення вільних і справедливих виборів,

будучи переконаними, що визнання, дотримання та захист прав і свобод людини та громадянина, розвиток і вдосконалення демократичних інститутів народного волевиявлення, процедур їхньої реалізації відповідно до загальновизнаних принципів і норм міжнародного права на основі національної конституції та правових актів є ціллю й обов'язком правової держави, однією з невід'ємних умов суспільної стабільності та подальшого зміцнення співробітництва між державами в ім'я здійснення і захисту ідеалів та принципів, які є їхнім загальним демократичним надбанням,

намагаючись сприяти утвердженню та вдосконаленню демократичних систем представницького правління, демократичних традицій волевиявлення народу під час проведення виборів, здійснення інших форм народовладдя на основі верховенства права і закону, максимального врахування національних та історичних традицій,

будучи переконаними, що вибори є одним з політичних і правових інструментів стабільного громадянського суспільства та стійкого розвитку держави,

визнаючи цінність національного досвіду правового регулювання виборів, накопиченого державами-учасницями Співдружності Незалежних Держав, гарантій виборчих прав і свобод людини та громадянина,

сповнені рішучості забезпечити поєднання загальновизнаних стандартів виборів і національних норм регулювання виборів, виборчих прав і свобод людини та громадянина, а також гарантій їхнього здійснення і захисту, запроваджувати в життя положення цієї Конвенції на основі конституції та національного законодавства і відповідної державної політики,

намагаючись закріпити гарантії для організації суспільного і міжнародного спостереження за виборами в державах-учасницях цієї Конвенції,

домовились про таке:

Стаття 1

Стандарти демократичних виборів

1. Демократичні вибори є одним з вищих безпосередніх виявлень влади і волі народу, основою органів державної влади та місцевого самоврядування, інших органів народного (національного) представництва, які обираються, виборних посадових осіб.

2. Сторони визнають, що стандартами демократичних виборів є: право громадянина обирати і бути обраним до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших органів народного (національного) представництва; принципи періодичності й обов'язковості, справедливості, дійсності та свободи виборів на основі загального рівного виборчого права під час таємного голосування, які забезпечують свободу волевиявлення виборців; відкритий і гласний характер виборів; здійснення судового та іншого захисту виборчих прав і свобод людини та громадянина, громадського і міжнародного спостереження за виборами; гарантії реалізації виборчих прав і свобод учасників виборчого процесу.

3. Право громадянина обирати і бути обраним закріплюється в конституції та (або) законах, а порядок його здійснення визначається законами й іншими нормативними правовими актами. Законодавче регулювання права обирати і бути обраними, порядку виборів (виборчі системи), а так само обмеження виборчих прав та свобод не повинно обмежувати або скасовувати загальновизнані права та свободи людини і громадянина та конституційні й (або) законодавчі гарантії їхньої реалізації чи носити дискримінаційний характер.

4. Призначення, підготовка та проведення виборів здійснюється на основі конституції і законів.

5. Обрані особи, які отримали необхідну кількість голосів, визначену конституцією, законом, вступають на посаду в порядку і строки, встановлені законами, тим самим визнаючи свою відповідальність перед виборцями, і залишаються на посаді до закінчення строку своїх повноважень або до їхнього припинення в інший спосіб, який регулюється конституцією, законами відповідно до демократичних парламентських і конституційних процедур.

6. Легітимний і публічний характер виборів, захист і реалізація виборчих прав та свобод громадян, кандидатів, політичних партій (коаліцій), які беруть участь у виборах, втілення у правозастосовчій практиці конституційних принципів організації виборчого процесу забезпечується судовими, адміністративними та іншими засобами захисту.

7. Не допускається будь-яка пряма чи непряма участь іноземних громадян, осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних громадських рухів, міжнародних організацій у здійсненні діяльності, яка сприяє або перешкоджає підготовці та проведенню виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування, інших органів народного (національного) представництва, виборних посадових осіб.

Стаття 2

Загальне виборче право

Дотримання принципу загального виборчого права означає таке:

а) кожний громадянин після досягнення встановленого конституцією, законами віку має право обирати і бути обраним до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших органів народного (національного) представництва, на виборні посади на умовах і в порядку, передбаченому конституцією і законами;

б) право громадянина обирати і бути обраним до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших органів народного (національного) представництва, на виборні посади реалізується незалежно від будь-яких обмежень дискримінаційного характеру за ознакою статі, мови, релігії або віросповідання, політичних або інших переконань, національного або соціального походження, приналежності до національної меншини або етнічної групи, майнового стану чи інших подібних обставин;

в) кожний громадянин, який проживає або знаходиться в період проведення національних виборів за межами території своєї держави, має рівні з іншими громадянами своєї держави виборчі права. Дипломатичні представництва і консульські установи, їхні посадові особи сприяють громадянам у реалізації їхніх виборчих прав і свобод;

г) кожному громадянину гарантується право на отримання інформації про включення його до списку виборців, на уточнення цієї інформації з метою забезпечення її повноти та достовірності, на оскарження в установленому законодавством порядку відмови у включенні його до списку виборців.

Стаття 3

Рівне виборче право

1. Дотримання принципу рівного виборчого права означає таке:

а) кожний громадянин має один голос або рівну з іншими громадянами кількість голосів і вправі здійснити нарівні з іншими громадянами своє право голосувати, причому його голос (голоси) має таку саму вагу, що і голоси інших виборців, при цьому на вагу голосу (голосів) виборця не повинна впливати виборча система, яка застосовується в державі;

б) при проведенні голосування в одномандатних і (або) багатомандатних виборчих округах ці округи утворюються на рівній основі для того, щоб результати голосування якомога точніше і повно відображали волю виборців. Критеріями рівної основи можуть бути приблизна рівність одномандатних виборчих округів за кількістю виборців або приблизна рівність кількості виборців на один депутатський мандат у багатомандатних виборчих округах. Підставами для відхилення від середньої норми представництва можуть бути важкодоступність і віддаленість місцевості, компактність проживання корінних малочисельних народів або інших національних меншин та етнічних груп.

2. Кожний виборець має право на рівний і безперешкодний доступ до виборчої дільниці, а також до приміщення для голосування, щоб реалізувати своє право на участь у вільному голосуванні.

3. Громадянину може бути надана можливість реалізувати своє право на участь у голосуванні шляхом організації дострокового голосування, голосування за межами приміщення для голосування або інших процедур голосування, які забезпечують створення максимальних зручностей для виборців.

4. Кожний громадянин повинен мати рівні правові можливості висунути свою кандидатуру на виборах.

5. Обмеження, пов'язані з особливостями участі у виборчій кампанії кандидатів, які балотуються на виборний пост на новий строк, регулюються конституцією і законами. Дотримання встановлених обмежень не повинно перешкоджати здійсненню депутатами, виборними посадовими особами своїх повноважень і виконанню своїх зобов'язань перед виборцями.

6. Кандидати не мають права використовувати переваги свого службового або посадового становища з метою свого обрання. Перелік порушень принципу рівного виборчого права і міри відповідальності за такі порушення встановлюються законами.

Стаття 4

Пряме виборче право

1. Дотримання принципу прямого виборчого права означає, що громадяни голосують на виборах відповідно за кандидата та (або) список кандидатів або проти кандидата, кандидатів та (або) списку кандидатів безпосередньо, або проти всіх кандидатів та (або) списків кандидатів.

2. Усі депутатські мандати в одній з палат національного законодавчого органу є об'єктом вільної змагальності кандидатів та (або) списків кандидатів у ході всенародних виборів.

3. Якщо національний законодавчий орган є двопалатним і частина або всі депутатські мандати другої його палати не є об'єктом вільної змагальності кандидатів та (або) списків кандидатів у ході всенародних виборів, то це не суперечить цій Конвенції.

Стаття 5

Таємне голосування

1. Дотримання принципу таємного голосування означає виключення будь-якого контролю за волевиявленням виборців, забезпечення рівних умов для вільного вибору.

2. Право громадян на таємницю голосування не може бути жодним чином і нічим обмежене.

3. Вибори проводяться з використанням процедури таємного голосування.

4. Виборчі органи забезпечують дотримання передбачених конституцією, законом, іншими правовими актами умов, які виключають можливість здійснення будь-якого контролю або спостереження за заповненням виборцем бюлетеня в місці таємного голосування, учинення будь-ким дій, які порушують таємницю волевиявлення виборця.

Стаття 6

Періодичні та обов'язкові вибори

1. Вибори органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших органів народного (національного) представництва, які обираються, виборних посадових осіб є обов'язковими і проводяться в строки, встановлені конституцією і законами.

2. Вибори повинні проводитися з періодичністю, встановлюваною конституцією, законами, так, щоб основою органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших органів народного (національного) представництва, які обираються, виборних посадових осіб завжди була вільна воля народу.

3. Строк повноважень органів, які обираються, і виборних посадових осіб установлюється конституцією і законами і може змінюватися лише у передбаченому ними порядку.

4. Не повинні вживатися дії або поширюватися заклики, які спонукають або метою яких є спонукати до зриву чи скасування, або перенесення строку виборів, виборчих дій і процедур, призначених відповідно до конституції, законів.

5. В умовах надзвичайного або воєнного стану для забезпечення безпеки громадян і захисту конституційного ладу відповідно до конституції, законів можуть встановлюватися обмеження прав і свобод із зазначенням меж і строку їхньої дії, а також може бути відкладено проведення виборів.

Стаття 7

Відкриті та гласні вибори

1. Підготовка і проведення виборів здійснюється відкрито та гласно.

2. Рішення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, виборчих органів, прийняті в межах їхньої компетенції та пов'язані з призначенням, підготовкою і проведенням виборів, забезпеченням і захистом виборчих прав і свобод громадянина, в обов'язковому порядку підлягають офіційному опублікуванню або доводяться до загального відома іншим шляхом у порядку і строки, передбачені законами.

3. Правові акти та рішення, які зачіпають виборчі права, свободи і обов'язки громадянина, не можуть застосовуватися, якщо вони не опубліковані офіційно для загального відома.

4. Виборчий орган протягом строку, встановленого законодавством про вибори, офіційно публікує у своєму друкованому органі або в інших засобах масової інформації відомості про підсумки голосування, а також інформацію про обраних осіб.

5. Дотримання принципу відкритості та гласності виборів повинно забезпечувати створення умов для здійснення громадського і міжнародного спостереження за виборами.

Стаття 8

Вільні вибори

1. Верховенство конституції є основою для проведення вільних виборів і забезпечення громадянам та іншим учасникам виборчого процесу можливості без будь-якого впливу, насильства, загрози застосування насильства або іншої протиправної дії зробити свій вибір щодо своєї участі чи неучасті у виборах у формах, які допускаються законом, і законними методами, не побоюючись покарання або впливу, якими не були б підсумки голосування і результати виборів, а також правових та інших гарантій неухильного дотримання принципу вільних виборів протягом усього виборчого процесу.

2. Участь громадянина у виборах є вільною та добровільною. Ніхто не може примусити його голосувати "за" або "проти" будь-якого визначеного кандидата (кандидатів), визначеного списку кандидатів, ніхто не має права впливати на громадянина з метою примусити його до участі чи неучасті у виборах, а також на його вільне волевиявлення. Жодний виборець ніким не може бути примушений оголосити, як він має намір голосувати або як він голосував за кандидата (кандидатів), списки кандидатів.

3. Кандидат, політична партія (коаліція) та інші учасники виборчого процесу несуть відповідальність перед суспільством і державою згідно з конституцією та законом. Жодний кандидат, жодна політична партія (коаліція), жодне інше громадське об'єднання або громадська організація не має права використовувати методи психічного, фізичного, релігійного примусу чи заклики до насильства, або погрози застосування насильства, чи будь-які інші форми примусу.

Стаття 9

Дійсні вибори

1. Під час дійсних виборів забезпечується виявлення вільно вираженої волі народу і безпосереднє її здійснення.

2. Дійсні вибори надають виборцям можливість на підставі конституції і законів обирати кандидатів. Під час дійсних виборів існує реальний політичний плюралізм, ідеологічне різноманіття і багатопартійність, які здійснюються через функціонування політичних партій, законна діяльність яких знаходиться під юридичним захистом держави.

3. Під час дійсних виборів забезпечується вільний доступ виборців до інформації про кандидатів, списки кандидатів, політичні партії (коаліції), а також про процес виборів, а кандидатів, політичних партій (коаліцій) - до засобів масової інформації та телекомунікацій.

4. Під час підготовки та проведення виборів використовується державна мова або державні мови, а у випадках і порядку, встановлюваних законами, також офіційні мови складових частин території держави, мови народів і народностей, національних меншин та етнічних груп на територіях їхнього компактного проживання.

5. Призначення виборів і проведення виборчих дій та процедур повинні здійснюватися у порядку і строки, які дозволяють кандидатам, політичним партіям (коаліціям) та іншим учасникам виборчого процесу розгорнути повноцінну передвиборну агітаційну кампанію.

6. Дійсні вибори передбачають рівні та справедливі правові умови для реєстрації кандидатів, списків кандидатів і політичних партій (коаліцій). Реєстраційні вимоги повинні бути чіткими і не містити умов, які можуть стати підставою для привілеїв або обмежень дискримінаційного характеру. Не допускається довільне або дискримінуюче застосування норм щодо реєстрації кандидатів, списків кандидатів і політичних партій (коаліцій).

7. Кожний кандидат і кожна політична партія (коаліція), які беруть участь у виборах, повинні визнавати підсумки голосування і результати демократичних виборів, мати можливість оскаржити офіційні підсумки голосування, результати виборів, які порушують виборчі права і свободи громадянина, до судових та (або) інших органів у порядку і строки, передбачені законами, міжнародними зобов'язаннями держави.

8. Особи та органи, діяльність яких спрямована на фальсифікацію підрахунку голосів, підсумків голосування і результатів виборів, на перешкоджання вільному здійсненню громадянином його виборчих прав і свобод, у тому числі у формі бойкоту або закликів до бойкоту виборів, відмови від виконання виборчих процедур або виборчих дій, повинні переслідуватися за законом.

Стаття 10

Справедливі вибори

1. Дотримання принципу справедливих виборів повинно забезпечувати створення рівних правових умов для всіх учасників виборчого процесу.

2. Під час проведення справедливих виборів забезпечуються:

а) загальне і рівне виборче право;

б) рівні можливості кожному кандидату або кожній політичній партії (коаліції) для участі у виборчій кампанії, у тому числі для доступу до засобів масової інформації і телекомунікацій;

в) справедливе і гласне фінансування виборів, виборчої кампанії кандидатів, політичних партій (коаліцій);

г) чесність при голосуванні та підрахунку голосів, повне й оперативне інформування про результати голосування з офіційним опублікуванням усіх підсумків виборів;

д) організація виборчого процесу неупередженими виборчими органами, які працюють відкрито та гласно під дієвим громадським і міжнародним спостереженням;

е) швидкий та ефективний розгляд судами й іншими уповноваженими на те органами скарг на порушення виборчих прав і свобод громадян, кандидатів, політичних партій (коаліцій) у часових рамках відповідних етапів виборчого процесу, а також забезпечення права громадянина на звернення до міжнародних судових органів за захистом і відновленням своїх виборчих прав і свобод у порядку, передбаченому нормами міжнародного права.

3. Кандидати можуть бути висунуті виборцями відповідного виборчого округу і (або) у порядку самовисування. Кандидати і (або) списки кандидатів можуть бути висунуті також політичними партіями (коаліціями), іншими громадськими об'єднаннями та іншими суб'єктами права висування кандидатів і (або) списків кандидатів, зазначеними в конституції, законах.

Стаття 11

Проведення виборів виборчими органами
(виборчими комісіями)

1. Підготовка та проведення виборів, забезпечення і захист виборчих прав та свобод громадян і контроль за їхнім дотриманням покладаються на виборчі органи (виборчі комісії), статус, компетенція і повноваження яких установлені конституцією, законодавчими актами.

2. Не допускається створення і діяльність інших структур (органів, організацій), які підміняють виборчі органи цілком або частково здійснюють їхні функції, або перешкоджають їхній законній діяльності, або протиправно втручаються в їхню діяльність, або привласнюють їхній статус і повноваження.

3. Порядок формування, повноваження, організація діяльності виборчих органів, а також порядок, підстави і строки розформування складу виборчого органу або дострокового припинення повноважень членів виборчого органу встановлюються законами. При цьому порядок і строки дострокового припинення повноважень членів виборчого органу на підставах, передбачених у законі, а також призначення уповноваженим на те органом нового члена виборчого органу замість того, що вибув, не повинні перешкоджати здійсненню виборчим органом покладених на нього повноважень, порушувати цілісність виборчого процесу, призводити до недотримання строків виконання виборчих дій, порушення виборчих прав і свобод громадян.

4. Сторони визнають можливість надання кандидату, політичній партії (коаліції), яка висунула список кандидатів, права призначити у порядку, передбаченому законом, до виборчого органу, що зареєстрував кандидата (список кандидатів), і до нижчестоящих виборчих органів по одному члену виборчого органу з правом дорадчого голосу, який представляє кандидата, політичну партію (коаліцію), які його призначили.

5. Член виборчого органу з правом дорадчого голосу має право виступати на засіданні виборчого органу, вносити пропозиції з питань, які входять до компетенції виборчого органу, і вимагати проведення з цих питань голосування; має право оскаржити дії (бездіяльність) виборчого органу до вищестоящого виборчого органу або до суду, здійснювати інші повноваження, передбачені законами.

6. Рішення виборчих органів, прийняті в межах їхньої компетенції, обов'язкові для органів виконавчої влади, державних установ, органів місцевого самоврядування, політичних партій та інших громадських об'єднань, їхніх уповноважених представників, організацій, посадових осіб, виборців, нижчестоящих виборчих органів, інших осіб і організацій, зазначених у законах.

7. Сторони своїми законами покладають на державні органи, органи місцевого самоврядування, установи, організації, а також на їхніх посадових осіб обов'язок сприяти виборчим органам у реалізації їхніх повноважень, а на організації, які здійснюють теле- і (або) радіомовлення, і редакції періодичних друкованих видань, зазначені у законодавстві про вибори, обов'язок надавати виборчим органам безоплатно ефірний час, можливість розміщення друкованої інформації для необхідного інформування виборців про вибори, хід виборчої кампанії.

Стаття 12

Фінансування виборів і виборчої кампанії кандидатів,
політичних партій (коаліцій)

1. Фінансування заходів, пов'язаних з виборами, здійснюється за рахунок бюджетних коштів.

2. Держави забезпечують у випадках і порядку, передбаченому конституціями і законами, кандидатам, політичним партіям (коаліціям), які беруть участь у виборах, виділення на справедливих умовах бюджетних коштів, а також можливість утворення позабюджетного фонду при виборчому органі або формування власного грошового виборчого фонду для фінансування своєї виборчої кампанії та використання для цих цілей власних грошових коштів, добровільних грошових пожертвувань фізичних і (або) національних юридичних осіб у розмірах і порядку, передбачених законами. Використання кандидатами, політичними партіями (коаліціями) інших грошових коштів, крім тих, що надійшли до зазначених фондів, повинно бути заборонено законами і тягти відповідальність згідно із законами.

3. Будь-які іноземні пожертвування, у тому числі від іноземних фізичних і юридичних осіб, кандидатам, політичним партіям (коаліціям), які беруть участь у виборах, або іншим громадським об'єднанням, громадським організаціям, що прямо або опосередковано, або іншим чином відносяться до кандидата, політичної партії (коаліції) або знаходяться під їхнім безпосереднім впливом або контролем, сприяють чи допомагають у реалізації цілей політичної партії (коаліції), не допускаються.

4. Сторони забезпечують відкритість і прозорість усіх грошових пожертвувань кандидатам, політичним партіям (коаліціям), які беруть участь у виборах, для того, щоб виключалися заборонені законодавством пожертвування як кандидатам, так і політичним партіям (коаліціям), які висунули кандидатів (списки кандидатів) на виборах.

5. Кандидати, політичні партії (коаліції), які беруть участь у виборах, повинні з установленою законами періодичністю подавати до виборчих органів та (або) інших органів, зазначених у законі, відомості та звіти про надходження всіх пожертвувань до своїх грошових виборчих фондів, про вкладників відповідних коштів, а також про всі свої витрати з цих фондів на фінансування своєї виборчої кампанії. Виборчі органи забезпечують опублікування зазначених відомостей та звітів у засобах масової інформації і телекомунікацій, зазначених у законах.

6. Для здійснення контролю або нагляду за дотриманням правил і порядку фінансування виборчої кампанії кандидатів, політичних партій (коаліцій) може бути створений спеціальний орган (органи) або покладені відповідні повноваження на посадових осіб або виборчі органи.

7. Перелік порушень умов і порядку пожертвувань, фінансування діяльності кандидатів, політичних партій (коаліцій), а також перелік заходів попередження, запобігання або припинення порушень при фінансуванні виборів і виборчої кампанії кандидатів, політичних партій (коаліцій) повинні встановлюватися законами, іншими нормативними правовими актами.

Стаття 13

Державна інформаційна підтримка
виборів і агітаційної діяльності

1. Сторони забезпечують свободу пошуку, збору, поширення інформації про вибори, кандидатів, неупереджене інформаційне висвітлення виборів у засобах масової інформації і телекомунікацій.

2. Засоби масової інформації і телекомунікацій покликані інформувати населення про вибори, висування кандидатів (списків кандидатів), їхні передвиборні програми (платформи), про хід виборчої кампанії, підсумки голосування і результати виборів, здійснювати свою діяльність у рамках конституції, законів, міжнародних зобов'язань держави.

3. Відповідно до законодавства представники засобів масової інформації і телекомунікацій мають право:

а) бути присутніми на засіданнях виборчих органів, забезпечуючи гласність і відкритість їхньої діяльності;

б) знайомитися з документами і матеріалами відповідних виборчих органів про підсумки голосування або результати виборів, виготовляти або отримувати від відповідного виборчого органу копії зазначених документів і матеріалів, передавати їх для опублікування в засобах масової інформації і телекомунікацій;

в) бути присутніми на публічних агітаційних заходах, висвітлювати в засобах масової інформації хід їхнього проведення;

г) бути присутніми під час проведення голосування, підрахунку голосів виборців, встановлення підсумків голосування і результатів виборів.

4. Громадянам, кандидатам, політичним партіям (коаліціям), які висунули кандидата і (або) список кандидатів, іншим громадським об'єднанням, громадським організаціям гарантується свобода проведення агітаційної діяльності у будь-яких формах, що допускаються законом, і законними методами у порядку і строки, передбачені законами, в умовах плюралізму думок, відсутності цензури.

5. Усім кандидатам, політичним партіям (коаліціям), які беруть участь у виборах, відповідно до конституції, законів повинні забезпечуватися рівні умови доступу до засобів масової інформації і телекомунікацій для проведення своєї передвиборної агітації, у тому числі для викладу положень своєї передвиборної програми (платформи).

6. Під час проведення агітаційної діяльності не допускається зловживання свободою слова і свободою масової інформації, у тому числі заклики до насильницького захоплення влади, насильницької зміни конституційного ладу і порушення територіальної цілісності держави, заклики, спрямовані на пропаганду війни, терористичних, будь-яких інших насильницьких дій і такі, що розпалюють соціальну, расову, національну, етнічну, релігійну ненависть і ворожнечу.

7. Засоби масової інформації і телекомунікацій однієї держави-учасниці цієї Конвенції не можуть використовуватися з метою участі в агітаційній діяльності під час проведення виборів на території іншої держави.

8. Перелік порушень умов і порядку проведення кандидатами, політичною партією (коаліцією) своєї агітаційної діяльності, а також участі засобів масової інформації у висвітленні виборчої кампанії, що є підставою для настання відповідальності, встановлюється законами.

Стаття 14

Статус і повноваження національних спостерігачів

1. Кожний кандидат, кожна політична партія (коаліція), інше громадське об'єднання (громадська організація), група виборців, інші суб'єкти виборів, зазначені у конституції, законах, мають право у порядку, встановленому законами або нормативними актами, які приймаються органами, що організують вибори, призначити національних спостерігачів, які в день голосування, у тому числі в день проведення дострокового голосування, мають право здійснювати спостереження у приміщенні для голосування.

2. Права й обов'язки національних спостерігачів повинні бути визначені в законодавстві.

3. Національним спостерігачам повинні бути надані такі права:

а) знайомитися з виборчими документами, зазначеними у законах про вибори, отримувати інформацію про кількість виборців, включених до списків для голосування, і про кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, у тому числі в достроковому голосуванні та у голосуванні за межами приміщення для голосування;

б) знаходитися у приміщенні для голосування;

в) спостерігати за видачею виборчих бюлетенів виборцям;

г) бути присутніми під час проведення дострокового голосування, під час голосування виборців за межами приміщення для голосування;

д) спостерігати за підрахунком голосів виборців в умовах, що забезпечують прозорість процедури підрахунку бюлетенів;

е) спостерігати за складенням виборчим органом протоколу про підсумки голосування, результати виборів та інших документів, знайомитися з протоколом виборчого органу про підсумки голосування, у тому числі з протоколом, який складається повторно, отримувати у випадках і порядку, передбаченому національним законодавством, від відповідного виборчого органу завірені копії зазначених протоколів;

ж) звертатися до виборчого органу з пропозиціями і зауваженнями з питань організації голосування;

з) оскаржувати рішення і дії (бездіяльність) виборчого органу, членів виборчого органу до безпосередньо вищестоящого виборчого органу або до суду.

4. У випадках і порядку, передбаченому законами, правами національного спостерігача також можуть користуватися довірені особи кандидатів, політичних партій (коаліцій).

5. Виборчі органи і (або) інші органи й організації можуть бути наділені повноваженнями щодо організації навчання національних спостерігачів та інших учасників виборів основам демократичних виборчих технологій, національного законодавства про вибори, міжнародних виборчих стандартів, забезпечення і захисту виборчих прав та свобод людини і громадянина.

Стаття 15

Статус і повноваження міжнародних спостерігачів

1. Сторони підтверджують, що присутність міжнародних спостерігачів сприяє відкритості та гласності виборів, дотриманню міжнародних зобов'язань держав. Вони будуть прагнути сприяти доступу міжнародних спостерігачів до виборчих процесів, що проводяться на нижчому, ніж загальнонаціональний, рівні, аж до муніципального (місцевого) рівня.

2. Діяльність міжнародних спостерігачів регулюється законами країни перебування, цією Конвенцією, іншими міжнародними документами.

3. Міжнародні спостерігачі отримують дозвіл на в'їзд на територію держави у порядку, встановленому законом, і акредитуються відповідним виборчим органом за наявності відповідного запрошення. Запрошення можуть бути надіслані уповноваженими законом органами після офіційного опублікування рішення про призначення виборів. Пропозиції щодо направлення запрошень можуть бути подані статутними органами Співдружності Незалежних Держав.

4. Центральний виборчий орган видає міжнародному спостерігачу посвідчення про акредитацію встановленого зразка. Таке посвідчення надає право міжнародному спостерігачу здійснювати спостереження в період підготовки та проведення виборів.

5. Міжнародний спостерігач на території держави перебування знаходиться під захистом цієї держави. Виборчі органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування зобов'язані сприяти йому в межах своєї компетенції.

6. Міжнародний спостерігач здійснює свою діяльність самостійно і незалежно. Матеріально-фінансове забезпечення діяльності міжнародного спостерігача здійснюється за рахунок коштів сторони, яка направила спостерігача, або за рахунок його власних коштів.

7. Міжнародні спостерігачі не мають права використовувати свій статус для здійснення діяльності, не пов'язаної зі спостереженням за ходом виборчої кампанії. Сторони залишають за собою право позбавляти акредитації тих міжнародних спостерігачів, які порушують закони, загальновизнані принципи і норми міжнародного права.

8. Міжнародні спостерігачі мають право:

а) на доступ до всіх документів (що не зачіпають інтересів національної безпеки), які регулюють виборчий процес, отримання від виборчих органів необхідної інформації і копій зазначених у національних законах виборчих документів;

б) на контакти з політичними партіями, коаліціями, кандидатами, приватними особами, співробітниками виборчих органів;

в) на вільне відвідування всіх виборчих дільниць і приміщень для голосування, у тому числі в день проведення голосування;

г) на спостереження за ходом голосування, підрахунком голосів і встановленням їхніх результатів в умовах, які забезпечують прозорість процедури підрахунку бюлетенів;

д) на ознайомлення з результатами розгляду скарг (заяв) і претензій, пов'язаних з порушенням законодавства про вибори;

е) на інформування представників виборчих органів про свої спостереження, рекомендації без втручання в роботу органів, які здійснюють вибори;

ж) на публічний виклад своєї думки про підготовку та проведення виборів після закінчення голосування;

з) на надання організаторам виборів, органам державної влади і відповідним посадовим особам свого висновку про результати спостереження за ходом виборів.

9. Міжнародні спостерігачі повинні:

а) дотримуватись конституції і законів країни перебування, положень цієї Конвенції, інших міжнародних документів;

б) мати при собі посвідчення про акредитацію як міжнародного спостерігача, що видається у порядку, визначеному країною перебування, і пред'являти його на вимогу організаторів виборів;

в) виконувати свої функції, керуючись принципами політичної нейтральності, неупередженості, відмови від висловлювання щодо будь-яких переваг або оцінок стосовно виборчих органів, державних та інших органів, посадових осіб, учасників виборчого процесу;

г) не втручатися у виборчий процес;

д) грунтувати всі свої висновки на спостереженні та фактичному матеріалі.

Стаття 16

Оскарження та відповідальність за порушення
виборчих прав і свобод громадян

1. У разі порушення проголошених у цій Конвенції стандартів демократичних виборів, виборчих прав і свобод громадян, а також законів про вибори особа або особи, чиї права були порушені, повинні мати право і можливість оскарження та відновлення порушених прав у судах, а у випадках і порядку, встановленому законами, - також у виборчих органах.

2. Особи, винні у вчиненні заборонених законами дій (бездіяльності), повинні нести відповідальність згідно із законами.

Стаття 17

Виборча документація

1. Бюлетені для голосування, інші виборчі документи, у тому числі документи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, виборчих органів, які стосуються проведення виборів, складаються (публікуються) державною мовою та офіційними мовами складових частин території держави, де проходять вибори, а у порядку, передбаченому законодавством, - також мовами народів і народностей, національних меншин та етнічних груп на територіях їхнього компактного проживання.

2. Виборчі документи, за якими встановлюються підсумки голосування і визначаються результати виборів, є документами суворої звітності, ступінь захисту яких встановлюється законами.

Стаття 18

Заходи, які не повинні вважатися дискримінаційними

1. Перераховані вище виборчі права та свободи громадян можуть бути обмежені конституцією, законами і не вважатися дискримінаційними, якщо вони передбачають:

а) спеціальні заходи, які вживаються для забезпечення адекватного представництва будь-якої складової частини населення країни, зокрема національних меншин та етнічних груп, які в дійсності через політичні, економічні, релігійні, соціальні, історичні і культурні умови позбавлені можливості користуватися рівним з іншим населенням положенням щодо політичних і виборчих прав і свобод;

б) обмеження права обирати і бути обраними стосовно громадян, визнаних судом недієздатними, а також тих, що перебувають у місцях позбавлення волі за вироком суду.

2. Обмеження для висування кандидатів, списків кандидатів, які стосуються створення і діяльності політичних партій (коаліцій), виборчих прав і свобод громадян, можуть застосовуватися в інтересах захисту конституційного ладу, національної безпеки, підтримки громадського порядку, захисту суспільного добробуту та моралі, прав і свобод громадян та повинні відповідати міжнародним зобов'язанням держави.

3. Сторони у своєму прагненні до демократизації виборчого процесу виходять з того, що існуючі обмеження або переваги в реалізації виборчих прав і свобод, передбачені конституцією, законами і які не суперечать міжнародним зобов'язанням держави, у міру створення належних національних умов підлягають скасуванню, для того, щоб забезпечити учасникам виборчого процесу рівні правові умови для участі у виборах.

Стаття 19

Зобов'язання держав-учасниць Конвенції

1. Сторони вживатимуть законодавчих та інших заходів з метою посилення гарантій виборчих прав і свобод для підготовки та проведення демократичних виборів, реалізації положень цієї Конвенції. Проголошені в цій Конвенції стандарти демократичних виборів, виборчих прав і свобод можуть бути забезпечені шляхом включення їх до конституції, законодавчих актів.

2. Сторони зобов'язуються:

а) гарантувати захист демократичних принципів і норм виборчого права, демократичний характер виборів, вільне волевиявлення громадян на виборах, обгрунтованість вимог щодо визнання виборів такими, що відбулися, дійсними та легітимними;

б) вживати необхідних заходів до того, щоб повна законодавча база виборів приймалася національним законодавчим органом і правові нормативи, які забезпечують проведення виборів, не встановлювалися актами виконавчої влади;

в) прагнути до того, щоб депутатські мандати другої палати національного законодавчого органу цілком або частково були об'єктом вільної змагальності кандидатів і (або) списків кандидатів у ході всенародних прямих виборів у порядку, передбаченому законами;

г) прагнути до створення системи правових, організаційних, інформаційних гарантій забезпечення виборчих прав і свобод громадян при підготовці та проведенні виборів будь-якого рівня, вживати необхідних законодавчих заходів для того, щоб забезпечувати жінкам справедливі та реальні, нарівні з чоловіками, можливості реалізації права обирати і бути обраними до виборних органів, на виборні посади як особисто, так і у складі політичних партій (коаліцій) відповідно до умов і порядку, передбачених конституцією, законами, а також створювати додаткові гарантії та умови для участі у голосуванні особам з фізичними вадами (інвалідам та ін.);

д) здійснювати реєстрацію (облік) виборців на основі законодавчо встановленої недискриминаційної і дієвої процедури, яка передбачає такі параметри реєстрації (обліку), як вік, громадянство, місце проживання, наявність основного документа, який посвідчує особу громадянина;

е) закріплювати у законодавчому порядку відповідальність осіб, які подають відомості про виборців, за достовірність, повний обсяг відповідних відомостей і своєчасність їхньої передачі, забезпечення відповідно до законодавства конфіденційного характеру персональних даних;

ж) сприяти формуванню політичних партій та їхній вільній законній діяльності, законодавчо регулювати фінансування політичних партій і виборчого процесу, забезпечувати, щоб закони і державна політика здійснювали відокремлення партії і держави, проведення виборчих кампаній в атмосфері свободи і чесності, що сприяє тому, щоб партії і кандидати вільно викладали свої думки та оцінки, положення передвиборних програм (платформ), а виборці знайомилися з ними, обговорювали їх і голосували "за" або "проти" вільно, не побоюючись покарання або будь-якого переслідування;

з) забезпечувати вжиття заходів, які гарантують неупередженість у висвітленні виборчої кампанії засобами масової інформації, у тому числі в мережі Інтернет, неможливість встановлювати юридичні або адміністративні бар'єри для доступу до засобів масової інформації на недискриминаційній основі для політичних партій і кандидатів, формувати єдиний інформаційний банк даних результатів опитувань громадської думки, пов'язаних з виборами, відомості якого повинні надаватися учасникам виборчого процесу, а також міжнародним спостерігачам за їхніми запитами для ознайомлення або копіювання, запроваджувати нові інформаційні технології, які забезпечують відкритий характер виборів, підвищують ступінь довіри виборців до підсумків голосування і результатів виборів;

і) приймати національні програми громадянської освіти і брати участь у розробці та прийнятті аналогічних міждержавних програм, забезпечувати умови для ознайомлення і навчання громадян та інших учасників виборчої кампанії виборчим процедурам і правилам, підвищення їхньої правової культури і професійної кваліфікації організаторів виборів;

к) забезпечувати створення незалежних неупереджених виборчих органів, які організують проведення демократичних вільних справедливих дійсних і періодичних виборів відповідно до законодавства і міжнародних зобов'язань держави;

л) забезпечувати кандидатам, які отримали визначену законом необхідну кількість голосів, можливість належним чином вступати на посаду і залишатися на посаді до закінчення строку своїх повноважень або до їхнього припинення в інший спосіб, який регулюється законом;

м) вживати заходів щодо законодавчого регулювання переліку порушень виборчих прав і свобод громадян, а також підстав і порядку притягнення до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності осіб, які перешкоджають шляхом насильства, обману, погроз, підробки або в інший спосіб вільному здійсненню громадянином права обирати і бути обраним, реалізації інших виборчих прав і свобод, закріплених у конституції і законах;

н) сприяти створенню з метою обміну інформацією і спільного використання міждержавного єдиного банку даних, який містить інформацію про виборче законодавство, учасників виборчого процесу (з урахуванням того, що персональні дані мають конфіденційний характер), правозастосовчу і судову практику, законодавчі пропозиції щодо вдосконалення виборчої системи, а також іншу інформацію, яка стосується організації виборчого процесу;

о) сприяти розвитку співробітництва виборчих органів держав-учасниць цієї Конвенції, включаючи створення і (або) розширення повноважень діючих міждержавних асоціацій виборчих органів.

Стаття 20

Права, які надаються незалежно від цієї Конвенції

1. Ніщо у цій Конвенції не перешкоджає виконанню державами їхніх міжнародних зобов'язань стосовно виборчих прав і свобод громадян, взятих на себе відповідно до міжнародних договорів і угод, учасницями яких вони є.

2. Здійснення прав, викладених у цій Конвенції, не завдає шкоди здійсненню всіма особами загальновизнаних прав і основних свобод.

3. Ніщо у цій Конвенції не може бути витлумачено таким, що допускає будь-яку діяльність, яка суперечить цілям і принципам Статуту Співдружності Незалежних Держав.

Стаття 21

Статус Міждержавної виборчої ради

Сторони визнають необхідність створення на основі виборчих органів держав-учасниць цієї Конвенції Міждержавної виборчої ради, покликаної сприяти проведенню спостереження за виборами в державах-учасницях цієї Конвенції.

Стаття 22

Порядок набуття чинності Конвенцією

1. Ця Конвенція набуває чинності з дати здачі депозитарію на зберігання третього повідомлення про виконання Сторонами внутрішньодержавних процедур, необхідних для її набуття чинності.

2. Для Сторін, які направили депозитарію повідомлення про виконання таких процедур пізніше, Конвенція набуває чинності з дати отримання депозитарієм такого повідомлення.

Стаття 23

Порядок приєднання до Конвенції

1. Ця Конвенція відкрита для приєднання інших держав, готових взяти на себе зобов'язання, які випливають з цієї Конвенції.

2. Для держави, яка приєднується, ця Конвенція набуває чинності з дати здачі на зберігання депозитарію документа про приєднання.

Стаття 24

Порядок виходу з Конвенції

Кожна Сторона може вийти з цієї Конвенції, направивши письмове повідомлення про це депозитарію.

Стаття 25

Порядок внесення змін і доповнень до Конвенції

До цієї Конвенції можуть бути внесені зміни і доповнення, оформлені окремим протоколом, який становить невід'ємну частину цієї Конвенції і який набуває чинності у порядку, передбаченому статтею 22 цієї Конвенції.

Стаття 26

Вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням
або тлумаченням Конвенції

Спірні питання, пов'язані із застосуванням або тлумаченням цієї Конвенції, вирішуються шляхом консультацій і переговорів заінтересованих сторін.

Вчинено в місті Кишиневі 7 жовтня 2002 року в одному дійсному примірнику російською мовою. Дійсний примірник зберігається у Виконавчому комітеті Співдружності Незалежних Держав, який направить кожній державі, яка підписала цю Конвенцію, її завірену копію.

За Республіку Вірменія  За Російську Федерацію 
Р. Кочарян  В. Путін 
За Грузію  За Республіку Таджикистан 
Е. Шеварднадзе  Е. Рахмонов 
За Киргизьку Республіку  За Україну 
А. Акаєв  Л. Кучма 
За Республіку Молдова   
В. Воронін   

Застереження України

до п. 13.4 порядку денного
"Про Конвенцію про стандарти демократичних виборів,
виборчих прав і свобод у державах-учасницях
Співдружності Незалежних Держав"
засідання Ради глав держав СНД
(м. Кишинів, 7 жовтня 2002 року)

1. Для України положення цієї Конвенції будуть застосовуватися лише щодо органів державної влади, місцевого самоврядування, які обираються, і виборних посадових осіб.

2. Конвенція набуде чинності для України після її ратифікації Верховною Радою України.

Президент України Л.Д. Кучма

Конвенция
о стандартах демократических выборов
,
избирательных прав и свобод в государствах-участниках
Содружества Независимых Государств

(Кишинев, 7 октября 2002 года)

Государства-участники настоящей Конвенции (далее - Стороны),

исходя из целей и принципов Устава Содружества Независимых Государств,

подтверждая значение Всеобщей декларации прав человека и Международного пакта о гражданских и политических правах, установивших, что полномочия на власть должны основываться на волеизъявлении народа, выраженном в подлинных и периодических выборах, а также документов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Совета Европы, других международных организаций о проведении свободных и справедливых выборов,

будучи убежденными, что признание, соблюдение и защита прав и свобод человека и гражданина, развитие и совершенствование демократических институтов народного волеизъявления, процедур их реализации в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права на основе национальной конституции и правовых актов является целью и обязанностью правового государства, одним из неотъемлемых условий общественной стабильности и дальнейшего укрепления сотрудничества между государствами во имя осуществления и защиты идеалов и принципов, являющихся их общим демократическим достоянием,

стремясь способствовать утверждению и совершенствованию демократических систем представительного правления, демократических традиций волеизъявления народа при проведении выборов, осуществлении иных форм народовластия на основе верховенства права и закона, максимального учета национальных и исторических традиций,

будучи убежденными, что выборы являются одним из политических и правовых инструментов стабильного гражданского общества и устойчивого развития государства,

признавая ценность национального опыта правового регулирования выборов, накопленного государствами-участниками Содружества Независимых Государств, гарантий избирательных прав и свобод человека и гражданина,

исполненные решимости обеспечить сочетание общепризнанных стандартов выборов и национальных норм регулирования выборов, избирательных прав и свобод человека и гражданина, а также гарантий их осуществления и защиты, проводить в жизнь положения настоящей Конвенции на основе конституции и национального законодательства и соответствующей государственной политики,

стремясь закрепить гарантии для организации общественного и международного наблюдения за выборами в государствах-участниках настоящей Конвенции,

согласились о нижеследующем:

Статья 1

Стандарты демократических выборов

1. Демократические выборы являются одним из высших непосредственных выражений власти и воли народа, основой избираемых органов государственной власти и местного самоуправления, иных органов народного (национального) представительства, выборных должностных лиц.

2. Стороны признают, что стандартами демократических выборов являются: право гражданина избирать и быть избранным в органы государственной власти, органы местного самоуправления, в иные органы народного (национального) представительства; принципы периодичности и обязательности, справедливости, подлинности и свободы выборов на основе всеобщего равного избирательного права при тайном голосовании, обеспечивающие свободу волеизъявления избирателей; открытый и гласный характер выборов; осуществление судебной и иной защиты избирательных прав и свобод человека и гражданина, общественного и международного наблюдения за выборами; гарантии реализации избирательных прав и свобод участников избирательного процесса.

3. Право гражданина избирать и быть избранным закрепляется в конституции и (или) законах, а порядок его осуществления определяется законами и иными нормативными правовыми актами. Законодательное регулирование права избирать и быть избранными, порядка выборов (избирательные системы), а равно ограничения избирательных прав и свобод не должно ограничивать или отменять общепризнанные права и свободы человека и гражданина и конституционные и (или) законодательные гарантии их реализации или носить дискриминационный характер.

4. Назначение, подготовка и проведение выборов осуществляется на основе конституции и законов.

5. Избранные лица, получившие необходимое число голосов, определенное конституцией, законом, вступают в должность в порядке и сроки, установленные законами, тем самым признавая свою ответственность перед избирателями, и остаются в должности до истечения срока своих полномочий или до их прекращения иным образом, который регулируется конституцией, законами в соответствии с демократическими парламентскими и конституционными процедурами.

6. Легитимный и публичный характер выборов, защита и реализация избирательных прав и свобод граждан, кандидатов, политических партий (коалиций), участвующих в выборах, воплощение в правоприменительной практике конституционных принципов организации избирательного процесса обеспечивается судебными, административными и иными средствами защиты.

7. Не допускается какое-либо прямое или косвенное участие иностранных граждан, лиц без гражданства, иностранных юридических лиц, международных общественных движений, международных организаций в осуществлении деятельности, способствующей либо препятствующей подготовке и проведению выборов в органы государственной власти и местного самоуправления, иных органов народного (национального) представительства, выборных должностных лиц.

Статья 2

Всеобщее избирательное право

Соблюдение принципа всеобщего избирательного права означает следующее:

а) каждый гражданин по достижении установленного конституцией, законами возраста имеет право избирать и быть избранным в органы государственной власти, органы местного самоуправления, иные органы народного (национального) представительства, на выборные должности на условиях и в порядке, предусмотренном конституцией и законами;

б) право гражданина избирать и быть избранным в органы государственной власти, органы местного самоуправления, в иные органы народного (национального) представительства, на выборные должности реализуется вне зависимости от каких бы то ни было ограничений дискриминационного характера по признаку пола, языка, религии или вероисповедания, политических или иных убеждений, национального или социального происхождения, принадлежности к национальному меньшинству или этнической группе, имущественного положения или иных подобных обстоятельств;

в) каждый гражданин, проживающий или находящийся в период проведения национальных выборов за пределами территории своего государства, обладает равными с иными гражданами своего государства избирательными правами. Дипломатические представительства и консульские учреждения, их должностные лица оказывают гражданам содействие в реализации их избирательных прав и свобод;

г) каждому гражданину гарантируется право на получение информации о включении его в список избирателей, на уточнение этой информации в целях обеспечения ее полноты и достоверности, на обжалование в установленном законодательством порядке отказа на включение его в список избирателей.

Статья 3

Равное избирательное право

1. Соблюдение принципа равного избирательного права означает следующее:

а) каждый гражданин имеет один голос или равное с другими гражданами число голосов и вправе осуществить наравне с другими гражданами свое право голосовать, причем его голос (голоса) имеет такой же вес, как и голоса других избирателей, при этом на вес голоса (голосов) избирателя не должна влиять применяемая в государстве избирательная система;

б) при проведении голосования по одномандатным и (или) многомандатным избирательным округам эти округа образуются на равной основе с тем, чтобы результаты голосования возможно точно и полно выражали волю избирателей. Критериями равной основы могут быть примерное равенство одномандатных избирательных округов по числу избирателей или примерное равенство числа избирателей на один депутатский мандат в многомандатных избирательных округах. Основаниями для отклонения от средней нормы представительства могут являться труднодоступность и отдаленность местности, компактность проживания коренных малочисленных народов или иных национальных меньшинств и этнических групп.

2. Каждый избиратель имеет право на равный и беспрепятственный доступ на избирательный участок, а также в помещение для голосования, чтобы реализовать свое право на участие в свободном голосовании.

3. Гражданину может быть предоставлена возможность реализовать свое право на участие в голосовании посредством организации досрочного голосования, голосования вне помещения для голосования либо иных процедур голосования, обеспечивающих создание максимальных удобств для избирателей.

4. Каждый гражданин должен иметь равные правовые возможности выдвинуть свою кандидатуру на выборах.

5. Ограничения, связанные с особенностями участия в избирательной кампании кандидатов, баллотирующихся на выборный пост на новый срок, регулируются конституцией и законами. Соблюдение установленных ограничений не должно препятствовать осуществлению депутатами, выборными должностными лицами своих полномочий и выполнению своих обязательств перед избирателями.

6. Кандидаты не вправе использовать преимущества своего служебного или должностного положения в целях своего избрания. Перечень нарушений принципа равного избирательного права и меры ответственности за такие нарушения устанавливаются законами.

Статья 4

Прямое избирательное право

1. Соблюдение принципа прямого избирательного права означает, что граждане голосуют на выборах соответственно за кандидата и (или) список кандидатов или против кандидата, кандидатов и (или) списка кандидатов непосредственно, или против всех кандидатов и (или) списков кандидатов.

2. Все депутатские мандаты в одной из палат национального законодательного органа являются объектом свободной состязательности кандидатов и (или) списков кандидатов в ходе всенародных выборов.

3. Если национальный законодательный орган является двухпалатным и часть или все депутатские мандаты другой его палаты не являются объектом свободной состязательности кандидатов и (или) списков кандидатов в ходе всенародных выборов, то это не противоречит настоящей Конвенции.

Статья 5

Тайное голосование

1. Соблюдение принципа тайного голосования означает исключение какого бы то ни было контроля за волеизъявлением избирателей, обеспечение равных условий для свободного выбора.

2. Право граждан на тайну голосования не может быть никоим образом и чем бы то ни было ограничено.

3. Выборы проводятся с использованием процедуры тайного голосования.

4. Избирательные органы обеспечивают соблюдение предусмотренных конституцией, законом, иными правовыми актами условий, которые исключают возможность осуществления какого бы то ни было контроля или наблюдения за заполнением избирателем бюллетеня в месте тайного голосования, совершения кем бы то ни было действий, нарушающих тайну волеизъявления избирателя.

Статья 6

Периодические и обязательные выборы

1. Выборы избираемых органов государственной власти, органов местного самоуправления, иных органов народного (национального) представительства, выборных должностных лиц являются обязательными и проводятся в сроки, установленные конституцией и законами.

2. Выборы должны проводиться с устанавливаемой конституцией, законами периодичностью так, чтобы основой избираемых органов государственной власти, органов местного самоуправления, иных органов народного (национального) представительства, выборных должностных лиц всегда была свободная воля народа.

3. Срок полномочий избираемых органов и выборных должностных лиц устанавливается конституцией и законами и может изменяться только в предусмотренном ими порядке.

4. Не должны предприниматься действия или распространяться призывы, побуждающие или имеющие своей целью побуждение к срыву или отмене, или переносу срока выборов, избирательных действий и процедур, назначенных в соответствии с конституцией, законами.

5. В условиях чрезвычайного или военного положения для обеспечения безопасности граждан и защиты конституционного строя в соответствии с конституцией, законами могут устанавливаться ограничения прав и свобод с указанием пределов и срока их действия, а также может быть отложено проведение выборов.

Статья 7

Открытые и гласные выборы

1. Подготовка и проведение выборов осуществляется открыто и гласно.

2. Решения органов государственной власти, органов местного самоуправления, избирательных органов, принятые в пределах их компетенции и связанные с назначением, подготовкой и проведением выборов, обеспечением и защитой избирательных прав и свобод гражданина, в обязательном порядке подлежат официальному опубликованию либо доводятся до всеобщего сведения иным путем в порядке и сроки, предусмотренные законами.

3. Правовые акты и решения, затрагивающие избирательные права, свободы и обязанности гражданина, не могут применяться, если они не опубликованы официально для всеобщего сведения.

4. Избирательный орган в течение срока, установленного законодательством о выборах, официально публикует в своем печатном органе или в иных средствах массовой информации сведения об итогах голосования, а также данные об избранных лицах.

5. Соблюдение принципа открытости и гласности выборов должно обеспечивать создание условий для осуществления общественного и международного наблюдения за выборами.

Статья 8

Свободные выборы

1. Верховенство конституции является основой для проведения свободных выборов и обеспечения гражданам и иным участникам избирательного процесса возможности без какого бы то ни было влияния, насилия, угрозы применения насилия или иного противоправного воздействия сделать свой выбор относительно своего участия или неучастия в выборах в допускаемых законом формах и законными методами, не опасаясь наказания либо воздействия, какими бы ни были итоги голосования и результаты выборов, а также правовых и иных гарантий неукоснительного соблюдения принципа свободных выборов в течение всего избирательного процесса.

2. Участие гражданина в выборах является свободным и добровольным. Никто не может принудить его голосовать "за" или "против" какого-либо определенного кандидата (кандидатов), определенного списка кандидатов, никто не вправе оказывать воздействие на гражданина с целью принудить его к участию или неучастию в выборах, а также на его свободное волеизъявление. Ни один избиратель не может быть принужден кем бы то ни было объявить, как он намерен голосовать или как он голосовал за кандидата (кандидатов), списки кандидатов.

3. Кандидат, политическая партия (коалиция) и другие участники избирательного процесса несут ответственность перед обществом и государством в соответствии с конституцией и законом. Ни один кандидат, ни одна политическая партия (коалиция), ни одно иное общественное объединение или общественная организация не имеет права использовать методы психического, физического, религиозного принуждения или призывы к насилию, или угрозы применения насилия, или любые иные формы принуждения.

Статья 9

Подлинные выборы

1. При подлинных выборах обеспечивается выявление свободно выраженной воли народа и непосредственное ее осуществление.

2. Подлинные выборы предоставляют избирателям возможность на основании конституции и законов выбирать кандидатов. При подлинных выборах существует реальный политический плюрализм, идеологическое многообразие и многопартийность, осуществляемые через функционирование политических партий, законная деятельность которых находится под юридической защитой государства.

3. При подлинных выборах обеспечивается свободный доступ избирателей к информации о кандидатах, списках кандидатов, политических партиях (коалициях) и о процессе выборов, а кандидатов, политических партий (коалиций) - к средствам массовой информации и телекоммуникаций.

4. При подготовке и проведении выборов используется государственный язык или государственные языки, а в случаях и порядке, устанавливаемых законами, - также официальные языки составных частей территории государства, языки народов и народностей, национальных меньшинств и этнических групп на территориях их компактного проживания.

5. Назначение выборов и проведение избирательных действий и процедур должны осуществляться в порядке и сроки, позволяющие кандидатам, политическим партиям (коалициям) и другим участникам избирательного процесса развернуть полноценную предвыборную агитационную кампанию.

6. Подлинные выборы предполагают равные и справедливые правовые условия для регистрации кандидатов, списков кандидатов и политических партий (коалиций). Регистрационные требования должны быть ясными и не содержать условий, способных стать основанием для привилегий либо ограничений дискриминационного характера. Не допускается произвольное или дискриминирующее применение норм о регистрации кандидатов, списков кандидатов и политических партий (коалиций).

7. Каждый кандидат и каждая политическая партия (коалиция), участвующие в выборах, должны признавать итоги голосования и результаты демократических выборов, иметь возможность обжаловать официальные итоги голосования, результаты выборов, нарушающие избирательные права и свободы гражданина, в судебные и (или) иные органы в порядке и сроки, предусмотренные законами, международными обязательствами государства.

8. Лица и органы, чья деятельность направлена на фальсификацию подсчета голосов, итогов голосования и результатов выборов, на воспрепятствование свободному осуществлению гражданином его избирательных прав и свобод, в том числе в форме бойкота или призывов к бойкоту выборов, отказу от выполнения избирательных процедур или избирательных действий, должны преследоваться по закону.

Статья 10

Справедливые выборы

1. Соблюдение принципа справедливых выборов должно обеспечивать создание равных правовых условий для всех участников избирательного процесса.

2. При проведении справедливых выборов обеспечиваются:

а) всеобщее и равное избирательное право;

б) равные возможности каждому кандидату или каждой политической партии (коалиции) для участия в избирательной кампании, в том числе для доступа к средствам массовой информации и телекоммуникаций;

в) справедливое и гласное финансирование выборов, избирательной кампании кандидатов, политических партий (коалиций);

г) честность при голосовании и подсчете голосов, полное и оперативное информирование о результатах голосования с официальным опубликованием всех итогов выборов;

д) организация избирательного процесса беспристрастными избирательными органами, работающими открыто и гласно под действенным общественным и международным наблюдением;

е) быстрое и эффективное рассмотрение судами и иными уполномоченными на то органами жалоб на нарушения избирательных прав и свобод граждан, кандидатов, политических партий (коалиций) во временных рамках соответствующих этапов избирательного процесса, а также обеспечение права гражданина на обращение в международные судебные органы за защитой и восстановлением своих избирательных прав и свобод в порядке, предусмотренном нормами международного права.

3. Кандидаты могут быть выдвинуты избирателями соответствующего избирательного округа и (или) в порядке самовыдвижения. Кандидаты и (или) списки кандидатов могут быть выдвинуты также политическими партиями (коалициями), иными общественными объединениями и другими субъектами права выдвижения кандидатов и (или) списков кандидатов, указанными в конституции, законах.

Статья 11

Проведение выборов избирательными органами
(избирательными комиссиями)

1. Подготовка и проведение выборов, обеспечение и защита избирательных прав и свобод граждан и контроль за их соблюдением возлагаются на избирательные органы (избирательные комиссии), статус, компетенция и полномочия которых установлены конституцией, законодательными актами.

2. Не допускается создание и деятельность иных структур (органов, организаций), которые подменяют избирательные органы либо полностью или частично осуществляют их функции, либо препятствуют их законной деятельности, либо противоправно вмешиваются в их деятельность, либо присваивают их статус и полномочия.

3. Порядок формирования, полномочия, организация деятельности избирательных органов, а также порядок, основания и сроки расформирования состава избирательного органа или досрочного прекращения полномочий членов избирательного органа устанавливаются законами. При этом порядок и сроки досрочного прекращения полномочий членов избирательного органа по основаниям, предусмотренным в законе, а также назначения уполномоченным на то органом нового члена избирательного органа взамен выбывшего не должны препятствовать осуществлению избирательным органом возложенных на него полномочий, нарушать целостность избирательного процесса, приводить к несоблюдению сроков выполнения избирательных действий, нарушению избирательных прав и свобод граждан.

4. Стороны признают возможность предоставления кандидату, политической партии (коалиции), выдвинувшей список кандидатов, права назначить в порядке, предусмотренном законом, в зарегистрировавший кандидата (список кандидатов) избирательный орган и в нижестоящие избирательные органы по одному члену избирательного органа с правом совещательного голоса, представляющего назначившего его кандидата, политическую партию (коалицию).

5. Член избирательного органа с правом совещательного голоса вправе выступать на заседании избирательного органа, вносить предложения по вопросам, входящим в компетенцию избирательного органа, и требовать проведения по данным вопросам голосования; вправе обжаловать действия (бездействие) избирательного органа в вышестоящий избирательный орган или в суд, осуществлять иные полномочия, предусмотренные законами.

6. Решения избирательных органов, принятые в пределах их компетенции, обязательны для органов исполнительной власти, государственных учреждений, органов местного самоуправления, политических партий и иных общественных объединений, их уполномоченных представителей, организаций, должностных лиц, избирателей, нижестоящих избирательных органов, иных лиц и организаций, указанных в законах.

7. Стороны своими законами возлагают на государственные органы, органы местного самоуправления, учреждения, организации, а также на их должностных лиц обязанность оказывать избирательным органам содействие в реализации их полномочий, а на организации, осуществляющие теле- и (или) радиовещание, и редакции периодических печатных изданий, указанные в законодательстве о выборах, - обязанность предоставлять избирательным органам бесплатно эфирное время, возможность размещения печатной информации для необходимого информирования избирателей о выборах, ходе избирательной кампании.

Статья 12

Финансирование выборов и избирательной кампании
кандидатов, политических партий (коалиций)

1. Финансирование мероприятий, связанных с выборами, осуществляется за счет средств бюджета.

2. Государства обеспечивают в случаях и порядке, предусмотренном конституциями и законами, кандидатам, политическим партиям (коалициям), участвующим в выборах, выделение на справедливых условиях бюджетных средств, а также возможность образования внебюджетного фонда при избирательном органе либо формирования собственного денежного избирательного фонда для финансирования своей избирательной кампании и использования для этих целей собственных денежных средств, добровольных денежных пожертвований физических и (или) национальных юридических лиц в размерах и порядке, предусмотренных законами. Использование кандидатами, политическими партиями (коалициями) иных денежных средств, кроме поступивших в указанные фонды, должно быть запрещено законами и влечь ответственность в соответствии с законами.

3. Какие-либо иностранные пожертвования, в том числе от иностранных физических и юридических лиц, кандидатам, политическим партиям (коалициям), участвующим в выборах, либо другим общественным объединениям, общественным организациям, которые прямо или косвенно, или иным образом относятся к кандидату, политической партии (коалиции) либо находятся под их непосредственным влиянием или контролем и способствуют либо содействуют реализации целей политической партии (коалиции), не допускаются.

4. Стороны обеспечивают открытость и прозрачность всех денежных пожертвований кандидатам, политическим партиям (коалициям), участвующим в выборах, с тем чтобы исключались запрещенные законодательством пожертвования как кандидатам, так и политическим партиям (коалициям), выдвинувшим кандидатов (списки кандидатов) на выборах.

5. Кандидаты, политические партии (коалиции), участвующие в выборах, должны с установленной законами периодичностью представлять в избирательные органы и (или) иные органы, указанные в законе, сведения и отчеты о поступлении всех пожертвований в свои денежные избирательные фонды, о вкладчиках соответствующих средств, а также о всех своих расходах из этих фондов на финансирование своей избирательной кампании. Избирательные органы обеспечивают опубликование указанных сведений и отчетов в средствах массовой информации и телекоммуникаций, указанных в законах.

6. Для осуществления контроля или надзора за соблюдением правил и порядка финансирования избирательной кампании кандидатов, политических партий (коалиций) может быть образован специальный орган (органы) или возложены соответствующие полномочия на должностных лиц либо избирательные органы.

7. Перечень нарушений условий и порядка пожертвований, финансирования деятельности кандидатов, политических партий (коалиций), а также перечень мер предупреждения, предотвращения или пресечения нарушений при финансировании выборов и избирательной кампании кандидатов, политических партий (коалиций) должны устанавливаться законами, иными нормативными правовыми актами.

Статья 13

Государственная информационная поддержка
выборов и агитационной деятельности

1. Стороны обеспечивают свободу поиска, сбора, распространения информации о выборах, кандидатах, беспристрастное информационное освещение выборов в средствах массовой информации и телекоммуникаций.

2. Средства массовой информации и телекоммуникаций призваны информировать население о выборах, выдвижении кандидатов (списков кандидатов), их предвыборных программах (платформах), о ходе избирательной кампании, итогах голосования и результатах выборов, осуществлять свою деятельность в рамках конституции, законов, международных обязательств государства.

3. В соответствии с законодательством представители средств массовой информации и телекоммуникаций вправе:

а) присутствовать на заседаниях избирательных органов, обеспечивая гласность и открытость их деятельности;

б) знакомиться с документами и материалами соответствующих избирательных органов об итогах голосования или результатах выборов, изготавливать либо получать от соответствующего избирательного органа копии указанных документов и материалов, передавать их для опубликования в средства массовой информации и телекоммуникаций;

в) присутствовать на публичных агитационных мероприятиях, освещать в средствах массовой информации ход их проведения;

г) присутствовать при проведении голосования, подсчете голосов избирателей, установлении итогов голосования и результатов выборов.

4. Гражданам, кандидатам, политическим партиям (коалициям), выдвинувшим кандидата и (или) список кандидатов, иным общественным объединениям, общественным организациям гарантируется свобода проведения агитационной деятельности в любых допускаемых законом формах и законными методами в порядке и сроки, предусмотренные законами, в условиях плюрализма мнений, отсутствия цензуры.

5. Всем кандидатам, политическим партиям (коалициям), участвующим в выборах, в соответствии с конституцией, законами должны обеспечиваться равные условия доступа к средствам массовой информации и телекоммуникаций для проведения своей предвыборной агитации, в том числе для изложения положений своей предвыборной программы (платформы).

6. При проведении агитационной деятельности не допускается злоупотребление свободой слова и свободой массовой информации, в том числе призывы к насильственному захвату власти, насильственному изменению конституционного строя и нарушению территориальной целостности государства, призывы, направленные на пропаганду войны, террористических, любых иных насильственных действий и возбуждающие социальную, расовую, национальную, этническую, религиозную ненависть и вражду.

7. Средства массовой информации и телекоммуникаций одного государства-участника настоящей Конвенции не могут использоваться в целях участия в агитационной деятельности при проведении выборов на территории другого государства.

8. Перечень нарушений условий и порядка проведения кандидатами, политической партией (коалицией) своей агитационной деятельности, а также участия средств массовой информации в освещении избирательной кампании, являющихся основанием для наступления ответственности, устанавливается законами.

Статья 14

Статус и полномочия национальных наблюдателей

1. Каждый кандидат, каждая политическая партия (коалиция), иное общественное объединение (общественная организация), группа избирателей, другие субъекты выборов, указанные в конституции, законах, вправе в порядке, установленном законами или нормативными актами, принимаемыми органами, организующими выборы, назначить национальных наблюдателей, которые в день голосования, в том числе в день проведения досрочного голосования, имеют право осуществлять наблюдение в помещении для голосования.

2. Права и обязанности национальных наблюдателей должны быть определены в законодательстве.

3. Национальным наблюдателям должны быть предоставлены следующие права:

а) знакомиться с избирательными документами, указанными в законах о выборах, получать информацию о количестве избирателей, включенных в списки для голосования, и о количестве избирателей, принявших участие в голосовании, в том числе в досрочном голосовании и в голосовании вне помещения для голосования;

б) находиться в помещении для голосования;

в) наблюдать за выдачей избирательных бюллетеней избирателям;

г) присутствовать при проведении досрочного голосования, при голосовании избирателей вне помещения для голосования;

д) наблюдать за подсчетом голосов избирателей в условиях, обеспечивающих обозримость процедуры подсчета бюллетеней;

е) наблюдать за составлением избирательным органом протокола об итогах голосования, результатах выборов и иных документов, знакомиться с протоколом избирательного органа об итогах голосования, в том числе с протоколом, составляемым повторно, получать в случаях и порядке, предусмотренном национальным законодательством, от соответствующего избирательного органа заверенные копии указанных протоколов;

ж) обращаться в избирательный орган с предложениями и замечаниями по вопросам организации голосования;

з) обжаловать решения и действия (бездействие) избирательного органа, членов избирательного органа в непосредственно вышестоящий избирательный орган или в суд.

4. В случаях и порядке, предусмотренном законами, правами национального наблюдателя также могут пользоваться доверенные лица кандидатов, политических партий (коалиций).

5. Избирательные органы и (или) иные органы и организации могут быть наделены полномочиями по организации обучения национальных наблюдателей и иных участников выборов основам демократических избирательных технологий, национального законодательства о выборах, международных избирательных стандартов, обеспечения и защиты избирательных прав и свобод человека и гражданина.

Статья 15

Статус и полномочия международных наблюдателей

1. Стороны подтверждают, что присутствие международных наблюдателей способствует открытости и гласности выборов, соблюдению международных обязательств государств. Они будут стремиться содействовать доступу международных наблюдателей к избирательным процессам, проводимым на более низком, чем общенациональный, уровне, вплоть до муниципального (местного) уровня.

2. Деятельность международных наблюдателей регулируется законами страны пребывания, настоящей Конвенцией, иными международными документами.

3. Международные наблюдатели получают разрешение на въезд на территорию государства в порядке, установленном законом, и аккредитуются соответствующим избирательным органом при наличии соответствующего приглашения. Приглашения могут быть направлены уполномоченными законом органами после официального опубликования решения о назначении выборов. Предложения о направлении приглашений могут быть поданы уставными органами Содружества Независимых Государств.

4. Центральный избирательный орган выдает международному наблюдателю удостоверение об аккредитации установленного образца. Такое удостоверение дает право международному наблюдателю осуществлять наблюдение в период подготовки и проведения выборов.

5. Международный наблюдатель на территории государства пребывания находится под покровительством данного государства. Избирательные органы, органы государственной власти, органы местного самоуправления обязаны оказывать ему необходимое содействие в пределах своей компетенции.

6. Международный наблюдатель осуществляет свою деятельность самостоятельно и независимо. Материально-финансовое обеспечение деятельности международного наблюдателя осуществляется за счет средств стороны, направившей наблюдателя, или за счет его собственных средств.

7. Международные наблюдатели не вправе использовать свой статус для осуществления деятельности, не связанной с наблюдением за ходом избирательной кампании. Стороны оставляют за собой право лишать аккредитации тех международных наблюдателей, которые нарушают законы, общепризнанные принципы и нормы международного права.

8. Международные наблюдатели имеют право:

а) на доступ ко всем документам (не затрагивающим интересы национальной безопасности), регулирующим избирательный процесс, получение от избирательных органов необходимой информации и копий указанных в национальных законах избирательных документов;

б) на контакты с политическими партиями, коалициями, кандидатами, частными лицами, сотрудниками избирательных органов;

в) на свободное посещение всех избирательных участков и помещений для голосования, в том числе в день проведения голосования;

г) на наблюдение за ходом голосования, подсчетом голосов и установлением их результатов в условиях, обеспечивающих обозримость процедуры подсчета бюллетеней;

д) на ознакомление с результатами рассмотрения жалоб (заявлений) и претензий, связанных с нарушением законодательства о выборах;

е) на информирование представителей избирательных органов о своих наблюдениях, рекомендациях без вмешательства в работу органов, осуществляющих выборы;

ж) на публичное изложение своего мнения о подготовке и проведении выборов после окончания голосования;

з) на предоставление организаторам выборов, органам государственной власти и соответствующим должностным лицам своего заключения о результатах наблюдения за ходом выборов.

9. Международные наблюдатели должны:

а) соблюдать конституцию и законы страны пребывания, положения настоящей Конвенции, иных международных документов;

б) иметь при себе удостоверение об аккредитации в качестве международного наблюдателя, выдаваемое в порядке, определенном страной пребывания, и предъявлять его по требованию организаторов выборов;

в) выполнять свои функции, руководствуясь принципами политической нейтральности, беспристрастности, отказа от выражения каких бы то ни было предпочтений или оценок по отношению к избирательным органам, государственным и иным органам, должностным лицам, участникам избирательного процесса;

г) не вмешиваться в избирательный процесс;

д) основывать все свои заключения на наблюдении и фактическом материале.

Статья 16

Обжалование и ответственность за нарушение
избирательных прав и свобод граждан

1. В случае нарушения провозглашенных в настоящей Конвенции стандартов демократических выборов, избирательных прав и свобод граждан, а также законов о выборах лицо или лица, чьи права были нарушены, должны иметь право и возможность обжалования и восстановления нарушенных прав в судах, а в случаях и порядке, установленном законами, - также в избирательных органах.

2. Лица, виновные в совершении запрещенных законами действий (бездействии), должны нести ответственность в соответствии с законами.

Статья 17

Избирательная документация

1. Бюллетени для голосования, иные избирательные документы, в том числе документы органов государственной власти, органов местного самоуправления, избирательных органов, касающиеся проведения выборов, составляются (публикуются) на государственном языке и на официальных языках составных частей территории государства, где проходят выборы, а в порядке, предусмотренном законодательством, - также на языках народов и народностей, национальных меньшинств и этнических групп на территориях их компактного проживания.

2. Избирательные документы, по которым устанавливаются итоги голосования и определяются результаты выборов, являются документами строгой отчетности, степень защиты которых устанавливается законами.

Статья 18

Меры, которые не должны считаться дискриминационными

1. Вышеперечисленные избирательные права и свободы граждан могут быть ограничены конституцией, законами и не считаться дискриминационными, если они предусматривают:

а) специальные меры, принимаемые для обеспечения адекватного представительства какой-либо составной части населения страны, в частности национальных меньшинств и этнических групп, которые в действительности из-за политических, экономических, религиозных, социальных, исторических и культурных условий лишены возможности пользоваться равным с остальным населением положением в отношении политических и избирательных прав и свобод;

б) ограничение права избирать и быть избранными в отношении граждан, признанных судом недееспособными, а также содержащихся в местах лишения свободы по приговору суда.

2. Ограничения для выдвижения кандидатов, списков кандидатов, касающиеся создания и деятельности политических партий (коалиций), избирательных прав и свобод граждан, могут применяться в интересах защиты конституционного строя, национальной безопасности, поддержания общественного порядка, защиты общественного благосостояния и морали, прав и свобод граждан и должны соответствовать международным обязательствам государства.

3. Стороны в своем стремлении к демократизации избирательного процесса исходят из того, что существующие ограничения или преимущества в реализации избирательных прав и свобод, предусмотренные конституцией, законами и не противоречащие международным обязательствам государства, по мере создания надлежащих национальных условий подлежат отмене, с тем чтобы обеспечить участникам избирательного процесса равные правовые условия для участия в выборах.

Статья 19

Обязательства государств-участников Конвенции

1. Стороны будут принимать законодательные и другие меры в целях усиления гарантий избирательных прав и свобод для подготовки и проведения демократических выборов, реализации положений настоящей Конвенции. Провозглашенные в настоящей Конвенции стандарты демократических выборов, избирательных прав и свобод могут быть обеспечены путем включения их в конституцию, законодательные акты.

2. Стороны обязуются:

а) гарантировать защиту демократических принципов и норм избирательного права, демократический характер выборов, свободное волеизъявление граждан на выборах, обоснованность требований, относящихся к признанию выборов состоявшимися, действительными и легитимными;

б) предпринимать необходимые меры к тому, чтобы полная законодательная база выборов принималась национальным законодательным органом и правовые нормативы, обеспечивающие проведение выборов, не устанавливались актами исполнительной власти;

в) стремиться к тому, чтобы депутатские мандаты другой палаты национального законодательного органа полностью или частично были объектом свободной состязательности кандидатов и (или) списков кандидатов в ходе всенародных прямых выборов в порядке, предусмотренном законами;

г) стремиться к созданию системы правовых, организационных, информационных гарантий обеспечения избирательных прав и свобод граждан при подготовке и проведении выборов любого уровня, предпринимать необходимые законодательные меры к тому, чтобы обеспечивать женщинам справедливые и реальные, наравне с мужчинами, возможности реализации права избирать и быть избранными в выборные органы, на выборные должности как лично, так и в составе политических партий (коалиций) в соответствии с условиями и порядком, предусмотренными конституцией, законами, а также создавать дополнительные гарантии и условия для участия в голосовании лицам с физическими отклонениями (инвалидам и др.);

д) осуществлять регистрацию (учет) избирателей на основе законодательно установленной недискриминационной и действенной процедуры, предусматривающей такие параметры регистрации (учета), как возраст, гражданство, место жительства, наличие основного документа, удостоверяющего личность гражданина;

е) закреплять в законодательном порядке ответственность лиц, представляющих сведения об избирателях, за достоверность, полный объем соответствующих сведений и своевременность их передачи, обеспечение в соответствии с законодательством конфиденциального характера персональных данных;

ж) содействовать формированию политических партий и их свободной законной деятельности, законодательно регулировать финансирование политических партий и избирательного процесса, обеспечивать, чтобы законы и государственная политика осуществляли разделение партии и государства, проведение избирательных кампаний в атмосфере свободы и честности, способствующей тому, чтобы партии и кандидаты свободно излагали свои взгляды и оценки, положения предвыборных программ (платформ), а избиратели знакомились с ними, обсуждали их и голосовали "за" или "против" свободно, не опасаясь наказания или какого бы то ни было преследования;

з) обеспечивать принятие мер, гарантирующих беспристрастность в освещении избирательной кампании средствами массовой информации, в том числе в сети Интернет, невозможность устанавливать юридические или административные барьеры для доступа к средствам массовой информации на недискриминационной основе для политических партий и кандидатов, формировать единый информационный банк данных результатов опросов общественного мнения, связанных с выборами, данные которого должны предоставляться участникам избирательного процесса, а также международным наблюдателям по их запросам для ознакомления или копирования, внедрять новые информационные технологии, обеспечивающие открытый характер выборов, повышающие степень доверия избирателей к итогам голосования и результатам выборов;

и) принимать национальные программы гражданского образования и участвовать в разработке и принятии аналогичных межгосударственных программ, обеспечивать условия для ознакомления и обучения граждан и иных участников избирательной кампании избирательным процедурам и правилам, повышения их правовой культуры и профессиональной квалификации организаторов выборов;

к) обеспечивать создание независимых беспристрастных избирательных органов, организующих проведение демократических свободных справедливых подлинных и периодических выборов в соответствии с законодательством и международными обязательствами государства;

л) обеспечивать кандидатам, получившим определенное законом необходимое число голосов, возможность надлежащим образом вступать в должность и оставаться в должности до истечения срока своих полномочий или до их прекращения иным образом, регулируемым законом;

м) принимать меры к законодательному регулированию перечня нарушений избирательных прав и свобод граждан, а также оснований и порядка привлечения к уголовной, административной либо иной ответственности лиц, препятствующих путем насилия, обмана, угроз, подлога или иным способом свободному осуществлению гражданином права избирать и быть избранным, реализации иных избирательных прав и свобод, закрепленных в конституции и законах;

н) способствовать созданию в целях обмена информацией и совместного использования межгосударственного единого банка данных, содержащего информацию об избирательном законодательстве, участниках избирательного процесса (с учетом того, что персональные данные имеют конфиденциальный характер), правоприменительной и судебной практике, законодательных предложениях по совершенствованию избирательной системы, а также иную информацию, относящуюся к организации избирательного процесса;

о) содействовать развитию сотрудничества избирательных органов государств-участников настоящей Конвенции, включая создание и (или) расширение полномочий действующих межгосударственных ассоциаций избирательных органов.

Статья 20

Права, предоставляемые независимо от настоящей Конвенции

1. Ничто в настоящей Конвенции не препятствует выполнению государствами их международных обязательств в отношении избирательных прав и свобод граждан, принятых на себя в соответствии с международными договорами и соглашениями, участниками которых они являются.

2. Осуществление прав, изложенных в настоящей Конвенции, не наносит ущерба осуществлению всеми лицами общепризнанных прав и основных свобод.

3. Ничто в настоящей Конвенции не может быть истолковано как допускающее какую бы то ни было деятельность, противоречащую целям и принципам Устава Содружества Независимых Государств.

Статья 21

Статус Межгосударственного избирательного совета

Стороны признают необходимость создания на основе избирательных органов государств-участников настоящей Конвенции Межгосударственного избирательного совета, призванного содействовать проведению наблюдения за выборами в государствах-участниках настоящей Конвенции.

Статья 22

Порядок вступления Конвенции в силу

1. Настоящая Конвенция вступает в силу с даты сдачи депозитарию на хранение третьего уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для ее вступления в силу.

2. Для Сторон, направивших депозитарию уведомления о выполнении таких процедур позднее, Конвенция вступает в силу с даты получения депозитарием такого уведомления.

Статья 23

Порядок присоединения к Конвенции

1. Настоящая Конвенция открыта для присоединения других государств, готовых принять на себя обязательства, вытекающие из настоящей Конвенции.

2. Для присоединяющегося государства настоящая Конвенция вступает в силу с даты сдачи на хранение депозитарию документа о присоединении.

Статья 24

Порядок выхода из Конвенции

Каждая Сторона может выйти из настоящей Конвенции, направив письменное уведомление об этом депозитарию.

Статья 25

Порядок внесения изменений и дополнений в Конвенцию

В настоящую Конвенцию могут быть внесены изменения и дополнения, оформленные отдельным протоколом, являющимся неотъемлемой частью настоящей Конвенции, который вступает в силу в порядке, предусмотренном статьей 22 настоящей Конвенции.

Статья 26

Разрешение споров, связанных с применением
или толкованием Конвенции

Спорные вопросы, связанные с применением или толкованием настоящей Конвенции, разрешаются путем консультаций и переговоров заинтересованных сторон.

Совершено в городе Кишиневе 7 октября 2002 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящую Конвенцию, ее заверенную копию.

(Подписи)