КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 10 вересня 2003 р. N 1444
Київ
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Кабінету Міністрів України
N 813 від 5 серпня 2009 р.)
Про затвердження Програми підготовки
та залучення молоді до державної служби
та служби в органах місцевого самоврядування,
створення умов для її професійного зростання
Кабінет Міністрів України постановляї:
1. Затвердити Програму підготовки та залучення молоді до державної служби та роботи в органах місцевого самоврядування, створення умов для її професійного зростання (далі - Програма), що додається.
2. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:
подавати щороку до 15 грудня до Головного управління державної служби України звіт про стан виконання Програми;
передбачати починаючи з 2004 року в проектах відповідних бюджетів кошти на фінансування заходів, визначених Програмою.
3. Головному управлінню державної служби України щороку до 15 січня, що настає за звітним періодом, інформувати Кабінет Міністрів України про стан виконання Програми.
4. Рекомендувати органам місцевого самоврядування розробити з урахуванням завдань, визначених Програмою, власні заходи до підготовки та залучення молоді до служби в цих органах.
Прем'єр-міністр України В.ЯНУКОВИЧ
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 вересня 2003 р. N 1444
Програма
підготовки та залучення молоді до державної
служби та служби в органах місцевого
самоврядування, створення умов для її
професійного зростання
Складність завдань та функцій, покладених на органи державної влади, зумовлює необхідність формування управлінської еліти, залучення до системи управління молодих професійно підготовлених кадрів. Тому така увага приділяється соціальному становленню молоді, особливо з урахуванням демографічної ситуації, що склалася в країні.
Мета й основні завдання
Метою Програми є підготовка та залучення молоді до державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, а також створення умов для професійного зростання перспективних молодих державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування.
Завданнями Програми є:
підвищення престижу державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, активізація у молодіжному середовищі просвітницької діяльності з питань державного будівництва, державного управління, державної служби, підготовка високопрофесійних державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування;
удосконалення системи добору талановитої молоді до вищих навчальних закладів, які готують фахівців для служби в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування, і зарахування їх до кадрового резерву;
сприяння професійному зростанню молодих державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування.
Визначення потреби у молодих фахівцях здійснюватиметься на основі результатів моніторингу наявності вакансій та кількості осіб пенсійного і передпенсійного віку із числа працюючих в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.
Стажування осіб віком до 28 років в органах державної влади та органах місцевого самоврядування проводиться в установленому порядку з метою виявлення достатнього професійного рівня та ділових якостей для роботи на вакантній посаді. Результатом такого стажування є, як правило, надання зазначеним особам переваги під час проходження конкурсу на заміщення вакантних посад або їх зарахування до кадрового резерву.
Системний та цілеспрямований добір органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування осіб для направлення на навчання до Національної академії державного управління при Президентові України, інших вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку магістрів за спеціальностями освітньої галузі "Державне управління", повинен проводитися насамперед з числа молодих державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Також органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть рекомендувати або направляти на навчання до таких вищих навчальних закладів представників молодіжних громадських організацій за наявності обґрунтованої потреби.
Навчання осіб, які не перебували на державній службі чи на службі в органах місцевого самоврядування у зазначених вище навчальних закладах, також є одним із напрямів залучення молоді до державної служби та служби в органах місцевого самоврядування. Діяльність конкурсних комісій цих навчальних закладів повинна спрямовуватися на надання переваг при вступі переможцям та призерам Всеукраїнських та обласних предметних олімпіад і студентських конференцій.
З метою професійного зростання та просування по службі молодих державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування органи державної влади та органи місцевого самоврядування створюють умови для:
їх постійної самоосвіти з питань державного управління, удосконалення практичних умінь та навичок у роботі за програмами самоосвіти, які затверджуються органом державної влади чи органом місцевого самоврядування, що є підставою для перебування у кадровому резерві;
підвищення ними в установлений строк кваліфікації відповідно до затверджених професійних програм з урахуванням актуальних питань державного управління.
Передбачається запровадження механізму періодичної кадрової ротації молодих працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування в межах структурних підрозділів певного органу. Це дасть можливість молодим державним службовцям та посадовим особам місцевого самоврядування систематизувати теоретичні знання з державного управління та удосконалювати практичні навички у роботі.
Відстеження послідовності зайняття посад молодими державними службовцями та посадовими особами місцевого самоврядування, формування їх ділових та професійних якостей сприятиме виявленню потенційних кандидатів на зайняття керівних посад у зазначених органах.
Фінансове забезпечення та управління Програмою
Фінансування заходів, визначених Програмою, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, інших джерел, не заборонених законодавством.
Реалізацію заходів Програми забезпечують центральні органи виконавчої влади, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації відповідно до своєї компетенції.
Координація діяльності органів виконавчої влади щодо виконання Програми покладається на Головдержслужбу.
Очікувані результати
У результаті реалізації заходів, передбачених Програмою, буде досягнуто:
підвищення рівня обізнаності молоді з питань державного управління та місцевого самоврядування;
збільшення представництва молоді на службі в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, омолодження їх кадрового резерву;
підвищення частки осіб з числа талановитої молоді, направлених на навчання до вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку магістрів за спеціальностями освітньої галузі "Державне управління";
збільшення кількості молодих осіб, які пройшли стажування на посадах в органах державної влади та органах місцевого самоврядування;
зростання професійного рівня молодих державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, що сприятиме їх подальшому просуванню по службі.
Заходи з виконання Програми
1. Визначати потребу органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у направленні осіб віком до 28 років на навчання до Національної академії державного управління при Президентові України та інших вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку магістрів за спеціальностями освітньої галузі "Державне управління".
Головдержслужба, інші центральні органи
виконавчої влади, Рада міністрів
Автономної Республіки Крим, обласні,
Київська та Севастопольська міські
держадміністрації, Національна академія
державного управління при Президентові України.
Щороку у квітні.
2. Проводити в установленому порядку систематичний та цілеспрямований добір молодих державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, представників молодіжних громадських організацій для навчання в Національній академії державного управління при Президентові України, інших вищих навчальних закладах, що здійснюють підготовку магістрів за спеціальностями освітньої галузі "Державне управління", з подальшим працевлаштуванням в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування.
Національна академія державного
управління при Президентові
України, Головдержслужба,
Держкомсім'ямолодь, інші
центральні органи виконавчої
влади, Рада міністрів Автономної
Республіки Крим, обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації, Спілка молодих
державних службовців України (за згодою).
Постійно.
3. Проводити щороку на регіональному рівні конкурси серед молоді з повною вищою освітою чи такої, що закінчує вищі навчальні заклади, для виявлення осіб, які мають здібності для роботи на посадах державних службовців чи посадових осіб місцевого самоврядування, а також сприяти їх зарахуванню на денну форму навчання до вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку магістрів в освітній галузі "Державне управління".
Рада міністрів Автономної
Республіки Крим, обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації, МОН,
Національна академія державного
управління при Президентові
України, Головдержслужба, Спілка
молодих державних службовців України (за згодою).
Щороку.
4. Передбачати навчання молодих державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування за щорічними планами-графіками підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування.
Міністерства, інші центральні
органи виконавчої влади, Рада
міністрів Автономної Республіки
Крим, обласні, Київська та
Севастопольська міські
держадміністрації,
Головдержслужба, Національна
академія державного управління при
Президентові України.
Починаючи з 2004 року.
5. Сприяти першочерговому направленню на навчання за кордон (за рахунок міжнародної технічної допомоги) молодих державних службовців, яких включено до кадрового резерву на керівні посади в органах виконавчої влади.
Головдержслужба, Мінекономіки,
Держкомсім'ямолодь, інші
центральні органи виконавчої
влади, Рада міністрів Автономної
Республіки Крим, обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації.
Постійно.
6. Внести до планів роботи центрів перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій окремий розділ з питань добору для стажування в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування молоді з числа студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації з метою внесення їх до кадрового резерву на посади державних службовців.
Рада міністрів Автономної
Республіки Крим, обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації.
Постійно, починаючи з 2004 року.
7. Проводити роботу з періодичної ротації державних службовців віком до 28 років у межах структурних підрозділів відповідного органу виконавчої влади.
Міністерства, інші центральні
органи виконавчої влади, Рада
міністрів Автономної Республіки
Крим, обласні, Київська та
Севастопольська міські
держадміністрації.
Щороку.
8. Організувати проведення соціологічних досліджень з метою відстеження просування по службі молодих державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування, його моніторингу та враховувати отримані результати у подальшій роботі.
Рада міністрів Автономної
Республіки Крим, обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації.
2004 рік.
9. Визначити центральні та місцеві органи виконавчої влади для проведення пілотних досліджень з метою вивчення ділових і професійних якостей молодих державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, зарахованих до кадрового резерву на керівні посади.
Головдержслужба,
Держкомсім'ямолодь.
Квітень 2004 року.
10. Проводити дні кар'єри молодих державних службовців, тематичні конференції та навчальні семінари в Національній академії державного управління при Президентові України, її регіональних інститутах і центрах перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій.
Національна академія державного
управління при Президентові
України, Головдержслужба,
Держкомсім'ямолодь, Спілка молодих
державних службовців України (за згодою).
Щороку, починаючи з 2004 року.
11. Підготувати та випустити серію видань "Бібліотека молодого державного службовця".
Головдержслужба, Національна
академія державного управління при
Президентові України,
Держкомсім'ямолодь, Спілка молодих
державних службовців України (за згодою).
Постійно.
12. Запровадити на веб-сайті Держкомсім'ямолоді окремий розділ з питань державної кадрової політики з метою висвітлення процесу залучення молоді до державної служби.
Держкомсім'ямолодь,
Головдержслужба.
Лютий 2004 року.