МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
01.04.2003 N 247
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
21 квітня 2003 р. за N 315/7636
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства фінансів України
N 616 від 14.07.2016)
Про затвердження Порядку проведення оцінки фінансового стану
бенефіціара та визначення виду забезпечення для обслуговування
та погашення позики, наданої за рахунок коштів міжнародних
фінансових організацій
На виконання пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1317 "Про порядок підготовки та реалізації проектів економічного і соціального розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок проведення оцінки фінансового стану бенефіціара та визначення виду забезпечення для обслуговування та погашення позики, наданої за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій, що додається.
2. Департаменту управління державним боргом (Адаменко В.Г.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Державного секретаря Міністерства фінансів України Маноху С.О.
Перший віце-прем'єр-міністр України, Міністр фінансів України М.Я.Азаров
Затверджено
Наказ Міністерства фінансів
України
01.04.2003 N 247
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
21 квітня 2003 р. за N 315/7636
Порядок
проведення оцінки фінансового стану бенефіціара
та визначення виду забезпечення для обслуговування
та погашення позики, наданої за рахунок коштів
міжнародних фінансових організацій
Цей Порядок установлює єдині методичні засади проведення Міністерством фінансів України оцінки фінансового стану бенефіціара, а також визначення виду і розміру забезпечення для обслуговування та погашення позики, яку планується надати за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій.
1. Загальні положення
1.1. Наведені в цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
інтегральний показник - показник, який комплексно характеризує фінансовий стан бенефіціара;
МФО - міжнародна фінансова організація;
оцінка - оцінка фінансового стану бенефіціара;
Порядок підготовки та реалізації проектів - Порядок підготовки та реалізації проектів економічного і соціального розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 N 1317 (із змінами);
пропозиції - пропозиції щодо ініціювання спільного з МФО проекту, які надсилаються на експертизу до Міністерства фінансів України.
1.2. Усі інші терміни мають значення, визначені Порядком підготовки та реалізації проектів.
1.3. Оцінка, визначення виду забезпечення та його розміру проводиться в рамках експертизи пропозицій, яка передбачена пунктом 7 Порядку підготовки та реалізації проектів ( 1317-2001).
1.4. Термін проведення оцінки, визначення виду забезпечення та його розміру не може перевищувати терміну, визначеного порядком підготовки та реалізації проектів.
1.5. Результати оцінки використовуються для підготовки висновків щодо можливості надання бенефіціару позики та визначення розміру забезпечення зобов'язань бенефіціара.
2. Методичні засади розрахунку інтегрального показника
2.1. Методичною основою оцінки є методологія багатофакторного дискримінантного аналізу, використання якої забезпечує розрахунок інтегрального показника за два останні календарні роки та останній звітний період.
2.2. Економічна інтерпретація інтегрального показника (за два останні календарні роки та останній звітний період) за відповідним значенням дає прогнозну оцінку потенційного фінансового стану бенефіціара на наступні один - три роки.
2.3. Значення інтегрального показника є результатом розв'язку дискримінантної функції, незалежними змінними в якій є окремі коефіцієнти, що характеризують різні параметри фінансового стану бенефіціара.
2.4. Базовий алгоритм багатофакторної дискримінантної функції для розрахунку Інтегрального показника має такий вигляд:
Z = 0,97X1 + 1,33X2 + 0,5X3 + 0,6X4 + 2,063X5 + 0,067X6 - 4,15,
де X1, X2, X3, X4, X5, X6 - показники дискримінантної функції (фінансові коефіцієнти).
2.5. Алгоритм розрахунку фінансових коефіцієнтів наведено в додатку 1 до цього Порядку.
2.6. Для розрахунку фінансових коефіцієнтів використовується фінансова звітність бенефіціара за два останні календарні роки та останній звітний період (форма N 1 "Баланс", форма N 2 "Звіт про фінансові результати", форма N 3 "Звіт про рух грошових коштів"), яка включається до пакета документів для експертизи пропозицій.
3. Інтерпретація значень фінансових коефіцієнтів
3.1. Коефіцієнт покриття (X1) розраховується як відношення поточних (оборотних) активів до поточних зобов'язань бенефіціара та показує достатність фінансових ресурсів бенефіціара, які можуть бути використані для погашення його поточних зобов'язань.
Величина коефіцієнта покриття свідчить про те, скільки одиниць оборотних коштів припадає на одиницю короткострокових зобов'язань бенефіціара і характеризує здатність бенефіціара забезпечити платоспроможність у середньостроковому періоді.
Оптимальне значення коефіцієнта покриття становить від 1,5 до 2,5. Якщо значення коефіцієнта надто високе, то це свідчить про те, що бенефіціар неефективно використовує власний капітал, зокрема вкладає його в запаси чи інші оборотні активи. Для врахування цієї обставини в процесі аналізу у разі перевищення фактичного значення показника рівня 2,5 для розрахунків коефіцієнта покриття приймається скоригована величина (додаток 2 до цього Порядку).
Мінімальне значення коефіцієнту покриття становить 1,5.
3.2. Коефіцієнт фінансової автономії (X2) розраховується як відношення власного капіталу до валюти балансу, відображаючи питому вагу власного капіталу в загальній сумі джерел фінансування.
Коефіцієнт фінансової автономії характеризує структуру капіталу бенефіціара, його незалежність від позичкових коштів. Чим більшим є значення цього коефіцієнта, тим більш фінансово незалежним є бенефіціар.
Допустиме значення коефіцієнта фінансової автономії має бути більше або дорівнювати 0,5.
3.3. Коефіцієнт оборотності вкладеного капіталу (X3) розраховується як відношення чистої виручки від реалізації продукції до валюти балансу (середньорічної).
Коефіцієнт оборотності вкладеного капіталу визначає швидкість обертання капіталу, який інвестовано бенефіціару. Чим більшим є значення цього коефіцієнта, тим ефективнішою вважається діяльність бенефіціара.
Для нейтралізації надмірного впливу коефіцієнта оборотності вкладеного капіталу на результати аналізу в розрахунках максимальне його значення доцільно приймати:
для оптової і роздрібної торгівлі, готелів і ресторанів - фактичне значення;
для харчової промисловості, переробки сільськогосподарської продукції, сільського та лісового господарства, транспорту і зв'язку - 10,0;
для підприємств усіх інших видів діяльності - 5,0.
3.4. Коефіцієнт рентабельності операційного продажу за грошовим потоком (X4) розраховується як відношення чистого грошового потоку від операційної діяльності до чистої виручки від реалізації продукції з урахуванням обсягів інших операційних доходів.
Цей коефіцієнт характеризує ефективність основної діяльності бенефіціара і визначає чистий грошовий потік від операційної діяльності, який припадає на одиницю виручки від реалізації та інших операційних доходів.
Чим вищий показник, тим ефективніша діяльність бенефіціара.
3.5. Коефіцієнт рентабельності активів за грошовим потоком (X5) розраховується як відношення чистого грошового потоку до валюти балансу (середньорічної).
Цей коефіцієнт відображає величину чистого грошового потоку від операційної та інвестиційної діяльності, який припадає на одиницю активів підприємства. Грошовий потік розраховується як чистий грошовий потік від операційної діяльності (з урахуванням зміни в чистих оборотних активах), скоригований на суму надходжень та видатків від неопераційної діяльності, зокрема на суму прибутків (збитків) від володіння та реалізації фінансових інвестицій, продажу основних засобів тощо. Грошові видатки на придбання фінансових інвестицій при цьому не враховуються.
Чим вищий показник, тим ефективніша діяльність бенефіціара.
3.6. Коефіцієнт відношення позичкового капіталу до чистої виручки від реалізації (X6) розраховується як відношення чистого позичкового капіталу (позичковий капітал зменшений на суму грошових коштів, їх еквівалентів, поточних фінансових інвестицій, векселів отриманих, чистої реалізаційної вартості дебіторської заборгованості та вартості наявних на балансі товарів) до чистої виручки від реалізації.
Цей коефіцієнт характеризує здатність підприємства погасити свою заборгованість за рахунок чистої виручки від реалізації. Чим меншим є значення цього коефіцієнта, тим більша спроможність бенефіціара погасити свою заборгованість за рахунок виручки від реалізації.
У розрахунках інтегрального показника фінансового стану бенефіціара значення коефіцієнта відношення позичкового капіталу до чистої виручки від реалізації відображається зі знаком мінус.
З метою нейтралізації надмірного впливу цього коефіцієнта на результати дискримінантного аналізу максимальне його значення рекомендується приймати на рівні 4,0; мінімальне - на рівні -4,0, тобто в межах від -4,0 до 4,0 фактичного значення показника.
3.7. При порівнянні значень фінансових коефіцієнтів у разі, якщо останнім звітним періодом, за який подається звіт про фінансові результати, є квартал, а всі попередні періоди, за які здійснюється розрахунок, є річними, необхідно дані квартального звіту про фінансові результати бенефіціара помножити на коефіцієнт 4/N, де N - порядковий номер останнього звітного кварталу.
4. Оформлення результатів оцінки
4.1. Якщо в пропозиціях відсутня фінансова звітність бенефіціара за два останні календарні роки та останній звітний період, Міністерство фінансів України повідомляє Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України про неможливість проведення оцінки та надання відповідних висновків експертизи пропозицій.
4.2. На підставі фінансової звітності бенефіціара розраховуються фінансові коефіцієнти та визначається значення інтегрального показника.
4.3. Якщо значення інтегрального показника менше або дорівнює - 0,90, робиться висновок про незадовільний фінансовий стан бенефіціара та недоцільність залучення державою позики МФО для її подальшого кредитування бенефіціара.
4.4. Якщо значення інтегрального показника більше -0,90 але менше або дорівнює 0,90, робиться висновок про необхідність проведення додаткового аналізу.
4.5. Якщо значення інтегрального показника більше 0,90, робиться висновок про задовільний стан бенефіціара та необхідність визначення розміру забезпечення.
5. Порядок проведення додаткового аналізу
5.1. Додатковий аналіз здійснюється шляхом оцінки динаміки таких основних абсолютних показників фінансового стану бенефіціара за останні два календарні роки та за останній звітній період:
валюта балансу (ф1 р.280);
робочий капітал або чистий оборотний капітал (ф1 р.260 - р. 620);
обсяг виручки від реалізації (ф2 р. 035);
величина чистого прибутку (збитку) (ф2 р. 220 + р. 225);
чистий грошовий потік від операційної діяльності (ф3 р.070 - р.130 - р. 140).
5.2. При додатковому аналізі базовий інтегральний показник (Zб) коригується на коефіцієнт зміни основних абсолютних показників (Дельта Z)
Zc = Zб +- Дельта Z,
де Zc - скориговане за результатами додаткового експертного аналізу значення інтегрального показника.
5.3. Коефіцієнт зміни основних абсолютних показників (Дельта Z) розраховується як сума коефіцієнтів приросту (зменшення) відповідних показників
m Дельта Z = Е ДельтаРj, j=1 |
Е - сума
де ДельтаРj - коефіцієнт приросту (зменшення) аналізованого Pj-го абсолютного показника
+-Pjk Дельта Pj = ------------- , Pj(k-1) |
де +-Pjk - приріст (зменшення) значення показника в k-му періоді порівняно з періодом k-1;
Pj(k-1) - значення досліджуваного показника в періоді k-1 (береться за модулем).
5.4. Якщо значення скоригованого інтегрального показника менше в порівнянні з базовим значенням, робиться висновок про можливий незадовільний фінансовий стан бенефіціара в найближчому майбутньому та недоцільність залучення державою позики МФО для її подальшого кредитування бенефіціара.
5.5. Якщо значення скоригованого інтегрального показника більше в порівнянні з базовим значенням, робиться висновок про задовільний стан бенефіціара. У цьому разі при визначенні розміру забезпечення значення інтегрального показника вважається рівним 1,00.
6. Визначення виду забезпечення та його розміру
6.1. Вид забезпечення виконання зобов'язань щодо обслуговування та погашення позики, наданої за рахунок коштів МФО, визначається бенефіціаром.
6.2. Розмір забезпечення залежно від значення інтегрального показника наведено в додатку 3 до цього Порядку.
6.3. Одержані результати оцінки та визначення розміру забезпечення надсилаються Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України разом із загальним висновком експертизи пропозицій.
В.о. начальника Управління співробітництва з
міжнародними фінансовими організаціями Р.Я.Кудіна
Додаток 1
до Порядку проведення оцінки фінансового
стану бенефіціара та визначення виду
забезпечення для обслуговування та
погашення позики, наданої за рахунок
коштів міжнародних фінансових
організацій
Алгоритм
розрахунку фінансових коефіцієнтів
------------------------------------------------------------------------------
| Назва фінансового | Алгоритм розрахунку |
| коефіцієнта | |
|------------------------+---------------------------------------------------|
|1.Коефіцієнт покриття | ф1 р. 260 |
| (X1) | --------- |
| | ф1 р. 620 |
|------------------------+---------------------------------------------------|
|2.Коефіцієнт фінансової | ф1 р.380 |
| автономії (X2) | -------- |
| | ф1 р.640 |
|------------------------+---------------------------------------------------|
|3.Коефіцієнт оборотності| ф2 р. 035 (гр.3) |
| вкладеного капіталу | ---------------- |
| (X3) | ф1 р.640 (гр.3+гр4):2 |
|------------------------+---------------------------------------------------|
|4.Коефіцієнт рентабель- | ф3 р. 070 - р.130 - р. 140 |
| ності операційних про-| -------------------------- |
| дажів за грошовим | ф2. р.035 + р. 060 (гр.3) |
| потоком (X4) | |
|------------------------+---------------------------------------------------|
|5.Коефіцієнт рентабель- | ф3 р. 170 + р.050 (гр4) - р.050 (гр3) |
| ності активів за гро- | ------------------------------------- |
| шовим потоком (X5) | ф1 р.640 (гр.3 + гр4):2 |
|------------------------+---------------------------------------------------|
|6.Коефіцієнт відношення |ф1 р. 620+р.480-р.140-р.150-р.160-р.220-р.230-р.240|
| чистого позичкового |---------------------------------------------------|
| капіталу до чистої | ф2 р. 035 (гр3) |
| виручки від реалізації| |
| (X6) | |
------------------------------------------------------------------------------
В.о. начальника Управління співробітництва з
міжнародними фінансовими організаціями Р.Я.Кудіна
Додаток 2
до Порядку проведення оцінки фінансового
стану бенефіціара та визначення виду
забезпечення для обслуговування та
погашення позики, наданої за рахунок
коштів міжнародних фінансових
організацій
Шкала коригування
коефіцієнта покриття
------------------------------------------------------------------
| Фактичне значення | Скориговане значення |
| коефіцієнта покриття | коефіцієнта покриття |
|------------------------------+---------------------------------|
| до 2,50 | фактичне значення |
|------------------------------+---------------------------------|
| 2,51 - 2,99 | 2,5 |
|------------------------------+---------------------------------|
| 3,00 - 4,00 | 2,0 |
|------------------------------+---------------------------------|
| більше 4,0 | 1,5 |
------------------------------------------------------------------
В.о. начальника Управління співробітництва з
міжнародними фінансовими організаціями Р.Я.Кудіна
Додаток 3
до Порядку проведення оцінки фінансового
стану бенефіціара та визначення виду
забезпечення для обслуговування та
погашення позики, наданої за рахунок
коштів міжнародних фінансових
організацій
Таблиця залежності розміру забезпечення від значення
інтегрального показника
------------------------------------------------------------------
| Значення | Розмір забезпечення |
| інтегрального показника | у % від суми позики |
|-------------------------------+--------------------------------|
| 0,91 - 1,80 | 150 |
|-------------------------------+--------------------------------|
| 1,81 - 3,00 | 130 |
|-------------------------------+--------------------------------|
| Більше 3,00 | 110 |
------------------------------------------------------------------
В.о. начальника Управління співробітництва з
міжнародними фінансовими організаціями Р.Я.Кудіна