ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 1262 від 16.07.2002
м. Київ

Щодо Концепції корпоративно-дивідендної політики держави

На виконання доручення Президента України від 15.04.2002 1-1/493, протокольного рішення робочої групи з питань приватизації підприємств та ефективного управління корпоративними правами під головуванням Прем'єр-міністра України А.Кінаха від 28.05.2002 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.06.2002 N 317-р НАКАЗУЮ :

1. Затвердити нову редакцію Концепції корпоративно-дивідендної політики держави та заходи щодо її реалізації, що додаються.

2. Начальнику Управління офіційних друкованих видань Путівській Н. А., начальнику Головного управління з питань державної корпоративної власності Войцеховському Й. В. здійснити заходи щодо висвітлення в офіційних друкованих засобах Фонду державного майна України положень зазначеної Концепції.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Голови Фонду Чечетова М. В.

В. о. Голови Фонду М.Чечетов

Концепція
корпоративно-дивідендної політики держави

Загальні положення

Ця Концепція розроблена на виконання доручення Президента України від 20.12.2000 N 1-14/1605 щодо корпоративно-дивідендної політики держави і враховує диференційований підхід до напрямків використання прибутку і визначення розміру дивідендів, виходячи з фінансових можливостей та інвестиційних потреб підприємств і необхідності поповнення доходної частини Державного бюджету України, питання додаткової емісії, котирування акцій на біржах, використання акцій та облігацій для збільшення фондів акціонерних товариств з корпоративними правами держави.

Метою розробки цієї Концепції є впровадження механізмів планування фінансових результатів діяльності акціонерних товариств, встановлення чіткої та прозорої системи визначення частини прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.

Застосування системи планування фінансового результату дозволить:

- підвищити прогнозованість неподаткових (дивідендних) доходів Державного бюджету України;

- забезпечити контроль за використанням коштів акціонерних товариств, які безпосередньо не впливають на збільшення випуску продукції та розвиток виробництва (непродуктивні витрати), а також за витратами, визначеними Указом Президента України від 16.11.2000 N 1242/2000 "Про додаткові заходи щодо посилення боротьби з корупцією, іншими протиправними діями в соціально-економічній сфері та забезпечення економічного витрачання державних коштів".

Диференційований підхід до визначення частини прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, дозволить забезпечити інвестиційні потреби шляхом реінвестування прибутку господарських товариств, які беруть участь у реалізації Урядових програм підтримки галузей або регіонів.

Положення Концепції розповсюджуються на:

1. Акціонерні товариства, що пройшли стадію корпоратизації, але по яких ще не прийняте рішення про приватизацію;

2. Акціонерні товариства, що знаходяться у стадії приватизації та де держава має вирішальний вплив на рішення, які відносяться до компетенції вищого органу акціонерного товариства;

3. Акціонерні товариства, що входять до складу Холдингових компаній, Державних акціонерних компаній, Державних холдингових компаній, Лізингових компаній за умови:

- частка, що належить Холдинговій компанії, Державній акціонерній компанії, Державній холдинговій компанії, Лізинговій компанії у статутному фонді акціонерного товариства, дозволяє здійснювати вирішальний вплив на рішення, які відносяться до компетенції вищого органу акціонерного товариства;

- частка, що належить державі у статутному фонді Холдингової компанії, Державної акціонерної компанії, Державної холдингової компанії, Лізингової компанії, дозволяє державі здійснювати вирішальний вплив на рішення, які відносяться до компетенції їх вищого органу.

II. Заходи фінансового забезпечення отримання доходів
від володіння державними корпоративними правами.

1. Держава реалізує право на доходи від володіння корпоративними правами шляхом отримання частини прибутку акціонерного товариства.

2. Дивіденди можуть виплачуватись тільки з прибутку, отриманого за результатами діяльності звітного року, а також нерозподіленого прибутку минулих років.

3. Дивіденди товариства виплачуються грошима.

4. При визначенні маси чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, не враховуються надзвичайні доходи в частині коштів, отриманих товариствами внаслідок списаної податкової заборгованості.

5. Вищий орган акціонерного товариства приймає рішення щодо розподілу прибутку, виплати дивідендів власникам акцій, враховуючи наступні аспекти управління фінансами, а саме:

- рух грошових і фінансових коштів;

- ліквідність;

- структуру капіталу;

- ціну акцій на ринку цінних паперів.

6. Правління акціонерного товариства, відповідно до визначеного фінансовим планом розміру чистого прибутку та запланованої Вищим органом товариства суми прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, щоквартально забезпечує резервування коштів, необхідних для виплати дивідендів, якщо інший порядок виплати дивідендів не затверджений Вищим органом акціонерного товариства.

7. Уповноваженим особам з управління державними корпоративними правами та органам виконавчої влади, яким передані повноваження управління державними корпоративними правами, необхідно здійснювати заходи, які спрямовані на укріплення фінансів підприємств та пов'язані з оптимізацією їх дефіциту по напрямкам:

1) Розробка і реалізація фінансової політики підприємства шляхом запровадження фінансових планів.

2) Системний і постійний фінансовий аналіз діяльності товариства.

3) Організація руху обігових коштів відповідно до існуючих вимог та фінансового плану.

4) Оптимізація розподілу прибутку і вибір найбільш ефективної дивідендної політики.

8. Уповноважені особи з управління державними корпоративними правами та органи виконавчої влади, яким передані повноваження управління державними корпоративними правами, контролюють виконання фінансового плану. Невиконання фінансового плану протягом двох кварталів поспіль без особливих причин (істотне скорочення ринків збуту, на що не може вплинути керівництво акціонерного товариства, форс-мажорні обставини) є підставою для розірвання контракту з головою правління акціонерного товариства. Щорічно, органи управління звітують перед органом, яким делеговані права з управління, з питань результатів управління акціонерними товариствами.

9. Загальні збори акціонерів з питання розподілу чистого прибутку за річними результатами діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, проводяться до 1 травня року, наступного за звітним. Дивіденди до Державного бюджету України перераховуються у 30-ти денний термін після проведення загальних зборів.

III. Спрямування прибутку на виплату дивідендів

1. Базові нормативи частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами господарської діяльності ВАТ щорічно розробляються Фондом державного майна, подаються на узгодження Кабінету Міністрів України та доводяться органам, що здійснюють управління державними корпоративними правами, для прийняття відповідних рішень на загальних зборах акціонерів.

2. Фондом державного майна, за поданням органу управління державними корпоративними правами, можуть прийматися рішення щодо зменшення нормативу відрахувань до фонду дивідендів з метою стимулювання економічного розвитку акціонерних товариств у разі:

- залучення підприємствами 100 відсотків амортизаційних відрахувань, як джерела відтворення основних виробничих фондів, модернізацію морально застарілого обладнання;

- застосування прискореної амортизації основних фондів;

- раціонального використання капітальних вкладень, зменшення вартості і скорочення термінів капітального будівництва, своєчасне введення в дію виробничих потужностей.

3. За кожний пункт перевищення використання амортизаційних відрахувань від планового показника, норматив планових відрахувань до фонду дивідендів зменшується на один пункт, але не більше 30 пунктів.

4. Фонд державного майна, залежно від стану виконання завдань, встановлених на поточний рік Законом України "Про Державний бюджет України" та фінансових можливостей товариств, може здійснювати коригування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів у відповідному році, але не більше ніж на 10% від визначеної суми.

5. У разі прийняття Урядом рішення щодо зменшення нормативу відрахувань до фонду дивідендів, сума пільг вважається реінвестицією у виробництво акціонерного товариства.

6. Дивіденди на державні корпоративні права зараховуються до Державного бюджету України і можуть використовуватись на:

- фінансування витрат, пов'язаних з викупом акцій вторинної емісії товариств;

- фінансування витрат, пов'язаних з управлінням державними корпоративними правами.

Зазначене фінансування повинно проводитись у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України і має бути передбачено Законом України "Про Державний бюджет України" на наступний бюджетний рік.

Пояснювальна записка
до нової редакції Концепції корпоративно-дивідендної
політики держави

На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 07.03.2002 N 2805/98 щодо виконання п. 5 протокольного доручення засідання робочої групи з питань приватизації підприємств та ефективного управління корпоративними правами під головуванням Прем'єр-міністра України А.К.Кінаха (протокол від 04.03.2002 N 9) Фондом державного майна підготовлена нова редакція Концепції корпоративно-дивідендної політики держави з урахуванням індивідуального підходу при визначенні нормативу відрахувань від чистого прибутку у фонд дивідендів для забезпечення розвитку господарських товариств.

Розроблена Концепція корпоративно-дивідендної політики держави є важливим важелем при здійсненні державної політики в сфері корпоративного управління, координації дій органів, уповноважених управляти державними корпоративними правами, а також, при визначенні частки прибутку, що має бути спрямована на виплату дивідендів, з урахуванням індивідуальних особливостей, результатів господарської діяльності акціонерних товариств, галузевої належності та ін.

Концепцією запропоновано органам виконавчої влади, яким передані повноваження управління державними корпоративними правами та уповноваженим особам з управління державними корпоративними правами, здійснювати заходи, спрямовані на укріплення фінансів підприємств та пов'язані з оптимізацією їх дефіциту по напрямкам:

1) Розробка і реалізація фінансової політики підприємства шляхом запровадження фінансових планів.

2) Системний і постійний фінансовий аналіз діяльності товариства.

3) Організація руху обігових коштів відповідно до існуючих вимог та фінансового плану.

4) Оптимізація розподілу прибутку і вибір найбільш ефективної дивідендної політики.

При прийнятті рішення щодо розподілу прибутку та виплати дивідендів власникам акцій, передбачено враховувати наступні аспекти управління фінансами: рух грошових і фінансових коштів; ліквідність; структуру капіталу; ціну акцій на ринку цінних паперів. Концепція стимулює підприємства залучати 100 відсотків амортизаційних відрахувань, як джерела відтворення основних виробничих фондів, на модернізацію морально застарілого обладнання; застосовувати прискорену амортизацію основних фондів; раціонально використовувати капітальні вкладення, зменшувати вартість і скорочувати терміни капітального будівництва, своєчасно вводити в дію виробничі потужності, що відповідає вимогам Указу Президента України від 7 березня 2001 року N 169 "Про Концепцію амортизаційної політики".

Для реалізації завдань по надходженню коштів до Державного бюджету України Фонд державного майна щорічно розробляє базові нормативи частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами господарської діяльності ВАТ подаються на узгодження Кабінету Міністрів України та доводяться органам, що здійснюють управління державними корпоративними правами, для прийняття відповідних рішень на загальних зборах акціонерів.

Залежно від стану виконання завдань, встановлених на поточний рік Законом України "Про Державний бюджет України" та фінансових можливостей товариств, Урядом та Фондом державного майна може здійснюватись коригування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.

Сума зниження відрахувань до фонду дивідендів вважається реінвестуванням у виробництво акціонерного товариства.

Концепцією передбачено зарахування дивідендів на державні корпоративні права до Державного бюджету України та можливість використання на:

- фінансування витрат, пов'язаних з викупом акцій вторинної емісії товариств;

- фінансування витрат, пов'язаних з управлінням державними корпоративними правами.

Зазначене фінансування повинно проводитись у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України і має бути передбачено Законом України "Про Державний бюджет України" на наступний бюджетний рік. В новій редакції Концепції корпоративно-дивідендної політики держави враховані вимоги протокольного доручення засідання робочої групи з питань приватизації підприємств та ефективного управління корпоративними правами.

Голова Фонду О.Бондар

"Українська інвестиційна газета",N 30, 30 липня 2002 року