КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ
XVI сесія XXI скликання
РІШЕННЯ
N 13 від 17.02.94
Про плату за землю
З метою впровадження економічних засобів регулювання земельних відносин, визначення порядку справляння плати за землю різними категоріями платників та застосування валютної оцінки території Київська міська Рада народних депутатів ВИРІШИЛА:
1. Затвердити тимчасове положення про застосування диференційних ставок оподаткування та розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Києві (додаток 1).
2. Доручити постійній комісії з архітектури, містобудування та землекористування та Комітету економіки в двотижневий строк підготувати пропозиції про склад комісії з питань встановлення пільг щодо плати за землю в м. Києві. Персональний склад та положення про комісію затвердити спільним рішенням голови Київради і Глави міської держадміністрації.
3. Затвердити загальні положення про валютну оцінку земельних ділянок в м. Києві (додаток 2).
4. Затвердити порядок визначення ставок плати за землю, зайняту несадибною житловою забудовою (додаток 3).
5. Доручити міській держадміністрації в строк до 15 березня 1994 року розробити та подати на затвердження Київради положення про визначення розмірів орендної плати за земельні ділянки, надані у користування юридичним та фізичним особам.
6. Встановити, що користування землею на умовах оренди є основною формою земельних правовідносин в м. Києві.
7. Встановити, що голова Київради підписує від імені Київради договори на тимчасове користування земельною ділянкою, в т. ч. на умовах оренди за поданням постійної комісії Київради з архітектури, містобудування та землекористування.
8. З метою виконання земельної реформи:
8.1. ДКП "Київпроект" та НДІСЕП м. Києва завершити роботи деталізації комплексної економічної оцінки території м. Києва та розробки економічного механізму регулювання земельних відносин у відповідності з укладеними договорами. Передбачити в місцевому бюджеті відповідні кошти на виконання цієї роботи.
8.2. НДІСЕП м. Києва та ДКП "Київпроект" до 15 травня 1994 року подати на затвердження Київради положення про порядок реєстрації юридичних та фізичних осіб, які користуються земельними ділянками у м. Києві.
8.3. До 30 грудня 1994 року розробити нормативи розмірів земельних ділянок в м. Києві, що надаються під виробничі та соціально-економічні потреби, та розробити механізм регулювання плати за понаднормативні території.
8.4. Передбачити в місцевому бюджеті на 1994 рік кошти для виконання робіт перелічених в п.8.1 - 8.3.
9. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з архітектури, містобудування та землекористування.
Голова В.Нестеренко
Додаток 1
Затверджено
рішенням XVI сесії XXI скликання
Київської міської Ради народних
депутатів
від 17 лютого 1994 р. N 13
Положення
про застосування диференційних ставок
оподаткування та розмірів орендної плати
за земельні ділянки в м. Києві
(нова редакція)
1. Загальні положення
1.1. Положення про застосування диференційних ставок оподаткування та розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Києві (в подальшому Положення) розроблено на підставі:
Земельного кодексу України ( 561-12 );
Закону України "Про плату за землю" ( 2535-12 );
Закону України "Про Представника Президента" ( 2167-12 );
Закону України "Про Державний бюджет України на 1993 рік" ( 3091-12 );
Закону України "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України";
постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 1992 р. N 532 "Про порядок визначення ставок земельного податку".
1.2. Положення розроблене з метою визначення порядку справляння плати за землю в м. Києві.
Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Власники землі та землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок.
За земельні ділянки, надані в оренду, сплачується орендна плата.
Плата за землю запроваджується з метою стимулювання у м. Києві раціонального використання і охорони земель, поліпшення якості земель, розвитку соціальної, інженерно-транспортної та природоохоронної інфраструктури міста, вирівнювання соціально-економічних умов господарювання на землях різної містобудівної цінності, фінансування витрат на ведення земельного кадастру, виконання робіт по землеустрою та здійснення моніторингу земель, а також підвищення родючості грунтів і продуктивності земель лісового фонду.
1.3. Положення встановлює чотири види ставок земельного податку (орендної плати):
ставки за землі несільськогосподарського призначення, крім тих земель, що вказані нижче;
ставки за земельні ділянки, зайняті житловим фондом, гаражно-будівельними, індивідуальними гаражами і дачами громадян, ремонтно-відстійними пунктами та платними автостоянками;
ставки за землі сільськогосподарського призначення;
ставки за земельні ділянки, що надані у користування іноземним юридичним та фізичним особам.
1.4. Положення регламентує:
порядок диференціації середньої по місту ставки земельного податку по економіко-планувальним зонам;
визначення системи локальних коефіцієнтів для встановлення розміру податку та орендної плати за земельні ділянки в залежності від їх місцезнаходження;
визначення ставок земельного податку для конкретних землекористувачів, виходячи із середньої по м. Києву ставки податку, економічної оцінки території та місцезнаходження земельних ділянок;
порядок визначення пільг та санкцій щодо плати за землю.
1.5. Розрахункові ставки плати за землю підлягають коригуванню при встановленні Верховною Радою України нових середніх ставок земельного податку та зміні економічної оцінки території. Розрахункові ставки орендної плати для іноземних інвесторів підлягають коригуванню відповідно до кон'юнктури ринку землі.
2. Принципи визначення ставки земельного податку
та розміри орендної плати
2.1. У відповідності до статті 6 Закону України "Про плату за землю" (2535-12) ставки земельного податку або орендної плати визначаються виходячи із середньої ставки податку, економічної оцінки території та місцеположення ділянок.
2.2. Для м. Києва середня ставка земельного податку встановлена у відповідності до статті 6 Закону України "Про плату за землю" (2535-12) та статті 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 1993 рік" (3091-12) у розмірі 630 крб. за 1 кв. м.
2.3. Основою для диференціації середньої ставки земельного податку є комплексна економічна оцінка території м. Києва, затверджена рішенням IV сесії Київської міської Ради народних депутатів XX скликання від 04.04.88 р., у відповідності до якої територія міста поділяється на п'ять економіко-планувальних зон: центральна зона, у тому числі ядро центру, серединна зона, периферійна зона, зона селищно-виробничих утворень, зона лісопаркового поясу (схема економіко-планувального зонування міста приведена у додатку 1).
2.4. Ставки земельного податку по економіко-планувальним зонам визначаються у такій послідовності:
по кожній зоні визначається коефіцієнт її цінності як відношення вартості 1 га території конкретної зони до середньої (за 1 га) в цілому по місту:
для конкретної зони ставка податку визначається шляхом помноження середньої ставки податку по місту на коефіцієнт її цінності.
2.5. Розраховані ставки земельного податку по економіко-планувальних зонах в залежності від економічної оцінки території становлять (крб./кв. м):
в середньому по місту - 630 I центральна зона - 1989 Іа, у тому числі ядро центру - 3252 II середня зона - 951 21 III периферійна зона - 564 IV зона селищно-виробничих - 585 утворень V зона лісопаркового поясу - 270
2.6. В межах кожної економіко-планувальної зони та ставки земельного податку уточнюються з урахуванням особливостей місцеположення ділянок.
2.7. Транспортні підприємства, які забезпечують життєдіяльність міста (автомобільного та електротранспорту, метрополітену, річкового транспорту) сплачують податок за землю незалежно від місця розташування в розмірі середньої ставки по місту.
2.8. Врахування територіально-функціональних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних та санітарно-гігієнічних особливостей місцеположення ділянок здійснюється шляхом коригування ставки земельного податку оціночної зони відповідними локальними коефіцієнтами (додаток 2).
2.9. Визначення ставки земельного податку з урахуванням місцеположення ділянки в межах конкретної економіко-планувальної зони виконується у такій послідовності:
для конкретної ділянки визначаються локальні коефіцієнти на підставі земельної кадастрової документації;
з додатка 2 беруться значення відібраних локальних коефіцієнтів та шляхом перемноження їх встановлюється узагальнюючий локальний коефіцієнт;
ставка податку, визначена для оціночної економіко-планувальної зони, в межах якої знаходиться ділянка, збільшується або зменшується кратно узагальнюючого локального коефіцієнта.
2.10. Визначні ставки земельного податку згідно п.п.2.5 - 2.8 є нижньою межею для розрахунків розміру орендної плати за землі несільськогосподарського призначення (п.п.1.3), який встановлюється за угодою сторін у договорі оренди.
2.11. Податок за земельні ділянки, зайняті житловим фондом, гаражно-будівельними, індивідуальними гаражами і дачами громадян, за винятком земельних ділянок для ведення садівництва, ремонтно-відстойними пунктами справляється у розмірі трьох відсотків від ставок земельного податку, встановлених в п.п.2.5.
Розраховані ставки земельного податку по економіко-планувальних зонах для цієї групи об'єктів становлять (крб./кв. м):
I центральна зона - 59,67 Іа, у тому числі ядро центру - 97,56 II серединна зона - 28,53 III периферійна зона - 16,92 IV зона селищно-виробничих - 17,55 утворень V зона лісопаркового поясу - 8,10 Визначені ставки земельного податку для цієї групи об'єктів коригуються за допомогою локальних коефіцієнтів згідно п.п.2.7, 2.8 тільки за земельні ділянки, зайняті гаражно-будівельними, індивідуальними гаражами і дачами громадян, ремонтно-відстойними пунктами.
2.12. Податок за ділянки сільськогосподарських угідь у межах м. Києва, які використовуються за цільовим призначенням, в тому числі під виробничими спорудами сільськогосподарських підприємств, справляється за ставками земельного податку, встановлених у відповідності до статті 5 Закону України "Про плату за землю" ( 2535-12 ) та статті 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 1993 рік" ( 3091-12 ) у розмірі:
7050 крб. за один гектар ріллі і багаторічних насаджень, включаючи земельні ділянки для ведення садівництва;
1200 крб. за один гектар сіножатей і пасовищ.
2.13. Визначені ставки податку згідно пп.2.11 є верхньою межею для розрахунків розміру орендної плати за ділянки сільськогосподарських угідь у межах м. Києва, які використовуються за цільовим призначенням, який встановлюється за угодою сторін у договорі оренди.
2.14. Оплата за землю для іноземних юридичних і фізичних осіб справляється у вільно конвертованій валюті.
Ставки орендної плати за земельні ділянки для іноземних юридичних і фізичних осіб по економіко-планувальних зонах м. Києва в залежності від економічної оцінки території становлять (доларів США/кв. м):
I центральна зона - 15,8 Іа, у тому числі ядро центру - 25,8 II серединна зона - 7,5 III периферійна зона - 4,4 IV зона селищно-виробничих 4,6 утворень V зона лісопаркового поясу - 2,1
2.15. В межах кожної економіко-планувальної зони ставки земельного податку уточнюються з урахуванням особливостей місцеположення ділянок згідно п.п.2.7, 2.8.
3. Пільги щодо плати за землю
3.1. Система пільг щодо плати за землю включає: повне звільнення від земельного податку; зниження ставки земельного податку; часткове звільнення на певний строк від земельного податку; відстрочення сплати.
3.2. Повне звільнення від земельного податку.
Від земельного податку у відповідності до статті 11 Закону України "Про плату за землю" ( 2535-12 ) звільняються:
1) заповідні, національні, дендрологічні і зоологічні парки, ботанічні сади;
2) заказники (крім мисливських), дослідні господарства науково-дослідних установ і навчальних закладів сільськогосподарського профілю;
3) державні сортовипробувальні станції та сортодільниці, а також землі радгоспів, що використовуються цими станціями і дільницями для випробування сортів сільськогосподарських культур;
4) заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, спеціалізовані санаторії по реабілітації хворих згідно списку Міністерства охорони здоров'я України, дитячі санаторно-курортні й оздоровчі заклади, а також навчально-виховні заклади, підприємства, об'єднання та організації товариства сліпих;
5) заклади фізичної культури й спорту, за винятком кооперативних і приватних;
6) благодійні фонди;
7) інваліди I та II груп, учасники Великої Вітчизняної війни і прирівняні до них особи, вдови військовослужбовців, що загинули при виконанні державних обов'язків, пенсіонери;
8) громадяни, яким у встановленому порядку видано посвідчення про те, що вони постраждали від Чорнобильської катастрофи, а також громадські об'єднання осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Не справляється плата за радіоактивно і хімічно забруднені сільськогосподарські угіддя, на які запроваджено обмеження щодо ведення сільського господарства, за землі, що перебувають у тимчасовій консервації або у стадії сільськогосподарського освоєння, а також за землі загального користування (за винятком земельних ділянок, що використовуються для комерційної діяльності):
землі, що використовуються як міські шляхи сполучення (майдани, вулиці, провулки, проїзди, дороги, набережні);
землі зелених насаджень загального користування (міські парки, лісопарки, сквери, бульвари);
землі кладовищ;
землі об'єктів інженерного забезпечення, санітарної очистки та благоустрою (міські підземні комунікації, землі полігонів, що відведені для захоронення міських неутилізованих промислових та побутових відходів, станції аерації), а також землі "Київзеленбуду", що використовуються для вирощування посадкового матеріалу для озеленення міста.
Новостворені селянські (фермерські) господарства звільняються від плати за землю протягом трьох років з часу передачі їм у власність і надання у користування земельної ділянки.
3.3. Ставки земельного податку для студентських та учнівських підприємств за умови, що чисельність учнів та студентів стаціонарної форми навчання у загальній чисельності становить не менше 80 %, підприємства, що застосовують працю пенсіонерів по старості, якщо їх чисельність налічує більше 70 % від загальної кількості працюючих, встановлюються на рівні 50 % від ставки для відповідної групи підприємств, а для підприємств, громадських об'єднань і організацій, де інваліди становлять 50 % від загальної чисельності працюючих - на рівні 5 % від ставки відповідної групи підприємств, визначених у пп.2.4 Положення та пп.1.2 цього додатка.
3.3.1. Зниження ставки земельного податку, відстрочка оплата та часткове звільнення від нього на певний строк вирішуються в місячний строк після подання письмової заяви:
для юридичних осіб - на підставі розпорядження Представника Президента України у м. Києві;
для громадян, у власності або користуванні яких знаходяться земельні ділянки - на підставі рішення відповідних районних у м. Києві Рад народних депутатів.
Для підготовки матеріалів до розпорядження глави Київської міської державної адміністрації та рішень районних у м. Києві Рад народних депутатів про встановлення пільг щодо плати за землю створюються відповідні комісії.
Рекомендації для роботи створюваних комісій щодо зниження ставок земельного податку підприємствам, організаціям та установам в залежності від виду їх діяльності наведені в додатку 3.
3.3.2. Пільги щодо плати за землю надаються за станом на 1 червня поточного року. Якщо право на пільги виникло після 1 червня, сума нарахованої плати за землю скасовується по строках сплати податку, що не настали.
У разі втрати права на пільги після 1 червня поточного року земельний податок сплачується по строках сплати податку, що не настали.
4. Особливі умови застосування податку на землю
4.1. Юридичні особи та громадяни, які: самовільно користуються земельними ділянками; використовують територію не за цільовим при значенням; самовільно змінили характер використання території, - оподатковуються земельним податком за максимальними ставками, визначеними для кожної економіко-планувальної зони згідно пп.2.5, збільшеними у п'ять разів.
4.2. Земельний податок за понаднормативну площу ділянки, яка знаходиться у власності або користуванні громадян, справляється за ставками, визначеними для кожної економіко-планувальної зони згідно пп.2.10, збільшеними у п'ять разів.
4.3. Сплата цього податку не означає узаконення самовільного користування земельною ділянкою.
5. Порядок обчислення і строки сплати земельного
податку та орендної плати. Використання коштів
від плати за землю
5.1. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру м. Києва про розмір земельної ділянки, її розташування відносно економіко-планувального зонування території міста та значення узагальнюючого локального коефіцієнта на місцезнаходження в межах економіко-планувальної зони (додаток 4).
5.2. Нарахування земельного податку здійснюється за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України.
5.3. Юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку і щороку не пізніше 15 липня подають дані відповідній державній податковій інспекції.
5.4. Нарахування земельного податку громадянам проводиться державними податковими інспекціями, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про сплату податку.
5.5. Сума земельного податку визначається перемноженням відповідної ставки земельного податку на площу земельної ділянки, що знаходиться у розпорядженні юридичних осіб або громадян.
За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні декількох юридичних осіб або громадян, земельний податок нараховується кожному з них пропорційно загальній площі будівлі, що знаходиться у їх користуванні.
За земельну ділянку, на якій розташовані будівлі, що перебувають у спільній власності декількох юридичних осіб або громадян, земельний податок нараховується кожному з них пропорційно їх частці у власності на будівлю.
За земельну ділянку, на якій розташований багатоповерховий житловий будинок (житлові будинки), який знаходиться у володінні (користуванні) декількох юридичних осіб або громадян, земельний податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині загальної площі будинку (будинків), що знаходяться у їх володінні (користуванні).
Сума податку за земельну ділянку, зайняту багатоповерховим житловим фондом, визначається як множина площі житлової території і ставки земельного податку у відповідній економіко-планувальній зоні міста. При розрахунку суми земельного податку за ділянки житлової забудови локальні коефіцієнти не застосовуються.
Обчислення суми земельного податку окремих юридичних осіб виконується у такій послідовності:
1) встановлюється доля загальної площі будинку (квартири, приміщення), яка знаходиться у володінні (користуванні) конкретної юридичної особи (громадянина), в загальній площі житлових будинків, що розташовані в межах земельної ділянки:
Д = Бо : Б,
де Д - доля загальної площі будинку (квартири, приміщення) в загальній площі житлових будинків, розташованих в межах земельної ділянки;
Бо - загальна площа будинку (квартири, приміщення), що знаходиться у розпорядженні окремої юридичної особи (громадянина);
Б - загальна площа будинків, розташованих в межах земельної ділянки;
2) визначається площа житлової території, що відповідає долі загальної площі будинку (квартири, приміщення) в загальній площі житлових будинків, розташованих на земельній ділянці:
То = Т х Д,
де То - площа житлової території, за яку сплачує податок окрема юридична особа;
Т - вся площа житлової території земельної ділянки, у склад якої згідно з нормативно-містобудівною документацією входять: територія під житловим будинком, поїзди та тротуари, озеленені території, майданчики (ігрові для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, для відпочинку дорослого населення, для занять фізкультурою, для господарських цілей, для вигулювання собак, для тимчасового зберігання автомобілів).
3) обчислюється сума земельного податку як множина ставки земельного податку у відповідній економіко-планувальній зоні і площі житлової території, що визначена для окремої юридичної особи (громадянина):
По = С х То,
де По - сума земельного податку, що сплачує окрема юридична особа;
С - ставка земельного податку у відповідній економіко-планувальній зоні міста.
5.6. Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
5.7. Облік платників і нарахування земельного податку проводиться щорічно за станом на 1 травня.
5.8. Земельний податок сплачується рівними частками:
землекористувачами, які є юридичними особами, - щомісячно до 15 числа, наступного за звітним місяця;
землекористувачами-виробниками товарної сільськогосподарської продукції та фізичними особами, - до 15 серпня і 15 листопада.
За несвоєчасну сплату земельного податку у відповідності з статтею 24 Закону України "Про плату за землю" ( 2535-12 ) справляється пеня у розмірі 0,2 % від суми недоїмки за кожний день прострочення.
Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.
Надміру сплачені суми податку підлягають поверненню платнику за його письмовою заявою або зараховуються в сплату податку за наступний рік.
5.9. Платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більш як за два попередні роки.
Перегляд неправильно нарахованого податку, стягнення або повернення його допускаються не більш як за два попередні роки.
5.10. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди. Розмір такої плати не може бути меншим розміру податку за земельну ділянку, що орендується, а при оренді земель сільськогосподарського призначення не може перевищувати цього податку.
5.11. Платежі за землю в національній валюті зараховуються на спеціальний бюджетний рахунок, який відкривається фінансовим органом міста.
5.12. Платежі за землю у вільно конвертованій валюті зараховуються на рахунок валютного фонду Київради.
5.13. Централізація коштів від плати за землю здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
5.14. Кошти від плати за землю, що надходять до місцевого бюджету в національній валюті, використовуються у відповідності до напрямків, затверджених сесією Київради про бюджет Києва на поточний рік.
економічного стимулювання власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, за підвищення ефективності використання земель;
виконання робіт по землеустрою, ведення земельного кадастру, здійснення моніторингу;
фінансування заходів щодо раціонального використання та охорони земель, підвищення родючості грунтів;
відшкодування витрат власників землі і землекористувачів, пов'язаних з господарюванням на землях гіршої якості;
надання пільгових кредитів часткового погашення позичок та компенсації втрат доходів власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, внаслідок тимчасової консервації земель, порушених не з їхньої вини;
інші заходи, передбачені діючим законодавством.
5.15. Валютні кошти витрачаються згідно чинного законодавства відповідно до Положення про валютний фонд Київради.
6. Нормативна ціна землі
6.1. Нормативна ціна землі запроваджується для забезпечення економічного регулювання земельних відносин при передачі землі у власність, у спадщину, даруванні та одержанні банківського кредиту під заставу земельної ділянки.
6.2. Нормативна ціна земельної ділянки установлюється у стократному розмірі земельного податку, який визначений у п.п.2.5, 2.10, 2.11, 2.13 для кожної економіко-планувальної зони та скоригований відповідним узагальнюючим коефіцієнтом згідно п.п.2.7, 2.8.
Додаток 1
Зображення має графічний вигляд. Не наводиться.
Додаток 2
Локальні коефіцієнти,
що враховують місцеположення та інженерно-геологічні
умови забудови ділянки*
-------------------------------------------------------------------
| Найменування коефіцієнта | Значення |
| |коефіцієнта|
|-----------------------------------------------------+-----------|
|I. Локальні коефіцієнти, що враховують територіально-| |
|планувальні особливості місцезнаходження земельної | |
|ділянки: | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в зоні магістралей підвищеного містоформуючого | 1,08 |
|значення | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в зоні пішохідної доступності зупинок швидкісного | 1,07 |
|транспорту | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в зоні пішохідної доступності громадських центрів | 1,07 |
|(500 м) | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в прирейковій зоні (ділянка знаходиться або прилягає | 1,07 |
|до відводу залізниці, має під'їзну залізничну колію) | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|II. Локальні коефіцієнти, що враховують інженерно- | |
|геологічні особливості: | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|земельні ділянки, що мають схил поверхні більше 20 % | 0,87 |
| | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|грунти з несучою спроможністю менше від 1,0 кг/кв. см| 0,92 |
|при потужності більше двох метрів | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|глибина залягання грунтових вод менше трьох метрів | 0,91 |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|місцезнаходження земельної ділянки в зоні затоплення | 0,90 |
|паводком більше 4 % забезпеченості (шар затоплення | |
|більше 2-х метрів) | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в зоні значної заболоченості з грунтовим живленням, | 0,87 |
|що важко осушується в зоні небезпечних геологічних | |
|процесів (зсуви, карст, яружна ерозія - яри глибиною | |
|більше 10 м) | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|на намивних (насипних) територіях | 1,05 |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|III. Локальні коефіцієнти, що враховують історико- | |
|культурні особливості місцезнаходження земельної | |
|ділянки: | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в межах заповідної території | 1,11 |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в зоні регулювання забудови | 1,09111 |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в зоні історичного ландшафту, що охороняється | 1,11 |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в зоні охорони поодиноких пам'яток | 1,11 |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|IV. Локальні коефіцієнти, що враховують природно- | |
|ландшафтні особливості місцезнаходження земельної | |
|ділянки: | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в межах території природоохоронного призначення | 1,10 |
|(національних, зоологічних та дендрологічних парків, | |
|парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, | |
|ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, | |
|пам'яток природи) | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в межах території оздоровчого призначення (курортів | 1,09 |
|та округів санітарної охорони) | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в межах території рекреаційного призначення (земель | 1,08 |
|туризму та відпочинку, парків та зелених зон) | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|V. Локальні коефіцієнти, що враховують санітарно- | |
|гігієнічні особливості місцезнаходження земельної | |
|ділянки: | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в санітарно-захисній зоні | 0,93 |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в водоохоронній зоні | 1,05 |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в зоні обмеження забудови та ступенем забруднення | 0,93 |
|атмосферного повітря | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в зоні обмеження забудови за рівнем напруження | 0,92 |
|електромагнітного поля | |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в зоні перевищення припустимого рівня шуму | 0,94 |
|-----------------------------------------------------+-----------|
|в ареалі забруднення грунтів | 0,92 |
-------------------------------------------------------------------
____________
* Локальні коефіцієнти застосовуються на підставі даних земельної кадастрової документації.
Додаток 3
Рекомендації
щодо зниження ставок земельного податку
підприємствам, організаціям та установам
в залежності від виду діяльності
В залежності від виду діяльності підприємствам, організаціям та установам може встановлюватися знижена ставка земельного податку незалежно від відомчої підлеглості та форми власності.
1. Підприємствам містозабезпечуючого призначення може встановлюватися знижена ставка земельного податку згідно переліку, що наведений нижче:
підприємства міського пасажирського транспорту;
підприємства житлово-комунального господарства (за винятком земель загального користування згідно пп.3.2);
організації, що приймають участь у житлово-цивільному та комунальному будівництві, ремонті будівель та споруд невиробничого призначення, ремонті і будівництві житла за замовленням населення;
підприємства по виробництву місцевих будівельних матеріалів і виробів;
підприємства харчової промисловості; спеціалізовані підприємства по ремонту і технічному обслуговуванню транспортних засобів за замовленням населення;
підприємства по ремонту радіотелевізійної апаратури, побутових машин і приладів, ремонту і виготовленню металовиробів;
підприємства по ремонту та виготовленню меблів за замовленням населення;
підприємства по виробництву та ремонту килимів, килимових, гардинно-тюлевих виробів, мережив та інше за замовленням населення;
підприємства по виробництву та ремонту трикотажних і швейних виробів;
підприємства по пошиву та ремонту взуття за замовленням населення;
фабрики і майстерні по хімічній чистці та фарбуванню, комплексні підприємства по хімічній чистці одягу і пранню білизни;
фабрики-пральні, пральні самообслуговування та інш.; фабрики-кухні; підприємства по виробництву всіх видів тари для забезпечення міської торгівельної мережі, громадського харчування.
Зниження ставок земельного податку обумовлено виключенням з комплексної економічної оцінки території вартісної складової, що враховує вигідність місцеположення ділянки у місті.
Розрахункові пільгові ставки земельного податку по економіко-планувальних зонах для визначеної групи підприємств становить (крб./кв. м):
I центральна зона - 1335 Іа, у тому числі ядро центру - 2252 II серединна зона - 755 III периферійна зона - 465 IV зона селищно-виробничих 562 утворень V зона лісопаркового поясу - 38
2. Об'єктам сфери обслуговування населення може встановлюватися знижена ставка земельного податку згідно переліку, що наведений нижче:
заклади роздрібної торгівлі та громадського харчування; відділення зв'язку; будинки побуту, комбінати побутового обслуговування (окрім промислової діяльності), бані і душі, перукарні, фотографії та кінолабораторії по обслуговуванню населення;
підприємства по наданню послуг прокату предметів культурно-побутового та господарчого призначення;
організації по прибиранню квартир, ломбарди, ритуальні бюро, довідкові, інвентаризаційно-технічні бюро, бюро перекладів, обміну квартир;
кооперативні та приватні заклади фізкультури і спорту.
Зниження ставки земельного податку обумовлено виключенням з комплексної економічної оцінки території затрат на розвиток соціальної інфраструктури.
Розрахункові пільгові ставки земельного податку по економіко-планувальних зонах для цієї групи об'єктів становлять (крб./кв. м):
I центральна зона - 550 Іа, у тому числі ядро центру - 997 II серединна зона - 257 III периферійна зона - 139 IV зона селищно-виробничих - 37 утворень V зона лісопаркового поясу - 10
3. Ставки земельного податку для новостворених малих підприємств у сфері промисловості, сільського господарства та будівництва, віднесених до таких відповідно до законодавства, встановлюються на рівні 50 % від ставки для відповідної групи підприємств, визначених у пп.2.4 Положення та п.п.1, 2 цього податку строком на три роки.
У разі припинення діяльності таких підприємств до закінчення трирічного строку сума земельного податку обчислюється у повному розмірі за весь період їх діяльності.
Ставки земельного податку для студентських та учнівських підприємств за умови, що чисельність учнів та студентів стаціонарної форми навчання у загальній чисельності працюючих становить не менше 80 %; установ, учбово-виробничих підприємств та об'єднань громадських організацій, де інваліди становлять більше як 50 % від загальної чисельності працюючих, підприємств, що застосовують працю пенсіонерів по старості, якщо їх кількість налічує більше 70 % від загальної кількості працюючих, встановлюються на рівні 50 % від ставки для відповідної групи підприємств, визначених у пп.2.4 Положення та п.п.1, 2 цього додатка.
Додаток 2
до рішення XVI сесії XXI скликання
Київської міської Ради народних
депутатів
від 17 лютого 1994 р. N 13
Загальні положення
про валютну оцінку земельних ділянок в м. Києві
Входження України в світове співтовариство, створення на її території спільних підприємств, міжнародних об'єднань і організацій, залучення іноземних інвестицій і розміщення в країні іноземних підприємств і представництв пов'язано з наданням в їх користування земельних ділянок і, перш за все, в Києві як столиці держави.
Правове регулювання цього питання відображене в Земельному кодексі України ( 561-12 ), згідно з яким місцеві (в тому числі Київська міська) Ради народних депутатів в межах своєї компетенції надають земельні ділянки у постійне та тимчасове (в т. ч. на умовах оренди) користування спільним підприємствам, міжнародним об'єднанням і організаціям з участю українських, іноземних юридичних і фізичних осіб, підприємствам, що повністю належать іноземним інвесторам.
Економічне регулювання передбачає встановлення плати за надання права користування землею як за таке, що має приносити прибуток. Встановлення диференційних ставок плати за право користування землею дозволить врахувати вигоди від місцезнаходження та користування ділянкою з різним ступенем інженерно-транспортного та соціального облаштування, благоустрою тощо.
Право користування землею входить до нематеріальних активів підприємства і може бути об'єктом купівлі-продажу. При цьому платний характер надання права користування землею не означає передачу цієї земельної ділянки у власність підприємства. Останнє може лише використовувати цю землю без права продажу.
Вартість права користування землею визначається на підставі валютної оцінки територій міста, що виконана спільним українсько-угорським консалтинговим підприємством "Увекон" за замовленням Київського земельного комітету.
Вона передбачає, що:
- земельна ділянка в м. Києві має певні споживні властивості, які "відтворюються" в закордонних містах близьких за своїми типологічними умовами та економічним розвитком з Києвом;
- здійснені та наступні витрати на формування та розвиток соціальної, інженерно-транспортної та природоохоронної інфраструктури приймаються на рівні закордонних міст-аналогів;
- функціональні зручності території внаслідок неадекватності розвитку її складових значно менше впливають на вартісні показники оцінки території в м. Києві в порівнянні з містами-аналогами.
Валютна оцінка в м. Києві здійснена в межах, затверджених економіко-планувальних зон: центральної, в т. ч. ядра міста, що історично склалося; серединної; периферійної; селищно-виробничих утворень і лісопаркового поясу, - і охоплює за вільно конвертовану валюту (доларах США) понад 30 вартісних показників цінності їх території, які об'єднуються в три категорії показників, що наведені в таблиці.
Валютна оцінка міських територій є основою для розробки конкретних економічних механізмів її використання при рішенні цілого комплексу завдань, серед яких можна визначити такі:
визначення розміру разового місцевого збору за право використання земельної ділянки спільними підприємствами, міжнародними об'єднаннями та організаціями з участю українських, іноземних юридичних і фізичних осіб, підприємств, що повністю належать до іноземних інвесторів;
оцінка вкладу української сторони міськими територіями в уставний фонд спільних підприємств, що створюються;
оцінка в ВКВ вартості земельної ділянки, відведеної під будівництво об'єктів, які знаходяться в незавершеному стані і підлягають приватизації;
визначення вартості земельної ділянки при оцінці загальної вартості об'єктів, що реалізуються іноземним фізичним та юридичним особам.
Таблиця
Вартісні показники валютної оцінки території м. Києва
тис. дол. США/га
-----------------------------------------------------------------------------
| Показники |Київ в | в тому числі економіко-планувальні зони |
| |межах |----------------------------------------------|
| |місь- | I |Іа,в т.ч.| II | III |IV селищно-|Vлісо|
| |кої |цен-| ядро |сере-|перифе-|виробничих |парко|
| |тери- |тра | центру |динна|рійна | утворень |вого |
| |торії |льна| | | | |поясу|
|-------------------+--------+----+---------+-----+-------+-----------+-----|
|Комплексна | 682 |1933| 3083 |1101 | 885 | 891 | 13 |
|економічна оцінка | | | | | | | |
|території, всього | | | | | | | |
|-------------------+--------+----+---------+-----+-------+-----------+-----|
|в тому числі: | | | | | | | |
|-------------------+--------+----+---------+-----+-------+-----------+-----|
|- суспільно- | |1272| 1975 | 821 | 793 | 808 | 10 |
|необхідні витрати | | | | | | | |
|на соціальну, | | | | | | | |
|інженерно- | | | | | | | |
|транспортну і | | | | | | | |
|природоохоронну | | | | | | | |
|інфраструктуру | | | | | | | |
|-------------------+--------+----+---------+-----+-------+-----------+-----|
|- економічна оцінка| | 181| 293 | 92 | 59 | 33 | 6 |
|наслідків від зміни| | | | | | | |
|характеру | | | | | | | |
|використання | | | | | | | |
|території, що | | | | | | | |
|передує будівництв | | | | | | | |
|-------------------+--------+----+---------+-----+-------+-----------+-----|
|- соціально- | | 480| 815 | 188 | 33 | 50 | 114 |
|економічна оцінка | | | | | | | |
|території за | | | | | | | |
|функціональними | | | | | | | |
|зручностями та | | | | | | | |
|екологічними | | | | | | | |
|умовами | | | | | | | |
-----------------------------------------------------------------------------
Додаток 3
Затверджено
рішенням XVI сесії XXI скликання
Київської міської Ради народних
депутатів
від 17 лютого 1994 р. N 13
Порядок
визначення ставок плати за землю, зайняту житловою забудовою
Правила розрахунку загальної площі житлових будинків
1. Загальна площа житлового будинку визначається як сума загальних площ квартир та нежилих приміщень, за винятком коридорів, тамбурів, переходів, сходових кліток, ліфтових шахт, внутрішніх відкритих сходів, а також приміщень, призначених для розміщення інженерного обладнання та інженерних мереж.
2. Загальну площу квартир слід визначити як суму площ їх приміщень, вбудованих шаф, а також лоджій, балконів, веранд, терас та холодних комор, що підраховуються з такими зниженими коефіцієнтами: для лоджій - 0,5, для балконів і терас - 0,3; для веранд і холодних комор - 1,0.
3. Загальну площу нежитлових приміщень житлових будинків слід визначати за їх розмірами, які вимірюються між опорядженими поверхнями стін та перегородками на рівні підлоги (без врахування плінтусів).
При визначенні площі мансардного приміщення враховується площа цього приміщення з висотою похилої стелі не менше 1,6 м.
4. Загальну площу приміщень гуртожитків слід визначати як суму площ житлових кімнат, підсобних приміщень, приміщень громадського призначення, а також лоджій, балконів і веранд, що підраховуються згідно п.2.
1. Загальні положення
1.1. Порядок визначення ставок плати за землю, зайняту багатоповерховою житловою забудовою (в подальшому - Порядок), розроблено на підставі:
- Земельного кодексу України ( 561-12 );
- Закону України "Про плату за землю" ( 2535-12 );
- постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 1992 р. N 532 "Про порядок визначення ставок земельного податку";
- постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 1993 р. N 15 "Про порядок ведення державного земельного кадастру";
- Державних будівельних норм "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" (ДБН 360-92);
- Методики визначення ставок земельного податку для груп грунтів та в межах населених пунктів, затвердженої Державним комітетом України по земельних ресурсах, Міністерством інвестицій та будівництва України, Українською академією аграрних наук від 25 листопада 1992 р.;
- інших діючих документів з питань плати за землю.
1.2. Розробка Порядку обумовлена особливістю земельних ділянок багатоповерхової житлової забудови, які, як правило, знаходяться у спільному користуванні декількох юридичних осіб або громадян і мають єдину систему обслуговування будинків (проїзди, тротуари, майданчики для господарських цілей та інше).
1.3. Мета розробки Порядку - визначення об'єкта та суб'єкта плати за землі, зайняті багатоповерховою забудовою, порядку обчислення розміру земельного податку та його сплати.
2. Визначення земельних ділянок
багатоповерхової житлової забудови
2.1. Об'єктом плати за землю багатоповерхової житлової забудови є житлова територія, яка необхідна для розміщення та обслуговування житлового будинку (будинків).
У склад житлової території, згідно з нормативно-містобудівною документацією, входить:
- територія під житловими будинками;
- проїзди та тротуари;
- озелененні території;
- майданчики: ігрові для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку; для відпочинку дорослого населення; для занять фізкультурою; для господарських цілей; для вигулювання собак; для тимчасового зберігання автомобілів.
2.2. Суб'єктом плати за землю є юридична особа або громадянин, у розпорядженні якого знаходиться житловий будинок (або його частина), розташований в межах земельної ділянки багатоповерхової забудови.
2.3. Межі житлової території - земельні ділянки багатоповерхової житлової забудови встановлюються на підставі земельно-кадастрової документації.
3. Обчислення розміру плати за земельні ділянки,
зайняті багатоповерховою житловою забудовою
3.1. Податок за земельні ділянки, зайняті багатоповерховою житловою забудовою, справляється у відповідності до Закону України "Про плату за землю" ( 2535-12 ) та Положення про застосування диференційних ставок оподаткування та розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Києві.
3.2. Сума податку за земельну ділянку, зайняту багатоповерховим, житловим фондом, визначається як множина площі житлової території і ставки земельного податку у відповідній економіко-планувальній зоні міста.
При розрахунку суми земельного податку за ділянки житлової забудови локальні коефіцієнти не застосовуються.
3.3. За земельну ділянку, на якій розташований житловий будинок (житлові будинки), які знаходяться у володінні (користуванні) декількох юридичних осіб або громадян, земельний податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині загальної площі будинків* (будинку), що знаходиться у їх володінні (користуванні).
____________
* Примітка: правила розрахунку загальної площі житлових будинків наведено у додатку 1.
3.4. Обчислення суми земельного податку окремим юридичним особами виконується у такій послідовності:
а) встановлюється доля загальної площі будинку (квартири, приміщення), яка знаходиться у володінні (користуванні) конкретної юридичної особи (громадянина), в загальній площі житлових будинків, що розташовані в межах земельної ділянки:
Д = Бо : Б,
де Д - доля загальної площі будинку (квартири, приміщення) в загальній площі житлових будинків, розташованих в межах земельної ділянки;
Бо - загальна площа будинку (квартири, приміщення), що знаходиться у розпорядженні окремої юридичної особи (громадянина);
Б - загальна площа будинків, розташованих в межах земельної ділянки;
б) визначається площа житлової території, що відповідає долі загальної площі будинку (квартири, приміщення), в загальній площі житлових будинків, розташованих на земельній ділянці:
То = Т х Д,
де То - площа житлової території, за яку сплачує податок окрема юридична особа;
Т - вся площа житлової території земельної ділянки;
в) обчислюється сума земельного податку як множина ставки земельного податку у відповідній економіко-планувальній зоні і площі житлової території, що визначена для окремої юридичної особи (громадянина):
По = С х То,
де По - сума земельного податку, що сплачує юридична особа;
С - ставка земельного податку у відповідній економіко-планувальній зоні міста.
3.5. Земельний податок за житлові приміщення справляється у розмірі трьох відсотків від ставок земельного податку.
За нежитлові приміщення податок справляється у повному обсязі, якщо не передбачено інше.
4. Порядок сплати податку
4.1. Юридичним особам та громадянам для обчислення податку або контролю за його позовом, місцевими органами землевпорядкування повідомляється наступна інформація:
- реєстровий номер земельної ділянки, на якій розташовано житловий будинок, що знаходиться у розпорядженні даної особи;
- загальна площа житлових будинків в межах земельної ділянки;
- вся площа житлової території земельної ділянки;
- розмір ставки земельного податку у відповідній економіко-планувальній зоні.
4.2. Юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку згідно з формою, наведеною у додатку 2, подають дані у відповідну податкову інспекцію (за місцем розташування ділянки у встановлені нею строки).
4.3. Пільги щодо плати за землі багатоповерхової житлової забудови надаються згідно до ст.11 Закону України "Про плату за землю" ( 2535-12 ).
4.4. Сума земельного податку за ділянку багатоповерхової житлової забудови зменшується на суму, пропорційну загальній площі будинку (приміщення, квартири), які знаходиться у володінні (користуванні) громадян, що мають пільги щодо сплати податку.
Списки громадян, які мають право на пільги, подаються разом з розрахунком згідно з формою, наведеною у додатку 3.
Список
мешканців, що проживають в будинку N ____ по
вул. ____________, які мають пільги щодо плати за землю
------------------------------------------------------------------------------
|NN | N | Прізвище, |Категорія | Підстава для | Загальна площа|Примітка|
|п/п|квартири| ім'я, |пільговика| надання пільги|квартири, що не| |
| | |по батькові| | (назва |оподатковується| |
| | | | |документа, його| (кв. м) | |
| | | | | номер та дата | | |
| | | | | видачі | | |
| | | | | документа) | | |
|---+--------+-----------+----------+---------------+---------------+--------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
------------------------------------------------------------------------------
