ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
N 01-6/1105 від 12.10.93
м.Київ
Арбітражним судам України
( Роз'яснення відмінено згідно Роз'яснення
Вищого Арбітражного Суду
N 02-5/128 від 07.04.98 )
Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних
з відрахуванням коштів підприємств і господарських
організацій на дорожні роботи
З метою правильного і однакового вирішення спорів, пов'язаних із залученням коштів підприємств і господарських організацій для фінансування дорожнього господарства України, Президія Вищого Арбітражного Суду України вважає за необхідне дати такі роз'яснення.
1. Відповідно до статті 4 Закону України від 18 вересня 1991 року N 1562-12 "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" в редакції Закону України від 17 листопада 1992 року N 2788-12 "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" господарюючі суб'єкти відраховують кошти на дорожні роботи диференційовано в залежності від виду своєї діяльності. Конкретний розмір відрахувань, що повинні надійти від певного підприємства (організації), визначається Верховною Радою Республіки Крим, обласними Радами народних депутатів.
Акт Верховної Ради Республіки Крим або обласної Ради народних депутатів, яким встановлений розмір цих відрахувань конкретним підприємством (організацією), є актом ненормативного характеру. Отже господарюючі суб'єкти відповідно до чинного законодавства мають право звернутися до арбітражного суду із заявою про визнання такого акту повністю або частково недійсним.
2. Згідно із статтею 9 Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" кошти для дорожніх робіт, зазначені в статті 4 цього Закону, є обов'язковими неподатковими платежами. Відповідно до статті 3 Порядку збору та використання коштів для фінансування витрат, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.93 N 83 (далі "Порядок"), ці відрахування на рахунки відповідних дорожніх підприємств і організацій повинні бути проведені не пізніше 15 числа кожного місяця в розмірі 1/3 платежу, а остаточно за квартал - до 15 числа наступного за звітним кварталом місяця.
Своєчасно не сплачені кошти стягуються відповідними дорожніми організаціями у безспірному порядку з нарахуванням пені у розмірі, встановленому законодавством України (пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.93 N 83).
Щодо розміру цієї пені, то з цього питання слід керуватись абзацем 3 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року N 8 "Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів", згідно з яким ця пеня становить 0,3% суми недоїмки за кожний день прострочення.
3. Відповідно до статті 2 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року N 8 та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 1993 року N 83 органами стягнення позабюджетних коштів на фінансування дорожніх робіт є відповідні дорожні організації.
На відміну від пункту 1 статті 6 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року N 8, згідно з яким безспірне стягнення з господарюючих суб'єктів сум недоїмки провадиться за розпорядженням державних податкових органів, Порядок не передбачає необхідності прийняття дорожньою організацією будь-якого розпорядження про безспірне стягнення відрахувань на дорожні роботи.
Отже дія статті 11 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року N 8-93 на взаємовідносини платника з дорожніми організаціями не поширюється, і у разі незгоди з безспірним стягненням коштів на фінансування дорожніх робіт підприємство (організація) має право звернутись з позовом про повернення стягнутих з нього сум.
Якщо стягнення коштів здійснено у межах конкретного розміру, встановленого актом Республіки Крим, обласної Ради народних депутатів або міської Ради народних депутатів м.Севастополя, з урахуванням фактичного обсягу виробництва продукції (робіт, послуг) або обороту, у арбітражного суду немає підстав для задоволення позову лише тому, що позивач заперечує встановлений для нього конкректний розмір відрахувань. Правомірність встановленого розміру відрахувань може бути предметом самостійного розгляду арбітражним судом за заявою підприємства про визнання акту органу влади повністю або частково недійсним.
4. Відповідно до Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" ( 1562-12 ) витрати, пов'язані з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг загального користування України, фінансуються за рахунок бюджетних та позабюджетних коштів, які надходять з підприємств і господарських організацій. Та обставина, що позабюджетні кошти у даному разі надходять від підприємств безпосередньо на рахунок дорожніх організацій, а не на рахунок відповідних органів місцевого самоврядування (стаття 13 Закону України "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування" ( 533-12 ), не позбавляє ці відрахування статусу позабюджетних коштів. Тому відповідно до статті 83 Цивільного кодексу України ( 1540-06 ) та пункту 1 статті 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року N 8 своєчасно не сплачені кошти стягуються з підприємства (господарської організації) у безспірному порядку незалежно від будь-яких строків давності.