Документ втратив чиннiсть!

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 27 квітня 2002 р. N 586
Київ

( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ
N 710 від 03.08.20
05
)

Про затвердження Програми створення системи
інформаційного забезпечення на автомобільних
дорогах загального користування
на 2002-2010 роки

На виконання Указу Президента України від 22 січня 2001 р. N 30 "Про поліпшення інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах України" Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Програму створення системи інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах загального користування на 2002-2010 роки (далі Програма), що додається.

2. Міністерству фінансів, Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції за поданням головного розпорядника бюджетних коштів щороку під час формування проектів Державного бюджету України передбачати кошти для фінансування заходів Програми виходячи з реальних можливостей держави у межах загальних обсягів, що передбачаються для розвитку і утримання мережі автомобільних доріг загального користування.

Прем'єр-міністр України А.КІНАХ

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 квітня 2002 р. N 586

Програма
створення системи інформаційного забезпечення на
автомобільних дорогах загального користування
на 2002-2010 роки

Мережа автомобільних доріг загального користування (далі - автомобільні дороги) є складовою частиною транспортно-дорожнього комплексу держави і призначена забезпечувати безперервність та безпечність руху автомобілів з встановленою швидкістю, габаритами і навантаженням.

Теперішній стан інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах не повною мірою відповідає вимогам змін, що сталися за останні 10 років у транспортно-дорожньому комплексі держави: перерозподіл транспортних потоків у мережі автомобільних доріг загального користування; затвердження нової класифікації цих доріг; збільшення обсягу транзитних перевезень вантажів і пасажирів та наявність міжнародних транспортних коридорів; масове обладнання автомобільних доріг новими об'єктами сервісу; розширення міжнародного туризму; формування нового за швидкісними показниками складу транспортних потоків.

Найважливішим у поліпшенні інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах є комплексність: з одного боку, - учасникам руху повинна надаватися інформація про умови, режим, маршрут і напрямок руху, місцезнаходження транспортного засобу, розташування об'єктів дорожнього сервісу, аварійність, погодні умови тощо; з другого - учасники руху повинні мати екстрений зв'язок з відповідними службами. У цілому транспортний процес на автомобільних дорогах повинен бути контрольованим.

Ця Програма спрямована на забезпечення надання учасникам руху необхідної у конкретній дорожній обстановці своєчасної, повної та достовірної інформації.

Переважна більшість запропонованих у Програмі технічних засобів для створення системи інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах буде розроблена і виготовлена вітчизняними підприємствами. На першому етапі виконання Програми можуть бути використані технічні засоби, що серійно випускаються закордонними компаніями.

Мета, завдання і етапи виконання Програми

Метою Програми є забезпечення належного функціонування транспортно-дорожнього комплексу України, своєчасне реагування на надзвичайні події, що сталися з учасниками дорожнього руху, надання необхідної інформації про режим, умови, напрямки і маршрути руху, місця розташування об'єктів дорожнього сервісу та стан дорожньої мережі.

Завдання Програми:

впровадження новітніх супутникових технологій зв'язку, навігації, застосування геоінформаційних систем;

розроблення нормативно-технічної документації для функціонування системи інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах;

удосконалення контролю за міжміськими та міжнародними перевезеннями автомобільними дорогами;

розроблення та впровадження ефективних методів і технічних засобів функціонування системи інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах;

організація роботи з оперативного збирання інформації про стан автомобільних доріг, погодні умови, надзвичайні ситуації та аварійність на автомобільних дорогах, а також оброблення і підготовка інформації для передачі безпосередньо учасникам дорожнього руху;

визначення рівня інформаційного забезпечення залежно від значення автомобільної дороги та умов руху на окремих її ділянках (підходах до державного кордону, великих міст, гірських перевалів, біля шкіл, інших дитячих закладів тощо);

удосконалення взаємодії органів виконавчої влади у сфері інформаційного забезпечення автомобільних доріг;

інтеграція системи інформаційного забезпечення до відповідних систем мережі європейських автомобільних доріг і, в першу чергу, сусідніх держав.

Реалізацію Програми передбачено здійснити двома етапами.

На першому етапі (2002-2005 роки) планується:

розроблення і прийняття необхідних нормативно-технічних документів, впровадження європейських норм у частині інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах;

створення елементів інформаційно-навігаційного забезпечення та інфраструктури зв'язку;

розроблення та впровадження методів і технічних засобів для інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах;

створення підрозділів з питань інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах в органах виконавчої влади;

проведення на автомобільних дорогах робіт з інформаційного забезпечення та встановлення і заміни технічних засобів організації дорожнього руху (дорожніх знаків, сигнальних стовпчиків, нанесення та поновлення дорожньої розмітки тощо);

обладнання об'єктів сервісу, розташованих у смузі відведення автомобільних доріг, засобами зв'язку з аварійними службами та міжміськими таксофонами.

На другому етапі (2006-2010 роки) виконання Програми передбачається:

впровадження технічних засобів інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах;

здійснення контролю за функціонуванням системи інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах.

Організаційно-технічні заходи

Для створення і функціонування системи інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах необхідно здійснити організаційно-технічні заходи, які забезпечують:

інформування по радіо учасників руху про стан автомобільних доріг, погодні умови, надзвичайні ситуації та дорожньо-транспортні пригоди;

обладнання діючих і споруджуваних об'єктів дорожнього сервісу засобами зв'язку з аварійними службами;

належне інформаційне забезпечення міжнародних туристичних маршрутів;

взаємодію місцевих органів виконавчої влади, дорожньо-експлуатаційних підприємств, органів Державтоінспекції;

постійний контроль за функціонуванням зазначеної системи.

У центральних органах виконавчої влади передбачається утворення спеціальних підрозділів, які виконуватимуть такі функції:

проведення аналізу оперативної інформації про стан проїзду автомобільними дорогами, визначення причин та факторів виникнення дорожньо-транспортних пригод (Державна служба автомобільних доріг, Головне управління Державтоінспекції МВС);

постійне спостереження за гідрометеорологічними умовами, прогнозування та попередження про надзвичайні ситуації на автомобільних дорогах (Мінекоресурсів).

Науково-технічне забезпечення
та нормативно-технічна база системи інформаційного
забезпечення на автомобільних дорогах

Програмою передбачено проведення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, пов'язаних із створенням системи інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах, в яку входитимуть підсистеми:

збору та передачі даних;

визначення місцезнаходження і стану контрольованих транспортних засобів;

надання інформації про транспортні потоки (графіки руху контрольованих транспортних засобів, інтенсивність руху, рекомендовані маршрути руху);

аналізу метеорологічних умов і стану автомобільних доріг;

експлуатації технічних і програмних засобів системи;

захисту інформації та доступу до неї.

Для забезпечення ефективної взаємодії між зазначеними підсистемами передбачено вихід на телефонну мережу загального користування, мережу земних станцій супутникового зв'язку, мережі мобільного зв'язку, національні мережі передачі даних загального користування, мережу Інтернет, відомчі системи зв'язку.

Розроблення нормативно-технічних документів з питань інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах, а саме:

впровадження ефективних методів та технічних засобів;

створення механізму отримання, опрацювання та передачі інформації про стан автомобільних доріг, надзвичайні ситуації, погодні умови, аварійність тощо;

регулювання взаємодії різних виконавців окремих операцій, методів та системи в цілому;

встановлення єдиних норм і правил впровадження та експлуатації нових технічних засобів системи інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах.

Конструкції нових технічних засобів системи інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах, розроблення яких включено до Програми, дають змогу вирішити такі питання:

доведення до учасників руху оперативної інформації про експлуатаційний стан дорожнього покриття, погодні умови, надзвичайну ситуацію та аварійність на конкретній ділянці автомобільної дороги;

здійснення контролю за транспортними потоками, виявлення надгабаритних транспортних засобів, організація їх руху;

здійснення оперативного контролю за станом дорожнього покриття в зимовий період.

Обладнання автомобільних доріг технічними
засобами інформаційного забезпечення

На автомобільних дорогах передбачається:

установити дорожні знаки у повному обсязі, в тому числі знаки для маршрутного орієнтування;

обладнати майданчики для стоянки транспортних засобів щитами для дорожньої інформації;

забезпечити нанесення дорожньої розмітки у повному обсязі;

обладнати у необхідних місцях інформаційні табло "Стан дороги", "Погодні умови", "Аварійність" та встановити автоматизовані габаритні ворота перед шляхопроводами, залізничними переїздами, мостами;

забезпечити встановлення сигнальних (напрямних) стовпчиків.

Обсяги робіт визначено з урахуванням особливостей дорожнього руху на підходах до державного кордону, залізничних переїздах, гірських перевалах, у межах курортної зони, зони розташування шкіл, дитячих садків, санаторіїв, інших закладів.

Обладнання автомобільних доріг засобами зв'язку

Програмою передбачено обладнання міжміськими таксофонами та засобами зв'язку з аварійними службами:

об'єктів дорожньо-експлуатаційних підприємств, розміщених вздовж автомобільних доріг загального користування;

об'єктів сервісу, розміщених у смузі відведення автомобільних доріг державного значення, в тому числі:

готелів, мотелів;

пунктів харчування (ресторанів, їдалень, барів, кафе), що працюють цілодобово;

окремих (платних) автостоянок;

автомайстерень і станцій технічного обслуговування автомобілів;

автозаправних станцій;

туристських баз, кемпінгів, ринків та окремих об'єктів торговельно-комунального призначення, що працюють цілодобово.

Крім того, передбачається відновлення та модернізація існуючого технологічного зв'язку на магістральних автомобільних дорогах.

Фінансування заходів Програми

Фінансування витрат на виконання завдань Програми, зазначених у додатку, передбачається за рахунок збільшення видатків Державного бюджету України на відповідний рік на утримання автомобільних доріг і становить на 2002-2010 роки 1593,9 млн. гривень, в середньому 177,1 млн. гривень на рік, а також за рахунок позабюджетних коштів, залучених в установленому законодавством порядку, в обсязі 34,1 млн. гривень.

Соціально-економічна ефективність
реалізації Програми

Головним соціальним ефектом реалізації Програми буде створення безпечних та комфортних умов руху автомобільними дорогами України та задоволення інформаційних потреб учасників руху. До значного позитивного соціального результату Програми можна віднести збереження життя та здоров'я людей, потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, завдяки терміновому виклику дорожнім засобом зв'язку аварійної служби та своєчасному наданню медичної допомоги на місці пригоди.

Економічну ефективність в результаті виконання Програми буде досягнуто за рахунок ліквідації нераціонального пробігу (перепробігу) транспортних засобів, підвищення середньої швидкості руху транспортних потоків, зменшення кількості дорожньо-транспортних пригод та тяжкості їх наслідків, зменшення збитків від надзвичайних ситуацій, а також збільшення обсягів послуг, які надаються учасникам дорожнього руху.

Прогнозується зростання індивідуального і групового потоку туристів в Україну та розширення надання його учасникам різних послуг.

Виконання Програми сприятиме подальшому розвитку транспортно-дорожнього комплексу, що стане важливим фактором збільшення обсягів міжнародних автомобільних перевезень, у тому числі транзитних.

Додаток
до Програми створення системи
інформаційного забезпечення на автомобільних дорогах загального
користування на 2002-2010 роки

Завдання
із створення системи інформаційного
забезпечення на автомобільних дорогах загального користування
на 2002-2010 роки

________________________________________________________________________


Зміст завдання  

Відповідальні
виконавці  

Термін
виконавці 

Прогноз обсягів фінан
сування, тис. гривень
 

всього
 

в тому числі
 

держа-
вний
бюджет
 

інші
дже-
рела 

в тому числі
лідні роботи
 
держ.
бюджет
 
інші
джерела
 

Разом
 

 

 
2002-2010
роки 
16320
 
29000
 
16320
 
У тому числі перший
етап 

 

 
2002-2005
роки 
16320
 
29000
 
16320
 

1.Організаційно-технічні заходи 
1. Проведення
паспортизації об'єктів
дорожнього сервісу на
автомобільних дорогах
державного значення 
Державна служба
автомобільних
доріг
МВС
 
2002 рік



 




 




 




 




 
2. Організація
забезпечення засобами
зв'язку з аварійними
службами об'єктів
дорожнього сервісу, що
споруджуються на
автомобільних дорогах
загального користування 
Держкомзв'язку






 
з 2003 року
постійно





 







 







 







 







 
3. Організація навчання
спеціалістів та
проведення семінарів і
спільних нарад дорожніми
підприємствами та
Державтоінспекцією з
питань інформаційного
забезпечення і організації
дорожнього руху 
МВС
Державна служба
автомобільних
доріг




 
з 2002 року
постійно






 








 








 








 








 
4. Установлення контролю
за функціонуванням
системи інформаційного
забезпечення на
автомобільних дорогах 
-"-



 
постійно



 




 




 




 




 
5. Організація спеціальних
каналів на радіо для
забезпечення учасників
руху інформацією про стан
магістральних
автомобільних доріг 
Держкомзв'язку
Національна
рада з питань
телебачення і
радіомовлення
 
2002 рік




 





 





 





 





 
6. Створення:

1) мережі пунктів
спостереження
гідрометеорологічних умов
та нагляду за станом
дорожнього покриття на
магістральних
автомобільних дорогах 
Державна служба
автомобільних
доріг





 
-"-







 








 








 








 








 
2) інформаційно-
аналітичних підрозділів з
аналізу оперативних
даних про умови проїзду
на автомобільних дорогах 
-"-



 
-"-



 




 




 




 




 
3) мережі громадських
постів Державтоінспекції
для надання допомоги
учасникам дорожнього
руху, у тому числі
інформаційного характеру 
МВС




 
-"-




 





 





 





 





 
7. Забезпечення взаємодії
аналітичного підрозділу
МВС з відповідними
структурними
підрозділами Державної
служби автомобільних
доріг з узагальнення
оперативної інформації
про стан дорожнього
покриття, аварійність та
надзвичайні ситуації на
автомобільних дорогах 
-"-










 
-"-










 











 











 











 











 
8. Відновлення штучного
електричного освітлення
на ділянках автомобільних
доріг державного значення 
Державна служба
автомобільних
доріг
 
2002-2010
роки

 



 



 



 



 

_________________________________________________________________________________________

2.Наукове-технічне забезпечення 
9. Проведення науково-
дослідних та дослідно-
конструкторських робіт,
пов'язаних із створенням
елементів інформаційно-
навігаційного
забезпечення, в тому
числі: 
НКАУ
МВС
Держкомзв'язку
Державна служба
автомобільних
доріг

 
2002-2005
роки





 
16000






 
29000






 
16000






 







 
1) розроблення
системного ескізного
проекту 
-"-

 
2002 рік

 
1000

 


 
1000

 


 
2) розроблення технічних
проектів, діючих макетів,
конструкторської
документації 
-"-


 
2003 рік


 
1000


 
3000


 
1000


 



 
3) створення Центру
оперативного та
адміністративного
управління 
-"-


 
-"-


 
2000


 
6000


 
2000


 



 
4) створення регіональних
пунктів збору та
опрацювання інформації 
-"-

 
2003-2005
роки
 
6000

 
10000

 
6000

 


 
5) розроблення,
виготовлення та
облаштування
автомобільних доріг
засобами контролю
дорожнього руху 
-"-




 
-"-




 
6000




 
10000




 
6000




 





 
10. Розроблення і
затвердження: 

 

 

 

 

 

 
1) порядку оперативного
збору і обробки інформації
про погодні умови, стан
дорожнього покриття,
надзвичайні ситуації,
умови проїзду
автомобільними дорогами
та передачі цієї
інформації на радіо,
телебачення та
безпосередньо учасникам
дорожнього руху 
Державна служба
автомобільних
доріг
Держкомінформ
МВС
Держкомзв'язку





 
2003 рік










 











 











 











 











 
2) методики проведення
спостережень та
виявлення і прогнозування
небезпечних
метеорологічних умов на
автомобільних дорогах 
Державна служба
автомобільних
доріг


 
2002 рік




 
25




 





 
25




 





 
3) порядку проведення
контролю за
експлуатаційним станом
автомобільних доріг 
Державна служба
автомобільних
доріг
МВС 
-"-


 
15


 



 
15


 



 
4) порядку надання
оперативної інформації
територіальними органами
МВС дорожньо-
експлуатаційним
підприємствам про
дорожньо-транспортні
пригоди 
МВС






 
-"-






 
10






 







 
10






 







 
11. Розроблення і
затвердження Порядку
взаємодії територіальних
органів МВС з дорожньо-
експлуатаційними
підприємствами у разі
виникнення дорожньо-
транспортних пригод і
протиправних дій
учасників руху на
автомобільних дорогах 
МВС
Державна служба
автомобільних
доріг






 
-"-









 
10









 










 
10









 










 
12. Розроблення
нормативно-технічної
документації на
виготовлення: 



 



 



 



 



 



 
1) типових блоків
автоматизованих
інформаційних табло
Стан дороги
умови", "Аварійність" 
Державна служба
автомобільних
доріг

 
2003 рік



 
80



 




 
80



 




 
2) автоматизованих
габаритних воріт 
-"-
 
-"-
 
60
 

 
60
 

 
3) комплексу технічних
засобів прогнозування
ожеледиці на
автомобільних дорогах 
-"-


 
-"-


 
120


 



 
120


 



 

Разом
 

 

 
2002-2010
роки 
16320
 
29000
 
16320
 
У тому числі перший
етап 

 

 
2002-2005
роки 
16320
 
29000
 
16320
 

3.Обладнання мережі автомобільних доріг технічними засобами. 
13. Встановлення та
заміна дорожніх знаків не
менш як 158 тисяч щороку 
Державна служба
автомобільних
доріг 
2002-2009
роки
 
146584

 


 


 


 
у тому числі на
автомобільних дорогах
державного значення -
32 тис. 
-"-


 
-"-


 
38520


 



 



 



 
з їх загальної кількості:             
1) дорожніх знаків для
маршрутного
орієнтування - 38 тис. 
-"-

 
-"-

 
25560

 


 


 


 
у тому числі на
автомобільних дорогах
державного значення -
6 тис. 
-"-


 
-"-


 
6080


 



 



 



 
2) знаків дорожнього
сервісу - 6 тис. 
-"-
 
-"-
 
6464
 

 

 

 
у тому числі на
автомобільних дорогах
державного значення -
2 тис. 
-"-


 
-"-


 
2320


 



 



 



 
14. Поновлення
горизонтальної розмітки
автомобільних доріг не
менш як на
128 тис. кілометрів щороку 
-"-



 
2002-2010
роки


 
1380318



 




 




 




 
у тому числі на
автомобільних дорогах
державного значення
13 тис. кілометрів 
-"-


 
-"-


 
269100


 



 



 



 
15. Встановлення та
заміна напрямних
стовпчиків не менш як
52 тис. щороку 
-"-


 
-"-


 
18720


 



 



 



 
у тому числі на
автомобільних дорогах
державного значення -
4 тис. 
-"-


 
-"-


 
1440


 



 



 



 
16. Встановлення та
заміна світлоповертальних
елементів на дорожніх
огородженнях не менш як
19 тис. щороку 
-"-



 
-"-



 
4104



 




 




 




 
у тому числі на
автомобільних дорогах
державного значення -
7 тис. 
-"-


 
-"-


 
1512


 



 



 



 
17. Встановлення щитів
дорожньої інформації на
площадках для стоянки
транспорту - 4 тис. 
-"-


 
2002-2005
роки

 
1060


 



 



 



 
у тому числі на
автомобільних дорогах
державного значення -
1 тис. 
-"-


 
-"-


 
280


 



 



 



 
18. Встановлення на
автомобільних дорогах
державного значення
інформаційних табло
Стан дороги
умови", "Аварійність" -
250 одиниць 
-"-





 
2002-2010
роки




 
600





 






 






 






 
у тому числі на:             
виїздах з обласних центрів
та великих міст - 190 
-"-
 
2002-2005
роки 
96
 

 

 

 

 

 
2006-2010
роки 
360
 

 

 

 
підходах до державного
кордону - 50 
-"-
 
2002-2005
роки 
120
 

 

 

 
підходах до гірських
перевалів - 10 
-"-
 
-"-
 
24
 

 

 

 
19. Встановлення на
автомобільних дорогах
державного значення
автоматизованих
габаритних воріт -
126 одиниць 
-"-




 
2002-2010
роки



 
1890




 





 





 





 
у тому числі перед:             
шляхопроводами - 86
 
-"-
 
2002-2005
роки 
300
 

 

 

 

 

 
2006-2010
роки 
990
 

 

 

 
залізничними
переїздами - 30 
-"-
 
2002-2005
роки 
150
 

 

 

 

 

 
2006-2010
роки 
300
 

 

 

 
мостами з рухом по
низу - 10 
-"-
 
2002-2005
роки 
150
 

 

 

 

______________________________________________________________________________________________

Разом
 

 
2002-2010
роки 
1553276
 

 

 

 
У тому числі: перший
етап 

 
2002-2005
роки 
697624
 

 

 

 
другий
етап 

 
2006-2010
роки 
855652
 

 

 

 

4.Обладнання доріг державного забезпечення засобами зв'язку. 
20. Встановлення
міжміських таксофонів та
засобів зв'язку з
аварійними службами на
643 об'єктах



 
власники
об'єктів
сервісу
місцеві органи
виконавчої
влади
Державна служба
автомобільних
доріг 
2002-2010
роки






 
1330







 
5100







 








 








 
у тому числі:             
на 510 об'єктах сервісу,
які розташовані у смузі
відведення автомобільних
доріг державного значення

 
власники
об'єктів
сервісу
місцеві органи
виконавчої
влади 
2002-2005
роки



 





 
2100




 





 





 

 

 
2006-2010
роки 

 
3000
 

 

 
на 133 об'єктах дорожньо-
експлуатаційних
підприємств, які
розташовані вздовж
автомобільних доріг
загального користування 
Державна служба
автомобільних
доріг


 
2002-2005
роки



 
1330




 





 





 





 
21. Відновлення існуючого
кабельного технологічного
зв'язку на 1834 кілометрах
магістральних
автомобільних доріг 
-"-



 
2002-2005
роки


 
23000



 




 




 




 

____________________________________________________________________________________________________

Разом
 

 
2002-2010
роки 
24330
 
5100
 

 

 
У тому числі: перший
етап 

 
2002-2005
роки 
24330
 
2100
 

 

 
другий
етап 

 
2006-2010
роки 

 
3000
 

 

 

Усього
 

 
2002-2010
роки 
1593926
 
34100
 
16320
 

 
У тому числі: перший
етап 

 
2002-2005
роки 
738274
 
31100
 
16320
 

 
другий
етап 

 
2006-2010
роки 
855652
 
3000