ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
N 38 від 28.01.2002
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
6 березня 2002 р. за N 231/6519
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 79 від 17.02.2009)
Про затвердження Положення про порядок подання до
Національного банку України аудиторського звіту та
висновку за результатами перевірки річної
фінансової звітності банку
Відповідно до вимог статті 61 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ) і статті 69 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ) та з метою врегулювання проведення в банках аудиторських перевірок річної фінансової звітності та подання їх результатів до Національного банку України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок подання до Національного банку України аудиторського звіту та висновку за результатами перевірки річної фінансової звітності банку (додається).
2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Правління Національного банку України від 09.02.99 N 53 "Про заходи щодо подальшого розвитку банківського аудиту" (із змінами).
3. Керівникам структурних підрозділів центрального апарату та установ Національного банку України, а також банків взяти до керівництва в роботі це Положення і неухильно дотримуватися його вимог.
4. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови В.Л.Кротюка, директора Генерального департаменту банківського нагляду О.I.Кірєєва.
Голова В.С.Стельмах
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
28.01.2002 N 38
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
6 березня 2002 р. за N 231/6519
Положення
про порядок подання до Національного банку України
аудиторського звіту та висновку за результатами перевірки
річної фінансової звітності банку
1. Загальні положення
1.1. Це Положення визначає вимоги щодо здійснення обов'язкової аудиторської перевірки банку та подання банком до Національного банку України (далі - Національний банк) аудиторського звіту та висновку за результатами аудиторської перевірки річної фінансової звітності банку (далі - аудит).
1.2. Положення розроблено на підставі Законів України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ), "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ), нормативно-правових актів Національного банку та Національних нормативів аудиту, що затверджені протоколом Аудиторської палати України від 18.12.98 N 73 (далі - нормативи аудиту).
1.3. Вимоги Положення поширюються на банки, що розташовані на території України, фінансова звітність яких щорічно перевіряється аудитом, у рамках загальної системи нагляду за діяльністю банків.
1.4. Це Положення розроблено з метою врегулювання подання банком користувачам фінансової звітності (зокрема органу банківського нагляду Національного банку) об'єктивного та якісного аудиторського звіту та висновку за результатами проведення аудиту, що здійснюється аудиторами (аудиторськими фірмами), які відповідно до вимог чинного законодавства України мають право на проведення аудиту.
1.5. Положення визначає порядок подання банками аудиторського звіту та висновку про достовірність, повноту та відповідність чинному законодавству України представленої банком фінансової звітності або консолідованої фінансової звітності та про її підтвердження або непідтвердження.
1.6. Об'єктом аудиту є фінансова звітність та/або консолідована фінансова звітність банку, що визначена чинним законодавством України і підлягає оприлюдненню шляхом публікації в газеті "Голос України" чи "Урядовий кур'єр".
2. Умови проведення аудиту
2.1. Аудит банку можуть проводити аудитори (аудиторські фірми), які відповідно до вимог чинного законодавства України мають право на здійснення аудиторської діяльності.
2.2. Аудит здійснюють тільки ті аудитори (аудиторські фірми), які включені до Реєстру аудиторських фірм та аудиторів, а також за умови наявності в них чинного сертифіката Національного банку на право здійснення аудиторської перевірки банківських установ (далі - сертифікат аудитора).
2.3. Проведенню аудиту передує укладення між аудитором (аудиторською фірмою) і банком договору, складеного відповідно до вимог нормативу аудиту N 4 - "Договір на проведення аудиту" до 1 листопада поточного року, за який проводиться аудит.
2.4. Банки перед укладенням договору про проведення аудиту мають пересвідчитися в наявності в аудитора (аудиторської фірми), з яким укладається договір, права на здійснення аудиторської діяльності та сертифіката аудитора.
2.5. Один примірник копії договору про проведення аудиту банк має подати до Національного банку до 15 листопада поточного року, за який здійснюватиметься аудит.
2.6. У договорі про проведення аудиту банк має передбачати подання йому аудитором (аудиторською фірмою) аудиторського звіту (звіту про проведення аудиту).
2.7. Питання про залучення на договірних засадах до участі в проведенні аудиту інших аудиторів та фахівців, яких немає в штатному розписі аудиторської фірми, за наявності в них сертифіката аудитора на аудиторську перевірку банківських установ регулюється в договорі про проведення аудиту.
2.8. Відповідно до вимог чинного законодавства України банк зобов'язаний створити аудитору (аудиторській фірмі) належні умови для якісного проведення аудиту.
2.9. Проведення аудиту банку здійснюється аудитором (аудиторською фірмою) з урахуванням вимог статті 24 Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ).
3. Вимоги до проведення аудиту
3.1. У разі проведення аудиту кількість аудиторів, які братимуть участь у його проведенні, визначається аудитором (аудиторською фірмою) з урахуванням обсягу операцій, які виконує банк, та його розгалуженої мережі.
3.2. Планування та проведення аудиту банк визначає з аудитором (аудиторською фірмою) за формами та методами, які грунтуються на чинних нормах і стандартах аудиту та умовах договору.
3.3. Під час укладання договору про проведення аудиту з аудитором (аудиторською фірмою) банк має передбачити перевірку всіх видів діяльності, на які він отримав банківську ліцензію, письмовий дозвіл або ліцензію на здійснення окремих операцій з урахуванням вимог підпункту 3.6.1 цього Положення.
3.4. Під час проведення аудитором (аудиторською фірмою) аудиту банку, що має філії, обов'язковому аудиту підлягають ті філії, які одночасно відповідають таким умовам:
загальна сума активів балансу філії за станом на останній день року, за який здійснюється аудит, становить не менше ніж 10% від суми активів балансу банку;
загальна сума активів балансу філії на останній день року, за який здійснюється аудит, становить не менше ніж 50% від загальної суми активів балансу всіх філій банку;
філія має дозвіл банку на здійснення більше двох видів банківських та інших операцій у межах отриманої банком банківської ліцензії та/або письмового дозволу.
3.5. Аудитор (аудиторська фірма) під час проведення аудиту може самостійно перевірити філії, що підлягають аудиту, та/або скористатися висновками служби внутрішнього аудиту банку та/або інших аудиторів (аудиторських фірм) щодо діяльності цих філій банку.
3.6. Відповідно до умов договору про проведення аудиту банк має отримати від аудитора (аудиторської фірми) аудиторський звіт (звіт про проведення аудиту).
3.6.1. В аудиторському звіті (звіті про проведення аудиту) за результатами проведення аудиту банку на підставі застосованих аудитором (аудиторською фірмою) норм і стандартів аудиту мають зазначатися висновки аудитора (аудиторської фірми) про:
баланс банку; рахунки доходів та витрат; рух капіталу; активи та пасиви; достатність резервів та капіталу банку; адекватність бухгалтерського обліку, процедур внутрішнього аудиту та заходів контролю банку;
те, чи відображає наданий банком фінансовий звіт дійсний фінансовий стан банку.
3.6.2. В аудиторському звіті (звіті про проведення аудиту) банку можуть відображатися також рекомендації та пропозиції аудитора (аудиторської фірми) щодо усунення і недопущення надалі порушень, помилок та недоліків, які виявлені в процесі проведення аудиту. У разі отримання аудитором (аудиторською фірмою) доказів про неспроможність банку в найближчому майбутньому продовжувати свою діяльність банк має отримати аудиторський висновок відповідно до вимог нормативу аудиту N 21 - "Концепція діючого підприємства".
3.7. Банку забороняється вчиняти дії, що обмежують доступ аудитора (аудиторської фірми) до документів, матеріалів або інформації, які підлягають аудиту, впливати на аудитора або створювати інші умови, що перешкоджають підготовці аудитором (аудиторською фірмою) об'єктивного аудиторського звіту та висновку.
3.8. У разі отримання банком від аудитора (аудиторської фірми) за результатами проведення аудиту негативного аудиторського висновку або відмови в його наданні банк протягом трьох робочих днів має письмово повідомити про це Національний банк для вирішення питання щодо подальшої діяльності цього банку.
3.9. Банки мають право проводити аудит (за їх запитом) за результатами діяльності банку за звітний фінансовий рік, здійснювати перевірки дочірніх банків, окремих структурних підрозділів банку або перевірки окремих операцій банку, а також складати поточну статистичну звітність, що вимагається від банку протягом року, згідно з нормативно-правовими актами Національного банку.
4. Порядок подання до Національного банку
аудиторського звіту та висновку
4.1. Після завершення аудиту банк має отримати від аудитора (аудиторської фірми) аудиторський звіт та висновок, кількість примірників яких обумовлюється договором про проведення аудиту, але не менше трьох.
4.2. Аудиторський звіт та висновок за результатами проведення аудиту подається банком щорічно до Національного банку та до його територіального управління за місцезнаходженням банку не пізніше ніж 30 квітня року, наступного за звітним.
4.3. Банк має подати один примірник аудиторського звіту та висновку до Національного банку, а другий - до територіального управління за місцезнаходженням банку протягом трьох робочих днів після закінчення проведення аудиту.
4.4. У разі проведення в банку аудиторської перевірки за інший проміжок часу або з будь-яких інших питань аудиторський звіт разом з висновком аудитора (аудиторської фірми) подається ним до Національного банку та відповідного територіального управління протягом десяти днів після підписання аудитором (аудиторською фірмою) аудиторського звіту та висновку.
4.5. Аудиторський звіт та висновок, які подає банк Національному банку, мають бути викладені українською мовою та зброшуровані. На зворотному боці останньої сторінки брошури робиться такий напис: "прошнуровано, пронумеровано та скріплено відбитком печатки (кількість) сторінок".
4.6. Якщо банк подає до Національного банку висновок іноземного аудитора (аудиторської фірми), то такий висновок має бути підтверджений українським аудитором (аудиторською фірмою).
4.7. Якщо Національний банк отримав результати проведення аудиту, що здійснені з порушенням вимог цього Положення та встановлених нормативів аудиту, то він може зобов'язати банк здійснити повторне проведення аудиту іншим аудитором (аудиторською фірмою). Цього аудитора (аудиторську фірму) банк погоджує з Національним банком.
4.8. У разі виявлення фактів надання банком недостовірної інформації про проведення аудиту, а також неподання аудиторських звітів і висновків або несвоєчасного їх подання Національний банк застосовує до такого банку відповідні заходи впливу за порушення вимог банківського законодавства та нормативно-правових актів Національного банку.
Заступник директора Генерального департаменту
банківського нагляду К.Є.Раєвський