Документ втратив чиннiсть!

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 123 від 10.08.92
м. Київ

(Наказ втратив чинність на підставі
Наказу Міністерства охорони здоров'я
N 284 від 07.06.2004)

Про затвердження Інструкції по визначенню районів
масового поширення гнусу та інших небезпечних комах і кліщів

З метою визначення районів масового поширення гнусу та інших небезпечних комах і кліщів, праця в яких передбачає підвищення посадових окладів на 15 % ентомологам та помічникам ентомологів, відповідно до введеної наказом Міністра охорони здоров'я України N 51 від 19.03.1992 р. "Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників охорони здоров'я та соціального забезпечення України" НАКАЗУЮ:

1. Затвердити і ввести в дію "Інструкцію по визначенню районів масового поширення гнусу та інших небезпечних комах і кліщів" в Україні (Додаток).

2. Головним лікарям Центральної, Республіки Крим, обласних, міських, м. Києва та Севастополя басейнових санітарно-епідеміологічних станцій прийняти до керівництва і забезпечити своєчасне та неухильне виконання інструкції, затвердженої п.1 наказу.

В.о. Міністра В.Г.Передерій

Додаток
до наказу Міністерства
охорони здоров'я України
N 123 від 10.08.92

Інструкція
по визначенню районів масового поширення гнусу та інших
небезпечних комах і кліщів в Україні з метою підвищення на
15 % посадових окладів ентомологам, помічникам ентомологів
санітарно-епідеміологічних станцій, що працюють у цих районах,
відповідно до "Інструкції про порядок обчислення заробітної
плати працівникам охорони здоров'я та соціального
забезпечення України", затвердженою наказом Міністерства

охорони здоров'я України N 51 від 19.03.1992 р.

1. До районів масового поширення гнусу, інших небезпечних комах і кліщів, відносять території, де природні умови сприяють появі і масовому виплодові небезпечних комах - компонентів гнусу, а також кліщів і комах, які розповсюджують збудників інфекційних та паразитарних хвороб, і де в періоди масового нападу гнусу знижується продуктивність і працездатність населення, порушується нормальний відпочинок у людей, що призводить до економічних збитків у народному господарстві.

2. До шкідливих, у медичному значенні, членистоногих належать комахи та кліщі таких родин та родів:

Двокрилі комахи:

2.1. Комарі родини Culicidae: підродини Anophelinae рід Anopheles; підродини Culicinae роди Aedes, Culex Mansonia, Culiseta, представники яких є складовими членами комплексу гнусу, а також переносниками збудників ряду інфекційних та паразитарних хвороб, а саме: малярії, туляремії, енцефалітів, геморагічних гарячок, лімфоцитарного хоріоменінгіту та ін.

2.2. Мошки родини Simuliidae, які є одними з основних компонентів комплексу гнусу.

2.3. Мокреці родини Geratopogonidae - компоненти комплексу гнусу і переносники збудників протозойних хвороб.

2.4. Гедзі родини Tabanidae - компоненти комплексу гнусу, переносники збудників інфекційних і паразитарних хвороб - телію (сибірки), туляремії, філяріатозів та ін.

2.5. Москити родини Phlebotomidae- компоненти комплексу гнусу та переносники збудників гарячки папатачі, лейшманіозів та ін.

Кліщі

2.6. Родина Ixodidae багата представниками, що є переносниками збудників ряду інфекційних та паразитарних хвороб, а саме:

кліщового енцефаліту (види родів - Ixodes, Dermacentor, Haemaphysalis), рікетсіозів, у т.ч. гарячку-Ку (види родів Rhipicephalus, Ixodes, Dermacentor, Hyalomma, Haemaphysalis, Boophilus), геморагічних гарячок (види родів Hyalomma та деякі з ін.), туляремії (види родів Ixodes, Dermacentor), бруцельозу (види родів Haemaphysalis, Boophilus, Hyalomma), чуми (види родів Rhipicephalus, Dermacentor, Haemaphysalis, Ixodes та ін.).

2.7. Родина Argasidae - переносники збудників кліщових спірохетозів, чуми.

2.8. Гамазові кліщі родин Dermanyssidae, Macronyssidae, Hirstionyssidae, Haemogamasidae, Laelaptidae - переносники збудників енцефалітів, нефрозо-нефритів, а також є збудниками кліщових дерматитів.

2.9. Кліщі-тромбікуліди (червонотільці) родин Trombiculidae, Leeuwenhoekiidae є збудниками тромбідіозу, а також переносниками збудників рікетсіозів.

Критерії до визначення районів масового поширення
гаусу та інших небезпечних комах і кліщів.

До районів масового поширення гнусу та інших небезпечних комах і кліщів зараховують території, на яких під час проведення обліку чисельності було зареєстровано:

- чисельність комарів або мокреців - 20 і більше особин за 20 хв. обліку на собі, або 5 особин на 1 кв. м на дньовці в період піку чисельності;

- чисельність мошок або гедзів - 5 та більше особин за 20 хв. обліку на собі в період піку чисельності;

- наявність на території кліщів родин іксодових (Ixodidae) та аргазових (Argasidae) незалежно від їх чисельності;

- наявність гамазових кліщів родин Dermanyssidae, Macronyssidae, Hirstyonyssidae, Haemogamasidae, Laelaptidae та кліщів-тромбікулід родин Trombiculidae, Leeuwenhoekiidae та виявлення в цьому районі природних осередків інфекційних та паразитарних хвороб, збудників яких поширюють ці членистоногі;

- наявність москитів родини Phlebotomidae та природних осередків хвороб, збудників яких передають ці комахи.

Перелік районів масового поширення гнусу та інших небезпечних комах і кліщів затверджується головними лікарями Центральної, Республіки Крим, обласних, міських м. Києва та Севастополя і басейнових санітарно-епідеміологічних станцій на основі матеріалів обліку чисельності комах і кліщів за даними первісної облікової документації. Визначення територій, на яких реєструється масове поширення гнусу та інших небезпечних комах і кліщів, проводиться 1 раз в 5 років, згідно з вказаними в цій інструкції критеріями, з урахуванням екологічних особливостей.

Начальник Головного санітарно-епідеміологічного
управління МОЗ України А.В.Моісеєва