Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
N 1179 від 30.11.2001

(Постанова втратила чинність на підставі
Постанови НКРЕ від 25.05.2006 N 654)

Щодо затвердження Тимчасового положення
про порядок розрахунку економічних коефіцієнтів
нормативних технологічних
витрат електроенергії

( Із змінами, внесеними згідно з Постановою НКРЕ
N 158 від 20.02.20
02 )

Згідно з повноваженнями, наданими Законом України "Про електроенергетику" ( 575/97-ВР ), Указом Президента України від 21.04.98 N 335 "Питання Національної комісії регулювання електроенергетики України", Національна комісія регулювання електроенергетики України ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Затвердити Тимчасове положення про порядок подання, визначення та затвердження економічних коефіцієнтів нормативних технологічних витрат електроенергії (додається).

2. Постанова набуває чинності з 01.01.2002 року.

Голова Комісії Ю.Продан

Затверджено
постанова НКРЕ
від 30.11.2001 N 1179

Тимчасове положення
про порядок подання, визначення
та затвердження економічних
коефіцієнтів нормативних технологічних
витрат електроенергії

1. Загальні положення

1.1. Це положення розроблене відповідно до Закону України "Про електроенергетику" ( 575/97-ВР ), Указу Президента України від 21.04.98 року N 335 ( 335/98 ) "Питання Національної комісії регулювання електроенергетики України", згідно з Умовами та Правилами здійснення підприємницької діяльності з передачі електроенергії місцевими (локальними) електромережами та Умовами та Правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.

1.2. Положення поширюється на всіх ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) мережами та ліцензіатів з постачання електричної енергії за регульованим тарифом на закріпленій території.

1.3. В положенні вживаються такі терміни:

Економічний коефіцієнт нормативних технологічних витрат електроенергії (ЕКНТВЕ) - відношення нормативних технологічних витрат електроенергії на відповідному класі напруги до обсягів електроенергії, що надійшла до місцевих (локальних) електромереж на відповідному класі напруги, з урахуванням особливостей передачі електроенергії споживачам та стороннім ліцензіатам, за відповідний розрахунковий період.

Втрати електричної енергії в елементах електричної мережі - обсяги електроенергії, що затрачається на нагрів струмопровідних частин елементів мереж під час протікання ними електричного струму, на нагрів магнітопроводів і елементів конструкції електричних апаратів та на коронний розряд повітряних ліній електропередач.

Технічні розрахункові втрати електроенергії - втрати електроенергії, що визначені розрахунковим шляхом за певних умов і значень.

Звітні технологічні витрати електроенергії на передачу електричними мережами - обсяги електроенергії, що визначаються як різниця між надходженням і віддачею електричної енергії.

Технологічні витрати електроенергії (ТВЕ) - сума втрат електроенергії в елементах електричних мереж, витрат електроенергії на власні потреби підстанцій та витрат електроенергії на плавлення ожеледі.

Нормативне значення технологічних витрат електроенергії на передачу електричними мережами 154-0,38 кВ (НЗТВЕ) - сума значень технічних розрахункових втрат в елементах електричних мереж та нормативних витрат електроенергії на власні потреби підстанцій.

Нормативна характеристика технологічних витрат електроенергії на передачу електричними мережами (НХТВЕ) - характеристика мережі у вигляді аналітичної залежності технічних розрахункових втрат електроенергії від режимних факторів або у вигляді значень еквівалентних опорів ліній електропередач та трансформаторів кожного ступеня напруги чи розрахункових схем електричних мереж кожного ступеня напруги та технічних даних елементів цих мереж.

Базовий рік - рік, попередній до року, для якого розробляється нормативна характеристика технологічних витрат електроенергії та за який використовується структура балансу електроенергії як прогнозна на поточний рік.

Структура балансу електроенергії - складена відповідним чином форма звітності електропередавальної організації за календарний період, у якій вказуються сумарні і з розбивкою по кожному ступеню напруги значення надходжень, віддач, трансформацій, звітних втрат електроенергії та значення витрат електроенергії на власні потреби підстанцій.

Протокол узгодження НХТВЕ - документ, погоджений та затверджений відповідно до вимог Мінпаливенерго, яким вводиться в дію на поточний рік нормативна характеристика технологічних витрат електроенергії на передачу електричним мережам ліцензіата з передачі електричної енергії, у вигляді аналітичної залежності і може використовуватися для виконання прогнозних розрахунків.

Величина коригування нормативного значення технологічних витрат електроенергії - різниця між нормативними значеннями технологічних витрат, розрахованими за структурою споживання, що фактично склалася у поточному періоді (скориговане нормативне значення), та за структурою споживання, що була у базовому періоді (прогнозоване нормативне значення). У розрахунках використовується нормативна характеристика, затверджена на відповідні періоди.

Безвтратна віддача електроенергії стороннім ліцензіатам з передачі електроенергії та споживачам - обсяг електроенергії, що безпосередньо з шин і-того ступеня номінальної напруги віддається в мережі сторонніх ліцензіатів з передачі електроенергії і споживачів, не проходячи власними лініями електропередачі і-того ступеня номінальної напруги. ( Пункт 1.3 доповнено абзацом згідно з Постановою НКРЕ N 158 від 20.02.2002 )

Втратна віддача електроенергії стороннім ліцензіатам з передачі електроенергії та споживачам - обсяг електроенергії, що була пропущена через власні лінії електропередачі і-того ступеня номінальної напруги і віддана в трансформатори і-того ступеня номінальної напруги сторонніх ліцензіатів з передачі електроенергії та споживачів. ( Пункт 1.3 доповнено абзацом згідно з Постановою НКРЕ N 158 від 20.02.2002 )

2. Порядок подання до НКРЕ даних щодо нормативних
технологічних витрат електричної енергії в місцевих (локальних)
електричних мережах за базовий рік

2.1. Для розрахунку економічних коефіцієнтів нормативних технологічних витрат електроенергії (КРНТВЕ) на поточний рік ліцензіати з передачі електричної енергії місцевими локальними електромережами розробляють нормативні характеристики технологічних витрат електроенергії (НХТВЕ) за методикою, яка дозволена до використання Мінпаливенерго на прогнозний період, на підставі балансу електроенергії за попередній календарний рік згідно з показниками форми звітності 1-Б ТВЕ "Структура балансу електроенергії та технологічних витрат електроенергії на передачу по електричних мережах" та бази технічних даних електричних мереж станом на перше січня поточного року.

2.2. Розроблені проекти НХТВЕ разом з балансами електроенергії та базами технічних даних узгоджуються в порядку установленому нормативними документами Мінпаливенерго.

2.3. Протоколи НХТВЕ, баланси електроенергії і бази технічних даних станом на перше січня поточного року ліцензіати з передачі електричної енергії подають до п'ятого березня поточного року в Національну комісію регулювання електроенергетики України.

Разом з розробленими НХТВЕ ліцензіати з передачі електричної енергії подають до НКРЕ економічні коефіцієнти нормативних технологічних витрат електроенергії за двома класами напруги, розраховані щоквартально та за рік.

2.4. Технічне управління НКРЕ протягом 15 днів розглядає надані ліцензіатом з передачі електричної енергії матеріали та готує до розгляду на Комісії річні та квартальні ЕКНТВЕ, які затверджуються відповідною постановою НКРЕ.

2.5. Постанови Комісії щодо затвердження економічних коефіцієнтів нормативних технологічних витрат електроенергії мають бути доведені до заявника не пізніше 20 числа місяця, що передує розрахунковому кварталу.

2.6. Економічні коефіцієнти нормативних технологічних витрат електроенергії вводяться в дію з першого числа кварталу.

2.7. Для суб'єктів господарської діяльності, які вперше отримують ліцензію на передачу електричної енергії, а також при перегляді економічних коефіцієнтів нормативних технологічних витрат електроенергії у сторону зменшення протягом поточного кварталу для діючих ліцензіатів, ЕКНТВЕ вводяться з дати, визначеної НКРЕ.

2.8. Надання недостовірної інформації для розрахунку економічних коефіцієнтів нормативних технологічних витрат електроенергії є підставою для перевірки ліцензованої діяльності заявника (проведення незалежною організацією за вибором НКРЕ технічної експертизи документів та матеріалів, поданих для розрахунку та затвердження ЕКНТВЕ та інших) і застосування санкцій відповідно до чинного законодавства.

3. Розрахунок ЕКНТВЕ для постачальників електричної
енергії за регульованим тарифом для двох класів напруги
на відповідний розрахунковий період (рік, квартал)

3.1. Формули цього розділу враховують наявність компенсації ліцензіату - постачальнику за регульованим тарифом частини його НЗТВЕ сторонніми енергопостачальними організаціями (цього та суміжних регіонів), яким цей ліцензіат втратно віддає електроенергію.

Рішення про компенсацію або про відсутність компенсації втрат ліцензіата сторонніми енергопостачальними організаціями приймається НКРЕ за результатами обговорення питання за участю заінтересованих сторін та оформлюється протоколом. Компенсація нормативних технологічних витрат електроенергії здійснюється шляхом врахування їх при визначенні обсягів надходження електроенергії в мережі ліцензіата для передачі стороннім ліцензіатам.

Фактичне надходження електроенергії у мережі ліцензіата для передачі сторонній енергопостачальній організації у будь-якому розрахунковому періоді визначається за формулами:

Е
ЕК1ліц
Е = ____________, (1)
ЕК1 1 - К
1

Е
БЕК2ліц
Е = _____________ , (2)
БЕК2 1 - К
1

Е
ЕК2ліц
Е = _____________________ , (3)
ЕК2 ((1 - К ) х (1 - К ))
1 2
де:

Е - втратна несальдована віддача електроенергії ліцензіатом на 1 класі напруги сторонній
ЕК1ліц енергопостачальній організації в розрахунковому періоді за даними розрахункових приладів обліку
з урахуванням приведення до межі балансової належності у разі встановлення приладів обліку не
на межі балансової належності);

Е - безвтратна несальдована віддача електроенергії ліцензіатом на 2 класі напруги сторонній
БЕК2ліц енергопостачальній організації в розрахунковому періоді за даними розрахункових приладів обліку
(з урахуванням приведення до межі балансової належності у разі встановлення приладів обліку не
на межі балансової належності);

Е - втратна несальдована віддача електроенергії ліцензіатом на 2 класі напруги сторонній
ЕК2ліц енергопостачальній організації в розрахунковому періоді за даними розрахункових приладів обліку
(з урахуванням приведення до межі балансової належності у разі встановлення приладів обліку не
на межі балансової належності);

Е - звітне значення надходження електроенергії в мережі ліцензіата на 1 класі напруги для передачі
ЕК1 сторонній енергопостачальній організації, що відображається в балансах електроенергії
розрахункового періоду;

Е - звітне значення надходження електроенергії в мережі ліцензіата на 2 класі напруги для
ЕК2 передачі сторонній енергопостачальній організації, що відображається в балансах електроенергії
розрахункового періоду;

К , К - затверджені НКРЕ на розрахунковий період ЕКНТВЕ ліцензіата для 1 та 2 класів напруги
1 2 відповідно.

3.2. Економічний коефіцієнт НТВЕ для першого класу напруги визначається за формулою:

дельта Е
1
К = __________, (4)
1 Е
1

де:

дельта Е - значення сумарних НЗТВЕ на 1 класі напруги (річні, квартальні);
1

Е - обсяг електроенергії, що надійшов на 1 клас напруги (річний, квартальний).
1

Значення сумарних НЗТВЕ на 1 класі напруги визначають за формулою:

дельта Е = дельта Е + дельта Е + дельта Е , (5)
1 154 110 35

де:

дельта Е - сумарні НЗТВЕ на класі напруги 154 кВ;
154

дельта Е - сумарні НЗТВЕ на класі напруги 110 кВ;
110

дельта Е - сумарні НЗТВЕ на класі напруги 35 кВ.
35

Значення дельта Е , дельта Е , дельта Е визначають за узгодженими нормативними
154 110 35

характеристиками (НХТВЕ) та структурою балансу електроенергії за базовий період, затвердженими протоколом.

Обсяг електроенергії, що надійшов на 1-й клас напруги, визначають за даними структури балансу електроенергії за базовий період (відомча форма звітності 1Б-ТВЕ ліцензіата за базовий період) таким чином:

Е = Е - Е - Е - Е (6)
1 надх Бстор стор БЕК1

де:

Е - надходження електроенергії в мережу ліцензіата на першому та другому класах напруги
надх (рядок 1 у колонці 3 форми 1Б-ТВЕ ліцензіата);

Е - сума безвтратних корисних віддач електроенергії на першому та другому класах напруги
Бстор енергогенеруючим компаніям (рядок 3.1.1 у колонці 3), в мережі структурних підрозділів НЕК
"Укренерго" цього та сусідніх регіонів (рядок 3.1.2 та рядок 3.1.3 у колонці 3), та іншим країнам
(рядок 3.1.6 у колонці 3);

Е - сума втратних корисних віддач електроенергії на першому та другому класах напруги
стор енергогенеруючим компаніям (рядок 3.2.1 у колонці 3), в мережі структурних підрозділів НЕК
"Укренерго" цього та сусідніх регіонів (рядок 3.2.2 та рядок 3.2.3 у колонці 3) та іншим країнам (рядок
3.2.6 у колонці 3);

Е - сума безвтратних корисних віддач електроенергії та 1 та 2 класах напруги в мережі
БЕК1 енергопостачальних компаній цього та сусідніх регіонів (рядок 3.1.4 та 3.1.5 у колонках 10,11 і 12).

3.3. Економічний КНТВЕ К для 2 класу напруги 10-0,38 кВ визначають за формулою:
2

дельта Е
2
К = ____________, (7)
2 Е
1

де:

дельта Е - значення сумарних НЗТВЕ на 2 класі напруги;
2

Е - обсяг надходження електроенергії на 2 клас напруги.
2

Значення сумарних НЗТВЕ на 2 класі напруги визначають за формулою:

дельта Е = дельта Е + дельта Е + дельта Е , (8)
2 10 6 0,38

де:

дельта Е - сумарні НЗТВЕ на класі напруги 10 кВ;
10

дельта Е - сумарні НЗТВЕ на класі напруги 6 кВ;
6

дельта Е - сумарні НЗТВЕ на класі напруги 0,38 кВ.
0,38

Значення дельта Е , дельта Е , дельта Е визначають за узгодженими нормативними
10 6 0,38

характеристиками та структурою балансу електроенергії за базовий період.

Обсяг надходження електроенергії на 2 клас напруги визначають за даними структури балансу електроенергії за базовий період (відомча форма звітності 1Б-ТВЕ ліцензіата за базовий період) таким чином:

Е = Е - Е - дельта Е - Е - Е , (9)
2 1 спож1 1 ЕК1 БЕК2

де:

Е - обсяг електричної енергії, що надійшов у мережі першого класу, розраховується за формулою (3);
1

Е - обсяг електричної енергії, спожитої споживачами першого класу (сума значень рядків 3.1.7
спож1 та 3.2.7 у колонках 10, 11 та 12 форми 1Б-ТВЕ ліцензіата)

дельта Е - значення сумарних НТВЕ на 1 класі напруги за формулою (6).
1

Е - сума втратних корисних віддач електроенергії на 1 класі напруги енергопостачальним компаніям
ЕК1 цього та сусідніх регіонів (рядок 3.2.4 та рядок 3.2.5 у колонках 10, 11 і 12);

Е - сума безвтратних корисних віддач електроенергії на 2 класі напруги енергопостачальним
БЕК2 компаніям цього та сусідніх регіонів (рядок 3.1.4 та рядок 3.1.5 у колонках 13, 14 і 15).

3.4. Якщо за рішенням НКРЕ не всі енергопостачальні компанії цього та сусідніх регіонів відшкодовуватимуть нормативні втрати ліцензіата, для якого розраховується ЕКНТВЕ, то обсяги надходження електроенергії в мережі ліцензіата на відповідному класі напруги Е і Е визначаються за формулами: 1 2

Е = Е - Е - Е - Е - Е - Е , (10)
1 надх Бстор стор БЕК1 ЕКнв БЕКнв2

Е = Е - Е - дельта Е - Е - Е - Е - Е , (11)
2 1 спож1 1 ЕК1 БЕК2 ЕКв1 БЕКв2

де:

Е - сума втратних корисних віддач електроенергії на 1 та 2 класах напруги в мережі сторонніх
ЕКнв енергопостачальних організацій цього та сусідніх регіонів, які не відшкодовують втрати ліцензіата
(відповідні складові рядка 3.2.4 та рядок 3.2.5 у колонці 3);

Е - сума безвтратних корисних віддач електроенергії на 2 класі напруги в мережі сторонніх
БЕКнв2 енергопостачальних організацій цього та сусідніх регіонів, які не відшкодовують втрати ліцензіата
(відповідні складові рядка 3.1.4 та рядок 3.1.5 у колонках 13, 14, 15);

Е - сума втратних корисних віддач електроенергії на 1 класі напруги в мережі сторонніх
ЕКв1 енергопостачальних організацій цього та сусідніх регіонів, які відшкодовують втрати ліцензіата
(відповідні складові рядка 3.2.4 та рядок 3.2.5 у колонках 10, 11, 12);

Е - сума безвтратних корисних віддач електроенергії на 2 класі напруги в мережі сторонніх
БЕКв2 енергопостачальних організацій цього та сусідніх регіонів, які відшкодовують втрати ліцензіата
(відповідні складові рядка 3.1.4 та рядок 3.1.5 у колонках 13,14,15). ( Розділ 3 в редакції Постанови
НКРЕ N 158 від 20.02.2002 )

4. Особливості розрахунку ЕКНТВЕ для постачальників за регульованим тарифом при відсутності відшкодування втрат електроенергії при передачі електроенергії стороннім ліцензіатам

4.1. Для розрахунку К у формулі (4) обсяг електроенергії, що надійшов на 1 клас напруги ( Е ),
1 1

визначається як сальдований обсяг за даними структури балансу електроенергії за базовий період:

Е = Е - Е - Е - Е - Е , (12)
1 надх Бстор стор БЕК ЕК

де:

Е - надходження електроенергії в мережу ліцензіата на 1 та 2 класах напруги (рядок 1 у колонці 3 форми
надх 1Б-ТВЕ ліцензіата);

Е - сума безвтратних корисних віддач електроенергії на першому та другому класах напруги
Бстор енергогенеруючим компаніям (рядок 3.1.1 у колонці 3), в мережі структурних підрозділів НЕК
"Укренерго" цього та сусідніх регіонів (рядок 3.1.2 та рядок 3.1.3 у колонці 3) та іншим країнам
(рядок 3.1.6 у колонці 3);

Е - сума втратних корисних віддач електроенергії на першому та другому класах напруги
стор енергогенеруючим компаніям (рядок 3.2.1 у колонці 3), в мережі структурних підрозділів НЕК
"Укренерго" цього та сусідніх регіонів (рядок 3.2.2 та рядок 3.2.3 у колонці 3) та іншим країнам (рядок
3.2.6 у колонці 3);

Е - сума безвтратних корисних віддач електроенергії на 1 та 2 класах напруги в мережі
БЕК енергопостачальних компаній цього та сусідніх регіонів (рядок 3.1.4 та 3.1.5 або інший відповідний
рядок, у якому зазначені обсяги передачі електроенергії для сторонніх енергопостачальних компаній,
у колонках 10,11 і 12).

Е - сума втратних корисних віддач електроенергії на 1 та 2 класах напруги в мережі енергопостачальних
ЕК компаній цього та сусідніх регіонів (рядок 3.2.4 та 3.2.5 або інший відповідний рядок у колонці 3).

4.2. У формулі (7) розрахунку К обсяг електроенергії, що надійшов на другий клас напруги (Е ),
2 2

визначається як сальдований обсяг за даними структури балансу електроенергії за базовий період:

Е = Е - Е - дельта Е , (13)
2 1 спож1 1

де:

Е - обсяг електричної енергії, що надійшов у мережі першого класу, розраховується за формулою (12);
1

Е - обсяг електричної енергії, спожитої споживачами першого класу (сума значень рядків 3.1.7
спож1 та 3.2.7 у колонках 10, 11 та 12 форми 1Б-ТВЕ ліцензіата);

дельта Е - значення сумарних НТВЕ на 1-му класі напруги за формулою (5).
1

( Розділ 4 в редакції Постанови НКРЕ N 158 від 20.02.2002 )

5. Особливості розрахунку ЕКНТВЕ при постачанні електроенергії за регульованим тарифом з використанням мереж інших ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами

5.1. Економічний коефіцієнт НТВЕ для першого класу напруги визначається за формулою

(дельта Е + S дельта Е )
1 ліц.перед.1
К = ____________________________________________, (14)
1 (Е + S дельта Е + S дельта Е
1 ліц.перед.1 ліц.перед.2

де:

S - сума;

дельта Е - значення сумарних НТВЕ на 1 класі напруги (річні, квартальні), визначаються за формулою
1 (5) для електропостачальника на закріпленій території;

S дельта Е - сума значень часток НТВЕ на 1 класі напруги сторонніх електропередавальних
ліц.перед.1 організацій, що викликані використанням їх мереж ліцензіатом-постачальником за
регульованим тарифом. НЗТВЕ розраховуються на базі даних базового року та
затверджених відповідними протоколами або відповідно до формули (14). Для
сторонніх електропередавальних компаній , що водночас є електропостачальниками
за регульованим тарифом та для яких за рішенням НКРЕ має виконуватись
компенсація втрат, S дельта Е визначається за формулою:
ліц.перед.1

Е
ліц.стор1
S дельта Е = ( ______________) - Е , (15)
ліц.перед.1 (1 - К ) ліц.стор1
1ліц

де:

S - сума;

Е - сума втратних для сторонньої електропередавальної організації не сальдованих віддач
ліц.стор1 електроенергії на 1 класі напруги в мережі ліцензіата (відповідні складові рядка 3.1.4 або 3.1.5 або
іншого відповідного рядка у колонках 13, 14 та 15 форми 1Б-ТВЕ сторонньої
електропередавальної організації);

К - затверджений НКРЕ на відповідний період ЕКНТВЕ для 1 класу напруги сторонньої
1ліц електропередавальної організації;

Для сторонніх електропередавальних організацій, що є водночас електропостачальниками за регульованим тарифом та для яких за рішенням НКРЕ не здійснюється компенсація втрат, Е = 0.
ліц.стор1

Для сторонніх електропередавальних організацій, що не є електропостачальниками за регульованим тарифом, Е визначається за протоколами затвердження нормативних витрат електроенергії
ліц.стор1

або відповідно до формули (18);

S дельта Е - сума значень часток НТВЕ на 2 класі напруги сторонніх електропередавальних
ліц.перед.2 організацій, що викликані використанням їх мереж ліцензіатом-постачальником за
регульованим тарифом. НЗТВЕ розраховуються на базі даних базового року та
затверджених відповідними протоколами або відповідно до формули (14). Для
сторонніх електропередавальних компаній , що водночас є
електропостачальниками за регульованим тарифом та для яких за рішенням НКРЕ
має виконуватись компенсація втрат, S дельта Е визначається за формулою:
ліц.перед.2
Е
ліц.стор2
S дельта Е = ( ______________________ + (16)
ліц.перед. 2 (1 - К ) х (1 - К )
1ліц 2ліц

Е
Бліц.стор
+ _____________ - Е - Е
(1 - К Бліц.стор2 ліц.стор2
1ліц)

де:

S - сума;

Е - сума втратних для сторонньої електропередавальної організації не сальдованих
ліц.стор2 віддач електроенергії на 2 класі напруги в мережі ліцензіата (відповідні складові рядка 3.2.4 або
3.2.5 у колонках 13, 14 та 15 форми звітності 1Б-ТВЕ сторонньої електропередавальної
організації);

Е - сума безвтратних для сторонньої електропередавальної організації не сальдованих віддач
Бліц.стор2 електроенергії на 2 класі напруги в мережі ліцензіата (відповідні складові рядка 3.1.4 або 3.1.5 у
колонках 13, 14 та 15 форми 1Б-ТВЕ сторонньої електропередавальної організації);

К - затверджений НКРЕ на відповідний період ЕКНТВЕ для 2 класу напруги сторонньої організації;
2ліц

Для сторонніх електропередавальних компаній , що є водночас електропостачальниками за регульованим тарифом та для яких за рішенням НКРЕ не здійснюється компенсація втрат, Е = 0.
ліц.стор2

Для сторонніх електропередавальних компаній, що не є електропостачальниками за регульованим тарифом, Е визначається за протоколами затвердження ним нормативних втрат або відповідно
ліц.стор2

до формули (18);

Е - обсяг електроенергії, що надійшов на 1 клас напруги (річний, квартальний ліцензіата і який визначається
1 відповідно до формул (6) або (10).

5.2. Економічний коефіцієнт НТВЕ для другого класу напруги визначається за формулою:

дельта Е + S дельта Е
2 ліц.перед.2
К = ______________________________, (17)
2 Е + S дельта Е
2 ліц.перед.2

де:

дельта Е - значення сумарних НТВЕ ліцензіата постачальника за регульованим тарифом на 2 класі
2 напруги, визначаються за формулою (8);

Е - обсяг надходження електроенергії на 2-ий клас напруги ліцензіата, що визначається відповідно
2 за формулою (9) або (11). ( Розділ 5 в редакції Постанови НКРЕ N 158 від 20.02.2002 )

6. Особливості розрахунку економічних коефіцієнтів НТВЕ для групи електропостачальників за регульованим тарифом, що одночасно використовують мережі іншого ліцензіата з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, який не є постачальником електроенергії за регульованим тарифом та розташований на території діяльності цих електропостачальників

6.1. Ліцензіат з передачі електричної енергії, який не є постачальником електроенергії за регульованим тарифом, при розрахунку обсягів нормативних технологічних витрат електроенергії розраховує як загальні величини нормативних витрат електроенергії за двома класами напруги, так і величини нормативних витрат електроенергії для двох класів напруги для окремих енергопостачальників на закріпленій території, які використовують його електричні мережі. Величина нормативних технологічних витрат електроенергії для окремого постачальника визначається як частка всіх нормативних витрат електроенергії, пропорційна обсягам постачання електричної енергії, що передається цьому постачальнику мережами ліцензіата з передачі:

Е
зjі
дельта Е = дельта Е х ________, (18)
зjі зі Е
зj

де:

дельта Е - обсяг нормативних технологічних витрат електроенергії, який враховується j-тим за
зjі регульованим тарифом постачальником електроенергії при розрахунку ЕКНТВЕ для і-того класу
напруги;

дельта Е - обсяг нормативних технологічних витрат електроенергії для і-того класу напруги, визначається
зі за протоколом узгодження НХТВЕ ліцензіата з передачі;

Е - весь обсяг електричної енергії, що передається електричної енергії на і-тому класі напруги;
зі

Е - обсяг електричної енергії, що втратно передається мережами ліцензіата з передачі на відповідному
зjі класі напруги для j-того постачальника електроенергії за регульованим тарифом.

Електропостачальники враховують визначені за формулою (18) величини дельта Е в розрахунках своїх
зjі

ЕКНТВЕ відповідно до розділу 5 цього положення.

( Розділ 6 в редакції Постанови НКРЕ N 158 від 20.02.2002 )

7. Підстави та порядок коригування економічних коефіцієнтів нормативних технологічних витрат електроенергії

7.1. Підставою для звернення ліцензіатів щодо корекції ЕКНТВЕ є:

- зниження величини втрат електроенергії в результаті проведення технічних та організаційних заходів;

- виявлення помилок, які були допущені при розрахунку ЕКНТВЕ на рік, квартал;

- зміна протягом поточного року структури електричних мереж ліцензіата з передачі електричної енергії, що призвела до зміни узгоджених у протоколі витрат електроенергії більше ніж на 5%;

- зміна протягом року на території здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом кількості ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами;

- зміна протягом поточного кварталу структури споживання, що призвела до зміни узгоджених у протоколі нормативних витрат електроенергії більше ніж на 5%.

7.2. Зниження величини втрат електроенергії в результаті проведення технічних та організаційних заходів є підставою для коригування ЕКНТВЕ протягом розрахункового періоду (кварталу).

Для коригування ЕКРНТВЕ на поточний квартал ліцензіат з передачі електричної енергії має право подати заяву до НКРЕ та відповідні розрахунки, що підтверджують факт зниження витрат електроенергії, не пізніше 20 числа першого або другого місяця поточного кварталу. Документи у обов'язковому порядку оформлюються належним чином.

Технічне управління НКРЕ оперативно розглядає надані матеріали і готує пропозиції для розгляду на Комісії. Скориговані ЕКНТВЕ затверджуються відповідною постановою НКРЕ не пізніше 25 числа першого або другого місяця поточного кварталу.

7.3. У разі виявлення помилок, які були допущені персоналом електропостачальника або ліцензіата з передачі електричної енергії при розрахунку нормативних витрат електричної енергії або ЕКНТВЕ на рік, квартал і призвели до суттєвого (більше 5% від правильно розрахованого значення) збільшення або зменшення величини ЕКНТВЕ, ліцензіат з передачі електричної енергії звертається до НКРЕ із відповідним листом про необхідність коригування ЕКНТВЕ, до якого додаються необхідні пояснення та розрахунки. У разі виявлення помилок при розрахунку нормативних технологічних витрат електроенергії, нові розрахунки узгоджуються з Мінпаливенерго у встановленому порядку.

У разі виявлення помилок, допущених при розрахунку та затвердженні ЕКНТВЕ робочим апаратом НКРЕ, ці помилки усуваються протягом двох тижнів.

Помилки, виявлені через 6 місяців після закінчення терміну дії квартальних ЕКНТВЕ, до уваги не приймаються і не коригуються.

7.4. У разі зміни протягом поточного року структури електричних мереж ліцензіата з передачі електричної енергії, що призвела до зміни нормативної характеристики ТВЕ та узгоджених протоколом узгодження НХТВЕ нормативних витрат електроенергії більше ніж на 5%, ліцензіат з передачі електричної енергії письмово звертається до НКРЕ за необхідним коригуванням ЕКНТВЕ не пізніше 15 числа останнього місяця кварталу, додаючи до заяви необхідні пояснення та розрахунки, погоджені у встановленому порядку з Мінпаливенерго. Нова структура електричних мереж ліцензіата враховується при розрахунку ЕКНТВЕ на наступний квартал.

7.5. У разі зміни протягом року на території здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом кількості ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами електропостачальник на закріпленій території письмово звертається до НКРЕ з приводу перегляду ЕКНТВЕ, додаючи до заяви необхідні пояснення та розрахунки, погоджені з Мінпаливенерго у встановленому порядку. Новий ліцензіат з передачі електричної енергії подає всі необхідні документи згідно з Процедурою встановлення або затвердження тарифів для ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та з постачання електроенергії за регульованим тарифом, затвердженою постановою НКРЕ від 01.08.2001 N 801, та розрахунку ЕКНТВЕ відповідно до розділу 2 цього положення. Нові значення ЕКНТВЕ для електропостачальника на закріпленій території вводяться в дію одночасно із введенням в дію ЕКНТВЕ для нового ліцензіата з передачі електроенергії.

7.6. Фактичне значення нормативних технологічних витрат електроенергії, що відповідає структурі споживання, яка дійсно склалася у розрахунковому періоді розраховується за характеристикою НТВЕ, затвердженою на цей період.

Різниця між фактичним значенням нормативних технологічних витрат електроенергії і базовим є величиною коригування НТВЕ за розрахунковий період. При цьому коригуванню підлягає як збільшення так і зменшення значення нормативних технологічних витрат електроенергії.

8. Порядок врахування вартості величини коригування нормативного значення технологічних витрат у роздрібних тарифах для споживачів

8.1. Після закінчення місяця електропостачальні організації розраховують за затвердженими характеристиками НТВЕ фактичне значення нормативних витрат електроенергії (Е1 ).
факт

8.2. Величина коригування нормативних технологічних витрат електроенергії розраховується за формулою:

дельта Е = дельта Е - (К1 х Е1 + К2 х Е2) (19)
кор факт

де:

Е , Е - сальдовані обсяги електроенергії, що надійшли на відповідний клас напруги, визначаються
1 2 відповідно за фактичною формою звітності 1Б-ТРЕ ліцензіата для звітного місяця; ( Абзац четвертий
пункту 8.2 в редакції Постанови НКРЕ N 158 від 20.02.2002 )

К1, К2 - економічні коефіцієнти нормативних технологічних витрат електроенергії для 1-го та 2-го класу напруги, затверджені на квартал, до якого входить звітний місяць;

Е1, Е2 - сальдовані обсяги електроенергії, що надійшли на відповідний клас напруги, визначаються відповідно за формулами (9) та (11) та за фактичною формою звітності 1Б-ТРЕ для звітного місяця.

8.3. Вартість величини коригування нормативних технологічних витрат електроенергії розраховується ліцензіатом за формулою:

kop СЗ
дельта С = дельта Е х Ц , грн (20)
р кор роз.м.

де:

kop
дельта С враховується ліцензіатом при визначенні прогнозованої середньої закупівельної ціни на
р електроенергію на розрахунковий місяць, який йде через один після звітного. Величина
kop
дельта С враховується зі своїм знаком (+-).
р

СЗ
Ц - фактична середня закупівельна ціна за звітний місяць для окремого ліцензіата з постачання
роз.м. за регульованим тарифом.

Ліцензіати, для яких тарифи на передачу електроенергії та роздрібні тарифи розраховуються відповідно до постанови НКРЕ від 02.04.2001 N 309 "Про затвердження Порядку визначення тарифів на передачу електроенергії місцевими (локальними) електромережами та тарифів на постачання електроенергії для ліцензіатів з постачання електричної енергії за регульованим тарифом" при визначенні прогнозованої закупівельної ціни на електроенергію на розрахунковий місяць, який є другим після звітного, величину
kop
дельта С не враховують.
р

 

Начальник технічного управління Л.Симоненко