КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

РІШЕННЯ
N 157/1591 від 29 листопада 2001 року

Про затвердження Київської міської
програми "Екологія транспорту"

Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пункту 1 рішення Київради "Про затвердження Київської міської програми охорони навколишнього природного середовища на період 1999-2002 роки" від 08.07.99 N 366/467 та з метою поліпшення екологічного стану довкілля столиці Київська міська рада Вирішила:

1. Затвердити Київську міську програму "Екологія транспорту", враховуючи розпорядження Київської міської державної адміністрації від 30.08.01 N 1809, згідно з додатком.

2. Виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації):

- здійснити заходи з реалізації Київської міської програми "Екологія транспорту" у терміни, визначені програмою;

- розробити механізм фінансування Київської міської програми "Екологія транспорту" та подати її на затвердження на наступне пленарне засідання сесії Київради в установленому порядку.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію Київської міської ради з питань охорони довкілля, екологічної безпеки та захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи.

Київський міський голова О. Омельченко

"Хрещатик" N 4 (2015) від 15 січня 2002 року

Додаток
до рішення
Київської міської ради
від 29.11.01 N 157/1591

Київська міська програма "Екологія транспорту"

Програму "Екологія транспорту" (далі Програма) розроблено відповідно до договору про співробітництво між Київською міською державною адміністрацією і Національною Академією наук України, а також за замовленням Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві. Програму розроблено групою провідних наукових співробітників Інституту газу НАНУ, Національного транспортного університету, ДержавтотрансНДІпроекту та інших організацій під керівництвом доктора технічних наук, лауреата Державної премії України у галузі науки і техніки Бакова Г. О.

1. Актуальність проблеми та основні
концептуальні положення Програми

За останні п'ять років кількість автотранспортних засобів, зареєстрованих у м. Києві, зростає щорічно на 20-25 тисяч одиниць і становить станом на 01.01.2000 413 тисяч автомобілів різних марок, а загальне використання бензину і дизельного палива автомобільним транспортом м. Києва у 2000 році становили 725 млн. літрів.

Сьогодні шкідливі викиди у м. Києві автотранспортом досягають 90% від загального обсягу викидів усіма джерелами забруднень у місті. Загальна маса шкідливих речовин, що утворюється автомобілями, зареєстрованими у м. Києві, становить 196,2 тисячі тонн на рік, а з урахуванням транзитних автотранспортних засобів, що в'їжджають на територію міста й кількість яких, за даними ДАІ, оцінюється у 70-200 тисяч одиниць за добу, перевищує 260 тисяч тонн на рік, тобто більше 100 кг на кожного мешканця столиці України. До цього слід додати забруднення підприємствами автотранспортної інфраструктури грунту й водоймищ відпрацьованими мастилами, проливанням нафтопродуктів і відходами від миття автомобілів; захаращення території міста гумовими покришками, викинутими акумуляторними батареями, металевими деталями тощо.

Усе це змушує визнати справедливою думку багатьох фахівців, що Київ є найбільш загазованим і забрудненим містом серед усіх європейських столиць.

Поміж багатьох факторів, що спричинили таку екологічну ситуацію у м. Києві, головними є:

- вкрай незадовільна якість рідких моторних палив нафтового походження, що використовуються у місті;

- незадовільний технічний стан рухомого складу автотранспортного парку;

- незадовільний контроль регулювання паливних систем двигунів більшості приватних автомобілів, наслідками чого є їх низькі екологічні показники;

- далека від оптимальної структура рухомого складу вантажного і пасажирського автотранспортних парків, що належать до державної й колективної форм власності;

- низький рівень організації й регулювання транспортних потоків у місті;

- застарілі нормативи, що регламентують вміст шкідливих речовин у вихлопних газах автомобільних двигунів;

- відсутність стратегії та програми екологізації автомобільного транспорту у столиці України.

Прогнозована експертами динаміка розвитку автотранспорту у м. Києві, що базується на припущенні щодо сталості існуючих тенденцій, призведе у 2010 році до збільшення викидів шкідливих речовин з продуктами згорання в 1,7 раза. Через те прогнозується збільшення величини розрахованих збитків, що завдаються природному середовищу м. Києва токсичними викидами, від 325 млн гривень у 2000 році до 550 млн гривень у 2010 році. Наведені суми щорічних збитків розраховано за існуючими науково-обгрунтованими методиками. Але є неморальною і принципово неможливою грошова оцінка здоров'я окремої людини й нації у цілому, яким загрожує надмірне забруднення довкілля шкідливими викидами. Як відомо, бензини і дизельне паливо, які виробляються українськими й російськими нафтопереробними заводами і реалізуються на автозаправних станціях Києва, за вмістом свинцевих сполук, ароматичних вуглеводнів і сірки приблизно у 10 разів перевершують норми, які законодавче встановлені у всіх промислово розвинутих країнах. Тому при спалюванні таких палив вихлопні гази двигунів містять надмірно велику кількість токсичних, канцерогенних і мутагенних сполук, нейтралізація яких сучасними методами є неможливою, але вони мають властивість акумулюватися у клітинах рослин і живих істот, досягаючи критичних показників.

Фахівці стверджують, що рівень забруднення атмосферного повітря і питної води у м. Києві вже сьогодні наближається до такої межі, перевершення якої неминуче призведе до деградації, сталих незворотних змін імунної й генної систем, які передаються спадкова.

Кожен має зрозуміти й усвідомити основоположну істину, вперше сформульовану близько 20 років тому, а саме: екологія, економіка і соціальний стан - є три взаємопов'язані і взаємовпливаючі складові умови успішного розвитку суспільства, причому екологія має превалююче значення, тому що йдеться про виживання етносу й збереження його генофонду.

Звідси витікають актуальність Програми та її основні концептуальні положення.

2. Мета та завдання Програми

Метою Програми є визначення стратегічних напрямків та етапів поліпшення екологічної ситуації у м. Києві через суттєве зменшення токсичних викидів, пов'язаних з експлуатацією міських і транзитних транспортних засобів та діяльністю транспортної інфраструктури.

Ця мета досягається шляхом реалізації таких основних завдань, розроблених на основі системного аналізу великого обсягу статистичних даних і критичного осмислення досвіду інших країн:

2.1. Розробка і прийняття пакета документів нормативноправового характеру, спрямованих на поліпшення екологічного стану столиці України і наближених до вимог аналогічних документів країн Західної Європи.

2.2. Створення системи більш жорсткого й систематичного обов'язкового контролю екологічних показників автотранспортних засобів усіх видів і усіх форм власності. Створення мережі контрольно-регулювальних станцій і пунктів, оснащених спеціальними стендами і апаратурою для контролю екологічних показників і регулювання паливних систем автомобіля. Це дозволить скоротити шкідливі викиди на 6-8 %. На наступному етапі - поступове підвищення вимог до екологічних показників європейського рівня.

2.3. Організація систематичного інструментального контролю за якістю моторних палив, що реалізуються у Києві, з метою перевірки їх відповідності стандарту. Враховуючи, можливість протидії такому контролю з боку певних структур, взяття проб палива є доцільним доручити спеціально сформованим підрозділам МВС або муніципальній екологічній міліції. Поступовий перехід на такі стандарти якості бензину і дизельного палива, що відповідають європейським нормам за вмістом сірки, ароматичних вуглеводнів і свинцевих сполук. Це дозволить зменшити збитки, що завдаються довкіллю, на суму близько 130 млн гривень на рік, і скоротити шкідливі викиди на 7-10 %.

2.4. Поступове оснащення автотранспортних засобів окисними й трикомпонентними нейтралізаторами, що очищають вихлопні гази від шкідливих речовин. Впровадження нейтралізаторів є можливим лише за умови використання неетилованого бензину і дизельного палива, вміст сірки у якому не перевершує 0,05 %, що відповідає сучасним європейським нормам. Впровадження нейтралізаторів на транспорті дозволить зменшити шкідливі викиди на 20- 23%.

2.5. Широке впровадження екологічно чистих альтернативних моторних палив, серед яких найбільш перспективним в Україні є стиснений і зріджений природний газ. Розроблено окрему програму використання природного газу як моторного палива автотранспортом м. Києва, якою визначено основні завдання, етапи й механізми реалізації, а також заводи - виробники обладнання для газобалонних автомобілів. Реалізація завдань такої програми дозволяє зменшити викиди на 10-13 %, якщо переобладнати на газове паливо 55 тисяч автомобілів. Реалізація програми використання газових моторних палив дозволяє додатково створити велику кількість робочих місць і поліпшити соціальну ситуацію.

2.6. Оптимізація структури парку вантажних автомобілів за вантажопідйомністю й автобусного парку за пасажиромісткістю, що дозволить скоротити споживання моторних палив і зменшити шкідливі викиди на 7-10 %. Конкретні заходи і терміни оптимізації структури парків, що належать до державної та колективної форм власності, мають бути розроблені Управлінням транспорту та зв'язку Київської міськдержадміністрацїї.

2.7. Поліпшення організації і регулювання руху автотранспортних потоків у місті має забезпечити виконання таких завдань: організація руху основними магістралями за принципом "зеленої хвилі"; запровадження системи комп'ютерного управління транспортними потоками; створення у центральних районах зелених зон із забороною проїзду вантажного транспорту в окремих зонах і обмеженням руху інших видів транспортних засобів; направлення транзитного транспорту в об'їзд від міського центру; поліпшення інформаційного забезпечення учасників руху; оптимізація швидкості транспорту на окремих ділянках шляху тощо. Це дозволить зменшити шкідливі викиди на 3-5 %.

2.8. Реалізація стратегії управління паркуванням автомобілів. Збільшення місць на стоянках транспорту на відстані 500-1500 м від житлових будинків; будівництво багатоповерхових і підземних кооперативних гаражів загальною місткістю не менше 200 тисяч одиниць зберігання з поступовою забороною паркування автомобілів безпосередньо поряд із житловими будинками.

2.9. Впровадження на всіх підприємствах автотранспортної інфраструктури усіх форм власності (АГО, АЗС, СТО, станції миття тощо) автономних установок для очищення зливних стоків від нафтопродуктів. Прийняття рішення про сувору заборону експлуатації АЗС і станцій миття автомобілів, не обладнаних автономними очисними установками для очищення каналізаційних зливів від мастил і нафтопродуктів.

2.10. Організація збирання й утилізації спрацьованих мастил, гуиових шин і виробів, акумуляторних батарей і металевих відходів.

Утилізація відходів діяльності автотранспорту при використанні сучасних технологій є об'єктом прибуткового приватного бізнесу. Однак є потреба у керуванні цими процесами з боку міських райдержадміністрацій, діяльність яких має спрямовуватись на реалізацію основних заходів розробленої Програми "Екологія транспорту".

З усіх наведених вище напрямів у Програмі розроблено конкретні заходи, спрямовані на її реалізацію.

3. Замовник і виконавці
основних заходів Програми

Замовником виконання основних напрямків і заходів Програми виступає Київська міська рада, а виконавцем Програми має бути Київська міська державна адміністрація в особі її структурних підрозділів, відповідальних за окремі стратегічні напрямки Програми. Заходи щодо реалізації Київської міської програми "Екологія транспорту" визначаються додатком до даної Програми, який є невід'ємною її частиною.

"Хрещатик" N 4 (2015) від 15 січня 2002 року

Додаток
до програми
"Екологія транспорту"

Заходи щодо реалізації програми "Екологія транспорту"

|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|N |Зміст заходів |Тер- |Відповідальн.|Очікувані результати,|
| | |мін |за реалізацію|ефективність |
| | | | |впровадження |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1. Організаційно-технічні заходи |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.1 |Використання стиснутого |2002-|Комунальне |Суттєве зниження |
| |природного газу як моторного|2010 |підприємство |токсичних викидів у |
| |палива | |"Екотранс" |повітря, збільшення |
| | | | |моторесурсу двигунів,|
| | | | |зниження собівартості|
| | | | |перевезень. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.1.1|Створення на території м. |2002-|Комунальне |Скорочення шкідливих |
| |Києва розгалуженої мережі |2010 |підприємство |викидів в атмосферне |
| |автомобільних | |"Екотранс" |повітря шляхом |
| |газонаповнюючих станцій | | |зменшення зайвого |
| |(АГНКС), у тому числі | | |відхилення |
| |гаражного типу та | | |автотранспорту від |
| |пересувних. | | |маршрутів для |
| | | | |дозаправки. Зниження |
| | | | |собівартості |
| | | | |пасажирських та |
| | | | |вантажних |
| | | | |перевезень. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.1.2|Організація серійного |2002 |Комунальне |Підвищення рівня |
| |виробництва в Україні | |підприємство |безпеки та |
| |полегшених газових балонів у| |"Екотранс" |надійності, зниження |
| |необхідній для задоволення | | |зайвої ваги рухомого |
| |потреб транспортного сектору| | |складу, підвищення |
| |м. Києва кількості. | | |пробігу між |
| | | | |заправками, |
| | | | |можливість встановити|
| | | | |більшу кількість |
| | | | |балонів на даху |
| | | | |автобуса. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.1.3|Організація в Україні |2002 |Комунальне |Зниження собівартості|
| |серійного виробництва | |підприємство |пасажирських та |
| |газо-паливної апаратури для | |"Екотранс" |вантажних перевезень |
| |задоволення потреб | | |завдяки нижчій, ніж |
| |транспортного сектору м. | | |імпортні аналоги, |
| |Києва. | | |ціні за один |
| | | | |комплект |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.1.4|Створення у м. Києві мережі |2002 |Комунальне |Підвищення рівня |
| |спеціалізованих сервісних | |підприємство |безпеки та надійності|
| |станцій з переобладнання | |"Екотранс" |пасажирських та |
| |автотранспорту на газове | | |вантажних |
| |пальне та сервісного | | |перевезень. |
| |обслуговування такого | | | |
| |автотранспорту у процесі | | | |
| |експлуатації. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.1.5|Оснащення міського |2002-|Комунальне |Суттєве зниження |
| |комунального автотранспорту |2010 |підприємство |токсичних викидів у |
| |(автобуси та мікроавтобуси, | |"Екотранс" |повітря, збільшення |
| |легкові автомобілі, | | |моторесурсу двигунів,|
| |прибиральна техніка, | | |зниження собівартості|
| |будівельна техніка) | | |перевезень. |
| |газобалонною апаратурою для | | | |
| |роботи на стиснутому | | | |
| |природному газі, або | | | |
| |газо-дизельній суміші. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.1.6|Виготовлення дослідних |2003 |Комунальне |Необхідність |
| |зразків автобусів надвеликої| |підприємство |підтвердження повної |
| |місткості з двигунами, що | |"Екотранс" |надійності та безпеки|
| |працюють на стиснутому | | |нової техніки, |
| |природному газі та | | |визначення рівня |
| |газо-дизельній суміші. | | |зниження токсичних |
| |Проведення їх | | |викидів та збільшення|
| |експлуатаційних випробувань | | |моторесурсу двигуна. |
| |у міському циклі. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.1.7|Запровадження у серійне |2003-|Комунальне |Суттєве зниження |
| |виробництво власного |2004 |підприємство |токсичних викидів у |
| |автобуса надвеликої | |"Екотранс" |повітря, збільшення |
| |місткості з двигуном, що | | |моторесурсу двигунів,|
| |працює на стиснутому | | |зниження собівартості|
| |природному газі або на | | |перевезень шляхом |
| |газо-дизельній суміші | | |використання більш |
| |(залежно від результатів їх | | |дешевшого, ніж |
| |експлуатаційних випробувань | | |дизельне пальне, |
| |у міському циклі). | | |газу, а також |
| | | | |відсутності потреби |
| | | | |витрачати валютні |
| | | | |кошти на придбання |
| | | | |автобусів |
| | | | |закордонного |
| | | | |виробництва. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.1.8|Виготовлення дослідних |2002 |Комунальне |Необхідність |
| |зразків українського | |підприємство |підтвердження повної |
| |легкового автомобіля з | |"Екотранс" |надійності та безпеки|
| |двигунами, які працюють на | | |нової техніки, |
| |стиснутому природному газі | | |визначення рівня |
| |та газо-дизельній суміші. | | |зниження токсичних |
| |Проведення їх | | |викидів та збільшення|
| |експлуатаційних випробувань | | |моторесурсу двигуна. |
| |у таксомоторному режимі. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.1.9|Запровадження у серійне |2002-|Комунальне |Суттєве зниження |
| |виробництво українського |2003 |підприємство |токсичних викидів у |
| |легкового автомобіля з | |"Екотранс" |повітря, збільшення |
| |двигуном, що працює на | | |моторесурсу двигунів,|
| |стиснутому природному газі | | |зниження собівартості|
| |або на газо-дизельній суміші| | |перевезень за рахунок|
| |(залежно від результатів їх | | |використання більш |
| |експлуатаційних випробувань)| | |дешевого, ніж |
| |з метою забезпечення | | |дизельне пальне та |
| |комунальних потреб у | | |бензин, газу. |
| |легковому автотранспорті та | | | |
| |міських таксопарків. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.2 |Використання скрапленого | |Комунальне |Суттєве зниження |
| |газу пропан-бутану як | |підприємство |токсичних викидів у |
| |моторного палива. | |"Екотранс" |повітря, збільшення |
| | | | |моторесурсу двигунів,|
| | | | |зниження собівартості|
| | | | |перевезень. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.2.1|Створення на території м. |2002-|Комунальне |Скорочення шкідливих |
| |Києва розгалуженої мережі |2005 |підприємство |викидів у повітря, |
| |автомобільних газозаправних | |"Екотранс" |зменшення зайвих |
| |станцій (АГЗС). | | |відхилень |
| | | | |автотранспорту від |
| | | | |маршрутів для |
| | | | |дозаправки. Зниження |
| | | | |собівартості |
| | | | |пасажирських та |
| | | | |вантажних |
| | | | |перевезень. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.2.2|Створення у м. Києві мережі |2002-|Комунальне |Підвищення рівня |
| |спеціалізованих сервісних |2003 |підприємство |безпеки та надійності|
| |станцій з переобладнання | |"Екотранс" |пасажирських та |
| |автотранспорту та | | |вантажних |
| |використання скрапленого | | |перевезень. |
| |газу пропан-бутану та | | | |
| |сервісного обслуговування | | | |
| |такого автотранспорту у | | | |
| |процесі експлуатації. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.2.3|Реалізація пілотного проекту|2002-|Комунальне |Суттєве зниження |
| |показового автопарку, що |2003 |підприємство |токсичних викидів у |
| |працює на скрапленому газі | |"Екотранс" |повітря, збільшення |
| |пропан-бутані, зрідженому | | |моторесурсу двигунів,|
| |природному газі та | | |зниження собівартості|
| |газо-дизельній суміші. | | |перевезень шляхом |
| | | | |використання більш |
| | | | |дешевого, ніж |
| | | | |дизельне пальне та |
| | | | |бензин, газу та |
| | | | |газо-дизельної |
| | | | |суміші. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.2.4|Оснащення міського |2002-|Комунальне |Суттєве зниження |
| |комунального |2010 |підприємство |токсичних викидів у |
| |автотранспорту(автобуси та | |"Екотранс" |повітря, збільшення |
| |мікроавтобуси, легкові | | |моторесурсу двигунів,|
| |автомобілі, прибиральна | | |зниження собівартості|
| |техніка, будівельна | | |перевезень шляхом |
| |техніка)газобалонною | | |використання більш |
| |апаратурою для роботи на | | |дешевого, ніж |
| |скрапленому газі | | |дизельне пальне та |
| |пропан-бутані. | | |бензин, газу. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.2.5|Виготовлення дослідного |2002 |Комунальне |Необхідність |
| |зразка українського | |підприємство |підтвердження повної |
| |легкового автомобіля з | |"Екотранс" |надійності та безпеки|
| |двигуном, працюючим на | | |нової техніки, |
| |скрапленому газі | | |визначення рівня |
| |пропан-бутані. Проведення | | |зниження токсичних |
| |експлуатаційних випробувань | | |викидів та збільшення|
| |у таксомоторному режимі. | | |моторесурсу двигуна. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.2.6|Запровадження у серійне |2002-|Комунальне |Суттєве зниження |
| |виробництво українського |2003 |підприємство |токсичних викидів у |
| |легкового автомобіля з | |"Екотранс" |повітря, збільшення |
| |двигуном, що працює на | | |моторесурсу двигунів,|
| |скрапленому газі | | |зниження собівартості|
| |пропан-бутані, для | | |перевезень шляхом |
| |комунальних потреб у | | |використання більш |
| |легковому автотранспорті та | | |дешевого, ніж |
| |міських таксопарках. | | |дизельне пальне та |
| | | | |бензин, газу. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.3 |Впровадження сучасних |2002-|Комунальне |Поліпшення процесу |
| |технічних засобів для |2005 |підприємство |згорання пального, |
| |зменшення шкідливих викидів | |"Екотранс" |зменшення шкідливих |
| |від автомобільного | | |викидів у атмосферне |
| |транспорту. | | |повітря, оптимізація |
| | | | |використання пального|
| | | | |та моторесурсу. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.3.1|Розроблення, організація |2002-|Комунальне |Визначення на |
| |виробництва та впровадження |2005 |підприємство |практиці ступенів |
| |пристроїв для очищення | |"Екотранс" |поліпшення процесу |
| |відпрацьованих газів | | |згорання пального, |
| |двигунів та оснащення ними | | |відсотка зменшення |
| |комунального транспорту | | |шкідливих викидів у |
| |міста. | | |повітря, підвищення |
| | | | |моторесурсу. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.3.2|Організація у м. Києві |2002-|Комунальне |Налагодження |
| |сервісних центрів з |2003 |підприємство |своєчасного |
| |оснащення автомобільної | |"Екотранс" |обслуговування, |
| |техніки каталізаторами, | | |заміни та |
| |нейтралізаторами, | | |використання |
| |фільтрами-клапанами | | |пристроїв відповідно |
| |картерних газів, | | |до технічних умов |
| |мікропроцесорними системами | | |експлуатації. |
| |управління подачею палива. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.3.3|Організація серійного |2002 |Комунальне |Забезпечення потреб |
| |виробництва в м. Києві | |підприємство |власників міського |
| |каталізаторів, | |"Екотранс" |транспорту у |
| |нейтралізаторів у кількості,| | |необхідній кількості |
| |необхідній для задоволення | | |нейтралізаторами |
| |потреб комунальних | | |відповідної якості. |
| |підприємств та замовлень | | | |
| |власників приватного | | | |
| |транспорту м. Києва. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.3.4|Оснащення міського |2003-|Комунальне |Поліпшення |
| |комунального |2004 |підприємство |використання |
| |транспорту(автобуси та | |"Екотранс" |пального, зменшення |
| |мікроавтобуси, легкові | | |шкідливих викидів у |
| |автомобілі, прибиральна та | | |повітря. |
| |будівельна техніка), | | | |
| |таксомоторів, маршрутних | | | |
| |таксомоторів із бензиновими | | | |
| |двигунами | | | |
| |фільтрами-клапанами | | | |
| |картерних газів. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.3.5|Запровадження комплексних |2003-|Комунальне |Поліпшення |
| |мікропроцесорних систем |2004 |підприємство |використання |
| |управління подачею палива | |"Екотранс" |пального, зменшення |
| |газових, газо-дизельних та | | |шкідливих викидів у |
| |бензинових двигунів | | |повітря. |
| |комунального транспорту | | | |
| |(автобуси та мікроавтобуси, | | | |
| |легкові автомобілі, | | | |
| |прибиральна техніка, | | | |
| |будівельна техніка), | | | |
| |таксомоторів, маршрутних | | | |
| |таксомоторів. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.3.6|Оснащення міських АЗС та |2003-|Комунальне |Поліпшення |
| |бензовозів пристроями, що |2004 |підприємство |використання |
| |локалізують попадання | |"Екотранс" |пального, зменшення |
| |бензинової пари у повітря, а| | |шкідливих викидів у |
| |мастил та рідких палив на | | |повітря. |
| |поверхню грунту під час | | | |
| |заправок транспорту. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.3.7|Оснащення автозаправних |2003-|Комунальне |Запобігання попаданню|
| |станцій локальним |2004 |підприємство |палива у річки та |
| |устаткуванням очищення | |"Екотранс" |водоймища разом із |
| |зливних стоків. | | |дощовою водою. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.4 |Підвищення якості моторних |2002-|Комунальне |Зменшення шкідливих |
| |палив. |2005 |підприємство |викидів у повітря, |
| | | |"Екотранс" |зменшення шкідливого |
| | | | |впливу на мешканців |
| | | | |міста, поліпшення |
| | | | |умов експлуатації |
| | | | |автотранспорту. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.4.1|Заборона продажу та |2003-|Державне |Зменшення шкідливих |
| |використання на території |2010 |управління |викидів у повітря, |
| |міста етильованих бензинів | |екології та |зокрема сірки |
| |та дизельних палив з | |природних |та свинцю. |
| |підвищеним вмістом сірки. | |ресурсів у м.| |
| | | |Києві | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.4.2|Забезпечення комунальних |2002-|Комунальне |Зменшення шкідливих |
| |автотранспортних підприємств|2005 |підприємство |викидів в атмосферне |
| |якісними паливно-мастильними| |"Екотранс" |повітря, підвищення |
| |матеріалами, зокрема | | |якості моторних |
| |бензином без вмісту свинцю | | |палив, зменшення |
| |та дизельного пального з | | |шкідливого впливу на |
| |обмеженим вмістом сірки. | | |мешканців міста, |
| | | | |поліпшення умов |
| | | | |експлуатації |
| | | | |автотранспорту. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.4.3|Створення автоматизованої |2003 |Комунальне |Зменшення шкідливих |
| |станції змішування | |підприємство |викидів у повітря, |
| |оптимізуючих присадок із | |"Екотранс" |шкідливого впливу на |
| |пальним (бензином та | | |мешканців міста, |
| |дизельним паливом), що | | |поліпшення умов |
| |використовуються для потреб | | |експлуатації |
| |комунального транспорту | | |автотранспорту. |
| |міста. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.4.4|Оснащення комунальних |2003-|Комунальне |Зменшення шкідливих |
| |автотранспортних підприємств|2004 |підприємство |викидів у повітря, |
| |контрольно-вимірювальним | |"Екотранс" |шкідливого впливу на |
| |обладнанням, необхідним для | | |мешканців міста, |
| |контролю якості | | |поліпшення умов |
| |паливно-мастильних | | |експлуатації |
| |матеріалів та рідин. | | |автотранспорту. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.5 |Розробка та впровадження |2002-|Комунальне |Зменшення шкідливих |
| |систем регулювання рухом |2010 |підприємство |викидів у повітря |
| |транспортних засобів у | |"Екотранс" |шляхом оптимізації |
| |місті. | | |транспортних |
| | | | |потоків. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.5.1|Розробка автоматизованої |2002-|Комунальне |Надання пріоритетного|
| |динамічної системи |2005 |підприємство |та гарантованого |
| |регулювання рухом міського | |"Екотранс" |права проїзду |
| |транспорту "зелена хвиля". | | |автошляхами міста |
| | | | |транспорту |
| | | | |загальноміського |
| | | | |користування. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.5.2|Створення належних умов для |2002-|Комунальне |Зменшення кількості |
| |стоянки транзитного |2005 |підприємство |транзитного |
| |автотранспорту в | |"Київпарксер-|автотранспорту на |
| |автотерміналах на 7 основних| |віс" |вулицях та на |
| |в'їздах до міста Києва. | | |подвір'ях біля |
| | | | |житлових помешкань. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.5.3|Віднесення на санітарно |2002-|Комунальне |Зменшення кількості |
| |безпечну відстань місць |2003 |підприємство |автотранспорту на |
| |паркування усіх видів | |"Київпарксер-|подвір'ях біля |
| |транспорту: від зон | |віс" |житлових помешкань. |
| |відпочинку, парків, озер, | | | |
| |річок, шкіл, дитячих | | | |
| |закладів. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.5.4|Віднесення на санітарно |2002-|Комунальне |Зменшення кількості |
| |безпечну відстань від |2005 |підприємство |автотранспорту на |
| |житлових помешкань місць | |"Київпарксер-|подвір'ях біля |
| |паркування автобусів та | |віс" |житлових помешкань. |
| |вантажних автомобілів. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.5.5|Винесення складських |2003-|Державне |Зменшення шкідливих |
| |приміщень, що потребують |2010 |управління |викидів у повітря, |
| |систематичного заїзду | |екології та |зокрема сірки та |
| |вантажівок, за кільцеву | |природних |свинцю. Поліпшення |
| |автомагістраль. | |ресурсів у м.|транспортних потоків |
| | | |Києві |у перевантаженій |
| | | | |транспортом |
| | | | |центральній частині |
| | | | |міста. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.6 |Поводження з транспортними |2002-|Комунальне |Зменшення |
| |відходами. |2010 |підприємство |навантаження на |
| | | |"Екотранс" |довкілля, приміські |
| | | | |ліси, річки, звалища |
| | | | |промислових та |
| | | | |побутових відходів. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.6.1|Організація збору |2002-|Комунальне |Зменшення забруднення|
| |відпрацьованих мастил, |2003 |підприємство |довкілля, приміських |
| |автомобільних шин, | |"Екотранс" |лісів, річок, звалищ |
| |акумуляторів, металевого | | |промислових та |
| |брухту. | | |побутових відходів. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.6.2|Організація комплексної |2004 |Комунальне |Зниження собівартості|
| |переробки відпрацьованих | |підприємство |запасних частин та |
| |акумуляторних батарей(окремо| |"Екотранс" |розхідних матеріалів |
| |корпуси, свинець, | | |для автотехніки |
| |електроліт) у, товарну | | |шляхом рециклінгу |
| |продукцію. | | |вторинних матеріалів |
| | | | |у нову продукцію. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.6.3|Створення потужностей для |2002 |Комунальне |Збільшення терміну |
| |відновлення автомобільних | |підприємство |використання нової |
| |шин за методом "холодного | |"Екотранс" |шини у процесі її |
| |наварювання" з метою | | |відновлення до 4-х |
| |подальшого їх використання | | |разів. Збільшення |
| |комунальним пасажирським та | | |пробігу відновленої |
| |вантажним транспортом. | | |шини до 100 тис. км. |
| | | | |Зниження собівартості|
| | | | |відновленої шини по |
| | | | |відношенню до нової. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.6.4|Створення потужностей для |2002 |Комунальне |Зменшення забруднення|
| |переробки відпрацьованих | |підприємство |довкілля, звалищ |
| |автомобільних шин, пластика,| |"Екотранс" |промислових та |
| |мастил та інших продуктів | | |побутових відходів. |
| |нафтового походження у | | |Організація |
| |товарну продукцію. | | |рециклінгу отриманих |
| | | | |матеріалів у нову |
| | | | |продукцію. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.6.5|Оснащення станцій для миття |2002-|Комунальне |Зменшення забруднення|
| |транспортних засобів |2003 |підприємство |приміських водойм. |
| |автономними пристроями | |"Екотранс" | |
| |збирання шламу. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.6.6|Оснащення станцій для миття |2002-|Комунальне |Зменшення забруднення|
| |транспортних засобів |2003 |підприємство |приміських водойм. |
| |автономним очисним | |"Екотранс" | |
| |устаткуванням. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|1.6.7|Створення дільниці зі |2002-|Комунальне |Очищення міських |
| |збирання, різки, пресування |2003 |підприємство |вулиць, дворів, |
| |та пакетування | |"Екотранс" |стоянок, |
| |відпрацьованих кузовів | | |автотранспортних |
| |автотранспортних засобів. | | |підприємств та лісів |
| | | | |від безгосподарного |
| | | | |та відпрацьованого |
| | | | |автотранспорту. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.Заохочувальні заходи для потенційних інвесторів та власників автотрансп. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.1 |Запровадження механізму |2002-|Комунальне |Зменшення шкідливих |
| |продажу газобалонного |2010 |підприємство |викидів у повітря. |
| |обладнання без попередньої | |"Екотранс" |Збільшення кількості |
| |оплати на умовах лізингу або| | |автотранспорту, |
| |кредиту для власників | | |працюючого на газі. |
| |транспортних засобів, у тому| | | |
| |числі приватних. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.2 |Запровадження кредитної |2002-|Комунальне |Зменшення шкідливих |
| |схеми продажу легкових |2010 |підприємство |викидів у повітря. |
| |автомобілів українського | |"Екотранс" |Збільшення кількості |
| |виробництва, оснащених | | |автотранспорту, |
| |газобалонною апаратурою. | | |працюючого на газі. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.3 |Надання пріоритетного права |2001-|Державне |Скорочення шкідливих |
| |(на рівних умовах)на |2010 |управління |викидів у повітря |
| |розміщення на території м. | |екології та |шляхом зменшення |
| |Києва, у визначених для | |природних |зайвого відхилення |
| |цього місцях, автозаправних | |ресурсів у м.|автотранспорту від |
| |станцій, якщо інвестор | |Києві |маршрутів для |
| |передбачає будівництво у їх | | |дозаправки різними |
| |складі АГНКС або АГЗС з | | |видами палива. |
| |дотриманням відповідних норм| | |Зниження собівартості|
| |безпеки. | | |пасажирських та |
| | | | |вантажних |
| | | | |перевезень. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.4 |Надання пріоритетного права |2001-|Державне |Розширення екологічно|
| |(на рівних умовах)на |2003 |управління |чистої транспортної |
| |будівництво та експлуатацію | |екології та |інфраструктури, |
| |авто терміналів на в'їздах | |природних |запобігання |
| |до м. Києва саме тим | |ресурсів у м.|безконтрольному |
| |інвесторам, які збудують у | |Києві |в'їзду до міста |
| |їх складі: АГНКС, АГЗС та | | |екологічно-небезпеч- |
| |контрольно-регулювальні | | |ного транзитного |
| |пункти (КРП). | | |автотранспорту. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.5 |Надання пріоритетного права |2001-|Державне |Розширення екологічно|
| |(на рівних умовах)на |2010 |управління |чистої транспортної |
| |розміщення у встановлених | |екології та |інфраструктури. |
| |місцях АГНКС або АГЗС | |природних | |
| |українським виробникам цієї | |ресурсів у м.| |
| |продукції, або українським | |Києві | |
| |компаніям, які побажають | | | |
| |надати місту газове | | | |
| |обладнання у використання. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.6 |Надання пріоритетного права |2001-|Державне |Запобігання |
| |(на рівних умовах)із |2010 |управління |потрапляння до |
| |постачання до комунальних | |екології та |міських комунальних |
| |АТП, підприємств та | |природних |автопарків неякісного|
| |організацій: скрапленого | |ресурсів у м.|пального. |
| |газу пропан-бутану, | |Києві | |
| |стиснутого природного газу, | | | |
| |паливно-мастильних | | | |
| |матеріалів тим українським | | | |
| |компаніям, які мають на | | | |
| |власних нафтогазових | | | |
| |терміналах поблизу від Киева| | | |
| |достатні для стабільної | | | |
| |роботи комунальних АТП | | | |
| |запаси нафтогазового палива | | | |
| |високої якості | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.7 |Надання пріоритетного права |2001-|Державне |Підтримка |
| |(на рівних умовах)із |2010 |управління |вітчизняного |
| |постачання до комунальних | |екології та |товаровиробника. |
| |АТП, підприємств та | |природних | |
| |організацій українським | |ресурсів у м.| |
| |виробникам газового | |Києві | |
| |обладнання або автотехніки, | | | |
| |працюючої на | | | |
| |газі(газо-дизельній | | | |
| |суміші). | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.8 |Надання права в'їзду до |2003-|Державне |Зменшення шкідливих |
| |центральної частини міста |2010 |управління |викидів у повітря в |
| |лише вантажівкам, що | |екології та |найбільш загазованій |
| |працюють на газовому паливі,| |природних |центральній частині |
| |газо-дизельній суміші, або | |ресурсів у м.|міста. |
| |відповідають нормам | |Києві | |
| |токсичності Євро-3. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.9 |Надання права в'їзду до |2003-|Державне |Зменшення шкідливих |
| |центральної частини міста |2010 |управління |викидів у повітря в |
| |лише тим маршрутним | |екології та |найбільш загазованій |
| |мікроавтобусам, | |природних |центральній частині |
| |таксомоторам, кур'єрським та| |ресурсів у м.|міста. |
| |продуктовим автомобілям, що | |Києві | |
| |працюють на газовому паливі,| | | |
| |газо-дизельній суміші, або | | | |
| |відповідають нормам | | | |
| |токсичності Євро-3. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.10 |Надання пріоритетного права |2002-|Державне |Зменшення шкідливих |
| |(на рівних умовах)оренди |2010 |управління |викидів у повітря. |
| |виробничих приміщень в | |екології та |Збільшення кількості |
| |об'єктах комунальної | |природних |автотранспорту, |
| |власності під розміщення | |ресурсів у м.|працюючого на газі. |
| |сервісних центрів з і | |Києві | |
| |обладнання, контролю та | | | |
| |регулювання газо-балонної | | | |
| |апаратури. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.11 |Поступове збільшення |2002-|Комунальне |Зменшення шкідливих |
| |економічно вигідної різниці |2010 |підприємство |викидів у повітря. |
| |у роздрібній вартості одного| |"Екотранс" |Збільшення кількості |
| |умовного літра бензину | | |автотранспорту, що |
| |(дизельного палива) та | | |працює на газі. |
| |стиснутого або скрапленого | | | |
| |газу по мірі розвитку | | | |
| |"газової" інфраструктури. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.12 |Виділення земельних ділянок |2002-|Державне |Зменшення шкідливих |
| |для будівництва нових АГНКС |2010 |управління |викидів у повітря. |
| |та АГЗС за спрощеною | |екології та |Збільшення кількості |
| |системою. | |природних |автотранспорту, що |
| | | |ресурсів у м.|працює на газі. |
| | | |Києві | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|2.13 |Пріоритетне (на рівних |2002-|Державне |Зменшення шкідливих |
| |умовах) надання дозволів на |2010 |управління |викидів у повітря. |
| |право працювати на тому чи | |екології та |Збільшення кількості |
| |іншому таксомоторному | |природних |автотранспорту, що |
| |маршруті тим перевізникам, | |ресурсів у м.|працює на газі. |
| |чий рухомий склад працює на | |Києві | |
| |газовому пальному, або | | | |
| |газо-дизельній суміші. | | | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|3. Організаційні заходи |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|3.1 |Запровадження пересувних |2002 |Комунальне |Зменшення шкідливих |
| |постів екологічного контролю| |підприємство |викидів у повітря від|
| |систем двигунів | |"Екотранс" |роботи транзитного |
| |автотранспортних засобів | | |автотранспорту на |
| | | | |території міста. |
| | | | |Поліпшення паливних |
| | | | |систем |
| | | | |автотранспорту. |
| | | | |Збільшення надходжень|
| | | | |до фонду охорони |
| | | | |навколишнього |
| | | | |середовища. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|3.2 |Створення системи |2002 |Державне |Запобігання |
| |інструментального контролю | |управління |потраплянню до |
| |за якістю моторних палив. | |екології та |міських комунальних |
| | | |природних |автопарків неякісного|
| | | |ресурсів у м.|пального. |
| | | |Києві | |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|3.3 |Створення комунального |2001 |Державне |Практична реалізація |
| |підприємства "Екотранс" | |управління |визначених у програмі|
| | | |екології та |заходів. Організація |
| | | |природних |заходів зі збільшення|
| | | |ресурсів у м.|надходжень до фонду |
| | | |Києві |охорони навколишнього|
| | | | |середовища. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|3.4 |Підсилення відповідних |2001-|Державне |Організація контролю |
| |підрозділів Управління ДАІ в|2002 |управління |за станом |
| |м. Києві. | |екології та |автотранспортних |
| | | |природних |засобів, що транзитом|
| | | |ресурсів у м.|проїжджають через м. |
| | | |Києві |Київ. Зменшення |
| | | | |шкідливих викидів у |
| | | | |повітря від роботи |
| | | | |транзитного |
| | | | |автотранспорту на |
| | | | |території міста. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|3.5 |Створення у складі авто |2001-|Комунальне |Організація контролю |
| |терміналів на в'їздах до м. |2002 |підприємство |за станом |
| |Києва | |"Екотранс" |автотранспортних |
| |контрольно-регулювальних | | |засобів, що транзитом|
| |пунктів з перевірки та | | |проїжджають через м. |
| |регулювання систем двигунів | | |Київ. Зменшення |
| |автотранспортних засобів. | | |шкідливих викидів у |
| | | | |повітря від роботи |
| | | | |транзитного |
| | | | |автотранспорту на |
| | | | |території міста. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|3.6 |Створення у місті Києві |2002 |Державне |Організація |
| |екологічної міліції. | |управління |комплексного та |
| | | |екології та |системного контролю |
| | | |природних |за виконанням |
| | | |ресурсів у м.|екологічного |
| | | |Києві |законодавства |
| | | | |юридичними та |
| | | | |фізичними особами на |
| | | | |території м. Києва |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|3.7 |Створення на території міста|2001-|Комунальне |Поліпшення паливних |
| |мережі пунктів з регулювання|2002 |підприємство |систем |
| |двигунів автотранспортних | |"Екотранс" |автотранспорту. |
| |засобів. | | |Зменшення шкідливих |
| | | | |викидів у повітря від|
| | | | |роботи транзитного |
| | | | |автотранспорту на |
| | | | |території міста. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|
|3.8 |Організація курсів із |2002-|Державне |Підвищення якості |
| |підготовки та |2010 |управління |організації |
| |перепідготовки, а також | |екології та |контрольно-профілак- |
| |навчання за новими | |природних |тичних заходів із |
| |спеціальностями у середніх | |ресурсів у м.|виконання |
| |та вищих навчальних закладах| |Києві |екологічного |
| |інспекторів екологічного | | |законодавства |
| |контролю. | | |юридичними та |
| | | | |фізичними особами на |
| | | | |території міста |
| | | | |Києва. |
|-----|----------------------------|-----|-------------|---------------------|

Заступник Київського міського голови - секретар Київради В. Яловий