Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 4 серпня 2000 р. N 1219
Київ

Про державний моніторинг національних
і міжнародних проектів у сфері ядерної
та радіаційної безпеки і радіоекології

( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 1006 від 09.08.
2001
N 27 від 10.01.20
02 )

Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити такі, що додаються:

Порядок проведення моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології;

план заходів щодо запровадження моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології;

перелік центральних органів виконавчої влади та установ, які беруть участь у проведенні моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології.

2. Центральним органам виконавчої влади та установам згідно із затвердженим цією постановою переліком передавати інформацію до банку даних моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології і забезпечити виконання плану заходів, затверджених цією постановою.

3. Покласти на Чорнобильський центр з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології Кабінету Міністрів України (далі Чорнобильський центр) ведення банку даних моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології.

Чорнобильському центру доповісти в місячний термін Кабінету Міністрів України про здійснення організаційних заходів, які випливають із цієї постанови.

Прем'єр-міністр України В.ЮЩЕНКО

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 серпня 2000 р. N 1219

Порядок
проведення моніторингу національних і міжнародних
проектів у сфері ядерної та радіаційної
безпеки і радіоекології

1. Цей Порядок визначає мету та основні засади проведення моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології (далі - моніторинг) та створення і ведення на цій основі єдиного інформаційно-комп'ютерного банку даних щодо зазначених проектів (далі - банк даних).

2. Моніторинг проводиться з метою збирання (виявлення) та аналізу інформації про національні і міжнародні проекти у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології та сприяння на цій основі органам виконавчої влади у здійсненні заходів, пов'язаних із захистом національних інтересів України у процесі міжнародного науково-технічного співробітництва, а також інтересів учасників реалізації міжнародних проектів, у тому числі з питань:

використання наукової інформації і результатів наукових досліджень, одержаних у зонах радіоактивного забруднення;

запобігання несанкціонованому продажу, передачі або обміну науково-технічною інформацією;

здійснення державної політики у сфері міжнародного науково-технічного співробітництва.

3. Моніторингу підлягають національні і/або міжнародні проекти, в рамках яких в Україні реалізуються угоди, контракти, договори, меморандуми тощо, за основними напрямами згідно з додатком до цього Порядку у межах фінансування за рахунок державного бюджету, міжнародної технічної допомоги, а також інших коштів, отримувачем яких є органи виконавчої влади, відповідні підприємства, установи та організації. ( Пункт 3 в редакції Постанови КМ N 27 від 10.01.2002 )

4. Об'єктами розгляду під час проведення моніторингу є плани робіт щодо реалізації національних проектів; протоколи намірів, плани, програми, технічні завдання (вимоги), угоди, договори, контракти або їх проекти щодо реалізації міжнародних проектів, зокрема: ( Абзац перший пункту 4 в редакції Постанови КМ N 27 від 10.01.2002 )

підстави для реалізації;

мета і завдання, засоби і шляхи їх досягнення;

відповідність національним програмам, планам, економічним пріоритетам, міжнародним зобов'язанням та домовленостям України;

очікувані результати реалізації, поточний стан;

обсяги, джерела і порядок фінансування;

перелік учасників (замовників, виконавців і співвиконавців);

наявність в учасників відповідних ліцензій (дозволів, сертифікатів) і висновків пов'язаної з реалізацією проекту експертизи (у тому числі наукової та науково-технічної, екологічної, інвестиційної, на відповідність вимогам ядерної та радіаційної безпеки, будівельним, пожежним і санітарним нормам та правилам, якщо її проведення передбачене законодавством);

використання учасниками інформаційних та інших ресурсів, які є власністю України, відповідно до вимог законодавства.

5. Чорнобильський центр з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології, на який покладається ведення банку даних, сприяння збиранню (виявленню) та аналізу інформації, забезпечує:

взаємодію з центральними органами виконавчої влади, які відповідно до законодавства мають повноваження щодо регулювання та реєстрації діяльності у визначеній сфері, використання наукової інформації і результатів наукових досліджень;

надання Мінекономіки інформаційних звітів (повідомлень) за даними моніторингу проектів міжнародної технічної допомоги у визначеній сфері;

прямий доступ до банку даних за допомогою технічних каналів зв'язку органів виконавчої влади;

здійснення заходів щодо захисту банку даних.

6. Для виконання робіт, що випливають з пункту 5 цього Порядку, на базі Чорнобильського центру утворюється відокремлений підрозділ - Центр моніторингу проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології (далі - Центр моніторингу). ( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 27 від 10.01.2002 )

7. Проведення моніторингу фінансується згідно з планом заходів щодо запровадження моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології.

8. Центральні органи виконавчої влади та установи, які згідно із затвердженим цією постановою переліком беруть участь у проведенні моніторингу:

а) визначають структурний підрозділ, відповідальний за проведення моніторингу, узгоджують порядок його взаємодії з Центром моніторингу;

б) передають Центру моніторингу щомісяця для внесення до банку даних інформацію про національні і/або міжнародні проекти, які готуються, та щокварталу - щодо тих, які реалізуються;

в) отримують у разі необхідності від Центру моніторингу інформацію з банку даних;

г) сприяють Центру моніторингу у питаннях:

організації співпраці з учасниками реалізації національних і/або міжнародних проектів;

проведення експертного аналізу та оцінки відповідності зазначених проектів національним інтересам, зокрема щодо дотримання права власності держави на науково-технічну інформацію, яка використовується у зв'язку з реалізацією цих проектів, та на результати їх реалізації;

обліку та збереження результатів реалізації національних і/або міжнародних проектів, право власності на які належить державі;

представництва державних інтересів у національних і/або міжнародних проектах. ( Порядок доповнено пунктом 8 згідно з Постановою КМ N 27 від 10.01.2002 )

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 серпня 2000 р. N 1219

План
заходів щодо запровадження моніторингу національних
і міжнародних проектів у сфері ядерної та
радіаційної безпеки і радіоекології

Найменування заходу  Відовідальний виконавець  Термін виконання(початок-закінчення)  Обсяг фінансування,
тис. гривень 
1. Розробити і затвердити органі-
заційно-методичні
документи з питань процедури прове-
дення моніторингу
національних і міжнародних
проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології та створення і веде-
ння на цій основі єдиного інформаційно-комп'ютерного
банку даних (далі - банк даних)




 
Чорнобильський центр з проблем ядерної безпеки, радіоактивних
відходів та радіо-
екології (далі -
Чорнобильський центр), МНС, Мінпаливенерго,
Мінекоресурсів,
Держатомрегу-
лювання, МОЗ, МОН, Мінекономіки
Мінагрополітики,
Мінфін, Мін'юст,
Національна академія
наук, Академія
медичних наук,
Українська академія
аграрних наук 
1 вересня 2000 р. -
31 березня 2001 р.





,






 
150















 
2. Провести порів-
няльний аналіз
міжнародної та національної
практики державного регулювання
комерційного
використання
наукової інформації, право власності на яку належить державі, та здійс-
нення відповідних відшкодувань (на
прикладі викорис-
тання наукової
інформації і резуль-
татів наукових досліджень, пов'яза-
них з Чорнобиль-
ською катастрофою,
право власності на які згідно із законодавством належить Україні). Розробити і узгодити
пропозиції про внесення змін і
доповнень до відповідної націо-
нальної нормативно-правової бази 
Чорнобильський центр,
МНС, Мінпаливенерго,
Мінекоресурсів,
Держатомрегулювання,
МОЗ,
Мінекономіки, Мінфін,
Державна податкова
адміністрація,
Мін'юст, Національна
академія наук










 
1 вересня 2000 р. -
30 червня 2001 р.
















 
200



















 
3. Розробити і затвердити проект
технічного забез-
печення ведення
банку даних моніторингу
 
Чорнобильський центр


 
1 вересня 2000 р. -
31 березня 2001 р. 
200


 
4. Розробити і затвердити
організаційно-методичні
документи з питань проведення держав-
ної інвентаризації
міжнародних
проектів у сфері
ядерної та радіаційної безпеки і радіо-
екології, пов'язаних з
ліквідацією наслідків
катастрофи на Чорнобильській
АЕС, виведенням її з
експлуатації, перетворенням
об'єкта "Укриття" в екологічно
безпечну систему 
Чорнобильський центр, МНС, Мінпаливенерго,
Мінекоресурсів,
Держатомре-
гулювання, МОЗ,
Мінекономіки, Мінфін, Мін'юст, Національна
академія наук






 
1 вересня 2000 р. -
30 червня 2001 р.










 
100













 
5. Забезпечити придбання, монтаж і
введення в експ-
луатацію обладнання, електронних
комунікацій і засобів
технічного захисту інформації згідно з проектом технічного
забезпечення ведення банку даних, прямий доступ органів
виконавчої влади до нього за технічними каналами зв'язку
відповідно до затверджених
процедур 
Чорнобильський центр










 
1 квітня
2001 р. -
30 червня
2001 р.







 
250










 
6. Організувати проведення
моніторингу пріоритетних
національних і
міжнародних
проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології. Передавати
інформацію до банку даних моніторингу
 
Мінпаливенерго, МНС,
МОЗ, Мінекоресурсів,
Держатомрегулювання,
Мінекономіки,
Чорнобильський центр, Національна академія наук, Академія медичних наук, Українська академія аграрних наук 
починаючи
з 1 січня
2001 р.






 









 
7. Забезпечити надання
Мінекономіки інформаційних
звітів (повідомлень) за даними моніто-
рингу проектів
міжнародної технічної допомоги у сфері ядерної та радіаційної
безпеки і радіо-
екології, пов'язаних з ліквідацією наслідків катастрофи на
Чорнобильській АЕС, виведенням її з експлуатації,
перетворенням об'єкта "Укриття"
в екологічно безпечну систему 
Чорнобильський центр,
МНС, Мінекономіки,
Мінпаливенерго,
Мінекоресурсів,
Держатомре-
гулювання,













 
постійно починаючи
з 1 квітня 2001 р.,
у тому числі 1 квітня
2001 р. - 31 грудня
2001 р.















 






100













 
8. Провести дер-
жавну інвента-
ризацію міжнародних
проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології, пов'язаних з
ліквідацією катастрофи на
Чорнобильській АЕС, виведенням
її з експлуатації,
перетворенням об'єкта "Укриття"
в екологічно безпечну систему 
МНС, Мінпаливенерго,
МОЗ, Мінекоресурсів,
Держатомрегулювання,
Мінекономіки, МОН,
Мінагрополітики,
Чорнобильський центр,
Національна академія
наук, Академія
медичних наук,
Українська академія
аграрних наук



 
1 вересня 2001 р. -
15 грудня 2001 р.














 
150















 
9. Створити і ввести до банку даних відомості щодо
міжнародних проектів у сфері
ядерної та
радіаційної безпеки
і радіоекології 
Чорнобильський центр,
Мінпаливенерго, МНС,
Мінекоресурсів,
Держатомрегулювання

 
1 вересня 2001 р. -
31 березня 2002 р.





 
100






 
10. Розробити і внести на розгляд
Кабінету Міністрів України узгоджені пропозиції щодо
подальшої підтримки державного регулювання національних і
міжнародних проектів у сфері
ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології 
Чорнобильський центр, МНС, Мінпаливенерго,
Мінекоресурсів,
Держатомре-
гулювання,
Мінекономіки, МОЗ,
МОН, Мінагрополітики



 
1 квітня 2002 р. -
30 червня 2002 р.










 
30







 
11. Забезпечити проведення моніторингу національних і
міжнародних проектів у сфері
ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології. Передавати
інформацію до банку даних моніторингу 
центральні органи
виконавчої влади та
установи згідно із
затвердженим переліком






 
постійно починаючи
з 1 січня 2002 р.









 






 
12. Забезпечити наповнення та
використання банку даних моніторингу відповідно до
затверджених процедур



 
Чорнобильський центр







 
постійно починаючи
з 1 січня 2002 р.,
у тому числі
1 січня 2002 р. -
31 грудня 2002 р.





 
200









 
Усього      1480 

Контроль за виконанням цього плану заходів здійснює Кабінет Міністрів України.

Передбачені планом заходів обсяги фінансування уточнюються, обгрунтовуються і вносяться на розгляд Чорнобильським центром щороку починаючи з проекту Державного бюджету України на 2001 рік.

Фінансування робіт, які відповідають вимогам Закону України від 10 лютого 2000 р. N 1445-III "Про формування, порядок надходження і використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення", проводиться в погоджених з МНС обсягах за окремим рядком у складі витрат для забезпечення діяльності Чорнобильського центру відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 вересня 1996 р. N 1177, в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 р. N 987.

Організацію виконання робіт згідно з пунктами 1, 2, 4, 7 і 8 плану заходів здійснюють тимчасові міжвідомчі робочі та експертні групи при Чорнобильському центрі. Склад цих груп узгоджується відповідальними виконавцями згідно з планом заходів.

Виконання плану заходів координує наглядова рада Чорнобильського центру. Перед кожним черговим її засіданням виконавці подають до Кабінету Міністрів України звіт про стан виконання плану заходів.

( План заходів із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1006 від 09.08.2001 )

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 серпня 2000 р. N 1219

Перелік
центральних органів виконавчої влади та установ,
які беруть участь у проведенні моніторингу національних
і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної
безпеки і радіоекології

Центральні органи виконавчої влади, які беруть участь у здійсненні моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології:

МНС

Мінпаливенерго

Мінекоресурсів

Держатомрегулювання

МОЗ

Мінекономіки

Мінагрополітики

МОН

Установи, які беруть участь у проведенні моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології:

Національна академія наук

Академія медичних наук

Українська академія аграрних наук

Чорнобильський центр з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології

(Перелік із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1006 від 09.08.2001)

Додаток
до Порядку проведення моніторингу
національних і міжнародних проектів у
сфері ядерної та радіаційної безпеки і
радіоекології

Основні напрями
проведення моніторингу національних
і міжнародних проектів у сфері ядерної
та радіаційної безпеки і радіоекології

 ----------------------------------------------------------------------------
Найменування напряму | Відповідальні за
| проведення моніторингу
----------------------------------------------------------------------------
Ядерна та радіаційна безпека, ядерна Мінпаливенерго (Держатом)
енергетика і промисловість, зокрема
питання, пов'язані з виведенням
Чорнобильської АЕС з експлуатації, а
також перетворенням об'єкта "Укриття"
в екологічно безпечну систему
Радіоекологія Мінекоресурсів
Мінімізація наслідків Чорнобильської МНС
катастрофи, поводження з
радіоактивними відходами
Регулювання діяльності у сфері ядерної Держатомрегулювання
та радіаційної безпеки

( Порядок доповнено додатком згідно з Постановою КМ N 27 від 10.01.2002 )