ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
УКАЗ
Про забезпечення реалізації прав громадян, принципів
демократичного суспільства, відкритості і прозорості у процесі підготовки та проведення виборів 2002 року
З метою створення належних умов для реалізації конституційного права громадян вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, неухильного додержання принципів демократії, відкритості і прозорості, здійснення свідомого волевиявлення виборців під час підготовки та проведення виборів народних депутатів України, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, що відбудуться у 2002 році, підтримання зусиль громадськості, спрямованих на вирішення цих завдань, відповідно до частини другої статті 102 Конституції України ( 254к/96-ВР ) постановляю:
1. Кабінету Міністрів України, центральним та місцевим органам виконавчої влади, а також органам місцевого самоврядування (в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади) у своїй діяльності виходити з того, що створення належних умов та сприяння проведенню у 2002 році виборів народних депутатів України, депутатів місцевих рад, а також сільських, селищних, міських голів у повній відповідності з Конституцією та законами України, з урахуванням кращого європейського і світового досвіду у даний час є одним з найбільш відповідальних завдань у сфері забезпечення реалізації основних політичних прав громадян, утвердження найважливіших цінностей демократичного суспільства.
2. Підтримати ініціативу Центральної виборчої комісії щодо утворення на період проведення у 2002 році виборів методичного центру у місті Києві та його відділень в Автономній Республіці Крим, областях та місті Севастополі для оперативного надання політичним партіям, іншим суб'єктам виборчого процесу необхідної їм інформації, консультацій із виборчого законодавства та іншої практичної допомоги.
3. Кабінету Міністрів України:
утворити за участю Центральної виборчої комісії у двомісячний строк міжвідомчу робочу групу зі сприяння діяльності офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій, які прибуватимуть в Україну для спостереження за процесом підготовки та проведення виборів 2002 року;
забезпечити повне і своєчасне фінансування витрат на підготовку та проведення виборів народних депутатів України, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, у обсягах, передбачених Державним бюджетом України.
4. Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:
оперативно вживати необхідних заходів для забезпечення неухильного додержання посадовими і службовими особами органів виконавчої влади під час виборчої кампанії вимог законодавства про вибори з питань, що належать до їх відання, насамперед стосовно неупередженого ставлення до політичних партій, виборчих блоків партій - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у народні депутати України, депутати місцевих рад, на посади сільських, селищних, міських голів;
сприяти разом з державними та комунальними засобами масової інформації, правоохоронними органами діяльності утворюваних відповідними виборчими комісіями прес-центрів для всебічного висвітлення процесу організації та проведення виборів, результатів соціологічних досліджень, заходів з усунення виявлених порушень законодавства, оперативного поширення іншої інформації;
забезпечити разом з правоохоронними органами, із залученням широкої громадськості належний громадський порядок у містах та інших населених пунктах протягом виборчої кампанії з метою створення належних умов для вільного волевиявлення громадян під час голосування на виборах.
5. Міністерству фінансів України, Державному комітету інформаційної політики, телебачення і радіомовлення України спільно з Національним банком України та Центральною виборчою комісією забезпечити згідно з виборчим законодавством відкритість і прозорість для громадськості використання бюджетних коштів, виділених для проведення виборів, а також формування та використання виборчих фондів політичних партій, виборчих блоків партій, кандидатів у народні депутати України, депутати місцевих рад, на посади сільських, селищних, міських голів.
6. Державному комітету інформаційної політики, телебачення і радіомовлення України, Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення разом з Центральною виборчою комісією забезпечити в установленому порядку ефективний контроль за додержанням всіма телерадіоорганізаціями незалежно від форми власності норм Конституції та законів України щодо права громадян на свободу думки і слова, на вільне виявлення своїх поглядів і переконань, а також рівний доступ до державних аудіовізуальних засобів масової інформації політичним партіям, виборчим блокам партій, кандидатам у народні депутати України, депутати місцевих рад, на посади сільських, селищних, міських голів, інших суб'єктів виборчого процесу, справедливий і неупереджений розподіл часу для виборчої агітації, неухильне виконання рішень виборчих комісій щодо порядку використання у процесі виборів засобів масової інформації. Створити з цією метою громадську раду, до складу якої залучити відомих громадських діячів, авторитетних політологів, фахівців з організації та проведення виборів, та рекомендувати їй розробити порядок використання засобів масової інформації, перш за все державних, відповідними учасниками виборчого процесу на засадах рівності, вільного виявлення своїх поглядів і переконань.
7. Міністерству освіти і науки України разом із Центральною виборчою комісією передбачити проведення у вищих та професійно-технічних навчальних закладах лекцій, семінарів, додаткових занять для роз'яснення виборчого законодавства України.
8. Міністерству культури і мистецтв України спільно із Центральною виборчою комісією організувати в бібліотеках, клубах, інших закладах культури тематичні виставки, проведення інших заходів для ознайомлення громадян з виборчим законодавством, правами виборців, процедурою голосування.
9. Міністерству юстиції України, Міністерству освіти і науки України, Державному комітету інформаційної політики, телебачення і радіомовлення України, Академії педагогічних наук України, Академії правових наук України разом із Центральною виборчою комісією забезпечити створення інформаційних та навчальних теле- і радіопрограм, випуск тематичних кінофільмів, видання науково-популярної літератури, методичних посібників з питань застосування виборчого законодавства.
10. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям:
всебічно сприяти офіційним спостерігачам від іноземних держав, міжнародних організацій, суб'єктів виборчого процесу у здійсненні ними повноважень, передбачених виборчим законодавством України;
надавати постійну підтримку відповідним виборчим комісіям у виконанні покладених на них завдань, а також громадським організаціям у реалізації їх зусиль, спрямованих на підвищення правової культури учасників виборчого процесу, створення умов для вільного і свідомого волевиявлення громадян під час виборів, зокрема шляхом організації лекторіїв, клубів виборців, інформаційних центрів тощо.
Президент України Л.КУЧМА
м. Київ, 30 жовтня 2001 року
N 1022/2001