ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
N 01-6/1327а від 03.11.92
м.Київ
( Роз'яснення відмінено згідно Роз'яснення
Вищого Арбітражного Суду України N 02-5/289
від 18.09.97 )
Арбітражним судам України
Про застосування статті 20 Арбітражного
процесуального Кодексу України
З метою забезпечення однакового і правильного застосування статті 20 Арбітражного процесуального кодексу України ( 1798-12 ) Президія Вищого Арбітражного Суду України вважає за необхідне дати такі роз'яснення.
Статтею 20 Арбітражного процесуального Кодексу України передбачено право сторін та прокурора заявити у письмовій формі відвід арбітра, який бере участь у розгляді справи.
Оскільки відповідно до статті 20 Закону України "Про арбітражний суд" (1142-12) Голова Вищого Арбітражного Суду України, його заступник, голова арбітражного суду Республіки Крим, голови арбітражних судів областей, м.Києва, їх заступники мають статус арбітра, сторони або прокурор можуть заявити відвід голові відповідного арбітражного суду чи його заступнику у разі прийняття ними до свого провадження вирішення господарського спору.
Відвід арбітра, який бере участь у розгляді справи, може бути заявлений до початку вирішення спору, тобто до або одразу ж після оголошення арбітром складу арбітражного суду та роз'яснення учасникам арбітражного процесу їх прав та обов'язків (стаття 74 Арбітражного процесуального Кодексу України). Заявляти відвід після цього можна лише у разі, якщо про підставу відводу сторона чи прокурор дізналися після початку розгляду справи по суті. Неможливість своєчасного порушення питання про відвід арбітра повинна знайти відповідне обгрунтування в письмовій заяві.
Питання про відвід арбітра вирішується головою або заступником голови арбітражного суду, а про відвід заступника голови - головою арбітражного суду, який розглядає справу.
Якщо голова арбітражного суду прийняв до свого провадження вирішення господарського спору, питання про його відвід вирішується самим головою цього суду.
Арбітражний процесуальний Кодекс України ( 1798-12 ) не надає стороні або прокурору право заявляти відвід голові арбітражного суду чи його заступнику при здійсненні ними перевірки рішення, ухвали, постанови в порядку нагляду і не передбачає можливості перевірки в порядку нагляду ухвали голови чи заступника голови арбітражного суду з питань відводу арбітра.