ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Про затвердження положень про паспорт громадянина
України та свідоцтво про народження
( Відомості Верховної Ради (ВВР) 1992, N 37, ст.545 )
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами ВР
N 2748-12 від 28.10.92, ВВР 1992, N 46, ст.636
N 3423-12 від 02.09.93, ВВР 1993, N 40, ст.385
N 283/94-ВР від 09.12.94, ВВР, 1994, N 51, ст.450 )
Відповідно до статті 5 Закону України "Про громадянство України" (1636-12) Верховна Рада України постановляє:
1. Затвердити Положення про паспорт громадянина України та Положення про свідоцтво про народження (додаються).
2. Провести видачу паспортів громадянина України протягом 1993 - 1998 років у міру виготовлення бланків паспортів.
3. Установити, що свідоцтва про народження нового зразка видаватимуться особам, які народилися після 31 грудня 1993 року.
4. Кабінету Міністрів України:
установити порядок реєстрації населення за місцем проживання на території України;
забезпечити виготовлення бланків паспорта громадянина України та бланків свідоцтва про народження в необхідній кількості.
Голова Верховної Ради України I. ПЛЮЩ
м.Київ, 26 червня 1992 року
N 2503-XII
Затверджено
Постановою Верховної Ради України
від 2 вересня 1993 року N 3423-12
Положення
про паспорт громадянина України
( В редакції Постанови ВР 3423-12 від 02.09.93 )
I. Загальні положення
1. Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Документом, що посвідчує особу громадянина України за кордоном і при перетинанні державного кордону України, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон або дипломатичний і службовий паспорти, посвідчення особи моряка і проїзний документ дитини. Ці документи виготовляються і оформляються відповідно до положень, що затверджуються Президентом України на підставі рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО, Дос. N 9303).
2. Паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України паспортною службою органів внутрішніх справ (далі паспортна служба) після досягнення 16-річного віку.
3. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
4. Усі записи в паспорті і відомості про його власника, що вносяться до нього, виконуються українською і російською мовами.
Внесення додаткової інформації до паспорта може здійснюватися також на вклеюваних аркушах установленої Міністерством внутрішніх справ України форми.
5. Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок.
Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.
6. У верхній частині лицьового боку обкладинки зроблено напис "Україна", нижче - зображення Державного герба України, під ним - напис "Паспорт".
На внутрішньому лівому боці обкладинки у центрі - зображення Державного прапора України, нижче - напис "Паспорт громадянина України".
На першу і другу сторінки паспортної книжечки заносяться прізвище, ім'я та по батькові, дата і місце народження. На першій сторінці також вклеюється фотокартка і відводиться місце для підпису його власника. На другу сторінку заносяться відомості про стать, дату видачі та орган, що видав паспорт, ставиться підпис посадової особи, відповідальної за його видачу. Записи засвідчуються мастиковою, а фотокартка - випуклою сухою печаткою.
Перша сторінка або перший аркуш після внесення до них відповідних записів та вклеювання фотокартки можуть бути заклеєні плівкою. У разі заклеювання плівкою усього аркуша записи та фотокартка печатками не засвідчуються.
Третя, четверта, п'ята і шоста сторінки призначені для фотокарток, додатково вклеюваних до паспорта, а сьома, восьма і дев'ята - для особливих відміток. На десятій сторінці робляться відмітки про сімейний стан власника паспорта, на одинадцятій - шістнадцятій - про реєстрацію постійного місця проживання громадянина.
На прохання громадянина до паспорта може бути внесено (сьома, восьма і дев'ята сторінки) на підставі відповідних документів дані про дітей, групу крові і резус-фактор.
На внутрішньому правому боці обкладинки надруковано витяг з цього Положення.
Вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або законодавчими актами України, забороняється.
7. Записи, вклеювання фотокарток і відмітки у паспорті здійснюються паспортною службою.
8. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.
9. Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80х60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав.
Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків.
10. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.
11. Бланки паспортів виготовляються на замовлення Міністерства внутрішніх справ України Головним управлінням по організації виготовлення цінних паперів і документів суворого обліку Міністерства фінансів України з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту і є документами суворої звітності.
II. Порядок видачі, обміну паспорта і користування ним
12. Видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина.
Вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25 і 45-річного віку провадиться у п'ятиденний термін.
13. Для одержання паспорта громадянин подає:
заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;
свідоцтво про народження;
дві фотокартки розміром 35х45 мм;
у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
14. За видачу паспорта справляється державне мито.
15. Для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру.
16. Обмін паспорта провадиться у разі:
зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові;
встановлення розбіжностей у записах;
непридатності для користування.
17. Для обміну паспорта громадянин подає:
заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;
паспорт, що підлягає обміну;
дві фотокартки розміром 35х45 мм.
Для обміну паспорта у зв'язку із зміною (переміною) прізвища, імені чи по батькові або встановленням розбіжностей у записах подаються також документи, що підтверджують ці обставини.
18. Для одержання, обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотокарток громадянин подає документи і фотокартки не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку або зміни (переміни) прізвища, імені чи по батькові, встановлення розбіжностей у записах або непридатності паспорта для користування.
19. Громадянин повинен надійно зберігати паспорт.
Про втрату паспорта громадянин зобов'язаний терміново повідомити паспортну службу, яка видає тимчасове посвідчення, що підтверджує його особу. Форма тимчасового посвідчення та порядок його видачі встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.
20. ( Пункт 20 втратив чинність на підставі Постанови ВР N 283/94-ВР від 09.12.94 ) У разі призову або добровільного вступу громадянина на військову службу паспорт здається до військового комісаріату за місцем призову або відділу кадрів військової частини, а у разі зарахування до військового навчального закладу - до відділу кадрів цьго закладу, які надсилають його до паспортної служби за місцем проживання призовника (курсанта). При звільненні з військової служби паспорт повертається його власникові.
21. Паспорт особи, яка припинила громадянство України відповідно до статті 19 Закону України "Про громадянство України" ( 1636-12 ), підлягає поверненню до паспортної служби.
Паспорт померлого здається до органів запису актів громадянського стану, який після реєстрації смерті громадянина надсилає його до паспортної служби.
Знайдений загублений паспорт підлягає здачі до паспортної служби.
22. В особи, взятої під варту або засудженої до позбавлення волі, паспорт вилучається органами дізнання, попереднього слідства або судом. При звільненні з-під варти чи від відбування покарання паспорт повертається його власникові.
23. Забороняється вилучення у громадянина паспорта, крім випадків, передбачених законодавством України, зокрема забороняється взяття паспорта у заставу.
24. Зразки печаток, штампів і бланків документів, які застосовуються для виконання цього Положення, порядок зберігання паспортів громадян, які проходять військову службу, перебувають під вартою, відбувають покарання, а також порядок зберігання бланків паспортів та їх знищення встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.
III. Відповідальність за порушення правил
користування паспортом
25. Посадові особи та громадяни, винні в порушенні вимог цього Положення, притягуються до відповідальності згідно із законодавством України.
Додаток
до Положення про паспорт
громадянина України
Опис
паспорта громадянина України
Паспорт громадянина України являє собою зшиту внакидку нитками книжечку розміром 88 х 125 міліметрів, що складається з твердої обрізної з закругленими кутами обкладинки, обтягнутої суцільнотканинним ледерином темно-синього кольору і покритої клейкою плівкою, та 32 сторінок із синьо-жовтою захисною сіткою.
Усі сторінки паспорта пронумеровано і на кожній сторінці перфоровано серію і номер паспорта.
У верхній частині лицьового боку обкладинки паспорта фольгою жовтого кольору зроблено напис "Україна", нижче - зображення Державного герба України, під ним - рельєфний напис "Паспорт".
На внутрішньому лівому боці обкладинки у верхній частині паспорта зображено будинок Верховної Ради України, а у нижній - круглий захисний орнамент у вигляді квітки зелено-жовтого кольору.
На першій сторінці паспорта у верхній частині українською, російською та англійською мовами відтиснуто слово "Україна", посередині - Державний герб України, а у нижній - українською, російською та англійською мовами - слова "Паспорт громадянина України".
На другій сторінці паспорта у верхній частині відведено місце для фотокартки власника паспорта (розміром 35 х 45 міліметрів). Нижче відомості українською мовою про прізвище, ім'я та по батькові, стать, дату і місце народження, дату видачі і орган, що видав паспорт, а також підписи посадової особи та власника паспорта. Записи засвідчуються гербовою мастиковою печаткою, і після цього сторінка заклеюється плівкою.
На третій сторінці паспорта - відомості російською мовою про прізвище, ім'я та по батькові, стать, дату і місце народження, дату видачі і орган, що видав паспорт, а також підписи посадової особи та власника паспорта, засвідчені гербовою мастиковою печаткою.
Четверта і п'ята сторінки паспорта відведені для розміщення у верхній частині фотокарток розмірами 35х45 міліметрів, що відповідають 25- і 45-річному віку власника паспорта. Нижче - підпис власника паспорта і відомості українською мовою про дату і орган, що стверджує достовірність фотокартки власника паспорта, які засвідчуються гербовою мастиковою печаткою.
З шостої по дев'яту сторінки паспорта відведено для відомостей українською і російською мовами про реєстрацію місця проживання власника паспорта.
З десятої по тридцять першу сторінки паспорта призначаються для відомостей українською, російською та англійською мовами щодо одержання віз власником паспорта. На тридцять другій сторінці напис цими мовами "Паспорт є власністю України".
На внутрішньому боці впоперек третьої сторінки обкладинки паспорта українською, російською та англійською мовами зверху надруковано слово "Україна", зліва - слово "Паспорт" і відведено місце для фотокартки розміром 35х45 міліметрів власника паспорта. З правого боку - відомості про тип, код держави, номер паспорта, прізвище, ім'я, дату народження, стать, місце народження, дату видачі паспорта, орган, що видав паспорт, підпис посадової особи і фотокартка власника паспорта, що засвідчуються гербовою мастиковою печаткою. Ця сторінка після її заповнення заклеюється плівкою.
Додаток
до Положення про свідоцтво
про народження
Опис
свідоцтва про народження
Свідоцтво про народження являє собою книжечку розміром 88х125 міліметрів, що виготовляється з тонового обрізного паперу, з закругленими кутами блакитного кольору, внутрішні сторони книжки - бірюзового кольору.
У верхній частині лицьового боку свідоцтва про народження фольгою жовтого кольору зроблено напис "Україна", нижче - зображення Державного герба України, а під ним зроблено напис двома рядками "Свідоцтво про народження".
У свідоцтві про народження всі необхідні відомості заповнюються українською мовою.
На внутрішньому лівому боці обкладинки у верхній частині свідоцтва зроблено напис двома рядками "Свідоцтво про народження", нижче - відомості про прізвище, ім'я та по батькові, дату і місце народження дитини та запис у книзі актів громадянського стану про народження, дату складання та його номер.
На внутрішньому правому боці свідоцтва про народження знаходяться відомості про батьків народженого, їх громадянство та національність, місце реєстрації і дату видачі свідоцтва, орган, що видав свідоцтво, а також серія і номер свідоцтва про народження. Внизу - підпис посадової особи, який засвідчується гербовою мастиковою печаткою.
Затверджено
Постановою Верховної Ради України
від 26 червня 1992 року N 2503-12
Положення
про свідоцтво про народження
1. Свідоцтво про народження є документом, що підтверджує факт реєстрації народження дитини.
2. Свідоцтво про народження підтверджує громадянство України особи віком до 16 років на підставі запису про громадянство її батьків.
3. Свідоцтво про народження видається на дитину, яка відповідно до Закону України "Про громадянство України" ( 1636-12 ) є громадянином України або набула громадянства України.
4. Свідоцтво про народження видається за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків (одного з батьків) за їх (одного з них) письмовою або усною заявою, а в разі смерті батьків або неможливості для них з інших причин з'явитися за свідоцтвом про народження за заявою родичів, інших осіб або адміністрації медичного закладу, в якому перебувала мати під час народження дитини.
5. Свідоцтво про народження видається виконкомами сільських і селищних Рад народних депутатів та районними у місті, міськими, районними відділами запису актів громадянського стану, палацами одружень та новонароджених, палацами новонароджених, дипломатичними представництвами і консульськими установами України.
6. Бланки свідоцтва про народження виготовляються за єдиним зразком (опис свідоцтва додається).
7. Підставою для оформлення свідоцтва про народження є складений окремий запис акта про народження дитини.
Для одержання свідоцтва про народження батьки дитини чи один з них пред'являють паспорти або інші документи, що посвідчують особу, а також свідоцтво про одруження.
8. До свідоцтва про народження заносяться прізвище, ім'я та по батькові; дата і місце народження дитини. Громадяни, у національній традиції яких немає звичаю зафіксовувати "по батькові", мають право записувати у свідоцтві про народження дитини лише її прізвище та ім'я. ( Абзац перший пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР N 2748-12 від 28.10.92 )
Свідоцтво про народження містить також:
а) відомості про: запис у книзі актів громадянського стану про народження дитини, дату його складання та номер;
батьків народженого, їх громадянство і національність. У разі коли мати дитини не перебуває у шлюбі і немає спільної заяви батьків або рішення суду про встановлення батьківства, запис про батька дитини провадиться за прізвищем матері, а ім'я, по батькові - за бажанням матері, запис про громадянство і національність батька - за громадянством і національністю матері; місце реєстрації і дату видачі свідоцтва про народження; орган, що видав свідоцтво про народження;
б) серію і номер свідоцтва про народження.
Вносити до свідоцтва про народження записи, не передбачені цим Положенням або іншими законодавчими актами України, заборонено.
9. Повторне свідоцтво про народження видається районними у місті, міськими, районними відділами запису актів громадянського стану, палацами одружень та новонароджених, палацами новонароджених, відділом запису актів громадянського стану Ради Міністрів Республіки Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими відділами запису актів громадянського стану, а також дипломатичними представництвами і консульськими установами України на підставі запису про народження в книзі записів актів громадянського стану за заявою громадянина, на якого складено актовий запис про народження, або за заявою одного з батьків.
Повторні свідоцтва про народження на осіб, які не досягли 16-річного віку, можуть бути видані опікунам, піклувальникам, представникові дитячого дошкільного закладу.
10. Свідоцтво про народження видається безплатно. За видачу повторного свідоцтва про народження сплачується державне мито у розмірі, встановленому Законом України "Про державне мито" ( 1994-12 ).
11. Достовірність записів у свідоцтві про народження скріплюється підписом відповідальної посадової особи та печаткою органу, що видав свідоцтво.