ВЕРХОВНА РАДА СОЮЗУ РАДЯНСЬКИХ СОЦІАЛІСТИЧНИХ РЕСПУБЛІК

ЗАКОН
N 1997-1 від 05.03.91

Про внесення змін до деяких законодавчих актів
Союзу РСР у питаннях оподаткування

У зв'язку із Законом СРСР "Про права, обов'язки та відповідальність державних податкових інспекцій" Верховна Рада Союзу Радянських Соціалістичних Республік постановляє:

Внести зміни до таких законодавчих актів Союзу РСР у питаннях оподаткування:

1. У статті 8 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 21 листопада 1941 року "Про податок на холостяків, одиноких і бездітних громадян СРСР" (Відомості Верховної Ради СРСР, 1941 р., N 42) слова "районними (міськими) фінансовими відділами" замінити словами "податковими органами".

2. У Законі СРСР від 8 серпня 1953 року "Про сільськогосподарський податок" у редакції Указу Президії Верховної Ради СРСР від 22 грудня 1983 року (Відомості Верховної Ради СРСР, 1953 р., N 7; 1983 р., N 52, ст. 702):

у статті 5 слово "фінансовими" замінити словом "податковими";

у назві розділу IV слова "фінансових органів" замінити словами "службових осіб державних податкових інспекцій";

статтю 14 викласти в такій редакції:

"14. Скарги на дії службових осіб державних податкових інспекцій подаються в ті державні податкові інспекції, яким вони безпосередньо підлягають. Скарги розглядаються і рішення по них приймаються не пізніше місячного строку з моменту надходження скарги. Рішення по скаргах може бути оскаржено у місячний строк до вищестоящої державної податкової інспекції. При незгоді громадян з прийнятим рішенням дії службових осіб може бути оскаржено в судовому порядку";

у статті 15 слово "фінансовий" замінити словом "податковий".

3. У статті 8 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 29 червня 1979 року "Про державне мито" (Відомості Верховної Ради СРСР, 1979 р., N 28 ст. 477) слова "фінансові органи" і "ревізії" замінити відповідно словами "податкові органи" і "перевірки".

4. У Положенні про місцеві податки, затвердженому Указом Президії Верховної Ради СРСР від 26 січня 1981 року (Відомості Верховної Ради СРСР, 1981 р., N 5, ст. 121):

у статтях 13 і 14 слова "фінансові відділи виконавчих комітетів районних, міських і районних у містах Рад народних депутатів" замінити словами "державні податкові інспекції по районах, містах і районах у містах";

у статтях 16 і 18 слова "фінансовими відділами виконавчих комітетів районних, міських і районних у містах Рад народних депутатів" замінити словами "державними податковими інспекціями по районах, містах і районах у містах");

статтю 28 викласти в такій редакції:

"28. Скарги на дії службових осіб державних податкових інспекцій подаються в ті державні податкові інспекції, яким вони безпосередньо підлягають. Скарги розглядаються і рішення по них приймаються не пізніше місячного строку з моменту надходження скарги. Рішення по скаргах може бути оскаржено у місячний строк до вищестоящої державної податкові інспекції. При незгоді громадян з прийнятим рішенням дії службових осіб може бути оскаржено в судовому порядку.

Подання скарги не припиняє оскаржуваної дії службових осіб державних податкових інспекцій. Проте орган, який розглядає скаргу, має право припинити справляння суми податку, що її належить одержати з платника, до вирішення скарги".

5. У Положенні про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, затверджених Указом Президії Верховної Ради СРСР від 26 січня 1981 року (Відомості Верховної Ради СРСР, 1981 р., N 5, ст. 122; 1987 р., N 39, ст. 791):

1) у статті 2:

у пункті 1 слово "фінансові" замінити словом "податкові"; у пункті 5 слова "фінансові відділи виконавчих комітетів районних, міських і районних у містах Рад народних депутатів" замінити словами "державні податкові інспекції по районах, містах і районах у містах";

назву розділу II доповнити словами "незалежно від форм їхньої власності":

2) у статті 8: частину першу викласти у такій редакції: "8. Суми недоїмки по платежах державного обов'язкового і соціального страхування, що їх належить одержати з підприємств, установ та організацій, стягуються у безспірному порядку за розпорядженням відповідно органів державного страхування і професійних спілок, а суми недоїмки по податках та інших обов'язкових платежах у бюджет, а також суми штрафів та інших санкцій, передбачених законодавчими актами Союзу РСР і союзних республік, з підприємств, установ та організацій, незалежно від форм їхньої власності (далі йменуються - підприємства, установи та організації), стягуються у безспірному порядку за розпорядженням державних податкових інспекцій"; доповнити статтю частиною четвертою такого змісту: "Стягнення недоїмки по податках та інших обов'язкових платежах у бюджет при відсутності коштів може бути звернено на будь-яке майно підприємств, установ та організацій";

3) розділ III визнати таким, що втратив чинність у частині порядку стягнення недоїмки по платежах іноземних юридичних осіб;

4) у частині першій статті 17 слова "фінансовим відділом виконавчого комітету районної, міської або районної в місті Ради народних депутатів" замінити словами "державною податковою інспекцією по району, місту або району в місті";

5) частину другу статті 29, частину першу статті 32 і статтю 35 після слова "стягнення" доповнити словами "(крім податкових органів)";

6) частини другу, третю, четверту і п'яту статті 36 викласти в такій редакції:

"Ці скарги розглядаються і рішення по них приймаються податковими органами у місячний строк, а іншими органами стягнення, передбаченими статтею 2 цього Положення, - у п'ятиденний строк.

Зазначені рішення може бути оскаржено у місячний строк до органу, вищестоящого щодо органу стягнення.

При незгоді громадян з рішенням, прийнятим вищестоящим податковим органом, дії службових осіб при стягненні ними податків та інших платежів у бюджет може бути оскаржено в судовому порядку.

Подання скарги не припиняє оскаржуваної дії службових осіб податкових органів";

частину п'яту цієї статті вважати частиною шостою.

6. У статті 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 13 січня 1987 року "Про питання, пов'язані із створенням на території СРСР і діяльністю спільних підприємств, міжнародних об'єднань та організацій з участю радянських і іноземних організацій, фірм та органів управління" (Відомості Верховної Ради СРСР, 1987 р., N 2, ст. 35) слова "стосовно до порядку, встановленого для іноземних юридичних осіб замінити словами "відповідно до Положення".

7. В абзаці другому пункту 5 статті 21 Закону СРСР від 26 травня 1988 року "Про кооперацію в СРСР" (Відомості Верховної Ради СРСР, 1988 р., N 22, ст. 355) слово "фінансовий" замінити словом "податковий".

8. У Законі СРСР від 23 квітня 1990 року "Про прибутковий податок з громадян СРСР, іноземних громадян та осіб без громадянства" (Відомості Зїзду народних депутатів СРСР і Верховної Ради СРСР, 1990 р., N 19, ст. 320):

доповнити підпункт "г" пункту 1 статті 30 словами "або пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування незалежно від місця їх розташування"; доповнити пункт 3 статті 32 абзацом такого змісту: "Керівники та інші службові особи підприємств, установ, організацій, а також громадяни, які не виконують вимог службових осіб державних податкових інспекцій, передбачених підпунктами "б" - "д" пункту 1 статті 1 Закону СРСР "Про права, обов'язки та відповідальність державних податкових інспекцій" притягуються керівниками податкових органів до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі відповідно від 50 до 200 карбованців і від 25 до 100 карбованців";

частини першу і другу статті 33 викласти в такій редакції:

"33. Скарги на дії службових осіб державних податкових інспекцій подаються в ті державні податкові інспекції, яким вони безпосередньо підлягають. Скарги розглядаються і рішення по них приймаються не пізніше місячного строку з моменту надходження скарги.

Рішення по скаргах може бути оскаржено у місячний строк до вищестоящої державної податкової інспекції. При незгоді громадян з прийнятим рішенням дії службових осіб може бути оскаржено в судовому порядку".

Президент Союзу Радянських Соціалістичних Республік М.ГОРБАЧОВ

Москва, Кремль. 5 березня 1991 р.
N 1997-I