Рекомендація
щодо умов праці молодих людей, зайнятих
на підземних роботах у шахтах та копальнях
N 125

Генеральна конференція Міжнародної організації праці,

що скликана в Женеві Адміністративною радою Міжнародного бюро праці і зібралася 2 червня 1965 року на свою 49-ту сесію,

беручи до уваги постанови існуючих міжнародних трудових конвенцій та рекомендацій, що застосовуються до шахт та копалень і містять положення про умови праці молодих людей,

враховуючи, що в ряді галузей такої праці є бажаним сформулювати додаткові норми,

постановивши прийняти ряд пропозицій про умови праці молодих людей, зайнятих на підземних роботах у шахтах та копальнях, що є частиною четвертого пункту порядку денного сесії,

вирішивши надати цим пропозиціям форму рекомендації,

ухвалює цього двадцять третього дня червня місяця тисяча дев'ятсот шістдесят п'ятого року нижченаведену рекомендацію, яка може називатися Рекомендацією 1965 року щодо умов праці молодих людей на підземних роботах:

I. Визначення

1. 1) З метою застосування цієї Рекомендації термін "шахти та копальні" означає будь-яке підприємство, як державне, так і приватне, що видобуває будь-яку речовину з надр землі за допомогою засобів, пов'язаних з використанням праці людей під землею.

2) Положення цієї Рекомендації щодо приймання на підземні роботи або щодо виконання робіт під землею у шахтах та копальнях також охоплюють приймання на підземні роботи або виконання робіт під землею в кар'єрах.

II. Методи застосування

2. Ця Рекомендація може застосовуватись через національне законодавство, колективні договори, рішення арбітражних органів або судів або будь-яким іншим шляхом, сумісним з національною практикою і таким, що відповідає умовам кожної окремої країни.

III. Охорона здоров'я, безпека праці та
культурно-побутове обслуговування

3. Програми навчання для молодих працівників, прийнятих або тих, кого приймають на підземні роботи в шахтах та копальнях, повинні включати практичний і теоретичний інструктаж щодо тих небезпек для здоров'я, на які працівники наражаються в шахтах та копальнях, щодо гігієни праці та першої допомоги, а також щодо необхідних застережних заходів для охорони здоров'я та забезпечення безпеки. Такий інструктаж має проводитись кваліфікованими у цих галузях особами.

4. Роботодавець повинен обов'язково інструктувати молодих людей під час наймання та призначення їх на конкретну роботу під землею відносно ризику нещасних випадків та небезпеки для здоров'я, пов'язаних з даною роботою, відносно попереджувальних заходів та захисних засобів, правил техніки безпеки та методів надання першої допомоги. Такий інструктаж повинен повторюватись через відповідні проміжки часу.

5. 1) Посадові особи, відповідальні за безпеку праці, уповноважені з охорони праці, комітети з охорони та гігієни праці та усі інші органи охорони здоров'я та безпеки праці у шахтах та копальнях, а також національні служби інспекції повинні приділяти особливу увагу заходам, спрямованим на охорону життя та здоров'я молодих людей, прийнятих на підземні роботи або працюючих під землею в шахтах та копальнях.

2) Такі заходи повинні включати розробку практичної програми з техніки безпеки для кожної шахти і кожної копальні, до якої входили б:

а) заходи, що забезпечують відвернення та виправлення небезпечних оточуючих фізичних умов;

b) відповідні заходи та можливості для навчання, інспекції, розслідування та відвернення нещасних випадків;

с) первісне забезпечення та заміна по мірі нормального зносу за рахунок роботодавців захисного одягу та захисних засобів, необхідних з огляду на характер роботи та умов, в яких вона виконується, із зобов'язанням для молодих людей користуватись наданими їм захисним одягом і захисними засобами;

d) будь-які інші заходи, розраховані на забезпечення безпеки та охорону здоров'я молодих людей.

6. Для підтримання доброго стану здоров'я молодих людей, прийнятих на підземні роботи або працюючих під землею в шахтах та копальнях, і для того, щоб сприяти їхньому нормальному фізичному розвитку, необхідно вживати заходів, що мають, зокрема, на меті:

а) заохочення заходів з організації відпочинку, включаючи заняття спортом;

b) надання у розпорядження молодих людей гардеробних та душових, що відповідають затвердженим санітарним нормам, причому, де це можливо, для осіб молодше 18 років повинні бути окремі від дорослих гардеробні та душові;

с) надання молодим людям, якщо цього вимагають обставини, можливості користуватися додатковим харчуванням та їдальнями, які дозволяли би їм отримувати дієту, що відповідає їхній стадії розвитку.

IV. Щотижневий відпочинок та
щорічні оплачувані відпустки

7. Особи молодші вісімнадцяти років, прийняті на підземні роботи або працюючі під землею в шахтах та копальнях, повинні мати право на безперервний щотижневий відпочинок тривалістю не менше 36 годин впродовж кожних семи днів.

8. Період щотижневого відпочинку повинен поступово збільшуватися з метою досягнення принаймні 48 годин.

9. Період щотижневого відпочинку повинен включати той день тижня, який є днем відпочинку відповідно до традиції або звичаю країни або району.

10. Особи молодші 18 років, прийняті на підземні роботи або працюючі під землею в шахтах і копальнях, не повинні виконувати ніякої роботи впродовж щотижневого періоду відпочинку.

11. 1) Особи молодші 18 років, прийняті на підземні роботи або працюючі під землею в шахтах і копальнях, повинні користуватися щорічною оплачуваною відпусткою тривалістю не менш 24 робочих днів (що відповідає чотирьом робочим тижням) за 12 місяців роботи.

2) Офіційні свята, встановлені державною владою або відповідно до звичаю, а також час відсутності на роботі у зв'язку з хворобою не повинні зараховуватися в щорічну оплачувану відпустку.

12. 1) Роботодавець повинен вести облік та надавати у розпорядження інспекторів дані щодо осіб молодших 18 років, прийнятих або працюючих на підземних роботах, які зазначають:

а) дату народження, засвідчену належним чином, коли це можливо;

b) періоди щотижневого відпочинку;

с) періоди оплачуваної відпустки.

2) Роботодавець повинен надавати у розпорядження представників працівників на їхнє прохання інформацію, згадану в пункті 1 цього параграфа.

V. Професійне навчання

13. У відповідності до принципів, встановлених в Рекомендації 1962 року щодо професійного навчання, компетентні органи влади повинні вживати необхідних заходів для забезпечення того, щоб молодим людям, які зайняті на підземних роботах у шахтах та копальнях або влаштовуються на таку роботу, надавались:

а) систематичне професійне навчання або у формі учнівства, або за допомогою інших методів навчання, які відповідають національним умовам, з тим, щоб молоді люди були добре підготовлені до того певного виду роботи, на яку вони будуть призначені;

b) відповідна можливість для додаткового технічного навчання, яке дозволило б їм підвищувати свою професійну кваліфікацію без шкоди для здоров'я або добробуту, з урахуванням національних умов;

с) відповідні можливості для отримання на поверхні землі подальшої освіти та підготовки, щоб дозволити їм пристосуватися в майбутньому до технічних змін в гірничодобувній промисловості та розвивати свої індивідуальні можливості.

VI. Консультації

14. Компетентні органи влади кожної країни, перш ніж визначати загальну політику застосування цієї Рекомендації і перш ніж встановлювати регламентацію для виконання її положень, повинні проводити консультації з найбільш представницькими відповідними організаціями роботодавців і працівників.

"Міжнародне законодавство про охорону праці",
Конвенції та рекомендації МОП, Київ, 1997 р.