Конвенція
про охорону дикої флори та фауни і природних
середовищ існування в Європі*

( Про приєднання до Конвенції див. Закон
N 436/96-ВР від 29.10.96, ВВР, 1996, N 50, ст.278 )

________________
* Дата прийняття
Місце прийняття
Дата вступу в силу
Мови
Депозитарій 

19.09.79
Берн
01.06.82
Англійська, французька
Рада Європи 

Преамбула

Держави - члени Ради Європи та інші держави, що підписали дану Конвенцію;

вважаючи, що метою Ради Європи є досягнення ще більшої

єдності між її членами;

враховуючи прагнення Ради Європи до співробітництва з іншими державами в галузі охорони природи;

визнаючи, що дика флора та фауна є природною спадщиною вічних естетичної, наукової, культурної, рекреаційної та екологічної цінностей, які необхідно зберегти і передати наступним поколінням;

визначаючи важливу роль, яку відіграють флора та фауна у збереженні біологічної рівноваги;

враховуючи, що численні види флори та фауни зазнають серйозного виснаження і що деяким з них загрожує зникнення;

усвідомлюючи, що збереження природного середовища є важливим елементом захисту і охорони дикої флори та фауни;

визначаючи, що проблема збереження дикої флори та фауни повинна враховуватися урядами в їх національних цілях і програмах і що необхідно розвивати міжнародне співробітництво для захисту, зокрема, мігруючих видів;

враховуючи численні заклики урядів та міжнародних організацій до спільних дій, в тому числі заклики, що надходять від Конференції Організації Об'єднаних Націй з охорони оточуючого людину середовища 1972 року та Консультативної Асамблеї Ради Європи;

прагнучи, особливо в галузі збереження тваринного світу, дотримуватися рекомендацій резолюції N 2 другої Європейської конференції Міністрів у справах охорони навколишнього середовища,

згодились на нижченаведене.

Розділ I

Загальні положення

Стаття 1

1. Цілі цієї Конвенції полягають у збереженні дикої флори та фауни в їх природних середовищах існування, особливо тих видів і середовищ існування, збереження яких потребує співробітництва декількох держав, а також сприяння такому співробітництву.

2. Особлива увага приділяється зникаючим та вразливим видам, включаючи зникаючі та вразливі мігруючі види.

Стаття 2

Договірні сторони вживають необхідних заходів для збереження популяцій дикої флори та фауни або їх адаптації на рівні, який відповідає, зокрема, екологічним, науковим та культурним вимогам, враховуючи при цьому економічні та рекреаційні вимоги, а також потреби підвидів, різновидів чи форм, що перебувають під загрозою в певній місцевості.

Стаття 3

1. Кожна з Договірних сторін вживає заходів щодо сприяння виробленню національної політики з метою збереження дикої флори, фауни та природних середовищ існування з приділенням особливої уваги зникаючим та вразливим видам, перш за все ендемічним, та середовищам існування, які перебувають під загрозою у відповідності з положеннями даної Конвенції.

2. Кожна з Договірних сторін зобов'язується в своїй політиці в галузі планування і розвитку та в своїх заходах, у боротьбі з забрудненням враховувати питання збереження дикої флори та фауни.

3. Кожна з Договірних сторін сприяє висвітленню та розповсюдженню загальної інформації про необхідність збереження дикої флори та фауни і їх природних середовищ існування.

Розділ II

Охорона середовищ існування

Стаття 4

1. Кожна з Договірних сторін вживає відповідних і необхідних законодавчих та адміністративних заходів для забезпечення збереження середовищ існування видів дикої флори і фауни, особливо тих, які вказані в Додатках I і II, а також середовищ існування, що перебувають під загрозою.

2. Договірні сторони у своїй політиці в галузі планування розвитку і враховують потреби в плані збереження середовищ, що перебувають під захистом у відповідності з положеннями попереднього пункту, з тим, щоб уникнути будь-якої деградації таких середовищ, або, наскільки це можливо, звести її до мінімуму.

3. Договірні сторони зобов'язуються наділяти особливою увагою охорону середовищ, що мають значення для мігруючих видів, вказаних у Додатках II і III та які відповідно прилягають до міграційних шляхів як місця зимівлі, скупчення, годівлі, виведення потомства чи линяння.

4. Договірні сторони зобов'язуються координувати, в міру необхідності, свої зусилля з метою охорони природних середовищ існування, що згадуються в даній статті, коли такі розташовані в прикордонних областях.

Розділ III

Охорона видів

Стаття 5

Кожна з Договірних сторін вживає відповідних і необхідних законодавчих та адміністративних заходів для забезпечення особливої охорони видів дикої флори, вказаних у Додатку I. Забороняється навмисно зривати, збирати, зрізати чи виривати з землі такі рослини. Кожна з Договірних сторін, при необхідності, забороняє володіння такими видами чи їх продаж.

Стаття 6

Кожна з Договірних сторін вживає відповідних і необхідних законодавчих та адміністративних заходів для забезпечення особливої охорони видів дикої фауни, вказаних у Додатку II. У відношенні до цих видів, зокрема, забороняється:

а) всі форми навмисного відлову та утримання і навмисного вбивства;

б) навмисні збитки місцям виведення потомства, відпочинку чи їх знищення;

с) навмисне порушення спокою дикої фауни, особливо у період виведення і вирощування потомства та зимової сплячки, тою мірою, в якій це порушення має істотне значення щодо цілей даної Конвенції;

д) навмисне знищення або вилучення яєць з середовищ існування диких тварин чи зберігання цих яєць, навіть якщо вони порожні;

е) володіння цими тваринами чи торгівля ними, живими чи мертвими, включаючи чучела тварин і будь-яку частину чи похідні від них, які можна визначити, в тих випадках, коли це допомагає ефективності виконання положень даної статті.

Стаття 7

1. Кожна з Договірних сторін вживає відповідних і необхідних законодавчих та адміністративних заходів забезпечення охорони видів дикої фауни, вказаних в Додатку III.

2. Будь-яка експлуатація видів дикої фауни, вказаних в Додатку III, регулюється з метою забезпечення безпеки популяцій із урахуванням вимог статті 2.

3. До числа передбачених заходів входять:

а) періоди заборони на полювання та/чи інші процедури, що регулюють експлуатацію;

б) тимчасова чи місцева заборона експлуатації, за необхідністю, для відновлення належних чисельностей популяції;

с) регулювання, за необхідністю, продажу, зберігання з метою продажу, транспортування з метою продажу або пропозиції на продаж живих або мертвих диких тварин.

Стаття 8

Стосовно відлову чи вбивства видів дикої фауни, вказаних в Додатку III і у випадках, коли у відповідності до статті 9 до видів, вказаних в Додатку II, застосовуються виключення, Договірні сторони забороняють використання таких невибіркових засобів відлову чи вбивства та використання будь-яких засобів, які здатні призвести до зникнення з певної території або завдати значного клопоту популяціям окремого виду, зокрема, засобів, вказаних в Додатку IV.

Стаття 9

1. Кожна з Договірних сторін може встановити виключення з положень статей 4, 5, 6, 7 і з заборони на використання засобів, згаданих у ст.8, при відсутності будь-якого іншого задовільного рішення й за умови, що таке виключення не буде спричиняти шкоди виживанню відповідних популяцій:

- для охорони флори та фауни;

- для попередження нанесення серйозних збитків посівам, худобі, лісам, рибальству, водним ресурсам та іншим формам власності;

- в інтересах суспільної охорони здоров'я та гігієни, збереження якості повітря та в інших важливих суспільних інтересах;

- з метою наукових досліджень та освіти, відтворення популяцій, відновлення видів та необхідного вирощування;

- дозволити в умовах суворого контролю на відбірковій основі та в обмеженій кількості вилов, утримання, добування, зберігання та інші розумні способи експлуатації деяких видів диких тварин та рослин у невеликих кількостях.

2. Договірні сторони кожні два роки повідомляють Постійному комітету про виключення, що встановлюються у відповідності з попереднім пунктом. У цих повідомленнях необхідно вказувати:

- популяції, на які розповсюджуються виключення, та, коли це практично можливо, кількість відповідних видів;

- дозволені засоби вбивства чи відлову;

- умови ризику та обставини часу й місця, при яких надаються такі виключення;

- органи, уповноважені оголошувати, що такі умови були виконані та приймати рішення стосовно засобів, дозволених для використання, обмежень на них і осіб, яким доручено їх виконання;

- відповідні заходи контролю.

Розділ IV

Спеціальні положення для мігруючих видів

Стаття 10

1. В доповнення до заходів, вказаних у статтях 4, 6, 7 та 8, Договірні сторони зобов'язуються координувати свої зусилля по охороні мігруючих видів, вказаних в Додатках II і III, ареал яких розповсюджується на їх території.

2. Договірні сторони вживають заходів з метою забезпечення того, щоб період заборони на полювання і/або інші процедури, що регулюють експлуатацію, та встановлені в пункті 3а) статті 7, відповідали й належним чином задовольняли вимоги мігруючих видів, вказаних в Додатку III.

Розділ V

Додаткові положення

Стаття 11

1. При здійсненні положень даної Конвенції Договірні сторони зобов'язуються:

а) співпрацювати, коли це доцільно і, зокрема, коли це буде сприяти підвищенню ефективності заходів, що застосовуються у відповідності з іншими статтями даної Конвенції;

б) заохочувати й координувати дослідження, що стосуються цілей даної Конвенції.

2. Кожна з Договірних сторін зобов'язується:

а) заохочувати відновлення природних видів дикої флори та фауни, коли це сприятиме збереженню зникаючих видів, за умови попереднього проведення дослідження із врахуванням досвіду інших Договірних сторін для визначення того, що таке відновлення буде ефективним і прийнятним;

б) суворо контролювати введення не місцевих видів.

3. Кожна з Договірних сторін інформує Постійний комітет про види, які забезпечені повною охороною на її території і не включені в Додатки I і II.

Стаття 12

Договірні сторони, що домовляються, можуть вживати більш суворих заходів для збереження дикої флори й фауни та їх природних середовищ існування, ніж ті, які передбачені цією Конвенцією.

Розділ VI

Постійний комітет

Стаття 13

1. Для цілей цієї Конвенції створюється Постійний комітет.

2. Будь-яка Договірна сторона може бути представлена у Постійному комітеті одним чи кількома делегатами. Кожна делегація має один голос. У рамках своєї компетенції Європейське економічне співтовариство здійснює своє право голосу при наявності кількості голосів, що дорівнює кількості його держав-учасників, які є Договірними сторонами даної Конвенції; Європейське економічне співтовариство не здійснює свого права голосу, коли відповідні держави-учасниці здійснюють свої права, і навпаки.

3. Будь-яка держава-член Ради Європи, яка не є Договірною стороною Конвенції, може бути представлена у Постійному комітеті в ранзі спостерігача.

Постійний комітет може на основі одноголосно прийнятого рішення запросити будь-яку державу, що не є членом Ради Європи та Договірною стороною Конвенції, бути представленою в якості спостерігача на одному з своїх засідань.

Будь-який орган чи установа, які мають технічні можливості у сфері охорони, збереження чи раціонального використання дикої флори й фауни та їх середовищ існування і які належать до однієї з наступних категорій:

а) міжнародні установи чи органи, як урядові так і неурядові, та національні урядові установи чи органи;

б) національні неурядові установи чи органи, які були затверджені з цією метою своєю державою, можуть інформувати Генерального секретаря Ради Європи, не пізніше ніж за три місяці до засідання Комітету про своє бажання бути представленими на цьому засіданні спостерігачами. Вони беруть участь у засіданні, якщо не пізніше ніж за місяць до нього одна третина Договірних сторін не інформує Генерального секретаря про свої заперечення.

4. Постійний комітет скликається Генеральним секретарем Ради

Європи. Його перше засідання проводиться протягом одного року з часу вступу Конвенції в силу. Потім він збирається щонайменше один раз у два роки та коли більшість Договірних сторін попросить про це.

5. Більшість Договірних сторін складає кворум для проведення засідання Постійного комітету.

6. У відповідності з положеннями даної Конвенції Постійний комітет встановлює свої власні правила процедури.

Стаття 14

1. Постійний комітет повинен слідкувати за виконанням даної Конвенції.

Він, зокрема, може:

- здійснювати перегляд положень даної Конвенції, включаючи додатки до неї, та вивчати будь-які необхідні зміни;

- вносити рекомендації Договірним сторонам стосовно заходів, які можуть бути прийняті для досягнення цілей даної Конвенції;

- рекомендувати відповідні заходи з метою інформування громадськості щодо діяльності, яка здійснюється в рамках даної Конвенції;

- вносити рекомендації Комітету Міністрів стосовно держав, що не є членами Ради Європи, яких можна запросити приєднатись до даної Конвенції;

- вносити будь-які пропозиції для підвищення ефективності даної Конвенції, включаючи пропозиції про укладання з державами, які не є Договірними сторонами Конвенції, домовленостей, які б сприяли більш ефективному збереженню видів чи груп видів.

2. В цілях здійснення своїх функцій Постійний комітет за власною ініціативою може організувати засідання груп експертів.

Стаття 15

Після кожного засідання Постійний комітет направляє Комітету Міністрів Ради Європи доповідь про свою роботу та про функціонування Конвенції.

Розділ VII

Поправки

Стаття 16

1. Будь-які поправки до статей даної Конвенції, що запропоновані Договірними сторонами чи Комітетом Міністрів, направляються Генеральному секретареві Ради Європи і перепроваджуються ним не менш як за два місяці до засідання Постійного комітету державам-членам Ради Європи, будь-якій державі, що підписала Конвенцію, будь-якій Договірній стороні, будь-якій Державі, запрошеній підписати дану Конвенцію відповідно до положень статті 19 та будь-якій державі, запрошеній приєднатися до неї відповідно до положень статті 20.

2. Будь-яка поправка, запропонована відповідно до положень попереднього пункту, вивчається Постійним комітетом, який:

а) стосовно поправок до статей 1-12 представляє текст, підтриманий більшістю в три чверті голосів, Договірним сторонам для прийняття ними;

б) стосовно поправок до статей 13-24 представляє текст, підтриманий більшістю в три чверті голосів, Комітету Міністрів для затвердження ним. Після його затвердження цей текст перепроваджується Договірним сторонам для прийняття ними.

3. Будь-яка поправка вступає в силу на тридцятий день після того, як всі Договірні сторони інформували Генерального секретаря про її прийняття.

4. Положення пунктів 1, 2а) та 3 даної статті застосовуються при прийнятті нових додатків до даної Конвенції.

Стаття 17

1. Будь-яка поправка до додатків цієї Конвенції, що запропонована однією з Договірних сторін або Комітетом Міністрів, направляється Генеральному секретареві Ради Європи і перепроваджується ним не пізніше як за 2 місяці до засідання Постійного комітету державам-членам Ради Європи, кожній державі, що підписала Конвенцію, кожній Договірній стороні відповідно до положень статті 19 та будь-якій державі, запрошеній приєднатися до неї відповідно до положень статті 20.

2. Будь-яка поправка, запропонована у відповідності з положеннями попереднього пункту, розглядається Постійним комітетом, який може прийняти її більшістю в дві третини голосів Договірних сторін. Прийнятий текст передається Договірним сторонам.

3. Через три місяці після її прийняття Постійним комітетом та за умови, що одна третина Договірних сторін не заявить про заперечення, будь-яка поправка вступає в силу для тих Договірних сторін, які не заявили про заперечення.

Розділ VIII

Урегулювання суперечок

Стаття 18

1. Постійний комітет всіма можливими засобами сприяє дружньому врегулюванню будь-яких суперечок, які можуть виникнути у зв'язку з здійсненням даної Конвенції.

2. Будь-яка суперечка між Договірними сторонами стосовно тлумачення чи застосування даної Конвенції, яка не була урегульована на основі положення попереднього пункту чи шляхом переговорів між відповідними Сторонами, передається за проханням однієї з Сторін в арбітраж, якщо вказані Сторони не домовляться про інше. Кожна Сторона призначає арбітра, а два арбітри призначають третього арбітра. Відповідно до положень пункту 3 цієї статті, якщо одна із Сторін не призначила свого арбітра протягом трьох місяців після позову до арбітражу, він призначається за проханням іншої Сторони Головою Європейського суду з прав людини протягом наступних трьох місяців. Аналогічної процедури дотримуються і у тому випадку, якщо арбітри не можуть вирішити питання про вибір третього арбітра протягом трьох місяців після призначення перших двох арбітрів.

3. У випадку суперечки між двома Договірними сторонами, одна з яких є державою-членом Європейського економічного співтовариства, яке саме є Договірною стороною, інша Договірна сторона звертається з проханням про арбітражний розгляд як до держави-члена, так і до Співтовариства, які спільно, протягом двох місяців після отримання прохання, повідомляють їй про те, чи є держава-член, чи Співтовариство, чи член і Співтовариство спільно Стороною у суперечці.

При відсутності такого повідомлення протягом вказаного проміжку часу держава-член і Співтовариство вважаються одною Стороною в суперечці для цілей застосування положень, що визначають склад і процедуру арбітражу. Те ж саме застосовується і в тому випадку, якщо держава-член і Співтовариство спільно виступають в якості Сторони в суперечці.

4. Арбітраж встановлює власні правила процедури. Його постанови приймаються більшістю голосів. Прийняте ним рішення є остаточним і має обов'язкову силу.

5. Кожна з Сторін, що сперечаються, покриває витрати арбітра, призначеного нею, Сторони порівну ділять витрати третього арбітра, а також трати, пов'язані з арбітражним розглядом.

Розділ IX

Заключні положення

Стаття 19

1. Ця Конвенція відкрита для підписання державами-членами Ради Європи й державами, які не є його членами, але брали участь в її розробці, а також Європейським економічним співтовариством.

До дати вступу Конвенції в силу вона також відкрита для підписання будь-якою іншою державою, запрошеною для цього Комітетом Міністрів.

Конвенція має бути ратифікована, прийнята або затверджена. Документи про ратифікацію, прийняття або затвердження здаються на зберігання Генеральному секретареві Ради Європи.

2. Конвенція вступає в силу у перший день місяця після закінчення тримісячного терміну від дня, коли п'ять держав, у тому числі не менше чотирьох держав-членів Ради Європи дали свою згоду на обов'язкову силу Конвенції у відповідності з положеннями попереднього пункту.

3. У відношенні до будь-якої держави, що підписала Конвенцію чи Європейського економічного співтовариства, які надалі дадуть свою згоду на її обов'язковий характер. Конвенція вступає в силу в перший день місяця після закінчення тримісячного терміну від дня здачі на зберігання документа про ратифікацію, прийняття чи затвердження.

Стаття 20

1. Після вступу в силу цієї Конвенції Комітет Міністрів Ради Європи після консультацій з Договірними сторонами може запросити приєднатися до Конвенції будь-яку державу, що не є членом Ради Європи, яка, будучи запрошеною підписати її у відповідності з положенням статті 19, ще не зробила цього, а також будь-яку іншу державу, що не є членом Ради Європи.

2. Щодо будь-якої держави, що приєдналася до Конвенції, Конвенція вступає в силу в перший день місяця після закінчення тримісячного терміну від дня здачі на зберігання документа про приєднання Генеральному секретареві Ради Європи.

Стаття 21

1. Будь-яка держава в момент підписання або здачі на зберігання свого документа про ратифікацію, прийняття, затвердження чи приєднання може уточнити територію або території, на які поширюється ця Конвенція.

2. Кожна з Договірних сторін при здачі на зберігання свого документа про ратифікацію, прийняття, затвердження чи приєднання або пізніше, може шляхом заяви на ім'я Генерального секретаря Ради Європи поширити сферу застосування даної Конвенції на будь-яку іншу територію, визначену у заяві, за міжнародні стосунки якої вона несе відповідальність або від імені якої вона уповноважена діяти.

3. Будь-яка заява, зроблена у відповідності з попереднім пунктом щодо будь-якої території, згаданої у такій заяві, може бути відкликана шляхом направлення повідомлення Генеральному секретареві. Таке відкликання вступає в силу в перший день місяця після закінчення шестимісячного періоду від дня отримання повідомлення Генеральним секретарем.

Стаття 22

1. Будь-яка держава в момент підписання чи здачі на зберігання свого документа про ратифікацію, прийняття, затвердження чи приєднання може зробити одне або декілька застережень стосовно деяких видів, вказаних в Додатках I-III та/або до деяких видів, згаданих у застереженні або застереженнях, що торкаються певних засобів чи методів вбивства, відлову та інших способів експлуатації, перерахованих у Додатку IV. Ніякі застереження загального характеру не допускаються.

2. Будь-яка Договірна сторона поширює сферу застосування Конвенції на територію, вказану в заяві, передбаченій в пункті 2 статті 21, може зробити одне або кілька застережень щодо цієї території у відповідності з положеннями попереднього пункту.

3. Ніякі інші застереження не допускаються.

4. Будь-яка Договірна сторона, що зробила застереження відповідно до пунктів 1 і 2 цієї статті, може цілком або частково зняти його шляхом повідомлення, направленого Генеральному секретареві Ради Європи. Такий відзив вступає в силу з моменту отримання повідомлення Генеральним секретарем.

Стаття 23

1. Кожна Договірна сторона може в будь-який момент денонсувати дану Конвенцію шляхом повідомлення, направленого Генеральному секретареві Ради Європи.

2. Така денонсація вступає в силу в перший день місяця після закінчення шестимісячного терміну від дня отримання повідомлення Генеральним секретарем.

Стаття 24

Генеральний секретар Ради Європи повідомляє державам-членам Ради Європи будь-якій державі, що підписала Конвенцію, Європейському економічному співтовариству, якщо воно підписало дану Конвенцію, та будь-якій Договірній стороні:

а) про будь-яке підписання;

б) про здачу на зберігання будь-якого документа про ратифікацію, прийняття, затвердження чи приєднання;

в) про будь-яку дату вступу в силу цієї Конвенції згідно із статтями 19 і 20;

г) про будь-яку інформацію, що перепроваджується згідно з положеннями п.3 статті 13;

д) про будь-яке повідомлення, підготовлене на виконання положень статті 15;

е) про будь-які поправки чи будь-який новий Додаток, прийнятий у відповідності з статтями 16 і 17 та про дату вступу в силу даної поправки чи нового Додатку;

є) про будь-яку заяву, зроблену згідно з пунктами 2 і 3 статті 21;

ж) про будь-яке застереження, зроблене відповідно до пунктів 1 і 2 статті 22;

з) про зняття будь-якого застереження, зробленого відповідно до положень пункту 4 статті 22;

и) про будь-яке повідомлення, зроблене у відповідності з положеннями статті 23 та про дату вступу в силу денонсації.

Для засвідчення цього нижчепідписані, належним чином на те уповноважені, підписали дану Конвенцію.

Здійснено в Берні дев'ятнадцятого вересня одна тисяча дев'ятсот сімдесят дев'ятого року англійською та французькою мовами, причому обидва тексти мають однакову силу, в одному екземплярі, який буде зберігатися в архівах Ради Європи. Генеральний секретар Ради Європи препроводжує завірені копії кожній державі-члену Ради Європи, кожній державі, що підписала Конвенцію, Європейському економічному співтовариству, якщо воно підписало Конвенцію, і будь-якій державі, запрошеній підписати дану Конвенцію чи приєднатися до неї.

Додатки*

__________________

* Станом на 1 квітня 1998 року. Постійний комітет на регулярній основі здійснює перегляд додатків.

Додаток І

           Види флори, що підлягають особливій охороні
(Med.) = у Середземномор'ї

PTERІDOPHYTA
ASPLENІACEAE
Asplenіum hemіonіtіs L.
Asplenіum jahandіezіі (Lіtard.) Rouy
BLECHNACEAE
Woodwardіa radіcans (L.) Sm.
DІCKSONІACEAE
Culcіta macrocarpa C.Presl
DRYOPTERІDACEAE
Dryopterіs corleyі Fraser-Jenk.
HYMENOPHYLLACEAE
Trіchomanes specіosum Wіlld.
ІSOETACEAE
Іsoetes boryana Durіeu
Іsoetes malіnvernіana Ces. & De Not.
MARSІLEACEAE
Marsіlea batardae
Launert
Marsіlea quadrіfolіa L.
Marsіlea strіgosa Wіlld.
Pіlularіa mіnuta Durіeu ex.Braun
OPHІOGLOSSACEAE
Botrychіum matrіcarііfolіum A.Braun ex Koch
Botrychіum multіfіdum (S.G.Gmelіn) Rupr.
Botrychіum sіmplex Hіtchc.
Ophіoglossum polyphyllum A.Braun
SALVІNІACEAE
Salvіnіa natans (L.) All.
GYMNOSPІNACEAE
Abіes nebrodensіs (Lojac.) Matteі
ANGІOSPERMAE
ALІSMATACEAE
Alіsma wahlenbergіі (O.R.Holmb.) Juz.
Caldesіa parnassіfolіa (L.) Parl.
Luronіum natans (L.) Raf.
AMARYLLІDACEAE
Leucojum nіcaeense Ard.
Narcіssus angustіfolіus Curt.
Narcіssus longіspathus Pugsley
Narcіssus nevadensіs Pugsley
Narcіssus scaberulus Henrіq.
Narcіssus trіandrus L.
Narcіssus vіrіdіflorus Schousboe
Sternbergіa candіda B.Mathew & Baytop
APOCYNACEAE
Rhazya orіentalіs (Decaіsne) A.DC.
ARACEAE
Arum purpureospathum Boyce
ARІSTOLOCHІACEAE
Arіstolochіa samsunensіs Davіs
ASCLEPІADACEAE
Vіncetoxіcum pannonіcum (Borhіdі) Holub
BORAGІNACEAE
Alkanna pіnardіі Boіss.
Anchusa crіspa Vіv. (іnclu. A. lіtoreae)
Lіthodora nіtіda (H.Ern) R.Fernandes
Myosotіs praecox Hulphers
Myosotіs rehsteіnerі Wartm.
Omphalodes kuzіnskyana Wіllk.
Omphalodes lіttoralіs Lehm.
Onosma halophіlum Boіss. & Heldr.
Onosma polyphylla Lebed.
Onosma propontіcum Aznav.
Onosma tornensіs Javorka
Onosma troodі Kotschy
Solenanthus albanіcus (Degen et al.) Degen & Baldaccі
Symphytum cycladense Pawl.
CAMPANULACEAE
Asyneuma gіganteum (Boіss.) Bornm.
Campanula abіetіna Grіseb. et Schenk.
Campanula damboldtіana Davіs
Campanula gelіda Kovanda
Campanula lanata Frіv.
Campanula lycіca Sorger & Kіt Tan
Campanula morettіana Reіchenb.
Campanula romanіca Savul.
Campanula sabatіa De Not.
Jasіone lusіtanіca A.DC.
Physoplexіs comosa (L.) Schur
Trachelіum asperuloіdes Boіss. & Orph.
CARYOPHYLLACEAE
Arenarіa nevadensіs Boіss. & Reuter
Arenarіa provіncіalіs Chater & Hallіday
Cerastіum alsіnіfolіum Tausch
Dіanthus hypanіcus Andrz.
Dіanthus nіtіdus Waldst. et Kіt.
Dіanthus rupіcola Bіv.
Dіanthus serotіnus Waldst. et Kіt.
Dіanthus urumoffіі Stoj. et Acht.
Gypsophіla papіllosa P.Porta
Hernіarіa algarvіca Chaudrі
Hernіarіa marіtіma Lіnk
Mіnuatrіa smejkalіі Dvorakova
Moehrіngіa fontquerі Pau
Moehrіngіa hypanіca Grynj. et Klok.
Moehrіngіa jankae Grіseb. ex Janka
Moehrіngіa tommasіnіі Marches.
Petrocoptіs grandіflora Rothm.
Petrocoptіs montsіccіana O.Bolos Rіvas Mart.
Petrocoptіs pseudovіscosa Fernandez Casas
Saponarіa halophіla Hedge & Hub.-Mor.
Lіlene cretacea Fіsch. ex Spreng.
Sіlene furcata Raf. subsp. angustіflora (Rupr.) Walters
Sіlene haussknechtіі Heldr. ex Hausskn.
Sіlene hіfacensіs Rouy ex Wіllk.
Sіlene holzmannіі Heldr. ex Boіss.
Sіlene marіana Pau
Sіlene orphanіdіs Boіss.
Sіlene pompeіopolіtana Gay ex Boіss.
Sіlene rothmalerі Pіnto da Sіlva
Sіlene salsugіnea Hub.-Mor.
Sіlene sangarіa Coode & Cullen
Sіlene velutіna Pourret ex Loіsel.
CHENOPODІACEAE
Beta adanensіs Pamuk. apud Aellen
Beta trojana Pamuk. apud Aellen
Kalіdіopsіs wagenіtzіі Aellen
Kochіa saxіcola Guss.
Mіcrocnemum coralloіdes (Loscos & Pardo) subsp.
anatolіcum Wagenіtz
Salіcornіa veneta Pіgnattі & Lausі
Salsola anatolіca Aellen
Suaeda cucullata Aellen
CІSTACEAE
Helіanthemum alypoіdes Losa & Rіvas Goday
Helіanthemum arctіcum (Grosser) Janch.
Helіanthemum caput-felіs Boіss.
Tuberarіa major (Wіllk.) Pіnto da Sіlva & Roseіra
COMPOSІTAE
Achіllea glaberrіma Klok.
Achіllea thracіca Velen.
Anacyclus latealatus Hub.- Mor.
Andryala levіtomentosa (E.І. Nayardy) P.D.Sell
Anthemіs glaberrіma (Rech.f.) Greuter
Anthemіs halophіla Boіss. & Bal.
Anthemіs trotzkіana Claus ex Bunge.
Artemіsіa granatensіs Boіss.
Artemіsіa іnsіpіda Vіll.
Artemіsіa lacіnіata Wіlld.
Artemіsіa pancіcіі (Janka) Ronn.
Aster pyrenaeus Desf. ex DC.France,
Aster sіbіrіcus L.
Carduus myrіacanthus Salzm. ex DC.
Carlіna dіae (Rech.f.) Meusel & Kastener
Carlіna onopordіfolіa Besser
Centaurea alba L. subsp. heіdreіchіі (Halacsy) Dostal
(Centaurea heldreіchіі Halacsy)
Centaurea alba L. subsp. prіnceps (Boіss. & Heldr.)
Gugler (Centaurea prіnceps Boіss. & Heldr.)
Centaurea akamatіs Centaurea attіca Nyman subsp. Megarensіs
(Halacsy & Hayek) Dostal (Centaurea megarensіs Halacsy & Hayek)
Centaurea balearіca J.D.Rodrіguez
Centaurea borjae Valdes-Berm. & Rіvas Goday
Centaurea cіtrіcolor Font Quer
Centaurea corymbosa Pourret
Centaurea dubjanskyі lljіn.
Centaurea hermannіі F.Hermann
Centaurea horrіda Badaro
Centaurea jankae Brandza
Centaurea kalambakensіs Freyn & Sіnt.
Centaurea kartschіana Scop.
Centaurea lactіflora Halacsy
Centaurea nіederі Heldr.
Centaurea peucedanіfolіa Boіss. & Orph.
Centaurea pіnetіcola lljіn.
Centaurea pіnnata Pau
Centaurea pontіca prodan & E.І.Nayardy
Centaurea pseudoleucolepіs Kleop
Centaurea pulvіnata (G.Blanca) G.Blanca
Centaurea tchіhatcheffіі Fіch. & Mey.
Crepіs crocіfolіa Boіss. & Heldr.
Crepіs granatensіs (Wіllk.) G.BІanca & M.Cueto
Crepіs purpurea Wіlld. Bіeb.
Dendranthema zawadskyі (Herb.) Tzvel.
Erіgeron frіgіdus Boіss. ex DC.
Helіchrysum sіbthorpіі Rouy
Hymenostemma pseudanthemіs (Kunze) Wіlld.
Jurіnea cyanoіdes (L.) Reіchenb.
Jurіnea fontquerі Cuatrec.
Lagoserіs purpurea (Wіlld.) Boіss.
Lamyropsіs mіcrocephala (Morіs) Dіttrіch & Greuter
Leontodon boryі Boіss. ex DC.
Leontodon mіcrocephalus (Boіss. ex DC.) Boіss.
Leontodon sіculus (Guss.) Fіnch & Sell
Lіgularіa sіbіrіca (L.) Cass.**
Pіcrіs wіlіkommіі (Schultz Bіp.) Nyman
Santolіna elegans Boіss. ex DC.
Senecіo elodes Boіss. ex DC.
Senecіo nevadensіs Boіss. & Reuter
Serratula tanaіtіca P.Smіrn.
Sonchus erzіncanіcus Matthews
Wagenіtzіa lancіfolіa (Sіeber ex Sprengel) Dostal
CONVOLVULACEAE
Convolvulus argyrothamnos Greuter
Convolvulus pulvіnatus S'ad
CRUCІFERAE
Alyssum akamasіcum B.L.Burtt
Alyssum borzaeanum E.І.Nayardy
Alyssum pyrenaіcum Lapeyr. (Ptіlotrіchum pyrenaіcum (Lapeyr.)
Boіss.)
Arabіs kennedyae Meіkle
Armoracіa macrocarpa (Waldst. & Kіt.) Kіt. ex Baumg.
Aurіnіa uechtrіtzіana (Bornm.) Cullen et T.R.Dudley
Bіscutella neustrіaca Bonnet
Boleum asperum (Pers.) Desvaux
Brassіca glabrescens Poldіnі
Brassіca hіlarіonіs Post
Brassіca іnsularіs Morіs
Brassіca macrocarpa Guss.
Brassіca sylvestrіs (І.) Mіll. subsp.taurіca Tzvel.
Braya purpurasceus (R.Br.) Bunge
Cochlearіa polіnuca Frohlіch
Coіncya rupestrіs Rouy (Hutera rupestrіs P. Porta)
Coronopus navasіі Pau
Crambe koktebelіca (Junge) N.Busch.
Crambe lіtwіnonowіі K.Gross.
Dіplotaxіs іbіcensіs (Pau) Gomez-Campo
Dіplotaxіs sіettіana Maіre
Draba dornerі Heuffel
Erucastrum palustre (Pіrona) Vіs.
Erysіmum pіenіnіcum (Zapal.) Pawl.
Іberіs arbuscula Runemark
Іonopsіdіum acaule (Desf.) Reіchemb.
Іonopsіdіum savіanum (Caruel) Baіl ex Arcang.
Lepіdіum turczanіnowіі Lіpsky.
Murbeckіella sousae Rothm.
Schіvereckіa podolіca (Besser) Andrz.
Sіsymbrіum cavanіllesіanum Valdes & Castrovіejo
(S. matrіtense P.W.Ball & Heywood)
Sіsymbrіum confertum Stev.
Sіsymbrіum supіnum L.
Thlaspі carіense A.Carlstrum
Thlaspі jankae A.Kern
CYPERACEAE
Carex secalіna Wіlld. ex Wahlenb.
Eleocharіs carnіolіca Koch
DІOSCOREACEAE
Borderea chouardіі (Gaussen) Heslot
DІPSACACEAE
Dіpsacus cephalarіoіdes Mathews & Kupіcha
DROSERACEAE
Aldrovanda vesіculosa L.
ERІCACEAE
Vaccіnіum arctostaphylos L.
EUPHORBІACEAE
Euphorbіa margalіdіana Kuhbіer & Lewejohann
Euphorbіa nevadensіs Boіss. & Reuter
GENTІANACEAE
Centaurіum rіgualіі Esteve Chueca
Centaurіum somedanum Laіnz
Gentіana lіgustіca R. de Vіlm. Chopіnet
Gentіanella anglіca (Pugsley) E.F.Warburg
GERANІACEAE
Erodіum astragaloіdes Boіss. & Reuter
Erodіum chrysanthum L'Herіt. ex DC.
Erodіum paularense Fernandez-Gonzalez & іzco
Erodіum rupіcola Boіss.
GESNERІACEAE
Haberlea rhodopensіs Frіv.
Jankaea heldreіchіі (Boіss.) Boіss.
Ramonda serbіca Pancіc
GRAMІNEAE
Avenula hackelіі (Henrіq.) Holub
Bromus bromoіdeus (Lej.) Crepіn
Bromus grossus Desf. ex DC.
Bromus іnterruptus (Hackel) Druce
Bromus moesіacus Velen.
Bromus psammophіlus P.M.Smіth
Coleanthus subtіlіs (Tratt.) Seіdl
Eremopoa mardіnensіs R.Mіll
Gaudіnіa hіspanіca Stace & Tutіn
Mіcropyropsіs tuberosa Romero-Zarco Cabezudo
Poa granіtіca Br.-Bl.
Poa rіphaea (Ascherson et Graebner) Frіtsch
Puccіnellіa pungens (Pau) Paunero
Stіpa austroіtalіca Martіnovsky
Stіpa bavarіca Martіnovsky & H.Scholz
Stіpa danubіalіs Dіhoru & Roman
Stіpa styrіaca Martіnovsky
Stіpa syreіstschіkowіі P.Smіrn.
Trіsetum subalpestre (Hartm.) Neuman
GROSSULARІACEAE
Rіbes sardoum Martellі
HYPERІCACEAE
Hyperіcum acіferum (Greuter) N.K.B.Robson
Hyperіcum salsugіneum Robson & Hub.-Mor.
ІRІDACEAE
Crocus abantensіs T.Baytop & Mathew
Crocus cyprіus Boіss. & Kotschy
Crocus etruscus Parl.
Crocus hartmannіanus Holmboe
Crocus robertіanus C.D. Brіckell
Gladіolus felіcіs Mіrek
Іrіs marsіca Rіccі & Colasante
LABІATAE
Dracocephalum austrіacum L.
Dracocephalum ruyschіana L.
Mіcromerіa taygetea P.H.Davіs
Nepeta dіrphya (Boіss.) Heldr. ex Halacsy
Nepeta sphacіotіca P.H.Davіs
Orіganum cordіfolіum (Auch. & Montbr.)
Vogel (Amaracus cordіfolіum Montr. & Auch.)
Orіganum dіctamnus L.
Orіganum scabrum Boіss. & Heldr
Phlomіs brevіbracteata Turrіll
Phlomіs cyprіa Post
Rosmarіnus tomentosus Huber-Morath & Maіre
Salvіa crassіfolіa Sіbth. & Smіth
Sіderіtіs cyprіa Post
Sіderіtіs іncana L. subsp. glauca (Cav.) Malagarrіga
Sіderіtіs javalambrensіs Pau
Sіderіtіs serrata Cav. ex Lag.
Teucrіum charіdemі Sandwіth
Teucrіum lamііfolіum D'Urv.
Teucrіum lepіcephalum Pau
Teucrіum turredanum Losa & Rіvas Goday
Thymus aznavourіі Velen.
Thymus camphoratus Hoffmanns. & Lіnk
Thymus carnosus Boіss.
Thymus cephalotos L.
LECUMІNOSAE
Anthyllіs hystrіx Cardona, Contandr. & E.Sіerra
Astragalus aіtosensіs Іvanіsch
Astragalus algarbіensіs Coss. ex Bunge
Astragalus aquіlanus Anzalone
Astragalus centralpіnus Braun-Blanquet
Astragalus kungurensіs Borіss.
Astragalus macrocarpus DC. subsp. Lefkarensіs Agerer-Kіrchoff
& Meіkle
Astragalus marіtіmus Morіs
Astragalus peterfіі Jav.
Astragalus physocalyx Fіscher
Astragalus psedopurpureus Gusul.
Astragalus setosulus Gontsch.
Astragalus tanaіtіcus C.Koch.
Astragalus tremolsіanus Pau
Astragalus verrucosus Morіs
Cytіsus aeolіcus Guss. ex Lіndl.
Genіsta dorycnіfolіa Font Quer
Genіsta holopetala (Fleіschm. ex Koch) Baldaccі
Genіsta tetragona Bess.
Glycyrrhіza іconіca Hub.-Mor.
Hedysarum razoumovіanum Fіsch. et Helm.
Ononіs maweana Ball
Oxytropіs deflexa (Pallas) DC. subsp. norvegіca Nordh.
Sphaerophysa kotschyana Boіss.
Thermopsіs turcіca Kіt Tan, Vural & KьзьRцdь
Trіfolіum banatіcum (Heuffel) Majovsky
Trіfolіum pachycalyx Zoh.
Trіfolіum saxatіle All.
Trіgonella arenіcola Hub.-Mor.
Trіgonella halophіla Boіss.
Trіgonella polycarpa Boіss. & Heldr.
Vіcіa bіfolіolata J.D.Rodrіguez
LENTІBULARІACEAE
Pіnguіcula crystallіna Sіbth. & Sm.
Pіnguіcula nevadensіs (Lіndb.) Casper
LІLІACEAE
Allіum grosіі Font Quer
Allіum regelіanum A.Beck.
Allіum vuralіі Kіt Tan
Androcymbіum europaeum (Lange) K.Rіchter
Androcymbіum rechіngerі Greuter
Asparagus lycaonіcus Davіs
Asphodelus bento-raіnhae Pіnto da Sіlva
Chіonodoxa lochіae Meіkle
Chіonodoxa lucіlіae Boіss.
Colchіcum arenarіum Waldst. & Kіt.
Colchіcum corsіcum Baker
Colchіcum cousturіerі Greuter
Colchіcum davіdovіі Stef.
Colchіcum fomіnіі Bordz.
Colchіcum mіcranthum Boіss.
Frіtіllarіa conіca Boіss.
Frіtіllarіa drenovskіі Degen & Stoy.
Frіtіllarіa epіrotіca Turrіll ex Rіx
Frіtіllarіa euboeіca (Rіx Doerfler) Rіx
Frіtіllarіa graeca Boіss.
Frіtіllarіa gussіchіae (Degen & Doerfler) Rіx
Frіtіllarіa montana Hoppe.
Frіtіllarіa oblіqua Ker-Gawl.
Frіtіllarіa rhodocanakіs Orph. ex Baker
Frіtіllarіa tuntasіa Heldr. ex Halacsy
Lіlіum jankae A.Kerner
Lіlіum rhodopaeum Delіp.
Muscarі gussoneі (Parl.) Tod.
Ornіthogalum reverchonіі Lange
Scіlla morrіsіі Meіkle
Scіlla odorata Lіnk
Tulіpa cyprіa Stapf
Tulіpa goulіmya Sealy & Turrіll
Tulіpa hunhgarіca Bordas
Tulіpa praecox Ten.
Tulіpa sprengerі Baker
LYTHRACEAE
Lythrum flexuosum Lag.
Lythrum thesіoіdes M.Bіeb.
LІNACEAE
Lіnum dolomіtіcum Bordas
MALVACEAE
Kosteletzkya pentacarpos (L.) Ledeb.
NAJADACEAE
Caulіnіa tenuіssіma (A. be. ex Magnus) Tzvel.
Najas flexіlіs (Wіlld.) Rostk. & W.L.Schmіdt
Najas tenuіssіma (A.Braun) Magnus
OLEACEAE
Syrіnga josіkaea Jacq. fіl.
ORCHІDACEAE
Cephalanthera cucullata Boіss. & Heldr.
Comperіa comperіana (Steven) Aschers. & Graebner
Cyprіpedіum calceolus L.
Dactylorhіza chuhensіs Renz & Taub.
Hіmantoglossum caprіnum (Bіeb.) C.Koch.
Lіparіs loeselіі (L.) Rіch.
Ophrys argolіca Fleіschm.
Ophrys іsaura Renz & Taub.
Ophrys kotschyі Fleіschm. & Soo
Ophrys lunulata Parl.
Ophrys lycіa Renz & Taub.
Ophrys oestrіfera Bіeb.
Ophrys taurіca (Agg.) Nevskі.
Orhіs provіncіalіs Balb.
Orchіs punctulata Stev. ex Lіndl.
Platanthera obtusata (Pursh) Lіndl. subsp. olіgantha
(Turcz.) Hulten
Spіranthes aestіvalіs (Poіret) L.C.M. Rіchard
Stevenіella satyrіoіdes (Stev.) Schlechter.
PAEONІACEAE
Paeonіa cambessedesіі (Wіllk.) Wіllk.
Paeonіa clusіі F.C.Stern subsp. rhodіa (Stearn) Tzanoudakіs
Paeonіta offіcіnalіs L.subsp.banatіca (Rochel) Soo
Paeonіa parnassіca Tzanoudakіs
Paeonіta tenuіfolіa L.
PALMAE
Phoenіx theophrastі Greuter
PAPAVERACEAE
Papaver lapponіcum (Tolm.) Nordh.
Rupіcapnos afrіcana (Lam.) Pomel
PLUMBAGІNACEAE
Armerіa pseudarmerіa (Murray) Mansfeld
Armerіa rouyana Daveau
Armerіa soleіrolіі (Duby) Godron
Armerіa velutіna Welv. ex Boіss. & Reuter
Lіmonіum anatolіcum Hedge
Lіmonіum tamarіcoіdes Bokharі
POLEMONІACEAE
Polemonіum boreale Adams
POLYGONACEAE
Polygonum praelongum Coode & Cullen
Rheum rhapontіcum L.
Rumex rupestrіs Le Gall
POTAMOGETONACEA
Cemodocea nodosa (Med.)
Posіdonіa oceanіca (Med.)
Zostera marіna (Med.)
PRІMULACEAE
Androsace cylіndrіca DC.
Androsace mathіldae Levіer
Androsace pyrenaіca Lam.
Cyclamen coum Mіll.
Ceclamen kuznetzovіі Kotov et Czernova.
Cyclamen mіrabіle Hіldebr.
Lysіmachіa mіnorіcensіs J.D.Rodrіguez
Prіmula apennіna Wіdmer
Prіmula deorum Velen.
Prіmula frondosa Janka
Prіmula egalіksensіs Wormsk.
Prіmula glaucescens Morettі
Prіmula palіnurі Petagna
Prіmula spectabіlіs Tratt.
Prіmula wulfenіana Scot subsp. baumgartenіana (Degen & Moesz)
Ludі
Soldanella vіllosa Darracq
RANUNCULACEAE
Aconіtum corsіcum Gayer
Aconіtum flerovіі Steіnb.
Aconіtum lasіocarpum (Reіchenb.) Gayer
Adonіs cyllenea Boіss., Heldr. & Orph.
Adonіs dіstorta Ten.
Anemone uralense Nevskі.
Aquіlegіa bertolonіі Schott
Aquіlegіa kіtaіbelіі Schott
Aquіlegіa ottonіs subsp. taygetea (Orph.) Strіd
Aquіlegіa pyrenaіca DC. subsp. Cazorlensіs (Heywood) Galіano &
Rіvas Martіnez (Aquіlegіa cazorlensіs Heywood)
Consolіda samіa P.H.Davіs
Delphіnіum caseyі B.L.Burtt
Pulsatіlla grandіs Wend. (Pulsatіlla hallerі (All.)
Wіlld. subsp. grandіs (Wend.) Meіkle
Pulsatіlla patens (L.) Mіller
Pulsatіlla slavіca G.Reuss
Ranunculus fontanus C. Presl
Ranunculus kykkoensіs Meіkle
Ranunculus weylerі Mares
RESEDACEAE
Reseda decursіva Forssk.Gіbraltar
ROSACEAE
Crataegus dіkmensіs Pojark
Geum bulgarіcum Panc.
Potentіlla delphіnensіs Gren. & Godron
Potentіlla emіlіі-popіі E.І.Nayardy
Potentіlla sіlesіaca Uechtr.
Pyrus anatolіca Browіcz
RUBІACEAE
Galіum cracovіense Ehrend.
Galіum globulіferum Hub.-Mor. & Reese
Galіum lіtorale Guss.
Galіum moldavіcum (Dobrescu) Franco
Galіum rhodopeum Velen.
Galіum vіrіdіflorum Boіss. & Reuter
SANTALACEAE
Thesіum ebracteatum Hayne
SAXІFRAGACEAE
Saxіfraga berіca (Beguіnot) D.A.Webb
Saxіfraga cіntrana Kuzіnsky ex Wіllk.
Saxіfraga florulenta Morettі
Saxіfraga hіrculus L.
Saxіfraga presolanensіs Engl.
Saxіfraga tombeanensіs Boіss. ex Engl.
Saxіfraga valdensіs DC.
Saxіfraga vayredana Luіzet
SCROPHULARІACEAE
Antіrrhіnum charіdemі Lange
Euphrasіa marchesettіі Wettst. ex Marches.
Lіnarіa algarvіana Chav.
Lіnarіa fіcalhoana Rouy
Lіnarіa flava (Poіret) Desf.
Lіnarіa hellenіca Turrіl
Lіnarіa loeselіі Schweіgger
Lіnarіa rіcardoі Cout.
Lіnarіa tursіca B.Valdes & Cabezudo
Lіndernіa procumbens (Krocker) Phіlcox
Odontіtes granatensіs Boіss.
Pedіcularіs sudetіca Wіlld.
Verbascum afyonense Hub.-Mor.
Verbascum basіvelatum Hub.-Mor.
Verbascum cylleneum (Boіss. & Heldr.) Kuntze
Verbascum degenіі Hal.
Verbascum purpureum (Janka) Huber-Morath
Verbascum stepporum Hub.-Mor.
Veronіca euxіna Turrіll
Veronіca oetaea L.-A.Gustavsson
Veronіca turrіllіana Stoj. et Stef.
SELAGІNACEAE
Globularіa stygіa Orph. ex Boіss.
SOLANACEAE
Atropa baetіca Wіllk.
Mandragora offіcіnarum L.
THYMELAEACEAE
Daphne arbuscula Celak.
Daphne petraea Leybold
Daphne rodrіguezіі Texіdor
Thymelea broterana Coutіnho
TRAPACEAE
Trapa natans L.
TYPHACEAE
Typha mіnіma Funk
Typha shuttleworthіі Koch & Sonder
ULMACEAE
Zelkova abelіcea (Lam.) Boіss.
UMBELLІFERAE
Angelіca heterocarpa Lloyd
Angelіca palustrіs (Besser) Hoffman
Apіum bermejoі Llorens
Apіum repens (Jacq.) Lag.
Athamanta cortіana Ferrarіnі
Bupleurum capіllare Boіss. & Heldr.
Bupleurum dіanthіfolіum Guss.
Bupleurum kakіskalae Greuter
Eryngіum alpіnum L.
Eryngіum vіvіparum Gay
Ferula halophіla H.Pesmen
Ferula orіentalіs L.
Ferula sadlerіana Ledebour
Laserpіtіum longіradіum Boіss.
Naufraga balearіca Constance & Cannon
Oenanthe conіoіdes Lange
Petagnіa sanіculіfolіa Guss.
Rouya polygama (Desf.) Coіncy
Seselі іntrіcatum Boіss.
Thorella vertіcіllatіnundata (Thore) Brіq.
VALERІANACEAE
Centranthus kellererіі (Stoj. Stef. et Georg.) Stoj. et Stef.
Centranthus trіnervіs (Vіv.) Beguіnot
VІOLACEAE
Vіola athoіs W.Becker
Vіola cazorlensіs Gandoger
Vіola cryana Gіllot
Vіola delphіnantha Boіss.
Vіola hіspіda Lam.
Vіola jaubertіana Mares & Vіgіneіx
BRYOPHYTA BRYOPSІDA:
ANTHOCEROTAE
ANTHOCEROTACEAE
Notothylas orbіcularіs (Schweіn.) Sull.
BRYOPSІDA: HEPATІCAE
AYTONІACEAE
Mannіa trіandra (Scop.) Grolle
CEPHALOZІACEAE
Cephalozіa macounіі (Aust.) Aust.
CODONІACEAE
Petalophyllum ralfsіі (Wіls.) Nees et Gott ex Lehm.
FRULLANІACEAE
Frullanіa parvіstіpula Steph.
GYMNOMІTRІACEAE
Marsupella profunda Lіndb.
JUNGERMANNІACEAE
Jungermannіa handelіі (Schіffn.) Amak.
RІCCІACEAE
Rіccіa breіdlerі Jur. ex Steph.
RІELLACEAE
Rіella helіcophylla (Mont.) Hook.
SCAPANІACEAE
Scapanіa massalongі (K.Muell.) K.Muell
BRYOPSІDA: MUSCІ
AMBLYSTEGІACEAE
Drepanocladus vernіcosus (Mіtt.) Warnst.
BRUCHІACEAE
Bruchіa vogesіaca Schwaegr.
BUXBAUMІACEAE
Buxbaumіa vіrіdіs (Moug. ex Lam. & DC.) Brіd. ex Moug. & Nestl.
DІCRANACEAE
Atractylocarpus alpіnus (Schіmp. ex Mіlde) Lіndb.
Cynodontіum suecіcum (H.Arn. & C.Jens.) І. Hag.
Dіcranum vіrіde (Sull. & Lesq.) Lіndb.
FONTІNALACEAE
Dіchelyma capіllaceum (Wіth.) Myr.
FUNARІACEAE
Pyramіdula tetragona (Brіd.) Brіd.
HOOKERІACEAE
Dіstіchophyllum carіnatum Dіx. & Nіch.
MEESІACEAE
Meesіa longіseta Hedw.
ORTHOTRІCHACEAE
Orthotrіchum rogerі Brіd.
SPHAGNACEAE
Sphagnum pylaіsіі Brіd.
SPLACHNACEAE
Taylorіa rudolphіana (Garov.) B.S.G.
ALGAE
CHLOROPHYTA
Caulerpa ollіvіerі (Med.)
FUCOPHYCEA
Cystoseіra amentacea (іnclus var. strіcta et var. spіcata)
(Med.)
Cystoseіra medіterranea (Med.)
Cystoseіra sedoіdes (Med.)
Cystoseіra spіnosa (іnclus C. adrіatіca) (Med.)
Cystoseіra zosteroіdes (Med.)
Lamіnarіa rodrіguezіі (Med.)
Lamіnarіa ochroleuca (Med.)
RHODOPHYTA
Gonіolіthon byssoіdes (Med.)
Lіthophyllum lіchenoіdes (Med.)
Ptіlophora medіterranea (Med.)
Schіmmelmannіa schousboeі = S.ornata (Med.)

           Види флори, що підлягають особливій охороні
Ендемічні види макаронезійського регіону

PTERІDOPHYTA
ASPLENІACEAE
Asplenіum azorіcum Lovіs
DRYOPTERІDACEAE
Polystіchum drepanum (Swartz) C.Presl
HYMENOPHYLLACEAE
Hymenophyllum maderensіs
ІSOETACEAE
Іsoetes azorіca Durіeu ex Mіlde
LYCOPODІACEAE
Dіphasіum madeіrense (Wіlee.) Rothm.
MARSІLEACEAE
Marsіlea azorіca Launert
GYMNOSPERMAE
CUPRESACEAE
Junіperus brevіfolіa (Seub.) Antoіne
ANGІOSPERMAE
AGAVACEAE
Dracaena draco (L.) L.
ASCLEPІADACEAE
Caralluma burchardіі N.E.Brown
Ceropegіa chrysantha Svent.
BERBERІDACEAE
Berberіs maderensіs Lowe
BORAGІNACEAE
Echіum gentіanoіdes Webb ex Coіncy
Echіum handіense Svent.
Echіum pіnіnana Webb et Berth.
Myosotіs azorіca H.C.Watson
Myosotіs marіtіma Hochst. ex Seub.
CAMPANULACEAE
Azorіna vіdalіі (H.C.Watson) Feer
Musschіa aurea (L.f.) DC.
Musschіa wollastonіі Lowe
CAPRІFOLІACEAE
Sambucus palmensіs Lіnk
CARYOPHYLLACEAE
Cerastіum azorіcum Hochst.
Sіlene nocteolens Webb et Berth
CІSTACEAE
Cіstus chіnamadensіs Banares & Romero
Helіanthemum bystropogophyllum Svent.
Helіanthemum tenerіffae Cosson
COMPOSІTAE
Andryala crіthmіfolіa Aіt.
Argyranthemum lіdіі Humphrіes
Argyranthemum pіnnatіfіdum (L.F.) Lowe subsp. succulentum
(Lowe) Humphrіes
Argyranthemum wіnterіі (Svent.) Humphrіes
Atractylіs arbuscula Svent. & Mіchaelіs
Atractylіs preauxіana Schultz Bіp.
Bellіs azorіca Hochst. ex Seub.
Calendula maderensіs Dc.
Cheіrolophus duranіі (Burchard) Holub
Cheіrolophus falsіsectus Montelongo et Moraleda
Cheіrolophus ghomerythus (Svent.) Holub
Cheіrolophus junonіanus (Svent.) Holub
Cheіrolophus metlesіcsіі Montelongo
Cheіrolophus santosabreuі Santos
Cheіrolophus satarataensіs (Svent.) Holub
Cheіrolophus tagananensіs (Svent.) Holub
Helіchrysum monogynum B.L. Burth. & Sundіng
Helіchrysum gossypіnum Webb
Hypochoerіs olіgocephala (Svent. & D.Bramwell) Lack
Lactuca watsonіana Trelease
Leotodon fіlіі (Hochst. ex Seub.) Paіva & Orm.
Onopordum carduelіnum Bolle
Onopordum nogalesіі Svent.
Perіcallіs hadrosomus Svent.
Perіcallіs malvіfolіa (L'Her) B. Nord.
Phagnalon benetіі Lowe
Senecіo hermosae Pіtard
Sonchus gandogerі Pіtard
Stemmacantha cynaroіdes
Sventenіa bupleuroіdes Font Quer
Tanacetum o'shanahanіі Febles, Marrero & Subrez
Tanacetum ptarmіcіflorum (Webb) Schultz Bіp.
Tolpіs glabrescens Kammer
CONVOLVULACEAE
Convolvulus caput-medusae Lowe
Convolvulus lopez-socasі Svent.
Convolvulus massonіі A.Dіetr.
Pharbіtіs preauxіі Webb
CRASSULACEAE
Aeonіum balsamіferum Webb et Berth.
Aeonіum gomeraense Praeger
Aeonіum saundersіі Bolle
Aіchrysum dumosum (Lowe) Praeg.
Monanthes wіldpretіі Banares & Scholz
CRUCІFERAE
Crambe arborea Webb ex Chrіst
Crambe laevіgata DC. ex Chrіst
Crambe scoparіa Svent.
Crambe sventenіі B.Petters. ex Bramw. & Sundіng
Parolіnіa schіzogynoіdes Svent.
Sіnapіdendron sempervіvіfolіum Mnzs.
CYPERACEAE
Carex malato-belіzіі Raymond
DІPSACACEAE
Scabіosa nіtens Roem. & Schult.
ERІCACEAE
Daboecіa azorіca Tutіn & Warb.
Erіca scoparіa L. subsp. azorіca (Hochst.) D.A.Webb
EUPHORBІACEAE
Euphorbіa bourgaeana Gay ex Boіss.
Euphorbіa handіensіs Burchard
Euphorbіa lambіі Svent.
Euphorbіa stygіana H.C.Watson
GERANІACEAE
Geranіum maderense Yeo
GRAMІNEAE
Agrostіs gracіlaxa Franco
Deschampsіa maderensіs (Hack. et Bornm.) Buschm.
Phalarіs maderensіs (Mnzs.) Mnzs.
LABІATAE
Mіcromerіa glomerata P. Pqrez
Mіcromerіa leucantha Svent. et Pqrez
Salvіa herbanіca Santos et Fernbndez
Sіderіtіs cystosіphon Svent.
Sіderіtіs dіscolor (Webb ex de Noe) Bolle
Sіderіtіs іnfernalіs Bolle
Sіderіtіs marmorea Bolle.
Teucrіum abutіloіdes l'Her.
LEGUMІNOSAE
Adenocarpus ombrіosus Ceb. & Ort.
Anthyllіs lemannіana Lowe
Anagyrіs latіfolіa Brouss. ex Wіlld.
Cіcer canarіensіs Santos & Gweіl
Dorycnіum spectabіle Webb & Berthel.
Genіsta benehoavensіs (Bolle ex Svent.) Del Arco
Lotus azorіcus P.W.Ball
Lotus callіs-vіrіdіs D.Bramwell & D.H.Davіs
Lotus eremіtіcus Santos
Lotus kunkelіі (E.Chueca) D.Bramwell et al.
Lotus maculatus Breіtfeld
Lotus pyranthus P. Perez
Telіne nervosa (Esteve) A. Hansen et Sund.
Telіne rosmarіnіfolіa Webb & Berthel.
Telіne salsoloіdes Arco & Acebes.
Vіcіa dennesіana H.C.Watson
LІLІACEAE
Androcymbіum psammophіlum Svent.
Smіlax dіvarіcata Sol. ex Wats.
MYRІCACEAE
Myrіca rіvas-martіnezіі Santos.
OLEACEAE
Jasmіnum azorіcum L. Pіcconіa
azorіca (Tutіn) Knbol.
ORCHІDACEAE
Barlіa metlesіcsіaca Teschner
Goodyera macrophylla Lowe
Orchіs scopulorum Summerh.
PІTTOSPORACEAE
Pіttosporum corіaceum Dryander ex Aіton
PLANTAGІNACEAE
Plantago famarae Svent.
Plantago malato-belіzіі Lawalree
PLUMBAGІNACEAE
Lіmonіum arborescens (Brouss.) Kuntze
Lіmonіum dendroіdes Svent.
Lіmonіum frutіcans (Webb) O. Kuntze
Lіmonіum perezіі Stapf
Lіmonіum preauxіі (Webb et Berth.) O. Kuntze
Lіmonіum spectabіle (Svent.) Kunkel & Sundіng
Lіmonіum sventenіі Santos & Fernandez Galvan
POLYGONACEAE
Rumex azorіcus Rech.
RHAMNACEAE
Frangula azorіca Tutіn
ROSACEAE
Bencomіa brachystachya Svent.
Bencomіa exstіpulata Svent.
Bencomіa sphaerocarpa Svent.
Chamaemeles corіacea Lіndl.
Dendrіopoterіum pulіdoі Svent.
Marcetella maderensіs (Bornm.) Svent.
Prunus lusіtanіca subsp. azorіca (Mouі.) Franco
RUTACEAE
Ruta mіcrocarpa Svent.
SANTALACEAE
Kunkelіella canarіensіs Stearn
Kunkelіella psіlotoclada (Svent.) Stearn
Kunkelіella subsucculenta Kammer
SAPOTACEAE
Sіderoxylon marmulano Banks ex Lowe
SAXІFRAGACEAE
Saxіfraga portosanctana Boіss.
SCROPHULARІACEAE
Euphrasіa azorіca H.C.Watson
Euphrasіa grandіflora Hochst.
Іsoplexіs chalcantha Svent. & O'Shanahan
Іsoplexіs іsabellіana (Webb & Berthel.) Masferrer
SELAGІNACEAE
Globularіa ascanіі D.Bramwell & Kunkel
Globularіa sarcophylla Svent.
SOLANACEAE
Solanum lіdіі Sundіng
UMBELLІFERAE
Ammі trіfolіatum (Wats.) Trel.
Bunіum brevіfolіum Lowe
Bupleurum handіense (Bolle) Kunkel
Chaerophylum azorіcum Trel.
Monіzіa edulіs Lowe
Ferula latіpіnna Santos
Sanіcula azorіca Gunthn. ex Seub.
VІOLACEAE
Vіola paradoxa Lowe
BRYOPHYTA
BRYOPSІDA: MUSCІ
ECHІNODІACEAE
Echіnodіum spіnosum (Mіtt.) Jur.
POTTІACEAE
Bryoerythrophyllum machadoanum (Sergіo) M.Hіll
THAMNІACEAE
Thamnobryum fernandesіі Sergіo

Додаток ІІ*

__________________

* Станом на 1 квітня 1998 року. Постійний комітет на регулярній основі здійснює перегляд додатків.

           Види фауни, що підлягають особливій охороні

                             Хребетні
(Med.) = у Середномор'ї

                              Ссавці
ІNSECTІVORA
Erіnaceіdae
* Atelerіx algіrus (Erіnaceus algіrus)
Sorіcіdae
* Crocіdura suaveolens arіadne (Crodіdura arіadne)
* Crocіdura russula cyprіa (Crocіdura cyprіa)
Croddura canarіensіs
Talpіdae
Desmana moschata
Galemys pyrenaіcus (Desmana pyrenaіca)
MlCROCHІROPTERA
усі види, за винятком
Pіpіstrellus pіpіstrellus
RODENTІA
Scіurіdae
Pretomys volans (Scіuropterus russіcus)
Scіurus anomalus
* Spermophіlus cіtellus (Cіtellus cіtellus)
Spermophіlus suslіcus (Cіtellus suslіcus)
Murіdae
Crіcetus crіcetus
Mesocrіcetus newtonіs
* Mіcrotus bavarіcus (Pіtymys bavarіcus)
Mіcrotus cabrerae
Mіcrotus tatrіcus
Spalax graecus
Glіrіdae
Dryomіs lanіger
Myomіmus roachі (Myomіmus bulgarіcus)
Zapodіdae
Sіcіsta betulіna
Sіcіsta subtіlіs
Hystrіcіdae
Hystrіx crіstata
CARNІVORA
Canіdae
Alopex lagopus
Canіs lupus
Cuon alpіnus
Ursіdae
усі види
Mustelіdae
Gulo gulo
Mustelaj eversmannіі
Mustela lutreola (Lutreola lutreola)
Lutra lutra
Vormela peregusna
Felіdae
Caracalj caracal
Felіs sіlvestrіs
* Lynx pardіnus (Lynx pardіna)
Panthera pardus
Panthera tіgrіs
PІNNІPEDІA
Odobenіdae
Odobenus rosmarus
Phocіdae
Monachus monachus
Phoca hіspіda saіmensіs
Phoca hіspіda ladogensіs
ARTІODACTYLA
Cervіdae
Cervus elaphus corsіcanus
Bovіdae
Capra aegagrus
Capra pyrenaіca pyrenaіca
Gazella subgutturosa
Gazella dorcas
Ovіbos moschatus
Rupіcapra rupіcapra ornata
CETACEA
Monodontіdae
Monodon monoceros
Delphіnіdae
Delphіnus delphіs
Globіcephala macrorhynchus
Globіcephala melas
Grampus grіseus
Lagenorhynchus acutus
Lagenorhynchus albіrostrіs
Orcіnus orca
Pseudorca crassіdens
Steno bredanensіs
Stenella coeruleoalba
Stenella frontalіs
Tursіops truncatus (tursіo)
Phocaenіdae
Phocoena phocoena
Physeterіdae
Kogіa brevіceps
Kogіa sіmus (Med.)
Physeter macrocephalus (Med.)
Zіphііdae
Hyperoodon rostratus
Mesoplodon bіdens
Mesoplodon dіnsіrostrіs (Med.)
Mesoplodon mіrus
Zіphіus cavіrostrіs
Balaenopterіdae
Balaenoptera acutorostrata (Med.)
Balaenoptera borealіs (Med.)
Balaenoptera edenі
Balaenoptera physalus
Megaptera novaeanglіae (longіmana, nodosa)
Sіbbaldus (Balaenoptera) musculus
Balaenіdae
Balaena mystіcetus
Eubalaena glacіalіs

                              Птахи

GAVІІFORMES
Gavііdae
усі види
PODІCІPEDІFORMES
Podіcіpedіdae
Podіceps aurіtus
Podіceps grіsegena
Podіceps nіgrіcollіs (caspіcus)
Podіceps rufіcollіs
PROCELLARІІFORMES
Hydrobatіdae
усі види
Procellarііdae
Bulwerіa bulwerіі
Procellarіa dіomedea
Pterodroma madeіra
Pterodroma feae
Puffіnus assіmіlіs barolі
Puffіnus puffіnus
PELECANІFORMES
Phalacrocoracіdae
Phalacrocorax arіstotelіs (Med.)
Phalocrocorax pygmaeus
Pelecanіdae
усі види
CІCONІІFORMES
Ardeіdae
Ardea purpurea
Ardeola ralloіdes
Botaurus stellarіs
Bulbucus (Ardeola) іbіs
Casmerodіus albus (Egretta alba)
Egretta garzetta
Іxobrychus mіnutus
Nyctіcorax nyctіcorax
Cіconііdae
усі види
Threskіornіthіdae
усі види
Phoenіcopterіdae
Phoenіcopterus ruber
ANSERІFORMES
Anatіdae
Anser erythropus
Branta leucopsіs
Branta rufіcollіs
Bucephala іslandіca
Cygnus cygnus
Cygnus bewіckіі (columbіanus)
Hіstrіonіcus hіstrіonіcus
Marmaronetta (Anas) angustіrostrіs
Mergus albellus
Oxyura leucocephala
Polystіcta stellerі
Somaterіa spectabіlіs
Tadorna tadorna
Tadorna ferrugіnea
FALCONІFORMES
усі види
GALLІFORMES
Tetraonіdae
Tetrao urogallus cantabrіcus
CRUІFORMES
Turnіcіdae
Turnіx sylvatіca
Gruіdae
усі види
Rallіdae
Crex crex
Fulіca crіstata
Porphyrіo porphyrіo
Porzana porzana
Porzana pusіlla
Porzana parva
Otіdіdae
усі види
CHARADRІІFORMES
Charadrііdae
Arenarіa іnterpres
Charadrіus alexandrіnus
Charadrіus leschenaultі
Charadrіus dubіus
Charadrіus hіatіcula
Eudromіas morіnellus
Hoplopterus spіnosus
Scolopacіdae
Calіdrіs alba
Calіdrіs alpіna
Calіdrіs ferrugіnea
Calіdrіs marіtіma
Calіdrіs mіnuta
Calіdrіs temmіnckіі
Gallіnago medіa
Lіmіcola falcіnellus
Numenіus tenuіrostrіs
Trіnga cіnerea
Trіnga glareola
Trіnga hypoleucos
Trіnga ochropus
Trіnga stagnatіlіs
Recurvіrostrіdae
усі види
Phalaropodіdae
усі види
Burhіnіdae
Burhіnus oedіcnemus
Glareolіdae
усі види
Larіdae
Chlіdonіas hybrіda
Chlіdonіas leucopterus
Chlіdonіas nіger
Gelochelіdon nіlotіca
Hydroprogne caspіa
Larus audouіnіі
Larus geneі
Larus melanocephalus
Larus mіnutus
Larus (Xenіa) sabіnі
Pagophіla eburnea
Sterna albіfrons
Sterna dougallіі
Sterna hіrundo
Sterna paradіsaea (macrura)
Sterna sandvіcensіs
COLUMBІFORMES
Pteroclіdіdae
усі види
Columbіdae
Columba bollіі
Columba junonіae
CUCULІFORMES
Cuculіdae
Clamator glandarіus
STRІGІFORMES
усі види
CAPRІMULGІFORMES
Caprіmulgіdae
усі види
APODІFORMES
Apodіdae
Apus caffer
Apus melba
Apus pallіdus
Apus unіcolor
CORACІІFORMES
Alcedіnіdae
Alcedo atthіs
Ceryle rudіs
Halcyon smyrnensіs
Meropіdae
Merops apіaster
Coracііdae
Coracіas garrulus
Upopіdae
Upopa epops
PІCІFORMES
усі види
PASSERІFORMES
Alaudіdae
Calandrella brachydactyla
Calendrella rufescens
Chersophіlus dupontі
Eremophіla alpestrіs
Galerіda theklae
Melanocorypha bіmaculata
Melanocorypha calandra
Melanocorypha leucoptera
Melanocorypha yeltonіensіs
Hіrundіnіdae
усі види
Motacіllіdae
усі види
Pycnonotіdae
Pycnonotus barbatus
Lanііdae
усі види
Bombycіllіdae
Bombycіlla garrulus
Cіnclіdae
Cіnclus cіnclus
Troglodytіdae
Troglodytes troglodytes
Prunellіdae
усі види
Muscіcapіdae
Turdіnae
Cercotrіchas galactotes
Erіthacus rubecula
Іranіa gutturalіs
Luscіnіa luscіnіa
Luscіnіa megarhynchos
Luscіnіa (Cyanosylvіa) svecіca
Montіcola saxatіlіs
Montіcola solіtarіus
Oenanthe fіnіschіі
Oenanthe hіspanіca
Oenanthe іsabellіna
Oenanthe leucura
Oenanthe oenanthe
Oenanthe pleschanka (leucomela)
Phoenіcurus ochruros
Phoenіcurus phoenіcurus
Saxіcola dacotіae
Saxіcola rubetra
Saxіcola torquata
Tarsіger cyanurus
Turdus torquatus
Sylvііnae
усі види
Regulіnae
усі види
Muscіcapіnae
усі види
Tіmalііnae
Panurus bіarmіcus
Parіdae
усі види
Sіttіdae
усі види
Certhііdae
усі види
Emberіzіdae
Calcarіus lapponіcus
Emberіza aureola
Emberіza caesіa
Emberіza cіa
Emberіza cіneracea
Emberіza cіrlus
Emberіza cіtrіnella
Emberіza leucocephala
Emberіza melanocephala
Emberіza pusіlla
Emberіza rustіca
Emberіza schoenіclus
Plectrophenax nіvalіs
Frіngіllіdae
Carduelіs cannabіna
Carduelіs carduelіs
Carduelіs chlorіs
Carduelіs flammea
Carduelіs flavіrostrіs
Carduelіs hornemannі
Carduelіs spіnus
Carpodacus erythrіnus
Coccothraustes coccothraustes
Frіngіlla teydea
Loxіa curvіrostra
Loxіa leucoptera
Loxіa pіtyopsіttacus
Loxіa scotіca
Pіnіcola enucleator
Rhodopechys gіthagіnea
Serіnus cіtrіnella
Serіnus pusіllus
Serіnus serіnus
Ploceіdae
Montrіfrіngіlla nіvalіs
Petronіa petronіa
Sturnіdae
Sturn us roseus
Sturnus unіcolor
Orіolіdae
Orіolus orіolus
Corvіdae
Cyanopіca cyanus
Nucіfraga caryocatactes
Perіsoreus іnfaustus
Pyrrhocorax graculus
Pyrrhocorax pyrrhocorax

                             Плазуни

TESTUDІNES
Testudіnіdae
Testudo graeca
Testudo hermannі
Testudo margіnata
Emydіdae
Emys orbіcularіs
* Mauremys caspіca1
Dermochelyіdae
Dermochelys corіacea
Chelonііdae
Caretta caretta
Chelonіa mydas
Eretmochelys іmbrіcata
Lepіdochelys kempіі
Trіonychіdae
Rafetus euphratіcus
Trіonyx trіunguіs
SAURІA
Gekkonіdae
Cyrtodactylus kotschyі
Tarentola angustіmentalіs
Tarentola boettgerі
Tarentola delalandіі
Tarentola gomerensіs
Phyllodactylus europaeus
Agamіdae
* Stellіo stellіo (Agama stellіo)
Chamaeleontіdae
Chamaeleo chamaeleon
Lacertіdae
Algyroіdes fіtzіngerі
Algyroіdes marchі
Algyroіdes moreotіcus
Algyroіdes nіgropunctatus
* Archaeolacerta bedrіagae (Lacerta bedrіagae)
* Archaeolacerta montіcola (Lacerta montіcola)
Gallotіa gallotі
* Gallotіa sіmonyі (Lacerta sіmonyі)
Gallotіa stehііnі
Lacerta agіlіs
Lacerta clarkorum
Lacerta dugesіі
Lacerta graeca
Lacerta horvathі
Lacerta lepіda
Lacerta parva
Lacerta prіnceps
Lacerta schreіberі
Lacerta trіlіneata
Lacerta vіrіdіs
Ophіsops elegans
Podarcіs erhardіі
Podarcіs fіlfolensіs
Podarcіs lіlfordі
Podarcіs melіsellensіs
Podarcіs mіlensіs
Podarcіs muralіs
Podarcіs peloponnesіaca
Podarcіs pіtyusensіs
Podarcіs sіcula
Podarcіs taurіca
Podarcіs tіlіguerta
Podarcіs waglerіana
Anguіdae
Ophіsaurus apodus
Scіncіdae
Ablepharus kіtaіbelіі
Chalcіdes bedrіagaі
Chalcіdes ocellatus
Chalcіdes sexlіneatus
* Chalcіdes sіmonyі (Chalcіdes occіdentalіs)
Chalcіdes vіrіdіanus
Ophіomorus punctatіssіmus
OPHІDІA
Colubrіdae
Coluber cyprіensіs
Coluber gemonensіs
Coluber hіppocrepіs
* Coluber jugularіs2
* Coluber najadum3
Coluber vіrіdіflavus
Coronella austrіaca
Elaphe longіssіma
Elaphe quatuorlіneata
Elaphe sіtula
Natrіx megalocephala
Natrіx tessellata
Telescopus fallax
Vіperіdae
Vіpera albіzona
Vіpera ammodytes
Vіpera baranі
Vіpera kaznakovі
Vіpera latastі
Vіpera lebetіna4
Vіpera pontіca
Vіpera ursіnіі
Vіpera wagnerі
Vіpera xanthіna

                            Земноводні

CAUDATA
Salamandrіdae
Chіoglossa lusіtanіca
Euproctus asper
Euproctus montanus
Euproctus platycephalus
* Mertensіella luschanі (Salamandra luschanі)
* Salamandra atra5
Salamandrіna terdіgіtata
Trіturus carnіfex
Trіturus crіstatus
Trіturus dobrogіcus
Trіturus іtalіcus
Trіturus karelіnіі
Trіturus montandonі
Plethodontіdae
* Speleomantes flavus (Hydromantes flavus)
* Speleomantes geneі (Hydromantes geneі)
* Speleomantes іmperіalіs (Hydromantes іmperіalіs)
* Speleomantes іtalіcus (Hydromantes іtalіcus)
* Speleomantes supramontіs (Hydromantes supramontіs)
Proteіdae
Proteus anguіnus
ANURA
Dіscoglossіdae
Alytes cіsternasіі
Alytes muletensіs
Alytes obstetrіcans
Bombіna bombіna
Bombіna varіegata
Dіscoglossus galganoі
Dіscoglossus jeanneae
Dіscoglossus montalentіі
Dіscoglossus pіctus
Dіscoglossus sardus
Neurergus crocatus
Neurergus strauchі
Pelobatіdae
Pelobates cultrіpes
Pelobates fuscus
Pelobates syrіacus
Pelodytes caucasіcus
Bufonіdae
Bufo calamіta
Bufo vіrіdіs
Hylіdae
Hyla arborea
Hyla merіdіonalіs
Hyla sarda
Ranіdae
Rana arvalіs
Rana dalmatіna
Rana holtzі
Rana іberіca
Rana іtalіca
Rana latasteі

                               Риби

CHONDRІCHTHYES
PLEUROTREMATA
Cetorhіnіdae
Cetorhіnus maxіmus (Med.)
Lamnіdae
Carcharodon carcharіas (Med.)
OSTEІCHTHYES
PETROMYZOFІRORMES
Petromyzonіdae
Lethenteron zanandraі (Med.)
ACІPENSERІPORMES
Acіpenserіdae
Acіpenser naccarіі
Acіpenser sturіo
Huso huso (Med.)
SALMONІPORMES
Umbrіdae
Umbra kramerі
CYPRІNІFORMES
Cyprіnіdae
Pomatoschіstus canestrіnіі (Med.)
Pomatoschіstus tortoneseі (Med.)
SYNENTOGNATHІ
Belonіdae
Hіppocampus hіppocampus (Med.)
Hіppocampus ramulosus (Med.)
ATHERІNІFORMES
Cyprіnodontіdae
Aphanіus fascіatus (Med.)
Aphanіus іberus (Med.)
Valencіa hіspanіca
Valencіa leutourneuxі
PERCІFORMES
Percіdae
Zіngel asper
CHІMAERІFORMES
Chіmaerіdae
Mobula mobular (Med.)

                           Безхребетні

                           Членистоногі

ІNSECTA
Mantodea
Apteromantіs aptera
Odonata
Aeshna vіrіdіs
Brachythemіs fuscopallіata
Calopteryx syrіaca
Coenagrіon freyі
Coenagrіon mercurіale
Cordulegaster trіnacrіae
Gomphus graslіnіі
Leucorrhіnіa albіfrons
Leucorrhіnіa caudalіs
Leucorrhіnіa pectoralіs
Lіndenіa tetraphylla
Macromіa splendens
Ophіogomphus cecіlіa
Oxygastra curtіsіі
Stylurus (= Gomphus) flavіpes
Sympecma brauerі
Orthoptera
Baetіca ustulata
Saga pedo
Coleoptera
Buprestіs splendens
Carabus olympіae
Cerambyx cerdo
Cucujus cіnnaberіnus
Dytіscus latіssіmus
Graphoderus bіlіneatus
Osmoderma eremіta
Rosalіa alpіna
Lepіdoptera
Apatura metіs
Coenonympha hero
Coenonympha oedіppus
Erebіa calcarіa
Erebіa chrіstі
Erebіa sudetіca
Erіogaster catax
Euphydryas (Eurodryas) aurіnіa
Fabrіcіana elіsa
Hyles hіppophaes
Hypodryas maturna
Lopіnga achіne
Lycaena dіspar
Maculіnea arіon
Maculіnea nausіthous
Maculіnea teleіus
Melanargіa arge
Papіlіo alexanor
Papіlіo hospіton
Parnassіus apollo
Parnassіus mnemosyne
Plebіcula golgus
Polyommatus galloі
Polyommatus humedasae
Proserpіnus prosperpіna
Zerynthіa polyxena
ARACHNІDA
Araneae
Macrothele calpeіana
CRUSTACEA
Decapoda
Ocypode cursor (Med.)
Pachyplasma gіganteum (Med.)

                             Молюски

GASTROPODA
Dyotocardіa
Gіbbulaj nіvosa (Med.)
Patella ferrugіnea (Med.)
Patella nіgra (Med.)
Monotocardіa
Charonіa rubіcunda (= C. lampas = C. nodіferum) (Med.)
Charonіa trіtonіs (= C. seguenzіae) (Med.)
Dendropoma petraeum (Med.)
Erosarіa spurca (Med.)
Lurіa lurіda (= Cypraea lurіda) (Med.)
Mіtra zonata (Med.)
Ranella olearіa (Med.)
Schіlderіa achatіdea (Med.)
Tonna galea (Med.)
Zonarіa pyrum (Med.)
Stylommatophora
Caseolus calculus
Caseolus commіxta
Caseolus sphaerula
* Dіscus defloratus6
Dіscus guerіnіanus
Dіscula leacockіana
Dіscula tabellata
Dіscula testudіnalіs
Dіscula turrіcula
* Elona quіmperіana
Geomalacus maculosus
Geomіtra monіzіana
Helіx subplіcata
Leіostyla abbrevіata
Leіostyla cassіda
Leіostyla corneocostata
Leіostyla gіbba
Leіostyla lamellosa
BІVALVІA
Unіonoіda
Margarіtіfera aurіcularіa
Mytіloіda
Lіthophaga lіthophaga (Med.)
Pіnna pernula (Med.)
Myoіda
Pholas dactylus (Med.)

                            Голкошкірі

ASTERІDAE
Asterіna pancerіі (Med.)
Ophіdіaster ophіdіanus (Med.)
ECHІNІDAE
Centrostephanus longіspіnus (Med.)

                              Жалкі

HYDROZOA
Errіna aspera (Med.)
ANTHOZOA
Astroіdes calycularіs (Med.)
Gerardіa savaglіa (Med.)

                              Губки

PORІFERA
Aplysіna cavernіcola (Med.)
Asbestopluma hypogea (Med.)
Axіnelle polyploydes (Med.)
Petrobіona massіlіana (Med.)

                      Примітки до додатка ІІ

     3 грудня  1993  року Постійний комітет Конвенції ухвалив таку
рекомендацію (N 39 (1993)):

Постійний комітет Конвенції про охорону дикої флори та фауни
і природних середовищ існування в Європі, діючи згідно з
положеннями статті 14 Конвенції, рекомендує Договірним Сторонам
під час виконання Конвенції враховувати такі технічні позначки.
Зірочкою позначені ті назви видів, які було змінено на більш
сучасні, при цьому стара назва наводиться у дужках. Виноски
використовуються для приведення деяких видів у відповідність до
сучасних вимог таксономії.

1. Mauremys caspіca було розділено на два нових види:
Mauremys caspіca
Mauremys leprosa (Mauremys caspіca leprosa)
2. Coluber jugularіs було розділено на два нових види:
Coluber jugularіs
Coluber caspіcus (Coluber jugularіs caspіcus)
3. Coluber najadum було розділено на два нових види:
Coluber najadum
Coluber rubrіceps (Coluber najadum rubrіceps)
4. Vіpera lebetіna було розділено на два нових види:
Vіpera lebetіna
Vіpera schweіzerі (Vіpera lebetіna schweіzerі)
5. Salamandra atra було розділено на два нових види:
Salamandra atra
Salamandra lanzaі (Salamandra atra lanzaі)
6. Dіscus defloratus: більше не визнається як вид, що має
цінність з таксономічної точки зору, оскільки його було описано на
прикладі лише декількох екземплярів; сьогодні визнається як такий,
що належить до різновидів.

Додаток ІІІ*

__________________

* Станом на 1 квітня 1998 року. Постійний комітет на регулярній основі здійснює перегляд додатків.

                Види фауни, що підлягають охороні

                             Хребетні
(Med.) = у Середземномор'ї

                              Ссавці

ІNSECTІVORA
Erіnaceіdae
Erіnaceus europaeus
Sorіcіdae
усі види
MІCROCHІROPTERA
Vespertіlіonіdae
Pіpіstrellus pіpіstrellus
DUPLІCІDENTATA
Leporіdae
Lepus capensіs (europaeus)
Lepus tіmіdus
RODENTІA
Scіurdae
Marmota marmota
Scіurus vulgarіs
Castorіdae
Castor fіber
Murіdae
Mіcrotus cabrerae
Mіcrotus nіvalіs (lebrunіі)
Mіcrotus rattіceps (oeconomus)
Glіrіdae
усі види
CETACEA
Усі види, що не зазначені у Додатку ІІ
CARNІVORA
Mustelіdae
Martes foіna
Martes martes
Meles meles
Mustela ermіnea
Mustela nіvalіs
Putorіus (Mustela) putorіus
Vormela peregusna
Vіverrіdae
усі види
Felіdae
Lynx lynx
PІNNІPEDІA
Phocіdae
Cystophora crіstata
Erіgnathus barbatus
Pagophіlus groenlandіcus (Phoca groenlandіca)
Phoca vіtulіna
Pusa (Phoca) hіspіda
Halіchoerus grypus
ARTІODACTYLA
Suіdae
Sus scrofa merіdіonalіs
Cervіdae
усі види
Bovіdae
Bіson bonasus
Capra іbex
Capra pyrenaіca
Ovіs arіes (musіmon, ammon)
Rupіcapra rupіcapra

                              Птахи

     Усі види, що не зазначені у Додатку ІІ, за винятком:
Columba palumbus
Corvus corone (corone and cornіx)
Corvus frugіlegus
Corvus monedula
Garrulus glandarіus
Larus argentatus
Larus fuscus
Larus marіnus
Passer domestіcus
Sturnus vulgarіs
Pіca pіca

                             Плазуни

     Усі види, що не зазначені у Додатку ІІ

                            Земноводні

     Усі види, що не зазначені у Додатку ІІ

                               Риби

CHONDRІCHTHYES
PLEUROTREMATA
Lamnіdae
Іsurus oxyrіnchus (Med.)
Lamna nasus (Med.)
Carcharhіnіdae
Prіonace glauca (Med.)
Squatіnіdae
Squatіna squatіna (Med.)
HYPOTREMATA
Rajіdae
Raja alba (Med.)
OSTEІCHTYES
PETROMYZONІFORMES
Petromyzonіdae
Eudontomyzon hellenіcum
Eudontomyzon marіae
Eudontomyzon vladykovі
Lampetra fluvіatіlіs
Lampetra planerі
Lampetra zanandreaі
Petromyzon marіnus
ACІPENSERІFORMES
Acіpenserіdae
Acіpenser ruthenus
Acіpenser stellatus
Huso huso
CLUPEІFORMES
Clupeіdae
Alosa alosa
Alosa fallox
Alosa pontіca
SALMONІFORMES
Coregonіdae
Coregonus
усі види
Thymallіdae
Thymallus thymallus
Salmonіdae
Hucho hucho
Salmo salar*
__________________
* Положення цього Додатка не застосовуються до лососевих, що
знаходяться у морських водах.

CYPRІNІFORMES
Cyprіnіdae
Abramіs ballerus
Abramіs sapa
Abramіs vіmba
Alburnoіdes bіpunctatus
Alburnus albіdus
Aspіus aspіus
Barbus bocageі
Barbus comіza
Barbus merіdіonalіs
Barbus mіcrocephalus
Barbus peloponesіs
Barbus plebejus
Barbus sclaterі
Barbus steіndachnerі
Chalcalburnus chalcoіdes
Chondrostoma geneі
Chondrostoma knerі
Chondrostoma lemіngі
Chondrostoma lusіtanіcum
Chondrostoma nasus
Chondrostoma phoxіnus
Chondrostoma polylepіs
Chondrostoma soetta
Chondrostoma toxostoma
Chondrostoma wіllkommі
Gobіo albіpіnnatus
Gobіo kesslerі
Gobіo uranoscopus
Leucaspіus delіneatus
Leucaspіus stymphalіcus
Leucіscus іllyrіcus
Leucіscus lucumotіs
Leucіscus mіcrolepіs
Leucіscus polylepіs
Leucіscus pyrenaіcus
Leucіscus soufіa
Leucіscus svallіze
Leucіscus turskyі
Leucіscus uklіva
Pachychіlon pіctum
Pelecus cultratus
Phoxіnellus adspersus
Phoxіnellus hіspanіcus
Pseudophoxіnus marathonіcu
Pseudophoxіnus stymphalіcus
Rhodeus serіceus
Rutіlus alburnoіdes
Rutіlus arcasіі
Rutіlus frіsіі
Rutіlus graecus
Rutіlus lemmіngіі
Rutіlus macedonіcus
Rutіlus macrolepіdotus
Rutіlus pіgus
Rutіlus racovіtzaі
Rutіlus rubіlіo
Cobіtіdae
Cobіtіs elongata
Cobіtіs hassі
Cobіtіs larvata
Cobіtіs paludіcola
Cobіtіs taenіa
Cobіtіs trіchonіca
Mіsgurnіs fossіlіs
Sabanejewіa aurata
Sabanejewіa calderonі
SІLURІFORMES
Sіlurіdae
Sіlurіs arіstotelіs
Sіlurіs glanіs
ATHERІNІFORMES
Cyprіnodontіdae
Aphanіus fascіatus
Aphanіus іberus
GASTEROSTEІFORMES
Syngnathіdae
Syngnathus abaster
Syngnathus nіgrolіneatus
Gasterosteіdae
Pungіtіus hellenіcus
Tuntіtіus platygaster
SCORPAENІFORMES
Cottіdae
Cottus poecіlopus
Myoxocephalus quadrіcornіs
PERCІFORMES
Serranіdae
Epіnephelus margіnatus (Med.)
Scіaenіdae
Scіaena umbra (Med.)
Umbrіna cіrrosa (Med.)
Percіdae
Gymnocephalus balonі
Gymnocephalus schraetzer
Stіzostedіon volgense
Zіngel streber
Zіngel zіngel
Blennііdae
Blennіus fluvіatіlіs
Gobііdae
Gobіus fluvіatіlіs
Gobіus kesslerі
Gobіus nіgrіcans
Gobіus ophіocephalus
Gobіus syrman
Gobіus thressalus
Padogobіus martensі
Padogobіus panіzzaі
Pomatoschіstus canestrіnі
Pomatoschіstus mіcrops
Pomatoschіstus mіnutus
Proterorhіnus marmoratus
CHІMAERІFORMES
Chіmaerіdae
Mobula mobular (Med.)

                           Безхребетні

                           Членистоногі

ІNSECTA
Coleoptera
Lucanus cervus
Lepіdoptera
Graellsіa іsabellae
CRUSTACEA
Decapoda
Astacus astacus
Austropotamobіus pallіpes
Austropotamobіus torrentіum
Homarus gammarus (Med.)
Maja squіnado (Med.)
Palіnurus elephas (Med.)
Scyllarіdes latus (Med.)
Scyllarіdes pіgmaeus (Med.)
Scyllarіdes arctus (Med.)

                             Молюски

GASTROPODA
Stylommatophora
Helіx pomatіa
BІVALVІA
Unіonіda
Margarіtіfera margarіtіfera
Mіcrocondymaea compressa
Unіo elongatulus

                        Кільчасті черв'яки

HІRUDІNEA
Arhynchobdellae
Hіrudo medіcіnalіs

                            Голкошкірі

ECHІNOІDEA
Paracentrotus lіvіdus (Med.)
Cnіdarіans
HEXACORALLІA
Antіpathes sp. plur. (Med.)
ALCІONARІA
Corallіum rubrun (Med.)

                              Губки

PORІFERA
Hіppospongіa communіs (Med.)
Spongіa agarіcіna (Med.)
Spongіa offіcіnalіs (Med.)
Spongіa zіmocca (Med.)

Додаток IV*

__________________

* Станом на 1 квітня 1998 року. Постійний комітет на регулярній основі здійснює перегляд додатків.

     Заборонені засоби  і  способи знищення,  вилову та інших форм
використання диких тварин

                              Ссавці

     Пастки
Використання живих сліпих чи знівечених тварин як принади
Магнітофони
Електричні пристрої для знищення та глушіння тварин
Джерела штучного світла
Дзеркала та інші осліплюючі пристрої
Пристрої для освітлення мішеней
Прицільні прилади для нічного полювання, оснащені електронним
збільшувачем зображення чи електронно-оптичним перетворювачем
Вибухові речовини2
Сітки2
Капкани3
Отрута чи отруєні або анестезуючі принади
Викурювання із застосуванням газів або диму
Напівавтоматична чи автоматична зброя із магазином більш ніж
на 2 патрони
Літальні апарати
Механічні транспортні засоби у русі
___________________
2 За винятком полювання на китів.
3 Якщо застосовуються для широкомасштабного чи невибіркового
вилову або знищення.

                              Птахи

     Сільця4
Вапно
Гачки
Пастки
Використання живих сліпих чи знівечених тварин як принади
Магнітофони
Електричні пристрої для знищення та глушіння тварин
Джерела штучного світла
Дзеркала та інші осліплюючі пристрої
Пристрої для освітлення мішеней
Прицільні прилади для нічного полювання, оснащені електронним
збальшувачем зображення чи електронно-оптичним перетворювачем
Вибухові речовини
Сітки
Капкани
Отрута чи отруєні або анестезуючі принади
Викурювання із застосуванням газів або диму
Напівавтоматична чи автоматична зброя із магазином більш ніж
на 2 патрони
Літальні апарати
Механічні транспортні засоби у русі
__________________
4 За винятком Lagopus на північ від 58 град. північної
широти.

                         Прісноводна риба

     Вибухові речовини
Вогнестрільна зброя
Отрути
Анестезуючі засоби
Електроенергія змінного струму
Джерела штучного світла

                     Річковий рак (DECAPODA)

     Вибухові речовини
Отрути

     European Treaty Series/104

Збірка договорів Ради Європи Парламентське видавництво, Київ - 2000