КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 28 травня 2001 р. N 590
Київ

Про основні засади складання
проекту Державного бюджету України на 2002 рік

Розглянувши підготовлені Міністерством фінансів попередні показники проекту Державного бюджету України на 2002 рік та розроблені Міністерством економіки попередні Основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2002 рік, Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Міністерству фінансів доопрацювати схвалені Кабінетом Міністрів України Основні напрями бюджетної політики на 2002 рік з урахуванням відповідних положень позачергового Послання Президента України до Верховної Ради України щодо основних напрямів бюджетної політики на 2002 рік і подати їх на розгляд Кабінету Міністрів України.

2. Міністерству фінансів, іншим центральним та місцевим органам виконавчої влади покласти в основу розрахунку базових показників проекту Державного бюджету України на 2002 рік схвалені Кабінетом Міністрів України Основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2002 рік.

3. Міністерству палива та енергетики, Державному комітетові промислової політики, Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України", Міністерству економіки подати до 1 червня 2001 р. Міністерству фінансів розрахунки та обгрунтування ставок рентних платежів за нафту і природний газ власного видобутку, відрахувань від плати за транзит нафти, природного газу та аміаку, фізичні обсяги видобутку і транспортування зазначеної сировини для врахування у проекті Державного бюджету України на 2002 рік.

4. Фонду державного майна, Державному комітетові з питань регуляторної політики та підприємництва разом з Міністерством фінансів подати у місячний термін Кабінетові Міністрів України проект законодавчого акта, згідно з яким до державного бюджету перераховується не менш як 50 відсотків прибутку (доходу) акціонерних товариств, що залишається після сплати податків та інших обов'язкових платежів відповідно до частки, яка належить державі у статутних фондах цих товариств.

5. Фонду державного майна відповідно до Указу Президента України від 29 грудня 1999 р. N 1626 ( 1626/99 ) "Про невідкладні заходи щодо прискорення приватизації майна в Україні" та Державної програми приватизації на 2000 2002 роки, затвердженої Законом України від 18 травня 2000 р. N 1723 "Про Державну програму приватизації", подати до 1 липня 2001 р. Кабінетові Міністрів України план заходів із забезпечення надходжень від приватизації державного майна у 2002 році до загального фонду державного бюджету в обсязі не менш як 1 млрд. доларів США та пропозиції щодо їх реалізації.

6. Міністерству екології і природних ресурсів, Державному комітетові по земельних ресурсах внести до 15 червня 2001 р. Міністерству фінансів пропозиції щодо визначення прогнозних сум та порядку зарахування до державного і місцевих бюджетів у 2002 році коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення відповідно до статті 2 Указу Президента України від 4 лютого 2000 р. N 618 "Про заходи щодо розвитку та регулювання ринку земель населених пунктів, інших земель несільськогосподарського призначення".

7. Державній податковій адміністрації і Державній митній службі укласти у двотижневий термін з Міністерством фінансів угоди про щомісячний обмін інформацією з питань проведення прогнозних розрахунків дохідної частини бюджету.

8. Передбачити формування проекту Державного бюджету України на 2002 рік на бездефіцитній основі.

9. Передбачити у проекті Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік" відмову від надання державних гарантій забезпечення зобов'язань юридичних осіб за одержаними іноземними кредитами, за винятком кредитів, що надаються міжнародними фінансовими організаціями.

10. З метою ефективного управління державним боргом передбачити в проекті Державного бюджету України на 2002 рік можливість дострокового викупу боргових зобов'язань держави в межах коштів, визначених на погашення та обслуговування державного боргу.

11. Передбачити у проекті Закону України " Про Державний бюджет на 2002 рік" припинення на 2002 рік дії пункту 3 статті 1 та статті 3 Закону України "Про реструктуризацію боргових зобов'язань Кабінету Міністрів України перед Національним банком України" з перенесенням сум платежів, які припадають на 2002 рік, рівними частинами на 2005 - 2009 роки.

З метою зменшення навантаження на державний бюджет у 2002 - 2004 роках Міністерству фінансів подати у двотижневий термін на розгляд Кабінету Міністрів України проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про реструктуризацію боргових зобов'язань Кабінету Міністрів України перед Національним банком України ".

12. Установити, що під час складання проекту Державного бюджету України на 2002 рік застосовується програмно-цільовий підхід, який передбачає затвердження державного бюджету в розрізі бюджетних програм головних розпорядників коштів державного бюджету (далі - головні розпорядники).

Міністерству фінансів за участю головних розпорядників визначити перелік бюджетних програм, за якими подаються бюджетні запити на 2002 рік, та внести Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо остаточного їх переліку у проекті Державного бюджету України на 2002 рік.

13. Міністерству фінансів під час формування і виконання бюджету на 2002 рік застосувати функціональну класифікацію видатків бюджетів, приведену у відповідність з міжнародними стандартами.

14. Міністерству фінансів довести у тижневий термін до головних розпорядників граничні обсяги видатків загального фонду проекту Державного бюджету України на 2002 рік виходячи з прогнозного обсягу ресурсів на зазначений рік разом з інструктивними документами, необхідними для складання бюджетних запитів на 2002 рік.

Головним розпорядникам подати до 2 липня ц.р. Міністерству фінансів бюджетні запити на 2002 рік згідно з установленими вимогами.

Міністерству фінансів не враховувати під час розгляду бюджетних запитів видатки, щодо яких головними розпорядниками не подано належне обгрунтування або порушено вимоги, визначені в інструктивних документах Міністерства фінансів.

15. Головним розпорядникам під час підготовки бюджетних запитів на 2002 рік здійснити перегляд видів діяльності та інвентаризацію видатків, що проводяться у 2001 році за рахунок коштів бюджету, розподіливши граничні обсяги видатків загального фонду проекту Державного бюджету України на 2002 рік за пріоритетними бюджетними програмами для забезпечення виконання своїх основних функцій та реалізації державних цільових програм. Розглянути питання щодо можливості фінансування окремих програм за рахунок небюджетних джерел, розширення платних послуг, оптимізації структури і кількісного складу установ та організацій, що належать до сфери управління.

16. Головним розпорядникам подати Міністерству фінансів до 2 липня 2001 року у бюджетних запитах на 2002 рік пропозиції щодо внесення змін до нормативно-правових актів, реалізацію яких неможливо забезпечити виходячи з граничних видатків загального фонду проекту Державного бюджету України на 2002 рік, для збереження збалансованості бюджету та приведення законодавства у відповідність з реальними фінансовими ресурсами держави.

17. Міністерству охорони здоров'я, Міністерству освіти і науки під час підготовки бюджетних запитів на 2002 рік передбачити у межах доведених граничних обсягів видатків загального фонду проекту Державного бюджету України на 2002 рік необхідні кошти відповідно на реалізацію програм і централізованих заходів з профілактики та лікування СНІДу, боротьби з туберкульозом та інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів і комп'ютеризації сільських шкіл.

18. Міністерству економіки разом з Міністерством фінансів та іншими центральними органами виконавчої влади внести у місячний термін на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо напрямів використання видатків на державні централізовані капітальні вкладення у 2002 році.

19. Головним розпорядникам під час підготовки бюджетних запитів на 2002 рік забезпечити погодження з Міністерством економіки видатків на бюджетні програми у сфері науки.

20. Передбачити в проекті Державного бюджету України на 2002 рік планування видатків на виплату пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ за бюджетними програмами соціального захисту у видатках відповідно Міністерства оборони (військовослужбовцям Збройних Сил та військ цивільної оборони), Служби безпеки (військовослужбовцям Служби безпеки, Прикордонних військ та Управління державної охорони), Міністерства внутрішніх справ (особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та військовослужбовцям внутрішніх військ), Державної податкової адміністрації (особам начальницького складу податкової міліції) та Державного департаменту з питань виконання покарань (особам начальницького і рядового складу кримінально-виконавчої системи).

Міністерству фінансів разом з Державним казначейством визначити порядок здійснення зазначених видатків на основі діючого механізму фінансування пенсій військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

21. Передбачити у проекті Закону України "Про Державний бюджет на 2002 рік" здійснення витрат на забезпечення інсуліном хворих на цукровий діабет виключно Міністерством охорони здоров'я за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті.

22. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади передбачити у складі бюджетних програм на 2002 рік видатки на забезпечення виконання положень Програми інтеграції України до Європейського Союзу в межах доведених Міністерством фінансів граничних обсягів видатків загального фонду проекту Державного бюджету України на 2002 рік.

Міністерству економіки разом з Міністерством фінансів та іншими центральними органами виконавчої влади у місячний термін підготувати та внести на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо визначення джерел формування статутного фонду Українського банку реконструкції та розвитку, а також проведення робіт по визнанню повного ринкового статусу економіки України та вжиття заходів щодо захисту інтересів вітчизняних виробників на зовнішніх і внутрішньому ринках.

23. Міністерству фінансів, Міністерству праці та соціальної політики під час доопрацювання проекту Державного бюджету України на 2002 рік визначитися щодо спрямування у зазначеному році надходжень від додаткових зборів на виплату пенсій для погашення заборгованості, що виникла у зв'язку із знеціненням грошових заощаджень громадян в установах Ощадного банку і страхових внесків до колишнього Укрдержстраху, та для викупу облігацій Державної цільової безпроцентної позики 1990 року.

24. Передбачити у проекті Закону України "Про Державний бюджет на 2002 рік" розподіл коштів, спрямованих на реалізацію нових проектів програм економічного і соціального розвитку України, що підтримуються міжнародними фінансовими організаціями, через відповідних головних розпорядників.

Міністерству економіки, Міністерству фінансів, Міністерству юстиції, Міністерству закордонних справ внести Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо порядку підготовки і реалізації проектів програм економічного і соціального розвитку України, що підтримуються міжнародними фінансовими організаціями, з урахуванням абзацу першого цього пункту.

25. Пенсійному фонду, Фонду соціального страхування, Фонду загальнодержавного соціального страхування на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань подати до 15 липня ц.р. проекти своїх бюджетів на 2002 рік на розгляд Міністерства праці та соціальної політики і Міністерства фінансів, до 15 серпня ц.р. на розгляд Кабінету Міністрів України.

Міністерству праці та соціальної політики і Міністерству фінансів подати до 15 серпня ц.р. на розгляд Кабінету Міністрів України висновки і пропозиції щодо проектів бюджетів зазначених фондів на 2002 рік, у тому числі щодо їх узгодження з проектом Державного бюджету України на 2002 рік.

26. Міністерству фінансів передбачити у складі спеціального фонду проекту Державного бюджету України на 2002 рік доходи і видатки, визначені статтею 49 Закону України "Про Державний бюджет України на 2001 рік" (2120-14 ), із зарахуванням до спеціального фонду державного бюджету дивідендів (доходу), нарахованих на акції (частки, паї) підприємств і господарських товариств паливно-енергетичного комплексу, які є у державній власності, виходячи з необхідності забезпечення повної збалансованості цих показників.

У зв'язку з цим Фонду державного майна, Міністерству палива та енергетики і Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" подати до 15 червня ц.р. відповідні розрахунки.

27. Міністерству праці та соціальної політики, Міністерству фінансів, Міністерству економіки подати до 1 липня ц.р. на розгляд Кабінету Міністрів України проекти нормативно-правових актів щодо запровадження з 1 січня 2002 р. надання адресних пільг і субсидій населенню виключно у грошовій формі з урахуванням можливості їх перерахування на особові банківські рахунки одержувачів цих соціальних виплат.

28. Державному казначейству вжити необхідних заходів до запровадження з 1 січня 2002 р. казначейського обслуговування місцевих бюджетів усіх рівнів за доходами та перерахування міжбюджетних трансфертів і про результати поінформувати Кабінет Міністрів України до 15 серпня 2001 року.

Міністерству фінансів передбачити у проекті Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік" казначейське обслуговування місцевих бюджетів усіх рівнів за доходами та перерахування міжбюджетних трансфертів.

29. Міністерству фінансів під час визначення обсягів міжбюджетних трансфертів у відносинах місцевих бюджетів з державним бюджетом запровадити механізм стимулювання місцевих бюджетів тих територій, де за останні три роки забезпечено нарощування дохідної бази бюджету.

30. Міністерству фінансів забезпечити складення проекту Державного бюджету України на 2002 рік відповідно до вимог цієї постанови і до 15 серпня ц.р. подати проект Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік" на розгляд Кабінету Міністрів України.

31. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Першого віце-прем'єр-міністра, віце-прем'єр-міністрів України відповідно до розподілу функціональних повноважень.

Перший віце-прем'єр-міністр України Ю.ЄХАНУРОВ