Документ втратив чиннiсть!

МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 125 від 20.04.2001

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
5 травня 2001 р. N 390/5581

(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства оборони України
N 103 від 29.02.20
12)

Про затвердження Положення про воєнізовану охорону
об'єктів Збройних Сил України та Інструкції з
організації та несення служби воєнізованою
охороною на об'єктах Збройних Сил України

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 березня 1993 року N 195 та з метою подальшого поліпшення організації охорони об'єктів Збройних Сил України підрозділами воєнізованої охорони наказую:

1. Затвердити:

Положення про воєнізовану охорону об'єктів Збройних Сил України, що додається;

Інструкцію з організації та несення служби воєнізованою охороною на об'єктах Збройних Сил України, що додається.

2. Наказ Міністра оборони України від 24 травня 1993 року N 115 "Про введення в дію Положення про воєнізовану охорону Міністерства оборони України та Інструкції з організації та несення служби воєнізованою охороною" скасувати.

3. Контроль за виконанням наказу покласти на начальника Генерального штабу Збройних Сил України - першого заступника Міністра оборони України.

4. Наказ розіслати до окремої військової частини.

Міністр оборони України
генерал армії України О.I.Кузьмук

Затверджено
Наказ Міністра оборони України
20.04.01 N 125

Положення
про воєнізовану охорону об'єктів Збройних Сил України

1. Загальні положення

1.1. Воєнізована охорона створюється для забезпечення охорони особливо важливих і режимних об'єктів (арсеналів, баз, складів зі зброєю та боєприпасами, пально-мастильних матеріалів, таємних кімнат, техніки та агрегатів) Збройних Сил України (далі-об'єкти).

1.2. Загальна чисельність воєнізованої охорони для кожного виду Збройних Сил України і військових частин, підпорядкованих управлінням центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, установлюється Міністром оборони України.

1.3. Під час підготовки проекту штату підрозділів воєнізованої охорони береться до уваги те, що всього на один цілодобовий пост потрібно 9 стрільців.

Розрахунок потреби стрільців для постів з тривалістю охорони менше доби здійснюється шляхом приведення цих постів за часом охорони до цілодобового поста (наприклад, пост, що охороняється 15 годин на добу, складає 15:24=0,6 цілодобового поста і на його охорону потрібно 9 0,6=5,4 штатної одиниці (п'ять штатних одиниць).

1.4. Для охорони та оборони об'єктів створюються такі підрозділи воєнізованої охорони:

загін (штатна чисельність від 75 осіб і більше);

команда (штатна чисельність від 15 до 74 осіб);

група (штатна чисельність до 15 осіб).

Загони, команди і групи воєнізованої охорони входять до складу військових частин (об'єктів) та іменуються за умовним найменуванням військової частини (об'єкта, що охороняється), наприклад загін, команда, група воєнізованої охорони військової частини А1211.

1.5. Особовий склад підрозділів воєнізованої охорони є працівниками Збройних Сил України, на яких поширюється законодавство України про працю та державне соціальне страхування.

Тривалість робочого часу та часу відпочинку особового складу воєнізованої охорони встановлюється відповідно до чинного законодавства України.

1.6. Особовий склад воєнізованої охорони залежно від посад, які він обіймає, розподіляється на старший, середній, молодший начальницький склад та рядовий склад.

До старшого начальницького складу належать:

начальник загону;

заступник начальника загону.

До середнього начальницького складу належать:

помічник начальника загону з матеріально-технічного забезпечення;

начальник окремої команди;

заступник начальника окремої команди;

начальник команди у складі загону;

начальник команди службового собаківництва.

До молодшого начальницького складу належать:

начальник групи (варти);

інструктор службового собаківництва;

майстер (зброяр, з ремонту технічних засобів охорони).

До рядового складу належать: стрілець I класу; стрілець II класу; вожатий службових собак.

1.7. Особовий склад воєнізованої охорони озброюється вогнепальною нарізною зброєю. Забезпечення підрозділів воєнізованої охорони зброєю та боєприпасами здійснюється постачальними органами Озброєння Міністерства оборони України.

Порядок організації обліку зберігання і видачі зброї та боєприпасів здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства та інших нормативно-правових актів.

Зброя та боєприпаси особовому складу воєнізованої охорони з кімнати зберігання зброї загону (команди, групи) видаються тільки для несення служби у варті або проведення занять. При цьому видача зброї та боєприпасів здійснюється за особистим підписом кожного в книзі видачі зброї та боєприпасів.

1.8. Особовий склад воєнізованої охорони забезпечується формою одягу за встановленими нормами через постачальні органи Тилу Міністерства оборони України за рахунок коштів, виділених на утримання воєнізованої охорони. Носіння спеціальної форми одягу особовим складом під час виконання службових обов'язків обов'язкове.

1.9. Відповідальність за організацію і несення служби воєнізованою охороною, а також обладнання постів та об'єктів, що охороняються, технічними засобами охоронної та пожежної сигналізації, матеріальне і технічне забезпечення підрозділів воєнізованої охорони, морально-психологічне, фінансове та медичне забезпечення особового складу, матеріальне і ветеринарне забезпечення вартових собак покладається на командирів військових частин (начальників об'єктів).

1.10. Для підвищення службової кваліфікації з особовим складом воєнізованої охорони проводяться заняття зі спеціальної та вогневої підготовки, порядку несення вартової служби та заняття із заходів безпеки під час виконання службових обов'язків - чотири години на місяць у робочий час згідно з Програмою підготовки особового складу воєнізованої охорони, яка затверджується Міністерством оборони України.

2. Комплектування підрозділів воєнізованої охорони

2.1. До воєнізованої охорони приймаються громадяни України не молодше 21-річного віку, які не були засуджені за вчинення злочину і здатні за своїми діловими і моральними якостями та станом здоров'я до несення служби зі зброєю, спроможні виконувати обов'язки, що випливають з умов та особливостей несення служби на кожному об'єкті, що охороняється.

2.2. Приймання громадян до складу підрозділів воєнізованої охорони здійснюється згідно з вимогами Кодексу законів про працю України та оформлюється наказом командира військової частини (начальника об'єкта).

2.3. Під час приймання на роботу до воєнізованої охорони громадянином подаються такі документи:

письмова заява; паспорт; військовий квиток; трудова книжка; довідка про стан здоров'я (надалі медичні огляди проводяться у медичних установах Міністерства оборони України (місцевих лікувальних закладах) щорічно);

довідки щодо перебування на обліку в наркологічному диспансері й у психіатра за місцем проживання.

2.4. На особовий склад підрозділів воєнізованої охорони заводяться облікові справи, у яких повинні бути документи, передбачені чинним законодавством.

3. Обов'язки особового складу воєнізованої охорони

3.1. Начальник загону (команди, групи) воєнізованої охорони відповідає за організацію та несення служби особовим складом загону (команди, групи); його спеціальну підготовку, морально-психологічний стан та трудову дисципліну; виконання заходів безпеки під час несення служби; за стан і зберігання зброї, боєприпасів та іншого майна загону (команди, групи). Він підпорядкований безпосередньо командиру військової частини (начальнику об'єкта) і є прямим начальником усього особового складу загону (команди, групи).

Начальник загону (команди, групи) воєнізованої охорони зобов'язаний:

організовувати охорону об'єкта згідно з рішенням командира військової частини (начальника об'єкта) на охорону об'єктів військової частини (об'єкта) та Інструкцією з організації та несення служби воєнізованою охороною на об'єктах Збройних Сил України, що затверджується Міністерством оборони України;

керувати особовим складом загону (команди, групи): стежити за точним виконанням особовим складом вимог табеля постів та інструкцій з питань організації і здійснення охорони та пропускного режиму і не менш як три рази на тиждень (з них один раз уночі) раптово перевіряти несення служби вартою;

організовувати та постійно здійснювати контроль за несенням служби особовим складом воєнізованої охорони; особисто бути присутнім під час зміни варт і видачі (здавання) зброї особовим складом воєнізованої охорони;

організовувати і проводити заняття із спеціальної та вогневої підготовки з особовим складом загону (команди, групи);

знати ділові та морально-психологічні якості всього особового складу загону (команди, групи). Разом з кадровим органом і фахівцями виховної роботи військової частини (об'єкта) забезпечувати якісний підбір особового складу для загону (команди, групи) воєнізованої охорони та вносити пропозиції стосовно його просування по службі або звільнення. Подавати командиру військової частини (начальнику об'єкта) дані для заохочення, накладення стягнень на підлеглих;

разом з командиром військової частини (начальником об'єкта) проявляти постійну турботу про поліпшення морально-психологічного клімату і дисципліни серед особового складу, створювати умови для роботи та несення служби підпорядкованому особовому складу;

організовувати щотижневе інформування особового складу загону (команди, групи) про державну політику у сфері розбудови Збройних Сил України та загальнополітичні новини в державі й за кордоном;

готувати та подавати на розгляд командира військової частини (начальника об'єкта) пропозиції щодо вдосконалення охорони об'єкта, застосування технічних засобів охорони і засобів пожежної сигналізації, поліпшення пропускного режиму та з інших питань життєдіяльності воєнізованої охорони;

не менше одного разу на місяць перевіряти наявність і стан зброї та боєприпасів загону (команди, групи) і запасу бойових патронів у варті, про що робити запис у книзі огляду, перевірки наявності, стану зберігання зброї та боєприпасів і у книзі обліку запасу бойових патронів, забезпечувати надійність їх зберігання та боєздатність, стежити за справністю технічних засобів охорони і засобів пожежної сигналізації, а також правильністю їх експлуатації;

на підставі плану охорони та оборони об'єкта складати і подавати на затвердження командиру військової частини (начальнику об'єкта) щомісячні графіки несення вартової служби особовим складом та іншу службову документацію щодо організації вартової служби і виконання поставлених завдань загоном (командою, групою) воєнізованої охорони. Щомісяця проводити підбиття підсумків несення служби особовим складом загону (команди, групи).

3.2. Заступник начальника загону (команди) воєнізованої охорони відповідає за планування підготовки особового складу підрозділів воєнізованої охорони, організацію вартової служби; облік особового складу, зброї, боєприпасів та іншого майна загону (команди, групи). Він підпорядковується начальнику загону (команди) і є прямим начальником усього особового складу загону (команди).

Заступник начальника загону (команди) воєнізованої охорони зобов'язаний:

на підставі плану охорони та оборони об'єкта і за дорученням начальника загону (команди) розробляти службову документацію щодо організації та несення вартової служби особовим складом і виконання поставлених завдань підрозділами воєнізованої охорони;

розробляти тематичний розрахунок годин з предметів навчання на навчальний рік, особисто проводити заняття зі спеціальної та вогневої підготовки з молодшим керівним складом, а також контролювати проведення ними занять із рядовим складом загону (команди, групи), вести журнал обліку занять;

за дорученням начальника загону (команди) організовувати і постійно здійснювати контроль за несенням служби особовим складом воєнізованої охорони; бути присутнім під час зміни варт, а також видачі (здавання) зброї особовому складу воєнізованої охорони;

постійно знати наявність особового складу команди (загону) і щоденно подавати звітні дані за особовий склад загону (команди) до штабу військової частини;

проводити інструктаж осіб, які заступають у варту. Не менш як два рази на тиждень (з них один раз уночі) перевіряти несення служби вартою;

не менше одного разу на місяць проводити перевірку наявності та стану зброї, боєприпасів та іншого майна загону (команди, групи) і звіряти їх наявність з відповідними службами військової частини (об'єкта), про що робити запис у книзі огляду, перевірки наявності, стану зберігання зброї та боєприпасів, у книзі обліку запасу бойових патронів і книзі обліку майна загону (команди, групи);

за відсутності начальника загону (команди) виконувати його обов'язки.

3.3. Особи молодшого начальницького складу загону (команди, групи) відповідають за навчання, виховання, трудову дисципліну і охайний зовнішній вигляд своїх підлеглих, за точне виконання ними своїх обов'язків. Вони є безпосередніми начальниками підпорядкованого їм рядового складу.

Особи молодшого начальницького складу загону (команди, групи) зобов'язані:

знати ділові якості та морально-психологічний стан своїх підлеглих, ступінь їх підготовленості до несення служби, особисто проводити заняття зі спеціальної підготовки з особовим складом команд (груп);

розподіляти підлеглих на пости (ділянки роботи), виходячи з їх службових обов'язків з урахуванням ділових якостей кожного.

3.4. Посадові обов'язки старшого, середнього та молодшого начальницького складу воєнізованої охорони, виходячи з конкретних умов діяльності воєнізованої охорони, повинні бути розроблені та доповнені начальником загону (команди, групи) з урахуванням завдань та особливостей несення служби підрозділами воєнізованої охорони і затверджені наказом командира військової частини (начальника об'єкта).

Начальник управління служби військ
і режиму Генерального штабу Збройних Сил
України генерал-майор У.Ю.Уразов

Затверджено
Наказ Міністра оборони України
20.04.01 N 125

Інструкція
з організації та несення служби
воєнізованою охороною
на об'єктах Збройних Сил України *

1. Загальні положення

1.1. Охорона об'єктів організовується з метою забезпечення надійного зберігання озброєння, військової техніки та інших матеріальних засобів, що розташовані на цих об'єктах, і недопущення проникнення на об'єкти сторонніх осіб. Несення вартової служби з охорони об'єктів вимагає від особового складу воєнізованої охорони глибокого знання і точного виконання вимог чинного законодавства України, в тому числі нормативно-правових актів Міністерства оборони України з питань організації воєнізованої охорони об'єктів Збройних Сил України (далі-об'єкти).

1.2. Для несення вартової служби відряджаються варти. Вартою називається озброєний підрозділ воєнізованої охорони, відряджений для забезпечення охорони та захисту об'єктів Збройних Сил України.

1.3. Варта воєнізованої охорони підпорядковується командиру військової частини (начальнику об'єкта), начальнику загону (команди, групи) воєнізованої охорони та черговому військової частини (об'єкта) і його помічнику (якщо він офіцер або прапорщик).

1.4. Організація та несення вартової служби підрозділами воєнізованої охорони здійснюються відповідно до вимог чинного законодавства України, в тому числі нормативно-правових актів Міністерства оборони України з питань організації воєнізованої охорони об'єктів Збройних Сил України.

На підставі розкладу варт штабом військової частини для кожної варти складаються табель постів, схема розміщення постів та інструкція начальнику варти, план посилення охорони об'єктів варти, які затверджуються командиром військової частини (начальником об'єкта).

1.5. Варта несе службу від 12 до 24 годин. До робочого часу вартових зараховується година за годину весь час перебування на варті, але не більше 12 або 24 годин незалежно від того, скільки часу вартовий перебуває безпосередньо на посту і скільки у вартовому приміщенні.

Особовий склад воєнізованої охорони може бути призначений у варту з моменту закінчення несення служби не раніше як:

через 24 години - при 12-годинному графіку;

через 48 годин - при 24-годинному графіку.

1.6. До складу варти призначаються: начальник варти - з осіб середнього і молодшого начальницького складу, а в деяких випадках - з числа підготовлених стрільців;

помічник начальника варти - з осіб молодшого начальницького складу або підготовлених стрільців;

помічник начальника варти зі служби вартових собак - з числа інструкторів службового собаківництва;

вартові, контролери контрольно-пропускних пунктів - з числа стрільців.

У варту забороняється призначати осіб, які не пройшли початкового навчання, не засвоїли матеріальної частини зброї та правил користування нею, а також хворих.

1.7. Для безпосередньої охорони та оборони об'єктів із складу варти виставляються чатові.

Чатовим називається озброєний стрілець воєнізованої охорони, який виконує завдання із забезпечення охорони та захисту дорученого йому поста.

Постом називається все доручене для охорони та захисту чатовому, а також місце або ділянка місцевості, на якій він виконує свої обов'язки.

До постів також належать об'єкти та ділянки місцевості, що їх охороняє варта, на яких встановлено технічні засоби охорони або є вартові собаки.

2. Озброєння загону (команди, групи) варти

2.1. Особовий склад варти має бути в установленій формі одягу, озброєний справною і приведеною до нормального бою штатною зброєю. Контролери контрольно-пропускних пунктів та особи добового наряду, які несуть службу на внутрішніх постах, озброюються за рішенням командира військової частини (начальника об'єкта).

2.2. Зброя та боєприпаси загону (команди, групи) воєнізованої охорони зберігаються у вартовому приміщенні в окремій кімнаті для зберігання зброї, обладнаній відповідно до вимог чинного законодавства України, в тому числі нормативно-правових актів Міністерства оборони України щодо організації обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України. Ставниці зі зброєю, ящики з боєприпасами загону (команди, групи), а також кімната для зберігання зброї замикаються і запечатуються: ставниця і кімната для зберігання зброї - печаткою начальника варти, ящики з боєприпасами - печаткою начальника загону (команди, групи) воєнізованої охорони.

Зброя особового складу варти, у тому числі того, хто несе службу з багнетом, зберігається у ставниці, а бойові патрони для видачі вартовим - у замкненому і запечатаному печаткою начальника варти металевому ящику в кімнаті начальника варти.

Ключі від замків кімнати для зберігання зброї та боєприпасів загону (команди, групи), ставниць зі зброєю і ящиків з боєприпасами варти зберігаються у начальника варти. Передавати ключі іншим особам забороняється. Запасні ключі зберігаються у начальника загону (команди, групи) у запечатаному тубусі (пеналі) у металевому ящику (сейфі), що замикається.

2.3. В опис майна та інвентарю заносяться зброя й ящики з боєприпасами загону (команди, групи), що зберігаються в кімнаті зберігання зброї, а також ящик із запасом бойових патронів варти, який приймає начальник варти від начальника попередньої варти.

2.4. Під час зміни варти зброя приймається начальником варти поштучно за номерами й комплектністю; запас бойових патронів - у запечатаних ящиках, а бойових патронів, призначених для видачі вартовим, - поштучно.

2.5. Наявність і стан зброї та боєприпасів загону (команди, групи) воєнізованої охорони перевіряються:

начальником штабу військової частини (начальником об'єкта або його заступником), начальником загону - не менше одного разу на місяць;

начальником команди (групи), заступником начальника - не менше одного разу на місяць.

Про результати перевірки робляться відповідні записи в книзі огляду (перевірки) зброї, яка постійно міститься у кімнаті для зберігання зброї та боєприпасів.

3. Пароль, змінний жетон, числова перепустка

3.1. Пароль - це таємне слово, яке служить для начальника варти засобом для переконання, що варта, яка прибула для заміни, справді призначена з цією метою.

Крім того, пароль є засобом переконання в тому, що особа, яка прибула з наказом від командира військової частини (начальника об'єкта), чергового частини (об'єкта), дійсно уповноважена на те відповідним начальником.

Для кожної варти добирається окремий пароль.

3.2. Записки з новими й старими паролями вручаються начальнику загону (команди) або черговому військової частини (об'єкта), який заступає на чергування, начальником штабу частини (начальником об'єкта або його заступником) у призначений час перед розводом.

3.3. Усі особи, які знають пароль, зобов'язані зберігати його в найсуворішій таємниці. Під час опитування пароль повідомляється запискою без його оголошення, після чого записка негайно знищується.

3.4. Змінний жетон установлюється для зміни чатових і є свідченням того, що особа, яка прибула на пост та пред'явила його, дійсно прибула зі складу варти для зміни чатового.

3.5. Змінний жетон видається начальником варти або його помічником кожному вартовому в разі відправлення чергової зміни на пости і повертається вартовим, який змінився з поста, після повернення до вартового приміщення.

3.6. Змінні жетони за кількістю постів зберігаються в кімнаті начальника варти у спеціальному ящику, закритому на замок. Ключі від ящика містяться у начальника варти або його помічника.

3.7. Числовою перепусткою називається число від 8 до 27, яке служить для впізнавання один одного особами варти або особами, які перевіряють службу (начальника варти і його помічника).

Числова перепустка призначається начальником варти і доводиться до вартових кожного разу перед відправленням змін на пости.

3.8. У разі наближення до поста будь-яких осіб, крім тих, яким чатовий підпорядкований, він за 10-15 кроків зупиняє їх і називає непарне число, яке менше призначеної перепустки. Особа, яка прибула на пост, на вимогу чатового відрекомендовується та називає число, яке в сумі з числом, що назвав чатовий, складає числову перепустку.

Наприклад, числова перепустка 23. Чатовий називає число 11, а особа, яка наближається, повинна назвати число 12 (12+11=23).

4. Підготовка варт

4.1. Командири військових частин (начальники об'єктів) і начальники загонів (команд, груп), від яких відряджаються варти, несуть особисту відповідальність за добір і розподіл особового складу варт, його підготовку до несення служби, за справний стан зброї та боєприпасів і завчасне прибуття варт на розвід.

4.2. Підготовка особового складу варти організовується начальником загону (команди, групи) воєнізованої охорони, проводиться ним особисто або його заступником і складається з теоретичних і практичних занять, що проводяться протягом однієї години (30 хвилин теоретичні та 30 хвилин практичні заняття) у день заступання в наряд перед розводом згідно з розпорядком дня військової частини.

Теоретичні заняття проводяться у класі для підготовки варт, обладнаному в одному з приміщень військової частини (об'єкта).

Практичні заняття проводяться у вартовому містечку військової частини (об'єкта), яке обладнується поблизу вартового приміщення.

Для проведення занять з особовим складом варти за рішенням командира військової частини (начальника об'єкта) залучаються начальники служб, офіцери управління військової частини (об'єкта).

5. Розвід, зміна варт і чатових

5.1. Розвід варт проводиться з метою перевірки готовності варт до несення служби, переходу їх у підпорядкування особам, зазначеним у пункті 1.3 Інструкції і надання вартам права зміни попередніх варт. Місце та час розводу варт визначаються командиром військової частини (начальником об'єкта), при цьому місце розводу повинно бути біля вартового приміщення.

Розвід варт проводиться начальником загону (команди, групи) або черговим військової частини (об'єкта), які вручають начальнику варти записки з паролями. Тривалість розводу не повинна перевищувати 40 хвилин.

5.2. Начальник нової варти після прибуття з розводу залишає варту перед входом на територію об'єкта, що охороняється, або перед вартовим приміщенням, відрекомендовується начальнику попередньої варти і повідомляє йому пароль для зміни.

Начальник попередньої варти переконується в правильності пароля та допускає нову варту до вартового приміщення для шикування на майданчику перед вартовим приміщенням і шикує свою варту на майданчику перед фронтом нової варти.

Після доповідей начальників варт про готовність до приймання та здавання варти нова варта заходить до вартового приміщення, попередня - до кімнати для попередньої варти.

5.3. Після прибуття до вартового приміщення начальник нової варти дізнається у начальника попередньої варти про числову перепустку, видає першій зміні зброю та боєприпаси, шикує її, визначає завдання вартовим, роздає їм змінні жетони, доводить до них стару і нову числові перепустки, виводить зміну з вартового приміщення, подає команду на заряджання зброї і контролює правильність її зарядження, після чого відправляє зміну на пости. Зброя заряджається (розряджається) у спеціальному освітленому місці, обладнаному кулевловлювачами, перед вартовим приміщенням; а під час переїздів змін на машинах - у спеціально обладнаних місцях на постах.

Карабін заряджається на повну ємність магазина. Після зарядження карабіна затвор повільно закривається (при цьому патрон у патронник не досилається), знімається запобіжник, спускається курок, і карабін ставиться на запобіжник.

Пістолет заряджається спорядженим магазином, затвор під час зарядження назад не відводиться. Перед зарядженням пістолет ставиться на запобіжник.

5.4. Після приймання документів, зброї та боєприпасів, обладнання, інвентарю та майна вартового приміщення і зміни постів начальники варт підписують постову відомість попередньої варти, причому начальник нової варти вносить до неї зауваження про всі виявлені під час зміни недоліки, і доповідають про зміну варт начальнику загону (команди, групи) воєнізованої охорони або його заступнику. Начальник загону (команди, групи), прийнявши доповідь про зміну варти, контролює здавання особовим складом попередньої варти зброї та боєприпасів у кімнату для зберігання зброї і підбиває підсумки несення ними служби. Постові відомості зберігаються у штабі військової частини протягом року, що настає за поточним роком.

5.5. Вартові на пости для зміни чатових прямують самостійно, кожен на свій пост. Після прибуття на пост для зміни чатового вартовий називає числову перепустку і пред'являє (але не передає) чатовому змінний жетон.

Чатовий, переконавшись у правильності пред'явленого йому жетона, приступає до здавання поста, а вартовий приймає пост. Після прийняття поста новий чатовий передає вартовому, який змінився з поста, змінний жетон і доповідає про прийняття поста засобами зв'язку начальнику варти, а вартовий, який змінився з поста, самостійно прямує до вартового приміщення.

5.6. Тривалість перебування чатового на посту встановлює командир військової частини (начальник об'єкта) залежно від пори року, стану погоди і температури повітря. Однак безперервне перебування чатового на посту без зміни не повинно перевищувати 4 годин. Якщо температура повітря -20 град.С і нижче (під час вітру і у разі меншого морозу), а також +30 град.С і вище (у затінку), то зміна чатових зовнішніх постів проводиться через 2 години. Указівку про зміну чатових через 2 години в цих випадках дає черговий військової частини (об'єкта), про що начальником варти робиться відповідний запис у постовій відомості.

5.7. Вартовий, який прибув з поста, доповідає начальнику варти або його помічнику про здавання поста, здає йому змінний жетон, після чого під контролем начальника варти або його помічника розряджає зброю, ставить її у ставницю і здає боєприпаси.

6. Внутрішній порядок у вартах

6.1. Склад варти розміщується у вартовому приміщенні. У вартовому приміщенні обладнуються: загальна кімната для особового складу варти; кімната начальника варти та його помічника; кімнати для відпочинку, загального користування та кімната (місце) для переодягання (окремо для чоловіків і жінок);

кімната для зберігання зброї та боєприпасів загону (команди, групи) воєнізованої охорони; кімната технічних засобів охорони (де це необхідно). Крім того, у вартовому приміщенні воєнізованої охорони повинні бути:

їдальня з обладнанням для приготування (підігріву) їжі; місця для вмивання, куріння, чищення зброї та взуття; сушарня; кімната для зберігання майна варти; кімната для попередньої варти. Вартове приміщення обладнується запасним виходом, що замикається зсередини, та забезпечується електричним джерелом освітлення за кількістю кімнат, засобами пожежогасіння, запасом палива, резервними засобами освітлення (лампи, ліхтарі) та інвентарем для прибирання.

Територія, що прилягає до вартового приміщення, має бути з огорожею, висота якої не менше двох метрів.

Перед входом до вартового приміщення має бути обладнання для чищення взуття від бруду. Поблизу вартового приміщення встановлюють контейнер для сміття.

6.2. Особовий склад варти не може залишати вартове приміщення без дозволу начальника варти.

Начальник варти має право відпускати особовий склад з вартового приміщення для приймання їжі, якщо на території об'єкта є їдальня громадського харчування, а також в разі захворювання.

6.3. Відпочинок особового складу організовує начальник варти. Дозволяється відпочивати лежачи (спати), не знімаючи спорядження та не роздягаючись, знявши взуття:

начальнику варти - не більше 6 годин у визначений інструкцією начальникові варти час;

помічнику начальника варти - не більше 6 годин з дозволу начальника варти;

вартовим - не більше 6 годин при 24-годинному графіку і не більше 4 годин при 12-годинному графіку з дозволу начальника варти або його помічника.

7. Застосування фізичної сили та зброї особовим
складом варти

7.1. Застосуванню фізичної сили та зброї, якщо дозволяють обставини, мають передувати попередження про намір їх використання. Без попередження фізичну силу, зброю можуть застосовувати в разі виникнення загрози життю або здоров'ю особового складу воєнізованої охорони, нападу на чатового, на об'єкти, які охороняють, вартове приміщення або зміну, що прямує до постів (з постів).

За неможливості уникнення застосування сили (зброї) це не повинно перевищувати міри, необхідної для виконання покладених на чатових обов'язків. У разі заподіяння чатовими шкоди особовий склад варти забезпечує в найкоротший строк надання потрібної допомоги потерпілим.

Про застосування фізичної сили (зброї) чатовий негайно доповідає начальникові варти, а начальник варти - черговому військової частини (об'єкта).

За перевищення повноважень при застосуванні сили (зброї) чатовий несе відповідальність, установлену законом України.

7.2. Чатовим застосовується зброя без попередження у разі явного нападу на нього або на об'єкт, який він охороняє.

7.3. Усіх осіб, які наближаються до поста або до забороненої зони, позначеної покажчиками, крім начальника варти, помічника начальника варти та осіб, яких вони супроводжують, чатовий зупиняє вигуком "Стій, назад!" або "Стій, обійти справа (зліва)!".

За невиконання особою, яка наближається до поста або до забороненої зони, цієї вимоги чатовий попереджає порушника вигуком "Стій, стрілятиму!" й негайно викликає начальника варти або його помічника. Якщо порушник не виконує цієї вимоги, чатовий досилає патрон у патронник і робить попереджувальний постріл угору.

Якщо порушник не виконує й цієї вимоги та намагається проникнути на пост чи до об'єкта, який охороняють (перетнути заборонену зону), або якщо він після такої спроби вдається до втечі, то чатовий застосовує зброю.

Чатовий, озброєний багнетом, попереджує порушника вигуком "Стій, буде застосована зброя!" і негайно викликає начальника варти або його помічника, не припиняючи стежити за об'єктом, що охороняє, і за поведінкою порушника до прибуття резервної групи на чолі з начальником варти.

7.4. В умовах поганої видимості, коли з відстані, яку зазначають у табелі постів, не можна роздивитися осіб, які наближаються до поста або до забороненої зони, чатовий зупиняє їх вигуком "Стій, хто йде!?". Якщо відповіді немає, то чатовий попереджає: "Стій, стрілятиму!" й затримує порушника або діє відповідно до вимог статті 7.3 Інструкції.

Про затримання порушника чатовий повідомляє у начальника варти, не послабляючи уваги, й далі охороняє об'єкт, який йому доручено, та стежить за поведінкою порушника.

Начальник варти прибуває на пост з резервною групою, затримує порушника, проводить його особистий огляд і огляд його речей; після чого передає порушника черговому частини (об'єкта).

Затримання, особистий огляд порушників і огляд їх речей, вилучення речей і документів, складання протоколів щодо цих дій здійснюється відповідно до чинного законодавства України.

Якщо на вигук чатового надійде відповідь "Іде начальник варти (помічник начальника варти)", то чатовий наказує: "Начальнику варти (помічник начальника варти), до мене! Решта - на місці!"; за потреби чатовий вимагає, щоб особа, яка наближається до нього, освітила своє обличчя. Переконавшись, що той, хто назвався, справді начальник варти (помічник начальника варти), чатовий допускає до себе всіх осіб, які прибули.

Якщо той, хто назвався начальником варти (помічником начальника варти), виявиться невідомим або якщо особи, які перебувають з ним, не виконують вимогу чатового залишитися на місці, чатовий попереджає порушників вигуком "Стій, стрілятиму!". За невиконання порушником цієї вимоги чатовий застосовує до них зброю без попереджувального пострілу вгору.

7.5. Коли необхідно вступити в рукопашний бій для захисту себе або об'єкта, чатовий повинен рішуче і сміливо діяти багнетом і прикладом.

7.6. У невідкладних випадках або за несправності засобів зв'язку й сигналізації чатовий може викликати на пост начальника варти або його помічника пострілом угору.

7.7. Чатові інших постів, почувши постріл або стрілянину, зобов'язані повідомити про це засобами зв'язку начальника варти і посилити пильність, а за можливості надати вогневу підтримку.

7.8. Начальник варти має право застосовувати зброю сам і дати команду про це складу варти в разі явного нападу на об'єкти, які охороняються, на чатових, вартове приміщення, зміну, що прямує до постів (з постів). У цих випадках до застосування зброї він повинен голосом або пострілом угору попередити осіб, проти яких буде застосовано зброю.

8. Права та обов'язки посадових осіб варти

8.1. Начальник варти

8.1.1. Начальник варти відповідає за охорону та оборону доручених варті об'єктів, правильне несення служби особовим складом варти, збереження та справність огорожі, засобів зв'язку, сигналізації, транспортних і технічних засобів, засобів пожежогасіння на постах і у вартовому приміщенні, а також за збереження зброї і боєприпасів, документації та майна, які є у вартовому приміщенні, згідно з описом, за додержання встановленого порядку у вартовому приміщенні.

Начальник варти зобов'язаний:

знати завдання варти, інструкцію начальника варти, обов'язки всіх посадових осіб варти, а також порядок використання й правила експлуатації наявних технічних засобів охорони;

вимагати від особового складу варти знання й неухильного виконання ним обов'язків;

прийняти за описом від начальника попередньої варти зброю та боєприпаси в кімнаті зберігання зброї і боєприпасів загону (команди), ящики з боєприпасами варти, печатки на них і ключі до них, службову документацію, а також засоби зв'язку, сигналізації та пожежогасіння;

робити записи в постовій відомості про всі виявлені неполадки на постах та доповідати черговому варт (військової частини);

направляти у визначений час зміни на пости, перевіряти знання вартовими обов'язків і нагадувати їм про особливості несення служби на кожному посту;

перевіряти стан технічних засобів охорони, давати вказівки помічнику начальника варти з технічних засобів охорони (оператору) на вмикання (вимикання) сигналізації на об'єктах, що охороняються;

стежити за постійною бойовою готовністю резервних груп, справністю транспортних засобів, технічних засобів охорони, засобів зв'язку, зберіганням зброї та боєприпасів особовим складом варти, за додержанням правил заряджання, розряджання зброї та заходів безпеки при цьому, а також за тим, щоб усі особи варти, які прямують на пости, залишали у вартовому приміщенні курильні та запалювальні речі;

підтримувати установлений порядок у вартовому приміщенні;

складати та проводити бойовий розподіл особового складу варти на резервні групи й ставити перед ним завдання на випадок нападу, пожежі, стихійного лиха відповідно до вказівок, викладених в інструкції начальнику варти;

перевіряти особисто не менше як чотири рази (з них два рази вночі) несення служби чатовими, стан об'єктів, що охороняються, та огорожі, справність засобів зв'язку, технічних засобів охорони, а також засобів пожежогасіння, робити про це відповідні записи в постовій відомості;

періодично посилати свого помічника для перевірки несення служби чатовими;

прибути на пост особисто чи негайно направити свого помічника в разі виклику чатового або ненадходження від нього у визначений час доповіді (сигналу);

допускати до вартового приміщення лише осіб, які мають на це право;

проводити через чергового варт заміну хворих у складі варти; розбиратися на місці з кожним випадком застосування чатовими зброї та терміново доповідати про це черговому частини (об'єкта);

вести записи в постовій відомості про зміну варти, допуски, перевірку, зміну чатових та всі недоліки, виявлені під час зміни до несення служби варти;

доповідати черговому частини (об'єкта) в разі свого раптового захворювання і діяти за його вказівками;

викликати варту командою "За зброю!" в разі нападу на об'єкт, що охороняється, на чатового або вартове приміщення, виникнення пожежі або стихійного лиха, надходження сигналу технічних засобів охорони, а також у разі тривоги у військовій частині (на об'єкті) та за наказом осіб, які перевіряють варту, і діяти відповідно до бойового розподілу та залежно від обставин уживати відповідних заходів;

доповідати черговому частини (об'єкта) про проведення зміни варт.

8.1.2. Начальнику варти заборонено: виходити з вартового приміщення, крім випадків зарядження (розрядження) зброї, зміни чатових, перевірки несення ними служби або за їх викликом, а також у разі якогось порушення чи стихійного лиха в районі об'єкта, що охороняється (доповідається про це черговому частини (об'єкта);

вести не пов'язані зі службою розмови по телефону особисто або дозволяти це іншим особам варти;

змінювати без дозволу чергового військової частини (об'єкта) порядок зміни чатових, передбачений табелем постів, та зменшувати кількість постів без поважних на те причин;

використовувати не за призначенням транспортні засоби, виділені для варти.

8.2. Помічник начальника варти

8.2.1. Помічник начальника варти підпорядковується начальнику варти.

Помічник начальника варти зобов'язаний: знати завдання варти, інструкцію начальника варти, обов'язки всіх осіб варти, виконувати обов'язки начальника варти за його відсутності або під час його відпочинку;

прийняти під час зміни варти вартове приміщення та обладнання, інвентар і майно, що є в ньому, за описом;

відправляти за наказом начальника варти зміни на пости й перевіряти несення служби чатовими;

складати графік несення служби чатовими біля входу до вартового приміщення та проводити їх зміну;

стежити за чистотою і порядком у вартовому приміщенні й на прилеглій до нього території, за опаленням печей та освітленням, вчасним харчуванням особового складу варти;

супроводжувати за наказом начальника варти осіб, які перевіряють несення служби чатовими.

У разі тяжкого захворювання (поранення) або загибелі начальника варти помічник начальника варти бере на себе виконання його обов'язків і доповідає про це черговому військової частини (об'єкта), начальнику загону (команди, групи).

8.3. Чатовий

8.3.1. Чатовий підпорядковується начальнику варти та помічнику начальника варти. Він є особою недоторканною. Недоторканність чатового полягає в:

особливій охороні законом його прав і особистої гідності;

підпорядкуванні його лише певним особам - начальнику варти та помічнику начальника варти;

обов'язку всіх осіб неухильно виконувати вимоги чатового, що визначені його службою;

наданні йому права застосовувати зброю відповідно до законодавства України.

У виняткових випадках зняти або змінити чатового може черговий частини (об'єкта) у присутності начальника загону (команди, групи) воєнізованої охорони.

Заступаючи на пост, вартовий має в присутності чатового, якого змінює, особисто оглянути й перевірити наявність і цілість усього, що належить узяти під охорону згідно з табелем постів.

Чатовий зобов'язаний:

стійко охороняти та обороняти свій пост, не відвертаючи ні на що уваги, не випускати з рук зброї й нікому не віддавати її, включаючи осіб, яким він підпорядкований;

під час виконання завдання на посту тримати зброю зарядженою, завжди готовою до застосування (при цьому патрон у патронник не досилати);

рухаючись визначеним маршрутом, уважно оглядати підступи до поста й огорожу та доповідати через засоби зв'язку про хід несення служби у визначені табелем постів терміни;

не залишати поста, доки його не буде змінено або знято;

не допускати до поста ближче ніж на відстань, визначену в табелі постів і позначками на місцевості, нікого, крім начальника варти, помічника начальника варти, осіб, яких вони супроводжують, та вартового, який прибув для зміни;

знати маршрут руху транспортних засобів варти, а також їх розпізнавальні знаки й сигнали;

уміти застосовувати засоби пожежогасіння, що є на посту;

викликати начальника варти в разі виявлення будь-яких неполадок в огорожі об'єкта (на посту) та за будь-якого порушення поблизу свого чи сусіднього поста;

почувши сигнал технічних засобів охорони або гавкання вартового собаки, негайно доповісти начальнику варти.

Чатові на посту, які озброєні карабіном або автоматом, повинні тримати зброю із примкненим багнетом; уночі - у положенні приготування до стрільби стоячи, вдень - у положенні "на ремінь" або в положенні приготування до стрільби стоячи.

Під час гасіння пожежі або боротьби зі стихійним лихом чатовому дозволено тримати карабін або автомат в положенні "за спину".

8.3.2. Чатовому забороняється сидіти, притулятися до чого-небудь, спати, палити, розмовляти, їсти, пити, читати, писати, справляти природні потреби, передавати й приймати будь-які предмети, досилати без потреби патрон у патронник, заходити в зону роботи технічних засобів охорони.

Чатовий повинен відповідати на запитання лише начальника варти, його помічника й осіб, які прибули з ними для перевірки.

У разі виникнення пожежі на посту чатовий негайно доповідає начальнику варти й, не припиняючи спостереження за об'єктом, що охороняється, уживає заходів щодо гасіння пожежі.

У разі пожежі на технічній території об'єкта, що охороняється, або на об'єкті, що має зовнішню та внутрішню огорожу, а також поблизу поста чатовий передає повідомлення про це начальнику варти й далі несе службу на посту.

У разі раптового захворювання (поранення) чатовий повідомляє про це начальнику варти й далі несе службу на посту.

Чатовий біля входу до вартового приміщення зобов'язаний охороняти вартове приміщення й не допускати до нього нікого без дозволу начальника варти. У разі наближення осіб, яким варта підпорядкована, та осіб, яких вона супроводжує, чатовий сповіщає начальника варти певним сигналом та безперешкодно пропускає їх у вартове приміщення. Інших осіб, які наближаються до вартового приміщення, чатовий зупиняє біля входу на його територію і викликає начальника варти або його помічника. Про всі надзвичайні події поблизу вартового приміщення та про все помічене, що може заважати виконанню вартою свого завдання, а також про почуті сигнали з інших постів чатовий негайно доповідає начальнику варти або його помічнику.

8.4. Контролер на контрольно-пропускному пункті

8.4.1. Контролер на контрольно-пропускному пункті об'єкта відповідає за правильність пропуску осіб, які прибувають на територію об'єкта, та порядок винесення (унесення) чи вивезення (увезення) будь-якого майна.

Він підпорядковується начальнику варти і його помічнику. Якщо контролер на контрольно-пропускному пункті не входить до складу варти, то він підпорядковується начальнику загону (команди, групи), коменданту об'єкта та черговому військової частини (об'єкта) і його помічнику (якщо він офіцер або прапорщик).

8.4.2. Контролер на контрольно-пропускному пункті зобов'язаний:

керуватися інструкцією контролера на контрольно-пропускному пункті, розробленою начальником загону (команди, групи) або комендантом об'єкта і затвердженою командиром військової частини (начальником об'єкта);

ретельно перевіряти перепустки в усіх осіб, які проходять через контрольно-пропускний пункт, звіряючи перепустки зі зразками, що є на контрольно-пропускному пункті;

стежити, щоб перепустки не були прострочені, фотокартки постійних перепусток відповідали їх пред'явникам, а на одноразовій перепустці при виході була відмітка особи, для відвідування якої вона видавалася;

перевіряти за перепусткою (шляховим листом), якщо вивозиться (увозиться) або виноситься (уноситься) будь-яке майно (що саме і в якій кількості дозволено провезти або пронести);

доповідати начальнику варти, коменданту об'єкта, черговому військової частини (об'єкта) про осіб, у яких перепустки з простроченим терміном, і осіб, у правильності оформлення документів яких він не впевнений;

у разі тривоги на об'єкті перекрити прохід і випускання (впускання) з об'єкта (на об'єкт) проводити тільки з дозволу начальника варти та його помічника (коменданта об'єкта або чергового об'єкта).

Начальник управління служби військ і режиму Генерального
штабу Збройних Сил України генерал-майор У.Ю.Уразов