Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ІНСТРУКЦІЯ
N 101 від 12.01.94
м.Київ

(Наказ відмінено Постанови Нацбанку
N 122 від 16.03.9
9)

Про порядок надання уповноваженим банкам
індивідуальних ліцензій на здійснення
інвестицій за межі України

Згідно з Законом України "Про банки і банківську діяльність" ( 872-12 ) та Декретом Кабінету Міністрів України від 19.02.93 ( 15-93 ) "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", Національний банк України встановлює наступний порядок надання уповноваженим банкам індивідуальних ліцензій на здійснення інвестицій за межі України:

1. Перелік інвестицій за межі України, що можуть здійснювати уповноважені банки.

1.1. Уповноважені банки можуть здійснювати інвестиції у грошовій формі за кордон шляхом:

1) відкриття банків та інших підприємств, установ, статутний капітал яких повністю формується за рахунок коштів українських резидентів;

2) участі у діючих іноземних банках та інших підприємствах, установах;

3) створення банків та інших підприємств, установ за кордоном спільно з нерезидентами - юридичними і фізичними особами;

4) відкриття за межами України філій, представництв та інших відокремлених підрозділів;

5) придбання за кордоном та в Україні акцій, облігацій та інших цінних паперів іноземних держав, банків, фірм тощо, деномінованих в іноземній валюті;

6) придбання нерухомого і рухомого майна, інших майнових прав, а також прав інтелектуальної власності;

7) в інших формах, які прямо не заборонені діючим законодавством України та країни інвестицій.

1.2. Здійснення інвестицій за кордон уповноваженими банками (в тому числі за дорученням інших резидентів та нерезидентів), потребує одержання індивідуальної ліцензії Національного банку України.

2. Вимоги щодо дотримання уповноваженими банками встановлених Національним банком України економічних нормативів регулювання діяльності комерційних банків.

2.1. Клопотання уповноважених банків щодо здійснення ними інвестицій за кордон розглядаються лише при умові додержання уповноваженими банками встановлених Національним банком України економічних нормативів регулювання діяльності комерційних банків.

2.2. Уповноважені банки можуть відкривати за межами України банки і філії та приймати участь в іноземних банках, підприємствах, установах лише за умови повної сплати заявленого статутного фонду та реєстрації його в Національному банку України.

2.3. Загальна сума внесків уповноваженого банку до статутних фондів банків та інших підприємств за межами України не може перевищувати 10 відсотків його власних коштів.

3. Перелік документів для розгляду Національним банком України клопотань уповноважених банків про одержання індивідуальної ліцензії на здійснення інвестиції за кордон.

Уповноважені банки подають до управління валютного регулювання Національного банку України наступні документи:

3.1. Для відкриття банків та інших підприємств за межами України:

1) Лист-клопотання керівництва уповноваженого банку про відкриття банку або іншого підприємства за кордоном ;

2) Копію протоколу рішення компетентного органу уповноваженого банку про відкриття банку або іншого підприємства за кордоном;

3) Клопотання регіонального управління Національного банку України;

4) Нотаріально завірену довідку аудиторської організації про фінансовий стан уповноваженого банку на останню звітну дату;

5) Легалізовані документи:

- Копію реєстраційних документів банку або іншого підприємства, установи, що відкривається за кордоном;

- Копії Статуту та Установчого договору банку або іншого підприємства, установи, що відкривається за кордоном;

- Копію законодавства конкретної країни про порядок відкриття підприємств за участю іноземних юридичних осіб.

3.2. Для відкриття за межами України філій банків:

1) Лист-клопотання керівництва уповноваженого банку про відкриття філії за кордоном;

2) Копію протоколу рішення компетентного органу уповноваженого банку про відкриття філії;

3) Нотаріально завірені:

- Положення про філію уповноваженого банку;

- Довіреність керівникам філії на здійснення операцій;

4) Клопотання регіонального управління Національного банку України;

5) Нотаріально завірену довідку аудиторської організації про фінансовий стан уповноваженого банку на останню звітну дату;

6) Легалізовану копію законодавства конкретної країни про порядок відкриття філій іноземних юридичних осіб.

3.3. Для участі уповноваженого банку у капіталі іноземного банку або іншого іноземного підприємства:

1) Лист-клопотання керівництва уповноваженого банку про участь у капіталі іноземного банку або іншого іноземного підприємства;

2) Копію протоколу рішення компетентного органу уповноваженого банку про участь у капіталі іноземного банку або іншого іноземного підприємства;

3) Легалізовані копії реєстраційних та установчих документів іноземного банку або іншого іноземного підприємства;

4) Клопотання регіонального управління Національного банку України;

5) Нотаріально завірені та легалізовані довідки аудиторських організацій про фінансовий стан уповноваженого банку та іноземного банку (підприємства) на останню звітну дату;

Висновок про фінансовий стан іноземного банку (підприємства) подається однією з аудиторських організацій, яка визнана Національним банком України як така, що має право здійснювати аудиторську перевірку діяльності нерезидентів - юридичних та фізичних осіб.

6) Легалізовану копію законодавства конкретної країни про порядок участі іноземних юридичних осіб у капіталі банків та підприємств.

У випадках, коли законодавство конкретної країни передбачає подання інших документів, не перелічених у пункті 3, нотаріально завірені копії цих документів додатково подаються до Національного банку України ( мовою країни інвестицій та з завіреним перекладом українською мовою).

3.4. Придбання уповноваженими банками майнових прав та прав інтелектуальної власності.

3.4.1. У випадку придбання уповноваженим банком за кордоном та в Україні будь-яких майнових прав ( в тому числі акцій, облігацій та інших цінних паперів іноземних держав, фірм, банків тощо, деномінованих у іноземній валюті) та прав інтелектуальної власності, до Національного банку України подаються легалізовані відомості про:

1) емітентів цінних паперів, умови придбання та гарантії забезпечення цінних паперів;

2) власників і про правовий статус майнових прав та прав інтелектуальної власності.

4. Порядок і строки видачі уповноваженим банкам індивідуальних ліцензій на здійснення інвестиції за кордон.

4.1. Для одержання індивідуальної ліцензії на право здійснення інвестиції за кордон, уповноважені банки подають до управління валютного регулювання Національного банку України документи згідно пункту 3 залежно від цілі інвестиції.

4.2. Управління Національного банку України (реєстрації банків, організації банківського нагляду, контролю нормативів, юридичне) на підставі письмових запитів управління валютного регулювання подають в строк не пізніше 10 днів відповідні зауваження.

4.3. Національний банк України має право:

1) при необхідності вимагати подання уповноваженими банками інших документів, потрібних для підготовки рішення про надання індивідуальної ліцензії;

2) звернутись до відповідних органів (Міністерства економіки України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства зовнішніх економічних зв'язків України тощо) за рекомендаціями щодо можливості та доцільності здійснення уповноваженими банками інвестицій у конкретну країну.

4.4. При відсутності підстав для відмови, перелічених у пункті 5 чинної Інструкції, Національний банк України надає уповноваженому банку індивідуальну ліцензію на право здійснення інвестиції за кордон.

4.4.1. Індивідуальна ліцензія оформлюється у двох примірниках, один з яких видається уповноваженому банку, другий примірник залишається в управлінні валютного регулювання для обліку і контролю.

4.5. Термін здійснення уповноваженим банком інвестиції у грошовій формі за кордон встановлюється на протязі 40 днів з дати надання індивідуальної ліцензії.

4.6. Індивідуальна ліцензія видається уповноваженому банку на здійснення тільки однієї інвестиції за кордон і не може бути підставою для інших валютних операцій за кордоном.

4.7. Індивідуальна ліцензія на здійснення інвестиції за кордон видається тільки зазначеному в ній уповноваженому банку без права передачі її третім особам.

4.8. У разі зміни валютного законодавства України, Національний банк України має право переглянути умови індивідуальної ліцензії, яка надана уповноваженому банку.

4.9. У двотижневий термін після офіційної реєстрації та легалізації у країні інвестицій банку або філії ( представництва) уповноваженого банку, уповноважений банк подає їх легалізовані установчі документи до управління реєстрації банків Національного банку України.

5. Підстави для відмови Національним банком України від видачі індивідуальної ліцензії уповноваженим банкам на здійснення інвестиції за кордон.

Підставами для відмови від видачі індивідуальної ліцензії можуть бути:

1) Незадовільний фінансовий стан уповноваженого банку;

2) Невідповідність документів, які подані уповноваженим банком, вимогам діючого законодавства України та нормативних документів Національного банку України;

3) Порушення або можливе порушення у зв'язку з інвестицією встановлених Національним банком України економічних нормативів регулювання діяльності комерційних банків;

4) Невиконання вимог Національного банку України щодо забезпечення функцій банківського нагляду за операціями своїх клієнтів;

5) Рішення відповідних органів (Міністерства економіки України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства зовнішніх економічних зв'язків України тощо) про неможливість або економічну чи геополітичну недоцільність здійснення уповноваженими банками інвестицій у конкретну країну;

6) Заборони або обмеження щодо іноземних інвестицій, передбачені дїючим законодавством країни інвестицій;

7) Відсутність у законодавстві країни інвестицій правових гарантій щодо недоторканості іноземних інвестицій та безперешкодної їх репатріації;

8) Стан платіжного балансу України як в цілому, так і в розрізі окремих країн світу;

9) Інші підстави, передбачені діючим законодавством України та нормативними документами Національного банку України.

Перший заступник Голови Правління О.О.Веселовський