Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ
N 19040/584 від 27.07.92
м.Київ

(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 40-0006/16290 від 22.03.20
18)

Про порядок надання ліцензій
Національного банку України

(Додатково див. Лист Нацбанку N 19029/965
від 28.05.93
)

Правління Національного банку України, виходячи з необхідності поліпшення роботи щодо регулювання валютно-кредитних відносин та підвищення ролі обласних управлінь, переглянуло існуючі нормативні акти та правила і затвердило "Порядок надання ліцензій Національного банку України на право здійснення операцій з валютними цінностями".

Управлінням Національного банку України необхідно забезпечити виконання вимог, передбачених новими правилами. При цьому маємо на увазі, що всебічний розвиток кредитно-банківської системи та валютного ринку в Україні вимагає того, щоб операції, пов'язані з міжнародними економічними відносинами, виконувалися лише банками з солідною репутацією, спроможними надавати своїм клієнтам послуги та консультації на високому професійному рівні. Враховуючи, що уповноважені банки вступатимуть у комерційні та кореспондентські відносини з закордонними партнерами, вони повинні мати власний капітал, достатній для того, щоб бути серйозним гарантом по міжнародних кредитах. У зв'язку з цим встановлюється, що комерційні банки можуть одержати ліцензію на право здійснення операцій з валютними цінностями лише у разі, якщо їх власний капітал (об'явлений статутний фонд) не менший ніж 100 млн. карбованців (про розмір мінімального капіталу для фінансових та страхових компаній, а також брокерських фірм, що звертаються за ліцензією Національного банку України буде повідомлено додатково). Комерційні банки, які раніше не мали ліцензій на здійснення валютних операцій і право яких на здійснення таких операцій буде підтверджено Правлінням Національного банку України до 1 вересня 1992 року (про що Головне валютно-економічне управління Національного банку України сповістить окремою телеграмою), повинні привести обсяги свого статутного фонду відповідно до вказаних вимог до 1 січня 1993 року. Управління Національного банку України на місцях повинні проконтролювати виконання цієї вимоги на основі аналізу балансів комерційних банків.

З метою забезпечення умов співробітництва уповноважених банків із закордонними банками, відповідно до світової практики, слід звернути увагу на необхідність публікації річних банківських звітів українською та англійською мовами. Уповноважені банки повинні подавати річні звіти англійською мовою не пізніше 1 квітня наступного року.

Необхідно звертати увагу банків, фірм та компаній на те, що ліцензія не тільки дає певні права, але й накладає обов'язки щодо безперервного та висококваліфікованого виконання вказаних операцій. Уповноважені банки одночасно беруть на себе відповідальність щодо контролю за додержанням клієнтами правил та вимог валютного регулювання, а в окремих випадках навіть функцій банківського нагляду.

Одночасно, у зв'язку з надходженням запитів, роз'яснюємо, що управління Національного банку на місцях мають право зберігати у своїй структурі відділи валютного регулювання, якщо така необхідність обумовлена обсягом роботи, що виконується в цій сфері. У разі відсутності в регіоні достатньої кількості уповноважених банків, нерозвинутості валютного ринку, невеликого попиту на іноземні кредити тощо, управління можуть передбачати виконання відповідної роботи в секторах валютного контролю (самостійних або у складі відділу банківського нагляду).

Заступник Голови Правління НБУ О.М.Шаров