Документ втратив чиннiсть!

ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

НАКАЗ
від 06.09.2000, N 490
м.Київ

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 вересня 2000 р. за N 627/4848

( Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Державного митної служ
би
N 1118 від 17.11.20
05 )

Про затвердження Положення про порядок здійснення
контролю за доставкою в митниці призначення транспортних засобів індивідуального користування,
знятих з обліку в реєстраційних органах іноземних держав

З метою посилення контролю за доставкою в митниці призначення транспортних засобів індивідуального користування, що переміщуються митною територією України й зняті з обліку в реєстраційних органах іноземних держав, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Положення про порядок здійснення контролю за доставкою в митниці призначення транспортних засобів індивідуального користування, знятих з обліку в реєстраційних органах іноземних держав (далі - Положення), що додається.

2. Інформаційно-аналітичному митному управлінню (Копосов С.А.) у двомісячний термін розробити та поетапно впровадити в експлуатацію програмно-інформаційний комплекс для здійснення з використанням центральної бази даних Держмитслужби (далі - ЦБД) контролю за доставкою в митниці призначення транспортних засобів індивідуального користування, знятих з обліку в реєстраційних органах іноземних держав.

3. Начальникам регіональних митниць, митниць довести цей наказ до відома особового складу й забезпечити його неухильне виконання. Відповідальність за організацію щоденного перегляду контрольних МД-7 у ЦБД та інформації про переміщувані транспортні засоби покладається на начальників митниць.

4. Інші нормативно-правові акти Державної митної служби України діють у частині, що не суперечать цьому Положенню.

5. Управлінню організації митного контролю (Дьомін Ю.М.) та Правовому управлінню (Мельник М.В.) забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

6. Управлінню справами (Карпенко В.П.) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України забезпечити тиражування та розсилання цього наказу до митних органів.

7. Начальникам митниць інформувати громадян про затверджене Положення, зокрема шляхом його висвітлення в місцевих засобах масової інформації та на наочних інформаційних стендах у місцях розташування відповідних підрозділів митниці.

8. Управлінню аналізу, прогнозування та зв'язків з громадськістю (Козик Л.Г.) забезпечити висвітлення Положення в засобах масової інформації.

9. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Служби Соболя I.М.

Голова Служби Ю.П.Соловков

Затверджено
Наказ Державної митної служби України
06.09.2000 N 490

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 вересня 2000 за N 627/4848

Положення
про порядок здійснення контролю за доставкою
в митниці призначення транспортних засобів індивідуального користування, знятих з обліку в
реєстраційних органах іноземних держав

1. Загальні положення

1.1. Положення про порядок здійснення контролю за доставкою в митниці призначення транспортних засобів індивідуального користування, знятих з обліку в реєстраційних органах іноземних держав (далі - Положення), розроблено з метою встановлення надійного контролю за переміщенням таких транспортних засобів між митницями України, оперативного реагування в разі виникнення ускладнень чи непередбачених ситуацій під час такого переміщення, підвищення рівня відповідальності осіб, що здійснюють переміщення таких транспортних засобів, та ведення статистичної обробки й аналізу інформації про ці транспортні засоби.

1.2. Дія Положення поширюється на транспортні засоби, зняті з обліку в реєстраційних органах іноземних держав, які перебувають під митним контролем та переміщуються фізичними особами між митницями територією України.

1.3. Терміни, що вживаються в цьому Положенні:

1.3.1. Декларант - юридична або фізична особа, яка здійснює декларування транспортних засобів у митниці відправлення з метою перевезення їх у митницю призначення. Цією особою може бути власник транспортного засобу або особа, яка діє за дорученням власника транспортного засобу, підприємство, що має свідоцтво про визнання його як декларанта.

1.3.2. Митниця відправлення - будь-який митний орган України, з якого починається переміщення транспортного засобу індивідуального користування.

1.3.3. Митниця призначення - будь-який митний орган України, де закінчується переміщення транспортного засобу індивідуального користування.

1.3.4. Проміжна митниця - будь-який митний орган, де здійснюється продовження строку доставки транспортного засобу з одного митного органу в інший.

1.3.5. Транспортні засоби індивідуального користування, зняті з обліку в реєстраційних органах іноземних держав (далі - транспортні засоби), будь-які транспортні засоби, які знято з обліку в реєстраційних органах іноземних держав і які переміщуються через митний кордон України під митним контролем у режимі ввезення для постійного користування на території України або з метою транзиту.

1.4. Транспортні засоби переміщуються під митним контролем з митниці відправлення в митницю призначення власним ходом або іншими транспортними засобами.

1.5. Митниця відправлення дає дозвіл на доставку транспортного засобу в митницю призначення за умови відсутності в неї обгрунтованих претензій до пред'явлених для митного контролю документів, транспортного засобу або фізичної особи, яка переміщує його через митний кордон України.

1.6. Для здійснення контролю за доставкою та виявлення фактів недоставки транспортних засобів у митницю призначення використовується програмно-інформаційний комплекс, що базується на відомчій системі зв'язку митних органів України.

Інформаційно-аналітичне митне управління Держмитслужби, використовуючи канали оперативного зв'язку, забезпечує доступ посадовим особам митниць у межах їх службових повноважень до інформації в центральній базі даних (далі - ЦБД) з можливістю перегляду змісту декларацій форми МД-7 (далі - МД-7) та контролю їх поточного стану.

1.7. До ЦБД в оперативному режимі передається така інформація про пропуск транспортного засобу:

1) номер і дата оформлення МД-7 з метою "ввезення на постійно" або "транзиту";

2) громадянство, серія та номер паспорта, прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, що переміщує транспортний засіб між митними органами України;

3) адреса постійного проживання фізичної особи, що переміщує транспортний засіб між митними органами України;

4) марка транспортного засобу;

5) ідентифікаційний номер кузова/номер шасі транспортного засобу;

6) код митниці призначення (розділ II графи "Службові відмітки митниці") або код митниці, у зоні діяльності якої розташовано пункт пропуску, через який здійснюється вивезення транспортного засобу за межі України (графа 5 МД-7), та визначений митницею відправлення строк доставки транспортного засобу в митницю призначення.

1.8. Контроль за доставкою транспортних засобів у митницю призначення здійснює митниця відправлення.

Посадові особи митниць у межах своїх повноважень отримують з ЦБД каналами оперативного зв'язку інформацію за МД-7, поставленими на контроль в одній з митниць, з можливістю контролю поточного стану МД-7.

Поставлення на контроль (внесення інформації зазначеної у пункті 1.7 цього Положення), контроль за доставкою та зняття з контролю транспортних засобів в залежності від режиму ввезення в Україну здійснюють підрозділи митниць на які покладено завдання пропуску в Україну та митного оформлення транспортних засобів.

1.9. У разі виявлення фактів недоставки транспортного засобу в митницю призначення справу про порушення митних правил заводить митниця, якій було надане відповідне зобов'язання.

В окремих випадках допускається заведення митницею, що безпосередньо виявила правопорушення, справи про порушення митних правил.

У разі виникнення спірних питань щодо заведення справи про порушення митних правил та щодо здійснення провадження за нею вони вирішуються Управлінням з організації боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби.

1.10. У виняткових випадках за відсутності зв'язку між митницею відправлення та ЦБД або митницею призначення та ЦБД інспектор митниці відправлення, використовуючи будь-які канали зв'язку митних органів (телефон, радіозв'язок, факс), звертається до митниці призначення й передає інформацію про МД-7. При цьому телефонограми реєструються в окремому журналі реєстрації повідомлень у митниці відправлення та митниці призначення. У виняткових випадках за відсутності зв'язку між митницею та ЦБД допускається за рішенням начальника митниці використання факсимільної копії МД-7 на ввезення транспортного засобу.

2. Строк доставки транспортних засобів

2.1. Митниця відправлення обов'язково встановлює строк доставки транспортного засобу в митницю призначення.

2.2. Строк доставки встановлюється митницею відправлення з урахуванням можливостей транспортного засобу, маршруту, відстані до митниці призначення. При цьому максимальний строк доставки таких транспортних засобів у митницю призначення не може перевищувати 5 діб.

2.3. Якщо транспортний засіб не може прибути в митницю призначення в строк доставки, установлений митницею відправлення, унаслідок дії надзвичайних або невідворотних обставин чи подій, що перешкоджають руху транспортного засобу, то цей строк може бути продовжений на час дії таких обставин чи подій.

Зазначеними обставинами чи подіями можуть бути:

стихійне лихо (пожежа, повінь, інше стихійне лихо чи сезонне природне явище, зокрема замерзання моря, проток, портів тощо, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів);

військові дії чи надзвичайний стан у регіоні, через який пролягає шлях транспортного засобу;

страйк;

злочинні дії третіх осіб, спрямовані проти власника транспортного засобу або самого транспортного засобу;

пригода за участю транспортного засобу, яка спричинила повне чи часткове пошкодження транспортного засобу;

інші схожі за характером обставини чи події.

При цьому власник транспортного засобу або особа, яка діє за його дорученням, має звернутися з письмовою заявою до найближчої митниці, у зоні діяльності якої сталася дія надзвичайних або невідворотних обставин чи подій, для продовження строку доставки транспортного засобу.

До письмової заяви можуть додаватися належним чином засвідчені відповідними органами документи, що підтверджують дію надзвичайних або невідворотних обставин чи подій.

Залежно від виду надзвичайних або невідворотних обставин чи подій документи, що підтверджують їх дію, можуть видаватися місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, власником підприємства, на якому відбувається страйк, або уповноваженим ним органом (представником), об'єднаннями, торгово-промисловими палатами, відповідним державним органом безпеки дорожнього руху, органами Міністерства внутрішніх справ України, іншими спеціально уповноваженими на це державними органами, а також міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади тощо.

2.4. Митниця, у зоні діяльності якої сталася або триває дія надзвичайних або невідворотних обставин чи подій, перелічених у пункті 2.3 цього Положення, після вивчення документів, що підтверджують дію таких обставин, на зворотному боці МД-7 учиняє запис "Строк доставки транспортного засобу продовжено до "__"____200__ р. унаслідок _______________ (зазначається причина продовження строку)". Цей запис завіряється підписом начальника митниці (заступника начальника митниці) й відбитком печатки митниці, а в разі завірення начальником відділу (сектора) митного оформлення транспортних засобів - особистою номерною печаткою інспектора цього відділу (сектора) з обов'язковим письмовим інформуванням митниці, якій підпорядковано цей відділ (сектор).

Копії документів, що підтверджують дію надзвичайних або невідворотних обставин чи подій, залишаються в справах митниці.

Митниця, що продовжила строк доставки транспортного засобу, протягом цієї самої доби каналами електронного зв'язку (а в разі відсутності електронного зв'язку - письмово) обов'язково інформує про це митницю відправлення й митницю призначення транспортного засобу та в оперативному режимі передає до ЦБД інформацію про продовження строку доставки.

За наявності такої інформації протокол про порушення митних правил не складається.

Митниця відправлення протягом чотирьох годин з моменту отримання інформації про продовження строку доставки транспортного засобу в оперативному режимі має підтвердити її отримання відміткою в ЦБД.

2.5. Якщо внаслідок дії надзвичайних або невідворотних обставин чи подій сталася втрата транспортного засобу, який переміщувався під митним контролем, і якщо цей транспортний засіб неможливо надалі використовувати за призначенням, то митний орган, у зоні діяльності якого сталася така подія, на підставі висновків компетентних органів складає відповідний акт, каналами електронного зв'язку (а в разі відсутності електронного зв'язку - письмово) інформує митницю відправлення й митницю призначення про втрату транспортного засобу та в оперативному режимі передає інформацію про його втрату до ЦБД. Митниця відправлення протягом чотирьох годин з моменту отримання інформації про втрату транспортного засобу в оперативному режимі має зробити відмітку в ЦБД про отримання цієї інформації.

3. Контроль за доставкою транспортних засобів
індивідуального користування, що ввозяться на митну територію України для вільного користування

3.1. Митне оформлення транспортних засобів, що ввозяться громадянами-резидентами для вільного користування на території України, здійснюється в митниці за місцем постійного чи тимчасового проживання власника транспортного засобу.

Для здійснення контролю за доставкою транспортних засобів, що ввозяться на митну територію України для вільного користування, використовуються МД-7 та її електронна копія.

Порядок заповнення МД-7 установлюється Державною митною службою України.

При оформленні МД-7 платежі, передбачені законодавством України, не нараховуються й не сплачуються (крім випадку ввезення транспортного засобу для вільного користування на території України громадянином-нерезидентом).

Скасування МД-7 здійснюється згідно з установленим порядком.

3.2. Заповнена у двох примірниках згідно з установленим порядком МД-7 подається фізичними особами митниці відправлення при ввезенні транспортного засобу на митну територію України.

3.3. Інспектор митниці відправлення в межах своєї компетенції:

перевіряє відомості про особу, яка ввозить транспортний засіб в Україну;

перевіряє правильність заповнення МД-7, відповідність фактичних даних транспортного засобу заявленим у МД-7 та наявність потрібних для пропуску на митну територію України оригіналів документів на транспортний засіб, на яких в обов'язковому порядку проставляє штамп "Під митним контролем";

за відсутності зауважень присвоює МД-7 реєстраційний номер та проставляє на МД-7 відбиток штампа "Під митним контролем" і особистої номерної печатки відповідно до встановленого порядку.

3.4. Митниця відправлення, якою була оформлена МД-7, у строк, що не перевищує однієї доби з моменту оформлення, передає інформацію за цією МД-7 до ЦБД засобами електронного зв'язку.

3.5. Митне оформлення транспортного засобу для вільного користування на території України здійснюється митницею призначення тільки після перевірки електронної копії МД-7 через ЦБД щодо достовірності інформації про ввезення в Україну цього транспортного засобу.

3.6. Інспектор митниці призначення в межах своїх повноважень:

перевіряє наявність усіх потрібних для митного оформлення транспортного засобу оригіналів документів;

робить оперативний запит до ЦБД за номером МД-7 щодо наявності в ЦБД електронної копії цієї МД-7;

перевіряє відповідність пред'явлених до митного оформлення оригіналів документів та транспортного засобу відомостям, зазначеним в електронній копії МД-7.

3.7. По отриманні підтвердження з ЦБД про наявність МД-7 та за відсутності зауважень інспектор митниці призначення проставляє на всіх документах на транспортний засіб штамп "Під митним контролем".

3.8. При прийнятті рішення про митне оформлення транспортного засобу з видачею посвідчення на право реєстрації транспортного засобу, номерних вузлів та агрегатів в органах ДАІ МВС України інспектор митниці призначення робить в електронній копії МД-7 (службові відмітки митниці "Примітки"), що міститься в ЦБД, відмітку "Доставлено" і проставляє номер свого посвідчення та особистої номерної печатки, а також номер посвідчення на право реєстрації транспортного засобу, номерних вузлів та агрегатів в органах ДАІ МВС України та дату його видачі. Така відмітка в електронній копії МД-7 є підтвердженням доставки транспортного засобу в митницю призначення та підставою для зняття транспортного засобу з контролю в митниці відправлення.

3.9. Будь-які операції з транспортними засобами, що надійшли в митницю призначення, але митне оформлення яких ще не завершено, можуть бути здійснені тільки з дозволу та під контролем цієї митниці.

3.10. Транспортні засоби перебувають під митним контролем митниці призначення до моменту завершення повного їх митного оформлення для вільного користування на території України.

4. Контроль за доставкою транспортних засобів,
що переміщуються транзитом через митну територію України

4.1. Для здійснення контролю за доставкою транспортних засобів, що переміщуються фізичними особами транзитом через митну територію України, використовується МД-7 та її електронна копія.

4.2. Після в'їзду до зони митного контролю в пункті пропуску митниці відправлення фізична особа, яка переміщує транспортний засіб через митну територію України (або уповноважена нею особа), заповнює в двох примірниках МД-7 та разом з усіма оригіналами документів, необхідність подання яких передбачено пунктом 11 Правил митного оформлення транспортних засобів, номерних вузлів та агрегатів, що переміщуються через митний кордон України, затверджених наказом Держмитслужби від 25.06.99 N 393 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції 29.07.99 за N 516/3809, подає їх інспектору митниці відправлення.

4.3. Інспектор митниці відправлення в межах своєї компетенції:

перевіряє правильність заповнення МД-7;

перевіряє відповідність відомостей, зазначених у поданих до митного оформлення документах, та транспортного засобу відомостям, зазначеним у МД-7;

за відсутності зауважень присвоює МД-7 реєстраційний номер і проставляє на примірниках МД-7 та всіх документах на транспортний засіб відбитки штампа "Під митним контролем" та особистої номерної печатки згідно з установленим порядком;

приймає рішення щодо дозволу на транзит транспортного засобу через митну територію України.

4.4. Митниця відправлення в строк, що не перевищує чотирьох годин з моменту оформлення транзитної МД-7, передає інформацію за цією МД-7 до ЦБД засобами електронного зв'язку та ставить на контроль електронну копію цієї МД-7 відміткою в ЦБД каналами оперативного зв'язку.

4.5. Після завершення митного оформлення інспектор митниці відправлення один примірник МД-7 разом з іншими документами на транспортний засіб, усі оригінали яких в обов'язковому порядку засвідчуються штампом "Під митним контролем", видає на руки фізичній особі, яка переміщує транспортний засіб транзитом через митну територію України для доставки його в пункт пропуску митниці призначення, а другий примірник МД-7 залишає в справах митниці.

4.6. При надходженні транспортного засобу в пункт пропуску митниці призначення інспектор цієї митниці:

в оперативному режимі перевіряє в ЦБД за реєстром транзитних МД-7 наявність МД-7, оформленої в режимі транзиту, за якою направлено транспортний засіб у цю митницю призначення;

перевіряє відповідність відомостей, зазначених у супровідних документах, та транспортного засобу відомостям, зазначеним в електронній копії МД-7;

приймає рішення про потребу митного огляду транспортного засобу;

за відсутності зауважень проставляє в графі "ВИЇЗД" МД-7 відбиток особистої номерної печатки інспектора митниці та в розділі II графи "Примітки" робить запис "Доставлено".

Після цього МД-7 вилучається у фізичної особи й протягом установленого строку зберігається в справах митниці призначення.

4.7. Інспектор митниці призначення в оперативному режимі передає до ЦБД інформацію про пропуск транспортного засобу, а саме:

у графі "ВИЇЗД" електронної копії МД-7 проставляє відмітку про доставку транспортного засобу, яка містить номери посвідчення цього інспектора, його особистої номерної печатки та код митниці, у зоні діяльності якої розташовано пункт пропуску, через який здійснюється вивезення транспортного засобу за межі митної території України. Така відмітка в електронній копії МД-7 є підставою для зняття транспортного засобу з контролю митницею відправлення;

у разі складання митницею призначення протоколу про порушення митних правил вносяться відомості про номер та дату складання протоколу.

4.8. Будь-які операції з транспортними засобами, увезеними на митну територію України з метою транзиту, можуть бути здійснені тільки з дозволу та під контролем митниці призначення.

4.9. Відповідальність за збереження та недоторканість транспортного засобу перед митницею призначення несе фізична особа, яка безпосередньо ввозила його на митну територію України.

4.10. В окремих випадках за письмовою заявою власника транспортного засобу митницею призначення згідно з установленим порядком може бути здійснена зміна митного режиму, у якому переміщується цей транспортний засіб. У разі зміни митного режиму переміщення транспортного засобу територією України митниця призначення знімає з контролю такий транспортний засіб у порядку, визначеному вище, та проводить його митне оформлення згідно з розділом 3 цього Положення.

4.11. Транспортний засіб перебуває під митним контролем митниці призначення до моменту фактичного вивезення за межі митної території України.

4.12. У разі невивезення транспортного засобу (ненадходження його в митницю призначення в установлений строк або надходження з порушенням строку вивезення), увезеного з метою транзиту через територію України, у строки, установлені митним органом України, справа про порушення митних правил порушується відповідно до пункту 1.10 цього Положення.

Начальник Управління організації митного контролю Ю.М.Дьомін