МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
N 139 від 14.06.93
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
22 листопада 1995 р. за N 420/956
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства
охорони здоров'я
N 275 від 15.05.2006 )
Про затвердження Інструкції по
санітарно-протиепідемічному режиму аптек
З метою забезпечення санітарно-протиепідемічного режиму в аптеках,
1. ЗАТВЕРДЖУЮ:
Інструкцію по санітарно-протиепідемічному режиму аптек (додається)
2. НАКАЗУЮ:
2.1. Генеральним директорам об'єднань, підприємств, фірм "Фармація", інших аналогічних структур, керівникам аптек, незалежно від підпорядкування і форм власності, які займаються реалізацією і виробництвом лікарських засобів, забезпечити безумовне дотримання в аптеках санітарних і гігієнічних вимог даної інструкції.
2.2. Головним лікарям Центральної, обласних, міських, басейнових санітарно-епідеміологічних станцій забезпечити контроль за дотриманням санітарно-протиепідемічного режиму в аптеках.
3. З введенням цього наказу не застосовується на території України наказ Міністерства охорони здоров'я СРСР від 30 квітня 1985 року N 581 "Об утверждении инструкции по санитарному режиму аптек".
4. Дозволяється розмножити цей наказ у необхідній кількості.
Контроль за виконанням цього наказу покладаю на заступника міністра В.I.Мальцева.
Міністр Ю.П.СПІЖЕНКО
Затверджено
наказом МОЗ України
від 14 червня 1993 року
N 139
Інструкція
по санітарно-протиепідемічному режиму аптек
1. Загальні положення
1.1. Ця інструкція містить основні вимоги, що пред'являються до санітарно-протиепідемічного режиму аптечного виробництва та особистої гігієни працівників аптек. Виконання гігієнічних та санітарно-протиепідемічних вимог, які викладені в даній інструкції, дозволить підтримувати в аптеках належний санітарно-протиепідемічний режим.
1.2. Чинність інструкції поширюється на всі аптеки, розташовані на території України, незалежно від відомчого підпорядкування і форм власності.
1.3. Відповідальність за виконання вимог даної інструкції покладається на завідуючих аптеками.
2. Вимоги до приміщень та устаткування аптек
2.1. Виробничі приміщення - це приміщення, в яких виготовляються, контролюються, упаковуються та етикетуються у ході технологічного процесу і зберігаються лікарські засоби.
Розміщення виробничих приміщень відповідно до їхнього функціонального призначення повинно виключати можливість зустрічних виробничих потоків.
Обробка стін та стель виробничих приміщень повинна допускати вологе прибирання з використанням деззасобів. Як обробні матеріали можуть бути використані водостійкі фарби, емалі або кахельні глазуровані (майолікові) плитки світлого холодного тону (блакитного, сірого, світло-зеленого), які мають високий коефіцієнт відбиття світла.
Підлога покривається керамічними неглазурованими (теракотовими) плитками, лінолеумом або реліном з обов'язковим зварюванням швів та повинна бути утеплена в усіх приміщеннях.
Всі матеріали для покриття стін, стелі, підлоги повинні застосовуватися тільки при наявності відповідного дозволу Міністерства охорони здоров'я України (надалі - МОЗ).
Побілка та пофарбування виробничих приміщень має проводитись не рідше 1 разу на рік.
2.2. Поверхня виробничого устаткування як зовні, так і усередині, повинна бути гладенькою, виготовленою із матеріалів, стійких до дії медикаментів, а в необхідних випадках і до хімічних реактивів, витримувати обробку дезрозчинами. Устаткування та аптечні меблі розташовуються таким чином, щоб не залишалися місця, недоступні для прибирання, та не загороджувалися джерела світла.
Забороняється розміщувати у виробничих приміщеннях устаткування, яке не має відношення до виконуваних робіт.
2.3. У літній період, при необхідності, вікна та вітрини, розташовані на сонячному боці, повинні бути забезпечені сонцезахисними пристроями (жалюзі, маркізи), які розташовуються з зовнішньої сторони вікон або між рамами.
2.4. Віконні фрамуги або кватирки, що використовуються для провітрювання приміщень, захищаються знімними металевими або пластмасовими сітками з розміром чарунки не більше 2х2 мм.
Для створення оптимального температурного режиму повітря у виробничих приміщеннях можливе використання кондиціонерів з періодичною заміною фільтрів згідно з інструкцією по застосуванню, що додається до них.
2.5. У виробничих приміщеннях не дозволяється вішати завіси, розстеляти килими, розводити квіти, вивішувати стінні газети, плакати. Для цього можуть бути використані коридори, кімнати відпочинку персоналу аптек, кабінети.
Інформаційні стенди та таблиці, які необхідні для роботи у виробничих приміщеннях, повинні бути виготовлені з матеріалів, що допускають вологе прибирання та дезинфекцію.
Декоративне оформлення невиробничих приміщень, у тому числі озеленення, допускається при умові забезпечення за ними необхідного догляду (очищення від пилу, миття) в міру необхідності, але не рідше 1 разу на тиждень.
2.6. Перед входом в аптеку повинні бути обладнані пристосування для очищення взуття від бруду (решітки, скребачки). Очищення самих пристосувань повинно проводитися в міру необхідності, але не рідше 1 разу на день.
2.7. Робочі місця персоналу аптеки в залі обслуговування населення повинні бути оснащені пристроями, які охороняють працівників від прямої крапельної інфекції. Окрім того, в періоди поширення гострих респіраторних захворювань співробітники аптек повинні носити на обличчі марлеві пов'язки.
2.8. Перед входом в асептичний блок, заготовчу (дефектарську), асистентську кімнату, в тамбурі туалету на підлозі повинні бути гумові килимки, оброблені дезинфікуючим розчином (додаток N 1).
2.9. Для миття рук персоналу в шлюзах асептичного блоку, заготовчій, асистентській, мийній і туалеті повинні бути установлені раковини (рукомийники), які доцільно обладнати педальними кранами або кранами з ліктьовими приводами. Поряд з умивальником установлюються ємкості з дезрозчинами, повітряні електросушарки. Користуватися раковинами у виробничих приміщеннях особам, які не зайняті виготовленням і фасуванням ліків, забороняється.
2.10. В мийній кімнаті повинні бути виділені і промаркіровані раковини для миття посуду, що призначається для приготування ін'єкційних розчинів і очних крапель, ліків для внутрішнього вживання, зовнішніх лікарських форм. В цих же раковинах миється посуд, що використовується при виготовленні даних лікарських форм.
В аптеках IV-V груп дозволяється миття посуду, що використовується при виготовленні ліків для внутрішнього і зовнішнього вживання, в одній раковині.
Забороняється користуватися цими раковинами для миття рук.
2.11. Вживання їжі у виробничих приміщеннях забороняється.
3. Санітарні вимоги до прибирання приміщень,
догляду за устаткуванням аптек
3.1. Виробничі приміщення аптек повинні підлягати вологому прибиранню з застосуванням мийних і дезинфікуючих засобів (додаток N 1). Сухе прибирання категорично забороняється.
Для обробки приміщень застосовують дезинфікуючі речовини, що відповідають таким вимогам:
- хороша розчинність у воді;
- мала токсичність для людини;
- широкий спектр антимікробної дії;
- бактерицидна дія;
- відсутність псування об'єктів, що обробляються;
- стабільність при зберіганні.
3.2. Підлога миється не рідше 1 разу за зміну, а стіни і двері не рідше 1 разу на тиждень з застосуванням дезинфікуючих засобів. Стеля 1 раз на місяць очищається від пилу вологими ганчірками.
3.3. Віконне скло, рами і простір між ними миються гарячою водою з милом або мийними засобами не рідше 1 разу на місяць. При цьому зовні вікна миються тільки в теплу пору року.
3.4. Устаткування виробничих приміщень і торгових залів підлягає прибиранню кожного дня, шафи для зберігання медикаментів у приміщеннях зберігання лікарських засобів (матеріальні кімнати) прибираються у міру необхідності, але не рідше 1 разу на тиждень.
3.5. Раковини для миття рук і санітарні вузли чистяться і дезинфікуються кожного дня.
3.6. У разі необхідності прибирання приміщень і устаткування проводиться частіше.
3.7. Для проведення вологого прибирання або дезинфекції необхідно мати дві ємкості, які маркірують "1" і "2". Ємкість "1" заповнюють мийним або дезинфікуючим розчином, ємкість "2" - чистою водопровідною водою.
Ганчірки та салфетки змочують розчином, що міститься в ємкості "1", і ретельно протирають ділянку (2+1) м2 поверхні, попередньо вимитої. Потім їх полощуть в ємкості "2", віджимають, знову насичують розчином із ємкості "1" і миють нові ділянки поверхні.
Воду в ємкості "2" слід міняти в міру забруднення, а в ємкості "1" після обробки 60 м2 поверхні.
3.8. Для прибирання різних приміщень (приміщення для приготування ліків в асептичних умовах, інші виробничі приміщення, торговий зал, санітарні вузли) виділяється інвентар (відра, тази, щітки, ганчір'я), який маркірується і використовується суворо за призначенням. Зберігання його здійснюється в спеціально визначеному місці (кімната, шафа) окремо.
Салфетки, що призначаються для прибирання виробничого устаткування, після дезинфекції і сушіння зберігаються в чистій промаркірованій щільно закритій тарі (банка, каструля).
3.9. Санітарний день в аптеках проводиться 1 раз на місяць.
Окрім ретельного прибирання в санітарні дні може проводитися дрібний поточний ремонт, дезинфекційні та дератизаційні заходи.
4. Вимоги до особистої гігієни персоналу аптек
4.1. Персонал аптек повинен дотримуватися таких правил:
- прийшовши на роботу, зняти верхній одяг і взуття в окремій гардеробній;
- перед початком роботи у другій гардеробній зняти особисті речі, розвісити їх в індивідуальних шафах і вимити руки;
- надіти технологічний одяг (халат, шапочку, фартух) і спеціальне взуття, які зберігаються в окремих шафах під бактерицидним опромінюванням (халати в розвішеному стані), вимити і продезинфікувати руки (додаток N 1).
Обробку рук необхідно проводити до початку і в процесі роботи, але не більше 3 разів за зміну.
Дезинфікуючі суміші необхідно чергувати кожні 5-6 днів; - перед відвідуванням туалету знімати халат, а після відвідування - ретельно мити і дезинфікувати руки;
- не виходити за межі аптеки в технологічному одязі і взутті.
4.2. Виробничому персоналу забороняється зберігати на робочих місцях і в кишенях халатів речі особистого користування, окрім чистої носової хустки.
Під час виготовлення, контролю, фасування ліків, працівники повинні мати підстрижені нігті, не покриті лаком і не мати на пальцях каблучки.
4.3. Технологічний одяг і взуття видається працівникам аптек у відповідності з діючими нормами. Заміна технологічного одягу повинна проводитися не рідше 2 разів на тиждень, а при необхідності і частіше. Для цього кожен співробітник аптеки повинен бути забезпечений не менше, ніж двома комплектами одягу.
4.4. Працівникам, що зайняті виготовленням і фасуванням ліків, перед початком зміни повинні видаватися чисті рушники для особистого користування.
4.5. Працівники аптек, що займаються виготовленням і контролем якості ліків, фасовкою медикаментів і обробкою аптечного посуду, а також ті, що стикаються з готовою продукцією, влаштовуючись на роботу, проходять медичне обстеження, а в подальшому періодичний медичний огляд у відповідності з діючими вимогами. Результати обстеження заносяться в медичну книжку, яка надає право на допуск до виготовлення, контролю і фасування ліків, миття аптечного посуду та інших виробничих процесів.
4.6. Особи, у яких виявлені хвороби, а також бактеріоносії направляються на лікування або санацію. Допуск цих осіб до роботи, що пов'язана з виготовленням, контролем якості, фасовкою ліків, проводиться тільки при наявності довідки лікувально-профілактичного закладу про видужання або негативні результати на бактеріоносійство.
Щоб уникнути поширення мікроорганізмів, про всі випадки захворювань (шкірні, застудні, нариви, порізи) персонал аптеки повинен негайно доводити до відома адміністрації аптеки.
4.7. Працівники аптеки зобов'язані систематично брати участь у заняттях на тему "особиста гігієна та додержання санітарно-протиепідемічного режиму", які організовуються адміністрацією аптеки щороку.
4.8. Працюючи в аптеці, її співробітники повинні дотримуватися діючих правил техніки безпеки і виробничої санітарії, затверджених адміністрацією аптеки.
5. Санітарні вимоги до одержання, транспортування і
зберігання води очищеної та води для ін'єкцій
5.1. Одержання та зберігання води очищеної проводиться в спеціально обладнаному для цих цілей приміщенні. Забороняється виконувати в цьому приміщенні роботи, що непов'язані з виробництвом води, за винятком аптек IV-V груп, де допускається спільне розташування приміщення для одержання води очищеної і стерилізаційної. Одержання води для ін'єкцій проводиться в окремій кімнаті асептичного блоку, де категорично забороняється виконувати будь-які роботи, що не пов'язані з отриманням води.
5.2. Керівництвом аптеки призначається особа, що відповідає за одержання води очищеної і води для ін'єкцій.
5.3. Одержання води очищеної і води для ін'єкцій повинно проводитися в асептичних умовах, у зв'язку з чим на приміщення, де виробляється вода, повністю поширюються пункти 6.1-6.8 даної інструкції.
5.4. Воду очищену і воду для ін'єкцій одержують дистиляцією, іонним обміном, зворотним осмосом або іншим способом з допомогою аквадистиляторів та інших апаратів згідно з інструкціями, що до них додаються.
При одержанні води дистиляцією перед використанням нового аквадистилятора, якщо дозволяє конструкція, внутрішня поверхня його протирається ватою, яка змочена сумішшю етилового спирту і ефіру (1:1), а потім розчином водню перекису. Після цього через апарат протягом 20 - 30 хв пропускається пара без її охолодження, а після початку перегонки 40-60 л з отриманої першої порції води зливаються і не використовуються.
5.5. Щоденно перед початком перегонки необхідно протягом 10-15 хв пропускати через аквадистилятор пару, не вмикаючи холодильника. Перші порції води, які одержують протягом 15-20 хв, зливаються і тільки після цього починається збір води.
5.6. Воду очищену і воду для ін'єкцій збирають в чисті простерилізовані або оброблені парою збірники промислового виробництва або, як виняток, в скляні балони. Збірник повинен мати чіткий напис: "вода очищена", "вода для ін'єкцій". Якщо одночасно використовуються декілька збірників, вони нумеруються. На збірниках повинні бути прикріплені бірки з датою одержання води і номером аналізу.
5.7. Скляні збірники повинні бути щільно закриті пробками (кришками) з двома отворами: один для трубки, по якій надходить вода, другий для скляної трубки, в яку вставляється тампон із стерильної вати (міняють щодня). Збірники встановлюють на піддони або балоноперекидачі.
5.8. Збірники з'єднуються з аквадистилятором за допомогою скляних трубок, які повинні щільно прилягати до трубки холодильника. Гумові трубки використовуються тільки для скріплення скляних трубок.
5.9. Подача води на робочі місця здійснюється через трубопровід або в балонах. Трубопровід для подачі води очищеної і води для ін'єкцій на робочі місця виготовляється з матеріалів, які не впливають на якість води, дають можливість їх ефективно мити, знезаражувати (додаток N 2) та інших, дозволених Міністерством охорони здоров'я України.
5.10. Для зручності експлуатації і дезинфекції скляного або сталевого трубопроводу доцільно використовувати трубки з внутрішнім діаметром (18+-2) мм. При значній довжині трубопроводу для зручності миття, стерилізації і відбору проб води на бактеріологічний аналіз через кожні 5-7 м треба передбачати трійники з зовнішнім виводом і краном.
5.11. Миття та дезинфекція трубопроводу проводиться перед його складанням, а в процесі експлуатації не рідше 1 разу в 14 днів, а також при незадовільних результатах бактеріологічних досліджень води.
5.12. Для знезаражування скляних та металевих трубопроводів через них пропускають гостру пару від парового стерилізатора або іншого джерела пари. Відлік часу стерилізації ведуть з моменту виходу пари в кінці трубопроводу. Обробка парою проводиться протягом 30 хв.
Трубопроводи з полімерних матеріалів та скла стерилізуються розчинами хімічних препаратів з наступним промиванням водою очищеною згідно з додатком N 6. Реєстрацію обробки трубопроводів ведуть в спеціальному журналі (додаток N 3).
5.13. Для очищення від пірогенних речовин скляні трубки та посудину обробляють гарячим підкисленим розчином калію перманганату 1% протягом 25 30 хв. Для приготування розчину до 10 частин розчину калію перманганату 1% додають 6 частин розчину сірчаної кислоти 1,5%. Після вказаної обробки посудину і трубки ретельно промивають свіжоприготовленою водою для ін'єкцій до негативної реакції на іон сульфату.
5.14. Подачу води регулюють таким чином, щоб повітря не потрапляло в трубопровід та не утворювалися повітряні пробки. Після закінчення роботи вода з трубопроводу зливається.
5.15. Подача води очищеної і води для ін'єкцій на робочі місця повинна здійснюватися безпосередньо з трубопроводу, а при наявності на робочому місці ємкостей для води після закінчення роботи вода з них повинна повністю зливатися.
5.16. Воду очищену використовують свіжоприготовленою або зберігають у закритих ємкостях, які виготовлені з матеріалів, що не змінюють властивостей води та захищають її від сторонніх часток і мікробіологічних забруднень, не більше 3-х діб.
5.17. Воду для ін'єкцій використовують свіжоприготовленою або зберігають при температурі від 5 до 10 гр.С або від 80 до 95 гр.С у закритих ємкостях, які виготовлені з матеріалів, що не змінюють властивостей води та захищають її від механічних включень та мікробіологічних забруднень, але не більше 24 год.
5.18. Для приготування стерильних неін'єкційних лікарських засобів, які виготовляються асептично, воду необхідно стерилізувати.
6. Санітарні вимоги при виготовленні ліків
в асептичних умовах
6.1. Виробництво лікарських засобів в асептичних умовах повинно передбачати одержання стерильних продуктів, що містять мінімально допустиму кількість сторонніх механічних включень.
6.2. Виробництво ліків в асептичних умовах здійснюється в "чистих" приміщеннях, в яких нормується чистота повітря по вмісту мікробних та механічних часток.
6.3. Чистота виробничих приміщень забезпечується за рахунок проведення технологічних та санітарних заходів: установка стерильної припливної вентиляції та рециркулярних очисників повітря (надалі - ПОПР) збільшення кратності обміну повітря, застосування бактерицидних ламп, спеціальна підготовка приміщень та персоналу.
6.4. Матеріали, які застосовуються в обробці "чистих" приміщень, повинні мати достатню механічну міцність, відносно невелике водопоглинання, не піддаватися корозії, бути нетоксичними, мати бактерицидну і пиловідштовхуючу здатність, легко очищатися, митися та дезинфікуватися.
6.5. Стіни приміщень для приготування ліків в асептичних умовах повинні бути пофарбовані олійною фарбою або обкладені світлим кахелем від підлоги до стелі, при цьому не повинно бути виступів, карнизів, тріщин. Стелі фарбуються клейовою або водоемульсійною фарбою. Підлоги покриваються лінолеумом або релином з обов'язковим зварюванням швів. Двері та вікна повинні бути щільно підігнані і не мати щілин.
6.6. Асептичний блок обладнується припливно-витяжною вентиляцією з перевагою припливу повітря перед витяганням, яка забезпечує 10-кратний обмін повітря за годину. Повітря подають через бактерицидні фільтри "Лайк". Для зниження мікробного забруднення рекомендується використовувати пересувні рециркуляційні повітроочисники типу ПОПР - 0,9 та ПОПР - 1,5, які повинні додатково здійснювати 10-кратний обмін повітря в приміщенні (додаток N 4). Кількість встановлених ПОПРів визначається розміром приміщення, виходячи з розрахунку 1 установки на приміщення об'ємом від 75 до 100 м3.
6.7. Для знезаражування повітря в асептичному блоці, заготівельній, приміщенні для одержання води, стерилізаційній встановлюються неекрановані бактерицидні опромінювачі (додаток N 4) з розрахунку потужності 2 - 2,5 Вт на 1 м3 об'єму приміщення, які вмикають на 1-2 години до початку роботи, коли немає людей. Вимикач для цих опромінювачів повинен знаходитись перед входом у приміщення та бути зблокований зі світловим табло "Не входити, увімкнений бактерицидний опромінювач". Вхід до приміщення, в якому увімкнена неекранована бактерицидна лампа, дозволяється тільки після її вимикання, а тривале знаходження у вказаному приміщенні - тільки через 15 хв після вимикання неекранованої бактерицидної лампи.
У присутності персоналу можуть експлуатуватися екрановані бактерицидні опромінювачі, які встановлюються на висоті 1,8 - 2,0 м від підлоги, з розрахунку 1 Вт на 1 м3 об'єму приміщення, за умови виключення направленого випромінювання на людей, які знаходяться в приміщенні.
Оскільки ультрафіолетові випромінювачі утворюють у повітрі токсичні продукти (озон і окисли азоту), під час їх роботи вентиляція повинна бути увімкнена.
До закінчення строку служби бактерицидних опромінювачів, зазначених в паспортах для конкретного пристрою, їх слід замінити новими. Тому тривалість роботи кожного бактерицидного випромінювача повинна обраховуватися в журналі реєстрації часу роботи бактерицидних опромінювачів (додаток N 5).
6.8. Все устаткування та меблі, які вносяться в асептичний блок, попередньо обробляють серветками, змоченими дезинфікуючим розчином (додаток N 1) з розрахунку 200 мл на 1 м2 площі. Зберігання в асептичному блоці устаткування, що не використовується, категорично забороняється.
6.9. Прибирання асептичного блоку (заготівельної) проводиться не рідше 1 разу за зміну в кінці роботи вологим способом із застосуванням дезинфікуючих засобів (додаток N 1).
Прибирання проводиться в гумових рукавичках та марлевій пов'язці (масці).
6.10. Один раз на тиждень проводиться генеральне прибирання асептичного блоку. Приміщення по можливості звільняють від устаткування, миють і дезинфікують стіни, двері, підлогу, суворо дотримуючись послідовності стадій прибирання асептичного блоку. Починати прибирання слід з асептичної кімнати. Спочатку миють стіни і двері від стелі до підлоги. Потім миють і дезинфікують стаціонарне устаткування і в останню чергу - підлогу, застосовуючи дезинфікуючий розчин із розрахунку 200 мл на 1 м2 площі. Після дезинфекції приміщення опромінюють ультрафіолетовим світлом.
Як матеріал для протирання підлоги слід застосовувати ганчірки з тканини з загорненими краями. Для протирання стін і устаткування рекомендуються поролонові губки та салфетки із капрону. Після кожного прибирання асептичних приміщень матеріал, який при цьому застосовувався, повинен бути продезинфікованим, просушеним і укладеним в чисту помаркіровану тару із щільно закритою кришкою.
6.11. У разі виявлення в повітрі асептичного блоку грибів при обробці приміщення та устаткування розчином перекису водню з мийними засобами, його концентрацію збільшують до 4%, а при наявності спороутворюючої мікрофлори до 6%.
6.12. Перед входом до приміщення для виготовлення ліків в асептичних умовах повинні бути гумові килимки, які 1 раз за зміну обробляють дезинфікуючим розчином (додаток N 1).
6.13. Асептичний блок відокремлюється від останніх приміщень аптеки повітряними шлюзами. Особи, які беруть участь у виготовленні ліків в асептичних умовах, при вході до шлюзу взувають спеціальне взуття, миють руки, надягають стерильний халат, марлеву пов'язку в чотири шари, яку міняють кожні 4 години, шапочку (при цьому волосся ретельно забирають), бахили. Оптимальним є застосування брючного костюма зі шлемом або комбінезона.
Після вдягання стерильного технологічного одягу персонал повинен ополоснути руки водою для ін'єкцій і обробити їх дезинфікуючим розчином (додаток N 1).
На оброблені руки персоналу, зайнятого на ділянці виготовлення, фасування та закупорювання розчинів, що не підлягають термічній стерилізації, повинні бути надіті стерильні хірургічні гумові рукавички, стерилізація яких проводиться відповідно до додатка N 6. Перед стерилізацією повинна проводитися відповідна обробка хірургічних гумових рукавичок з метою виключення використання тальку при їх застосуванні (додаток N 7).
Для миття рук оптимально використовувати такі сорти туалетного мила, які мають високу піноутворюючу здатність. Не слід застосовувати сорти мила, в які добавлені спеціальні компоненти (сульсенове, дігтярне, карболове, борнотимолове), так як вони не є достатньо ефективними засобами для зниження мікробного забруднення шкіри рук персоналу.
Після закінчення роботи руки обмивають теплою водою і обробляють пом'якшуючими засобами.
Персонал асептичного блоку повинен суворо дотримуватись правил особистої гігієни.
Вхід зі шлюзу до приміщення, в якому виготовляються і фасуються ліки в асептичних умовах, в нестерильному технологічному одязі заборонено. Забороняється також виходити за межі асептичного блоку в стерильному технологічному одязі.
При необхідності вийти із асептичного блоку персонал повинен пройти через шлюз, зняти технологічний одяг. Після повернення персонал знову повинен пройти повну обробку.
Персонал, який працює в асептичному блоці, повинен не менше 1 разу на рік проходити інструктаж за вимогами, що пред'являються до нього при роботі в зазначених приміщеннях.
6.14. Технологічний одяг стерилізується в біксах відповідно до додатка N 6 і зберігається в закритих біксах не більше 3 діб. Взуття перед початком і в кінці роботи дезинфікується з зовнішньої сторони відповідно до додатка N 1 і зберігається в шлюзах в закритих шафах, ящиках.
6.15. Лікарські і допоміжні речовини, які використовуються для виготовлення ліків в асептичних умовах, зберігають в асептичному блоці в щільно закритих шафах в штангласах відповідно до їх фізико-хімічних властивостей, в умовах, які виключають їх забруднення. Штангласи перед кожним заповненням миють і стерилізують.
6.16. Аптечний посуд миється у відповідності з додатком N 8. Посуд, який використовувався в інфекційних відділеннях лікарень, попередньо дезинфікується. Наявність на посуді залишків мийних засобів і ступінь чистоти посуду перевіряється відповідно до додатка N 10. Після миття посуд стерилізується, закупорюється і зберігається в щільно закритих шафах, пофарбованих зсередини світлою олійною фарбою або покритих пластиком.
Строк зберігання стерильного посуду (балонів), який використовується для виготовлення і фасування ліків в асептичних умовах, не більше 24 год.
6.17. Крупноємні балони, як виняток, дозволяється після миття знезаражувати гострою парою протягом 30 хв. Після стерилізації (або знезараження) ємкості закривають стерильними пробками, фольгою або обв'язують стерильним пергаментом і зберігають в умовах, виключаючих забруднення, не більше 24 годин.
6.18. Підготовка і миття пробок та алюмінієвих ковпачків для укупорювання розчинів для ін'єкцій та очних крапель проводиться відповідно до додатка N 9.
6.19. Допоміжний матеріал (вата, марля, пергаментний папір, фільтри і інше) стерилізують в біксах або банках з притертою пробкою згідно з додатком N 6 і зберігають в закритому стані не більше 3 діб. На біксах або банках повинні бути прикріплені бірки з зазначеними на них датами стерилізації. Після розкриття біксів або банок матеріали можуть використовуватися протягом 24 годин. Після кожного забору матеріалу бікс (банка) щільно закривається. Забір проводиться стерильним пінцетом. При цьому слід мати на увазі, що допоміжний матеріал для стерилізації повинен укладатися в бікси (банки) в готовому для використання стані (пергамент та фільтрувальний папір, марлю ріжуть на шматки потрібного розміру; із вати роблять тампони).
6.20. Застосування засобів малої механізації при виготовленні розчинів для ін'єкцій та очних крапель допускається за умови, якщо є можливість їхнього знезаражування і стерилізації.
6.21. Концентровані розчини, напівфабрикати, внутрішньоаптечну заготівлю виготовляють в асептичних умовах і зберігають відповідно до їх фізико-хімічних властивостей та установлених строків придатності в умовах, які виключають їх забруднення.
6.22. При роботі в асептичному блоці для запису використовують попередньо нарізані аркуші рослинного пергаменту або кальки. Папір необхідно зберігати у пластмасових папках або пакетах. Писати можна тільки шариковою ручкою, яку 1 раз за зміну слід протирати спиртом етиловим 70% або спиртоефірною сумішшю. Запис необхідно проводити на столі, розташованому поблизу місцевої витяжної системи.
6.23. Виготовлення інших лікарських форм в асептичному блоці не допускається.
6.24. Забороняється використання асептичної кімнати для проведення контролю стерильності та інших мікробіологічних робіт.
6.25. Персоналу, який не працює в асептичному блоці, вхід в ці приміщення категорично забороняється.
7. Санітарні вимоги при виготовленні
нестерильних лікарських форм
7.1. Медикаменти, які використовуються при виготовленні нестерильних лікарських форм, повинні зберігатися в щільно закритих штангласах (або іншій тарі) в умовах, які виключають їх забруднення.
7.2. Штангласи, які використовуються для зберігання лікарських засобів, перед заповненням миються та стерилізуються.
7.3. Допоміжний матеріал, необхідний для виготовлення і фасування ліків, готується, стерилізується і зберігається відповідно до пункту 6.19 цієї інструкції.
7.4. Аптечний посуд миється та стерилізується відповідно до пункту 6.16 цієї інструкції. Строк зберігання стерильного посуду, який використовується при виготовленні нестерильних лікарських форм, не більше 3-х діб.
7.5. Поліетиленові пробки для закупорки ліків, які виготовляються і фасуються в аптеках, а також пластмасові накручуючі, миються, стерилізуються і зберігаються відповідно до додатка N 9.
7.6. Засоби малої механізації, які використовуються при виготовленні і фасуванні ліків, миються і дезинфікуються згідно з прикладеною до них інструкцією. Якщо в інструкції з цього приводу немає вказівок, по закінченні роботи засоби малої механізації розбирають, очищають робочі частини від залишку лікарських речовин, промивають гарячою водою (55+-5) гр.С, після чого дезинфікують або стерилізують (додаток N 1 та N 6) в залежності від властивостей матеріалу, з якого вони виготовлені. Дезрозчин змивають з виробу гарячою водою, обполіскують їх водою очищеною і зберігають в умовах, які виключають можливість забруднення.
7.7. На початку кожної зміни ваги, шпателі, ножиці та інший дрібний аптечний інвентар протирають розчином водню перекису 3% або спиртоефірною сумішшю (1:1).
7.8. Бюреточні установки і піпетки не рідше 1 разу у 10 днів, попередньо звільнивши їх від концентрату, миють гарячою водою (55+-5) гр.С із суспензією гірчичного порошку або розчином водню перекису 3% з 0,5% миючого засобу, потім промивають водою очищеною з обов'язковим контролем змивних вод на залишкові кількості миючих засобів.
Зливні крани бюреточних установок перед початком роботи очищають від нальоту солей розчинів, екстрактів, настойок і протирають спиртоефірною сумішшю (1:1).
7.9. Після кожного відважування або відмірювання лікарських речовин із штангласу шийку та пробку штангласу, а також ручні ваги витирають марлевою серветкою. Серветка використовується тільки 1 раз. Витирати штангласи та ваги особистим рушником забороняється. Використані серветки збираються в спеціальних промаркірованих ємкостях з кришками.
7.10. Лійки при фільтрації або проціджуванні рідких ліків, а також ступки з порошковою або мазевою масою до розважування і викладання в тару накривають пластмасовими або металевими пластинками, які дезинфікують згідно з додатком N 1.
7.11. Для вибірки із ступок мазей або порошків використовують пластмасові пластинки або рентгенівську плівку звільнену від емульсії. Використання картону не допускається.
7.12. Після виготовлення мазей залишки жиру прибираються за допомогою картону, паперу, лігнину, миються і стерилізуються відповідно до додатка N 6.
7.13. Паперові та вощані капсули, шпателі, нитки, резинки обхоплюючі та інші, які використовуються для роботи, зберігаються в ящиках асистентського (фасувального) столу, які повинні щодня митися.
В приміщенні для зберігання допоміжні матеріали зберігаються в закритих шафах, скринях, тобто, в умовах, які виключають їх забруднення.
8. Порядок контролю за дотриманням
санітарно-протиепідемічного режиму в аптеках
8.1. Якість та ефективність санітарно-протиепідемічних заходів, що проводяться в аптеках, визначаються результатами бактеріологічного контролю.
8.2. Бактеріологічний контроль за дотриманням санітарно-протиепідемічного режиму в аптеках здійснюють бактеріологічні відділи Обласних (міських) Державних інспекцій по контролю якості лікарських засобів, лікарі-бактеріологи аптек, бактеріологічні лабораторії лікувально-профілактичних закладів, а також санітарно-епідеміологічні станції, в порядку державного нагляду.
8.3. Бактеріологічний контроль в аптеках проводиться згідно з нормативними документами органів державного санітарного нагляду.
8.4. Об'єктами бактеріологічного контролю в аптеках є:
- вода очищена і вода для ін'єкцій;
- лікарські засоби;
- аптечний посуд, пробки та інші допоміжні матеріали;
- інвентар, устаткування;
- руки і одяг персоналу;
- повітряне середовище.
8.5. Відбір в аптеках проб для бактеріологічних досліджень проводять працівники бактеріологічних відділів Обласних (міських) Держінспекцій по контролю якості лікарських засобів, бактеріологічних лабораторій лікувально-профілактичних закладів та санітарно-епідеміологічних станцій.
8.6. Кратність обстежень аптек з одночасним відбором проб на бактеріологічний контроль повинна бути не менше 2 разів на квартал.
Додаток N 1
до Інструкції по санітарно-протиепідемічному
режиму аптек, затвердженої наказом МОЗ
України від 14.06.93 р. N 139
Дезинфекція різних об'єктів
------------------ ------------------- ------------------ ------
|Найменування об'єк|Дезинфікуючий агент|Режим дезинфекції |Спосіб|
|та | |----- ------------|оброб-|
| | |кон- |експозиція, |ки |
| | |цен- |хв | |
| | |тра- |----- ------| |
| | |ція |номі-|крайні| |
| | |% |наль-|відхи-| |
| | | |не |лення | |
| | | |зна- | | |
| | | |чення| | |
|------------------|-------------------|-----|-----|------|------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
------------------ ------------------- ----- ----- ------ ------
Приміщення, пред- хлорамін Б Двора-
мети обстановки, (ОСТ 6-01-76-79); 1,00 зове
устаткування (ТУ 6-01-4689387- проти-
-33-90) рання
хлорамін Б з 0,5% з
миючого засобу 0,75 інтер-
водню перекис 3,00 валом
(ГОСТ 177-88) з 15 хв
0,5% миючого засобу
сульфохлорантин
(ТУ 6-01-746-72) 0,20 - " -
ДП-2 (ТУ 6-57-14-
-89) 0,10 - " -
нейтральний гіпо- - " -
хлорит кальцію 0,25
(ГОСТ 2526-82)
хлоргексидину бі-
глюконат (ВФС 42-
1401-84) в спирті 1,00 - " -
етиловому 70%
хлорцин (ТУ 6-15
-1128-79) 0,50 - " -
Вироби з гуми та хлорамін Б 0,25 30 +5 Повне
пластмаси хлорамін Б з 0,5% зану-
миючого засобу 0,25 15 +5 рення
водню перекис 3,00 30 +5 в роз-
водню перекис з чин
0,5% миючого засобу 3,00 30 +5 - " -
сульфохлорантин 0,10 30 +5 - " -
дезоксон-1
(ТУ 6-02-1283-84) 0,025 30 +5 - " -
дезоксон-1 з 0,5%
миючого засобу 0,01 30 +5 - " -
хлоргексидину
біглюконат в спир-
ті етиловому 70% 1,00 30 +5 - " -
Скляний аптечний
посуд для виготов-
лення ліків хлорцин 0,50 15 Повне
1,00 120 зану-
рення
ДП-2 0,10 15 в роз-
0,20 120 чин
зану-
водню перекис з рення
0,5% миючого засобу в роз-
бу 3,00 30 чин
водню перекис 3,00 80 (для
хлорамін Б 1,00 30 дуже
забруд-
неного
посуду)
Шпателі, ножиці, вода очищена
пінцети, інші (ФС 42-2619-89) Кип'я-
дрібні металеві при температурі тіння
предмети, а також кипіння 30 +5 при
скляні вироби 100 гр.С повному
зану-
ренні
виробу
у воду
натрію гідрокар-
бонат (ГОСТ Кип'я-
2156-76, ГОСТ тіння
4201-79) при при
температурі ки- повному
п'ятіння 2,00 15 +5 зану-
100 гр.С ренні
виробу
у роз-
чин
Щітки для миття вода очищена Кип'я-
рук, губки з гуми при температурі тіння
і поролону кипіння 15 +5 при
100 гр.С повно-
му за-
нуренні
виробу
у воду,
в зак-
ритій
кришкою
ємкості
натрію гідрокарбо-
нат при температурі
кипіння 100 грС 2,00 15 +5 - " -
Килимки з пористої Хлорамін Б з 0,5% 0,75 30 +5 Повне
гуми миючого засобу зану-
рення
водню перекис з в роз-
0,5% миючого чин
засобу 3,00 30 +5 - " -
сульфохлорантин 0,20 Двора-
зове
проти-
рання
з ін-
терва-
лом 15
хв
хлорцин 0,50 - " -
нейтральний
гіпохлорит 0,50 - " -
кальцію
ДП-2 0,20 - " -
Килимки з поролону вода очищена при Кип'я-
температурі ки- тіння
піння 100 гр.С 5 при
повно-
му за-
нуренні
у воду,
в зак-
ритій
кришкою
ємкості
водню перекис
з 0,5% миючого Повне
засобу 3,00 30 +5 зану-
рення
в роз-
чин
Прибиральний ін- хлорамін Б 1,00 60 +5 - " -
вентар
хлорцин 1,00 120 +5 - " -
сульфохлорантин 0,10 60 +5 - " -
нейтральний
гіпохлорит
кальцію 1,00 120 +5 - " -
дезоксон-1 0,10 120 +5 - " -
ДП-2 0,20 120 +5 - " -
Ганчірки та сер- вода очищена
ветки для приби- при темпера- Кип'я-
рання турі кипіння тіння
100 гр.С 30 +5 після
прання
Санітарно-технічне хлорамін Б з Двора-
обладнання (рако- 0,5% миючого зове
вини, унітази та засобу 0,75 проти-
інші) рання з
інтер-
валом
15 хв
хлорамін Б 1,00 - " -
нейтральний
гіпохлорит
кальцію 0,50 - " -
хлорцин 0,50 - " -
ДП-2 0,20 - " -
засоби, що Після
чистять і де- чищення
зинфікують: 0,50 г2 поверх-
"Дезус", "Са- на 10 ню про-
ніта", "Блиск- см2 тирають
2", "ПЧД" та пове- зволо-
інші рхні женою
ганчір-
кою
Руки персоналу спирт етиловий 80,00 Після
(ГОСТ 5962-67) миття
з ми-
лом
проти-
рають
хлоргексидину бі- 0,50 5 марле-
глюконат в спирті вою
етиловому 70% серве-
ткою,
змоче-
ною
розчи-
ном
хлорамін Б (засто- 0,5 2 Повні-
совується при від- стю
сутності інших за- зану-
собів) рюють в
розчин
препа-
рату і
миють
протя-
гом за-
значе-
ного
часу,
після
чого
вити-
рають
стери-
льною
марле-
вою
сер-
веткою
рецептура С-4 2,4 1 - " -
йодопірон
(ВФС 42-2410
-85) 0,1 4 - " -
дегмін Послі-
(ФС 42-1775- довне
89) 1,0 3 +3 проти-
рання
двома
тампо-
нами,
густо
змоче-
ними
розчи-
ном
препа-
рату
по 3 хв
Взуття технологіч- хлорамін Б 1,0 Двора-
не хлорамін Б з 0,75 зове
0,5% миючого проти-
засобу рання
водню перекис з ін-
з 0,5% миючого 3,0 терва-
засобу лом
сульфохло- 0,1 15 хв
рантин
формалін 10,0 В носок
(ГФ X ст.619) взуття
(ГОСТ 1625-89) закла-
дають
вату,
змочену
10% ро-
зчином
форма-
ліну,
помі-
щають
взуття
на 2
год в
поліе-
тилено-
вий па-
кет,
який
щільно
зав'я-
зують
Потім
вийма-
ють ва-
ту і
взуття
проти-
рають
10%
розчи-
ном
аміаку
Примітка: 1. Концентрація дезинфікуючого агента: формаліну по формальдегіду, інших засобів - по препарату.
2. Після дезинфекції способом занурення вироби повинні бути промиті проточною водопровідною водою до повного зникнення запаху, при використанні препаратів, які не мають запаху, вироби промивають водою протягом 3 хвилин.
3. Дезинфікуючий розчин повинен застосовуватися одноразово.
4. Як миючі засоби рекомендується використовувати мильно-содовий розчин, "CMC", "Астру", "Лотос", "Лотос-автомат", "Айну", "Марічку" та інші миючі засоби, які дозволені до застосування в медичній практиці Міністерством охорони здоров'я України (Додаток N 11).
5. Засіб ДП-2 використовується при відсутності інших дезинфікуючих засобів.
Приготування дезинфікуючих розчинів
1. Розчини активованого хлораміну (використовуються для дезинфекції скляного аптечного посуду) готують шляхом його розчинення у водопровідній воді, краще підігрітій до температури (55+-5) гр.С, з наступним додаванням активатора (хлористого або сірчанокислого, або азотнокислого амонію) в кількості, що дорівнює кількості активного хлору в препараті (вміст активного хлору в хлораміні становить 26%). При використанні як активатора розчину аміаку його беруть у 8 разів менше.
Для приготування 1 л розчину активованого хлораміну 1% додають 2,6 г амонієвих солей або 0,324 г аміаку. Для приготування 10 л розчину кількість наважки слід збільшити в 10 разів.
Розчини хлораміну зберігають активність протягом 15 діб, активовані розчини хлораміну використовують зразу після приготування.
Хлорамін зберігають в посуді з темного скла з притертою пробкою, не допускаючи дії світла і вологи.
2. Розчини водню перекису з миючими засобами готують в чистому посуді (скляному або емальованому) шляхом розведення пергідролю водопровідною водою (пергідроль додають до води) з наступним додаванням миючого засобу.
Для приготування 1 л і 10 л розчину слід брати такі кількості препарату:
Таблиця N 1
---------------------- ---------- ---------- --------- ---------
|Склад робочого роз- |Кількість |Кількість |Кількість|Кількість|
|чину |приготов- |пергідро- |води, |миючого |
|----------- ----------|леного |лю, | |засобу, |
|концентра- |концентра-|розчину, л|мл |мл |г |
|ція водню |ція миючо-| | | | |
|перекису |го засобу,| | | | |
|в робочому |% | | | | |
|розчині, % | | | | | |
----------- ---------- ---------- ---------- --------- ---------
3 0,5 1 120 875 5
3 0,5 10 1200 8750 50
4 0,5 1 160 835 5
4 0,5 10 1600 8350 50
6 0,5 1 240 755 5
6 0,5 10 2400 7550 50
Строк зберігання розчину водню перекису 7 діб.
Пергідроль зберігають в бутилях, покритих кожухом, в темному прохолодному місці, під замком. Переносити пергідроль необхідно в закритому посуді, уникаючи розбризкування.
3. ДП-2. Активно діюча речовина - трихлорізоціанурова кислота, вміст активного хлору 40%.
Робочі розчини готують в технічному посуді (емальовані відра, бутилі, баки) шляхом його розчинення у воді. Строк зберігання робочих розчинів - 24 год. Робочі розчини потрібних концентрацій готують по активному хлору. Для приготування розчинів відповідної концентрації користуються таким розрахунком для препарату з різним вихідним вмістом активного хлору.
Таблиця N 2
Приготування робочих розчинів
------------------ ---------------------------------------------
|Вміст активного |Концентрація робочого розчину по активному |
|хлору в препараті,|хлору, % |
|% |--------------------- -----------------------|
| |0,1 |0,2 |
| |--------------------- -----------------------|
| |Кількість препарату, необхідного для приготу-|
| |вання 1 л робочого розчину, г |
|------------------ ---------------------------------------------|
|35 2,86 5,72 |
|36 2,78 5,56 |
|37 2,70 5,40 |
|38 2,63 5,26 |
|39 2,55 5,10 |
|40 2,50 5,00 |
|41 2,44 4,88 |
|42 2,38 4,76 |
|43 2,33 4,66 |
|44 2,27 4,54 |
|45 2,22 4,44 |
----------------------------------------------------------------
Для приготування 10 л розчину кількість наважки слід збільшити в 10 разів.
Препарат ДП-2 повинен зберігатися в тарі заводу-виготовлювача в сухому провітрюваному приміщенні при температурі від плюс 40 до мінус 40 С.
4. Хлорцин (Н або К) - на основі натрієвої або калієвої солі дихлорізоціанурової кислоти. Вміст активного хлору (13+-2) %.
Робочі розчини готують у будь-якому посуді шляхом розчинення препарату у воді. Строк зберігання робочих розчинів - 24 год.
Для приготування розчинів потрібної концентрації виходять із такого розрахунку:
Таблиця N 3
----------------------------- ----------------------------------
|Концентрація робочих |Кількість хлорцину, г |
|розчинів, % | |
|-----------------------------|----------------- ----------------|
|по препарату |на 1 л розчину |на 10 л розчину |
|-----------------------------|-----------------|----------------|
|0,5 | 5 | 50 |
|1,0 |10 |100 |
----------------------------- ----------------- ----------------
Зберігають хлорцин в сухих приміщеннях, у закритій тарі, гарантійний строк зберігання 12 місяців.
5. Хлоргексидин біглюконат випускається у вигляді 20% розчину. Для одержання 0,5% розчину (робочого) препарат розводять спиртом етиловим 70% у співвідношенні 1:40, а для 1% розчину у співвідношенні 1:20.
6. Розчин дегміну 1%.
Для приготування 10 л робочого розчину в скляному посуді місткістю 10 л розчиняють 100 г дегміну в 1 л води очищеної. Після розчинення добавляють 9 л води очищеної і ретельно перемішують.
Розчин дегміну 1% можна зберігати в закритому скляному посуді протягом 1 місяця.
7. Рецептура "С-4" (первомур) - це суміш розчинів водню перекису (ГОСТ 177-88) і мурашиної кислоти (ГОСТ 5848-73).
Рецептуру "С-4" готують шляхом змішування в скляному посуді водню перекису з мурашиною кислотою, останню попередньо поміщають в холодну воду на 1 або 1,5 год і періодично струшують.
Таблиця N 4
Кількість інгредієнтів для приготування
2,4% розчину рецептури "С-4" (первомур)
------------ ---------------------------------------------------
|Кількість | Кількість інгредієнтів |
|робочого |------------------- ---------------------- --------|
|розчину, |(35+-5)% водню пе- |Мурашина кислота |Вода, |
|л |рекис, мл |---------- -----------|л |
| | |100%, мл |85%, мл | |
------------ ------------------- ---------- ----------- --------1 17,1 6,9 8,1 до 1
2 34,2 13,8 16,2 до 2
5 85,6 35,5 40,5 до 5
10 171,0 69,0 81,0 до 10
Зберігають 2,4% розчин рецептури "С-4" не більше 1 доби в герметично закритому скляному посуді в прохолодному місці.
8. Йодопірон-йодофор - це суміш комплексу полівінілпіролідону-йодо з калію йодидом, вміщує (7+-1)% активного йоду.
Для приготування 0,1% водного розчину йодопірону 15 г порошку йодопірону розчиняють у 800 мл води очищеної. У флакон з притертою пробкою місткістю 1 л до наважки порошку спочатку додають близько 200 мл води і струшують або перемішують скляною паличкою для утворення однорідної в'язкої маси, яка б не утримувала грудок сухої речовини. Одержану масу залишають стояти протягом 30 хв (бажано, щоб час від часу її струшувати або перемішувати скляною паличкою). Потім додають решту із розрахованої кількості води, що залишилась (близько 600 мл), і суміш струшують. Після 10 або 15 хв витримки розчин гомогенізується і готовий до використання. Процес приготування розчину можна значно прискорити, якщо суміш безперервно струшувати до повного розчинення всіх грудочок.
Застережні заходи у роботі з дезинфікуючими розчинами
Роботу з дезинфікуючими препаратами виконують, дотримуючись таких заходів застереження: приготування робочих розчинів та дезинфекцію об'єктів проводять з використанням загальноприйнятих заходів індивідуального захисту - халата, фартуха, хустки, гумових рукавичок, захисних окулярів, респіратора або чотиришарової пов'язки.
У разі попадання на шкіру пергідролю його негайно змивають водою, інших дезинфікуючих розчинів - уражене місце промивають водою з милом, обробляють 2% розчином натрію гіпосульфіту або 2% розчином натрію гідрокарбонату.
У разі попадання дезинфікуючих розчинів в очі їх негайно промивають струменем чистої води або 2% розчином натрію гідрокарбонату протягом кількох хвилин. При подразненні очей їх закапують розчином натрію сульфацилу, при хворобливості - 2% розчином новокаїну.
Додаток N 2
до Інструкції по санітарно-протиепідемічному
режиму аптек, затвердженої наказом МОЗ
України від 14.06.93 р. N 139
Перелік
матеріалів, які можуть бути використані для монтажу
трубопроводу в аптеках
---------------------- ------------------- ---------------------
|Найменування матеріалу|Нормативно-технічна|Зразкове призначення |
|і рекомендованої марки|документація | |
|----------------------|-------------------|---------------------|
| 1 | 2 | 3 |
---------------------- ------------------- ---------------------1. Сталі високолеговані ГОСТ 5632-72 Відповідальні робочі
і сплави корозійно- елементи аквадистиля-
стійкі марок: торів, збірників і
12х18Н9Т медичної трубопровід-
12х18Н10Т ної арматури
08х22Н6Т
08х18Н2ТІ
08х17Т
2. Сплав мідно-цинко- ГОСТ 15527-70 Медична трубопровідна
вий (латунь) марок: арматура
ЛАН-59-3-2
ЛА-67-2,5
3. Бронза ливарна ГОСТ 17711-80 - " -
безолов'яна марки
БрКНІ-3
4. Бронза безолов'яна ГОСТ 493-79 - " -
марок: БрАЖІО-4-4Л
БрАЖН-11-6-6
5. Сплав алюмінієвий ГОСТ 14113-78 Корпуса кранів і вен-
антифрикційний тилів
марки АН-2,5
6. Суміші гумові фор- ТУ 38.10321-76 З'єднувальні і ущіль-
мовочні марок: нювальні елементи ме-
52336 і 52336/4 дичних трубопроводів
7. Суміш гумова фор- ТУ 38.10321-77 - " -
мовочна марки ИР-21
8. Поліпропілен базо- ТУ 6-05-1105/73 Елементи медичної
вих марок: 02П, 03П, трудопровідної арма-
04П, 05П тури
9. Поліетилен низького ГОСТ 16338-85 - " -
тиску базових марок:
20806-024
21006-075
20906-040
20506-007
20606-012
10. Поліетилен високо- ГОСТ 16337-77Е Елементи медичної
го тиску базових трудопровідної
марок: арматури
15802-010
15802-020
16802-070
11102-20
18102-035
18302-120
17602-006
17702-010
11. Фторопласт Ф-30 ТУ 6-05-1706-74 Ущільнювальні елемен-
ти трубопроводів
12. Фторопласт-4 ГОСТ 10007-80 - " -
13. Матеріал фільтрую-
чий ФПП-15-1,5 ТУ 6-16-2813-84 Фільтрувальний еле-
мент в повітряних
бактерицидних фільт-
рах збірників
14. Фторопластовий ТУ 6-05-1570-72 Для герметизації
ущільнювальний різьбових з'єднань
матеріал ФУМ
15. Труби холодно-і ГОСТ 9941-81 Трубопроводи і
теплодеформовані трубопровідна арма-
із корозійностій- тура
кої сталі
16. Трубка силіконова ТУ 38.106152-77 Як трубопроводи і
медична з'єднувальні елемен-
ти для подачі дистиля-
ту або пари з темпера-
турою не вище 150 гр.С
17. Труби поліпропіленові ТУ 38.102100-89 - " -
напірні (із термо-
світлостабілізова-
ного поліпропілену
марки 02П)
18. Труби скляні та
фасонні частини
до них ГОСТ 8894-86 - " -
19. Трубки медичні ТУ 64-2-286-79 Як трубопроводи та їх
полівінілхлоридні з'єднувальні елементи
для подачі дистиляту
з температурою не вище
60 гр.С
20. Труби напірні із ГОСТ 18599-83 - " -
поліетилену (висо-
кого тиску)21. Труби сталеві, ГОСТ 10707-80 Як зовнішня оболонка
електрозварні для прокладки немета-
левих трубопроводів22. Крани з'єднувальні ГОСТ 7995-80 Як запірна трубопро-
одноходові (з діа- відна арматура
метром прохідного
отвору (9+-1)мм;
матеріал - скло
нейтральне або
хімічностійке)23. Затискачі: ТУ 64-1-964-72 Для передавлювання
для трубок гумових трубопрово-
(гвинтові або пру- дів або їх елементів
жинячі) з'єднувальних
для еластичних ТУ 64-1-1519-72
трубок
Додаток N 3
до Інструкції по санітарно-протиепідемічному
режиму аптек, затвердженої наказом МОЗ
України від 14.06.93 р. N 139
__________________________________________
Найменування установи
Журнал реєстрації обробки трубопроводу
----- ----------------- ------------ ------------ --------------
|Дата |Стерилізуючий |Час обробки,|Підпис від- |Примітка |
| |(знезаражуючий |хв |повідальної | |
| |агент) | |особи | |
|-----|-----------------|------------|------------|--------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
----- ----------------- ------------ ------------ --------------
Додаток N 4
до Інструкції по санітарно-протиепідемічному
режиму аптек, затвердженої наказом МОЗ
України від 14.06.93 р. N 139
Апарати для зниження мікробного забруднення повітря
Для знезараження повітря приміщень аптек від мікроорганізмів використовують різні бактерицидні лампи, що являють собою джерела ультрафіолетового випромінювання, а також повітроочисники. Кількість і потужність бактерицидних ламп повинні підбиратися з таким розрахунком, щоб при прямому опроміненні на 1 м3 об'єму приміщення припадало не менше (2+-0,5) Вт потужності випромінювача, а для екранованих бактерицидних ламп 1 Вт.
1. Характеристика деяких бактерицидних випромінювачів, які випускаються промисловістю.
а) випромінювач бактерицидний настінний (надалі-ВБН) монтується на стіні на висоті (2+-0,5) м від підлоги. Це комбінований апарат, який складається із двох бактерицидних ламп по 30 Вт (ДБ-30). Розрахований на знезараження повітря приміщень об'ємом до 30 м3. Торговельна марка апарату ВБН-150;
б) випромінювач бактерицидний стельовий (надалі - ВБС) є комбінований апарат, який складається із двох екранованих і двох неекранованих бактерицидних ламп ДБ-30.
Розрахований на знезараження повітря приміщень об'ємом до 30 м3. Торговельна марка ВБС-300;
в) випромінювач бактерицидний пересувний маячного типу (надалі - ВБПе), має 6 бактерицидних ламп (ДБ-30). Оптимальний ефект спостерігається на відстані 5 м до опромінюваного об'єкта. Торговельна марка ВБПе-450. Використовується тільки при відсутності в приміщенні людей;
г) бактерицидні лампи ДБ-25, ДБ-30, ДБ-60.
Примітка: числа, зазначені в марках бактерицидних ламп, визначають їхню потужність у ватах.
2. Для підтримання мікробіологічної чистоти повітря доцільно використовувати рециркуляційні повітроочисники типу ПОПР-0,9 і ПОПР-1,5 які забезпечують швидку і ефективну очистку повітря за рахунок механічної фільтрації його через фільтр із ультратонких волокон і ультрафіолетового випромінювання.
Повітроочисники можуть використовуватися під час роботи, оскільки не проявляють шкідливого впливу на персонал і не викликають неприємних відчуттів. Вони надійні і прості в експлуатації, не потребують кваліфікованого обслуговування.
Протягом 30 хв роботи повітроочисника мікробне забруднення і запиленість повітря при об'ємі приміщень (80+-20) м3 знижується в 10 разів.
Технічні дані: Продуктивність, м3/ч Споживана потужність, Вт Габаритні розміри, мм |
ПОПР - 0,9 900 не більше300 1150х450х1470 |
ПОПР - 1,5 1500 |
Встановлювати повітроочисники рекомендується в асептичному блоці та асистентській кімнаті.
Примітка: строк служби ультрафіолетової лампи типу ДБ-15 і ДБ-60 становить 3000, ДБ-30-1 - 5000 годин.
Додаток N 5
до Інструкції по санітарно-протиепідемічному
режиму аптек, затвердженої наказом МОЗ
України від 14.06.93 р. N 139
________________________________________________
Найменування установи
Журнал реєстрації часу роботи бактерицидних
опромінювачів
----- ------------------------- ------------------------ -------
|N |Екранована лампа | Неекранована лампа |Підпис |
|опро-|----- ----- -------------|------ ----- -----------|особи, |
|міню-|Час |Час |Загальна кіль|Час |Час |Загальна |що ро- |
|вача |вклю-|виклю|кість часу ро|вклю- |виклю|кількість |била |
| |чення|чення|боти лампи, |чення |чення|часу роботи|запис |
| | | |год | | |лампи, год | |
|-----|-----|-----|-------------|------|-----|-----------|-------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
----- ----- ----- ------------- ------ ----- ----------- -------
Додаток N 6
до Інструкції по санітарно-протиепідемічному
режиму аптек, затвердженої наказом МОЗ
України від 14.06.93 р. N 139
Стерилізація окремих об'єктів
а) паровий метод
(насичена водяна пара при надлишковому тиску)
------------ ------------------------------ ------ -------------
|Найменування| Режим стерилізації |Засто-|Умови прове- |
|об'єкта |------------------ -----------|сову- |дення стери- |
| |Тиск пари, кгс/см2|Час стери- |ване |лізації |
| |(робоча температу-|лізаційної |устат-| |
| |ра в стерилізацій-|витримки, |куван-| |
| |ній камері, гр.С) |хв |ня | |
| |------ -----------|---- ------| | |
| |номі- |крайнє від-|номі|крайнє| | |
| |нальне|хилення |наль|відхи-| | |
| |зна- | |не |лення | | |
| |чення | |зна-| | | |
| | | |чен-| | | |
| | | |ня | | | |
------------ ------ ----------- ---- ------ ------ -------------
Вироби із 2,0 +-0,2 20 +2 Паро- Стерилізація
скла, фарфо- (132) (+-2,0) вий проводиться
ру, металу, стери- без упаковки
текстилю, ліза- або в упаковці
фільтру- тор із двошарової
вальний бязі або пер-
папір, гаменту в бік-
пергамент сах, скляних
банках
Вироби із 1,1 +0,2 45 +3
гуми, ла- (120) (+2,0)
тексу і
окремих
полімерних
матеріа-
лів
б) повітряний метод
(сухе гаряче повітря)
------------ ------------------------------ ------ -------------
|Найменування| Режим стерилізації |Засто-|Умови прове- |
|об'єкта |------------------ -----------|сову- |дення стери- |
| |Робоча температура|Час стери- |ване |лізації |
| |в стерилізаційній |лізаційної |устат-| |
| |камері гр.С |витримки, |куван-| |
| | |хв |ня | |
| |------ -----------|---- ------| | |
| |номі- |крайнє від-|номі|крайнє| | |
| |нальне|хилення |наль|відхи-| | |
| |значе-| |не |лення | | |
| |ння- | |зна-| | | |
| | | |чен-| | | |
| | | |ня | | | |
------------ ------ ----------- ---- ------ ------ -------------
Вироби із 180 +2 60 +5 Повіт- Стерилізації
скла, фарфору, -10 ряний підлягають су-
металу, силі- 160 +2 150 +5 стери- хі вироби,
конової гуми, -10 ліза- стерилізація
устаткування тор проводиться
для стерилізу- в упаковці
ючого фільтру- або без упа-
вання з філь- ковки
трами та прий-
мачами фільт-
рату
в) хімічний метод
(розчини хімічних препаратів)
-------- ---------- ------------------------------ ------ ------
|Наймену-|Стерилі- | Режим стерилізації |Засто-|Умови |
|вання |зуючий |------------------ -----------|сову- |прове-|
|об'єкта |агент |Температура, гр.С |Час витрим-|ване |дення |
| | | |ки, хв |уста- |стери-|
| | |------ -----------|---- ------|тку- |ліза- |
| | |номі- |крайнє |номі|крайнє|ван- |ції |
| | |нальне|відхи- |наль|відхи-|ня | |
| | |значе-|лення |не |лення | | |
| | |ння | |зна-| | | |
| | | | |чен-| | | |
| | | | |ня | | | |
-------- ---------- ------ ----------- ---- ------ ------ ------
Вироби Водню пе- не мен- - 360 +-5 Закри- Стери-
із полі- рекис ше 18 ті єм- лізацію
мерних (ГОСТ 50** +-2 180 +-5 кості прово-
матері- 177-88) із ск- дять
алів, 6% роз- ла, при
гуми, чин* пласт- повно-
скла, "Дезо- не маси му за-
корозій- ксон-1" менше або нурен-
ностій- (ТУ6-02- 18 - 45 +5 ємкос- ні ви-
ких ме- 1283- ті робу в
талів 84) покри- розчин,
і спла- (по ті після
вів надоц- емаллю чого
товій (емаль виріб
кисло- без проми-
ті*** пошкод-вають
жень) сте-
рильною
водою в
асептич
них
умовах
Примітка: 1. Аптечний посуд після зниження температури в стерилізаторі до (65+-5) гр.С виймається і відразу закривається стерильними пробками.
2. Допоміжний матеріал, дрібний інвентар та інше зберігаються до використання в тій упаковці або біксах, в якій вони стерилізувалися, в умовах, що виключають забруднення. ________________________________
*) Розчин водню перекису може бути використаний протягом 7 діб з часу виготовлення за умови зберігання його в закритій ємкості в темному місці. Подальше використання розчину може здійснюватися тільки за умови проведення контролю за вмістом активно діючих речовин. Розчин придатний для однократного використання.
**) Температура розчину в процесі стерилізації не підтримується.
***) Розчин "Дезоксон-1" може використовуватися протягом 1 доби. Розчин придатний для однократного використання.
Хімічний метод контролю температурних режимів
роботи стерилізаторів
1. Хімічний метод контролю роботи стерилізаторів здійснюють за допомогою хімічних тестів та термохімічних індикаторів.
2. Хімічний тест - запаяна з обох кінців скляна трубка, заповнена сумішшю хімічного з'єднання з органічним барвником або тільки хімічним з'єднанням (речовиною), яке змінює свій агрегатний стан і колір, досягаючи визначеної для нього температури плавлення (таблиці N 1, 2).
3. Термохімічний індикатор - смуга паперу, на яку наноситься термоіндикаторна фарба. Визначення параметрів, які досягаються в процесі стерилізації, засновано на зміні кольору термоіндикаторної фарби при досягненні "температури переходу", суворо визначеної для кожної фарби.
В таблиці N 3 наведений перелік терпоіндикаторних фарб, які рекомендують для виготовлення термохімічних індикаторів, що застосовуються для контролю температурних режимів роботи повітряних стерилізаторів.
4. Методика підготовки термоіндикаторних фарб до застосування та заходи застереження у роботі з ними викладені в інструкції заводу-виготовлювача.
5. Термохімічні індикатори готують таким способом:
термоіндикаторну фарбу ретельно розміщують, потім наносять тонким шаром на аркуші паперу, дають висохнути при кімнатній температурі протягом (10 + 5) хв. Потім нарізають смуги розміром 1х2 або 1х3 см. Термохімічні індикатори можна зберігати до 1 року при кімнатній температурі в місцях, захищених від світла.
6. Тести для контролю одного циклу стерилізації нумерують і розміщують в контрольні точки парових та повітряних стерилізаторів, дотримуючись рівномірного розподілу по всьому об'єму камери, в кількостях, зазначених в таблиці N 4.
7. По закінченню стерилізації тести виймають із стерилізатора і візуально визначають зміну їх агрегатного стану та кольору.
8. При задовільних результатах контролю хімічні тести повинні рівномірно розплавитись, змінити колір, а термохімічні індикатори - змінити колір, що засвідчує про дотримання параметрів режиму стерилізації.
Таблиця N 1
Рецептури хімічних тестів для контролю температурних
режимів роботи парових стерилізаторів
--- ------------ ------ --------------- ----------- ------------
|Но-|Найменування|Колір,|Нормативно-тех-|Кількість |Температурні|
|мер|складових |форма |нічна докумен- |компонента |параметри, |
|ре-|частин |крис- |тація | |що підляга- |
|цеп| |талів,| | |ють контро- |
|ту-| |запах | | |лю, гр.С |
|ри | | | | |----- ------|
| | | | | |120+2| 132+2|
|---|------------|------|---------------|-----------|-----|------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
--- ------------ ------ --------------- ----------- ----- ------
1. Сірка елемен- Жовті ТУ 6-092546-77 100,00 + ** -
тарна * крис-
тали
2. Кислота бен- Безба- ГФ X ст.9 95,24+-0,01 + -
зойна рвні
голку-
ваті
крис-
тали
або бі-
лий по-
рошок
Барвник *** 4,76+-0,01
фуксин ТУ 6-09-3803-82
кислий або ТУ 6-09-5170-84
феноловий ТУ 6-09-2086-77
червоний
або бром-
тимоловий
синій або
генціанфіо-
летовий
3. Кислота Без- ГОСТ 6413-77 99,90+-0,01 + -
бензойна барвні ГОСТ 10521-78
голку-
ваті
крис-
тали
або
білий
порошок
4. Барвник *** 0,10+-0,01 + -
Д(+)-маноза Без- ТУ 6-09-07- 99,90+-0,01
барвні -666-76
крис-
тали у
вигля-
ді ро-
мбіч-
них
призм
5. Барвник *** 0,10+-0,01 - +
Нікотинамід Білий ГФ X ст.452 99,90+-0,01
дріб- ТУ 6-09-08-
нокри- -852-82
сталі-
чний
поро-
шок з
слаб-
ким
запа-
хом
6. Барвник *** 0,10+-0,01
Сечовина Без- ГОСТ 6691-77 95,24+-0,01 - +
барв-
ні
крис-
тали
Барвник *** 4,76+-0,01
*) При використанні сірки як хімічного тесту додавати барвник недоцільно, через те що при плавленні речовини не відбувається його змішування з барвником,
**) "+"- температурний параметр, для контролю якого використовують хімічне з'єднання,
***) Використовують будь-який із барвників, перелічених в рецептурі 2.
Таблиця N 2
Хімічні тести для контролю температурних режимів
роботи повітряних стерилізаторів
--- ------------ ---------- ----------- ----------- ------------
|NN |Найменування|Колір, |Нормативно-|Кількість |Температурні|
|пп |хімічної |форма кри-|технічна |компонента,|параметри, |
| |речовини |сталів, |документа- |г |що підляга- |
| | |запах |ція | |ють контро- |
| | | | | |лю, гр.С |
| | | | | |----- ------|
| | | | | |160+2| 180+2|
| | | | | | -10| -10|
|---|------------|----------|-----------|-----------|-----|------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
--- ------------ ---------- ----------- ----------- ----- ------1. Лівоміцетин Білий або ГФ X ст.371 100,0 +* -
з слабким
жовтувато-
зеленува-
тим від-
тінком
кристаліч-
ний поро-
шок без
запаху
2. Кислота Порошок ГОСТ 5817-77 100,0 - +
винна білого
кольору
або прозо-
рі безбар-
вні крис-
тали ГОСТ 21205-83
3. Гідрохінон Безбарвні ГОСТ 19627-74 100,0 - +
або світ-
ло-сірі
сріблясті
кристали
4. Тіосечовина Блискучі ГОСТ 6344-73 100,0 - +
безбарвні
кристали*) "+"- температурний параметр, для контролю якого
використовують хімічну речовину
Таблиця N 3
Термоіндикаторні фарби для контролю температурних
режимів роботи повітряного стерилізатора при
температурі 180+ 2 гр.С, час витримки - 60 хв
-10
--------- ------------ ----------------- -----------------------
|Марка |Мінімально |Колір фарби |Характеристика термо- |
|термоін- |допустима |-------- --------|індикаторної фарби |
|дикатор- |температура |вихідний|після | |
|ної фарби|стерилізації| |діяння | |
| |гр.С | | | |
--------- ------------ -------- -------- -----------------------
ТІФ 29 170 світло- темно- Свідок досягнення міні-
рожевий корич- мально допустимої тем-
невий ператури 170 гр.С
ТІФ 170 світло- корич- Показник тривалості
зелений невий підтримання температу-
ри 170 гр.С протягом
(15+5) хв.
Кількість тестів для контролю одного
циклу стерилізації
------------------- ------------------ -------------------------
|Вид стерилізатора |Місткість камери |Кількість контрольних |
| |стерилізатора, л |точок, в які закладаються|
| | |тести |
------------------- ------------------ -------------------------Паровий стерилізатор до 100 5
більше 100 до 750 11
більше 750 13
Повітряний стерилі- до 80 5
затор більше 80 до 250 15
більше 250 до 500 25
більше 500 до 1000 30
Тести для контролю розподіляються рівномірно по всьому об'єму камери.
Додаток N 7
до Інструкції по санітарно-протиепідемічному
режиму аптек, затвердженої наказом МОЗ
України від 14.06.93 р. N 139
Передстерилізаційна обробка хірургічних
гумових рукавичок
1. Обробка хірургічних гумових рукавичок (ГОСТ 3-88) проводиться силіконовою емульсією КЕ-10-16 (ТУ 6-02-810-73) кожного разу перед стерилізацією з метою виключення застосування тальку при їх використанні.
2. Хірургічні гумові рукавички слід ретельно відмити водою з господарським милом (ГОСТ 790-89). Промивку проводять вручну з обох сторін.
3. Силіконову емульсію на основі силіконових масел ПМС-200А і ПМС-400 розводять у воді до одержання 0,1% емульсії.
4. В спеціальному металевому посуді місткістю (3+-1) л нагрівають розчин до температури (85+-15) гр.С і в гарячий розчин на 5 або 10 хв. занурюють одночасно 3 або 4 пари рукавичок.
5. Сушіння рукавичок проводять в сушильній шафі при температурі (65+-5) гр.С протягом (25+-5) хв. з обох сторін, поклавши їх в один ряд.
Додаток N 8
до Інструкції по санітарно-протиепідемічному
режиму аптек, затвердженої наказом МОЗ
України від 14.06.93 р. N 139
Миття аптечного посуду
1. Звільнений від пакувального матеріалу новий посуд і посуд, що був у використанні (в неінфекційних відділеннях лікувально-профілактичних закладів), обмивають зовні і усередині водопровідною водою для звільнення від механічних забруднень і решток лікарських речовин, замочують у водному розчині миючого засобу з температурою (55+-5) гр.С протягом (25+-5) хв. Дуже забруднений посуд замочують на більш тривалий час (від 2 до 3 год).
2. Посуд, що був у використанні в інфекційних відділеннях, при надходженні до аптеки перед миттям дезинфікують (додаток N 1).
Після дезинфекції посуд повинен бути промитий у проточній воді. Повторне використання одного і того ж дезинфікуючого розчину не допускається.
3. Як миючі засоби при ручному митті посуду дозволяється використовувати теплу водну завись гірчиці (1:20) і розчин натрію гідрокарбонату 0,5% з мильною стружкою (мило господарське без запашника ГОСТ 790-89).
Для автоматичного і ручного миття аптечного посуду дозволяється використовувати миючі засоби: "Айна", "Лотос", "Астра", "Лотос-автомат", "Марічка" (ГОСТ 25644-88) у вигляді 0,5% розчинів; CMC - засіб миючий синтетичний, порошкоподібний (ГОСТ 25644-88) - 1% розчин та інші згідно з додатком N 11).
4. Після замочування в розчині миючого засобу посуд миють у цьому ж розчині за допомогою йоржа або миючої машини. Для повноти змивання миючих засобів, які вміщують поверхневоактивні речовини, посуд обполіскують 5 разів проточною водопровідною і 3 рази очищеною водою, заповнюючи флакони і пляшки повністю. При автоматичному обполіскуванні в залежності від типу мийної машини час витримки в режимі обполіскування від 5 до 10 хв.
Після обробки миючими розчинами гірчиці або натрію гідрокарбонату з милом достатньо п'ятикратного миття водою (2 рази водопровідною і 3 рази очищеною водою).
Ступінь чистоти вимитого посуду і повнота змивання миючих засобів повинна контролюватися за методиками у відповідності з додатком N 10.
Додаток N 9
до Інструкції по санітарно-протиепідемічному
режиму аптек, затвердженої наказом МОЗ
України від 14.06.93 р. N 139
Обробка пробок
1. Порядок обробки гумових пробок.
1.1. Для закупорки флаконів та пляшок, в яких містяться водні, водноспиртові і масляні розчини, використовують пробки із гумової суміші марок ИР-21 (світло-бежевого кольору), ИР-119, ИР-119/1, ИР-119А (сірого кольору), 52-369, 52-369/1, 52-369/2 (чорного кольору), И-51-1, И-51-2, 1000-6, 1000-11, 52-1330, допускається використання пробок із гумової суміші марки 25П (червоного кольору) для водних розчинів екстемпорального виготовлення.
1.2. Перегляд та відбраковка пробок повинні проводитися до їх обробки з метою виключення наступного занесення механічних включень.
1.3. Нові гумові пробки обробляють таким способом. Пробки миють вручну або в пральній машині в гарячому (55+-5) гр.С 0,5% розчині миючих засобів "Лотос", "Астра" або інших протягом 3 хв (співвідношення маси пробок і маси розчину миючого засобу 1:5); промивають 5 разів гарячою водопровідною водою, кожний раз замінюючи її свіжою, і 1 раз очищеною водою; кип'ятять в 1% розчині натрію гідрокарбонату протягом 30 хв, промивають 1 раз водопровідною водою і 2 рази очищеною. Потім вміщують в скляні або емальовані ємкості, заливають очищеною водою, закривають і витримують в паровому стерилізаторі при температурі (120+2) гр.С протягом 60 хв, воду після цього зливають і пробки ще раз промивають очищеною водою.
1.4. Після обробки пробки стерилізують в біксах в паровому стерилізаторі при температурі (120+2) гр.С протягом 45 хв. Стерильні пробки зберігають в закритих біксах не більше 3 діб. Після розкриття біксів пробки повинні бути використані протягом 24 годин.
1.5. При заготівлі про запас гумові пробки після обробки, як зазначено в пункті 1.3., не піддаючи стерилізації, сушать в повітряному стерилізаторі при температурі не вище 50 гр.С протягом 2 год. і зберігають не більше 1 року в закритих біксах або банках в темному прохолодному місці. Перед використанням гумові пробки стерилізують, як зазначено в пункті 1,4.
1.6. Гумові пробки, що були у використанні, промивають очищеною водою, кип'ятять в очищеній воді 2 рази по 20 хв., кожний раз замінюючи воду свіжою, і стерилізують, як зазначено вище (п.1.4.).
Гумові пробки, що були у використанні в інфекційних відділеннях, не підлягають дезинфекції і повторно не використовуються.
1.7. Алюмінієві ковпачки, які використовуються разом з гумовими пробками при закупорюванні флаконів і пляшок, обробляються таким способом. Алюмінієві ковпачки витримують 15 хв. в 1% або 2% розчині миючого засобу, підігрітому до температури (75+-5) гр.С, потім розчин зливають і ковпачки промивають проточною водопровідною водою. Чисті ковпачки сушать в повітряному стерилізаторі в біксах при температурі (55+-5) гр.С. Зберігають в закритих ємкостях (біксах, банках, коробках) в умовах, які виключають їх забруднення.
2. Порядок обробки поліетиленових пробок.
Нові поліетиленові пробки декілька разів промивають гарячою (55+-5) гр.С водопровідною водою, обполіскують водою очищеною і стерилізують шляхом занурення у свіжій 6% розчин водню перекису на 6 год., після чого промивають водою очищеною і сушать в сушильній шафі при температурі (55+-5) гр.С. Висушені пробки зберігають в стерильних банках з притертими пробками, біксах протягом 3 діб в умовах, які виключають їх забруднення.
3. Порядок обробки пластмасових загвинчуючих пробок.
Нові пластмасові пробки декілька разів промивають гарячою (55+-5) гр.С водопровідною водою і сушать в сушильній шафі при температурі (55+-5) гр.С.
Висушені пробки зберігають в закритих коробках, ящиках в умовах, які виключають їх забруднення. У разі забруднення пробок в процесі зберігання їх попередньо миють з використанням миючих засобів.
Додаток N 10
до Інструкції по санітарно-протиепідемічному
режиму аптек, затвердженої наказом МОЗ
України від 14.06.93 р. N 139
Контроль якості обробки аптечного посуду та пробок
1. Визначення ступеня чистоти.
Ступінь чистоти вимитого посуду контролюють візуально за відсутністю сторонніх включень і рівномірністю стікання води зі стінок флаконів після їх обполіскування.
Після обполіскування пробок в промивних водах також повинні бути відсутні механічні включення у вигляді волокон або краплинних включень, видимих неозброєним оком. Для визначення механічних включень в промивних водах після обполіскування пробок відбирають злив в кількості 200 мл в конічну колбу з притертою пробкою місткістю 250 мл, струшують протягом 5 с і після закінчення виділення бульбашок повітря вносять в зону перегляду і переглядають протягом 30 с.
2. Визначення повноти змивання миючих засобів.
Повноту змивання синтетичних миючих і миючодезинфікуючих засобів визначають за величиною рН потенціометричним методом. Після останнього обполіскування посуду або пробок рН промивної води повинен відповідати рН вихідної води.
Додаток N 11
до Інструкції по санітарно-протиепідемічному
режиму аптек, затвердженої наказом МОЗ
України від 14.06.93 р. N 139
Перелік *)
засобів для чищення, миючих та дезинфікуючих, що
допущені Головним санітарно-профілактичним
управлінням МОЗ СРСР
*) Перелік засобів для чищення, миючих та дезинфікуючих доповнюється в міру розробки нових засобів, а також імпортних, що допущені Міністерством охорони здоров'я
№№ пп |
Спосіб приготування і порядок застосування | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. |
"Альма" ("Альма-Г") "Блеск-Ц" "Арита" "Оксиблеск" "Ванаван" "Полиблеск" "Блестин" "Блик" "Блик-2" "Блик-М" "Посудомой" |
Призначений для чи- щення усіх видів по- суду, ванн, раковин. Призначений для чи- щення усіх видів по- суду, ванн, раковин, кахля, кераміки. Призначений для чи- щення усіх видів по- суду, ванн, раковин Призначений для чи- щення і дезинфек- ції усіх видів по- суду, ванн, раковин. Виводить плями кави і чаю. Призначений для чи щення і вибілюван- ня усіх видів по- суду, ванн, рако- вин, кахля, мет- ласької плитки. Призначений для чи- щення і дезинфекції усіх видів посуду, ванн, раковин. Ви- водить плями кави і чаю. Призначений для чи- щення усіх видів посуду, ванн, ра- ковин, кахля, ке- раміки. Призначений для ав- томатичного і руч- ного миття усіх видів посуду. Призначений для ав- томатичного і руч- ного миття усіх видів посуду. Має антимікроб- ну дію. Призначений для миття усіх видів посуду. Це засіб, що вибілює і має антимікробну дію. Призначений для автоматичного і ручного миття усіх видів посу- ду. |
ТУ 6-15-1388-83 ТУ 6-15-1388-83 спов.N 1 ТУ 6-15-1388-83 ТУ 6-15-1368-83 ТУ 6-15-1389-83 ТУ 6-15-1368-83 ТУ 6-15-1368-83 спов. N 2 ТУ 6-15-1433-84 ТУ 6-15-1433-84 ТУ 6-15-1433-87 ТУ 6-15-1433-84 |
Почистити за- собом поверх- ню і ретель- но промити водою. - " - - " - Почистити за- собом поверх- ню і ретельно промити водою. Для дезинфек- ції засіб слід витрима- ти на вологій поверхні 30 хв. На вологу тка- нину насипати трохи порошку і потерти. Для вибілювання і знімання вели- кого забруд- нення порошок слід попередньо витримати на зволоженій поверхні 5-10 хв. Почистити за- собом поверхню і ретельно промити водою. Почистити за- собом поверхню і ретельно промити водою. Для ручного миття розчини ти 5 г(1 ч.л.) засобу в 2 л теплої води; для автоматич- ного 10 г. (1 ст.л.) в 10 л води. Після обробки засобом посуд ретельно про- мити водою. Для ручного миття розчини- ти 5 г(1 ч.л.) засобу в 2 л теплої води; для автоматич- ного - 10 г (1 ст.л.) в 10 л води. Для дезинфек- ції посуд слід витримати в розчині (10 г. засобу в 1 л. теплої води) (10-15 хв.) Після обробки засобом посуд ретельно про- мити водою. Для миття посу- ду розчинити 3,5 г(1)2 ч.л. засобу в 1 л теплої води. Для ручного миття розчини- ти 5 г.(1 ч.л.) засобу в 1 л. води, для ав- томатичного 10 г.(1 ст.л.) в 10 л. теплої води. Після обробки засо- бом посуд ре- тельно проми- ти водою. |
12. |
"Посудомой-2" |
Призначений для автоматичного і ручного миття і дезинфекції усіх видів посуду. |
ТУ 6-15-1433-84 |
Спосіб зас- тосування аналогічний засобу "Посу- домой". Для дезинфекції посуд слід витримати в розчині (20 г. засобу в 1,5 л. теплої води 15-20 хв. |
13. |
"Посудомой-М" |
Призначений для миття усіх видів посуду. Це засіб, що вибілює і має антимікробну дію. |
ТУ 6-15-1433-87 |
Для миття роз- чинити 3,5 г (1)2 ч.л.) засобу в 1 л. теплої води. |
14. |
"Светлый" |
Призначений для чищення усіх ви- дів посуду, га- зових плит, ра- ковин. |
ТУ 6-15-1388-83 |
Почистити за- собом поверхню і ретельно про- мити водою. |
15. |
"Злотодив" |
Призначений для автоматичного миття посуду. |
ТУ 6-15-03-212-83 |
Застосовується згідно з інструкцією до посудомийної машини. |
16. |
"СиМ" |
Призначений для миття усіх видів посуду, кахля, кераміки, пласт масової поверх- ні, ванн, рако- вин, санітарно- технічної арма- тури. |
ТУ 6-15-1449-84 |
Невелику кількіс- ть засобу на- нести на по- рхню, почис- тити і ретельно промити водою. |
17. |
"СЭГ" |
Призначений для чищення рук, а також усіх видів посуду, пластма сової поверхні, лінолеуму, сані тарно-технічної арматури. |
ТУ 6-15-1391-83 |
- " - |
18. 19. |
"Оксибор" "Перлин" |
Призначений для чищення та вибі- лювання кухонно- го посуду, ванн, раковин, кахля, матласької плит ки. Призначений для чищення та вибі- лювання кухнно- го посуду, ванн, раковин, кахля, матласької плит- ки. Має антимік- робну дію. |
ОСТ 6-15-390-80 зміна N 2 ОСТ 6-15 |
Почистити порош- ком вологу по- рхню і ретельно промити водою. Для вибілю- вання порошок витримати на во- логій поверхні 10 хв. - " - |
20. |
"Чистоль єкстра" |
Призначений для чищення кухонно- го посуду, ванн, раковин, кахля, матласької плит- ки. |
ОСТ 6-15 |
Почистити по- рошком поверх- ні промити водою. |
21. |
"Пемолюкс" |
Призначений для чищення та вибі- лювання кухонно- го посуду, ванн, раковин, кахля, матласької плит- ки. Усуває непри- ємний запах. |
ОСТ 6-15 |
Проколоти кришку в місцях заглиблен- ня, почисти- ти поверхню і ретельно промити водою. Для вибілюван- ня порошок витримати на вологій поверх- ні 5-10 хв. |
22. |
"Пемолюкс-М" |
Призначений для чищення кухонно- го посуду, ванн, раковин, кахля, матласької плит- ки. |
ОСТ 6-15 |
Почистити по- рошком поверх- ню і ретельно промити водою. |
23. |
"Скайдра-М" |
Призначений для чищення кухонно- го посуду, кухон- них плит, ванн, раковин, кахля, матласької плит- ки, дуже забруд- нених рук. Паста має дезодоруючі властивості. |
ОСТ 6-15 |
Почистити пас- тою поверхню і ретельно про- мити водою. Зберігати в зак- ритому вигля- ді. У разі підсихання пасту змочити водою і пере- мішати. |
24. |
"Санита-М" |
Призначений для чищення кухонно- го посуду, плит, ванн, раковин, кахля, метлась кої плитки, ду- же забруднених рук. Має антимік- робну дію. |
ОСТ 6-15 |
Почистити пас- тю поверхню і ретельно про- мити водою. Зберігати в зак- ритому виглядію У разі під- сихання па- сту змочити во- дою і пере- мішати. |
25. |
"Жемчуг-2" |
Призначений для миття посуду, ванн, раковин, плит, кахельної, керамічної, пластмасової, пофарбованої олійною і ема- левою фарбами поверхонь. |
ТУ6-15-1313-86 |
Для миття по- суду розчинити 16 г. засобу в 2 л. води. |
26. |
"Жемчуг" |
Призначений для миття посуду, ванн, раковин, плит, кахельної, керамічної, пластмасової, пофарбованої олійною і ема- левою фарбами поверхонь. |
ТУ6-15-1313-86 |
Для миття по- суду розчинити 25 г. засобу в 2,5 л. води. |
27. |
"Жемчуг-М" |
Призначений для миття посуду, скла, кришталю, пластмасової і пофарбованої поверхонь, лі- нолеуму, обли- цювальних по- лімерних ма- теріалів і плитки, виро- бів із штучної шкіри, підлог, ванн, раковин, газових плит. |
ТУ6-15-1527-86 |
Для миття по- суду розчинити 12 г. засобу в 4 л. води. |
28. |
"Помощница" |
Призначений для миття посуду, кришталю, скла, дзеркал, пласт- масової, пофар- бованої повер- хонь, облицю- вальної плитки, підлог, ванн, раковин, для знімання з ліно- леуму забруднень, що важко відми- ваються. |
ТУ6-15-1313-86 |
Для миття по- ду розчинити 3 г. засобу в 3 л. води. |
29. |
"Бирюса" |
Призначений для миття посуду, кришталю, скла, дзеркал, пласт- масової і пофар- бованої повер- хонь, шпалер, що миються, лі- нолеуму, обли- цювальних по- лімерних мате- ріалів і плитки, виробів із штуч- ної шкіри, підлог, ванн, раковин, газових плит. |
ТУ6-15-1527-86 |
Для миття по- суду розчинити 13 г. засобу в 2,5 л. води. |
30. |
"Экстра песок" |
Призначений для миття посуду, пластмасової і пофарбованої поверхонь, облицювальної плитки, підлог, дзеркал, ванн, раковин. |
ТУ 6-15-1371-83 |
Для миття по- суду розчинити 4 г. засобу в 4 л. води. |
31. |
"Агат" |
Призначений для миття посуду, пластмасової і пофарбованої поверхонь, скла, дзеркал. |
ТУ 6-15-13602-86 |
Для миття по- суду розчинити 5 г. засобу в 1 л. води. |
32. |
"Вильва" |
Призначений для миття посуду і пластмасової поверхні. |
ТУ 6-15-1434-84 |
Для миття по- суду розчинити 5 г. засобу в 1 л. води. |
33. |
"Вильва экстра" |
Призначений для миття фарфорово- го, фаянсового, керамічного, кришталевого, скляного посуду і приладів. |
ТУ 6-15-03-230-87 |
Для миття по- суду розчинити 1 г. засобу в 1 л. води. |
34. |
Засіб для миття по суду |
Призначений для миття посуду і пластмасової поверхні. |
ТУ 6-15-03-230-87 |
Для миття по- суду розчинити 1 г. засобу в 1 л. води. |
35. |
"Истра люкс" |
Призначений для миття фарфорово- го, фаянсового, керамічного, кришталевого, скляного посуду і приладів. |
ТУ 6-15-1434-84 |
Для миття по- суду розчинити 5 г. засобу в 1 л. води. |
36. |
"Адипинка" |
Призначений для видалення накипу. |
РЦ 6-15-6402-87 |
50 г. (4 ст.л) розчинити в 1 л. води, за- повнити посуд на 3/4 об'єму і кип'ятити протягом 30 хв. Посуд промити 2-3 рази водою. |
37. |
"Антинаки пин" |
Призначений для видалення накипу. |
РЦ 6-15-6402-87 |
50 г. (4 ст.л) розчинити в 1 л. води, за- повнити посуд на 3/4 об'єму і кип'ятити протягом 30 хв. Посуд промити 2-3 рази водою. |
38. |
"Антинаки пин-2" |
- " - |
РЦ 6-15-6403-87 |
- " - |
39. | "СЭДА" | - " - | РЦ 6-15-6404-87 | - " - |
40. |
"Прогресс" |
Призначений для автоматичного і ручного миття усіх видів посу- ду. |
ТУ 38-10719-77 |
0,2%-ний роз- чин для руч- ного миття; 0,5%-ний роз- чин для ма- шинного миття. |
41. |
"Дон" |
Призначений для ручного миття столового по- суду. |
Розчинити 1 г. засобу в 1 л. води. | |
42. |
Тринатрій фосфат |
- "- |
Розчинити 10 г. засобу в 1 л. води. | |
43. |
Паста "Специаль- ная-2" |
- " - |
Згідно з інст- рукцією на етикетці. | |
44. |
Натрій вугле- кислий, сода кальцинована (технічна) |
- "- |
Розчинити 20 г- засобу в 1 л- води. |
Начальник відділу УО "Укрфармація" В.П.Соболевський