Документ втратив чиннiсть!

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
N 585 від 13.12.99 р.

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
за N 877/4170 від 17.12.99 р.

(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 79 від 17.02.20
09)

Про деякі питання валютного регулювання

Відповідно до розділів II і III Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" і з метою подальшого впорядкування валютних операцій на міжбанківському валютному ринку України, Правління постановляє:

1. Затвердити зміни та доповнення до Правил здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України (затверджених постановою Правління Національного банку України від 18.03.99 N 127 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 18.03.99 за N 171/3464, зі змінами), що додаються.

Департаменту інформатизації у двотижневий термін надіслати комерційним банкам відповідне програмне забезпечення та методичні рекомендації щодо Системи підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку України Національного банку України.

Встановити, що проміжок часу, в який проводяться операції на міжбанківському валютному ринку України, доводиться до відома банків інформаційним повідомленням Департаменту валютного регулювання.

2. Затвердити зміни та доповнення до Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 14.04.98 N 141 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 15.05.98 за N 323/2763, що додаються.

3. Виключити пункт 2 постанови Правління Національного банку України від 17.12.98 N 524 "Про окремі питання, пов'язані з регулюванням діяльності комерційних банків", зареєстрованої Міністерством юстиції України 05.01.99 за N 5/3298.

4. Затвердити зміни та доповнення до Інструкції про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями (затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24.03.99 N 136 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28.05.99 за N 338/3631), що додаються.

5. Відмінити дію листів Національного банку України від 17.11.94 N 211, від 27.12.95 N 335.

6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Департамент валютного регулювання і Департамент валютного контролю та ліцензування.

7. Постанова набуває чинності через 10 днів після її державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.

Голова В.А.Ющенко

Затверджено
Постановою Правління
Національного банку України
N 585 від 13.12.99 р.

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
за N 877/4170 від 17.12.99 р.

Зміни та доповнення
до Правил здійснення операцій на міжбанківському
валютному ринку України, затверджених постановою
Правління Національного банку України
N 127 від 18.03.99 р.

1. Пункт 2.1 розділу 2 викласти в такій редакції:

"Суб'єкти міжбанківського валютного ринку України купують іноземну валюту для власних потреб та за дорученням клієнтів (резидентів та нерезидентів) з метою перерахування іноземної валюти за межі України у випадках, передбачених цими Правилами, та в інших випадках, що не суперечать чинному законодавству України та нормативно-правовим актам Національного банку України.

Усі валютні операції з валютами першої групи "Класифікатора іноземних валют Національного банку України" (далі - Класифікатор) та операції з купівлі-продажу безготівкових іноземних валют за гривні здійснюються лише на умовах "тод" (поставка валюти відбувається сьогодні), "том" (поставка валюти відбувається наступного робочого дня) або "спот" (поставка валюти відбувається на другий робочий день із дня укладення угоди).

Купівля-продаж валют першої групи Класифікатора за гривні між уповноваженими банками України проводиться в банківські дні лише у визначений проміжок часу (Торговельна сесія), що встановлюється та змінюється на підставі окремого рішення Національного банку України. Укладення угод з купівлі-продажу іноземної валюти першої групи Класифікатора за гривні між уповноваженими банками України поза межами Торговельної сесії забороняється.

В операційний час до початку Торговельної сесії комерційні банки виконують заявки та доручення своїх клієнтів на продаж та купівлю іноземної валюти. Суми незадоволених заявок та доручень клієнтів банки групують у вигляді зведеної нетто-купівлі або нетто-продажу та подають до НБУ інформацію про участь у Торговельній сесії з визначеним обсягом купівлі або продажу іноземної валюти до її початку.

Банк може взяти участь у Торговельній сесії тільки як продавець або як покупець. Одночасне подання заявок на купівлю та продаж валюти протягом операційного часу поточної сесії, зміна суми заявки або перевищення заявленого обсягу операцій під час Торговельної сесії не допускається.

Після завершення Торговельної сесії банки не здійснюють операцій з купівлі-продажу валюти як з клієнтами, так і між банками. Не задоволені доручення на продаж чи купівлю валюти на Торговельній сесії переносяться на наступний операційний день.

Національний банк має право змінити режим Торговельної сесії, попередивши про це комерційні банки не пізніше ніж за два дні до часу зміни.

Операції з купівлі-продажу іноземної валюти за іноземну валюту здійснюються уповноваженими банками та уповноваженими фінансово-кредитними установами на міжнародних валютних ринках та/або на міжбанківському валютному ринку України.

Забороняється здійснення безготівкових операцій із купівлі-продажу іноземної валюти першої групи Класифікатора за іноземну валюту інших груп Класифікатора, за винятком купівлі іноземної валюти першої групи Класифікатора за іноземну валюту інших груп Класифікатора на міжнародних валютних ринках".

2. Абзац шостий пункту 2.3 розділу 2 доповнити реченнями такого змісту:

"Зазначена довідка подається клієнтом уповноваженому банку також при купівлі та перерахуванні будь-якої іноземної валюти на користь нерезидентів, які розташовані в офшорних зонах 1)".

____________

1) Міністерством закордонних справ та Міністерством зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України за дорученням Кабінету Міністрів України визначений орієнтовний перелік офшорних зон, який було опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр" від 17.07.99 N 132.

3. Пункт 2.9 доповнити текстом такого змісту:

"та документи про джерела походження гривень (оригінали договорів про продаж майна, документи про отримання успадкованих коштів, довідки-підтвердження банку про надходження на рахунок фізичної особи нерезидента гривень, одержаних від юридичної особи - резидента як оплата праці, авторські гонорари тощо).

Куплена іноземна валюта зараховується безпосередньо на поточний рахунок фізичної особи - нерезидента тільки після здійснення уповноваженим банком відмітки про її купівлю на міжбанківському валютному ринку України на оригіналах зазначених документів.

Якщо фізична особа - нерезидент при поданні заявки на купівлю іноземної валюти пред'являє, але не залишає в уповноваженому банку оригінали документів про джерела походження гривень, іноземна валюта після купівлі її на міжбанківському валютному ринку України зараховується на субрахунок балансового рахунку 1919 "Інша кредиторська заборгованість за операціями з банками". Тільки після пред'явлення в уповноважений банк оригіналів документів для здійснення банком на них відмітки про купівлю валюти на міжбанківському валютному ринку України ця валюта перераховується на поточний рахунок цього нерезидента, а потім з цього рахунку перераховується за межі України. Копії цих документів з зазначеною відміткою зберігаються в уповноваженому банку".

4. Викласти підпункт а) пункту 2.13 у такій редакції:

"а) оригінал кредитного договору (угоди позики), який свідчить про необхідність виконання резидентами (юридичними особами, а також фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності) зобов'язань в іноземній валюті;

оригінал реєстраційного свідоцтва (додатка), індивідуальної ліцензії (додатка) Національного банку України на одержання резидентом кредиту, позики в іноземній валюті (далі - кредит) від іноземного кредитора, виданої Національним банком України (далі - реєстраційне свідоцтво, індивідуальна ліцензія), із відміткою уповноваженого банку, що обслуговує кредит, про обсяг фактично одержаного резидентом від нерезидента кредиту. Зазначена відмітка засвідчується печаткою банку та підписом керівника (заступника керівника) валютного підрозділу банку. При цьому вказується дата надходження кредиту на поточний рахунок резидента, проставляється сума кредиту цифрами і літерами, а також назва валюти. У разі відкриття резидентом рахунку в іноземному банку на підставі індивідуальної ліцензії Національного банку України на відкриття такого рахунку уповноважений банк може запитувати у територіального, Операційного управлінь Національного банку України письмову довідку щодо суми фактично одержаного резидентом кредиту, стану погашення заборгованості за кредитом;

довідка уповноваженого банку із зазначенням даних про суму фактично одержаного резидентом кредиту, стан погашення заборгованості за кредитом (окремо за основною сумою боргу та окремо за сплатою відсотків, комісій тощо) та обсяг раніше придбаної іноземної валюти на погашення заборгованості за кредитом;

документи (копії), передбачені чинним законодавством, про правомірність виконання таких зобов'язань (індивідуальні ліцензії Національного банку України та додатки до них, гарантії Кабінету Міністрів України тощо).

На оригіналі кредитного договору про одержання кредиту від уповноваженого банку, на підставі якого була куплена іноземна валюта, проставляються відмітки уповноваженого банку про обсяг придбаної іноземної валюти на погашення заборгованості за кредитом, а також перерахованої іноземної валюти. Копія кредитного договору із зазначеними відмітками засвідчується печаткою та підписом керівника (заступника керівника) резидента-позичальника і зберігається в уповноваженому банку - кредиторі.

За кредитами, залученими резидентами від нерезидентів, на оригіналі реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) проставляються відмітки, засвідчені печаткою банку та підписом керівника (заступника керівника) валютного підрозділу банку, про обсяг придбаної іноземної валюти на погашення заборгованості за кредитом, а також перерахованої нерезиденту іноземної валюти. Копія реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) із зазначеними відмітками засвідчується печаткою та підписом керівника (заступника керівника) резидента-позичальника і зберігається в уповноваженому банку, що обслуговує кредит.

Якщо резидент переходить на обслуговування в інший банк, то банк, клієнтом якого був резидент-позичальник за залученим від нерезидента кредитом, має надати тому банку (якщо резидент повідомив про цей банк), на обслуговування до якого перейшов резидент, копію реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) з відмітками про суму фактично одержаного резидентом кредиту, обсяг придбаної іноземної валюти на погашення заборгованості за кредитом, обсяг перерахованої нерезиденту іноземної валюти, а також іншу наявну у нього інформацію про операції клієнта за кредитом.

Купівля іноземних валют першої групи Класифікатора для погашення позичальниками заборгованості за кредитами здійснюється тільки за умови отримання резидентом кредиту в іноземній валюті першої групи Класифікатора.

За товарними кредитами купівля іноземної валюти здійснюється відповідно до пункту 2.3 цих Правил.

Контроль за відповідністю обсягів придбаної, а також перерахованої іноземної валюти обсягам фактично одержаного резидентом кредиту (з урахуванням сплати відсотків за його користування, комісій тощо) покладається відповідно на уповноважений банк - кредитор або уповноважений банк, що обслуговує кредит, залучений резидентом від нерезидента;".

5. Пункт 2.15 викласти в такій редакції:

"2.15. Уповноважені банки та фінансово-кредитні установи, що працюють на міжбанківському валютному ринку України, здійснюють підтвердження всіх укладених між собою угод з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривні (як за дорученням клієнтів, так і за власні кошти) не пізніше дня укладення угоди виключно через "Систему підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку України Національного банку України". Здійснення непідтвердженої операції кваліфікуватиметься як невиконання банком функцій щодо валютного контролю".

6. Доповнити пункт 2.16 абзацом такого змісту:

"Якщо у клієнта після оплати його зобов'язань в іноземній валюті залишається невикористана безготівкова іноземна валюта в загальній сумі до 1000 (однієї тисячі) доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті, яка раніше придбана у встановленому порядку через уповноважені банки та уповноважені фінансово-кредитні установи на міжбанківському валютному ринку України, вона може бути зарахована на його поточний рахунок".

Начальник відділу торговельних операцій Г.В. Юрчук

Затверджено
Постановою Правління
Національного банку України
N 585 від 13.12.99 р.

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
за N 878/4171 від 17.12.99 р.

Зміни та доповнення до Інструкції
про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків

1. Виключити з пункту 3.4 розділу 3 Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків, затвердженої Постановою Правління від 14.04.98 N 141 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 15.05.98 за N 323/2763 (із змінами і доповненнями), речення "Нормативне значення загальної відкритої валютної позиції банку має бути не більше 35 %", "Нормативне значення довгої відкритої валютної позиції банку у вільно конвертованій валюті має бути не більше 30 %", "Нормативне значення короткої відкритої валютної позиції банку у вільно конвертованій валюті має бути не більше 5 %", "Нормативне значення довгої (короткої) відкритої валютної позиції банку у неконвертованій валюті має бути не більше 3 %", "Нормативне значення довгої (короткої) відкритої валютної позиції банку в усіх банківських металах має бути не більше 2 %".

2. Доповнити пункт 3.4 новим абзацом такого змісту:

"Значення (ліміти) відкритої валютної позиції банку встановлюються за окремими рішеннями Правління Національного банку України".

Начальник відділу операцій капітального характеру С.В.Волченко

Затверджено
Постановою Правління
Національного банку України
N 585 від 13.12.99 р.

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
за N 879/4172 від 17.12.99 р.

Зміни і доповнення до Інструкції про порядок
здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними,
імпортними та лізинговими операціями

1. Пункти 1.6, 1.7 та 1.8 розділу 3 вважати відповідно пунктами 1.5, 1.6 та 1.7. Пункт 1.9 вилучити.

2. Доповнити абзац перший пункту 3.3 реченням такого змісту: "У разі пред'явлення резидентом ВМД банк знімає імпортну операцію з контролю лише після отримання реєстру ВМД від відповідного митного органу згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів Украєни і Національного банку України від 26 грудня 1995 року N 1044 "Про заходи щодо забезпечення валютного контролю" (зі змінами)".

Начальник відділу торговельних операцій Г.В.Юрчук

Міністерством закордонних справ та Міністерством зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України за дорученням Кабінету Міністрів України визначений орієнтовний перелік офшорних зон, який було опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр" від 17.07.99 N 132.