Рішення
про Міждержавну науково-технічну програму
"Створення конкурентоздатних на світовому ринку
зварювальних конструкцій, ресурсозберігаючих
технологій, матеріалів і обладнання для
зварювального виробництва"

( Рішення ратифіковано Законом
580-XIV від 08.04.
99 )

Рада глав держав Співдружності Незалежних Держав з метою реалізації Угоди про створення спільного науково-технологічного простору держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав від 3 листопада 1995 року вирішила:

1. Затвердити Міждержавну науково-технічну програму "Створення конкурентоздатних на світовому ринку зварювальних конструкцій, ресурсозберігаючих технологій, матеріалів і обладнання для зварювального виробництва" (додається).

2. Доручити урядам держав-учасниць Співдружності розробити та здійснити заходи з реалізації зазначеної Міждержавної програми.

3. Це Рішення набирає чинності з дня його підписання, а для держав, законодавство яких потребує виконання внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття чинності цим Рішенням, - після повідомлення депозитарію про їх виконання.

Вчинено в місті Бішкеку 9 жовтня 1997 року в одному справжньому примірнику російською мовою, що зберігається у Виконавчому Секретаріаті Співдружності Незалежних Держав, який надасть кожній державі, що підписала це Рішення, його засвідчену копію.

За Уряд Азербайджанської Республіки

За Уряд Республіки Вірменія

За Уряд Республіки Білорусь

За Уряд Грузії (з урах. зауваж.)

За Уряд Республіки Казахстан

За Уряд Киргизької Республіки

За Уряд Республіки Молдова

За Уряд Російської Федерації

За Уряд Республіки Таджикистан

За Уряд Туркменістану

За Уряд Республіки Узбекистан

За Уряд України

Міжнародна науково-технічна програма
"Створення конкурентоздатних на світовому ринку
зварювальних конструкцій, ресурсозберігаючих
технологій, матеріалів і обладнання для
зварювального виробництва"

Міждержавна науково-технічна програма "Створення конкурентоспроможних на світовому ринку зварних конструкцій, ресурсозберігаючих технологій, матеріалів та обладнання для зварювального виробництва" (далі - Програма) розроблена за ініціативою міждержавної наукової ради по зварюванню та споріднених технологіях та схвалена Міждержавним комітетом по науково-технологічному розвитку (далі - МК НТР).

Учасниками цієї Програми (далі - Сторони) є держави Співдружності, уряди яких підписали чи приєдналися до Рішення про міждержавну науково-технічну програму "Створення конкурентоспроможних на світовому ринку зварних конструкцій, ресурсозберігаючих технологій, матеріалів та обладнання для зварювального виробництва".

Ця Програма, яка містить чотири розділи, являє собою комплекс науково-дослідницьких, конструкторських та технологічних розробок у галузі зварювання, паяння, наплавлення, термічного різання, неруйнівних методів контролю, нанесення захисних та зміцнюючих покриттів, а також організаційно-економічних заходів щодо їх забезпечення. У виконанні проектів цієї Програми братимуть участь провідні науково-дослідницькі та конструкторські організації Сторін.

1. Актуальність проблеми

Зварювання широко використовується практично в усіх галузях промисловості та будівництві. Воно знайшло застосування у космосі та глибоко під водою для створення відповідальних конструкцій. Зварювання та споріднені технології є галуззю, де всі промислово розвинені країни вважають за необхідне і доцільне провадити у широких масштабах науково-дослідницькі та дослідно-конструкторські роботи, маючи на увазі, що створення та використання нових ресурсозберігаючих технологій, матеріалів та обладнання поліпшить економічні показники практично в усіх галузях промисловості. Актуальність проблеми для держав-учасниць СНД обумовлена необхідністю:

проведення узгодженої науково-технічної політики у галузі зварювання та споріднених технологій;

розвитку наукових зв'язків та концентрації зусиль на ефективному вирішенні актуальних науково-технічних задач;

проведення узгоджених заходів з питань технічного нормування, стандартизації, сертифікації, ліцензійної діяльності та реалізації науково-технічної продукції у галузі зварювання та споріднених технологій.

2. Основна мета та механізм реалізації Програми

2.1. Основна мета цієї Програми - створення конкурентоспроможних на світовому ринку надійних та економічних зварних конструкцій, нового покоління матеріалів, обладнання та ресурсозберігаючих технологій, які забезпечать економію енергетичних та матеріальних ресурсів, обладнання та засобів, охорону здоров'я зварників та поліпшення екології зварювального виробництва, а також створення виробів нової техніки з високими споживчими характеристиками. У відповідності з основною метою цієї Програми кожен її розділ вирішує певне коло задач.

2.2. Для реалізації цієї Програми кожна Сторона визначає державного замовника, який здійснює керівництво роботами за Програмою, їх фінансування та матеріально-технічне забезпечення. Державними замовниками є:

від Республіки Бєларусь - Державний комітет по науці та технологіях Республіки Бєларусь;

від Грузії - Міністерство економіки Грузії;

від Республіки Казахстан - Міністерство науки - Академія наук Республіки Казахстан;

від Киргизької Республіки - Міністерство архітектури та будівництва Киргизької Республіки;

від Республіки Молдова - Міністерство економіки Республіки Молдова;

від Російської Федерації - Міністерство науки та технологій Російської Федерації;

від Республіки Таджикистан - Державний комітет у справах промисловості;

від України - Міністерство України у справах науки і технологій.

2.3. Функції оперативної координації робіт щодо реалізації цієї Програми, зв'язок з вищестоящими організаціями міждержавного співробітництва та техніко-фінансовий звіт про виконання цієї програми здійснюють організації-коодинатори від кожної із Сторін:

від Республіки Бєларусь - Інститут зварювання та захисних покриттів;

від Грузії - Асоціація зварників Грузії; від Республіки Казахстан Асоціація зварників Казахстану; від Киргизької Республіки - Інженерна академія; від Республіки Молдова - Інститут прикладної фізики Академії наук Республіки Молдова;

від Російської Федерації - Державний науковий центр Російської Федерації, Науково-виробниче об'єднання по технології машинобудування;

від Республіки Таджикистан - за визначенням державного замовника;

від України - Міжгалузевий науково-технічний комплекс - Інститут електрозварювання ім.Є.О.Патона Національної академії наук України.

2.4. Науково-методичну координацію робіт щодо реалізації цієї Програми здійснює Науково-координаційна рада Програми (далі - Рада), що складається із представників, яких призначають державні замовники (не більш за 3 від кожної із Сторін). Рада готує і надсилає державним замовникам пропозиції про продовження робіт та фінансування проектів, про внесення змін у проекти чи про їх припинення. По представленню Ради ця програма може доповнюватися новими напрямками та проектами.

2.5. Контроль за виконанням цієї програми здійснює МК НТР. Рада щороку надає звіт у МК НТР про виконання робіт цієї Програми.

2.6. Виконання науково-технічних проектів, що містяться у цій Програмі, здійснюється на основі договорів, які заключають організації-співвиконавиці з організаціями-координаторами та державними замовниками.

Вказані договори мають включати:

- обсяг та умови фінансування робіт;

- умови обміну інформацією та взаємними послугами;

- часткова участь у праві власності на результати;

- умови залучення субвиконавців до виконання робіт;

- відповідальність за патентну чистоту виконуваних робіт та одержаних результатів;

- розподіл прав на інтелектуальну власність;

- забезпечення конфіденційності одержуваної інформації; порядок вирішення суперечок і розбіжностей;

- умови внесення доповнень та змін у договір.

2.7. Передавання товарів (зразки, реактиви, результати аналізів і т.д.), робіт та послуг, передбачене цими договорами, здійснюється у відповідності з правилами, встановленими законодавством кожної із Сторін.

2.8. Питання захисту інтелектуальної власності регулюються нормами міждержавного права та законодавством Сторін.

2.9. Сторони забезпечують режим найбільшого сприяння при виконанні робіт щодо реалізації цієї програми.

3. Фінансування Програми

Фінансування цієї Програми здійснюється за рахунок коштів бюджету, які виділяються державними замовниками Сторін. Кожна Сторона фінансує свою частину робіт щодо реалізації Програми. Для реалізації Програми можуть залучатися позабюджетні джерела:

власні та позичкові кошти учасників розробки та реалізації проектів;

кредити банків; інвестиційні кошти; благодійні кошти юридичних та фізичних осіб; інші джерела. Завдання Програми в пріоритетному порядку забезпечується фінансовою та матеріально-технічною підтримкою Сторін. Відомості про обсяги фінансування наведені у таблиці.

Обсяг фінансування, млрд крб. Рос. Федерації

Держави-учасниці
Програми 

1997 р. 

Усього: 1997-2000 рр. 

Республіка Бєларусь
Грузія
Республіка Казахстан
Киргизька Республіка
Республіка Молдова
Російська Федерація
Республіка Таджикистан
Україна
Всього:

 
0,135
-
-
0,0015
0,067
0,620
0,014
0,770
1,6075 
1,650
2,936
1,760
0,060
0,198
9,520
0,095
4,685
20,904 

4. Прогноз результативності Програми

Буде вирішено комплекс важливих науково-технічних задач: створено високоефективні технології та обладнання для зміцнюючих обробок зварних швів, які забезпечать багаторазове збільшення довговічності зварних з'єднань прольотних будівель залізничних мостів та інших конструкцій відповідального призначення;

розроблено нові типи інверторних джерел живлення для дугового зварювання, що дозволить забезпечити економію електроенергії до 20...25 % при зниженні в 2...З рази витрачання міді та трансформаторної сталі, необхідних для їх виготовлення; створено нове покоління високопродуктивних зварювальних матеріалів з поліпшеними санітарно-гігієнічними властивостями; розроблено технології та комплекс матеріалів для нанесення зміцнюючих та жаростійких покриттів на деталі поршневої групи дизельних двигунів, що дозволить збільшити їх ресурс у 1,2 рази, підвищити економічність на 10...15% та забезпечити екологічну безпеку у відповідності з міжнародними нормами;

створено науково обгрунтовану систему гігієнічної класифікації зварювальних процесів та єдину систему сертифікації продукції зварювального виробництва.

Промислове освоєння одержаних результатів дозволить істотно підвищити рівень зварювального виробництва в різних галузях машинобудування та будівництві держав-учасниць Програми практично без додаткових капітальних витрат.

5. Заключні положення

5.1. В цю програму можуть бути внесені зміни та доповнення із спільної згоди Сторін.

5.2. Ця Програма відкрита для приєднання інших держав.