Документ втратив чиннiсть!

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
N 509 від 18.10.99 р.

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
за N 731/4024 від 27.10.99 р.

( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Нацбанку
N 27
9 від 06.07.20
00 )

Про внесення змін і доповнень до Положення про порядок
формування і використання резерву для відшкодування можливих
втрат за кредитними операціями комерційних банків

З метою удосконалення порядку формування резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями комерційних банків та у зв'язку з внесенням змін і доповнень до Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків, затверджених постановою Правління Національного банку Украєни від 27.07.99 N 376 і зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 13.08.99 за N 562/3855, і відповідно до Закону України "Про Національний банк України", Правління ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Внести такі зміни і доповнення до Положення про порядок формування і використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями комерційних банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.09.97 N 323 (в редакції постанови Правління Національного банку Украєни від 27.03.98 N 122, зі змінами і доповненнями):

1.1. Пункт 1.6 викласти в такій редакції:

"1.6. Комерційний банк зобов'язаний здійснювати формування резервів під стандартну та нестандартну заборгованість у місяці, в якому видаються кредит та щомісячне коригування загального обсягу резервів за групами ризику відповідно до сум фактичної кредитноє і депозитноє заборгованості за станом на перше число місяця, наступного за звітним. Розмір фактично сформованого резерву за кредитними операціями комерційних банків контролю?ться за даними місячного балансу".

1.2. Пункт 1.7 виключити.

1.3. Пункт 2.1 викласти в такій редакціє: "2.1. З метою нарахування резерву комерційний банк здійсню? класифікацію виданих кредитів і депозитів та оцінку кредитних ризиків з урахуванням таких критерієв:

- оцінки фінансового стану позичальника (щоквартально);

- погашення позичальником кредитноє заборгованості за основним боргом та відсотків за нею (щомісячно)".

1.4. В абзаці третьому пункту 2.2.1 виключити слова (теоретичні значення показників є орієнтовними).

1.5. Пункт 2.5 викласти в такій редакції: "2.5. При визначенні розміру резерву сума заборгованості за кожним позичальником окремо зменшується на вартість:

- гарантій (гарантій Кабінету Міністрів Украєни;

гарантій банків, зареєстрованих як юридичні особи в країнах, віднесених до категоріє А (додаток 2);

- предмета застави (майна та майнових прав, у тому числі цінних паперів, позичальника чи третіх осіб - майнових поручителів)".

1.6. Абзац перший пункту 2.6 викласти в такій редакції: "Вартість предмета застави визначається комерційним банком при кредитуванні за реальною (ринковою) вартістю з урахуванням практичноє складності його реалізаціє у разі невиконання позичальником своєх зобов'язань. Застава оформляється договором застави відповідно до Закону України "Про заставу".

1.7. Абзац сьомий пункту 2.6 виключити.

Абзаци 8, 9, 10 вважати відповідно абзацами 7, 8, 9.

1.8. Абзац восьмий пункту 2.6 викласти в такій редакції: "Враховуючи зміни кон'юнктури ринку, комерційному банку рекомендується щоквартально, а також у разі кожної пролонгації кредитного договору проводити перегляд вартості заставленого майна, визначеної договором застави".

1.9. Пункт 2.9 викласти в такій редакціє:

"Комерційний банк формує резерв під стандартну заборгованість за кредитами щомісячно".

1.10. Абзац перший пункту 2.10 викласти в такій редакції:

"Комерційний банк формує резерв під нестандартну заборгованість за кредитами, віднесеними до категорій: "під контролем", "субстандартні", "сумнівні", "безнадійні", - у повному обсязі щомісячно".

1.11. Останній абзац пункту 2.10 виключити.

1.12. Пункти 2.11, 3.2 викласти в такій редакції: "2.11. Резерв за кредитними операціями формується та обліковується головним банком та його філіями відповідно до п.1.2 цього Положення. За повноту формування резервів відповідальність несе головний банк (юридична особа)".

"3.2. Безнадійна кредитна заборгованість відшкодовується комерційним банком за рахунок резерву під нестандартну заборгованість за умови виконання вимог статті 12 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

1.13. Пункт 3.2.11 виключити. Пункти 3.2.14 і 3.2.15 вважати відповідно пунктами 3.2.11 і 3.2.12. 1.14. Пункт 4.1 виключити. Пункти 4.2, 4.3, 4.4, 4.5 відповідно вважати пунктами 4.1, 4.2, 4.3, 4.4. 1.15. Пункти 4.2, 4.4 викласти в такій редакції:

"4.3. Звітність про класифікацію кредитів, створення резервів та їх використання подається:

філіями - головному банку і територіальному управлінню Національного банку України, а головний банк (юридична особа) - територіальному управлінню Національного банку України щомісячно у порядку, встановленому Національним банком України щодо надання статистичної звітності.

"Звіт про класифіковані кредитні операції за формами власності" (форма N 302) та "Звіт про розрахунок резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями комерційних банків" (форма N 604) складаються на підставі рішення кредитного комітету банку про класифікацію кредитів за критеріями ризику та рівень резервування за звітний місяць.

"Звіт про списану безнадійну заборгованість" (форма N 601) складається на підставі обліку проведених операцій за звітний місяць". "4.5. У разі недостатності коштів для формування резерву комерційного банку або порушення порядку його створення і використання до банку застосовуються заходи впливу згідно зі статтею 62 Закону України "Про Національний банк України" та Положенням про застосування Національним банком України заходів впливу до комерційних банків за порушення банківського законодавства, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 04.02.98 N 38 і зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.03.98 за N 177/2617 (зі змінами та доповненнями)".

2. Економічному департаменту внести зміни до Правил організації фінансової та статистичної звітності банків України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 12.12.97 N 436 (зі змінами та доповненнями), в частині таких форм звітності: "Звіт про класифіковані кредитні операціє за формами власності" (форма N 302), "Звіт про списану безнадійну заборгованість" (форма N 601), "Звіт про зміни в резервах" (форма N 602), "Звіт про розрахунок резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями комерційних банків" (форма N 604).

3. Постанова набуває чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.

4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Правління, Департамент пруденційного нагляду, Управління нагляду за великими банками, Операційне управління та начальників територіальних управлінь Національного банку України.

Голова В.А.Ющенко.