ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 18.09.98 N 379
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
21 вересня 1998 р. за N 584/3024
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 79 від 17.02.2009)
Про виконання установами банків доручень підприємств
та розрахункових документів на безспірне списання
(стягнення) коштів
З метою створення умов для розв'язання комплексу соціальних питань, виплати підприємствами, організаціями та установами заробітної плати, забезпечення своєчасного надходження сум зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування, платежів до бюджету та інших зборів (обов'язкових платежів), керуючись статтею 4 Указу Президента України від 05.04.96 N 243 (243/96) "Про заходи щодо стабілізації фінансового стану підприємств", Правління ПОСТАНОВЛЯє:
1. Затвердити Положення про виконання установами банків доручень підприємств та розрахункових документів на безспірне списання (стягнення) коштів (додається).
2. Зареєструвати постанову в установленому порядку в Міністерстві юстиції України та надіслати її регіональним управлінням Національного банку України і комерційним банкам для керівництва в роботі.
3. Зобов'язати установи банків довести зміст цієї постанови до відома своїх клієнтів.
4. Скасувати постанови Правління Національного банку України від 14.10.97 N 340 "Про порядок здійснення платежів" та від 07.07.98 N 265 "Про виконання установами банків доручень підприємств та розрахункових документів на безспірне списання (стягнення) коштів".
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на регіональні управління Національного банку України.
6. Постанова набуває чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Голова В.А.Ющенко
Затверджено
постанова Правління
Національного банку України
18 вересня 1998 р. N 379
Положення
про виконання установами банків доручень
підприємств та розрахункових документів
на безспірне списання (стягнення) коштів
1. Положення визначає порядок виконання установами банків доручень підприємств та розрахункових документів на безспірне списання (стягнення) коштів у разі їх недостатності на рахунках підприємств.
2. Дія Положення поширюється на підприємства, організації та установи всіх форм власності, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності (далі - підприємства), за винятком пунктів 4.2, 4.3, які не застосовуються до банків та установ і організацій, що утримуються з бюджетів усіх рівнів (крім коштів, одержаних ними від господарської діяльності).
3. Порядок здійснення платежів, який встановлюється цим Положенням, поширюється на:
- основні поточні рахунки підприємств, що визначені такими відповідно до Закону України "Про внесення до деяких законів України змін щодо відкриття банківських рахунків" ( 725/97-ВР );
- поточні рахунки підприємств у національній валюті, якщо підприємство має тільки один такий рахунок (далі - основні поточні рахунки).
4. У разі недостатності коштів на основних поточних рахунках підприємств виконання їх доручень щодо перерахування коштів, а також розрахункових документів на безспірне списання (стягнення) коштів установи банків здійснюють у такому порядку:
4.1. Сплата сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за розрахунковими документами, що обліковуються за позабалансовим рахунком N 9803 (далі - картотека), у розмірі 10 відсотків від надходжень на основний поточний рахунок підприємства.
4.2. Платежі на невідкладні потреби підприємства (включаючи виплату поточної та простроченої заробітної плати і прирівняних до неї платежів*) у розмірі 15 відсотків від надходжень на основний поточний рахунок підприємства за попередній місяць (для вугледобувних, гірничо-рудних, гірничо-хімічних підприємств у розмірі 25 відсотків).
* До прирівняних до заробітної плати платежів належать виплати, що наведені в розділі IV Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Міністерства статистики України від 11.12.95 N 323 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21.12.95 за N 465/1001).
Сума коштів на невідкладні потреби для підприємств із сезонним характером виробництва і реалізації продукції визначається у розмірі 15 відсотків від суми, що становить 1/12 фактичного обсягу надходжень на їх основні поточні рахунки за минулий рік.
4.2.1. Підприємство до 5 числа поточного місяця має подати до установи банку, що його обслуговує, розрахунок суми на невідкладні потреби підприємства, згідно з яким визначається середньоденна та загальна сума цих коштів, яка може бути використана ним на невідкладні потреби протягом поточного місяця, виходячи з кількості робочих днів у ньому.
Відповідальність за правильність розрахунку суми коштів на невідкладні потреби підприємства несе його керівник.
До подання підприємством розрахунку на поточний місяць використання коштів на невідкладні потреби протягом цього строку здійснюється згідно з розрахунком за попередній місяць.
У разі несвоєчасного подання підприємством установі банку розрахунку суми коштів на невідкладні потреби на поточний місяць їх використання здійснюється з дати надходження розрахунку до установи банку, тобто тільки за ті робочі дні, що залишились до кінця поточного місяця.
Середньоденна сума коштів на невідкладні потреби підприємства (СД) обчислюється за формулою
СД = С х 15(25)% : ДР, де
С - сума фактичних надходжень коштів на основний поточний рахунок підприємства за попередній місяць або 1/12 від суми фактичного обсягу надходжень за минулий рік для підприємств із сезонним характером виробництва та реалізації продукції;
ДР - кількість робочих днів у попередньому місяці.
Загальна сума коштів (ЗС), що може бути використана підприємством на невідкладні потреби протягом поточного місяця, обчислюється за формулою
ЗС = СД х ДП, де
ДП - кількість робочих днів у поточному місяці.
4.2.2. Кошти на невідкладні потреби підприємства використовуються за розпорядженням його керівника. Ці кошти можуть бути використані підприємством повністю на початку місяця (за умови своєчасного подання розрахунку та надходження на основний поточний рахунок необхідної суми коштів) або частинами протягом поточного місяця.
Сума коштів на невідкладні потреби підприємства згідно із заявою його керівника може бронюватися протягом поточного місяця на певний період часу і накопичуватися на його основному поточному рахунку, але використана вона має бути не пізніше останнього дня поточного місяця.
4.2.3. Кошти на невідкладні потреби підприємства, які не були заброньовані або протягом дня використані, банк наприкінці операційного дня направляє на задоволення вимог до основного поточного рахунку цього підприємства з дотриманням встановленого цим Положенням порядку їх виконання.
4.2.4. У разі виплати підприємством заробітної плати та прирівняних до неї платежів за рахунок коштів на невідкладні потреби, за рахунок цих же коштів сплачуються податки і збори (обов'язкові платежі), які відповідно до законів України утримуються із заробітної плати та нараховуються на фонд оплати праці.
Якщо суми коштів на невідкладні потреби підприємства недостатньо для отримання ним коштів на виплату заробітної плати і прирівняних до неї платежів та одночасного перерахування сум податків і зборів, що утримані із заробітної плати та нараховані на фонд оплати праці, то ці податки і збори сплачуються у сумах, пропорційних сумі отриманої заробітної плати.
4.3. Сплата розрахункових документів, що обліковуються за позабалансовим рахунком N 9806, яка здійснюється щоденно у календарній черговості їх надходження до банку в межах 5 відсотків надходжень на основний поточний рахунок підприємства у порядку, який визначений постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 17.11.97 N 1270 "Про порядок відкриття та функціонування спеціального позабалансового рахунку платників податків, які прийняли рішення про реструктуризацію податкової заборгованості".
4.4. У разі наявності у підприємства простроченої понад 15 днів заробітної плати та прирівняних до неї платежів 50 відсотків від поточних надходжень на основний поточний рахунок підприємства за розпорядженням його керівника можуть бути направлені на виплату цієї заробітної плати, прирівняних до неї платежів та утриманих із неї сум.
Якщо серед розрахункових документів, що обліковуються у картотеці, є розрахункові документи на стягнення сум заробітної плати і прирівняних до неї платежів за рішенням судів, то вони виконуються банком за рахунок цих коштів, але перед видачею підприємству коштів для виплати за розпорядженням його керівника простроченої заробітної плати і прирівняних до неї платежів. Відповідальність за своєчасність і повноту сплати сум податків і зборів (обов'язкових платежів) і відрахувань із заробітної плати та прирівняних до неї платежів, яка стягується за рішенням суду, несе їх платник відповідно до законів України.
За рахунок інших 50 відсотків поточних надходжень банк спочатку виконує подані підприємством того ж дня платіжні доручення на сплату зборів на обов'язкове державне пенсійне та обов'язкове соціальне страхування, а також до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення - у сумах, що пропорційні сумі коштів, отриманих на виплату заробітної плати, і у розмірах, встановлених відповідними законами України, а потім виконує інші розрахункові документи, що обліковуються у картотеці, у порядку, передбаченому пп.4.5-4.7.
4.5. Сплата реструктуризованої відповідно до Закону України "Про списання та реструктуризацію податкової заборгованості платників податків за станом на 31 березня 1997 року" ( 314/97-ВР ) податкової заборгованості за розрахунковими документами, що обліковуються у картотеці.
4.6. Сплата сум податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів і державних цільових фондів, а також розпорядження органів стягнення щодо безспірного списання (стягнення) не внесених у строк податків і зборів (обов'язкових платежів) та сум нарахованих фінансових санкцій.
4.7. Інші платежі за безспірним списанням (стягненням) коштів, що передбачені законами України.
5. Розрахункові документи за платежами, що передбачені п.4, у межах кожної групи виконуються банком у порядку календарної черговості їх надходження до банку, а в межах одного календарного дня - пропорційно їх питомій вазі.