ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 27.05.98, N 11/1-5298
Начальникам регіональних митниць
Начальникам митниць
(Лист втратив чинність на підставі Листа Державної митної служби
N 25/1-9-16/15425-ЕП від 29.12.2004)
Щодо сертифікації продукції
(На доповнення додатково див. Лист Державної митної служби
N 10/1-466-ЕП від 23.02.99)
З метою формування однозначного підходу митниць до здійснення митного контролю за ввезенням на митну територію України та митного оформлення товарів, що підлягають обов'язковій сертифікації в Україні, повідомляємо про наступне.
1. Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.97 N 1211 затверджено Порядок митного оформлення імпортних товарів (продукції), що підлягають обов'язковій сертифікації в Україні. Даний порядок затверджений на виконання вимог Закону України від 11.06.97 N 333/97-ВР "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію" та визначає загальний механізм митного оформлення товарів фактично ввезених на митну територію України.
Відповідно до статті 4 Закону України від 17.07.97 N 468/97-ВР "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції", сільськогосподарська продукція 1 - 24 груп за ТН ЗЕД, яка ввозиться на митну територію України, підлягає обов'язковій сертифікації і підставою для перевезення (переміщення) її через митний кордон України є сертифікат відповідності або свідоцтво про визнання іноземного сертифіката, видані уповноваженим, згідно з чинним законодавством, органом.
Згідно вимог статті 5 Закону України від 23.12.97 N 771/97-ВР "Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини" будь-який харчовий продукт, продовольча сировина і супутні матеріали не можуть бути ввезені без документального підтвердження їх якості та безпеки і одним із документів, що підтверджують належну якість та безпеку харчових продуктів, продовольчої сировини і супутніх матеріалів, є сертифікат відповідності.
Отже, вищезазначені Закони містять чіткі вимоги щодо пред'явлення сертифікатів відповідності (свідоцтв про визнання) безпосередньо при ввезенні на митну територію України (тобто при переміщенні через митний кордон України) вищезгаданих товарів.
2. При ввезенні на митну територію України живих тварин та птахів, що підпадають під дію Закону України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції" та потребують спеціальних умов зберігання, дозволяється відповідно до статті 87 Митного кодексу України ( 1970-12 ) розміщення та зберігання під митним контролем таких товарів у приміщеннях отримувача товару протягом терміну проведення сертифікаційних робіт.
Підставою для ввезення на митну територію України живих тварин і птахів з метою зберігання під митним контролем протягом терміну провадження сертифікаційних робіт є дозвіл органу з сертифікації, тобто дозвіл на ввезення та зберігання під митним контролем без права реалізації з наступним проведенням сертифікаційних робіт відповідної продукції.
3. Товари, що підпадають під дію вищезазначених Законів, дозволяється ввозити на митну територію України без попереднього пред'явлення сертифікатів відповідності при переміщенні через митний кордон України виключно у випадках, коли митниці призначення надають до прикордонних митниць підтвердження про наявність в зоні їх діяльності митних ліцензійних складів (далі МЛС), що мають обладнання для відповідних умов зберігання кожної конкретної партії ввезеної продукції.
Підтвердження повинно містити таку обов'язкову інформацію:
- наявні реквізити щодо партії товару, які б дозволяли їх ідентифікувати;
- N ліцензії на право відкриття та експлуатацію митного ліцензійного складу та дату її видачі;
- посилання на наявність у справі митниці письмової гарантії власника МЛС про відповідність приміщень та умов для зберігання тієї чи іншої партії товару. У випадку, коли в зоні діяльності митниці відсутні такі склади, прикордонні митниці повинні діяти відповідно до вимог розділу 1 даного листа (тобто вимагати наявність сертифіката відповідності);
- вихідний реєстраційний номер підтвердження в митниці, що його підготувала;
- підпис начальника митниці або його заступника.
Підтвердження можуть передаватись факсом (з відповідною реєстрацією) або засобами електронного зв'язку з використанням засобів зв'язку митниць.
4. При направленні вищезазначених товарів до митниць призначення, у справах митних підрозділів в пунктах пропуску на митному кордоні України, що надавали дозвіл на їх ввезення на митну територію України, в обов'язковому порядку повинен залишатися один з таких документів:
- ксерокопія сертифіката відповідності (свідоцтва про визнання), звірена з оригіналом, згідно з листом Держмитслужби від 14.04.98 N 11/6-3651;
- дозвіл органу з сертифікації на ввезення товарів, зазначених в пункті 2 даного листа;
- підтвердження внутрішньої митниці про наявність МЛС на умовах, визначених в розділі 3 даного листа;
Серія та номер сертифіката відповідності, а також дата та номер його реєстрації у Реєстрі системи сертифікації УкрСЕПРО обов'язково повинна бути зазначена в провізній відомості.
5. Інформуємо також, що відповідно до статті 4 Закону України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції" ( 468/97-ВР ) "... ввезення сільськогосподарської продукції, що підпадає під визначення 1-21 груп ТН ЗЕД, громадянами на митну територію України у межах неторгового (туристичного) обороту у будь-яких обсягах без сертифіката встановленого зразка не дозволяється".
6. Вважати такими, що втратили чинність, листи Держмитслужби:
- від 12.11.97 N 11/6-10707;
- від 18.12.97 N 11/2-12081;
- від 29.04.98 N 10/1-886-ЕП;
- від 30.04.98 N 10/1-912-ЕП.
Голова Служби Ю.Соловков