Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

НАКАЗ
від 01.07.97 N 141
м.Київ

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
4 серпня 1997 року за N 284/2088

Про затвердження Інструкції з бухгалтерського
обліку податку на додану вартість

( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Мінфіну
N 218 від 17.10.
97
N 37 від 19.02.
98
N 230 від 06.11.
98 )

Відповідно до Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 1993 р. N 147, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Інструкцію з бухгалтерського обліку податку на додану вартість (додається).

Заступник Міністра А.В.Литвин

Затверджено
наказом Міністерства фінансів України
від 1 липня 1997 р.за N 141

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
4 серпня 1997 року за N 284/2088

Інструкція
з бухгалтерського обліку податку на додану вартість

1. Ця Інструкція застосовується підприємствами і організаціями до бухгалтерського обліку операцій, пов'язаних із справлянням податку на додану вартість, з дати набрання чинності Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ).

2. Сума податкових зобов'язань по сплаті податку на додану вартість відображаються по кредиту рахунку 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість" у кореспонденції з рахунками:

46 "Реалізація" - у випадках відвантаження готової продукції, товарів, інших матеріальних цінностей, передачі нематеріальних активів, виконання робіт, послуг, в оплату за які кошти від покупця на дату відвантаження (передачі, виконання) підприємство не одержало, а також у випадках одержання готівкових коштів за товари і послуги;

67 "Податкові розрахунки" субрахунок 1 "З податкових зобов'язань" - у випадках зарахування на рахунки підприємства в установах банків коштів від покупців (замовників) в оплату продукції, товарів, інших матеріальних цінностей, нематеріальних активів, робіт, послуг, що підлягають відвантаженню (передачі, виконанню). Після відвантаження попередньо оплаченої продукції, товарів, інших матеріальних цінностей, передачі нематеріальних активів, виконання робіт, послуг рахунок 46 "Реалізація" дебетується в кореспонденції з рахунком 67 "Податкові розрахунки" субрахунок 1 "З податкових зобов'язань".

3. Суми податкового кредиту з податку на додану вартість, на які підприємство має право зменшити податкове зобов'язання, відображаються по дебету рахунку 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість", у кореспонденції з рахунками:

60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками", 63 "Розрахунки з претензій", 64 "Розрахунки по міжгосподарській кооперації", 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами" - у випадках одержання сировини, матеріалів, товарів, інших товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів, виконання робіт, послуг до оплати їх вартості та у випадках одержання зазначених товарно-матеріальних цінностей (робіт, послуг) за бартерним контрактом після відвантаження продукції, товарів, виконання робіт, послуг;

51 "Розрахунковий рахунок", 52 "Валютний рахунок", 55 "Інші рахунки в банках", 90 "Короткострокові позики банку" - у випадках попередньої, до одержання сировини, матеріалів, товарів, інших матеріальних цінностей, нематеріальних активів, виконання робіт, послуг, оплати їх вартості. Одночасно на суму податкового кредиту кредитується рахунок 67 "Податкові розрахунки" субрахунок 2 "З податкового кредиту", у кореспонденції з дебетом рахунків 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками", 61 "Розрахунки з авансів", 64 "Розрахунки з міжгосподарської кооперації", 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами". Після одержання сировини, матеріалів, товарів, інших матеріальних цінностей, нематеріальних активів, виконання робіт, послуг, вартість яких сплачена раніше дебетується рахунок 67 "Податкові розрахунки" субрахунок 2 "З податкового кредиту", у кореспонденції з кредитом рахунків 60, 64, 76.

4. У випадках одержання сировини, матеріалів, товарів, інших товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів, виконання робіт, послуг за бартерним контрактом до відвантаження продукції, товарів, виконання робіт, послуг сума податку на додану вартість з одержаних цінностей відображається по дебету рахунка 67 "Податкові розрахунки", субрахунок 2 "З податкового кредиту", в кореспонденції з рахунком 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками", 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами". Одночасно така ж сума відображається по дебету рахунка 67 "Податкові розрахунки", субрахунок 1 "З податкових зобов'язань", в кореспонденції з рахунком 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість".

Після відвантаження продукції, товарів, інших матеріальних цінностей, нематеріальних активів, виконання робіт, послуг за бартерним контрактом, за яким були раніше одержані товарно-матеріальні цінності, виконані роботи, послуги, сума податку на додану вартість з операції по відвантаженню продукції, товарів, виконанню робіт, послуг відображається по дебету рахунка 46 "Реалізація" в кореспонденції з рахунком 67 "Податкові розрахунки", субрахунок 1 "З податкових зобов'язань". Одночасно по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість", у кореспонденції з рахунком 67 "Податкові розрахунки", субрахунок 2 "З податкового кредиту", відображається сума податку на додану вартість, на яку підприємство набуло право зменшити податкове зобов'язання.

5. Підприємства, що здійснюють торговельно-посередницьку, оптово-збутову та роздрібну торговельну діяльність та бухгалтерський облік товарів ведуть у продажних цінах, на суму податку на додану вартість з придбаних товарів одночасно із записами, що здійснюються відповідно до пунктів 2 і 4 цієї Інструкції, дебетують рахунок 41 "Товари" в кореспонденції з рахунком 42 "Торговельна націнка" субрахунок 1 "Товарні надбавки". Такою ж кореспонденцією відображається сума торговельної націнки, що визначається підприємством в установленому порядку.

Суми товарних надбавок, що відносяться до реалізованих товарів, відображаються способом сторно по дебету рахунку 80 "Прибутки і збитки" в кореспонденції з рахунком 42 "Торговельна націнка", субрахунок 1 "Товарні надбавки".

Суми товарних надбавок, що відносяться до реалізованих товарів, визначаються як сума залишку товарних надбавок на початок звітного місяця і товарних надбавок за звітний місяць, зменшена на суму товарних надбавок, що припадають на залишок нереалізованих на кінець звітного місяця товарів.

Суми товарних надбавок, що припадають на залишок нереалізованих на кінець звітного місяця товарів, визначаються як добуток вартості нереалізованих товарів на середній відсоток товарних надбавок.

Середній відсоток товарних надбавок визначається діленням суми товарних надбавок на залишок товарів на початок звітного місяця і товарних надбавок з придбаних товарів за звітний місяць за вирахуванням суми обороту по дебету рахунка 42 "Торговельна націнка" субрахунок 1 "Товарні надбавки" (на інші списання) на суму реалізованих у звітному місяці товарів і залишку товарів на кінець звітного місяця. ( Абзац п'ятий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 218 від 17.10.97 )

6. Видача органам митного контролю податкового векселя на суму податку на додану вартість, що справляється при ввезенні (пересиланні) основних засобів, нематеріальних активів, сировини, матеріалів, товарів, робіт, послуг на митну територію України, підприємством відображається по кредиту рахунка 66 "Векселі видані" в кореспонденції з рахунком 67 "Податкові розрахунки", субрахунок 1 "З податкових зобов'язань".

У місяці, в якому податковий вексель підлягає погашенню, вексельна сума відображається по дебету рахунка 66 "Векселі видані" в кореспонденції з рахунком 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість".

У місяці, наступному за місяцем погашення податкового векселя, вексельна сума відображається по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість", в кореспонденції з рахунком 67 "Податкові розрахунки", субрахунок 1 "З податкових зобов'язань".

Якщо підприємством податковий вексель сплачено до строку його погашення, то у місяці оплати векселя вексельна сума відображається по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" і кредиту рахунка 51 "Розрахунковий рахунок" із включенням одночасно до податкового зобов'язання записами по дебету рахунка 66 "Векселі видані" в кореспонденції з рахунком 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість" та до податкового кредиту записами по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість" у кореспонденції з рахунком 67 "Податкові розрахунки" субрахунок 1 "З податкових зобов'язань. ( Пункт 6 доповнений абзацом згідно з Наказом Мінфіну N 218 від 17.10.97 )

7. Якщо після відвантаження основних засобів, сировини, матеріалів, готової продукції, товарів, передачі нематеріальних активів, виконання робіт, послуг зазначені цінності покупець повернув продавцю, або борг покупця визнано безнадійним, продавець на суму надмірно нарахованого податку на додану вартість зменшує суму податкового зобов'язання з відображенням способом сторно по дебету рахунка 46 "Реалізація" і кредиту рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість".

Покупець у місяці, в якому придбані товарно-матеріальні цінності повернено продавцю або борг визнано безнадійним, збільшення податкового зобов'язання на суму податку на додану вартість відображає способом сторно по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість", і кредиту рахунків 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками", 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами".

8. Сума податку на додану вартість, що сплачена у зв'язку з придбанням основних засобів і нематеріальних активів, що не підлягають амортизації, сировини, матеріалів, товарів, виконанням робіт, послуг, вартість яких не включається до складу валових витрат виробництва та обігу, списується на рахунки обліку відповідних джерел фінансування (81 "Використання прибутку", 87 "Фонди економічного стимулювання", 88 "Фонди спеціального призначення", 96 "Цільове фінансування і цільові надходження", 98 "Нерозподілений прибуток (непокриті збитки) минулих років") у кореспонденції з рахунками 60 "Розрахунки з постачальниками та підрядчиками", 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами".

9. У разі коли підприємство здійснює операції, що звільнені від оподаткування або не є об'єктом оподаткування, суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням сировини, матеріалів, товарів, інших матеріальних цінностей, виконанням робіт, послуг, вартість яких включається до складу валових витрат виробництва (обігу), та основних фондів і нематеріальних активів, що підлягають амортизації, відображаються по дебету рахунків 04 "Нематеріальні активи", 33 "Капітальні вкладення", обліку виробничих запасів, товарів, витрат виробництва та обігу у кореспонденції з кредитом рахунків 51 "Розрахунковий рахунок", 55 "Інші рахунки в банках", 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками", 64 "Розрахунки з міжгосподарської кооперації", 66 "Векселі видані", 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами" та включенням до валових витрат.(Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 218 від 17.10.97 )

10. При безоплатній передачі основних засобів, нематеріальних активів, сировини, матеріалів, готової продукції, товарів, виконанні робіт, послуг сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету, відображається по дебету рахунка 46 "Реалізація" у кореспонденції з кредитом рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість".

11. Суми податку на додану вартість, перераховані до бюджету, відображаються по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість", у кореспонденції з кредитом рахунка 51 "Розрахунковий рахунок", відшкодування з бюджету сум податкового кредиту відображається зворотними записами.

12. Підприємства у першому місяці чинності Закону України "Про податок на додану вартість"(168/97-ВР) здійснюють одноразовий перерахунок сум податкових зобов'язань і податкового кредиту на дату введення в дію вказаного Закону, в результаті чого:

12.1. Підприємства, які виручку від реалізації продукції (робіт, послуг) до набрання чинності цього Закону визначали за сумою, що у вигляді платежу за відвантажену продукцію (виконані роботи, послуги) зарахована на рахунки підприємства в установах банків, суму податку на додану вартість у залишках вартості відвантаженої продукції, товарів, виконаних робіт, послуг відображають по кредиту рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав", у кореспонденції з дебетом рахунка 67 "Податкові розрахунки", субрахунок 1 "З податкових зобов'язань".

12.1.1. Після оплати вартості відвантаженої, до набрання чинності цього Закону, продукції, товарів, виконаних робіт, послуг на суму податку на додану вартість підприємства, що виконали вимоги підпункту 12.1 пункту 12 цієї Інструкції, дебетують рахунок 46 "Реалізація" у кореспонденції з кредитом рахунка 67 "Податкові розрахунки", субрахунок 1 "З податкових зобов'язань".

12.2. Підприємства суму податку на додану вартість, визначену, виходячи з суми одержаних авансів (попередньої оплати) за сировину, матеріали, готову продукцію, товари, інші матеріальні цінності та нематеріальні активи, роботи, послуги, що підлягають відвантаженню (виконанню), відображають по дебету рахунка 67 "Податкові розрахунки", субрахунок 1 "З податкових зобов'язань", у кореспонденції з кредитом рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав".

12.2.1. Після відвантаження зазначених цінностей, виконання робіт, послуг записи здійснюються у порядку, викладеному у підпункті 12.1.1 цієї Інструкції.

12.3. Підприємства належну до збільшення поточних податкових зобов'язань суму, що визначена підпунктами 12.1 і 12.2 пункту 12, у місяці надходження коштів на рахунки підприємства в установах банків або відвантаження продукції, товарів, сировини, матеріалів, інших матеріальних цінностей, нематеріальних активів, робіт, послуг списують по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав", у кореспонденції з кредитом рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість".(Абзац перший підпункту 12.3 пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 218 від 17.10.97 )

Залишок суми податкових зобов'язань, що визначена підпунктами 12.1 і 12.2 пункту 12 з урахуванням списання її частини в порядку, викладеному в абзаці першому цього підпункту, аналогічним записом включається у збільшення податкових зобов'язань першого звітного періоду 1999 року. ( Підпункт 12.3 пункту 12 доповнений абзацом другим згідно з Наказом Мінфіну N 218 від 17.10.97 )

12.4. Підприємства суму податку на додану вартість, сплачену або нараховану у зв'язку з придбанням (виготовленням) і будівництвом основних фондів, що не введені в експлуатацію, у місяці введення в експлуатацію таких основних фондів способом "сторно" відображають по дебету рахунка 33 "Капітальні вкладення" та кредиту рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість". При цьому суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у зв'язку з добудовою і введенням в експлуатацію таких основних фондів після набуття чинності цього Закону, відображаються у порядку, наведеному у підпункті 12.9.2 пункту 12 та пункті 3 цієї Інструкції.

Суми податку на додану вартість по основних фондах, які не введені в експлуатацію до 1 січня 1999 року, при введенні їх в експлуатацію включаються до первісної вартості таких основних фондів з відображенням по дебету рахунка 01 "Основні засоби". ( Підпункт 12.4 пункту 12 в редакції Наказу Мінфіну N 218 від 17.10.97 )

12.5. Підприємства,що здійснюють торговельно-посередницьку,оптовозбутову діяльність та облік товарів ведуть за купівельними цінами, суму податку на додану вартість,що встановлена інвентаризацією товарних залишків, відображають по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав", у кореспонденції з кредитом рахунка 41 "Товари".

12.6. Підприємства, що здійснюють торговельно-посередницьку, оптово-збутову, роздрібну торговельну діяльність та облік товарів ведуть у продажних цінах, суму податку на додану вартість, що визначена інвентаризацією товарних залишків, відображають по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав", і кредиту рахунка 42 "Торговельна націнка", субрахунок 1 "Товарні надбавки".

12.6.1. Суми торговельних націнок на залишок нереалізованих товарів з рахунка 42 "Торговельна націнка", субрахунок 1 "Торговельна націнка (знижка)", станом на дату набрання чинності Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) переносяться на рахунок 42 "Торговельна націнка", субрахунок 1 "Товарні надбавки".

12.7. Підприємства суму податку на додану вартість, що сплачена разом з авансами (попередньою оплатою) за сировину, матеріали, товари, інші матеріальні цінності, нематеріальні активи, виконані роботи, послуги, вартість яких включається до валових витрат виробництва (обігу) або підлягає амортизації, відображають по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом", субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав", у кореспонденції з рахунком 67 "Податкові розрахунки", субрахунок 2 "З податкового кредиту". Після одержання зазначених цінностей, виконання робіт, послуг записи здійснюються в порядку, викладеному в абзаці третьому пункту 3 цієї Інструкції.

12.8. Якщо визначена за наслідками інвентаризації сума податку на додану вартість з відвантаженої продукції (робіт, послуг) менше суми податку на додану вартість, що на дату інвентаризації визнана до зменшення платежів у наступних звітних періодах, то у місяці набуття чинності Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) сума податку на додану вартість, що на дату інвентаризації визнана до зменшення платежів у наступних звітних періодах, відображається по кредиту рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість" і дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав", з подальшим рівномірним списанням її до повного погашення до 1 січня 1999 р. на зменшення податкових зобов'язань по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість" і кредиту рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав".

Підприємства, що здійснюють торговельно-посередницьку, оптово-збутову та роздрібну торговельну діяльність, визначену за наслідками інвентаризації суму податку на додану вартість:

а) з товарних залишків, вартість яких постачальникам сплачена, в межах поточних податкових зобов'язань зараховують на їх зменшення, відображенням по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість" і кредиту рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав";

б) з товарів відвантажених, після оплати покупцями їхньої вартості, зараховують на збільшення податкових зобов'язань з відображенням по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав" і кредиту рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість". ( Підпункт 12.8 пункту 12 в редакції Наказу Мінфіну N 218 від 17.10.97 )

12.9. До 1 жовтня 1998 року: ( Підпункт 12.9 пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 230 від 06.11.98 )

12.9.1. Після відвантаження за контрактами, договорами (крім бартерних) продукції, товарів, інших матеріальних цінностей, нематеріальних активів, виконання робіт, послуг рахунок 46 "Реалізація" дебетується в кореспонденції з рахунком 67 "Податкові розрахунки" субрахунок 1 "З податкових зобов'язань". Після оплати зазначених цінностей рахунок 67 "Податкові розрахунки" субрахунок 1 "З податкових зобов'язань" дебетується в кореспонденції з рахунком 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість".

12.9.2. При одержанні за контрактами, договорами (крім бартерних) сировини, матеріалів, товарів, інших матеріальних цінностей, виконання робіт, послуг, вартість яких включається до складу валових витрат виробництва (обігу), та основних фондів і нематеріальних активів, що підлягають амортизації, вартість яких до одержання не сплачена, на суму податку на додану вартість дебетується рахунок 67 "Податкові розрахунки" субрахунок 2 "З податкового кредиту" у кореспонденції з кредитом рахунків 60 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками", 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами". Після оплати зазначених цінностей, робіт, послуг сума податкового кредиту відображається по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість" і кредиту рахунка 67 "Податкові розрахунки" субрахунок 2 "З податкового кредиту".

( Підпункт 12.9.3 пункту 12 виключений на підставі Наказу Мінфіну N 37 від 19.02.98 ) 12.9.3. Сума податку на додану вартість, що сплачена при придбанні товарів, призначених на експорт, відображається по дебету рахунка 67 "Податкові зобов'язання" субрахунок 2 "З податкового кредиту". Після зарахування від покупця коштів на рахунок в установах банків в оплату за відвантажені на експорт товари, вказана сума податку на додану вартість відображається по дебету рахунка 68 "Розрахунки з бюджетом" субрахунок "З податку на додану вартість" і кредиту рахунка 67 "Податкові розрахунки" субрахунок 2 "З податкового кредиту".

12.9.3. У разі вивезення (експорту) сировини, матеріалів, товарів, інших матеріальних цінностей, нематеріальних активів (робіт, послуг) за межі митної території України шляхом бартерних операцій суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням сировини, матеріалів, інших матеріальних цінностей, нематеріальних активів (робіт, послуг) відображаються по дебету рахунків 04 "Нематеріальні активи", 33 "Капітальні вкладення", рахунків обліку виробничих запасів, товарів, витрат виробництва та обігу з включенням до валових витрат. ( Пункт 12 доповнений підпунктом 12.9 згідно з Наказом Мінфіну N 218 від 17.10.97 )

12.10. Норми підпункту 12.9 застосовуються підприємствами і в іншому періоді в разі визначення чинним законодавством податкових зобов'язань за датою зарахування коштів на банківські рахунки в оплату за відвантажену продукцію, товари (роботи, послуги) та податкового кредиту за датою списання коштів в оплату за одержану продукцію, товари (роботи, послуги). ( Пункт 12 доповнено підпунктом 12.10 згідно з Наказом Мінфіну N 230 від 06.11.98 )

13. В регістрах бухгалтерського обліку (журналах-ордерах, відомостях, машинограмах та інших) сума податку на додану вартість повинна виділятися в окрему графу на підставі належно оформлених документів (податкових накладних, митних декларацій, товарних чеків, інших розрахункових або платіжних документів).

14. До приведення у відповідність з цією Інструкцією інші нормативні документи Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку застосовуються в частині, що не суперечить цій Інструкції.

Управління методології бухгалтерського обліку