Документ втратив чиннiсть!

ГОЛОВНА ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ,
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО ГЕОЛОГІЇ I ВИКОРИСТАННЯ НАДР,
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО НАГЛЯДУ ЗА ОХОРОНОЮ ПРАЦІ

НАКАЗ
від 13.05.1994 р. N 38/57/45

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
03.06.94 р. під N 122/331

( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної
податкової адміністрації
N 666/544/224 від 23.10.20
08 )

Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати платежів
за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року N 85 "Про затвердження Тимчасового порядку справляння плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин" НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Інструкцію про порядок обчислення і сплати платежів за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин, що додається.

Перший заступник начальника Головної державної податкової інспекції України
В.В.Регурецький

Заступник Голови Держкомгеології України
I.М.Бобер

Заступник Голови Держнаглядохоронпраці України
Г.Ф.Солопов

Затверджено
наказом ГДПІ України,
Держкомгеології та Держнаглядохоронпраці
від 13 травня 1994 р. N 38/57/45

Інструкція
про порядок обчислення і сплати платежів за спеціальне
використання надр при видобуванні корисних копалин

I. Загальні положення

1. Інструкція про порядок обчислення і сплати платежів за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин (надалі-Інструкція) розроблена на підставі Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про підприємництво" та Постанови Кабінету Міністрів України від 6 лютого 1994 року N 85 "Про затвердження Тимчасового порядку справляння плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин".

2. Інструкція обов'язкова для виконання суб'єктами підприємницької діяльності незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування.

3. Інструкція передбачає порядок обчислення і сплати суб'єктами підприємницької діяльності плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин до бюджетів, а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяг погашених запасів (видобутку) корисних копалин, правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати цього платежу до бюджетів.

Інструкція визначає єдині на території України, її континентальному шельфі правила стягнення плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин незалежно від їх якості, гірничогеологічних та інших умов розробки родовищ.

4. Внесення плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин не звільняє суб'єктів підприємницької діяльності від відшкодування витрат на проведення геологорозвідувальних робіт, від сплати платежів за видачу ліцензій на право пошуку (розвідки) і розробки родовищ корисних копалин, за спеціальне використання прісних водних ресурсів і від сплати інших платежів, якщо інше не передбачено положеннями міжнародної угоди.

5. Плата встановлюється за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин загальнодержавного і місцевого значення.

До корисних копалин місцевого значення належать:

суглинки (крім суглинків для цементної промисловості);

глина для виробництва цегли;

пісок для кладочних та штукатурних розчинів;

пісок як компонент суміші для виробництва керамічної глини;

пісок для шляхового будівництва;

карбонатні породи (крейда, мергель, вапняк) для вапнування кислих грунтів;

карбонатні породи (крейда, вапняк) для виробництва будівельного вапна;

будівельний камінь для виробництва щебеню і буту;

торф, сапропель.

Корисні копалини, не віднесені до місцевого значення, вважаються загальнодержавними.

II. Об'єкт справляння плати за спеціальне використання
надр при видобуванні корисних копалин

6. Об'єктом справляння плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин є обсяг погашених балансових запасів (для нафти, конденсату, газу, торфу та гідромінеральних ресурсів - обсяг видобутих) корисних копалин.

Обсяг погашених запасів - це обсяг видобутих і втрачених в процесі видобутку корисних копалин.

До гідромінеральних ресурсів належать мінеральні та термальні води, лікувальні грязі, розсоли, ропа.

У разі розробки забалансових запасів корисних копалин вони повинні бути переведені на балансові. Порядок переведення визначається Державним комітетом по геології і використанню надр та Державним комітетом по нагляду за охороною праці.

III. Платники плати за спеціальне використання
надр при видобуванні корисних копалин

7. Платниками плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями.

8. Плату за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин вносять:

- суб'єкт підприємницької діяльності, що видобуває та реалізує мінеральну сировину. При цьому не має значення природний вміст корисного компонента, хто отримує продукцію, характер наступної переробки та використання мінеральної сировини;

- суб'єкт підприємницької діяльності, до складу якого входить структурний підрозділ (шахта, рудник, кар'єр тощо), що займається видобутком корисних копалин і передає їх для подальшої переробки в його межах.

9. У випадку, якщо платник об'єднався на основі будь-якої форми з іншим підприємством і при цьому перестає функціонувати як самостійна юридична особа, то платником стає підприємство-правонаступник.

IV. Нормативи плати за спеціальне використання
надр при видобуванні корисних копалин

10. Розмір плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин обчислюється платниками самостійно, виходячи з обсягу погашених балансових запасів (для нафти, газу, торфу, конденсату та гідромінеральних ресурсів - обсягу видобутку), ціни реалізації одиниці видобутої мінеральної сировини, нормативу плати та коригуючого коефіцієнта.

11. Для суб'єкта підприємницької діяльності встановлено єдиний норматив за кожну одиницю погашених (для нафти, торфу, конденсату, газу та гідромінеральних ресурсів - видобутих) балансових запасів корисних копалин в розмірі 1 відсотка ціни реалізації одиниці видобутої мінеральної сировини без урахування податку на добавлену вартість.

12. Для підприємства вугільної промисловості до нормативу плати застосовується коригуючий коефіцієнт 0,5.

13. Для суб'єкта підприємницької діяльності, до складу якого входить структурний підрозділ, що займається видобутком корисних копалин (шахта, рудник, кар'єр тощо) і передає їх для переробки в межах цього суб'єкта за собівартістю, при обчисленні плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин замість ціни приймається собівартість у межах підрозділу (цеху), збільшена на коригуючий коефіцієнт 1,1.

V. Порядок обчислення і стягнення плати за
спеціальне використання надр при
видобуванні корисних копалин

14. Плата за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин встановлюється і вноситься до бюджетів з 1 квітня 1994 року.

15. Плата обчислюється щоквартально, виходячи з фактичного обсягу погашених балансових запасів (для нафти, торфу, конденсату, газу та гідромінеральних ресурсів - обсягу видобутих) корисних копалин та нормативів плати з урахуванням коригуючих коефіцієнтів.

Для визначення плати використовується державна статистична звітність і геолого-маркшейдерська документація підприємства.

Після закінчення першого кварталу, півріччя, 9 місяців і року платник обчислює плату за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин за наростаючим підсумком з початку року (додаток N 1) і щоквартально складає за встановленою формою (додатки N 2,3) розрахунок та подає його податковим органам за місцезнаходженням родовища корисних копалин не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

16. Якщо суб'єкт підприємницької діяльності одну частину видобутих корисних копалин реалізує, а другу - передає для переробки за собівартістю, обчислення плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин здійснюється окремо. Загальна сума плати складається із сум, нарахованих за обсягом реалізації мінеральної сировини та обсягом передачі її за собівартістю (додаток N 1).

17. При розробці суб'єктом підприємницької діяльності більше одного виду мінеральної сировини, плата за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин обчислюється за кожний вид окремо.

18. У разі видобування комплексних (багатокомпонентних) видів корисних копалин плата обчислюється як за один вид мінеральної сировини профілюючого компонента.

19. Фактична ціна одиниці реалізованої мінеральної сировини визначається шляхом ділення виручки, одержаної фактично від реалізації корисних копалин, на обсяг її реалізації за звітний період, а собівартість одиниці видобутої мінеральної сировини - собівартості мінеральної сировини на обсяг, що відповідає її собівартості.

20. Якщо суб'єкт підприємницької діяльності реалізує мінеральну сировину за іноземну валюту за межі України, її вартість перераховується в національну грошову одиницю України за курсом, встановленим Національним банком України, що діяв на дату реалізації продукції.

21. Підприємство, що одержує дотацію на компенсацію перевищення розрахункової ціни над ціною реалізації мінеральної сировини із бюджету, вносить плату за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин, виходячи з ціни реалізації.

22. Виробниче об'єднання, що вносить плату за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин за включені до його складу гірничодобувні цехи (шахта, рудник, кар'єр тощо), складає розрахунки у розрізі виробничих одиниць.

23. Сплата платежу за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин проводиться платниками щоквартально у 5-денний термін з дня, встановленого пунктом 15 цієї Інструкції для подання розрахунку.

24. Суми платежів за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин надходять до державного бюджету, бюджетів Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя.

25. Плата за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 50 відсотків перераховується до державного бюджету і 50 відсотків - до бюджетів Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя на розділ 16 Класифікації доходів і видатків державного та місцевих бюджетів затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 травня 1993 року N 28. Символ звітності банку державного бюджету - 53.

Платежі за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин місцевого значення перераховуються до бюджетів Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя на розділ 16 Класифікації доходів і видатків державного та місцевих бюджетів.

26. Суми платежів за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин вносяться до відповідних бюджетів з розрахункових рахунків платників. Сплачений платіж платником відноситься на витрати виробництва.

VI. Контроль за визначенням обсягу
погашених запасів (видобутку) корисних
копалин, станом їх обліку, правильністю
обчислення та своєчасністю сплати платежу
за спеціальне використання надр при
видобуванні корисних копалин

27. Органи Державного комітету по нагляду за охороною праці протягом місяця з моменту надання суб'єкту підприємницької діяльності гірничого відводу на експлуатацію родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а Верховна Рада Республіки Крим, обласна, Київська і Севастопольська Ради народних депутатів - місцевого значення повідомляють про це податкові органи за місцезнаходженням родовища корисних копалин.

28. Контроль за дотриманням умов користування надрами, що зазначені у ліцензії, здійснюється органами державного геологічного контролю Державного комітету по геології і використанню надр.

29. Контроль за правильністю визначення обсягів видобутку і погашення балансових запасів корисних копалин здійснюють органи Державного комітету по нагляду за охороною праці.

Органи Державного комітету по нагляду за охороною праці, якщо виникає потреба, направляють до податкових органів копії актів перевірок підприємств, установ, організацій з питань обсягів видобутку і погашення балансових запасів корисних копалин, а в окремих випадках беруть участь у перевірках повноти і своєчасності сплати платежів за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин, що проводяться державними податковими органами.

30. Контроль за правильністю обчислення і своєчасністю сплати платежу за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин здійснюється державними податковими інспекціями.

31. Документальна перевірка правильності обчислення і своєчасності перерахування до відповідних бюджетів плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин здійснюється державною податковою інспекцією. При необхідності до перевірок залучаються органи Державного комітету по геології і використанню надр, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та Державного комітету по водному господарству.

32. Облік нарахованих і сплачених сум платежів за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин державними податковими інспекціями ведеться відповідно до встановленого порядку ведення оперативно-бухгалтерського обліку.

33. Повернення та зарахування неправильно сплачених сум платежів за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин проводиться із відповідних бюджетів за заявою платника.

VII. Відповідальність платників

34. Платники несуть відповідальність за повноту обчислення і своєчасну сплату платежів за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин до бюджету, а також за правильне складання і своєчасне подання розрахунків державним податковим інспекціям.

35. Платники, які не подали квартальні розрахунки податковим органам за встановленою формою і терміном, сплачують 110 відсотків суми платежу за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин, обчисленої за попередній звітний період.

Після подання зазначених розрахунків проводиться перерахунок платежу.

36. За неподання або несвоєчасне подання державним податковим інспекціям розрахунків та інших документів, необхідних для обчислення платежів, а також за неподання або несвоєчасне подання установам банків платіжних доручень на сплату платежу до бюджетів з платника стягуються фінансові санкції в розмірі 10 відсотків сум, належних до сплати бюджетам.

37. Суми платежів за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин, що не були внесені у встановлений термін, сплачуються до відповідного бюджету з нарахуванням пені у розмірі 0,3 відсотка суми недоїмки за кожний день прострочки платежу, починаючи з наступного дня після настання строку платежу включно до дня сплати.

Стягнення не внесених у строк сум платежів за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин, відстрочка і розстрочка платежів, зарахування і повернення неправильно сплачених сум проводиться відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року N 8-93 "Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів".

38. У разі приховування (заниження) платниками суми платежу з них стягується сума донарахованого платежу і штраф у двократному розмірі тієї ж суми, а в разі повторного порушення протягом року після встановлення порушення попередньою перевіркою - штраф у п'ятикратному розмірі.

39. Донараховані за результатами перевірок суми платежів за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин, суми недоїмки, а також суми штрафів та інших санкцій стягуються до відповідних бюджетів.

40. Суми платежів за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин, не внесені у встановлений термін до бюджету, а також суми штрафів та інших фінансових санкцій стягуються у безспірному порядку за весь час ухилення від сплати платежу підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та наслідків фінансово-господарської діяльності.

41. Керівники та інші службові особи підприємств, установ і організацій, винні у порушенні податкового законодавства, у приховуванні (заниженні) об'єктів оподаткування, а також у відсутності бухгалтерського обліку об'єктів оподаткування або веденні його з порушенням встановленого порядку, у неподанні, несвоєчасному поданні або поданні за невстановленою формою розрахунків, платіжних доручень та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою платежів за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин, притягуються до адміністративного штрафу у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів заробітної плати.

VIII. Права платників на оскарження дії службових осіб
державних податкових інспекцій

42. Платники мають право оскаржити неправильні дії службових осіб відповідних податкових органів, допущені ними при стягненні плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин.

Скарги на дії службових осіб державних податкових інспекцій подаються до тих державних податкових інспекцій, яким вони безпосередньо підпорядковані. Скарги розглядаються і рішення приймаються в місячний термін з дня їх надходження. Рішення за скаргами можуть оскаржуватися протягом місяця до вищестоячої державної податкової інспекції.

У разі незгоди підприємства, установи, організації з рішенням Головної державної податкової інспекції України воно може бути оскаржено до арбітражного суду.

Подання скарги не припиняє справляння платежів до відповідних бюджетів.

Додаток N 1
до Інструкції про порядок обчислення і
сплати платежів за спеціальне використання
надр при видобуванні корисних копалин

Приклади розрахунків:

Приклад 1. За перше півріччя 1993 року залізорудний гірничозбагачувальний комбінат видобув 100000 т залізистих кварцитів. Кар'єр - гірничодобувний підрозділ комбінату. Втрати в надрах 5000 т. Обсяг погашених балансових запасів - 105000 (100000 + 5000) т. Собівартість видобутку 100000 т переданої для збагачення мінеральної сировини - 5000 млн.крб.

За I квартал плата за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин сплачена комбінатом у розмірі 30 млн.крб.

Собівартість одиниці переданої мінеральної сировини дорівнює: 5000000000 крб. /100000 т = 50000 крб./т

Сума плати за перше півріччя:

105000т х 50000 крб. х 1,1 х 1% = 57,75 млн.крб.

Сума належної плати: 57,75 - 30 = 27,75 млн.крб.

Приклад 2. Комбінат розробляє родовище каоліну. За звітний період видобуто - 200000 т, втрати - 6000 т. Обсяг погашених запасів дорівнює - 206000 (200000 + 6000)т. Кар'єр - гірничо-обувний підрозділ комбінату. Одну частину загального обсягу - 100000 т (50%) каоліну реалізовано і одержано виручку - 2000 млн.крб. Другу частину - 100000 т (50%) використано комбінатом для виробництва вогнетривів. Собівартість видобутку 200000 т переданого каоліну - 3000 млн.крб.

Розрахунок плати обчислюється окремо для сировини, що реалізована, і для сировини, що використана на комбінаті. Обсяг погашених запасів ділиться пропорційно.

Ціна одиниці реалізованої мінеральної сировини дорівнює:

2000000000 крб /100000 т = 20000 крб./т

Собівартість одиниці переданої мінеральної сировини дорівнює:

3000000000 крб /100000 т = 15000 крб./т

Сума плати:

I. 103000 т х 20000 крб. х 1% = 20,6 млн.крб.

II. 103000 т х 15000 крб. х 1,1 х 1% = 16,995 млн.крб.

Загальна сума: 20,6 + 16,995 = 37,595 млн.крб.

Додаток N 2
до Інструкції про порядок обчислення і
сплати платежів за спеціальне використання
надр при видобуванні корисних копалин

В податкову інспекцію____________________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________

Ідентифікаційний код_____________________________________________________________________________________________________

Адреса підприємства_____________________________________________________________________________________________________

Прізвище відповідальної особи_____________________________________________________________________________________________

Телефон________________________________________________________________________________________________________________

Розрахунок
плати за спеціальне використання надр при
видобуванні корисних копалин за __________199 р.

Назва корисної копалини _____________________________________________________________________________________________

загальнодержавного, місцевого значення (непотрібне викреслити)

-----------------------------------------------------------------
Показники ¦ Од. ¦ Рядок ¦ За даними
¦ вим. ¦ ¦ платника
------------------------------+--------------+--------+----------
1 ¦ 2 ¦ 3 ¦ 4
-----------------------------------------------------------------

1. Обсяг видобутих корисних
копалин тис.т. 01

2. Обсяг фактично втраченої
мінеральної сировини тис.т. 02

3. Обсяг погашених запасів,
за які вноситься плата
(ряд.01 + ряд.02) тис.т. 03

4. Обсяг реалізованої
мінеральної сировини тис.т. 04

5. Валова виручка від
реалізації мінеральної
сировини млн.крб. 05

6. Ціна одиниці мінеральної
сировини (ряд.05 : ряд. 04) тис.крб. 06

7. Коригуючий коефіцієнт
(0,5) 07

8. Плата за спеціальне
використання надр при
видобуванні корисних
копалин
(ряд.03 х ряд.06 х
х ряд.07): 100 тис.крб. 08
в тому числі:
в державний бюджет
(ряд.08 : 2) тис.крб. 09
в місцевий бюджет

(ряд.08 : 2) тис.крб. 09
в місцевий бюджет
(ряд.08 : 2) тис.крб. 10

9. Нараховано за попередній
період (ряд.08 попереднього
розрахунку) тис.крб. 11
в тому числі:
в державний бюджет
(ряд.09 попереднього
розрахунку) тис.крб. 12
в місцевий бюджет
(ряд.10 попереднього
розрахунку) тис.крб. 13

10. Підлягає сплаті до:
державного бюджету
(ряд.09 - ряд.12) тис.крб. 14
місцевого бюджету
(ряд.10 - ряд.13) тис.крб. 15
-------------------------------------------------------------------

Примітки:

1. Для нафти, конденсата, природного газу, торфу та гідромінеральних ресурсів - рядок 02 не заповнюється, а показники рядка 03 повинні дорівнювати показникам рядка 01.

2. Для корисних копалин місцевого значення 100 відсотків плати сплачується до місцевого бюджету.

Керівник підприємства   (підпис) 
Головний бухгалтер   (підпис) 
Головний маркшейдер   (підпис) 

Додаток N 3
до Інструкції про порядок обчислення і
сплати платежів за спеціальне використання
надр при видобуванні корисних копалин

В податкову інспекцію____________________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________

Ідентифікаційний код_____________________________________________________________________________________________________

Адреса підприємства_____________________________________________________________________________________________________

Прізвище відповідальної особи_____________________________________________________________________________________________

Телефон________________________________________________________________________________________________________________

Розрахунок
плати за спеціальне використання надр при
видобуванні корисних копалин за______________199 р.

Назва корисної копалини _____________________________________________________________________________________________

загальнодержавного, місцевого значення (непотрібне викреслити)


-----------------------------------------------------------------
¦ ¦ ¦
Показники ¦ Од. ¦ Рядок ¦ За даними
¦ вим. ¦ ¦ платника
-------------------------------+------------+---------+-----------
1 ¦ 2 ¦ 3 ¦ 4
------------------------------------------------------------------

1. Обсяг видобутих корисних
копалин тис.т 01


2. Обсяг фактично втраченої
мінеральної сировини тис.т 02

3. Обсяг погашених запасів,
за які вноситься плата
(ряд.01 + ряд.02) тис.т 03

4. Обсяг мінеральної сировини,

яка передана за собівартістю тис.т 04

5. Собівартість переданої
мінеральної сировини млн.крб. 05

6. Собівартість одиниці
переданої мінеральної
сировини (ряд.05 : ряд.04) тис.крб. 06

7.Коригуючий коефіцієнт
(0,5; 1,1) 07

8. Плата за спеціальне
використання надр при
видобуванні корисних
копалин (ряд.03 х ряд.06 х
х ряд.07) : 100 тис.крб. 08
в тому числі:
в державний бюджет
(ряд.08 : 2) тис.крб. 09

в місцевий бюджет
ряд.08 : 2) тис.крб. 10

9. Нараховано за попередній
період (ряд.08 попереднього
розрахунку) тис.крб. 11
в тому числі:
в державний бюджет
(ряд.09 попереднього
розрахунку) тис.крб. 12
в місцевий бюджет
(ряд.10 попереднього
розрахунку) тис.крб. 13

10. Підлягає сплаті до:
державного бюджету
(ряд.09 - ряд.12) тис.крб. 14
місцевого бюджету
(ряд.10 - ряд.13) тис.крб. 15
-------------------------------------------------------------------

Примітки:

1. Для нафти, конденсата, природного газу, торфу та гідромінеральних ресурсів - рядок 02 не заповнюється, а показники рядка 03 повинні дорівнювати показникам рядка 01.

2. Для корисних копалин місцевого значення 100 відсотків плати сплачується до місцевого бюджету.

Керівник підприємства   (підпис) 
Головний бухгалтер   (підпис) 
Головний маркшейдер   (підпис)