Важливi питання  
10.04.2018 №4 

Порядок обміну іноземної банкноти (валюти), яка зносилася чи/або пошкоджена.

У відповідності до вимог Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 р. N 502редакції чинній на сьогодення), уповноважені банки здійснюють операції з приймання на інкасо банкнот іноземних держав. У касах банків приймаються на інкасо банкноти іноземних держав від фізичних осіб (резидентів і нерезидентів) та юридичних осіб резидентів і представництв юридичних осіб-нерезидентів.

При такому прийомі банкнот, банк/фінансова установа (їх працівники) зобов'язані перевіряти ознаки платіжності та справжності банкнот іноземної валюти з використанням обладнання для роботи з готівкою. Це забезпечує контроль ультрафіолетового, інфрачервоного, магнітного захисту, а також візуальний контроль проти світла, у відбитому світлі та із збільшенням не менше ніж у 10 разів. Відповідальною особою під час визначення ступеня зношеності, справжності та платіжності банкнот іноземної валюти є працівник каси банку або фінансової установи, який безпосередньо здійснює валютно-обмінну операцію. Якщо банкноти іноземної валюти з незначними пошкодженнями відповідають установленим банком-емітентом зразкам і зберегли ознаки платіжності, вони визнаються платіжними і мають прийматися уповноваженими банками.

Що ж стосується банкнот іноземної валюти, які в процесі використання значно зносились або мають значні пошкодження, то вони приймаються у касах уповноважених банків, фінансових установ на інкасо.

В свою чергу, прийняті на інкасо банкноти надсилаються до іноземного банку-кореспондента, з яким укладено відповідну угоду, для здійснення обміну на нові банкноти. У разі сумніву щодо справжності банкнот іноземної валюти, банки мають вилучити їх та надіслати для проведення досліджень до Нацбанку. Крім цього, банк має також приймати для проведення досліджень сумнівні банкноти іноземної валюти за бажанням пред’явника на підставі заяви. Нацбанк здійснює дослідження сумнівних щодо справжності банкнот іноземної валюти безкоштовно. Банкноти іноземної валюти, визнані справжніми незалежно від ступеня зношення, повертаються ініціатору дослідження. А підроблені грошові знаки вилучаються без відшкодування їх вартості та в установленому порядку передаються Національній поліції України для проведення розслідувань.

Про обмін, також, йдеться в листі Національного банку N 50-0006/14998.

______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

03 березня 2018 року (Скоро у НБУ запрацює Кредитний реєстр щодо боржників)

13 лютого 2018 року (Інформація про боржників буде збиратися НБУ та надаватись банкам)

10 січня 2018 року (Новації щодо ведення касових операції у національній валюті)

29 листопада 2017 року (Внесені зміни до вимог відносно банківської діяльності)

10 квітня 2017 року (Нагадуємо, що з 05.04.2017р. готівкову іноземну валюту можна купувати на суму до 150 тис. Грн)