Важливi питання  
05.03.2018 №5 

Індексація заробітної плати. Нюанси та порядок проведення.

Індексація зарплати - це виплата роботодавцем працівникові компенсації (додаткових коштів) у зв'язку зі зростанням індексу інфляції (індексу споживчих цін - ІСЦ).

Логічно припустити, що коли ІСЦ зростає (зростають ціни), то роботодавець мав би періодично підвищувати працівникам зарплату. Але оскільки не всі роботодавці так роблять або не можуть цього робити через законодавчі обмеження, а це стосується, насамперед, бюджетників, у яких витрати на оплату праці строго регламентовані і зміни в оплати праці це довготривалий процес, то держава встановила механізм, скажімо так, обов'язкового підвищення заробітної плати шляхом індексації зарплати.

Порядком проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 N 1078 (далі - Порядок), а саме - пунктом 2, визначено, що індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством. Про це також зазначається у листі Міністерства соціальної політики України від 07.02.2018 р. N 5/0/66-18.

За пунктом 4 зазначеного вище Порядку заробітна плата індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Таким чином, сума індексації у грудні 2017 року має розраховуватися виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який у грудні 2017 року становив 1762 гривні. Також повідомляємо, що частиною другою статті 3-1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.95 N 108/95-ВР визначений вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру.

Це доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров'я, за роботу в нічний та надурочний час, роз'їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Додаткові (інші) складові заробітної плати, які не зазначені у частині другій статті 3-1 Закону N 108/95-ВР (в тому числі сума індексації), мають враховуватись до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на поточний період.

Одночасно із цим, розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.

У випадку, коли нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

29 січня 2018 року (Індексація заробітної плати 2018)

24 жовтня 2017 року (Індексація заробітної плати новоприйнятого працівника)

29 вересня 2017 року (Деякі моменти при нарахуванні заробітної плати за жовтень з урахуванням святкового дня)

19 липня 2017 року (Приведення у відповідність заробітку працівника при підвищенні окладів)

27 лютого 2017 року (Перелік виплат, які не враховуються під час обчислення заробітної плати)\