ПДВ при оренді житла з подальшим викупом
Для роз'яснення теми сьогоднішньої новини одразу змодулюємо ситуацію по даному питанню.
Так, власник (платник податку) планує здійснювати операції з надання комусь (візьмемо фізичні особи) в оренду з подальшим викупом квартири, майнові права на які вже були придбані у замовника будівництва і правовстановлюючі документи на такі квартири були оформлені на вказане товариство, як першого власника квартир. Після укладання договору оренди житла з викупом, орендар зобов’язався сплачувати орендодавцю орендні платежі, що складаються з самої орендної плати та періодичних платежів на викуп житла.
Точніше, сторона за таким договором, яка є орендарем, при отриманні в оренду житла з викупом за відповідним договором сплачує підприємству-орендодавцю у складі орендних платежів як безпосередньо вартість самого житла, так і вартість послуг з оренди такого житла.
Що ж с ПДВ?
Операція з реалізації забудовником майнових прав на нерухоме майно (квартири) для цілей оподаткування ПДВ є операцією з першого постачання житла (об'єкта житлового фонду), яка оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 %.
Операції з подальшого постачання такого житла є другим постачанням для цілей визначених у підпункті 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України і такі операції звільняються від оподаткування ПДВ.
На підставі зазначеного та у відповідності із підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України, після закінчення договору оренди житла з викупом або достроково, за умови повної сплати орендних платежів, житло переходить у власність орендаря і така операція є операцією з другого постачання житла і звільняється від оподаткування ПДВ, а тому при отриманні орендодавцем частини орендних платежів, що складаються з періодичних платежів на викуп житла, податкові зобов’язання з ПДВ у орендодавця не виникають.
Одночасно із цим, орендні платежі, що складаються з винагороди (доходу) товариства, є оплатою вартості послуг із оренди житла, операції з постачання яких оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 %, а тому на дату події, що настає раніше (отримання орендодавцем коштів у рахунок оплати вартості послуг з оренди, або оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг з оренди), орендодавець-платник податку зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з вартості таких послуг. Про це також йдеться у листі ДФС України від 17.01.2018 р. N 191/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
30 січня 2018 року (Декларування доходів від надання майна в оренду)