Цiльова благодiйна допомога та допомога на поховання
Як передбачено Податковим кодексом України (за текстом - ПКУ), а саме абзацем "а" підпункту 170.7.4 пункту 170.7 статті 170 ПКУ, до оподатковуваного доходу не включається цiльова благодiйна допомога, що надається резидентами - юридичними чи фiзичними особами в будь-якiй сумi (вартостi) закладу охорони здоров'я для компенсацiї вартостi платних послуг з лiкування. Також, до таких платних послуг належить придбання лiкiв (донорських компонентiв, протезно-ортопедичних виробiв, виробiв медичного призначення для iндивiдуального користування iнвалiдiв) у розмiрах, що не перекриваються виплатами з фонду загальнообов'язкового державного соцiального медичного страхування. Звертаємо увагу на коло осiб, яким може надаватися така матерiальна допомога: працiвниковi або членам його сiм'ї першого ступеня спорiднення.
Звертаємо увагу, що така цiльова благодiйна допомога не може спрямовуватися на:
- оплату витрат на косметичне лiкування або косметичну хiрургiю (включаючи косметичне протезування, не пов'язане з медичними показаннями), водолiкування та гелiотерапiю, не пов'язанi з хронiчними захворюваннями, лiкування та протезування зубiв з використанням дорогоцiнних металiв, гальванопластики та порцеляни, аборти (крiм абортiв, якi проводяться за медичними показаннями, або якщо вагiтнiсть стала наслiдком зґвалтування), операцiї з перемiни статi;
- лiкування венеричних захворювань (крiм СНIДу та венеричних захворювань, причиною яких стало нестатеве зараження або зґвалтування), лiкування тютюнової чи алкогольної залежностi;
- придбання лiкiв, медичних засобiв та пристосувань, якi не включенi до Перелiку життєво необхiдних, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25.03.2009 р. N 333 "Деякi питання державного регулювання цiн на лiкарськi засоби i вироби медичного призначення".
При складанні звітності, у формi N 1 ДФ така матерiальна допомога вiдображається за кодом "169".
Підпунктом 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що членами сiм'ї фiзичної особи першого ступеня спорiднення вважаються її батьки, чоловiк або дружина, дiти, у тому числi усиновленi. Iншi члени сiм'ї фiзичної особи вважаються такими, що мають другий ступiнь спорiднення.
При здійсненні оподаткування надзвичайно важливо мати такi пiдтверднi документи: медичнi висновки, що пiдтверджують потребу фiзичної особи в лiкуваннi та медичному обслуговуваннi (зокрема, наявнiсть i характеристики хвороби), договiр з медичним закладом, платiжнi й розрахунковi документи, акти надання послуг тощо.
При наданні документiв, про які йдетися мова у попередньому абзаці, матерiальна допомога не обкладається ПДФО, вiйськовим збором та єдиним внеском.
Але, у той самий час, при вiдсутностi зазначених документів - матерiальна допомога пiдлягає оподаткуванню в загальному порядку: ПДФО - 18%, вiйськовий збiр - 1,5%.
У останньому випадку (при вiдсутностi пiдтвердних документiв) - така допомога розглядається як додаткове благо i у звiтi за формою N 1ДФ вiдображається за кодом "126".
За Перелiком N 1170 витрати на оплату послуг з лiкування працiвникiв на користь медичних закладiв не є базою для нарахування єдиного внеску.
Тепер, про допомогу на поховання.
Як визначено підпунктом 165.1.22 пункту 165.1 статті 165 ПКУ - до сукупного доходу не включаються кошти або вартiсть майна (послуг), що надаються, в тому числi роботодавцем померлого платника податку за його останнiм мiсцем роботи (у тому числi перед виходом на пенсiю), в розмiрi, що не перевищує подвiйний розмiр суми, визначеної абзацом першим пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ. У 2017 р. така сума становить 4480 грн (2240 грн х 2).
Сума перевищення за її наявностi остаточно оподатковується пiд час її нарахування (виплати, надання) i у формi N 1 ДФ вiдображається така сума за кодом "146".
Iз такої суми не утримується вiйськовий збiр в розмiрi 1,5%, така сума не обкладається єдиним внеском.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
14 лютого 2017 року (Фондом соціального страхування України підвищено розмір допомоги на поховання)