Важливi питання  
25.11.2016 

Оформлення навчальної відпустки на роботі за сумісництвом. Яким чином та чи оплачується?

У деяких працівників та роботодавців виникає питання: як правильно оформити навчальну відпустку працівникові у відповідності із трудовим договором за сумісництвом та чи є вона оплачуванною?

Частиною 2 статті 21 Кодексу законів про працю України визначено, що працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін. Зазначена норма закону дозволяє працівникам, крім основного трудового договору, паралельно укладати трудові договори про роботу за сумісництвом.

Такий працівник, який уклав трудовий договір на роботу за сумісництвом, перебуває у трудових відносинах з підприємством, установою, організацією, фізичною особою і тому має право на оплачувану щорічну відпустку. Вказане узгоджується також із статтею 56 Кодексу законів про працю України, оскільки робота за сумісництвом є одним з різновидів роботи на умовах неповного робочого часу. У частині 3 цієї статті передбачено, що при роботі на умовах неповного робочого часу гарантовано недопущення будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

У статті 217 Кодексу законів про працю України зазначено, що на час додаткової навчальної відпустки за основним місцем роботи працівника зберігається середня заробітна плата. Суміснику навчальну відпустку не оплачують, а за місцем роботи за сумісництвом на її період надають на розсуд самого працівника або відпустку без збереження заробітної плати, або щорічну оплачувану відпустку.