МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ

НАКАЗ
31.07.2018 N 379

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
22 серпня 2018 р. за N 956/32408

Про затвердження Правил надання адрес повітряних суден державним
повітряним суднам України та тимчасово зареєстрованим повітряним
суднам, що належать до військової техніки

Відповідно до частин першої, другої статті 7 Повітряного кодексу України, з метою організації та забезпечення виконання польотів, пошуку та рятування державних повітряних суден України та повітряних суден, що належать до військової техніки, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Правила надання адрес повітряних суден державним повітряним суднам України та тимчасово зареєстрованим повітряним суднам, що належать до військової техніки, що додаються.

2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства оборони України від 04 жовтня 2012 року N 649 "Про затвердження Правил надання адрес повітряних суден державним повітряним суднам України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2012 року за N 1779/22091 (із змінами).

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр оборони України генерал армії України С.Т. Полторак

Погоджено:

Міністр внутрішніх справ України А.Б. Аваков

Голова Державної служби України
з надзвичайних ситуацій М. Чечоткін

В.о. Голови Державної
прикордонної служби України
генерал-лейтенант В. Серватюк

Затверджено
Наказ Міністерства
оборони України
31 липня 2018 року N 379

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
22 серпня 2018 р. за N 956/32408

Правила
надання адрес повітряних суден державним повітряним суднам України та тимчасово
зареєстрованим повітряним суднам, що належать до військової техніки

I. Загальні положення

1. Ці Правила визначають процедури та вимоги до надання адрес повітряних суден державним повітряним суднам України та тимчасово зареєстрованим повітряним суднам, що належать до військової техніки, з метою організації виконання польотів, пошуку та рятування зазначених повітряних суден.

2. Ці Правила поширюються на державні повітряні судна України, експериментальні повітряні судна під час проведення випробувань та прийняття в експлуатацію нових типів повітряних суден, призначених для використання в державній авіації України або іноземних держав, повітряні судна, що належать до військової техніки суб’єктів господарювання України, які схвалені Міністерством оборони України як організації з технічного обслуговування та ремонту, та/або суб’єктів господарювання України, які виконують замовлення суб’єктів державної авіації України (далі - повітряні судна).

3. Ці Правила не поширюються на інші тимчасово зареєстровані повітряні судна, які належать до військової техніки, зокрема на повітряні судна іноземної реєстрації (іноземних замовників), що надійшли для ремонту та/або модернізації до суб’єктів господарювання України, які схвалені Міністерством оборони України як організації з технічного обслуговування та ремонту.

4. Терміни, що вживаються в цих Правилах, мають такі значення:

аварійний привідний передавач ELT 406 MHz для пошуку і рятування (далі - ELT 406 MHz) - бортове обладнання, що передає в ефір характерні сигнали на фіксованих частотах;

адреса повітряного судна - індивідуальна комбінація, що складається з 24 бітів, надана повітряному судну з метою забезпечення зв’язку "повітря-земля", навігації та спостереження;

біт - одиниця кількості інформації, яка міститься в повідомленні типу "так"/"ні" (у двійковому коді - "0" або "1"), один двійковий розряд машинного слова;

бортова система попередження зіткнень - бортова система, заснована на використанні сигналів прийомовідповідача вторинного оглядового радіолокатора (далі - ВОРЛ), що функціонує незалежно від наземного обладнання та надає пілоту інформацію з конфліктної ситуації, яку можуть створити повітряні судна, що оснащені прийомовідповідачем ВОРЛ;

вторинний оглядовий радіолокатор - радіолокаційна система спостереження, яка використовує передавачі/приймачі (запитувачі) та прийомовідповідачі;

експлуатуюча організація - військова частина, ремонтне підприємство або організація будь-якої організаційно-правової форми, що безпосередньо здійснює експлуатацію повітряних суден та відповідає за їх технічний стан;

заява на надання адреси повітряного судна (далі - Заява) - офіційне письмове звернення заявника до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства оборони України з питань регулювання діяльності державної авіації України (далі - Уповноважений підрозділ), що підписується командиром (керівником) експлуатуючої організації, з метою надання адреси повітряного судна. Форму заяви на надання адреси повітряного судна наведено у додатку 1 до цих Правил;

заявник - командир (керівник) експлуатуючої організації, який подав Заяву до Уповноваженого підрозділу з метою отримання адреси повітряного судна.

Інші терміни, які використовуються в цих Правилах, вживаються у значеннях, наведених у Повітряному кодексі України, Правилах виконання польотів державної авіації України, затверджених наказом Міністерства оборони України від 05 січня 2015 року N 2, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 26 січня 2015 року за N 82/26527, та інших нормативно-правових актах, які регламентують діяльність державної авіації України.

II. Загальні вимоги

1. Адреса повітряного судна надається повітряним суднам, до складу бортового обладнання яких входить апаратура систем зв’язку, навігації та спостереження та/або ELT 406 MHz, що технічно передбачає можливість занесення (кодування) адреси повітряного судна.

2. До апаратури систем зв’язку, навігації та спостереження належать прийомовідповідач ВОРЛ режиму "S", бортова система попередження зіткнень, прийомопередавач цифрових ліній передачі даних.

3. Адреса повітряного судна заноситься (кодується) до апаратури перспективних систем зв’язку, навігації та спостереження та/або ELT 406 MHz, що входять до складу бортового обладнання повітряного судна.

4. Адреса повітряного судна складається з 24 бітів. Фіксований блок з перших дев’яти бітів - 010100001, закріплений за Україною Міжнародною організацією цивільної авіації, визначає національну належність повітряного судна та відповідає національному знаку - UR. Наступний змінний блок із 15 бітів надається конкретному повітряному судну.

5. Змінний блок має двійкову систему числення, вибрану згідно із системою послідовного надання номера у зростаючому порядку.

6. Кожний новий ряд змінного блока відповідає окремому повітряному судну.

7. Повітряному судну надається тільки одна адреса повітряного судна незалежно від комплектації бортового обладнання або його заміни.

8. Забороняється надання повітряним суднам адреси повітряних суден, які складаються з 24 нулів або 24 одиниць.

9. Адреса повітряного судна виконує функцію адресації та розпізнавання повітряного судна і не використовується для передачі будь-якої іншої інформації.

10. Адреса повітряного судна може бути змінена тільки за надзвичайних обставин і ніколи не змінюється під час виконання польоту.

11. Забороняється застосування однієї адреси повітряного судна двома або більше повітряними суднами одночасно.

ІІІ. Організація надання адреси повітряного судна

1. Надання адрес повітряних суден повітряним суднам забезпечує Уповноважений підрозділ.

2. Командири (керівники) експлуатуючих організацій забезпечують правильність та своєчасність надання до Уповноваженого підрозділу встановлених цими Правилами документів.

3. Для отримання або скасування адреси повітряного судна в експлуатуючій організації призначається відповідальна особа.

ІV. Порядок надання адреси повітряного судна

1. Експлуатуюча організація подає заяву до Уповноваженого підрозділу.

2. Заява розглядається Уповноваженим підрозділом протягом п’яти робочих днів з дня її одержання.

3. У разі виникнення потреби у розгляді додаткових документів та/або проведенні перевірки повітряного судна на місці його базування строк розгляду заяви може бути продовжений, але не більше ніж на десять робочих днів з дати одержання додаткових документів або з дати здійснення представниками Уповноваженого підрозділу перевірки, про що Уповноважений підрозділ повідомляє заявника.

4. Рішення про надання адреси повітряного судна приймається Уповноваженим підрозділом після розгляду заяви, а також за потреби після розгляду додаткових документів та/або проведення перевірки повітряного судна.

5. Після прийняття рішення про надання повітряному судну адреси повітряного судна експлуатуючій організації видається посвідчення про надання адреси повітряного судна (далі - Посвідчення) (додаток 2). Копія Посвідчення залишається на обліку в Уповноваженому підрозділі.

6. Посвідчення підписується уповноваженою особою Міністерства оборони України або особою, яка виконує її функції, та скріплюється гербовою печаткою.

7. У разі відмови в наданні адреси повітряного судна Уповноважений підрозділ письмово повідомляє експлуатуючу організацію про причини прийняття такого рішення.

8. Адреса повітряного судна не надається у разі, якщо обладнання, встановлене на повітряне судно, не належить до апаратури систем зв’язку, навігації та спостереження та/або не є ELT 406 MHz, або Заява за формою та змістом не відповідає вимогам цих Правил.

9. Після отримання Посвідчення експлуатуюча організація:

заносить адресу до формуляра повітряного судна в розділ "Індивідуальні особливості повітряного судна" за формою "Адреса повітряного судна 010 100 001 000 000 000 000 000. Посвідчення про надання адреси повітряного судна N _____ від ____________". Запис до формуляра повітряного судна засвідчується підписом командира (керівника) експлуатуючої організації;

надає до Уповноваженого підрозділу документи (копії формулярів повітряних суден, паспортів їх виробів, компонентів, обладнання тощо), що підтверджують занесення (кодування) адреси повітряного судна до апаратури систем зв’язку, навігації та спостереження та/або ELT 406 MHz, що входять до складу бортового обладнання повітряного судна.

10. У разі передачі повітряного судна до нової експлуатуючої організації, Посвідчення чинності не втрачає та передається разом із повітряним судном, крім випадків, наведених у пункті 1 розділу V цих Правил, про що робиться запис у приймально-здавальному акті.

Про здійснення передачі та прийняття повітряного судна експлуатуючі організації письмово повідомляють Уповноважений підрозділ.

11. У разі псування, зношення або втрати оригіналу Посвідчення керівництво експлуатуючої організації проводить службове розслідування та разом із копією (витягом) наказу про результати його проведення подає до Уповноваженого підрозділу Заяву.

12. Дублікат Посвідчення видається на підставі позитивного розгляду Уповноваженим підрозділом Заяви та результатів проведення службового розслідування.

V. Порядок скасування адреси повітряного судна

1. Адреса повітряного судна скасовується, а Посвідчення втрачає чинність з дати настання однієї з таких подій:

виключення державного повітряного судна з Реєстру державних повітряних суден України;

зняття повітряного судна з експлуатації (списання, переведення повітряного судна до категорії музейного експоната, макета або тренажера);

припинення використання на повітряному судні апаратури систем зв’язку, навігації та спостереження та ELT 406 MHz;

завершення льотних випробувань на експериментальному повітряному судні, призначеному для використання в державній авіації іноземної держави, та припинення дії тимчасового реєстраційного посвідчення повітряного судна;

завершення проведення льотних випробувань, польотів, перельотів, ознайомлювальних польотів та/або польотів на особисте вдосконалення льотного складу на повітряному судні, що належить до військової техніки суб’єкта господарювання України та припинення дії тимчасового реєстраційного посвідчення повітряного судна, крім випадків передачі зазначеного повітряного судна до експлуатуючої організації державної авіації України.

2. У разі настання однієї з подій, зазначених у пункті 1 цього розділу, експлуатуюча організація протягом п’яти робочих днів письмово повідомляє про це Уповноважений підрозділ, повертає оригінал Посвідчення разом з документами (копії формулярів повітряних суден, паспортів їх виробів, компонентів, обладнання тощо), що підтверджують скасування адреси повітряного судна та вилучення її з апаратури систем зв’язку, навігації та спостереження та ELT 406 MHz.

3. Вилучення адреси повітряного судна з апаратури систем зв’язку, навігації та спостереження та ELT 406 MHz здійснюється відповідною особою, якій надано таке право, про що вноситься запис до пономерної документації повітряного судна.

VІ. Вимоги щодо оформлення та зберігання документів

1. Документи, які надсилаються до Уповноваженого підрозділу, за формою та змістом мають відповідати законодавству України та цим Правилам.

2. Уповноважений підрозділ приймає до розгляду оригінали документів або завірені в установленому порядку копії.

3. В експлуатуючій організації оригінали Посвідчень зберігаються в окремих справах.

На повітряних суднах транспортної авіації та/або спеціального призначення, які мають чинний сертифікат (спеціальний сертифікат) льотної придатності повітряного судна, оригінал Посвідчення зберігається на борту повітряного судна.

4. Документи, що надійшли до Уповноваженого підрозділу для отримання адреси повітряного судна, зберігаються в окремій справі разом з копією Посвідчення.

Начальник Управління регулювання діяльності
державної авіації України М.Б. Кушнірук

Додаток 1
до Правил надання адрес повітряних
суден державним повітряним суднам
України та тимчасово зареєстрованим
повітряним суднам, що належать
до військової техніки
(пункт 4 розділу І)

Заява
на надання адреси повітряного судна

Прошу розглянути питання щодо надання адреси повітряного судна повітряному судну:

Позначення повітряного судна виробником   
Виробник повітряного судна та його місцезнаходження   
Заводський номер повітряного судна   
Бортовий номер повітряного судна   
Дата виготовлення повітряного судна   
Найменування та склад апаратури систем зв’язку, навігації та спостереження та/або аварійний привідний передавач ELT 406 MHz для пошуку і рятування   
Експлуатуюча організація, її місцезнаходження   

Я засвідчую, що інформація, зазначена вище, є достовірною.

З Правилами надання адрес повітряних суден державним повітряним суднам України та тимчасово зареєстрованим повітряним суднам, що належать до військової техніки, затвердженими наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року N 379, ознайомлений.

_______________
(посада) 
_______________
(підпис) 
_________________________
(ініціали, прізвище) 
_______________
(посада) 
   

Додаток 2
до Правил надання адрес повітряних
суден державним повітряним суднам
України та тимчасово зареєстрованим
повітряним суднам, що належать
до військової техніки
(пункт 5 розділу ІV)

Посвідчення
про надання адреси повітряного судна

Посвідчення про надання адреси повітряного судна (Додаток 2) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".