Матеріальна відповідальність, яку може нести водій.
У своїй постанові від 29 січня 2018 р. (у справі N 743/1641/15-ц) ВСУ (Касаційний цивільний суд) вказав, що водій не належить до категорії працівників, з якими згідно зі статтею 135-1 Кодексу Законів про працю може бути укладений договір про повну матеріальну відповідальність.
Тепер докладніше. Письмовий договір про повну матеріальну відповідальність може бути укладений з працівником, якому виповнилося 18 років та який займає посаду або виконує роботи, безпосередньо пов'язані із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей.
У відповідності до Переліку посад і робіт, які заміщуються або виконуються робітниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, які були передані їм для зберігання, обробки, продажу, перевезення або застосування в процесі виробництва, водій не належить до категорії працівників, з якими згідно зі статтею 135-1 Кодексу Законів про працю може бути укладений такий договір.
На підставі вищепереліченого можна зробити висновок, що на працівника за заподіяну ним шкоду може бути покладена лише обмежена матеріальна відповідальність (якщо згідно з чинним законодавством працівник з інших підстав не несе матеріальної відповідальності у повному розмірі шкоди).
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
24 січня 2018 року (Деякі нюанси отримання водійського посвідчення)
28 листопада 2017 року (Змінений порядок видачі посвідчень водія)
16 листопада 2017 року (Визначені правила автоматичної фіксації порушень ПДР)
27 липня 2016 року (щодо збільшення штрафних санкцій за керування в нетверезому стані)
09 червня 2016 року (Національна поліція України щодо комплектності автомобільної аптечки)