МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
28.09.2017 N 1181
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
23 жовтня 2017 р. за N 1290/31158
Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги
та госпіталізації пацієнтів з гострим коронарним синдромом
з елевацією сегмента ST бригадами екстреної медичної допомоги
Відповідно до підпункту "в" абзацу першого статті 7, статті 8, частини першої статті 14-1 Основ законодавства України про охорону здоров’я, частини четвертої статті 5, абзацу дванадцятого частини другої статті 6 Закону України "Про екстрену медичну допомогу", з метою покращення якості надання екстреної медичної допомоги пацієнтам з гострим коронарним синдромом з елевацією сегмента ST НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок організації надання медичної допомоги та госпіталізації пацієнтів з гострим коронарним синдромом з елевацією сегмента ST бригадами екстреної медичної допомоги, що додається.
2. Міністерству охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
визначити заклади охорони здоров’я, до яких транспортуватимуться пацієнти з гострим коронарним синдромом (враховуючи, що час транспортування пацієнтів бригадами ЕМД не повинен перевищувати 120 хв.), які в цілодобовому режимі здійснюватимуть перкутанні коронарні втручання;
забезпечити в повному обсязі наявність у визначених закладах охорони здоров’я лікарських засобів та медичних виробів, необхідних для надання медичної допомоги пацієнтам з гострим коронарним синдромом із елевацією сегмента ST.
3. Керівникам центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф забезпечити:
навчання медичних працівників бригад екстреної медичної допомоги на курсах тематичного удосконалення щодо діагностики гострого коронарного синдрому та методики проведення фібринолітичної терапії на догоспітальному етапі;
проведення моніторингу стану надання екстреної медичної допомоги пацієнтам з гострим коронарним синдромом із елевацією сегмента ST, про що інформувати державний заклад "Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров’я України" до 10 числа щомісяця.
4. Директору державного закладу "Український науковопрактичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров’я України" (Мороз Є.Д.) забезпечити збір, узагальнення та передачу інформації про стан надання екстреної медичної допомоги пацієнтам з гострим коронарним синдромом із елевацією сегмента ST до Управління екстреної медичної допомоги та медицини катастроф до 15 числа щомісяця.
5. Управлінню екстреної медичної допомоги (Тімошенко Т.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Лінчевського О.В.
7. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
В.о. Міністра У. Супрун
Затверджено
Наказ Міністерства
охорони здоров’я України
28.09.2017 N 1181
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
23 жовтня 2017 р. за N 1290/31158
Порядок
організації надання медичної допомоги та госпіталізації пацієнтів
з гострим коронарним синдромом з елевацією сегмента ST
бригадами екстреної медичної допомоги
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає особливості організації медичної допомоги в закладах, які надають екстрену медичну допомогу (далі - ЕМД), та в закладах, які здійснюють перкутанні коронарні втручання пацієнтам з гострим коронарним синдромом, а також умови, за яких пацієнта направляють до закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, де здійснюються перкутанні коронарні втручання, і шляхи госпіталізації пацієнтів до зазначених закладів.
2. Дія цього Порядку поширюється на заклади охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, які надають екстрену медичну допомогу, та заклади охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, в яких здійснюються перкутанні коронарні втручання.
3. У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, що визначені в Основах законодавства України про охорону здоров’я, Законі України "Про екстрену медичну допомогу" та інших нормативно-правових актах України.
4. Загальні засади надання екстреної медичної допомоги та порядок госпіталізації пацієнтів бригадами швидкої медичної допомоги у лікувально-профілактичні установи визначено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01 червня 2009 року N 370 "Про єдину систему надання екстреної медичної допомоги", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2009 року за N 863/16879.
5. Госпіталізація пацієнтів з гострим коронарним синдромом з елевацією сегмента ST (далі - пацієнти з ГКС) бригадами екстреної медичної допомоги у заклади охорони здоров’я, в яких проводяться перкутанні коронарні втручання, здійснюється цілодобово.
ІІ. Порядок госпіталізації пацієнтів з гострим коронарним синдромом
з елевацією сегмента ST бригадами екстреної медичної допомоги
1. Якщо керівник бригади ЕМД виявив у пацієнта ознаки ГКС з елевацією сегмента ST (характерний больовий синдром, специфічні зміни на ЕКГ), показане обов’язкове транспортування до закладу охорони здоров’я, у складі якого є відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії, яке діє відповідно до Положення про відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29 серпня 2017 року N 975, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2017 року за N 1212/31080 (далі - Відділення).
2. Рішення про екстрену госпіталізацію приймає керівник бригади ЕМД.
Після медичного огляду та надання медичної допомоги керівник бригади ЕМД у разі наявності показань повинен отримати згоду пацієнта (його родичів або законних представників) на госпіталізацію (форма первинної медичної облікової документації N 110/о "Карта виїзду швидкої медичної допомоги", затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 листопада 2010 року N 999, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 лютого 2011 року за N 147/18885).
3. Бригада ЕМД здійснює екстрену госпіталізацію за формою первинної медичної облікової документації N 114/о "Супровідний листок. Талон до супровідного листка", затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 листопада 2010 року N 999, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 лютого 2011 року за N 147/18885.
4. Екстрена госпіталізація здійснюється у найближчий заклад охорони здоров’я, у складі якого є Відділення.
5. Протягом усього часу транспортування працівники бригади ЕМД здійснюють спостереження за станом пацієнта, проводять необхідні лікувальні заходи, забезпечують готовність до проведення серцево-легеневої реанімації.
6. Діагностичне та клінічне обстеження здійснюються відповідно до стандартів, клінічних настанов та протоколів медичної допомоги щодо цього захворювання.
7. Керівник бригади ЕМД повинен чітко розрізняти такі інтервали часу:
час симптомів: від моменту появи у пацієнта скарг і симптомів ГКС до приїзду бригади ЕМД (в межах 0-12 годин реперфузійна терапія показана якомога раніше);
час транспортування: від приїзду бригади ЕМД до госпіталізації пацієнта у Відділення (в межах 120 хвилин від приїзду бригади ЕМД на місце виклику до госпіталізації пацієнта у стаціонар для проведення перкутанних коронарних втручань).
8. Якщо час транспортування пацієнта з ГКС від приїзду бригади ЕМД до Відділення перевищує 120 хвилин, госпіталізація у Відділення здійснюється після проведення догоспітальної фібринолітичної терапії.
9. Проведення догоспітальної фібринолітичної терапії можливе за наявності інформованої добровільної згоди пацієнта на її проведення (форма первинної медичної облікової документації N 003-6/о "Інформована добровільна згода пацієнта на проведення діагностики, лікування та на проведення операції та знеболення", затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року N 110, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за N 661/20974 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 08 серпня 2014 року N 549)).
10. Перед проведенням фібринолітичної терапії керівник бригади ЕМД заповнює інформацію щодо фібринолітичної терапії, проведеної на догоспітальному етапі, за формою, наведеною у додатку до цього Порядку, у двох примірниках, один із яких передається до закладу охорони здоров’я, до якого госпіталізується хворий, а інший після повернення бригади ЕМД на станцію здається диспетчеру або відповідальній особі разом із Картою виїзду швидкої медичної допомоги (форма первинної медичної облікової документації N 110/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 листопада 2010 року N 999, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 лютого 2011 року за N 147/18885).
11. Рішення про проведення фібринолітичної терапії приймає керівник бригади ЕМД.
12. При наданні ЕМД фельдшерською бригадою ЕМД керівник бригади ЕМД узгоджує лікувальну тактику з відповідальним черговим медичним працівником (після передачі ЕКГ-сигналів дистанційно за наявності такої можливості).
13. Працівники бригад ЕМД встановлюють телефонний контакт з відповідальним співробітником закладу охорони здоров’я, до якого транспортується пацієнт, та надають інформацію про його стан і час транспортування (можливе використання передачі біометричних ЕКГсигналів для підтвердження діагнозу).
14. Водій автомобіля ЕМД визначає оптимальний шлях транспортування пацієнта до Відділення та погоджує його з керівником бригади.
15. Керівник бригади ЕМД у процесі транспортування пацієнта має уникати проміжних госпіталізацій і максимально скорочувати час транспортування пацієнта до Відділення.
16. Усі пацієнти з ГКС, які доставлені до закладу охорони здоров’я, у складі якого є Відділення, бригадами ЕМД або звернулись самостійно, підлягають обов’язковому прийому черговим медичним персоналом приймального відділення/відділення екстреної медичної допомоги незалежно від місця проживання, реєстрації, наявності чи відсутності документів, що посвідчують особу пацієнта.
Начальник Управління екстреної медичної
допомоги та медицини катастроф Т. Тімошенко
Додаток
до Порядку організації надання медичної допомоги
та госпіталізації пацієнтів з гострим коронарним синдромом
з елевацією сегмента ST бригадами екстреної медичної допомоги
(пункт 10)
Інформація
щодо фібринолітичної терапії, проведеної на догоспітальному етапі
Інформація щодо фібринолітичної терапії, проведеної на догоспітальному етапі для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".