ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 12 жовтня 2017 року N 212
Про відсутність правових підстав для призначення додаткових
виборів депутатів сільських, селищних рад та оголошення
виборчого процесу відповідних місцевих виборів
До Центральної виборчої комісії надійшли звернення Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської та Чернівецької обласних державних адміністрацій з доданими до них документами щодо прийняття Комісією рішення про призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від територіальних громад у зв’язку з їх приєднанням до об’єднаних територіальних громад, утворених на території зазначених областей.
Розглянувши вказані документи, Центральна виборча комісія встановила.
Частиною четвертою статті 8-2 Закону України "Про добровільне об’єднання територіальних громад" (далі - Закон) визначено, що схвалені, зокрема, сільськими, селищними радами проекти рішень про добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади у п’ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення про добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.
У разі відповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади Конституції та законам України сільські, селищні ради на наступній сесії приймають рішення про добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади.
У разі прийняття сільською, селищною радою рішення про приєднання до об’єднаної територіальної громади голова сільської, селищної об’єднаної територіальної громади звертається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася, в установленому законом порядку (частини п’ята, шоста, восьма статті 8-2 Закону).
Згідно з частиною дев’ятою статті 8-2 Закону Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання рішення про добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади у разі його відповідності висновку, передбаченому частиною п’ятою вказаної статті, звертається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася.
За змістом частини шостої статті 14 Закону України "Про місцеві вибори" додаткові вибори депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася до об’єднаної територіальної громади у визначеному Законом порядку, призначаються Центральною виборчою комісією в порядку, визначеному законом.
Центральна виборча комісія шляхом прийняття відповідного рішення оголошує про початок виборчого процесу додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад (частина восьма статті 15 Закону України "Про місцеві вибори").
За приписами частини першої статті 8-1 Закону добровільно приєднатися до об’єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об’єднаної територіальної громади.
Отже, за змістом зазначеного положення Закону необхідними передумовами добровільного приєднання сільських, селищних територіальних громад до сільських, селищних об’єднаних територіальних громад є, зокрема:
1) визнання відповідної сільської, селищної об’єднаної територіальної громади, до якої приєднується сільська, селищна територіальна громада згідно з частиною четвертою статті 9 Закону, спроможною;
2) належність сільської, селищної територіальної громади, яка добровільно приєднується до спроможної сільської, селищної об’єднаної територіальної громади, до вказаної сільської, селищної об’єднаної територіальної громади відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області.
Вирішення питань щодо визнання об’єднаної територіальної громади спроможною та затвердження схваленого відповідно Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідної обласної державної адміністрації перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до повноважень Кабінету Міністрів України (частина четверта статті 9, частина третя статті 11 Закону).
Таким чином, додаткові вибори депутатів сільських, селищних рад від територіальних громад, що добровільно приєдналися до об’єднаних територіальних громад у порядку, визначеному Законом, призначаються Комісією за відповідними зверненнями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій, внесенню якого до Комісії передує здійснення процедури добровільного приєднання сільських, селищних територіальних громад до сільських, селищних об’єднаних територіальних громад, визначеної розділом II-1 Закону, а їх призначення є підставою для оголошення Комісією виборчого процесу таких виборів.
Вирішуючи питання щодо призначення та оголошення виборчого процесу додаткових виборів депутатів відповідних сільських, селищних рад від територіальних громад, що приєдналися до об’єднаних територіальних громад зазначених областей, Центральна виборча комісія виходить з такого.
Як вбачається зі звернень обласних державних адміністрацій та доданих до них документів, відповідні територіальні громади та сільські, селищні об’єднані територіальні громади, до яких вони приєдналися, розташовані в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці (району) відповідної області, що відповідає відомостям електронного довідника "Україна. Адміністративно-територіальний устрій", розміщеного на офіційному веб-порталі Верховної Ради України.
Згідно з відповідними актами Кабінету Міністрів України всі сільські, селищні об’єднані територіальні громади, до яких приєдналися сільські, селищна територіальні громади, визнано спроможними.
Водночас на порушення вимог частини першої статті 8-1 Закону та частини шостої статті 14 Закону України "Про місцеві вибори" сільські та селищна територіальні громади, які приєдналися до сільських, селищних об’єднаних територіальних громад згідно з перспективними планами формування територій громад Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської та Чернівецької областей, затвердженими відповідними розпорядженнями Кабінету Міністрів України, не належать до відповідних об’єднаних територіальних громад.
За таких обставин Центральна виборча комісія дійшла висновку щодо невідповідності звернень Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської та Чернівецької обласних державних адміністрацій вимогам законів України, а відтак у Комісії відсутні правові підстави для призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від територіальних громад, що приєдналися до відповідних сільських, селищних об’єднаних територіальних громад, і оголошення виборчого процесу відповідних місцевих виборів та необхідності у зв’язку з цим повернення звернень зазначених обласних державних адміністрацій щодо прийняття Комісією рішення про призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад разом із доданими до них документами суб’єктам звернення.
Частиною другою статті 2 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" визначено, що Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об’єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності. Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України (частина друга статті 3 вказаного Закону).
Враховуючи викладене, відповідно до частини першої статті 8-1, частин четвертої, п’ятої, шостої, восьмої, дев’ятої статті 8-2, частини четвертої статті 9, статті 11 Закону України "Про добровільне об’єднання територіальних громад", частини шостої статті 14, частин четвертої, шостої, восьмої статті 15, пунктів 1, 1-2, 8 частини першої статті 24 Закону України "Про місцеві вибори", керуючись частиною другою статті 2, частиною другою статті 3, статтями 11 - 13, пунктами 1, 2, 13 статті 17, пунктами 1, 2, 9 статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:
1. Встановити відсутність правових підстав для призначення Центральною виборчою комісією за зверненнями Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської та Чернівецької обласних державних адміністрацій додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад і оголошення виборчого процесу відповідних місцевих виборів за переліками згідно з додатками 1 - 5.
Додатки 1-5 для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Постанови".
2. Повернути звернення Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської та Чернівецької обласних державних адміністрацій щодо прийняття Комісією рішення про призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад разом з доданими до них документами суб’єктам звернення.
3. Цю постанову надіслати Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській та Чернівецькій обласним державним адміністраціям та оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Голова Центральної виборчої комісії
М.ОХЕНДОВСЬКИЙ